Kamermeerderheid wil computertomograaf in provincie Zeeland O VM uit Oud- Vossemeer bestaat zestig jaar Sportraad machteloos door vele afwezigen Greenpeace achtervolgd door reeks schadeclaims Waterkwaliteit Westerschelde blijft kabinet zorgen baren KAMERLEDEN NA GESPREK MET MINISTER: agenda PZC/streek SCHRIFTELIJKE VRAGEN: MUZIEKVERENIGING VIERT JUBILEUM AFSCHEID MAAR TOCH GEEN AFSCHEID Zeer gering STREVEN NAAR BINDENDE REGELING MET BELGIE 17 Ds E. M. Top (69) overleden Brandweer Kapelle geeft demonstratie N oordbevelandse visclub hield wedstrijd A/OENSDAG 8 MEI 1985 ubsidieregels waterschap oeten worden herzien (Van onze Haagse redacteur )EN HAAG - Minister N. Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) blijft bij haar weigering om het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland in Goes een subsidie te geven voor extra zuiveringskos- ten. De meerderheid van de Tweede Kamer legt zich daar niet voetstoots bij neer en wil dat le bewindsvrouw de criteria voor het verlenen van dit soort subdsidies opnieuw bekijkt. Het raat er daarbij niet om, wanneer een waterschap niet, maar wanneer het wél in aanmerking lomt voor subside, anders is het artikel een dode letter, zo vonden zowel de regeringsfracties ]DA en VVD als de PvdA. 3it bleek dinsdag tijdens een besloten vergadering van de Tweede-Kamer- :ommissie voor verkeer en water- itaat. De Kamer zal waarschijnlijk dit ïajaar op een en ander terugkomen ijdens de behandeling van de Heffin- jennota Waterverontreiniging, die Smit-Kroes zojuist heeft laten ver- ichijnen. De weigering van de minister betrof iet artikel 23 in de Wet Verontreini- jing Oppervlaktewateren (WVO). Op trond daarvan kunnen waterschap- jen van het Rijk een financiële tege- noetkoming krijgen als de zuiverings- ïeffingen de pan uitrijzen. Omdat het Jevelandse waterschap geen afvalwa- .er meer op de Oosterschelde mag ozen, heeft het allerlei dure voorzie- ïingen moeten treffen, zoals het aan eggen van lange persleidingen, om ozing op de Westerschelde mogelijk ,e maken. Dit heeft, zo rekende dijkgraaf G. de rager desgevraagd voor, geleid tot :en stijging van de zuiveringsheffing van zo'n tien gulden per vervuilings- ■enheid, die door gezinnen en bedrij ven moet worden betaald. Daardoor jehoort de zuiveringsheffing van het vaterschap met 79 gulden tot de hoogste van Zeeland (die van het Waterschap Walcheren is bijvoor beeld 58 gulden). De minister, zo lieten Kamerleden desgevraagd weten, vindt dat het waterschap geen recht heeft op subsi die omdat er geen sprake is van een extreme situatie. Pas als alle midde- WEMELDINGE Ds E. M. Top, eme ritus-predikant in Vriezeveen is op 69-jarige leeftijd overleden. Evert Marinus Top werd 1 maart 1916 in De Bilt geboren. Hij was onderwij zer aan de schippersschool in Wemel- dinge tot hij in 1960 docent werd aan de Near East School of Theology in Beiroet. In 1971 werd hij predikant van de hervormde gemeenten van Kerk- en Kapel-Avezaath en Wade- noijen. Hij ging op 1 mei 1981 met emeritaat. KAPELLE De vrijwillige brand weer van Kapelle geeft vrijdagavond een demonstratie op de Markt in Kapelle. De demonstratie, die om 18.30 uur begint, is tevens bedoeld als oefening voor de brandweerlieden. len uitgeput zijn, en er dan nóg sprake is van een extreme situatie, krijgt men subsidie. „Op die manier wordt artikel 23 echter een dode letter" zeiden zowel drs H. Eversdijk (CDA) als mr A. J. te Veldhuis (WD), „Wij willen dat de minister met posi tieve criteria komt. Het gaat er niet om, wanneer zij niet bereid is tot subsidie, maar