IN DE VRUDAGKRANT: PTT: minder verlies bij post en giro UB SID IE VOOR PROJECTEN GEMEENTEN Prijs van superbenzine boven de twee gulden TBC-explosies in Bemmel en Beekbergen Kirkpatrick zamelt geld in voor contra 's in Nicaragua de PZC vandaag Israël zet miljoen op hoofd Mengele Zeeuwse aspergetoer Hoofdpijn CONSUMENTENBOND: 'BOYCOT GROTERE MERKEN' NICARAGUA STUURT BANANEN NAAR BELGIE De prijs van onze energie Bewolkt en buien 228e jaargang no. 108 /oensdag 8 mei 1985 vrijdagkrant Intimidatie Oeverval Aardgasprijs Voetbal Wisselend bewolkt met af en toe een bui, mogelijk met onweer. Vrij krach tige wind uit noordoostelijke richting, middagtemperatuur omstreeks 15 graden. Elke vrijdag ander nieuws... l)EN HAAG - De PTT heeft vorig jaar een winst van 859 miljoen gulden tehaald, mede dankzij geringere verliezen bij de post en de postgiro. Dit llijkt uit het dinsdag verschenen jaarverslag. De fraude met girobetaalkaarten en kascheques zal de komende vijfjaar beter torden bestreden door de komst van beeldschermen. De 4000 loketten van de postkantoren en agentschappen zullen worden uitgerust met computertermi nals, waardoor de controle verbeterd wordt. Ook zullen er 500 gelduitbeta- lingsautomaten worden geïnstalleerd om de grootste drukte te kunnen opvangen alsmede om een 24-uurs-service te kunnen bieden. (Zie ook pagina 7) abinet: fonds voor estrijden misdaad )EN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft besloten een stimuleringsfonds voor de bestrijding van Je (kleine) criminaliteit in te stellen. In de periode 1986-1990 zullen uit dit fonds subsidies morden verstrekt voor gemeentelijke projecten op dit terrein. Hiervoor heeft het kabinet 45 liljoen gulden uitgetrokken. De regering denkt aan projecten op bet gebied van de stadsontwikkeling, bouwtechnische beveiliging, het jon gerenwerk, het (voortgezet) onderwijs, pe detailhandel, het verkeer en de ptalling van fietsen. In samenwerking net de Vereniging van Nederlandse Demeenten (VNG) zal het kabinet (jnderzoeken welke gemeenten zich net het ontwikkelen van beleidsplan- tegen de kleine criminaliteit be- lighouden en in welk verband derge lijke projecten een plaats kunnen krij gen Eén en ander blijkt uit de nog vertrou- Conducteurs, congiërges, winkelper soneel, sporttrainers en jongerenwer kers zullen daarmee in het bijzonder worden belast. Het kabinet onderscheidt drie hoofd lijnen. Naast de aangekondigde ver sterking van het toezicht is dat ener zijds de ontwikkeling van een be bouwde omgeving die zo min mogelijk gelegenheid biedt tot het plegen van delicten en anderzijds het versterken van de binding van de opgroeiende generatie met de maatschappij. Middels de aangekondigde wet onbe loonde arbeid uitkeringsgerechtigden kunnen uitkeringsgerechtigden bij projecten (ter versterking van het toezicht) ingeschakeld worden meent het kabinet. Enkele andere beleidsvoornemens zijn: bijzondere opleidingsfaciliteiten voor (leidinggevende) politiemensen; intensivering van controles door de politie; verbetering en uitbreiding van de politie-bemoeienis met slachtoffers van misdrijven en organisatorische verbeteringen bij de gerechten en parketten. Aangekondigd wordt voorts dat de samenwerking bij de bestrijding van de zware criminaliteit wordt uitge breid. Dit betreft de oprichting van regionale criminele inlichtingendien sten en afdelingen misdaadanalyse. Ook komen er, op regionaal niveau, depots (met technische middelen) ter ondersteuning van de tactische re cherche. Uit de notitie blijkt dat de (geregi streerde) criminaliteit zich in de ja ren 1970-1983 heeft verviervoudigd. De notitie voorspelt voor de komen de jaren nog een forse stijging van de criminaliteit. van justitie over de bestrijding van de criminaliteit. In