Tijdens de oorlog hadden we altijd genoeg te eten Boete voor jaar lang onverzekerd autorijden LOKALE OMROEP VLISSINGEN IS TECHNISCH HAALBAAR PZC/ streek ZA TERDA G 45-STE HERDENKING Delta Sport won toernooi i Vergadering bestuur ambulancevervoer Midden/ Noord-Zeeland Tot staan brengen DIAMANTEN PAAR IN TERNEUZEN: KANTONRECHTER TERNEUZEN Discriminatie VAASJE 16 Jeugd-EHBO-diploma 's Arnemuiden uitgereikt Gevonden voorwerpen Plattelandsvrouwen Westkapelle naar Gouda Taptoe Euterpe Sporttoernooi in Middelburg Collecte Bingo voor ouderen in Vlissingen moederdag 9,95 4 WOENSDAG 8 MEI 1985 Franse gesneuvelden kregen in Kapelle een waardig graf KAPELLE - Het was een ontroerende plechtigheid die samenkomst 5 april 1941 op de algemene begraafplaats in Kapelle. Vijfenzeventig Franse militairen die tijdens de meidagen van 1940 in het fruitdorp en aan het kanaal door Zuid-Beveland waren gesneuveld, kregen er een waardig graf. Het rood-wit-blauw van de Nederlandse driekleur en de Franse vlag op de kisten vloeiden in elkaar over en een zee van bloemen bedekte de graven. Toen hief iemand het Wilhelmus aan. Eerst aarzelend, maar na de eerste woorden uit volle borst meegezongen, klonk het volkslied door de voorjaarslucht. De Duitsers waren er niet erg gelukkig mee. En dat lieten ze blijken ook. Zaterdag zal de nationale hymne weer op de Kapelse begraafplaats te horen zijn - geen Duitser die er nu wat van zal zeggen. Voor de vijfenveertigste keer worden dan de Franse gevalle nen herdacht. Eens in de vijf jaar is dat een uitgebreide ceremonie. Deze keer zijn er detachementen van Ne derlandse en Franse mariniers, mo torrijders van de Koninklijke Mare chaussee en de Marinierskapel bij aanwezig. De Franse ambassadeur in Nederland, J. M. Gaultier de la Ferriè- re, waarnemend commissaris van de koningin J. D. de Voogd en burge meester G. Huitsing van Kapelle zul len op het Franse militaire oorlogs kerkhof kransen leggen en toespraken houden. De herdenking, die om 10.45 uur begint, zal worden bijgewoond door een honderdtal Fransen, onder wie oud-strijders en familieleden van gesneuvelden. Niet alleen de Franse militairen die op Nederlandse bodem zijn gesneuveld, zullen worden geëerd. In het kader van de herdenking is in de hal van het Kapelse gemeentehuis een tentoon stelling ingericht over de oorlog, en dan met name over de gebeurtenissen op Zuid-Beveland. Centraal daarin GOES - Het algemeen bestuur van de hulporganisatie ambulancevervoer Midden- en Noord-Zeeland vergadert vrijdag 10 mei in het Stadhuis in Goes. Aan de orde komt onder meer de vervulling van de vakature die CP A-directeur J. R. de Boer achter laat door zijn vervroegde uittreding. Voorts komt de functie van medisch adviseur door het vertrek van drs H. H. Hekking vrij. Voorgesteld wordt om voor de periode van een jaar DGD-directeur drs Bakker te benoe men. De vergadering begint om 16.00 uur. ARNEMUIDEN - Dinsdag werd het Juegd-EHBO-a diploma uitgereikt aan zestien kandidaten uit Arnemui den. De geslaagden zijn: Chiel van Belzen; Ellen van Belzen; Eric van Belzen; Karin van Belzen; Pim van Belzen; Marjolein de Koning; Dennis van 't Loo; marja Marteijn; Nettie Meul- meester; Heieen van Mourik; Bob Rijke; Jacqueline Schroevers; Maja Schroevers; Wilma Siereveld; Ronnie Theune; Anco Vader. Het examen werd afgenomen door dr. R. G. G. Groot, K. de Ridder-van Sluis en N. Meulmeester. ZIERIKZEE De Zierikzeese hand- balploeg Delta Sport heeft een twee daags toernooi in het Belgische Mid- delkerke gewonnen. De herenploeg versloeg in de finale de favoriet: het Westduitse Ettlingen met ruime cijfers (12-5). In de