onder welke omstan digheden dat wél het geval is", aldus Eversdijk. Ook PvdA-woordvoerder en commis sievoorzitter H. Rienks liet weten dat de toepassing van de criteria voor zijn fractie reden was om niet ak koord te gaan met de weigering. Smit-Kroes liet gisteren weten, dat er nog voldoende alternatieven zijn voor het waterschap om te bezuinigen. Zij wees op de mogelijke bestuurlijke samenvoeging van de waterschappen, iets waar ze al jaren op aandringt, het bouwen van goedkopere zuiveringsin stallaties, en: goedkoper bouwen. Te Veldhuis vond, „dat je met een samenvoeging voorzichtig moet zijn, omdat dat primair een zaak van de provincie is". Goedkoper bouwen vond Eversdijk niet zo'n sterk argu ment, omdat volgens hem het water schap er al alles aan doet om de zaken zo eenvoudig en dus goedkoop moge lijk aan te pakken. „Er is hier geen sprake van zuiveringsinstallaties met goud op snee", zei hij. Het uitschuiven IMIDDELBURG Molenwater, 9.30- .7 uur: Miniatuur Walcheren. (LISSINGEN Museum, 20 uur: Pisuisse-avond'. 'lying Dutchman, 21 uur: Optreden Workshop. 1ERGEN OP ZOOM Roxy 1,14 uur: Sneeuwwitje, a.l.; 20 uur: Missing, 12 r. toxy II, 20 uur: Josephine Mutzenba- :her, het Weense hoertje op haar ïoogtepunt, 18 jr. linem'Actueel I, 20 uur: Body double, 6 jr. linem'Actueel II, 20 uur: The Beverly fills cop, a.l. linem'Actueel III, 20 uur: Twee vrou- ven, 16 jr. JOES Grand, 20 uur: Amadeus, a.l. IULST De Koning van Engeland, !0 uur: Amadeus, a.l. MIDDELBURG Meccano, 20.30 ïur: Garp. Slectro, 20.30 uur: De ijssalon. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Kil ing fields, 16 jr. CLISSINGEN Alhambra I, 20 uur: The Beverly Hills cop, a.l. Uhambra II, 20 uur: L'été meurtrier ZVU-film). van bouwactiviteiten in de tijd is tenslotte slecht voor het milieu, zo zei hij desgevraagd. Te Veldhuis wees erop, dat dat argument niet erg gelijk opgaat met het streven van de rege ring, dat omstreeks 1990 alle afvalwa ter in ons land gezuiverd moet wor den. „Het waterkwaliteitsplan van de provincie gaat inmiddels ook in die richting". „Ik ben blij dat de Kamerleden voet bij stuk hebben gehouden. Er moet een opening komen". Dit zei gisteren dijkgraaf De Jager van het Beveland- se waterschap. Ook hij plaatste nog eens grote vraagtekens bij het „inmid dels beruchte" artikel 23, zoals hij het noemde. Zolang dat artikel in de wet staat, moet je er gebruik van maken, doe je dat niet dan moet het uit de wet worden gehaald, daar kwam zijn be toog op neer. Hij zei dat volgens hem het Rijk een verantwoordelijkheid heeft voor de problemen waar het waterschap nu mee zit. Destijds is besloten de Oos terschelde af te sluiten, zoals dat nu gebeurt. Terwille van onder meer natuur en visserij moet het water in die zeearm zuiver blijven, zodat lo zingen uit den boze zijn. Dat ten gevolge van dit rijksbeleid Beveland financieel pijn moet lijden „gaat mij te ver", aldus De Jager. COLIJNSPLAAT De Noordbeve- landse hengelsportvereniging hield haar vierde competitiewedstrijd voor het kampioenschap 1985 in de Ooster schelde bij Colijnsplaat. Aan deze wedstrijd deden 68 leden mee. In totaal werden 500 vissen gevangen, met een totale lengte van 9224 centi meter. De uitslag is als volgt: 1 M. Zuidweg, Kamperland, 319 cm; 2 J. Tazelaar, Kam perland, 204; 3 J. Westerweele, 's-Heer- Arendskerke, 264; 4 M. Rijke, Oostkapelle, 255; 5 G. R. Kastelein, Geersdjjk, 242; 6 J. Huige, Colijnsplaat, 233; 71. Lamse, Colijns plaat, 221; 8 Th. de Looff, Kortgene, 220; 9 K. Houterman, Serooskerke, 212; 10 P. de Waal, Colijnsplaat, 208. De