Scouting en jeugdwerk krijgen onderkomen in 's-Gravenpoldei lottro vol v lompon ANDERHAL VE TON SUBSIDIE MINISTERIE Kleinere brandweerauto voor 's-Gravenpolder PZC/streek 16 NA 'VROUWEN VAN TROJE' 47,50 ZA TERDA G 45-STE HERDENKING 399,50 72,50 42,50 269,50 47,50 Vergadering bestuur ambulancevervoer Midden/ Noord-Zeeland iedereen leest de krant altijd en overal. BEKENDMAKING Taptoe Euterpe RAPPORT: GROTERE NIET NODIG Noodlot Vrouwen Tot staan brengen Sparta Krabbendijke viert jubileum iedereen leest de krant altijd en overal. HEINKENSZAND - Het ziet ernaar uit dat werkloze jonge bouwvakkers in 's Gravenpolder een onderkomen zullen bouwen voor leeftijdgenoten van de scoutinggroep en het interker kelijk jeugdwerk. De gemeente Bor- sele heeft kans gezien om in de race te blijven om in aanmerking te komen voor de werkgelegenheidsmaatregel van het ministerie van WVC, dat 6,7 miljoen gulden beschikbaar heeft ge steld voor het project 'jongeren bou wen voor jongeren', een project waarvoor grote belangstelling be stond in heel Nederland. Al is bijna 70 procent van de aanvragers buiten De burgemeester van de gemeente Reimerswaal maakt bekend, dat voor iedereen ter gemeentese cretarie, afdeling algemene zaken, Oude Plein 1 te Kruiningen ter inzage ligt het besluit van de gemeenteraad d.d. 23 april 1985, nummer 4 waarbij verklaard wordt dat een wijziging van het betreffende bestemmingsplan wordt voorbe reid, respectievelijk voor: - het perceel kadastraal bekend gemeente Krui ningen, sectie G no. 2585 ged., gelegen aan de parallelweg langs de Veerweg; - het perceel kadastraal bekend gemeente Krui ningen, sectie G no. 2625 ged., gelegen aan de F ahrenheitstraat. De betreffende gedeelten zijn aangegeven op de bij de besluiten behorende tekeningen. Kruiningen, 8 mei 1985. De burgemeester voornoemd, H. Boer de boot gevallen, Borsele bleef erin, zodat 150.000 gulden kan worden be steed aan de bouw van een nieuw clubhuis. De gemeente zelf zal dan 50.000 gulden moeten betalen. Wethouder drs P. J. Vollaard, van welzijnszaken, maakte dat dinsdag avond bekend tijdens de gemeente raadsvergadering in het gemeente huis in Heinkenszand. Het nieuwe gebouw zou moeten verrijzen vlakbij het voetbalveld, achter de sporthal. Aanvankelijk streefde de padvinders- groep naar een accommodatie op het terrein bij de Rabobank in 's-Graven- polder, middenin de kern. De gemeen te steunde de groep daarin maar een noodgebouw werd om allerlei redenen niet geplaatst. Omdat ook het inter kerkelijk jongerenwerk door instor tingsgevaar van de gebruikte ruimte zonder dak kwam te zitten besloten beide groepen samen naar een oplos sing te zoeken. Overeengekomen werd om een voormalig prefab-school tje met de nodige uitbreidingen op de aanvankelijk gekozen lokatie neer te zetten. Toen WVC met het plan 'jongeren bouwen voor jongeren' kwam was de LEWEDORP Vanavond (woens dag) voeren de fanfare Euterpe uit Heinkenszand en het majorettenpelo- ton Showgirls uit Heinkenszand een taptoe uit op het terrein van verzor gingshuis De Kraayert in Lewedorp. De muzikale show begint om 19 uur. gemeente er als de kippen bij om het gebouwtje aan te melden. Al snel bleek dat er voor een werkgelegen heidsmaatregel te weinig werk aan zat, zodat de gemeente nieuwbouw- plannen op tafel legde. In één project met jongerenbouwplannen in Bergen op Zoom, Poortvliet en Tholen heeft Borsele nu de steun van WVC toege- zegd gekregen. In overleg met d( voetbalvereniging werd