voorron de versloegen de Zeeuwen Marathon (Vlissingen), Initia Hasselt en het thuis spelende Tor Middelkerke. In het beslissende duel gaf Delta Sport zijn tegenstander geen schijn van kans. MIDDELBURG Bij de gemeente politie te Middelburg zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangege ven: gebreide trui, wit/lichtblauw/ donkerblauw; zwarte gymbroek; zwart wit geruite jas; zwarte gebreide das; zwart knipportemonneetje, inh. toegangskaartje voetbal; gele knip- portemonnee, inh. bibliotheekkaart; kleine damesknipportemonnee, bruin leer, inhoud geld; portemonnee, in houd geld (klein rond model) kleur rose; wit leren schoudertasje, inhoud meisjesbril, formulier koninginnedag, bruin portemonneetje (inh. haarspeld- je en elastiekje); tas, inhoud witte handtas; sleutels; siervelg; bankbil jetten; fietspompje; rekenmachientje in rood/bruin etui; zilver!kleurig) be- delarmbandje (met o.a. klompjes, kop en schotel, theepotje); zilveren ring met inscriptie; quartz horloge met zilverkleurig bandje; herenpolshorlo ge; zonnebril, donker montuur; bril, blauw/groen montuur, getinte glazen; één paar kinderschoentjes, maat 23 met klittebandsluiting. Gevonden voorwerpen in Trefcenter Middelburg: map inhoud papieren t.n.v. verschil lende personen; handschoenen; blauw/groen/rood gestreepte nylon boodschappentassen; bruin/beige ge streepte nylon boodschappentas; blauwe nylon schoudertas; rose/wit/ geel gebreide kol; donkerblauwe sjaal met lichtblauwe en paarse bloemen; sjaal, geel/bruin/rood/zwart; zwarte kralen ketting; blauw-grijs gestreepte paraplu; beige paraplu; donkerblau we brillekoker; rood notitieboekje; bruin portemonneetje; zwarte map, inhoud o.a. kentekenbewijs; video pas HEMA. staan de inspanningen die inwoners van Kapelle zich tijdens de oorlog hebben getroost om de gevallen Fran sen een passend graf te bezorgen. Na de inval van de Duitsers op 10 mei 1940 snelden Franse troepen Neder land en België te hulp om te trachten de vijandelijke opmars tot staan te brengen. Zo bezette het 271e infante rie regiment de oevers van de Wester- schelde om de haven van Antwerpen bereikbaar te kunnen houden. Een deel van dit regiment koos stelling achter de westelijke dijk van het kanaal door Zuid-Beveland. Hoewel de Fransen beter uitgerust waren WESTKAPELLE De afdeling West kapelle van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt van daag, woensdag, de jaarlijkse reis voor mensen van 60 jaar en ouder. In de PZC van dinsdag stond dat de vrouwen onder meer naar Maastricht zouden gaan. Dit is niet het geval, ze gaan naar Haastrecht. In hetzelfde bericht stond dat de reizigsters een bezoek zouden brengen aan de aard appelfabriek in Gouda, dit moet de aardewerkfabriek zijn. De warme maaltijd wordt genuttigd in Hotel Kinderdijk. LEWEDORP Vanavond (woens dag) voeren de fanfare Euterpe uit Heinkenszand en het majorettenpelo- ton Showgirls uit Heinkenszand een taptoe uit op het terrein van verzor gingshuis De Kraayert in Lewedorp. De muzikale show begint om 19 uur. dan het Nederlandse leger - en zeker beter gemotiveerd dan de Nederland se militairen die op de vlucht voor de oprukkende Duitsers door Zeeland trokken - vormde het voornamelijk uit reservisten samengestelde regi ment geen partij voor de goed geoe fende legers van het Derde Rijk. Op 16 mei forceerden de Duitsers een doorbraak over het kanaal. In de straten van het dorp Kapelle kwam het daarna tot verbitterde gevechten van man tegen man, waarbij aan beide kanten veel soldaten sneuvel den. De volgende dag riep de burgemees ter van Kapelle de bevolking op de lichamen van de Fransen - de Duitse