over examens op school Middelburg VRIJE VO Uitbreiding acties in bouwwereld Greenpeace achtervolgd door reeks schadeclaims Gs van Noord-Brabant akkoord met komst van kerncentrale ZEELAND DIEPTE VOOR DE DIJK ZEKER TIEN METER Oostsluis Hansweert gestremd OP INDUSTRIETERREIN MOERDIJK Gemeentebesturen moeten inhaken op actie Nepal HELPT NEPAL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT £ware schade bij wtsing Terneuzen UW zoekt klanten oor Nederlandse Blindenbibliotheek Gelukwensen voor 'Zeeuwse' astronaut Jeugdige vandalen hielden strooptocht i k v i vsi:\ REEDS VIER RECHTSZAKEN AANGESPANNEN mm Opslag ZE WOENSDAG 8 MEI 1985 MIDDELBURG - Het schoolbestuur an het Delta College in Middelburg leeft de recherche van de gemeente- lolitie in die plaats dinsdag verzocht Ie herkomst van een brief te achter- lalen die de schooldirectie als 'sma- lelijk' ervaart. De brief is onderte- ;end door het zogenoemde 'Aktieco- nité Eindexamenkandidaten MEAO'. Het comité zegt in de brief liet uit welke personen het bestaat, n de brief wordt geageerd tegen het eit dat de eindexamens niet alleen in Ie gymnastiekzaal, maar ook in klas- okalen worden gehouden. Daardoor ouden de leerlingen 'in hun motiva- ie en concentratie worden gestoord', ldus de brief. De anonieme brief- chrijvers vrezen dat hierdoor een echtsongelijkheid ontstaat met leer ingen van scholen die wel in een 'rustbiedende en afgesloten' gymnas tiekzaal hun examen mogen afleggen. Directeur G. Swiers van het Delta College vindt dat de brief kant noch wal raakt. Hij wijst erop, dat de examens ook in het verleden op pre cies dezelfde wijze zijn afgelegd, en dat de inspectie voor het MEAO- onderwijs daar nooit bezwaar tegen heeft gemaakt. „De inspecteur komt elk jaar kijken. Ook tijdens deze exa menronde brengt hij een bezoek aan onze school". Dat de eindexamens ook in klasloka len worden gehouden is op zichzelf juist. Dat komt doordat de Middel burgse school kampt met een ruimte gebrek. Maar directeur Swiers liet weten dat over enige tijd gebruik kan worden gemaakt van een groter aan tal schoollokalen. Dat de Leerlingen in de klaslokalen worden gestoord in hun motivatie en concentratie, wijst hij falikant van de hand. „Normaal mogen er tijdens eindexamens 28 leerlingen in een lokaal; wij gaan niet verder dan 22. Het enige waarvan de leerlingen last hebben is de zoemer, die één keer in de vijftig minuten aangeeft dat een les voorbij is". Volgens de directeur van het Delta College ontvangt zijn school juist regelmatig complimen ten over de wijze waarop op de school wordt geëxamineerd. „Nadat ik de brief had ontvangen heb ik zelf een onderzoekje ingesteld. Veel leer lingen die in de gymzaal examen aflegden, zeiden het juist jammer te vinden dat ze geen examen hadden in hun klaslokaal. Want het klaslokaal is voor hen een vertrouwde omge ving". Tenslotte zei de heer Swiers het jam mer te vinden dat „een anonieme groep of een anoniem persoon hun of zijn eigen frustratie afreageert op een wijze die de school volkomen ten onrechte in diskrediet tracht te bren gen". Een woordvoerder van de recherche zei dinsdagavond desgevraagd dat eerst zal worden bekeken of de brief juridisch gezien een smadelijk of las terlijk karakter heeft. Als dat inder daad het geval blijkt, zal de kwestie nader worden onderzocht. e verval bedreigt dijk op chouwen over 200 meter geen enkele aanwijzing dat zich een dergelijk gebeuren zou kunnen voor doen". ZIERIKZEE - Aan de Plompetorendijk op Schouwen is dinsdag een oeverval van grote omvang opgetreden. De