IN DË VRUDAGKRANT: l\\\ HERDENKINGEN TREKKEN MASSALE BELANGSTELLING EG-landbouwoverleg opnieuw vastgelopen Nieuwe catastrofe in Afrika dreigt PZC RANSLEGGING IN BERGEN-BELSEN Partij Botha erkent fouten van apartheid de PZC vandaag Paus vraagt te bidden voor welslagen bezoek DUITSE HOUDING STRUIKELBLOK Antillen eens over 'losse' samenwerking Weer bommen aan Spaanse kust La det swinge Starwars PZC/sport Eredivisie Afwezig Warmer 228e jaargang no. 106 Maandag 6 mei 1985 Kijkje in de keuken vrijdagkrant Af en toe zon en kans op een bui. Middag temperatuur 15 graden. Een matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Elke vrijdag ander nieuws.. DEN HAAG (ANP) - Grote belangstelling heeft zater dag en zondag de dodenherdenkingen en de vieringen van veertig jaar bevrijding gekenmerkt. Tijdens de o herdenking van de capitulatie van de Duit sers in Wageningen, werd zondag door prinses Mar griet en mr Pieter van Vollenhoven een krans gelegd bij het bevrijdingsmonument tegenover hotel De Wereld. Zij werden daarin gevolgd door Canadese oud-strij ders, Britse militaire vertegenwoordigers en leden van de prinses Irene-brigade. De herdenking in Wagenin gen was 's nachts al begonnen, toen estafettelopers uit ruim 130 gemeenten zogenaamd bevrijdingsvuur kwa men halen. Zondagavond hebben meer dan 15.000 mensen, onder wie 1200 Canadese oorlogsveteranen, in het voetbalsta dion van Wageningen een groots opgezet bevrijdings feest bijgewoond. Het spektakel, dat begon met de landing van negen parachutisten die de vlaggen van de geallieerde landen meebrachten, stond in het teken van de vraag wat de na-oorlogse generatie met de bevrijding heeft gedaan en wat vrijheid in de afgelopen veertig jaar heeft betekend. Wageningen is een aantal jaren geleden door het kabinet aangewezen als de plaats waar de bevrijding jaarlijks nationaal wordt herdacht en gevierd. Grootscheepse herdenkingen in Rotterdam op Am sterdam werden bijgewoond door onder meer koningin Beatrix, prins Claus, premier Lubbers en andere leden van het kabinet. Speciaal eerbetoon was er voor oud-strijders uit negen landen. In Wageningen defileerde zondag een groep Schotse oorlogsveteranen voor prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. rotest begeleidt eagan in Bitburg (Van onze correspondent) iONN - Ondanks golven van protest heeft de Amerikaanse president Reagan gisteren, samen net bondskanselier Helmut Kohl, een bezoek gebracht aan het Duitse soldatenkerkhof in Jitburg, waar ook 49 SS-ers begraven liggen. Honderden mensen, met gele Davidsterren op mn mouw gespeld, demonstreerden langs de weg naar de begraafplaats, scherp in de gaten behouden door politiemannen en veiligheidsfunctionarissen. 'Reagan heeft zes miljoen redenen ;ehad om het kerkhof niet te bezoe- ;en", zo verklaarde de vooraanstaan- le Israëlische dichter Aaron Kovner ;eemotioneerd voor de Israëlische te- evisie. De Franse minister van bui tenlandse zaken Roland Dumas zei lat grote menselijke tragedies met iet bezoek werden opgerakeld, waar fan men de wonden beter niet kon ipenrijten. De Sowjet-Unie noemde ie kranslegging in Bitburg „heilig- ichennis". Ook op veel andere plaat- ;en in de wereld klonken felle protes- ,en tegen het bezoek. Iet Amerikaanse staatshoofd scheen ach de kritiek toch te hebben aange- ;rokken. Want, zo wordt uit presiden- ;iële kringen vernomen, hij heeft zijn ;astheer Kohl uitdrukkelijk gevraagd if de gang naar het kerkhof werkelijk ïodig was, Kohl vond klaarblijkelijk ran wel. Cohl en Reagan werden op hun tot lieven minuten bekorte tocht over het kerkhof vergezeld door respectievelijk jie Duitse generaal Johannes Stein- tioff en de Amerikaanse generaal Ma- ihew B. Ridgway. Bij het monument Voor de gevallenen legden zij zwijgend ten krans, waarna een soldaat 'Ik had Een kameraad' op