gravendienst had de eigen lijken in middels al afgevoerd - bijeen te bren gen op de algemene begraafplaats. Daar werden die 17e mei 65 Franse gevallenen ter aarde besteld in een MIDDELBURG In de sporthal De Kruitmolen in Middelburg en de daarbijgelegen sportvelden wordt zaterdag het zogenaamde Inter Hoechst Sport Toernooi gehouden. Personeelsleden van Hoechst Hol land NV die werkzaam zijn op het hoofdkantoor in Amsterdam en in de vestigingen Breda, Weert en Vlissin gen ontmoeten elkaar in totaal zes sportonderdelen. Bij De Kruitmolen start om 10.30 uur een toertocht per fiets over een af stand van ongeveer 120 kilometer. Daaraan nemen meer dan 50 toerfiet- sers deel. Om 11.00 uur beginnen de wedstrijden in de sporten voetbal, volleybal, tennis, bowling en badmin ton. 's Avonds worden in de Schouw burg in Middelburg de prijzen uitge reikt. massagraf met een simpel houten kruis. Verscheidene Kapellenaren vonden dat de Fransen daarmee te weinig eer was betoond en zo ont stond een comité tot onderhoud van de Franse graven. Begin 1941 herbe groef het vijf man sterke comité een tiental Fransen die bij het kanaal door Zuid-Beveland een voorlopig graf hadden gekregen op de begraaf plaats in Kapelle. Deze gesneuvelden werden netjes gekist. Het comité voel de zich verplicht ook de eerder in het massagraf begraven soldaten afzon derlijk te kisten. Met de hulp van 35 vrijwilligers gebeurde dat in april. Nu stonden 75 houten kruisen in een speciale hoek van de begraafplaats. Nog was het comité niet voldaan. Stenen kruisen moesten er komen en een perkje met bloemen bij ieder graf. De Kapelse bevolking verschafte daarvoor financiële bijdragen. In mei 1946 werd bovendien een bescheiden monument onthuld, eveneens ge schonken door de inwoners van het fruitdorp. De aanwezigheid van de 75 Franse graven en het zorgzame onderhoud ervan waren later in 1946 aanleiding voor de Nederlandse regering te be sluiten alle in Nederland gesneuvel de Fransen in Kapelle hun laatste rustplaats te geven. Dat leidde tot een reconstructie van het ereveld, waarbij 62 stoffelijke overschotten die er sinds 1941 lagen naar Frank rijk gerepatriëerd. Uit andere delen van het land zijn daarna 217 gesneu velde Franse militairen aangevoerd. Onder hen de commando's die in 1944 bij Wassenaar een landingspoging hebben gewaagd en de parachutisten die in hetzelfde jaar bij Assen zijn neergekomen. Thans liggen op de Franse militaire begraafplaats in Ka pelle 224 personen, van wie er 104 ongeïdentificeerd zijn. Op de graven staan simpele witte kruisen, een enke le davidsster en minaret-achtige ge denktekens op de plaatsen waar uit de voormalige Franse koloniën in Noord-Afrika afkomstige belijders van de islamitische godsdienst zijn begraven. De tentoonstelling in het Kapelse gemeentehuis is vandaag (woensdag), donderdag en vrijdag tijdens kantoor uren en van 19 tot 21.30 uur te bezich tigen. Het diamanten bruidspaar Hamerlinck. Rechts op de foto wethouder drs. A. Doorduyn van Terneuzen. TERNEUZEN In het nieuws is het nooit geweest en dat was misschien maar goed ook, want het moest allemaal stiekem gebeuren. Johan Hamerlinck (84) weet het nog goed hoe tijdens de oorlog in het geheim via de spoorlijn Terneuzen-Mechelen graan en aard appelen naar België werden vervoerd en dat er als retourlading varkens in Terneuzen werden uitgela den. Het gebeurde op kleine schaal. De Duitsers hebben het nooit gemerkt. Het was allemaal bedoeld om te voorzien in de behoefte van vrienden en kennissen. In die schaarse tijden was een goed stuk vlees op tafel toch een fantastisch feestmaal. Trouwens, met zes opgroeiende kinderen