volgende wedstrijd wordt donder dag 16 mei van 13.00 tot 15.30 uur gehouden in Colijnsplaat. Dit is de gebruikelijke Hemelvaartsdagwed strijd, die ook toegankelijk is voor niet-leden. Inschrijven kan tussen 12.00 en 12.30 uur in café Juliana in Colijnsplaat. Zaterdag 18 mei is er een jeugdwedstrijd van 14.30 tot 17.00 uur. Inschrijven tussen 13.00 en 14.00 uur. De Oud-V ossemeer se muziekvereniging OVM tijdens de begin jaren na de oprichting in 1925. OUD-VOSSEMEER - Met een vier dagen durend feest viert de Oudvosse- meerse Muziekvereniging (OVM) volgende week het zestigjarig bestaan. Wethouder J. Versluijs van de gemeente Tholen opent het programma woensdag 15 mei om 20.00 uur in de feesthal aan de Veerstraat in Oud-Vossemeer. De fanfare werd opgericht op 19 juni 1925 en telde toen 40 leden. Die traden voor het eerst in het open baar op ter gelegenheid van konin ginnedag, toen nog op 31 augustus. Volgens secretaris M. C. A. Quist vermelden de notulenboeken van de vereniging weinig opzienbarende gebeurtenissen. Alleen in 1930 was er een conflict met de toenmalige burgemeester van Oud-Vossemeer, Hamer. Deze vroede vader was vol gens Quist een verklaard tegenstan der van de pas opgerichte muziek vereniging en liet geen kans onbe nut om de fanfare dwars te zitten. Met name het spelen van dansmu ziek was in de ogen van deze be stuurder uit den boze. Op een gege ven moment ontving de vereniging dan ook een brief van het gemeente bestuur waarin werd meegedeeld dat de jaarlijkse uitvoering geen doorgang mocht vinden. De lokale overheid vond echter G. de Graaff op haar weg, die toen behalve rent meester van de ambachtsheerlijk heid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijbergen ook voorzitter van OVM was. Hij nam een advocaat uit Ber gen op Zoom in de arm en die adviseerde om het huishoudelijk reglement zodanig te wijzigen dat de uitvoering het karakter kreeg van een besloten gezelschap. Zo geschiedde, vertelt Quist, al werd met de beslotenheid danig de hand gelicht. Onder het bewind van burgemees ter Versluijs verbeterde de relatie met het plaatselijk bestuur. In 1952 ontving de fanfare voor de eerste maal subsidie van de gemeente. De vereniging kende een diepte punt in haar bestaan in het begin van de jaren zestig, toen het aantal leden zakte tot 17. Volgens Quist kenden veel gezelschappen op het eiland Tholen in die tijd een terug val. „Maar de laatste tijd is er weer een sterk opgaande lijn," zegt secreta ris Quist. Naast de traditionele koperblazers heeft de vereniging nu ook een eigen majorettenpelo- ton en een tamboerkorps. Het le dental schommelt op dit moment rond de 90. In 1983 kocht OVM een repetitielokaal, dat helemaal door eigen mensen werd opgeknapt. Vo rig jaar bracht de fanfare in samen werking met de gemeente een kwartetspel uit. Daar bestond, deelt Quist mee, veel belangstel ling voor. Hij wijst verder op de taptoe die jaarlijks in oktober wordt gehouden, waar nogal wat mensen uit de regio naar komen kijken. „Uit die activiteiten blijkt toch wel dat OVM onder de bevol king leeft", aldus Quist. De Oudvossemeerse Muziekvereni ging staat sinds 1980 onder leiding van dirigent Ko van Driel. Aansluitend op de opening van het feestprogramma door wethouder J. Versluijs houdt de fanfare op 15 mei een receptie in de feesthal aan de Veerstraat. Tijdens deze avond, die muzikaal wordt opgeluisterd door leden van het korps, presenteert OVM de nieuwe uniformen. Donder dag 16 mei is er vanaf 14.00 uur een middag voor de kinderen, 's Avonds treden de Glanerbrugger muzikan ten en Pierre