val bedreigt de dijk over een breedte van ongeveer 200 meter ter tioogte van dijkpaal 16. Waterschap Schouwen-Duiveiand, rijkswaterstaat, provinciale waterstaat en de adviesdienst rijkswaterstaat Vlissingen troffen gisteravond in gezamenlijk W€g€tl üfgCZ^t spoedoverleg maatregelen om reeds vanmorgen tijdens hoogwater, vanaf omstreeks zes uur, vlakbij de dijk in eerste instantie 3000 ton bestortingsmateriaal te storten. Tengevolge van de oeverval bereikte het water aan de dijk gisteren een diepte van tien meter, op korte afstand van de dijk zelfs een diepte tot zo'n vijftien meter. Dijkgraaf M. J. Steur melddedit dins dagavond laat, na afloop van het poedberaad van de betrokken in stanties in het waterschapsgebouw in Zierikzee. Hij noemde de oeverval een ;orgelijke en uitzonderlijke situatie. De mogelijkheid van een oeverval aan de Schouwse vooroever werd dinsdag morgen omstreeks negen uur gemeld door een Zierikzeese visser die bij het ■torren tot de ontdekking kwam dat ajn gehele mosselperceel in het niets was verdwenen. Toen de waterstand iat toeliet, vanaf omstreeks 13.00 uur, werden de eerste peilingen verricht waarvan de gegevens rond 19.00 uur jen ernstige situatie uitwezen. De dijk vertoont een helling die steil afloopt tot een diepte van tien meter. Verder werd vastgesteld dat ter plaat se vóór het bedreigde dijkvak 400.000 tot 500.000 kubieke meter zand is verdwenen en weggezakt in de geul van de Hammen. Dijkgraaf Steur schatte voorts de totale benodigde aoeveelheid stortsteen om de dijk weer veilig te stellen voorshands op 20.000 tot 25.000 ton. „Er moet direct worden ingegrepen", aldus de dijk graaf. Een gelukkige omstandigheid achtte hij dat het benodigde bestor tingsmateriaal, fosforslakken, uit de nabijgelegen werkhaven Schelphoek kunnen worden aangevoerd. TERNEUZEN - Twee auto's hebben linsdag zware schade opgelopen bij sen aanrijding op de Herbert Dowweg n Terneuzen. De Terneuzense auto mobilist S. de P. verleende op een '-kruising geen voorrang aan zijn tadgenoot L. L. «IDDELBURG - De afdelingen Mid- ielburg en Goes van de UW (Unie ?an Vrijwilligers) gaan zich inzetten 'oor de Nederlandse Blindenbiblio- heek, die voor blinden en slechtzien- len boeken en tijdschriften op ge- uidscassettes zet. Ie afdelingen van de UW willen nu 'oor de blindenbibliotheek meer afne mers opsporen. Ze denken daarbij liet alleen aan blinden of slechtzien- len maar ook aan andere mensen die irofijt kunnen hebben van het werk 'an de blindenbibliotheek. Bijvoor- leeld oudere mensen, voor wie het ezen vermoeiend is, maar ook bedle- lerigen, spastici en reumapatiënten. Ie UW heeft met deze activiteit twee loeien voor ogen: ten eerste de ver- preiding van het materiaal van de 'ederlandse Blindenbibliotheek en 'ovendien komt de UW daardoor in le gelegenheid bezoeken af te leggen 'an de afnemers. MIDDELBURG - De commis saris van de koningin in Zee land, dr. C. Boertien, heeft de Amerikaanse astronaut van Nederlandse afkomst, Lode- wijk van den Berg, van harte geluk gewenst met zijn behou den terugkeer op aarde en het welslagen van de Challenger- vlucht. Lodewijk van den Berg heeft in de ruimte de Zeeuwse en Axelse vlag mee genomen. De commissaris heeft het te lexbericht mede namens de Zeeuwse bevolking verzonden en in zijn gelukwensen heeft hij de andere bemanningsle den van de Challanger betrok ken. De heer Boertien schrijft de heer Van den Berg met genoe gen uit te kijken naar diens komst naar Nederland. Hij heeft de kristalonderzoeker, die in Sluiskil is geboren, ge vraagd hem