de nota wordt ver sterking van het toezicht op potentie- wetsovertreders aangekondigd. Aannemers beschuldigen de FNV ervan op tal van plaatsen werkwillige bouwvakkers de toegang tot de bouwplaats te willen ontzeggen. PAGINA 3 Aan de Plompetorendijk op Schouwen is een oeverval van grote omvang opgetreden. De val bedreigt de dijk over een breedte van ruim 200 meter. PAGINA 11 De Gasunie zal de prijs van aardgas voor de industrie ook in de toekomst laten afhangen van de stookolieprijs, aldus de hoofddirecteur Grotens. PAGINA 13 Sensatie was er weer in het betaalde voetbal. Feyenoord verloor van Go Ahead Eagles en Ajax speelde bij Twente gelijk. De finalisten voor de beker zijn nog niet bekend, de beide wedstrijden eindigden in een gelijk spel, dus een her kansing. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Beurs en financiën: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 18 en 19 ROTTERDAM (ANP) - De prijs van superbenzine gaat vandaag met drie cent omhoog. Voor het eerst in Neder land wordt de benzine bij zelftank- stations duurder dan twee gulden, namelijk 2,01 gulden per liter. Een liter normale benzine gaat met 2 cent omhoog en zal dan 1,94 gulden kos ten. Dit hebben de oliemaatschappijen en vrije handelaren in Rotterdam dins dag bekendgemaakt. De prijs voor een liter super aan een bediende pomp ligt overigens al enkele weken boven de twee gulden. Konsumenten Kontakt (KK) heeft als reactie op de prijsverhogingen aange kondigd dat vanaf zaterdag in - sa menwerking met de Vara - een televi siespotje uitgezonden zal worden waarin automobilisten opgeroepen worden bij zogeheten vrije pompen te gaan tanken. Dit in verband met het grote prijsverschil tussen dergelijke pompen en de merk-tankstations. De prijs van een liter superbenzine kwam in de zomer van 1975 in Neder land voor het eerst boven de gulden. Sinds begin 1985 zijn de prijzen van benzine flink gestegen: super onge veer 20 cent per liter en normale benzine ongeveer 18 cent per liter. De snel groeiende stijging van de benzineprijzen de afgelopen maanden is volgens de oliehandel aanvankelijk het gevolg geweest van de sterk geste gen dollarkoers. Terwijl de dollar van af eind februari weer in waarde daal de, stegen de prijsnoteringen op de internationale markt van olieproduk- ten waardoor het prijsdrukkend ef fect van waardevermindering van de dollar ruimschoots teniet is gedaan. Het is niet waarschijnlijk dat de con sument vandaag al op grote schaal geconfronteerd wordt met een prijs boven de twee gulden. Door plaatselij ke concurrentie liggen de prijzen ge middeld altijd al lager dan de advies- (Slot zie pagina 4 kol. 1) UTRECHT (ANP) - Actievoerders hebben dinsdagmorgen tegen tien uur op verschillende trajecten treinen tot stilstand gebracht door aan de noodrem te trekken. De acties zijn uitgevoerd door groe pen die bezwaar hebben tegen de voordeurdelersregeling, kortingen in de sociale voorzieningen en plannen voor studiefinanciering. De acties zijn uitgevoerd door groe pen uit Rotterdam, Den Haag, Delft, Nijmegen, Tilburg, Utrecht, Leiden, Eindhoven, Groningen, Steenwijk en Bergen op Zoom. Een woordvoerder van de actiegroepen achtte het niet uitgesloten dat er nog meer acties zullen komen. Een woordvoerder van NS meldde dat vijf treinen tijdelijk tot stil stand werden gebracht: tussen Nij megen en Wychen, tussen Nijme gen en Cuyk, bij Tilburg, bij Den Haag en bij Den Bosch. Dertien actievoerders zijn door de politie aangehouden, aldus de NS-woord- voerder. De vertragingen bedroe gen over het algemeen niet langer dan een kwartier. Volgens de actie voerders is dinsdag in totaal in negen treinen aan de noodrem ge trokken. BEEKBERGEN (ANP) - In het Ve- luwse dorp Beekbergen zijn tien mensen besmet met tuberculose. De afgelopen dagen zijn nog eens 150 mensen onderzocht door het consul tatiebureau in Apeldoorn. De uitslag van dit onderzoek is eind deze week bekend. De bron van de besmetting, een man uit Beekbergen die niet wist dat hij tbc had, is inmiddels gelokaliseerd. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Meer dan veertig inwoners van het Gelderse Bemmel, onder wie tien kin deren, blijken onlangs eveneens be smet te zijn met tuberculose. Dat aantal kan nog oplopen omdat nog niet alle resultaten binnen zijn van een door het districtsconsultatiebu reau voor tuberculosebestrijding in Nijmegen uitgevoerd onderzoek on der totaal 400 mensen, binnen zijn. Ook de bron van deze besmetting, een vrouw uit Bemmel, is inmiddels ge- Advertentie AMSTERDAM - De prijs van super benzine schiet vandaag door de tweeguldengrens. Bij zelfbedieningspompen zal men voor super dan 2,01 moeten betalen voor een liter. Voor normaal zal f 1,94 moeten worden neergeteld. Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON - Het ultra-conserva tieve Amerikaanse dagblad de Was hington Times, ten nauwste verbon den met de Unificatie Kerk van de Koreaanse evangelist Sun Myung Moon, is dinsdag een inzamelings campagne begonnen waarmee het ten minste de 14 miljoen dollar voor hulp aan de contra-rebellen in Nica ragua bijeen wil brengen, die het Congres president Reagan onlangs weigerde. Voormalig VN-ambassadeur Jeane Kirkpatrick, trekpaard van vele con servatieve belangen, wordt voorzitter van een 'Nicaragua Vrijheids Fonds', dat geen winst zal maken en formeel geen bindingen heeft met Moon of de Washington Times. De eigenaren van de krant, News World Communica- vonden en in een ziekenhuis opgeno men. Onlangs liet de Nationale Kruisver eniging weten dat er in Nederland elk jaar nog zo'n 1.500 mensen besmet raken met tuberculose en het erop lijkt dat het aantal ziektegevallen de laatste tijd weer iets toeneemt. Griekse grondwet - Het Griekse parlement heeft dinsdag de door de socialistische regering voorgestelde grondwetswijziging goedgekeurd met 182 tegen 113 stemmen. Daarna werd het parlement ontbonden met het oog op de vervroegde parlementsverkie zingen die 2 juni worden gehouden. De grondwetswijziging wordt pas van kracht als ook het nieuwe parlement er zijn goedkeuring aan hecht. De wijziging beoogt de macht van de president te beperken bij het ontbin den van het parlement en de benoe ming van een premier. tions Inc., een van de vele mantelor ganisaties waarachter de onlangs we gens belastingfraude tot gevangenis straf veroordeelde sekte-leider zijn ac tiviteiten verschuilt, heeft het fonds (Slot zie pagina 4 kol. 2) En zo schiet dus vandaag voor het eerst in Neder land de prijs van (super)ben- zine door de nogal gevoelige grens van twee gulden per liter heen. Oliemaatschappijen en vrije handelaren op de spotmarkt in Rotterdam leggen koeltjes uit dat de hoge koers van de Amerikaanse dollar en de plotseling gestegen vraag naar olieprodukten de prijsnoteringen in ternationaal omhoog hebben gejaagd. Consumentenorganisaties zitten in de gordijnen: ze lopen te hoop tegen de oncontroleerbare prijsverhogingen van de laatste tijd, verwijten de olie wereld manipulatie en kunstmatige prijsopdrijving, rekenen voor dat de benzine nu bijna een dubbeltje duur der wordt dan nodig zou zijn en vragen om ingrijpen van 'Den Haag'. Kortom, er is sprake van een stevig schrikeffect. Vooral wanneer de prijs ontwikkeling van de laatste tijd eens aan een nadere beschouwing wordt onderworpen. In tien jaar tijd blijkt de benzineprijs te zijn verdubbeld: in de zomer van 1975 werd de grens van een gulden per liter gepasseerd. Wat de overheid in die jaren deed met opeen volgende accijnsverhogingen