de lokatii Magnoliastraat aangewezen, waai' mee ook de scouts en het interkerke lijk jeugdwerk dubbel tevreden zijn HEINKENSZAND - Het brandweer korps van 's-Gravenpolder zal het in de toekomst met een kleinere brand weerwagen moeten doen dan tot nu toe. Ondanks verwoede pogingen van het korps om het gemeentebestuur op andere gedachten te brengen, nam de gemeenteraad van Borsele dinsdag avond het besluit om een nieuwe wagen aan te schaffen met een water- tankinhoud van 800 liter. Het korps had er liever een gehad met een tankinhoud van 2400 liter maar die moest zo'n 80.000 gulden meer kosten. Die meerkosten vormden voor de gemeenteraad het doorslaggeven de argument om toch voor de 800- literauto te kiezen temeer doordat in een recent rapport van de brandweer inspectie een dergelijke wagen vol doende wordt geacht. De brandweermannen van 's Graven polder hebben tot op het laatst gepro beerd om de grotere wagen eruit t« slepen. Ook een gesprek met hef college en gemeenteraadsleden, afgelopen week, bleek de opvattingen niet te kunnen veranderen. Hoewel ii iedere fractie gewag werd gemaak van de emotionele moeilijkheden met de aanschaf van de kleinere aut meespelen, lieten alle fracties he brandweerinspectierapport, dat voril jaar in opdracht van de raad wen gemaakt, het zwaarst wegen. Alge meen was de opvatting dat wannee 's-Gravenpolder een grotere auto krijgt dan in het rapport is aanbevo len, ook de andere korpsen met zoE auto een grotere zullen vragen. Bew ten werd om een wagen aan te schal fen voor een bedrag van 158.270 den. WOENSDAG 8 MEI 1985 Bea Meulman in haar rol van Kassandra in 'Vrouwen van Troje', met achter haar Anita Menist als Hekuba Na twaalf jaar Toneelgroep Theater vond actrice Bea Meulman (36) het hoog tijd worden haar vleugels eens uit te slaan en nieuwe wegen te bewandelen. Haar (voorlopig) laatste bijdrage aan het Arnhemse gezelschap - de rol van Kassandra in 'Vrouwen van Troje' - speelt zij nog tot eind mei, waarna zij zich volledig kan toeleggen op de voorbereidin gen voor de creatie die zij volgend seizoen op de planken zal brengen: Etty Hillesum. Aan de hand van de indringende dagboeken en brieven van deze jonge Joodse vrouw, die in 1943 in Auschwitz werd vermoord, schreef Willem G. van Maanen een script, dat door de Etty Hillesum Stichting met grote instemming is gelezen. Producent van 'Etty', zoals het stuk is getiteld, is Gislebert Thierens in Amsterdam. De nieuwe leiding van Theater, Cees Linnebank en Helmert Wou denberg, die een frisse wind door het gezelschap liet waaien, kon Bea niet van haar voornamen afbren gen: „Op een gegeven moment moetje bij jezelf nagaan: hoe zit het met mij? Ben ik niet eens aan vernieuwing toe? Ik ben het gezel schap niet en dat wil ik ook piet zijn, ik ben een individu. De laatste jaren ben ik naar het punt gegroeid dat ik nodig eens weg moest gaan. Welke nieuwe leiding er komt, doet er niet toe, ik moet weer eens probe ren in het diepe te zwemmen en niet veilig aan de kant staan kijken hoe anderen het doen. Ik moet gewoon weer eens risico durven nemen en dat neem ik nu door weg te gaan bij Theater". „Als ik in al die jaren niet veranderd was, viel er niet veel te feliciteren, denk ik, stel je voor.... Ik houd niet van dat eeuwig doorkabbelen, voor mij moest dat maar eens afgelopen zijn. Het is ook gezond in een artis tiek vak datje verandert van omge ving, van ambiance. Ik ben ook verhuisd en woon nu in Amsterdam. Als het moet ga