Dow mag radio-actieve experimenten uitvoeren Greenpeace blokkeert sluis haven Antwerpen WETHOUDER ADAN: TAAK VISSERS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Snelheidscontroles PSP-kamerlid: regering moet in EG-verband lozingen stoppen POLITIE VERHINDERT VASTKETENEN AAN 'WADSY' Boeien VOOR SITUATIEVERBETERING KLEINE ZIEKENHUIZEN Pijnlijke zaken PAGINA 9 VLISSINGEN - De Nederlandse vismijnbedrijven weigeren mee te werken aan de registratie van de herkomst van de vangst die bij de bedrijven wordt aangevoerd. Die registratie is verplicht gesteld door staatssecretaris Ploeg van onder meer visserij en vormt een onderdeel van de extra controlemaatregelen die de visserij zijn opgelegd. De visserij-inspectie heeft inmiddels proces-verbaal opgemaakt tegen de betrokken vismijnbedrijven. Wat daarvan de consequenties zullen zijn is nog niet bekend. Hond ZEELAND' ZATERDAG 4 MEI 1985 TERN EU ZEN Op een hoorzitting vrijdagmiddag in het Terneuzense stadhuis zijn geen bezwaren ingediend tegen de plannen van Dow Chemical radio-actieve experimenten te gaan uitvoeren. Overigens hebben belangheb benden nog tot 17 mei de tijd schrijftelijke bezwaren in te dienen bij het ministerie van volkshuisvestingruimtelijke ordening en milieubeheer in Rijswijk directie stralenbescherming). Dow Terneuzen heeft bij dat ministerie vergunning aangevraagd voor het uitvoeren van radio-actieve tracerexperimenten. Voor het chemieconcern zijn die interessant omdat ze een eventueel verontreinigende werking van bepaalde stoffen kunnen aangeven. Volgens Dow is de hoeveelheid radio actief materiaal dat bij een experiment wordt gebruikt uiterst gering. Daarnaast gaan deskundigen er van uit dat er geen radio-actief afvalpro bleem zal ontstaan: er wordt gewerkt met stoffen waarvan de activiteit snel afneemt. Op de hoorzitting gistermiddag verschenen slechts twee mensen om informatie over de vergunningaanvraag in te winnen. Zij hebben geen bezwaar ingediend. Vismijnen registreren herkomst vangsten niet en van de redenen dat de afslagen iet willen meewerken is het feit dat ie registratie al door de vissers zelf ordt gedaan, zo zei de Vlissingse ethouder van visserij zaken ing G. J. M. Adan vrijdag desgevraagd. De ethouder bracht samen met de ge- eenteraad een bezoek aan de vis- ijn in Vlissingen in het kader van de aarlijkse raadsexcursie. Wij kunnen niet nagaan waar de vis andaan komt, dat weet de visser", aldus Adan, „Bovendien voelen we er niets voor als politie-agent op te tre- en. We hebben in de loop der jaren een vertrouwensrelatie opgebouwd met de vissers en de vishandelaren. Die willen we nu niet verstoren". De wethouder schetste de raadsleden overigens een niet al te rooskleurig aeeld van de toekomst van de Neder- andse visserij, als staatssecretaris Ploeg onverkort vasthoudt aan de quotering. (De hoeveelheid vis die maximaal mag worden gevangen in een jaar). „De verscherpte controle van de inspectie zorgt in de nabije toekomst voor problemen", zo zei hij, De EG-visserijcommissie zegt dat Nederland de hand licht met de quo tering, vandaar dat Ploeg extra con trole wil". Dat betekent volgens Adan dat de Nederlandse vissersvloot een deel van het jaar werkloos aan de kant moet blijven als de quota zijn oereikt. „Dat is rampzalig. Het bete kent namelijk dat de vloot dan uit wijkt naar het buitenland en dat heeft I grote gevolgen voor de handel, de vismijnen en de sorteerploegen". Ver schillende vissers van de Vlissingse vloot hebben inmiddels al aanbiedin gen uit het buitenland om daar hun vis af te zetten, zo zei de vis af te setten, onder meer uit België en