tijdig van zijn bezoek op de hoogte te stellen, opdat hem in Axel en Middel burg een passend welkom kan worden bereid. De Schouwse dijkgraaf benadrukte nog het onverwachte van de oeverval. „Peilingen van de laatste tijd gaven TERNEUZEN - De Terneuzense ge meentepolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee jeugdige in woners van die plaats. De twee, A. B. (11) en N. M. (9) hielden afgelopen zondag een strooptocht door Terneu zen, totdat een voorbijganger ze snapte en rond 18.00 uur op het politiebureau afleverde. De tocht van de jongetjes begon op de rommelmarkt waar ze dertig broodjes gapten waarmee voorbijgangers Wer den gekogeld. Vervolgens forceerden ze een ruit bij een bakkerij in de Axelsestraat, stalen snoepgoed en na men 130 gulden weg uit een portefeuil le in de bovenwoning. Op de terugweg stalen ze bij het Luxortheater twee fietsen en visten brieven uit de brie venbus bij het postkantoor op de Markt. Een voorbijganger betrapte de jongetjes daarbij en bracht ze onder enige dwang naar het politiebureau. De rijkspolitie zorgde op verzoek van de betrokken instanties voor afzet ting van de wegen in de omgeving, zodat in de loop van de avond over de Plompetorendijk geen enkel verkeer meer mogelijk was. Ook het gemeen tebestuur van Westerschouwen werd van de oeverval in kennis gesteld. In het achterliggende gebied, met name inlagen, komt geen bewoning voor. Niettemin werd met een moge lijk gevaarlijke situatie in de kern Burghsluis en de polder Schouwen rekening gehouden, door de duikers bestemd voor de afwatering af te sluiten. HANSWEERT - De Oostsluis in Hans- weert is tot en met 17 mei van 's ochtends 7.00 uur tot 's avonds 17.00 uur gestremd. De roldeuren worden dan schoongemaakt en de wiellagers vervangen. De Westsluis zal wel wor den bediend maar dat betekent dat schepen langer dan 67 meter en bre der dan 7,50 meter niet overdag kun nen worden geschut. Ook schepen die dieper steken dan 4,00 meter kunnen niet door de Westsluis. -V - 5' &s IP V. KLOOSTERZANDE - Het rijk der fabelen kent geen leugens en het dierenrijk geen gebods- en verbods borden. Dat bleek dinsdagmiddag maar al te duidelijk toen een blau we reiger neerstreek in het kleine vijvertje nabij het bejaardenhuis Sint-Antonius in Kloosterzande. De kleine waterplas, rijkelijk voorzien van bordjes met het opschrift 'ver boden te vissen', bood de grote moerasvogel mooi de gelegenheid om eens op zoek te gaan naar iets eetbaars. Terwijl voorbijgangers met enige afgunst toekeken hoe de vrij schuwe vogel aan het zoeken was naar zijn middagmaal waren de lokale dienders elders in de gemeente actief. De reiger kon, rustig staand in het nog wat koude water, het ijlings gevangen voorn tje verorberen. Na enkele keren slikken sloegen de grote vleugels open en maakte het dier dat het wegkwam. Klaarblijkelijk is het be grip 'burgerlijke ongehoorzaam heid' ook al onder de gevleugelde vrienden bekend. VLISSINGEN De stakingsacties in de Zeeuwse bouw tegen het uitblij ven van een cao-akkoord zijn dinsdag aanzienlijk uitgebreid. Nadat maan dag een woningbouwproject in het uitbreidingsplan Noordhoek in Goes werd stilgelegd, braken er gisteren stakingen uit op nog eens vijf bouw werken in Zeeland. Daarbij gaat het om drie renovatieprojecten in de binnenstad en aan de rand van Goes en een klein woningbouwproject in Vlissingen, terwijl ook een aantal bouwvakkers betrokken bij de bouw van het nieuwe streekziekenhuis in Goes zich als stakers liet inschrijven. Dinsdagmorgen zijn er bovendien op enkele projecten