Knoops op. Dat begint om 20.00 uur. De bejaarden kunnen vrijdagmid dag vanaf 14.00 uur luisteren naar onder meer Vader Abraham en Cor- ry Konings. Om 20.00 uur neemt de sterrenparade een aanvang met Koos Alberts, Corry Konings en Frank en Mirella. Zaterdag nemen 9 zusterverenigin gen uit de regio deel aan een festi val, dat van 14.00 tot 19.00 uur wordt gehouden. Om 20.00 uur be gint het Belgisch/Nederlands kam pioenschap koeienmelken en een discoshow met Giel van Praag. Alle evenementen worden gehouden in de feesthal aan de Veerstraat. Zaterdag is er tevens de jaarlijkse braderie in Oudvossemeer. Tentoonstellingen |AXEL Streekmuseum, 13.30-17 uur: Calligrafisch werk van Ernst de Mes. 3ERGEN OP ZOOM Markiezenhof, 114-17 uur: Schilderijen van nieuwe Irealisten en werken van Marinus Schipper. Stichting Etcetera: Werken van tietje van Nunen (t/m 12/5). BRESKENS V.m. Wit-Gelekruisge- öouw, 14-17 uur: Collectie fossielen, nineralen en curiosa van Jan Goet- hals. CLINGE Galerie Esprit, 13.30-18 Uur: Werken van Marie-José de Cock |sn Pedero van Esbroek. JOMBURG Zeeuws Biologisch Mu seum, 10-17 uur: 'Fossiele schelpen foeken... en vinden in Zeeland'. SOES Lunchcafé, 9-18 uur: Werken (>'an Gerard Menken. Jalerie Mat, 13-18 uur: Werken div. kunstenaars. IEILLE Landbouwmuseum, 10-12 fcn 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. IATS Galerie Zwaluwenhof, 14-18 |jur: Werken van Piet van 't Hageland. MIDDELBURG V.m. Bibliotheek gebouw Abdij 9, 10-12 en 14-17 uur: [Recht op vrijheid' en 'Zeeland 1940- 11945'. kunstuitleen, 13.30-17 uur: Gouaches ^an Bert Neelen. Je Vleeshal, 13-17 uur: Project van ploris Kolvenbach. JOSTKAPELLE Molenweg 36, 10- M uur: Fossielenmuseum. VEERE Grote Kerk, 10-17 uur: |Cultuur en recreatie in de Delta'. Je Schotse Huizen, 10-17 uur: Werken Parika Góth. MISSINGEN Stedelijk Museum, [0-12.30 en 13.30-17 uur: 'De klepper f'ept niet meer'. Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: Expositie levende reptielen, amfi- pieën en insekten. IJZENDIJKE Museum, 10-12 en [3.30-17 uur: 'Het waterschap over de tenzen heen'. pERIKZEE De Eenhoorn, 10-17 Pur: Expositie ansigten. (Van onze Haagse re dacteur) DEN HAAG - Een meer derheid in de Tweede Kamer, bestaande uit de fracties van CDA, WD en PvdA wil dat staatssecretaris van Van der Reijden (volks gezondheid) de Zeeuw se aanvraag voor de aanschaf van een com putertomograaf hono reert. Doet hij dat niet, dan ontstaat een blij vende achterstand op medisch gebied in deze provincie. Dit blijkt uit schriftelij ke vragen, die de Zeeuw se Kamerleden drs M. Beinema, drs H. Evers dijk (beiden CDA), mr A. J. te Veldhuis (WD) en J. C. Th. van der Doef (PvdA) aan Van der Reijden hebben gesteld. De bewindsman voelt vooralsnog niet voor de aanschaf van de tomo- graaf, een apparaat dat met behulp van rönt genstralen dwarsdoors neden van het menselijk lichaam maakt. Daar door zijn betere en snel lere diagnoses bij pa tiënten mogelijk. De aanvraag was afkomstig van de Stichting Streek ziekenhuis Walcheren. De Kamerleden vinden dat Zeeland recht heeft op het apparaat, omdat er op het gebied van computertomografie in aangrenzende regio's geen overcapaciteit be staat, waarmee eventu eel in deze provincie kan worden ingesprongen. Bovendien werpt de geografische structuur van Zeeland (eilanden en water) volgens de Ka merleden een drempel op, om gebruik te ma ken van apparatuur uit de naburige regio's. Dat zelfde geldt, vinden zij, voor de demografische situatie hier. De Kamerleden weten zich gesteund door het Interprovinciaal Over leg