moest er wel wat extra op tafel komen in het gezin Hamerlinck. Toch een gemak dat pa bij de spoorwegen werkte. Dat was bepalend voor zijn hele leven, want begin jaren twintig kwam hij Maria de Coninck uit Axel op het spoor. In 1925 trouwde hij met haar. Gisteren waren Johan en Maria zestig jaar getrouwd en dat werd in aanwezigheid van hun zoon en vijf dochters in verpleegtehuis Ter Schorre, waar moeder Hamerlinck verblijft, gevierd. Johan Hamerlinck begon zijn carrière bij de spoorwe gen als kaartjescontroleur bij de omnibus die destijds een verbinding onderhield tussen het station en de provinciale boot in Terneuzen. Later werd hij hoofd controleur op de lijn Terneuzen-Mechelen. Toen die lijn in 1957 door de Nederlandse Spoorwegen werd overge nomen, ging hij met vervroegd pensioen. Tot vorig jaar woonde het echtpaar nog samen aan de Stationsweg in Terneuzen. Na de opname van zijn vrouw in verpleegte huis Ter Schorre, woont Johan Hamerlinck daar nog steeds en houdt zich dagelijks vele uren bezig met zijn grote hobby tuinieren. Gisteren bleven schoffel en hark echter in de schuur en werd er in Ter Schorre feest gevierd. Het echtpaar Hamerlinck werd er gefeliciteerd door loco-burgemeester drs. A. Doorduyn en zijn echtgenote. Koningin Beatrix bracht haar gelukwen sen per brief over. Vandaag, woensdag, komen de zes kinderen en een aantal van de tweeëntwintig ach terkleinkinderen hun opa en oma feliciteren. De passagiers van 'De Scheldevallei' in uitbundige stemming. MIDDELBURG - De jaarlijkse boottocht van de Middelburgse afdeling van De Zonnebloem is succes vol verlopen. Aan boord van het schip 'De Scheldeval lei' bevonden zich dinsdagmorgen 180 zieken, gehan dicapten en bejaarden. De meesten waren afkomstig uit Middelburg, enkelen kwamen uit Veere, Seroos- kerke en Grijpskerke en één gast uit Tholen. Het vertrek van de boot werd muzikaal opgeluisterd door het Middelburgse draaiorgel 'De Sater'. De reis ging door het Kanaal door Walcheren, via de Veerse sluis en het Veerse Meer naar de sluizen bij Kats en richting Tholen totaan het Rijn-Scheldekanaal en daarna weer via dezelfde route terug. Aan boord werden de passagiers voorzien van diverse hapjes en drankjes en voor de vrolijke (muzikale) noot zorgde het Vlissingse accordeonduo 'Deux piëces'. In totaal waren er dertig verzorgers en verzorgsters meegereisd. Gisteravond om kwart voor zes legde De Scheldevallei weer aan, op de vertrekplaats aan de Middelburgse Loskade. Daar was een ontvangst door de drumband Blue Spirit. Aan boord werd nog een verloting gehouden, waarvan de opbrengst, ongeveer 750,-, ten goede komt aan De Zonnebloem. TERNEUZEN R. A. uit Terneuzen had het dinsdagochtend tijdens de zitting van de kantonrechter in Ter neuzen letterlijk en figuurlijk be paald niet breed. Een jaar lang rijden in een onverzekerde auto kwam hem te staan op 275 gulden boete, met als stok achter de deur, vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. A. werd eind oktober vorig jaar door de politie aangehouden in de Peter van Anrooylaan, waar hij door het niet verlenen van voorrang een onge luk veroorzaakte. „Ik dacht dat de mensen van wie ik de auto had ge kocht 'm voor mij verzekerd hadden", verdedigde A. zich. Maar dat balletje ging bij kantonrechter mr H. de Mul niet op. „U had toch kunnen weten dat er iets niet klopte, u had geen groene kaart. U kunt zich niet achter de verkoper verschuilen. Officier van justitie mr D. van de Bel vond het onverzekerd rijden een 'kwalijke zaak'. Bovendien wees hij ïp het feit dat de door A. aan de tegenpartij toegebrachte materiële schade als ge volg van het