prikacties gevoerd. Zo legden rond de 20 bouwvakkers bij de aanpassingswerkzaamheden van het veerplein in Vlissingen gistermor gen het werk voor twee uur neer. Volgens districtsbestuurder Gerard Klein van de Bouw- en Houtbond FNV is de actiebereidheid van de Zeeuwse bouwvakkers tot dusver niet tegengevallen. „We mogen beslist niet mopperen". Volgens Klein zijn er in Zeeland tot nu toe een kleine honderd bouwvakkers bij de stakingsacties be trokken. De stakingen duren voorlo pig tot en met vrijdag. Vrijdagoch tend is er in het Motel Goes (aanvang 10.00 uur) een bijeenkomst waar bon den en stakers zich zullen beraden over een voortzetting van de acties. De kans is groot dat het aantal sta kingsacties de komende dagen nog verder zal worden uitgebreid. Daarbij ligt het accent vooral op Midden- en Noord-Zeeland. Zeeuwsch-Vlaande- ren is tot dusver buiten schot geble ven, maar, zo zei districtsbestuurder Kleindinsdagavond, "als er voor vrij dagavond geen akkoord bereikt wordt, zullen volgende week ook in Zeeuwsch-Vlaanderen stakingen uit breken. De voorbereidingen daartoe zijn al getroffen en zo'n 150 tot 200 Zeeuws-Vlaamse bouwvakkers heb ben inmiddels laten weten mee te doen aan een mogelijke staking". Voorzitter M. J. Leenhouts van het gewest Zeeland van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) verklaarde dinsdagavond dat er zich - voor zover hem bekend - tot dusver geen grote problemen hebben voorgedaan. „Het enige probleem zou kunnen zijn dat niet-stakers worden gehinderd door stakers, maar daar heb ik nog niets van gehoord". De NVOB-voorzitter zou het uitermate betreuren als de stakingsacties overslaan naar Zeeuwsch-Vlaanderen. „Zeeuwsch- Vlaanderen heeft toch al grotere pro blemen dan het gebied boven de Westerschelde en ik hoop dat het een beetje gespaard wordt". ANTWERPEN In navolging van rederij Mabeco de eigenaresse van de Wadsy Tanker heeft nu ook de eigenaresse van het dumpschip Fal- co, de Antwerpse rederij Parfïn, be slag laten leggen op het Greenpeace- actieschip Sirius. Tevens hebben de havenautoriteiten van Antwerpen een aanklacht ingediend tegen de milieu-organisatie wegens enkele overtredingen, zoals het negeren van een verkeerslicht en instructies van de sluismeester tijdens de acties te gen afvallozingen. Zoals gemeld blokkeerde de Sirius vrijdag en za terdag de Boudewijnsluis in het Ant werpse havengebied om te voorko men dat het dumpschip Wadsy Tan ker met afvalzuur van het chemisch concern Bayer zou uitvaren. Het dumpschip Falco, dat lozingen uitvoert voor NL Chemicals in Gent is al eerder enkele keren doelwit ge weest van de acties van Greenpeace tijdens lozingen in de Noordzee. Rede rij Parfin eist nu 2,2 miljoen Belgische franken (ongeveer 110.000 gulden) voor gederfde inkomsten als gevolg van de acties van Greenpeace. De milieu-organisatie vermoedt dat niet Parfin, maar NL Chemicals achter de beslaglegging en de schadeclaim zit. Het totaal van de schadeclaims tegen Greenpeace bedraagt nu 5,2 miljoen Belgische franken (300.000 gulden). Zoals gemeld dient het eerste kort geding aangespannen door de eige naar van de Wadsy Tanker donder dag in Antwerpen. Mabeco zal de rechter vragen een dwangsom van een miljoen franken per overtreding te zetten op acties tegen de afvallozin gen door haar dumpschepen. Volgens woordvoerder Hans Guyt zal Greenpeace alle argumenten van de campagne tegen lozingen nog eens op (Slot zie pagina 17 kol. 2) De 'Sirius' aan de ketting in de haven van Antwerpen. Die enigszins bolle man op ons kantoor kreeg na een reeks