voor Volksgezond heid, dat heeft gesugge reerd, het ontwerp- planningsbesluit com putertomografie van Van der Reijden te ver beteren, door aan de Zeeuwse gezondheids regio een mobiele tomo- graaf toe te kennen, zo blijkt uit de vragen. Slot van pagina 11 een rijtje zetten. „We willen de rech ter ervan overtuigen, dat we een algemeen belang verdedigen", stelt Guyt. „Dat kunnen we onder meer aantonen met talloze steunbetuigin gen. Daarnaast is er een schade, die aan het milieu wordt berokkend". De organisatie hoopt dat de rechter de actie ziet als 'burgelij ke ongehoor zaamheid', zoals dat ook het geval was in '82 na een actie in Amsterdam. De andere partij zal dan een zekere schade moeten accepteren, meent Greenpeace. Volgens de milieu-organisatie zijn in middels steunbetuigingen ontvangen van visserij-organisaties, vakbonden, de consumentenbond milieugroepe ringen en verscheidenen tandartsen in Nederland, die te kennen zouden hebben gegeven voorlopig de produk- ten van Bayer te boycotten. Volgens Greenpeace komen de reacties zowel uit Nederland als België. KAPELLE - Met bloemen en geschen kenbonnen werd gistermiddag in de Zeeuwse Sportraad afscheid geno men van de bestuursleden Ada de Regt, Wout Hoogendoorn en Jan Schaalje. Maar toch blijven ze nog een tijdje zitting houden in deze raad. Tijdens de zogenaamde 'Vergadering van Deelnemers', die onmiddellijk daarna werd gehouden, bleken name lijk onvoldoende afgevaardigden aanwezig om besluiten te kunnen nemen. En dus kon ook het agenda punt 'verkiezing bestuursleden' niet afgewerkt worden. Geen opvolgers derhalve voor het trio De Regt-Hoo- gendoorn-Schaalje. Gevolg: tot de volgende vergadering (dinsdag 18 ju ni) zullen de drie aftredenden nog zitting blijven houden. Langer dan een uur deden in het gemeenschapshuis De Vroone te Ka pelle verschillende woordvoerders een poging de vergadering van deelne mers toch officieel af te wikkelen. Er waren namelijk maar twee afgevaar digden te weinig aanwezig om de vergadering reglementair door te la ten gaan. Kees Blomaard, voorzitter van de afdeling Zeeland van de voet balbond, stelde voor om het regle mentsartikel „in alle gevallen waarin dit reglement niet voorziet beslist het bestuur" maar van toepassing te ver klaren. Zowel sportraadvoorzitter Ton Marteijn als secretaris Paul Diep straten ondefsteunde aanvankelijk die suggestie. Maar na eindeloos heen en weer gepraat besloot Ton Marteijn: „Hoe goed bedoeld ook, we kunnen de reglementen toch geen geweld aan doen". Sportraadlid Bep Huijbregtse deed nog een poging om telefonisch enkele afgevaardigden uit Kapelle en Goes op te trommelen, maar die afwezigen bleken ook thuis afwezig. Reglemen tair moest er derhalve een nieuwe vergadering worden uitgeschreven: dinsdag 18 juni. Bij hun „afscheid" hadden Hoogen doorn, Schaalje en De Regt laten merken, dat de sportraad naar hun mening niet optimaal functioneert. Hoogendoorn zei bijvoorbeeld: „Mijn inbreng was zeer gering. In andere besturen heb ik veel beter gefunctio neerd dan in deze sportraad. Het is een vreselijke papierwinkel en het duurt zeer lang voor je een beetje ingewerkt ben. Maar tot mijn spijt moet ik bekennen, dat ik ook niet weet hoe het anders te doen". Ook Ada de Regt noemde haar inbreng „heel gering" en Jan Schaalje pleitte er nog eens voor ook de zogenaamde 'belangstellende deskundigen' (advi seurs) stemrecht te geven. Secretaris Paul Diepstraten zegde toe, dat een structuurcommissie aan de slag zal gaan om nieuwe formules voor de sportraad te bedenken. Daar bij zal ook worden gezocht naar