op de prijs van olieprodukten gebeurt nu op de oliemarkt zelf met verwijzing naar oorzaken, die de consument kennelijk maar gelovig kan aanvaarden. Alleen gebeurt het nu in een tempo (twintig cent per liter omhoog in vier maan den), dat argwaan en vraagtekens oproept. Anderhalf jaar geleden nog waren prijsverhogingen van oliepro dukten gebonden aan toestemming van het kabinet. Dat had in ieder geval een vertragend en matigend effect. Sinds het ministerie van econo mische zaken de prijzen heeft vrijgela ten is iedere rem verdwenen. Het argument dat de consument eerder zou kunnen profiteren van prijsverla gingen blijkt een dubbele bodem te hebben. Eén ding is in ieder geval duidelijk: energie zal in de toekomst alleen maar duurder worden. Het effect daarvan mag niet worden onderschat. Twee energiecrises in korte tijd heb ben aangetoond dat de energieprijs een overheersende rol speelt in de economische ontwikkeling. Industrië le produktie, verkeer en vervoer, een hoog ontwikkelde land- en tuinbouw: energie bepaalt voor een beduidend deel het kostenpatroon ervan. Daar om zal het er voor de toekomst vooral op aankomen hoe energie-afhankelijk de Nederlandse samenleving zal blij ven (in het bijzonder van de gang van zaken op de internationale markt van olieprodukten) en in hoever het moge lijk zal blijken een evenwichtiger prijsontwikkeling voor de grondstof energie te bereiken. Dat laatste was gisteren in Rotter dam ook de grootste zorg van het Samenwerkingsverband Industriële Grootafnemers van Energie (SIGE) op een symposium. Deze club van energie-verslindende bedrijven stelt zich namelijk op het standpunt dat het economisch herstel in Nederland en de concurrentiepositie van het exporterend bedrijfsleven in de ko mende jaren zal worden bepaald door de produktiekosten van energie, in het geval van deze SIGE-club voorna melijk de kosten van elektriciteit. In vergelijking met het omringende bui tenland is de Nederlandse elektrici- teitsproduktie in hoge mate gebon den aan de prijs van olieprodukten, die op haar beurt weer de prijs van het aardgas dicteert. Gaandeweg is de elektriciteitsopwekking in Nederland bezig over te schakelen op kolen als belangrijke vorm van brandstofinzet, maar kernenergie speelt hier (in te genstelling tot België en Frankrijk bijvoorbeeld) geen rol van betekenis. Sinds drie jaar is voor grootafnemers van elektriciteit een regeling van kracht die ervoor zorgt dat de elektri citeitsprijzen min of meer in even wicht zijn met die in de omringende landen. Maar in feite is hier sprake van een kunstmatige gang van zaken, die bovendien een aflopend karakter heeft. Wanneer dus binnenkort in de Tweede Kamer het debat aan de orde is over het energiebeleid dat de Nederlandse overheid tot het eind van deze eeuw denkt te voeren zal de prijs van de energie in de toekomst toon aangevend moeten zijn. In de afgelo pen jaren is die prijs angstwekkend snel doorgeschoten. Dat had zijn in vloed op het haasje over van lonen en prijzen in vrijwel alle sectoren van de samenleving, op het tempo van de inflatie, op de positie van industrie en landbouw (de kassen in het West- land), op de woonlasten van de burger en op nog veel meer. De capriolen van de benzineprijs in de laatste maanden geven dat weer eens aan. Het is een signaal om bijzonder attent op te zijn. vdM. JERUZALEM (DPA-RTR-ANP) - De Israëlische regering heeft dinsdag een beloning van één miljoen dollar uitgeloofd in ruil voor informatie die leidt tot de aanhouding van de Duitse oorlogsmisdadiger Josef Mengele. Het geld zal worden uitgekeerd als Mengele binnen twee jaar wordt op gepakt, zo zei minister van justitie Moshe Nissim dinsdag in de Knesset (parlement).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1