ik op een gegeven moment weer verhuizen. Je moet er voor waken dat je ergens niet te lang blijft. Twaalf jaar is al heel lang, hoor, al iets tè lang. Ik zat wel goed bij Theater, maar misschien is dat nou net niet goed". Bea Meulman is zeer ingenomen met het aanbod van Gislebert Thie rens om de rol van Etty Hillesum te spelen: „Het is bijna onbegrijpelijk dat een zo jonge vrouw binnen een korte periode zo'n gigantische ont wikkeling doormaakt in haar ge voelsleven en intelligentie. Zij was erg intelligent, had Slavische talen en psychologie gestudeerd, en be schikte over een groot talent om haar eigen gevoelens te ontleden en op een rijtje te zetten. Daardoor en mede onder de druk van de oorlogs situatie kon zij groeien naar het aanvaarden van het noodlot dat haar te wachten stond: als dit dan is wat met ons Joden moet gebeu ren, dan moet het maar gebeuren". Willem G. van Maanen is aange trokken omdat hij een goed dialoog- schrijver is, iemand met dramatur gisch talent. Hoewel er in de dag boeken van verschrikkelijk veel mensen voorkomen, heeft hij zich bij het schrijven van het stuk gecon centreerd op twee personen. Bea: 'Vrouwen van Troje' is donderdag avond te zien in de schouwburg in Middelburg, aanvang 20.00 uur. 'Et ty' gaat 25 januari 1986 in première in het Cultureel Centrum in Amstel veen en komt daarna twee keer naar Zeeland: woensdag 12 maart in Middelburg en vrijdag 14 maart in Terneuzen. „Hij heeft één thema eruit gehaald, namelijk Etty in relatie tot Julius Spier (gespeeld door Gerard Thoo- len), de man met wie zij een geeste lijk heel sterke verhouding heeft gehad. Door het leren kennen van deze man, die zo'n 30 a 35 jaar ouder1 was dan zij, heeft zij die geestelijke ontwikkeling doorgemaakt en is zij zich bewust van zichzelf geworden". „Spier, een leerling van Jung die handlijnkunde bedreef, loopt als een rode draad door alle drie de boeken heen - daarin overigens steeds aangeduid met S, alsof zij zijn naam wil verzwijgen. Hij is de man geweest die haar leven de wending heeft gegeven naar dat aanvaarden, dat berusten, dat rijpe, volwassen oordeel dat ze heeft over zichzelf en de mensen om haar heen. In Westerbork bleken haar filoso fieën niet alleen mooipraterij te zijn, ze bracht ze ook in de praktijk. Ja, we zijn nu al druk met die materie bezig. De spelers praten met de regisseurs (Frederik de Groot en Ad van Kempen) en de schrijver en we spreken ook mensen die in het dagboek voorkomen en de oorlog overleefd hebben. Deze materie ver dient het om onder de aandacht van iedereen te komen". 'Vrouwen van Troje' gaat in feite ook over oorlog, een verloren oor log die smart om het verleden achterlaat, maar ook drang tot overleven, het invullen van een toekomst die er ogenschijnlijk niet meer is. Euripides laat - in een bewerking van Jean-Paul Sartre - de vrouwen van Troje, nadat hun stad is vernietigd door de Grieken, hun verhaal vertellen, hun klach ten uiten. Bea Meulman: „Er is wel geschre ven dat dit ouderwets toneel is, maar misschien is daar wel weer eens behoefte aan. Laatst zei de directeur van de schouwburg in Utrecht: de mensen zijn zo blij als er in een Shakespeare eens géén fiets op komt. Dat vond ik wel aardig geformuleerd. 