Welkom-reclame voor paus op ZWN-bussen Oude zeilschepen houden race op de Oosterschelde Vierhonderd gulden boete voor heling van gouden aanstekers Bewoners Middelburgse singel klagen over slechte bestrating PZC/ streek AANTASTING KRAAMKAMERFUNCTIE GEBIED DIRECTEUR GROTENS GASUNIE OP SYMPOSIUM: "DA-Kamerlid spreekt in Goes )ocenten van de nuziekschool geven concert in Hulst Protest 't Duumpje tegen ontsluiting Hooge Platen Politie Middelburg waarschirwt voor scharenslijper VAN BISDOM ROERMOND van grensgemeenten comité Aardenburg POLITIERECHTER MIDDELBURG: BRIEF AAN GEMEENTEBESTUUR Verlenging Levensgevaarlijk 13 Tv en stereo in Terneuzen gestolen Videovertoning in Vleeshal Middelburg Kampioenschappen wijnmaken/bierbrouwen in Vlissingen Ruilbeurs in Biervliet /VOENSDAG 8 MEI 1985 Zevibel en Oostburg tegen slibstort Scheldemonding OOSTBURG - Het gemeentebestuur van Oostburg en de vereniging Zeeuwse Visserij Belangen (Zevibel) tekenen bij de Raad van de Waterstaat beroep aan tegen de uitdieping ran de Westerschelde. Het bezwaar geldt met name de stort van slib uit de Westerschelde in Je monding van die zeearm. De gemeente Oostburg en Zevibel vrezen vergaande gevolgen voor de visserij en de recreatie langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust. genover die wens, maar heeft de uit- ger niet op land opgeslagen, maar in dieping wel gekoppeld aan de uitvoe- de monding van de Westerschelde ring van de zogenaamde Maasverdra- gestort, gen, waarin de levering van zoet water aan ons land wordt geregeld. Die verdragen dateren al van 1975, maar België heeft ze nooit willen onderteke nen. Voor de haven van Antwerpen is de uitdieping evenwel van enorm be lang in verband met de concurrentie met de havens van Gent en Zeebrug- ge. De uitvoering van het projekt bete kent dat ettelijke miljoenen kubieke meters (verontreinigd) baggerslib moeten worden verplaatst. In tegen stelling tot de specie in bij voorbeeld de Rotterdamse haven wordt de bag- Sedert juli vorig jaar pleit België bij Nederland voor de verdieping van de Westerschelde om de op- en afvaart van schepen met een diepgang tot 48 voet in één getijde naar Antwerpen mogelijk te maken. De Nederlandse regering staat niet onwelwillend te- }OES - Het tweede-kamerlid me vrouw M. G. H. C. Oomen-De Oomen- Ruyten (CDA) spreekt maandag over ie gelijkstelling van man en vrouw in ie sociale zekerheid. Dat gebeurt tij- iens de jaarvergadering van het CDA- vrouwenberaad Zeeland. De bijeen komst begint om kwart over zeven met een besloten huishoudelijk ge- leelte; het openbare gedeelte van de- lijeenkomst begint om acht uur. IULST - De docenten van de Zeeuw- iche Muziekschool regio Oost- Seeuwsch-Vlaanderen houden zon dag een zogenaamd docentenconcert. Aan de ongeveer een uur durende nuziekvoorstelling wordt meege werkt door twee trio's, twee duo's en ïen solo-artiest. Mevrouw E. Admiraal vertolkt sverken van de componist M. Ishii op iiverse blokfluiten en tam-tam. Het trio gevormd door A. Jansen, klarinet, Heesbeen, altviool en W. Wassen- iurg op piano vertolkt werken van Max Bruch. Het andere muziekgezel- ichap, dat speciaal voor deze gelegen- ïeid geformeerd werd brengt een trio- ionate van Johann Sebastiaan Bach ten gehore. De bach-composities wor- len vertolkt door M. van Groenen- iael, viool, E. Admiraal en R. Balke- lende orgel. P. Schleibach en W. iVassenburg brengen op accordeon en liano nog een sonate van H. Herman, verder staat er nog een voordrachts- ituk van B. Smetana op het program- na. Het concert wordt gehouden in de iaal van de Hulster muziekschool. De voorstelling begint om 11.00 uur. Zevibel en het gemeentebestuur van Oostburg vinden dat onverantwoord TERNEUZEN - De