de trompet speelde. Vervolgens gaven de twee vroegere jeneraals, tijdens de Tweede Wereld- lorlog vijanden, elkaar de 'hand der /erzoening'. Vanaf het kerkhof ging het konvooi fan Reagan en Kohl met betrekkelijk ;rote snelheid door het stadje Bit- >urg, waar 12.000 Duitsers en onge- 'eer net zo veel Amerikanen wonen, laar de nabij gelegen basis van het Amerikaanse leger. Op de basis in specteerden de beide staatslieden [Amerikaanse en Duitse troepen. Hei- nut Kohl zei tot de vierduizend geno- ligden dat zijn bezoek met Reagan ian het soldatenkerkhof niet gemak kelijk was geweest. Doel van politiek landelen is te voorkomen dat zich ioit weer zoiets kan herhalen als wat ijdens het nazi-bewind geschiedde, tldus Kohl. Ronald Reagan verklaarde het diep ie betreuren dat door zijn bezoek aan [iet soldatenkerkhof in Bitburg oude 'vonden zijn opengereten. De misda- Ien van de SS noemde hij de gruwe- jkste in de geschiedenis. „Maar an- eren die daar begraven zijn, waren ewone soldaten in het Duitse leger". Voor de tocht naar Bitburg hadden de bondskanselier en zijn gast een bezoek gebracht aan het vroegere concentratiekamp Bergen-Belsen. De VATIKAANSTAD (AP/ANP) - Paus Johannes Paulus II heeft zondag de gelovigen verzocht te bidden voor het welslagen van zijn 10-daagse reis naar Nederland, België en Luxem burg, die aanstaande zaterdag be gint. Het is gebruikelijk dat de Paus een week voor dergelijke bezoeke een bede voor het welslagen uitspreekt. "Ik wens voor mij zelf uw gebeden voor mijn apostolische pelgrima ge...Ik verzoek om de gebeden van iedereen en de gehele kerk," zo ver klaarde de paus zondagmiddag tot ongeveer 30.000 mensen op het St. Pietersplein. Een actiegroep heeft uit protest tegen het komende pausbezoek heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Eindhoven op diverse kerkdeuren affi ches gespijkerd. Op de affiches staan tien stellingen die ingaan tegen de wijze waarop paus Johannes Paulus II het katholieke geloof interpreteert. De Eindhovense politie heeft op veel plaatsen in de stad de affiches verwij derd. politie moest daar een veertigtal joodse demonstranten, waarvan som mige met een gele ster op, hardhan dig verwijderen. Evenals een groep die het documenta tiecentrum bij de ingang een aantal uren bezet had, protesteerden zij te gen het bezoek van Reagan aan het Duitse soldatenkerkhof in Bitburg. „Het is een schande om op één dag de slachtoffers en de daders te herden ken", zei een van hen. In het vroegere concentratiekamp stonden Reagan en zijn vrouw enige tijd zwijgend voor het joodse gedenk teken en een met heide begroeide heuvel waaronder de resten van 5000 in Bergen-Belsen omgekomen men sen liggen. De Amerikaanse president legde daarna een krans bij de obelisk. Nadat kanselier Kohl zich, net als twee weken geleden op dezelfde plaats, had erkend dat de nazi-misda den een 'historische verantwoorde lijkheid' voor de Duitsers zijn, citeer de Ronald Reagan in zijn toespraak Anne Frank: „Ondanks alles geloof ik nog altijd dat mensen goed van hart zijn... Ik denk da het allemaal goed zal komen en dat vrede en rust weer zullen terugkeren". Dit had Anne Frank drie weken voor haar arrestatie in Amsterdam geschreven. Acht maanden later stierf zij in Bergen- Belsen. Nadat Reagan en Kohl het vroegere concentratiekamp verlaten hadden, legden kinderen de slachtoffers bloe men. Velen huilden toen zij bij het joodse monument het lied zongen waarmee zovele duizenden destijds de dood in gingen. Ook in andere voormalige concentratiekampen is gisteren de bevrijding herdacht. Tijdens de kranslegging op het legerkerkhof van Bitburg namen v.l.n.rgeneraal Steinhoffi kanselier Kohl, president Reagan en generaal Ridgway een moment stilte in acht. Reagan verklaarde later dat met name de 'verzoening over het graf tussen de beide