'Vrouwen van Troje' is een stuk waar je naar moet luisteren, een prachtige tekst van 2.500 jaar oud. Maar je voelt dat de mensen als ze zo stil naar je zitten te luisteren, ook iets ondergaan van de tijd van nu". „Naast Anita Menist (Hekuba) die de hele avond op het toneel is en de voorstelling draagt, samen met het koor, is er een aantal solisten, die maar één scène hebben. Mijn scène duurt tien minuten, maar die beleef ik zo intens, want het is een prachti ge scène. Je kan in één klap al je energie verbruiken. Ik vergelijk het wel met een sprint van een hardlo per en dat is best een fantastische ervaring". Frans P. J. Doeleman Franse gesneuvelden kregen in Kapelle een waardig graf KAPELLE - Het was een ontroerende plechtigheid die samenkomst 5 april 1941 op de algemene begraafplaats in Kapelle. Vijfenzeventig Franse militairen die tijdens de meidagen van 1940 in het fruitdorp en aan het kanaal door Zuid-Beveland waren gesneuveld, kregen er een waardig graf. Het rood-wit-blauw van de Nederlandse driekleur en de Franse vlag op de kisten vloeiden in elkaar over en een zee van bloemen bedekte de graven. Toen hief iemand het Wilhelmus aan. Eerst aarzelend, maar na de eerste woorden uit volle borst meegezongen, "klonk het volkslied door de voorjaarslucht. De Duitsers waren er niet erg gelukkig mee. En dat lieten ze blijken ook. Zaterdag zal de nationale hymne weer op de Kapelse begraafplaats te horen zijn - geen Duitser die er nu wat van zal zeggen. Voor de vijfenveertigste keer worden dan de Franse gevalle nen herdacht. Eens in de vijf jaar is dat een uitgebreide ceremonie. Deze keer zijn er detachementen van Ne derlandse en Franse mariniers, mo torrijders van de Koninklijke Mare chaussee en de Marinierskapel bij aanwezig. De Franse ambassadeur in Nederland, J. M. Gaultier de la Ferriè- re, waarnemend commissaris van de koningin J. D. de Voogd en burge meester G. Huitsing van Kapelle zul len op het Franse militaire oorlogs kerkhof kransen leggen en toespraken houden. De herdenking, die om 10.45 uur begint, zal worden bijgewoond door een honderdtal Fransen, onder wie oud-strijders en familieleden van gesneuvelden. Niet alleen de Franse militairen die op Nederlandse bodem zijn gesneuveld, zullen worden geëerd. In het kader van de herdenking is in de hal van het Kapelse gemeentehuis een tentoon stelling ingericht over de oorlog, en dan met name over de gebeurtenissen op Zuid-Beveland. Centraal daarin staan de inspanningen die inwoners van Kapelle zich tijdens de oorlog hebben getroost om de gevallen Fran sen een passend graf te bezorgen. Na de inval van de Duitsers op 10 mei 1940 snelden Franse troepen Neder land en België te hulp om te trachten de vijandelijke opmars tot staan te brengen. Zo bezette het 271e infante rie regiment de oevers van de Wester- schelde om de haven van Antwerpen bereikbaar te kunnen houden. Een deel van dit regiment koos stelling achter de westelijke dijk van het kanaal door Zuid-Beveland. Hoewel de Fransen beter uitgerust waren dan het Nederlandse leger - en zeker beter gemotiveerd dan de Nederland se militairen die op de vlucht voor de oprukkende Duitsers door Zeeland trokken - vormde het voornamelijk uit reservisten samengestelde regi ment geen partij voor de goed geoe fende legers van het Derde Rijk. Op 16 mei forceerden de Duitsers een doorbraak over het kanaal. In de straten van het dorp Kapelle kwam het daarna tot verbitterde gevechten van man tegen man, waarbij aan beide kanten veel soldaten sneuvel den. De volgende dag riep de burgemees ter van Kapelle de bevolking op de lichamen van de Fransen - de Duitse gravendienst had de eigen lijken in- Strak bronzen olielamp, met glazen kap, incl. dimmer