Dene narken. De vismijnbedrijven hebben de staatsecretaris het voorstel gedaan hm Nederland in EG-verband toe stemming te geven voor een tijdelijke hverschrijding van het quotum. „Die poet dan geleidelijk worden afge bouwd en dat moet samengaan met hen sanering van de vloot", aldus Man. KAPELLE De groep Kapelle van de rijkspolitie heeft bij vrijdag snel heidscontroles tegen veertien be stuurders proces-verbaal opgemaakt wegens te snel rijden. In de Postweg werden vijftig auto's gecontroleerd en in de Dijkwelseweg honderdtwintig. De gemeten snelhe den varieerden van 67 tot 93 kilometer per uur, terwijl op deze wegen 50 is toegestaan. Op bezoek bij haar zuster in Drenthe was die Bevelandse mevrouw onlangs een paar dagen geweest. En toen ze weer met de trein richting Be veland zou vertrekken werd ze uitgeleide gedaan door haar zuster en haar beide dochter tjes van zeven en negen. Ze brachten gedrieën enige wachttijd door in de stations restauratie, waar al snel ook een heer verscheen, vergezeld van een vrolijk kwispelende hond. „Een Drentse patrijs hond is het", sprak de man meedeelzaam, „ik heb 'em net gekocht". De twee meisjes vonden het een lieve hond. „Waar moet-ie heen?" vroeg de oudste. „Naar Zeeland", sprak de ver se eigenaar. Die informatie wekte geest drift op. „Hoor je dat, mam", riep de jongste. Die man moet met die hond ook naar Zee land". Het hield haar nog even bezig. Want even later vroeg ze: „Is het dan een zeehond?" Het plan van de staatssecretaris om de individuele quota van de vissers om te zetten in één guotum voor heel Nederland, biedt in de ogen van Adan weinig kans van slagen. „De vissers hebben hun quota betaald. Ik denk niet dat ze bereid zullen zijn daarvan iets in te leveren ten behoeve van een visser met een lager quotum". De nieuwe Vlissingse vismijn vol doet goed, aldus wethouder Adan tijdens de raadsexcursie tot de leden van de gemeenteraad. „De omzet tot nu toe bedraagt ongeveer twintig miljoen en daarmee zit de vismijn vijf miljoen boven de verwachte om zet". Dat de vismijn dit jaar een recordomzet zal halen dient te wor- VLISSINGEN De duik- en demonteergroep van de Koninklijke Marine in Vlissingen kwam vrijdag in die plaats voor een wat ongewone klus te staan. Bij graafwerkzaamheden aan de Bossenburgh- weg ter hoogte van de Govert Flincklaan kwam een projectiel te voorschijn, dat vermoedelijk dateert uit het begin van de achttiende eeuw. Hoewel in die tijd voornamelijk massieve kanonskogels werden gebruikt, ging het hier om een exemplaar gevuld met buskruit. Volgens luitenant ter zee H. J. B. Peetersvan de duik- en demonteer groep zijn dergelijke projectielen wel vaker gevonden. Ondanks hun ouderdom kunnen deze kogels wel degelijk gevaar opleveren, aldus Peeters. Het projectiel is afgevoerd naar de marinekazerne in Vlissingen en zal later tot ontploffing worden ge bracht. Nauwelijks twee uur nadat de groep in Vlissingen actief was ge weest, moesten zij omstreeks kwart voor vier andermaal in actie ko men, ditmaal in Kats. Daar had de hopperzuiger, die bij de haven van Kats baggerwerkzaamheden uit voert, een zogenaamde 'rocket' van Engelse makelij opgevist. Hoewel de naam anders doet vermoeden, gaat het hier om een vliegtuigbom van vijftig Engelse ponden. Ook dit projectiel is afgevoerd naar de ka zerne en zal later tot explosie wor den gebracht. Matroos Davidse (links) en korporaal Schaufeli met de antieke kogel. den betwijfeld, gezien de verscherpte controle op de vangsten. Die verscherpte controle zal ook lei den tot verkoop buiten de vismijn om, zo zei Adan. „Dat kan, er is geen mijnplicht. Maar