vergeefse pogingen dan dezer dagen toch de instantie aan de telefoon, die hij begeerde te raadplegen „Ik zou graag mijn auto willen laten wegen", zei hij. „Kan dat tussen hal] twee en twee uur vanmid dag"? Het leverde hoongelach op. En déze reactie: „Vals hoor. Kijk naar jezelf inplaats van je auto op dieet te zetten. DEN BOSCH (ANP) - Het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant heeft er geen bezwaar tegen als de Provinciale Noordbrabantse Elek triciteitsmaatschappij (PNEM) even tueel zou besluiten een kerncentrale te bouwen op het industrieterrein Moerdijk. Dat heeft het college dins dagmiddag besloten, aldus een mede deling van de provincie. Gs van Noord-Brabant vormen daar mee het eerste provinciale bestuur, dat een standpunt inneemt over de bouw van nieuwe kerncentrales. Zoals bekend willen gs van Zeeland (Borssel prijkt op het kabinetslijstje van loka- ties voor de bouw van meer kerncen trales) het debat hierover in de Twee de Kamer afwachte, alvorens een standpunt voor te leggen aan provin ciale staten. Het Brabantse college wil zijn stand punt op zo kort mogelijke termijn aan provinciale staten voorleggen. De ge meenten die betrokken zijn bij het Industrie- en Havenschap Moerdijk, het schap zelf en de verschillende ministeries zullen zo snel mogelijk worden geïnformeerd, aldus de pro vincie. Minister Winsemius (milieuzaken) heeft dinsdagmiddag tijdens het we kelijkse vragenuurtje van de Tweede Kamer gezegd dat hij het acceptabel vindt een gemeente, die bereid is opslag van radio-actief afval binnen zijn grenzen te halen, op een of ande re manier compensatie te geven voor dit ongemak. Winsemius ontkende dat voorzitter Geertsema van de commissie Lofra, de commissie die bezig is een lokatie te vinden voor het radio-actief afval, aan de gemeente Smallingerland een te spreiden rijksdienst heeft aangebo den als compensatie voor een dergelij ke opslag. Wel erkende hij dat het gemeentebe stuur van Smallingerland in een ge sprek met Geertsema zelf enige wen sen op tafel heeft gelegd, die als compensatie vervuld zouden kunnen worden. VLISSINGEN - De commissaris van de koningin in Zeeland, dr C. Boertien, heeft een dringend be roep gedaan op de dagelijkse be sturen van de Zeeuwse gemeenten om de actie 'Zeeland helpt Nepal' te ondersteunen. In een brief aan de colleges van b en w schrijft Boertien, dat de ge meenten op twee manieren kun nen meewerken aan het welslagen van de actie. De gemeenten zou- den een directe financiële bijdrage uit de gemeentekas kunnen verle nen, of ze zouden een ondersteu nende bijdrage kunnen geven ver- aan organisaties en verenigingen die inhaken op de actie. De provincie wil de doelstellingen van de actie meer bekendheid ge ven en verduidelijken. Dat kan onder meer door informatie te ver strekken bij bijzondere evenemen ten, zoals jaarmarkten, expo's en scouting-kampen. Op die manier zal de Zeeuwse bevolking zich meer betrokken voelen bij de ac tie.Dat kan er uiteindelijk toe re sulteren dat steeds meer mensen individueel of via school, organisa tie of vereniging aan de inzame lingsactie meedoen. Van de Soroptimisten-afdeling Walcheren ontving de commissaris van de koningin na een dia-avond over China een bedrag van 600 gulden voor de actie 'Zeeland helpt Nepal'. Van de christelijk gereformeerde jeugdclub 'De Schatgravers' kwam een bedrag van ruim 500 gulden binnen; de kinderen (van vier tot twaalf jaar) hadden het geld bijeen gebracht onder meer via de verkoop van kleding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11