generaals, die in de oorlog tegen elkaar streden, hem 'hoop' gegeven had. (Van onze correspondent LUXEMBURG - De landbouwministers van de Europese Gemeenschap zijn het ook dit weekeinde in Luxemburg nog niet eens geworden over de landbouwprijzen voor 1985/1986. De Duitse weigering een verlaging van de graanprijzen te aanvaarden staat nog steeds een akkoord in de weg. Er is nu voor volgende week maandag en dinsdag een nieuwe vergadering in Brussel uitgeschreven, maar de ver wachtingen voor dat beraad zijn on verminderd somber. Hoe de impasse WILLEMSTAD (GPD) - De An tilliaanse politici zijn in het weekeinde in Willemstad eens geworden over een losse samen werkingsvorm tussen de eilan den nadat Aruba zich per 1 januari 1986 uit het Antilliaanse staatsverband heeft afgeschei den. Aruba zal zijn eigen gulden in voeren, gekoppeld aan de Ameri kaanse dollar. Dat betekent dat er nauwelijks een monetaire sa menwerking komt, omdat het eiland zijn eigen centrale bank krijgt en er een feitelijke schei ding van de goud en deviezen voorraad moet plaatsvinden. Op politiek gebied komt er een mi nisteriële samenwerkingsraad waarin Aruba en de Antillen van vijf een gelijk aantal ministers nebben. Beide partijen hebben vetorecht. doorbroken moet worden is volstrekt onduidelijk. Europees landbouwcom missaris Frans Andriessen verweet de Duitse landbouwminister Ignaz Kiechle 'een onverzoenlijke houding' in te nemen. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, had aanvan kelijk een verlaging van de graanprij zen met 3,6 procent voorgesteld. Zon dag deed de Italiaanse voorzitter van de landbouwraad Filippo Pandolfi in Tegen Reagan - Enkele honderd duizenden demonstranten (meer dan een miljoen volgens de organisatoren) hebben zondag in heel Spanje gede monstreerd tegen het tweedaagse be zoek van president Reagan dat van daag begint. De demonstraties waren georgani seerd door linkse en pacifistische groeperingen. De initiatiefnemers spraken van een „historisch succes". Hier en daar kwam het tot incidenten. De demonstranten protesteerden met name tegen het beleid van Reagan in Midden-Amerika en eisten opzegging van het Spaanse Navo-lidmaatschap en terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Spanje. In verband met het bezoek van Reagan aan Bitburg demonstreerden joodse betogers met gele Davidssterren in het centrum van het stadje. Op de protestborden vroegen de betogers de Amerikaanse president waarom hij een kerkhof bezocht 'waar leden van de SS begraven liggen'. Bovenin de foto is de tekst 'De slachtoffers waarschuwen' te lezen. ROME/NAIROBI (DPA/ AFP) - De door honger getroffen landen in Afrika staan voor een grote catastrofe, indien de internationale ge meenschap niet onmid dellijk gecoördineerde actie onderneemt. Dat staat in een vandaag ge publiceerd rapport van de FAO (VN-organisatie voor voedsel en land bouw). Volgens het rap port verslechtert de toe voer van voedsel voor enkele van de 21 landen, waaraan voor 1984/85 hulpzendingen zijn toe gezegd. De FAO bepleit vooral de bespoediging van leveranties door de lucht voor de zes zwaarst getroffen lan den: Ethiopië, Mali, Mo zambique, Niger, Sudan ALICANTE (AP) - In de Spaanse badplaats Alicante is zondag opnieuw een bom ontploft, de zesde in vier dagen. Persoonlij ke ongelukken hebben zich niet voorgedaan en evenmin werd materiële schade aangericht. De Baskische afscheidingsbewe ging ETA verklaarde zaterdag negen bommen te hebben ge plaatst bij badplaatsen aan de Middellandse Zee als onderdeel van haar campagne voor een autonome Baskische staat. ETA meldde tevens waar de bommen geplaatst waren en volgens de politie waren ze alle onschade lijk gemaakt. Vorige week kondigde de ETA een campagne tegen het toeris me in Spanje aan die tot doel heeft "de Spaanse regering te dwingen tot