het betekent wel dat we weer terug zijn op de situatie van enkele jaren geleden, toen veel vis zwart werd verkocht. De vismijn ver liest dan zijn rol in het geheel en daar is niemand bij gebaat". De raadsleden brachten na de rondlei ding in de vismijn een bezoek aan het Instituut voor Kunstzinnige Vorming in Vlissingen. Na de lunch bekeken zij enkele sportaccommodaties, waaron der het sportfondsenbad dat momen teel wordt vernieuwd en uitgebreid. De excursie werd afgesloten met een bijeenkomst in en rondleiding door het gemeentehuis, waar de excursie 's morgens was begonnen met de verto ning van de dia-serie 'Dit is uw ge meente'. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De regering moet er in EG-verband alles aan doen om te komen tot stopzetting van de lozin gen van titaandioxyde-afvalzuur in de Belgisch-Nederlandse kustwate ren. Vóór 1989 zou een en ander geregeld moeten zijn. Dit vindt het PSP-Tweede Kamerlid W. Willems. Hij heeft over de lozingen schriftelij ke vragen gesteld aan de ministers Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), Winsemius (milieubeheer) en staats secretaris Ploeg (visserij). Willems wijst erop, dat Ploeg tijdens een bezoek aan Arnemuiden op 27 april zijn ernstige bezorgdheid heeft uitgesproken over de gevolgen voor de visstand in de Noordzee. De lozin gen worden uitgevoerd door de 'Wad- sy Tanker' en de 'Falco'. Volgens het Kamerlid baseerde de bewindsman zich op een nog niet gepubliceerd onderzoek van het Rijksinstituut voor Visserij-Onder zoek. Willems vindt dat de regering bij de Belgische overheid moet aandrin gen op een verplichting voor de be drijven NL Chemicals en Bayer tot het treffen van voorzieningen, waar mee een eind aan de lozingen komt. Volgens de PSP'er moet er bij de zuiderburen ook worden aangedron gen op weigering van een nieuwe lozingsvergunning aan deze fabrie ken. Om te voorkomen, dat de bedrij ven Kronos-Titan, Pigment-Chemie en Tioflne in 1989 bij de afloop van de vergunningstermijn een beroep op overmacht doen, wanneer de regering verlenging van de vergunning wei gert, moeten zij zich zo snel mogelijk technisch voorbereiden op stopzet ting van de lozingen, vindt Willems. ANTWERPEN Actievoerders van de milieu-organisatie Greenpeace hebben vrijdag aan het begin van de avond de Van Cauwelaertsluis in het havengebied van Antwerpen geblokkeerd. Daarmee werd voorko men, dat de Wadsy Tanker van Bayer Antwerpen kon uitvaren om ongeveer duizend ton afvalzuren en zware metalen uit de titaandioxyde- industrie te lozen voor de kust, net buiten de Nederlandse territoriale wateren. De BRT-radio meldde vrijdagmid dag dat de Belgische staatssecreta ris van milieu, F. Aerts, heeft beslo ten NL Chemicals en Bayer een lozingsvergunning voor de komen de twee jaar te geven. Als argument noemde de BRT-radio dat onder zoek door deskundigen had uitge wezen, dat titaandioxyde-afvalzuur geen nadelige invloed heeft op het milieu. Zoals bekend voert Greenpeace al sinds het einde van de vorige week actie tegen het lozen van dit afval door Belgische industrieën. De mi lieu-organisatie heeft de campagne tegen de lozingen verscherpt, nadat staatssecretaris F. Aerts van milieu weigerde toe te zeggen de lozingen al vóór 1989 te verbieden. De eerste actie tegen het Bayer-concern in Antwerpen hield Greenpeace woensdagmiddag, toen de Wadsy- tanker ongeveer twintig minuten werd vertraagd. Het schip voer toen door, hoewel er een rubberboot en enkele actievoerders aan waren ge ketend. Vrijdag pakte de milieu organisatie het drastischer aan. Vooral ook omdat het de laatste actie van deze