ongeluk, totaal zo'n 4000 gulden, nog steeds niet is betaald. „Het zal wel een zaak van het waar borgfonds worden. Zo worden bonafi de automobilisten de dupe van uw nalatigheid", merkte hij op. P. van de B. uit Breskens stond voor drie overtredingen terecht. In juni vorig jaar reed hij te hard over de Absdaalseweg. De politie constateer de een snelheidsovertreding van acht tien kilometer. Eind augustus werd hij aangehouden bij het kruispunt St. Anna nabij Terneuzen, omdat hij niet voor het oranje licht stopte. Toen bleek ook dat de uitlaat van zijn auto MIDDELBURG - De collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft in Middelburg, inclusief Sint-Laurens en Nieuw- en Sint Joosland een bedrag opgeleverd van 16.924,45. VLISSINGEN De stichting welzijn voor ouderen in Vlissingen houdt van daag, woensdag, een bingomiddag in de Bachten Komme. De aanvang is om 14.00 uur. lek was. Met de snelheidsovertreding had de verdachte geen enkele moeite. Hij had de schikking die was aangege ven op de acceptgirokaart, wel willen betalen, maar die was door zijn hond opgegeten. Wat het negeren van de verkeerslichten betrof, merkte hij ech ter op, geen andere keus te hebben. „Als ik gestopt was, dan had de politie-auto die pal achter me zat, bovenop me gezeten en dan had ik ook aan het kortste eind getrokken". De officier vond dat een zwak verweer. Hij wees erop dat in zo'n geval het achteropkomende verkeer schuld heeft, ook als het een politie-auto betreft. Hij eiste 75 gulden boete voor te hard rijden, 80 gulden voor het negeren van de verkeerslichten en nog eens 75 gulden Voor de lekke uitlaat. De kantonrechter schroefde de eis echter aanzienlijk terug en verklaarde Van de B. schuldig zonder toepassing van straf voor het feit dat hij door het gele licht reed. De lekke uitlaat kwam hem op 50 gulden boete te staan. Met de eis voor het te hard rijden, was mr De Mul het eens. De kapotte uitlaat van R. van K. zorgde begin juni vorig jaar voor een oorverdovende herrie op de Alvarez- laan in Terneuzen. Van K. was op weg naar de garage om het ongemak te laten verhelpen. Voor de kantonrech ter voldoende aanleiding om vijftien gulden van de eis af te doen en Van K. tot 50 gulden boete te veroordelen. A. de W. uit Terhole draaide 28 mei vorig jaar vanaf de uitrit bij zijn woning de weg op en kwam in botsing met een andere personenauto, waar bij zijn eigen wagen onherstelbaar werd beschadigd. Daarmee was hij voldoende gestraft, vond hij. De offi cier was een andere mening toege daan, maar deed in zijn eis wel 25 gulden van het oorspronkelijke schik kingsbedrag van 150 gulden af. Mr De Mul veroordeelde de verdachte uitein delijk tot 100 gulden boete. Caféhouder J. J. uit Axel kreeg op 15 juli 1984 de politie aan de deur, omdat hij na middernacht nog mu ziek in zijn etablissement ten gehore bracht. Dat is volgens de politiever ordening in Axel verboden. J. zei zich door het politieoptreden gediscrimi neerd te voelen. „Ik ben als enige caféhouder gepakt", verklaarde hij dinsdagochtend voor de kantonrect ter. Daar was volgens de officier gee sprake van, temeer daar ook ee andere caféhouder in Axel diezelfd dag werd aangehouden. Bovendie was J. in juni al via een waarschi wingsbrief van de gemeente streng controle toegezegd. De kantonrechte veroordeelde hem conform de eis to 65 gulden boete. B. van G. uit Terhole zorgde in augus tus vorig jaar voor een ravage in d Roskamstraat in zijn woonplaats, om dat een aanhangwagen van de land bouwcombinatie waarmee hij reed tijdens het afremmen omkantelde „Ik ijvilde wat bijremmen, maar wa even vergeten dat de wagen nog g den