een oplossing om een vergadering van deelnemers wel te laten doorgaan als er te weinig sportbonden aanwezig zijn. Opmerkelijk was dat het merendeel van de Zeeuwse sportlieden wel verte genwoordigd was. Zo waren er bij voorbeeld wel afgevaardigden van het voetbal (25.000 leden), het tennis (20.000 leden), de turnbond, het korf bal en het basketbal, om er maar enkele te noemen. Tal van kleine sportbonden daarentegen waren niet aanwezig. Helemaal voor niets kwamen de af gevaardigden voor de vergadering van deelnemers niet. Sportraadsecre taris Albert Doorenbos hield een inlei ding over schoolsport en Bert Hontelé uit Roosendaal van het NISGZ (insti tuut voor sportgezondheidszorg) hield een uiteenzetting over de nieuwe vorm van sportkeuring, het zoge naamde preventieve sportmedische onderzoek (PSMO). Hulpcentra oord- en Midden-Zeeland Goes, tel. 1100-14444 (ook voor milieuklachten). eeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 1150-12200 (brandweer en ambulance). OS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 1180-15551, dag en nacht bereikbaar, ar. hulpdienst Zeeland voor mensen in ood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur eekends van 20.00-24.00 uur. 'ichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 1184-14645, dag en nacht bereikbaar, achting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 1100-32233. inder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 1180 38080, dag. van 16-20 uur. DEN HAAG - Het kabinet blijft stre ven naar een „bindende regeling" met België over de waterkwaliteit van de Westerschelde. Dit schrijft minister Braks (landbouw en visse rij) in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer over het Structuur schema Natuur- en Landschapsbe houd, waarover de Kamer op 20 mei en 3 juni debatteert. Een en ander moet geregeld worden binnen de „noodzakelijke" wijziging van de zogenaamde Waterverdragen met België in samenhang met een nieuw verdrag over de verdieping van de Westerschelde, aldus Braks. De bewindsman wijst erop, dat zowel in Nederland als België lozingen in de Westerschelde zijn aangepakt, deson danks is de waterkwaliteit van deze rivier „onvoldoende verbeterd". De „aanzienlijke verbetering" van de wa terkwaliteit aan de grens België-Ne- derland, zoals die was voorzien vol gens het ontwerp-verdrag van 1975 voor de verbetering van de vaarweg door de bochtafsnijding bij Bath ging de mist in doordat de Belgen vorig jaar plotseling van de overeenkomst afzagen. In plaats daarvan willen zij nu een overeenkomst met ons land over de verdieping van de Westerschelde. De minister zal de komende jaren extra aandacht geven aan de proble men rond de vervuiling van het Delta bekken als gevolg van aangevoerd vervuild rivier water uit Rijn, Waal en Maas. Braks zegt, dat dat van zeer slechte invloed is op de ecosystemen in bijvoorbeeld het Haringvliet en Hollands Diep. Hij noemt deze- niet Zeeuwse - wateren met name omdat onderzoek naar de kwaliteit van de onderwaterbodems daarvan de funes te invloed van het vervuilde rivierwa ter aantoont. „Deze problematiek zal in de komende jaren toenemende aan dacht en inspanning vergen". De bewindsman denkt er nog niet aan om door menselijke ingrepen het ontstaan van een 'waddenachtige' zone voor onze kust kunstmatig te versnellen. Onderzoek naar aard en snelheid waarmee deze 'waddenei landen' ontstaan, dat thans gaande is, moet aantonen, of stimulerende maatregelen nodig zijn. De nieuwe kustzone ontstaat in het gebied van de Voordelta door zich snel ophogen de en droogvallende