Terneuzenaar R.R. heeft dinsdag bij de gemeentepo litie van Terneuzen aangifte gedaan van diefstal. Bij zijn afwezigheid afge lopen zondag werd er uit zijn woning aan de Kastanjelaan een televisie en een stereotoren ontvreemd. en vrezen een vergaande aantasting van de visstand in die zeearm. Niet alleen wordt de kraamkamerfunctie van de Westerschelde aangetast, ook zullen er visgronden voorgoed verlo ren gaan. „Een achteruitgang van de beroepsvisserij zal vrijwel zeker zijn", aldus de Oostburgse gemeente secretaris C. Geerse gistermiddag. Overigens vreest Oostburg ook nade lige gevolgen voor de kustrecreatie. Maar dat staat volgens Geerse in het bezwaar op de tweede plaats. OOSTBURG - De zandbank de Hooge Platen voor de Hoofd plaatse kust is een belangrijk natuurgebied, dat in geen geval ontsloten mag worden voor de recreatie. De aanleg van een dam tussen de zandbank en de kust zou desastreuze gevolgen hebben voor het vogelbestand op de Hooge Platen. Het is dan ook onbegrijpelijk dat het Oost burgse college van b en w een studie wil laten uitvoeren naar de mogelijkheid om de zand plaat via de aanleg van een dam te ontsluiten. Dat schrijft de West-Zeeuws- Vlaamse natuurbeschermings vereniging 't Duumpje aan de gemeenteraad van Oostburg. De organisatie reageert daarmee op uitlatingen van de Oostburgse wethouder A. de Feyter, die on langs ih deze krant verklaarde dat TNO een studie naar de aanleg van een dam zal uitvoe ren. B en w gaan daarmee vol gens de natuurvereniging volle dig voorbij aan het feit dat de zandbank een natuurgebied van internationaal formaat is, die bo vendien een beschermde status heeft. In de brief wordt gewezen op de talrijke vogels, die op de Hooge Platen een wijkplaats hebben gevonden. Het Zeeuws Landschap, die het gebied in beheer heeft, houdt tijdens het broedseizoen van 1 mei tot 1 september dagelijks toezicht. Verder is er in samenwerking met vrijwilligers een ring aange legd om de broedkolonie van dwergsterns tegen de incidente le hoge vloeden te beschermen. ..Het is zeer onwaarschijnlijk dat b en w van de natuurwaarden, de planologische status en het pro vinciaal en rijksbeleid niet op de hoogte zijn. Een dergelijk gebrek aan kennis zou een bedenkelijke zaak zijn", aldus de briefschrij vers. En verder: „Het serieus in overweging nemen van de plan nen om een dam aan te leggen is illustratief voor de minachting van natuurbelangen en onwe tendheid als het natuurbeheer aangaat... Los van de planologi sche en andere bezwaren zullen waarschijnlijk ook technische problemen een realisatie van de dam in de weg staan. We kunnen ons niet aan de indruk onttrek ken dat dit bij b en w bekend zal zijn. Het lanceren van dergelijke plannen past ons inziens dan ook eerder in het kader van stroopsmeerderij in de richting van de recreatiesector". MIDDELBURG - De gemeentepolitie van Middelburg waarschuwt voor de praktijken van een scharenslijper. Bij mevrouw H. aan de Herengracht in Middelburg meldde zich dinsdag ochtend een man met de vraag of ze nog scharen en messen wilde laten slijpen. Mevrouw H. gaf hem daarop twee oudere schaartjes mee. Twintig minuten later kwam de scharenslij per terug met de geslepen schaartjes. Voor zijn werkzaamheden vroeg hij een bedrag van 162,50 gulden per schaar. „Antieke scharen zijn nu een- MIDDELBURG In de Vleeshal in Middelburg kan zaterdag de vi deovertoning Destruction worden ge zien. Het programma gaat over een belangrijk thema in de Britse Video kunst. Er wordt werk getoond dat een aanval doet op de codes en con venties waarmee in belangrijke film en televisiproducties wordt gewerkt. Op het programma staan: This is a television receiver van David Hall ('76), Drawing conclusions - The Science mix, door Steve Hawley en Tony Steyger ('83), een extract van Nil by mouth van Graham Young ('83), een extract van The critic's informed viewing van Catherine Elwes (*82), Calling the shots, van Mark Wilcox. ('84), Tory stories van Off the'record ('84) en van de Duvet Brothers Blue monday ('84) en War machine ('84) maal zeer bewerkelijk", verklaarde hij tegenover mevrouw H. Toen de benadeelde verklaarde dat ze absoluut niet van plan was om dat bedrag te betalen, bond de scharens lijper in. Hij bracht zijn tarief terug tot 22,50 gulden voor de twee scharen samen. Op de vraag van mevrouw H. ft 0CStprO2r2HlH12 wie de man was en waar hij woonde, r gaf hij een valse naam en adres op. De politie roept degenen die van de dien sten van een scharenslijper gebruik willen maken op, om in elk geval vooraf een prijsopgave te vragen. ZIERIKZEE - Op twaalf bussen van de streek- vervoersmaatschappij ZWN prijkt sinds meer dan een week een groot opschrift:„Paus, wel kom in Beek". Het be treft een reclamebood schap van het Bisdom Roermond, ter gelegen heid van de aankomst van paus Johannes Pau- lus II op het vliegveld Eindhoven en de open luchtmis in het Lim burgse Beek. Volgens mevrouw A.van Dijk, medewerker op de afdeling public relations van de vereniging van Exploitanten van Streekvervoersonderne- meningen (ESO), is de welkom-reclame op de zelfde manier tot stand gekomen als alle recla meboodschappen op bussen. Een reclamebu reau verzamelt op drachtgevers, de ESO legt ze vervolgens aan het bestuur voor dat goeddeels is samenge steld uit directeuren van busondernemingen uit heel Nederland. Het be stuur hanteert spelre gels die analoog zijn aan die van de reclame-co de-commissie. Teksten mogen dus geen groe pen mensen kwetsen. Ook met de welkom-re clame is, volgens me vrouw Van Dijk, omzich tig omgesprongen. „De boodschap van het bis dom Roermond is aan de directeuren van streekvervoersmaat- schappijen in Brabant en Limburg voorgelegd, die gingen ermee ak koord". Of ook de ZWN- directeur J. Deist in het plaatsen van de bood schap is gekend, kan mevrouw Van Dijk niet vertellen. „Het is best mogelijk dat dat ge beurd is maar dan wel buiten de ESO om". De heer Deist was dinsdag niet voor commentaar bereikbaar. In Zeeland zijn twaalf bussen van de in het oog lopende tekst voorzien. Vier daarvan hebben als standplaats Axel, twee Draaibrug, vier staan er 's nachts in Middelburg en twee in Burgh. In principe kun nen de bussen dagelijks overal in Zeeland op duiken. Bij de aan komst van de paus in Beek is het de bedoeling dat gelovigen uit Zee land in juist deze be plakte bussen richting Eindhoven en Beek zul len trekken om hem te verwelkomen. AARDENBURG Het evenementen comité in Aardenburg heeft een pro gramma opgesteld in het kader van het samenwerkingsverband met de verbroerderde grensgemeenten Dam me, Maldegem, Sint Laureins en Sij- sele. Allereerst wordt in Maldegem, op 28 mei, een feestmiddag gegeven voor bejaarden onder de titel 'De tijd van toen'. Vervolgens wordt - 29 juni - in Aardenburg een sportdag gehouden, waarin 15 scholen uit de grensstreek tegen elkaar uitkomen. Op 7 juli wordt in Sint Laureins een zeskamp gehouden. De activiteiten worden op 13 oktober afgesloten in Moerbeke met een taptoe. Tevens wil het evenementencomité er bij het gemeentebestuur op aandrin gen dat enkele karakterestieke loca ties in de gemeente worden verfraaid. VLISSINGEN Het Walcherse Wijn makers- en bierbrouwersgilde houdt vrijdag de open Walcherse kam pioenschappen voor amateurs wijn makers en bierbrouwers. De wijn kan in zeven klassen worden ingezonden en het bier in elf klassen. De ingezonden bieren worden ge keurd door een aantal bevoegde keur meesters. De wedstrijd begint om 20.00 uur in de Christelijke Mavo in Vlissingen. De flessen kunnen tussen 19.00 en 20.00 uur worden ingeleverd. 