was", maakte Van G. duidelijk Bij nader onderzoek bleek dat luchtdrukrem van de aanhangwaget niet was aangesloten. De verdachti hoorde 150 gulden boete tegen ziet eisen. Voor de kantonrechter was e geen aanleiding om daarvan af t wijken, maar wel adviseerde hij Vat G. de boete op zijn baas te verhalen De opgevoerde brommer, waar vat alles aan mankeerde, van M. M. ui Westdorpe, werd bij vonnis van di kantonrechter gisterochtend vei beurd verklaard. Het voertuig wen door de politie in oktober 1984 in Sai van Gent in beslag genomen. J. van D. uit Lamswaarde veroorzaak te op 23 september 1984 een aanrij ding op rijksweg 60. Van D. werd a' gevolg van een voorsorteerfout vai achteren aangereden. Hij werd vei oordeeld tot 90 gulden boete. H. N. ui Terneuzen werd op 8 maart 1984 zijn woonplaats aangehouden omda een geldig deel drie van het kenteken bewijs achter zijn voorruit ontbrak Hoewel hij het wel had betaald, wa het hem nog niet toegestuurd. Zijl verhuizing was daarvan de oorzaak meende N. De officier eiste 110 guldei boete. Mr de Mul had begrip voor d situatie van de verdachte en verooi deelde hem tot een boetebedrag vai 75 gulden „Een raadselachtig geval", noemd mr de Mul de aanrijding die Z. G. ui Terneuzen vorig jaar juni aan i Tivoliweg nabij Ossenisse verooi zaakte. G. meldde dat de auto die bi aanreed, plotseling uit een uitn kwam. In het proces verbaal wen dat door de andere betrokkenen I gengesproken. De kantonrechter bt sloot de zaak aan te houden. rTTTT VLISSINGEN - Technisch gezien moet het haalbaar zijn om op zeer korte termijn in Vlissingen te begin nen met lokale radio. Tot die conclu sie komt een werkgroep, eind '83 ingesteld door het algemeen bestuur van de plaatselijke culturele raad, in een rapport over de mogelijkheden om in Vlissingen lokale omroep te realiseren. In het rapport adviseert de werkgroep de instelling van een breed samenge stelde commissie, die verder onder zoek moet verrichten naar de wense lijkheid en haalbaarheid van een lo kaal radiostation. Daarbij zouden ook de juridische kanten en de techni sche-, financiële- en programmamoge^ lijkheden betrokken moeten worden. De werkgroep vindt het alleszins de moeite waard te bezien of een lokale radio-omroep/organisatie opgezet kan worden door vrijwilligers. Daarbij zal ook bekeken moeten worden in hoe verre professionele ondersteuning noodzakelijk is. Er zal aldus de Werk groep Lokale Omroep - voorts een inventarisatie gemaakt moeten wor den van de technische voorzieningen en deskundigheid die in Vlissingen voorhanden zijn en de eventuele be schikbare accommodaties. Daarnaast komt de werkgroep met de suggestie om eens te polsen of er een samenwer kingsverband tot stand gebracht kan worden met de gemeente Middelburg. Die samenwerking zou bijvoorbeeld gestalte kunnen krijgen door gebruik te maken van gezamenlijke studio/ radio-apparatuur. Op grond van de resultaten van het eerste verkennende onderzoek komt de werkgroep tot de slotsom dat loka le tv-uitzendingen vooralsnog geen haalbare kaart zijn. „Zowel de inves teringen als exploitatie vragen een zodanige financiële onderbouw, dat deze in de huidige Vlissingse situatie als niet realistisch moet worden be stempeld. Daarnaast is het nuttig om eerst eens ervaring op te doen met lokale radio. Op basis daarvan kan dan op termijn bekeken worden of lokale tv wenselijk en haalbaar is". De nota komt donderdagavond 9 mei (20.00 uur in Bachten Komme) aan de orde tijdens een openbare vergade ring van de Vlissingse culturele raad. Voor wit porseleinen „ARZBERG" (normaal: 16,50)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 16