zandbanken op enige afstand uit de Zeeuwse kust. Hierdoor kunnen zogenaamde sluf ters, groene stranden en schorren (kwelders) uit zichzelf ontstaan. „In principe kunnen de natuurlijke ontwikkelingen bevorderd en ver sneld worden door het aanbrengen van stuifschermen op 'permanent' drooggevallen platen en het vervol gens inplanten met biestarwegras en helm", aldus Braks, die er op wijst dat op grond van het onderzoek wellicht ook bechermende maatregelen nodig zijn, zowel voor de oude als 'nieuwe' kust. Omdat de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden in de toekomst door deze ontwikkeling beschutter komen te lig gen, kan afname van strand en duinen onder sommige omstandigheden „geaccepteerd" worden, zegt de land bouwminister, mits de veiligheid nooit in het geding komt. De afname is in principe „niet gewenst". De minister zegt de Kamer tenslotte een notitie toe over het beleid voor de zogenaamde Conventie van Ramsar, in het kader waarvan de Oosterschel de wordt aangewezen als 'wetland'. In die notitie, „die de Kamer binnenkort bereikt", komen de economische ge volgen van die aanwijzing voor de aan de Oosterschelde gelegen bedrijven aan de orde. Centrale Tuinbouveiling Veilpunt Krabbendijke 7 mei 1985. Golden delicious: 180 142-151; 170 112-116; I 60 58-66; II 80 125; II 70 96-102; II 60 42-58; Gelegd: super 75/80 138; winston: I 80 77; I 70 97-113; I 60 50-63; I 65/70 81-82; I 60/65 45-48 41 ton; Jonagold: I 90 174-175; I 80 164-250; I 70 158-241; I 65 105-157; I 60/70 122; II 80 167; II 70 151; Gelegd super: 85/90 222; 80/85 262; 75/80 260-263; 70/75 223, 24 ton; karmijn de S.: II 70/80 107; II 60/70 53, 3 ton; gloster: I 80 122; I 70 138; 2 ton. Conference: I 65 178; I 55 160-163; II 65 169; II55 117; II 45 64-67, 45 ton. Industrieappels ƒ26,10; totale aanvoer 22.384 colli. COLIJNSPLAAT Aanvoer week 28 april t/m 4 mei 1985: export garnalen, 4246 kg, gem. prijs 16,09; tong 15,11; schol 3,13; schar 1,74; bot 1,02; tarbot 18,66; griet 15,23; kabeljauw 4,92; wijting 3,41; zeebaars 20,79; harder 4,94; paling 16,57; krab 2,06; steen bolk 2,59; poon 3,66. Aardappeltermijnmarkt Rotterdam. 7 Mei 1985. Bintje 50 mm opw. April '85: laten 28,80, bieden 28,40, slot 28,60; novem ber '85: laten 23,20, bieden 23,00, slot 23,00; mei '84: laten bieden slot Stemming april '85: goed prijshoudend; november '85: kalm. Openstaande posities mei '84: min 346 is geworden 1958; april '85: min 130 is geworden 1979; november '85: min 5 is geworden 277. Omzet mei '84: 23 aanzeggin gen waarvan 21 partijen verhandeld op 4x 13,00 en 17x 12,50. Dagomzet 1081, incl. de 21 spot: h.pr. 16,10, l.pr. 15,60, l.zaken 20x 15,60; nov. '85: 8x 23,00; april '85: 305, h.pr. 28.60, 1. 28,00, l.zaak lx 28,60. Fruitveiling Barendrecht Fabrieksappelen 25,80: cox orange pippin aanvoer 4 ton maat 70/80 96-1.37, 60/70 70-1.19, golden delicious aanvoer 50 ton, 80/90 1.31-1.52, 70/80 69-1.28, 60/70 33-67; goudreinetten aanvoer 6 ton, 85/95 67-76, 75/85 59-72, 65/75 42-49; rode goudreinetten aanvoer 32 ton, 85/95 78-1.15, 75/85 71-1.11, 65/75 44-70; jonagold aanvoer 60 ton, 85/ 90super 2.65, 80/85super 2.96, 80/90 1.07-2.52, 70/80 89-2.34, 60/70 65-1.31; lombarts calville aanvoer 15 ton, 80/90 75-1.21, 70/80 98-1.36, 60/70 30-68, winston aanvoer 40 ton, 80/85 57-1.00, 75/80 96-1.17, 70/75 79-1.11, 65/70 45-92, 60/65 34-55. Peren, conference aanvoer 44 ton, 65/75 I.45-1.88, 55/65 1.42-1.62, 45/55 51-72. Totaal aanvoer appelen 214 ton, peren 44 ton. EIERVEILING EIVEBA BV BARNEVELD - Aanvoer 3.099.600 stuks, stemming leven dig. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 51-52 gram 10,50-10,90. van 55-56 gram II,10-11,20. van 60-61 gram 11,55-12,10 en van 65-66 gram 12,50-13,40. Groenteveiling Barendrecht. Aardappelen, bintjes 7-26, eigenheimer 9- 18, irenes 16-23, krulandijvie 71-1.42, asper ges 13.00-18.50, bloemkool 6 st 3.70-4.70, 8 3.00-4.30, 10 2.70-3.60, 12 2.00-2.80, 15 1.70- 2.00, bospeen 2.10-2.80, broccoli 10.90-12.00, champignons 1.20-1.40, Chinese kool 1.49- 2.04, witte kool 39-87, rode kool 54-89, kroten 28-3ty bos kroten 1.19-1.69, Marktb. centr. tuinb.veil. Zld. te Goes 7-5-'85 Winston kl 1 80/90 0.75; 75/80 0.91-0.92; 70/80 1.07-1.32; 70/75 0.85-1.09; 65/70 0.72-0.91; 60/ 70 0.56-0.81; 60/65 0.44-0.46; 55/60 0.26; kl 2 75/80 0.95; 70/75 0.85; 00/00 0.60-0.67; 60/65 0.43; 55/60 0.26-0.27; laxton's superb kl 1 80/90 0.85: 70/80 0.86-0.89; 60/70 0.39-0.45; zoete ermgaard kl 2 65/75 1.04: 60/65 0.87; 55/60 0.71-0.79; 50/55 0.25; golden delicious kl 1 80/90 1.20-1.52; 70/80 0.85-1.23; 65/70 0.72-0.78; 60/70 0.42-0.66; 60/65 0.51; kl 2 91 1.14; 80/90 0.74-1.44; 70/80 0.80-1.17; 60/70 0.45-0.58; goudreinette kl 1 85/95 1.09; 75/85 0.73-0.97; 70/75 0.60-0.66; 65/75 0.48; 65/70 0.28-0.47; 60/65 0.33-0.37; kl 2 96 0.69-0.90; 85/95 0.94-1.06; 75/85 0.87; 70/75 0.81; rode boskoop kl 1 91 1.01; 80/90 1.29; 70/80 0.96; kl 2 85/95 1.03; 65/70 0.41; lombartscalville kl 1 65/70 0.65; 60/65 0.40; kl 2 00/00 0.90; jona gold minder 20 kleur kl 1 91 1.56-1.68; 80/90 1.87-2.20; 70/80 1.84-1.99; 65/70 0.91- 1.10; kl 2 80/90 0.45-0.50; 70/80 0.45; 60/65 0.30; jonagold 20 kleur kl 1 91 1.61-1.65; appelen industrie 26.10; conference kl 2 65/75 1.68; 55/65 1.50-1.53 50/60 0.50; 45/55 0.48; 45/50 0.27; voorverkoop conference kl 1 65/75 1.81; 55/65 1.63-1.64; kl 2 45/55 0.57; 60/70 1.03; 50/60 0.68; 45/50 0.33; aardbeien glas ds x 150 gr. kl 1 1.40-1.49; kl 2 1.37. Totaal aamal colli 25.058. Aardappeltermijnmarkt Rotterdam. 7 Mei 1985. Bintje 35/50 mm. April '85: slot 23,50; mei '84 9.00. Openstaande posities mei '84: nihil; april '85: 7. Landbouwschap. Gewestelijke raad voor Zeeland. Beursbericht markt Goes 7 mei 1985. Aardappelen (excl. btw, prijzen per kg); Bintje, directe levering, op auto geleverd, veldsgewas 9-11 '/i cent, suikervrij 11-13 cent; 0 mm opwaarts, binnenlandse kwali teitseisen suikervrij 1214-13V2 cent; voer- aardappelen 8-8V2 cent. Notering Rotter damse Beurs 6 mei 1985: Bintje 35-50 mm 12-13 cent; Bintje 50 mm opwaarts 17-18 cent. Uien (excl. btw) uit de vrieskoeling, 40 mm opwaarts, op auto geleverd tot 15 cent per kg. Vlas (excl. btw) ongerepeld, op auto geleverd 40-50 cent per kg; afwijkende partijen 20-39 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten (prijzen per 100 kg): tarwe, basis 16%, uit opslag handel en coöperatie 51,75-/53,00; tarwe, basis 16%, uit eigen opslag 54,25; brouwgerst, boerenschoon 52,25-/ 53,75; voergerst 46,50-/ 48,25; haver 47,50-/ 49,00; erwten, kleine groene 88,00-/ 90,00; capucijners 78,50-/ 79,00; bruine bonen, vrij van grond en halve bonen 40,00-/ 167,50; blauw- maanzaad, boerenschoon 110,00-/ 135,00; blauwmaanzaad, prima doorsnee 165,00; karwij, boerenschoon 180,00-/ 325,00; kar- wij, prima doorsnee 440,00. Hooi en stro (excl. btw, prijzen per 1.000 kg) op auto geleverd: weidehooi 275,00- 350,00; dijkhooi 265,00-/ 300,00; lucerne- hooi 375,00-/425,00; veldbeemd ƒ90,00- 250,00; roodzwenk/rietzwenk 160,00- ƒ200,00; Engels raaigras 170,00-/210,00; tarwestro 130,00-/145,00; gerstestro 160,^0-/ 190,00. x

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 19