'De Verwachting' aan de Houtkade in Goes. GOES - Botters, kotters en tjalken beheersen op hemelvaartsdag (16 mei) het beeld op de Oosterschelde. In samenwerking met zeilvloot de Zeeuwse Stromen in Zierikzee ver zorgt de Zeeuwsche hardzeilcom missie dan voor de eerste keer in Zeeland een wedstrijd voor ex- bedrijfsvaartuigen onder zeil. On geveer tien schepen, rond de eeuw wisseling gebouwd, trachten el kaar in een vier uur durende race 'de loef af te steken' en de hopelijk stevige waaiende wind uit de zei len te nemen. „Naast promotie van deze zeilvorm, willen wij ook de historische betekenis van de zeil- vrachtvaart in Zeeland onder de aandacht brengen", aldus G. van Hecke, mede-organisator van de zeilrace. Het idee voor een dergelijke race is ontstaan tijdens een bijeenkomst van een aantal schippers van oude zeilboten. „We vroegen ons af waar om er in Zeeland zo wéinig belang stelling bestaat voor deze schepen. Te meer omdat in het verleden zeer veel klippers en kotters de toenma lige Goese zeehaven aandeden", vertelt N. de Wit, schipper van klipperaak De Verwachting. Inmid dels is veel van de Goese havenhis torie verdwenen. De bieten, aardap pelen en het grind worden nu met vrachtwagens vervoerd. De oude zeilschepen, variërend in lengte van 14 tot 27 meter, nemen nu op gezet te tijden passagiers mee die voor hun ontspanning een vaartocht meemaken. Tijdens de race op de Oosterschelde mag op een aantal boten ook pu bliek meevaren. Om 12 uur wordt aan de oostzijde van de Zeeland- brug - aan de Schouwse kant bij de Val - vanaf het motorschip De Avonturier het startschot gegeven. Daarna varen de schepen een baan langs de Zeelandbrug naar Noord- Beveland alwaar zij langs de dijk van Kattendijke en Wemeldinge manoeuvreren. Hecke: „We vragen aan de schippers of ze zo dicht mogelijk langs de dijk varen, zodat het publiek de wedstrijd goed kan volgen". Daarna keren de boten om een grote boei, en varen terug naar de oostzijde van de Zeelandbrug. Rond 16 uur passeren de eerste boten de finish. De race zal volgens Van Hecke niet gemakkelijk worden. De deelne mers starten met opkomend tij. De sterke stroom zorgt er aanvankelijk voor dat de snelste boten vlug op kop komen te liggen. Op den duur kan de vloedstroom in hun nadeel gaan werken, als ze sneller keren dan het tij dat doet. „De langzame boten ondervinden daar geen hin der van. Zij draaien waarschijnlijk gelijktijdig met het omslaan van het tij", legt Van Hecke uit. De organisatie verwacht daarom dat de race tot aan het einde toe span nend zal blijven. 's Avonds reikt de directeur van het Veerse Meerschap, A. L. van Geesbergen, de prijzen - een bron zen halfmodel van een klipper en een scheepsblok - uit aan de twee beste schippers. Degene die tijdens de tocht het meeste pech krijgt ontvangt een zogenaamde poedel prijs, een gefleste tjalk MIDDELBURG - Of de Middelburger M. G. (23) had meegedaan aan de diefstal van enkele gouden aanste kers, een sigarettenkoker en een staande asbak uit de etalage van een winkel in de Vlissingse Walstraat of zich alleen maar schuldig had ge maakt aan heling van daar gestolen Eenvan de ZWN-bussen met de paus-reclame. MIDDELBURG - Bewo ners van de Veersesin- gel in Middelburg heb ben bij b en w en de gemeenteraad geklaagd over de slechte staat waarin het wegdek van hun Straat verkeert. In een brief wordt het ge meentebestuur ge vraagd om snel tot her bestrating over te gaan. Op drie na, hebben alle zeventig hoofdbewo ners hun handtekening onder deze brief gezet. Het gaat om het gedeel te van de