week zou worden, wilde Greenpeace in ieder geval voorkomen, dat de tanker uit zou varen. Aan het begin van de avond voeren twee kleine rubberboten van de organisatie (zodiacs) en één grotere speedboot (de Delphius) de Van Cauwelaertsluis binnen, waar de Wadsy-Tanker van Bayer afge meerd lag. Politieboten van de Bel gische rivierpolitie verhinderden echter, dat ze zich aan de tanker vast konden maken. Daarop klon ken de twee rubber boten zich vast aan de halfopen sluisdeur, zodat deze deur niet dicht kon en de Wadsy-Tanker niet via deandere uitgang van de sluis kon vertrek ken. Het actieschip 'Sirius' kwam kort daarna voor de sluis te liggen en de blokkade was compleet. Ook de grote politiemacht, drie boten en talloze politiemensen op de kade en op de 'Sirius', bleek onmachtig de blokkade op te heffen. De Belgische politie was vertegenwoordigd met de korpsen rijkswacht, havenpolitie en rivierpolitie. Leden van de rivierpolitie beklom men, vrijwel direct nadat de 'Si rius' voor de sluis lag, het actie schip. Enkele mensen aan boord, onder wie een vertegenwoordiger van de Brabantse pers, werden in de boeien geslagen. Alle aanwezige filmrolletjes nam de politie in be slag, ook die van de persfotografen. Om ongeveer elf uur waren er nog geen mensen gearresteerd. Onder handelingen tussen adjunct-com missaris inspecteur F. Boons van de havenpolitie en woordvoerders van Greenpeace leverden niets op. De actievoerders eisten een toezegging van Bayer, dat de lozingen voor 1989 gestopt zullen worden. Boons maakte zich vooral zorgen vanwege het wachtende scheepvaartverkeer, dat omstreeks elf uur nog steeds geen gebruik van de sluis kon ma ken. Rond die tijd leek er een impasse te ontstaan. We kunnen geweld gebruiken, zei inspecteur Boons nog, maar we doen dat liever niet. Omstreeks elf uur wachtten ook de leden van Greenpeace, deels in de kleinere boten, deels op de 'Sirius', geduldig af op wat er ging gebeuren. Van Bayer was toen nog geen reac tie gekomen. Op de 'Sirius' vreesde men dat de politie in de nachtelijke uren, wanneer de omstanders zou den zijn vertrokken, zou grijpen. Een andere mogelijkheid zou zijn, dat de politie zou wachten tot het getij voor en achter de sluis gelijk zou zijn, zodat de tanker via de andere uitgang zou kunnen ver trekken. In de loop van de avond werd als gevolg van de blokkade een opvaar- verbod naar Antwerpen voor sche pen groter dan 1000 ton van kracht. Verschillende schepen kwamen ten anker op de rede van Vlissingen. De verwachting was dat in de loop van de nacht de drukte aanzienlijk zou toenemen, omdat gisteravond al vrij veel schepen zich hadden aan gemeld om naar Antwerpen te va ren. Ouders willen 'smartegeld' voor dood 9-jarige dochter GOES - De ouders van Vanessa Cronkhite, het negenjarige meisje dat in november 1984 in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee een verkeerde infuusvloeistof toege diend kreeg en daardoor overleed, eisen van de stichting Oosterschelde- ziekenhuizen een smartegeld. De hoogte ervan willen ze in overleg met de rechtbank bepalen. Het geld zul len de heer en mevrouw Cronkhite niet zelf benutten, maar onderbren gen in een speciale stichting (die de naam van het overleden kind draagt). Doel van de stichting is in de eerste plaats het verbeteren van de kinder geneeskunde in de kleine Nederland se ziekenhuizen. De vader van Vanessa, de Amerikaan C. Cronkhite, zegt dat hij de dood van zijn dochter in het bijzonder toe schrijft aan de onvoldoende organisa tie in het erg kleine Zierikzeese zie kenhuis. Gebrek aan voldoende be kwaam personeel leidde er volgens hem