herbezinning over het Baskenland." De beweging heeft sinds haar oprichting in 1968 de verantwoordelijkheid opgeëist voor ongeveer 525 moordaanslagen, veelal op mili tairen en politieagenten. een uiterste poging het voorstel om dat percentage te halveren. Maar Kiechle, die geen enkele graan prijsverlaging wil, wees ook dat ver gaande compromisvoorstel, dat de EG enkele honderden miljoenen gul dens zou gaan kosten, van de hand. Andriessen stelde overigens dat de Europese Commissie wil blijven vast houden aan een verlaging met 3,6 procent. De landbouwministers begonnen don derdag aan hun overleg, het zesde over de landbouwprijzen in twee maanden. Zondagmiddag werd het beraad geschorst voor onderling be raad tussen Pandolfi en de negen andere ministers afzonderlijk. Daarna werd het overleg verdaagd naar vol gende week. Op een persconferentie haalde An driessen fel uit naar de Duitse minis ter, wiens opstelling hij 'onaanvaard baar' noemde. Kiechle stelt de positie van de landbouwers in de Gemeen schap in de waagschaal, zei de Neder lander. Bovendien schaadt het ont breken van nieuwe landbouwprijzen de handelsrelatie van de EG met de Verenigde Staten. Het Duitse verzet heeft vooral bin nenlands-politieke achtergronden. De CSU'er Kiechle komt uit Beieren waar zich de meeste Duitse graan- boeren bevinden, die al hun hoop op 'hun' minister hebben gevestigid. Bo vendien worden zondag in een ande re veel graan producerende deel staat, Nordrhein-Westfalen, verkie zingen gehouden. Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De rege rende blanke Nationale Partij van staatspresident P.W. Bo tha wil zijn leden voorberei den op nog grotere verande ringen in Zuid Afrika. De komende weken zal onder partij activisten een boekje worden ver spreid, waarin de NP-aanhangers wor den opgeroepen de nieuwe politieke standpunten van de regering te om helzen. In het boekje, dat met goed keuring van staats- en partijleider Botha is geschreven door de politico loog Stoffel van der Merwe, tevens kamerlid voor het kiesdistrict Heider- kruin, wordt voor de eerste keer door een NP-functionaris toegegeven, dat de doctrine, die ervoor moest zorgen, dat er nooit zwarte Zuidafrikaanse burgers zouden zijn, volledig fout is geweest. Aldus berichtte het Zuidafri kaanse zondagsblad Sunday Times het afgelopen weekend. Van der Merwe's kritiek op het apart heidsysteem uit het verleden, laat evenwel nog steeds ruimte voor apart heid. Zo houdt hij vast aan geschei den woongebieden en eigen scholen voor de verschillende etnische groe pen 'zo de individuele leden dat wen sen'. Ongeveer duizend man Zuidafri kaanse troepen en politie hebben zondag de zwarte woonstad Kwano- buhle nabij Uitenhage in de oostelij ke Kaapprovincie afgegrendeld, na dat zaterdagnacht twee zwarten bij gewelddaden waren omgekomen. Volgens inwoners zijn huizen door zocht en een onbekend aantal arres taties verricht. en Tsjaad. Voort moe ten onmiddellijk maat regelen worden geno men om de distributie van levensmiddelen vanuit de havens naar de plaatsen van bestem ming te bespoedigen. Ook moeten de komen de weken zaden en an dere benodigdheden voor het nieuwe seizoen worden gestuurd. Het Noorse damesduo Bobby- soeks kreeg de hoogste waar dering in het Eurovisie Song festival voor het liedje 'La det Swinge'. PAGINA 2 De Franse president Mitter rand is tegen het omstreden Starwarsplan van de VS. PAGINA 3 De spanning in de eredivisie is weer enigszins terug. Ajax ver loor gisteren met 1-0 van Haarlem, terwijl Feyenoord met 3-2 won in Utrecht. Met de ontmoeting Ajax-Feyenoord nog voor de boeg is er ineens weer veel mogelijk. PSV doet niet meer mee na de 2-1-neder laag in Den Bosch. PAGINA 11 Drie Zeeuws-Vlaamse ama teurwielrenners wacht een zware straf. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1