Veersesingel tussen de Veerseweg en de Zacharias Jansen- straat. Verleden jaar is de singel, evenals het grootste deel van de achterliggende wijk Nieuw Middelburg, 30- kilometerzone gewor den. Dat ging onder meer gepaard met het aanleggen van verkeers drempels. De briefschrijvers zeg gen dat het gemeentebe stuur, bij monde van wethouder H. Gillissen, de indruk heeft gewekt dat na de aanleg van,de verkeersbelemmerende voorzieningen, alle ver bindingen in de wijk herbestraat zouden wor den. Volgens hen is dat alleen met het genoem de stuk Veersesingel niet gebeurd. „Dat be vreemdt ons ten zeer ste", aldus de omwonen den. Volgens woordvoerder L. van Duivendijk is het hard nodig dat het weg dek in goede staat wordt gebracht. „Er zijn ernsti ge klachten. Zo is bij de verkeersdrempels geen waterafvoer aange bracht. Bij mensen die zo'n voorzieninging voor de deur hebben loopt het regenwater daar door zo de woning in. Verder zitten er op het wegdek en in het trot toir diepe putten, waar in al gauw plassen gaan staan. Vooral voor de fietsers en voetgangers geeft dat veel overlast", aldus de woordvoerder. Aardgasprijs voor de industrie blijft aan stookolie gekoppeld ROTTERDAM (ANP) - De Gasunie zal de prijs van aardgas voor de indus trie ook in de toekomst laten afhan gen van de stookolieprijs. De Westeu- ropese stookoliemarkt is nog zo om vangrijk, dat deze brandstof het naastgelegen alternatief voor aard gas blijft. Dat zei Gasunie-hoofddi recteur drs. A.H.P. Grotens dinsdag tijdens een symposium over indus trie en aardgas in Rotterdam. De bijeenkomst werd georganiseerd door de grote stroomverbruikers in de Nederlandse industrie, die samenwer ken in de SIGE. Dit samenwerkings verband benadrukt met regelmaat het belang van concurrerende stroom- tarieven voor de Nederlandse indus trie. Voorzitter ir. E.A. de Wit van de SIGE (directeur van grootverbruiker AKZO Zout Chemie) concludeerde dat aard gas in Nederland juist te duur is als de stookoliekoppeling voor grote indus triële afnemers gehandhaafd blijft. Hij betoogde dat de Gasunie dat eigenlijk ook vindt, aangezien tot twee keer toe besloten is de sterke stijging van de stookolieprijzen (door de dure dollar en de kolenstaking in Engeland) niet volledig door te berekenen in de prijs van het aardgas dat voor industriële stroomopwekking wordt gebruikt. Gasuniedirecteur Grotens hield ech ter vast aan de stookoliekoppeling en bepleitte een blijvende oplossing voor de prijsverschillen voor industrie- stroom tussen Nederland en de omrin gende landen. Tot dat zover is sluit hij een verlenging in afgezwakte vorm van de tijdelijke regeling niet uit. De Gasunie levert tot 1987 goedkoper aardgas aan de elektriciteitscentra les, die dit voordeel aan de industrie doorgeven. De stroomprijs is daar door vrijwel concurrerend met die in het buitenland. Grotens zei dat verlenging van de regeling slechts plaats kan vinden als is besloten tot een blijvende en voldoende oplossing van prijsver schillen met het buitenland. Hij vroeg zich af of de elektriciteitsbe drijven met hun nieuwe (of omge bouwde) kolencentrales, verbetering van de doelmatigheid en een andere tariefopbouw in 1988 al zover zijn dat de prijzen met een half miljard gul den (de omvang van de huidige terug- gaveregeling) omlaag kunnen. Gro tens liet blijken meer te verwachten van voortgaande vernieuwing van het stroomproduktiepark (de centra les) op langere termijn. AKZO-bestuursvoorzitter jhr.mr. A.A. Loudon noemde als mogelijkheid tot lagere tarieven te komen het ge bruik van verschillende brandstoffen in de centrales (diversificatie), zoals in het buitenland al veel sterker het geval is dan hier. Dat proces stagneert echter door het