indertijd toe dat het meisje ver keerd werd behandeld. Cronkhite stelt dat er na het voorval helaas géén wezenlijke veranderingen in de orga nisatie van het Rode Kruisziekenhuis zijn aangebracht. Hij vreest voor her halingen, niet alleen in Zierikzee maar ook in andere te kleine ziekenhuizen in Nederland. Vandaar zijn 'kruis tocht', waarvoor hij ook medewerking van de Amerikaanse ambassade heeft gekregen; Cronkhite buigt zich komende week met zijn raadsman mr R. de Casseres (van het Amsterdamse advocaten kantoor mr M. Moskowicz) over de inhoud van de procedure voor schade vergoeding. Mr De Casseres maakt duidelijk dat er bij de stichting Oos- terscheldeziekenhuizen (waaronder het Rode Kruisziekenhuis in Zierik zee valt) in elk geval een dagvaarding voor vergoeding van de materiële én immateriële schade ingediend zal worden. De jurist geeft aan dat een eis voor immateriële schadevergoeding in Nederland uiterst ongebruikelijk is. Toewijzing van een dergelijke eis be tekent een novum. De heer Cronkhite is zich van deze 'uitzonderingspositie' bewust, zo meldt hij. Desalniettemin acht hij het bijzonder belangrijk dat er mede door de juridische procedure én het smartegeld, meer aandacht komt voor de positie van de kleine ziekenhuizen en de, in zijn optiek, ontoereikende medische organisatie aldaar. Mr De Casseres beklemtoont dat een uitspraak over smartegeld ingeval van medische tekortkomin gen, erg belangrijk is. Over het in gang zetten van een juridische procedure hebben de heer en mevrouw Cronkhite geruime tijd beraadslaagd. „We beseffen dat we er onze dochter niet door terugkrijgen. En erover praten betekent iedere keer weer dat we geconfronteerd worden met uiterst pijnlijke zaken", betoogt Cronkhite. Ze willen er des ondanks mee doorgaan, vooral om de kans op herhalingen te verminderen. Daarom ook acht Cronkhite een prin cipiële uitspraak over het toekennen van een (doelgericht) smartegeld van wezenlijk belang voor de Nederlandse situatie. Formeel zal hij ook de aan toonbare materiële kosten (verblijf ziekenhuizen Zierikzee en Rotterdam, begrafenis) claimen. Over de toewij zing daarvan is Cronkhite vrij zeker. Komende week zal het echtpaar ook via hun raadsman beslissingen nemen over een procedure op grond van het medisch tuchtrecht. De destijds dienstdoende medicus in het Rode Kruisziekenhuis zal dan op zijn han delingen worden beoordeeld. Mr De Casseres verwacht dat in eerste aan leg aan de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, dokter S. Lelie, gevraagd zal worden de gang van zaken in het Rode Kruis ziekenhuis aan het tuchtrecht te toet sen. Als de inspecteur dat niet nodig oordeelt, zal de familie zelf een klacht indienen. De directie van de stichting Oosterscheldeziekenhuizen was niet in staat tot het geven van commen taar, omdat nog geen eis tot schade vergoeding was ontvangen. De rubberen boten van Greenpeace voorkomen dat de sluis gesloten kan worden, zodat de Wadsy Tanker geen kans krijgt de sluis aan de andere kant te verlaten. GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in het autoaccessoires- en onderdelenbedrijf Autofït aan de Ringbaan-West in Goes. Er was een ruit vernield. Het bedrijf was niet helemaal doorzocht. Dat zal wel te maken hebben met het feit dat een vervaarlijke bouvier er de nacht doorbracht. De buit bleef daardoor beperkt tot twee radiocas sette-recorders gezamenlijke waarde 1850 gulden) die op de toonbank stonden. Uit een berging in het flatgebouw Bergzicht in Goes-Zuid is voor ongeveer 150 gulden aan gereedschap gestolen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9