Olielamp, afgewerkt met brons, incl. onder verlichting middels al afgevoerd - bijeen te bren gen op de algemene begraafplaats. Daar werden die 17e mei 65 Franse gevallenen ter aarde besteld in een massagraf met een simpel houten kruis. Verscheidene Kapellenaren vonden dat de Fransen daarmee te weinig eer was betoond en zo ont stond een comité tot onderhoud van de Franse graven. Begin 1941 herbe groef het vijf man sterke comité een tiental Fransen die bij het kanaal door Zuid-Beveland een voorlopig graf hadden gekregen op de begraaf plaats in Kapelle. Deze gesneuvelden werden netjes gekist. Het comité voel de zich verplicht ook de eerder in het massagraf begraven soldaten afzon derlijk te kisten. Met de hulp van 35 vrijwilligers gebeurde dat in april. Nu stonden 75 houten kruisen in een speciale hoek van de begraafplaats. Nog was het comité niet voldaan. Stenen kruisen moesten er komen en een perkje met bloemen bij ieder graf. De Kapelse bevolking verschafte daarvoor financiële bijdragen. In mei 1946 werd bovendien een bescheiden monument onthuld, eveneens ge schonken door de inwoners van het fruitdorp. De aanwezigheid van de 75 Franse graven en het zorgzame onderhoud ervan waren later in 1946 aanleiding voor de Nederlandse regering te be sluiten alle in Nederland gesneuvel de Fransen in Kapelle hun laatste rustplaats te geven. Dat leidde tot een reconstructie van het ereveld, waarbij 62 stoffelijke overschotten die er sinds 1941 lagen naar Frank rijk gerepatrieerd. Uit andere delen van het land zijn daarna 217 gesneu velde Franse militairen aangevoerd. Onder hen de commando's die in 1944 bij Wassenaar een landingspoging hebben gewaagd en de parachutisten die in hetzelfde jaar bij Assen zijn neergekomen. Thans liggen op de Franse militaire begraafplaats in Ka pelle 224 personen, van wie er 104 ongeïdentificeerd zijn. Op de graven staan simpele witte kruisen, een enke le davidsster en minaret-achtige ge denktekens op de plaatsen waar uit de voormalige Franse koloniën in Noord-Afrika afkomstige belijders van de islamitische godsdienst zijn begraven. De tentoonstelling in het Kapelse gemeentehuis is vandaag (woensdag), donderdag en vrijdag tijdens kantoor uren en van 19 tot 21.30 uur te bezich tigen. GOES - Het algemeen bestuur van de hulporganisatie ambulancevervoer Midden- en Noord-Zeeland vergadert vrijdag 10 mei in het Stadhuis in Goes. Aan de orde komt onder meer de vervulling van de vakature die CPA-directeur J. R. de Boer achter laat door zijn vervroegde uittreding. Voorts komt de functie van medisch adviseur door het vertrek van drs H. H. Hekking vrij. Voorgesteld wordt om voor de periode van een jaar DGD-directeur drs Bakker te benoe men. De vergadering begint om 16.00 uur. KRABBENDIJKE - De gymnastiek vereniging Sparta uit Krabbendijke viert dit jaar het 75-jarig jubileum. Dat gebeurt met onder meer een receptie in verenigingsgebouw Apel doorn in Oostdijk. Die wordt gehou den op zaterdag 1 juni en begint om 15.00 uur. Witte kunststof pirami des, in diverse maten vanaf Opaal glazen staande lamp in 3 verschillende maten, vanaf Zierikzee: Eiectra, D. P. Leupen, Dam 23, 01110-2119 Goes: Eiectra, D. P. Leupen, Lange Vorststraat 89, 01100-16070 Slaapkamerlamp, met 'Laura Ashley' motief, in de kleur bruin (alleen in Goes) Ook verkrijgbaar als staande lamp Eikenhouten wandlamp met amberkleurig of wit geëtst glas. In dubbele uitvoering 84,95 O

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 24