uitblijven van verdere invoering van kernenergie, aldus Lou don. Hij nodigde de elektriciteitsbedrijven uit vooral tijdig initiatieven te nemen, nu de politieke besluitvorming over nieuwe kerncentrales reeds zoveel tijd heeft gevergd. Het bedrijfsleven is zo lang in onzekerheid gelaten, dat niet mag worden getalmd. Loudon en De Wit legden in hun betogen uitvoerig het verband tussen concurrerende stroomprijzen en de directe gevolgen daarvan voor het Nederlandse bedrijfsleven en de Ne derlandse export (de SIGE-bedrijven exporteren driekwart van hun pro- duktie). Loudon erkende dat de ster kere positie van het bedrijfsleven wel iswaar een gevolg is van de opleving van de wereldeconomie, die wij niet in de hand hebben. Maar direct na de invoering van de teruggave-regeling heeft een aantal bedrijven activiteiten naar Nederland verplaatst, juist van wege een aanvaardbare stroomprijs. En die hebben we wel in de hand, aldus Loudon. spullen kwam dinsdag tijdens de zitting van de politierechter in Mid delburg niet volledig uit de verf. De officier van justitie mr. A. C. Maan, hield het op het eerste en eiste daar voor 500 gulden boete. De beide jongemannen die vorig jaar mei 's nachts de winkelruit insloegen vertelden dat G. er ook bij was en dat hij de ijzeren staaf aan hun gegeven had om het glas te breken. Maar hijzelf verklaarde dat hij de aanste kers en de asbak bij hen thuis in Middelburg voor 75 gulden had ge kocht. Politierechter mr M. A. Ver meulen achtte opzetheling bewezen en veroordeelde G. tot een boete van 400 gulden. Tegen de 20-jarige S. de M. uit Goes eiste mr. Maan 350 gulden boete voor het stelen van een fiets in haar woon plaats. Omdat zij nog niet eerder met de justitie in aanraking was geweest legde mr Vermeulen haar 150 gulden van dit bedrag voorwaardelijk op, zodat ze maar 200 gulden hoeft te betalen. C. M. (21) uit Goes werd conform de eis veroordeeld tot 350 gulden en een week voorwaardelijk eveneens voor diefstal van een fiets. Het werd hem zwaarder aangerekend omdat hij al vaker was veroordeeld. Dank zij de ingegraveerde postcode kon de fiets weer terug naar de recht matige eigenaar. J. de L. (34) uit het Belgische Zaven- tem werd vorig jaar november op de Guido Gezellestraat in Terneuzen aangehouden waar hij zwaar slinge rend met zijn auto reed. Hij had veel te veel gedronken (2,59 promille). Voor het levensgevaarlijke rijgedrag eiste de officier twee weken gevange nisstraf en een jaar rij-ontzegging. Advocaat mr K. Flos voerde ter ver dediging aan dat de valium die De L. gebruikte mede debet was aan zijn manier van rijden. Maar de officier zei dat het gebruik van een dergelijk middel juist reden moest zijn om helemaal niet te drin ken. Het vonnis werd door mr Ver meulen bepaald op twee weken voor waardelijk, 1500 gulden boete en een jaar niet rijden, althans in Nederland, want verder reikt de arm van de Nederlandse justitie niet. In de zaak van de 51-jarige J. V. uit Renesse waren alleen twee jongelui verschenen die vorig jaar in het toeris tendorp door V. waren afgetuigd. Zij hoopten schadevergoeding te kunnen krijgen voor hun kleding die bij de vechtpartij geruïneerd was, maar om dat ze geen nota's konden overleggen van vervangende broeken en shirts werd hun eis terzijde gelegd. Overi gens vond de officier dat de slachtof fers ook een flink aandeel hadden in het ontstaan van de kloppartij op het caféterras door hun uitdagende optre den. V. werd conform de eis tot 400 gulden boete veroordeeld. BIERVLIET - De postzegelvereni ging Biervliet houdt zaterdag vanaf 14.00 uur een ruilbeurs en een veiling in café 't Oude Raedhuys. Er wordt ook t>en verloting gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13