Gemeentesecretaris Axel A. Dieleman overleden OMMISSARIS KREEG EERSTE OEK 'ZEEUWENIN BRAZILIË' Gemakkelijk dagje Iaterdag Wissel Zeeuws- PZC/ provincie OESTEMMING B EN OOSTBURG 'Zeeuwse zuinigheid' oorzaak van bloedeloze landschappen jitropologische doctoraalstudie F. Buysse SCHOOLONDERZOEKEN LASTIGER DAN EXAMEN L Betonning kan goedkoper en efficiënter EVA-werkgroep LANDSCHAPSARCHITECTE IR M. VAN OOSTEN HOEK: 13 Inkrimping Voorlichtingsa vonden vrou wenemancipatie HOORT. ZIE f— OP EXAMEN 4 MEI 1985 ijk vreest overlast van verloopterrein 'Zeebad' (Van onze Haagse redacteur EN HAAG - De bewoners van de Breskense bungalowwijk 'Het Heem' vrezen ernstige verlast van een overloopterrein voor de camping 'Zeebad' in die plaats. Het college van b en van Oostburg heeft toestemming gegeven voor de inrichting van het terrein, om in de liaand juli gedurende drie weken de grootste stroom van toeristen te kunnen opvangen. lolgens de camping valt het allemaal te liggen, op een stuk grond aan de De heer A. J. Nieuwland zei namens |el mee. Het gaat om een terrein, dat 80 meter afstand van de wijk komt VLISSINGEN - De vaarwegmar- keringsdienst en de materieel- dienst van dgsm (directoraat generaal voor scheepvaart en maritieme zaken) kunnen zoda nig worden gere organiseerd dat een kostenbesparing en een efficiëntere werkwijze wordt bereikt. Dat is de conclusie die valt te trekken ifit het onlangs verschenen rapport 'Landelijke Betonningsdienst' (LBD). Priva tisering van beide diensten uit praktische en financiële over wegingen is niet nodig, zo blijkt verder uit het rapport. Het LBD-rapport wordt nu bin nen dgsm uitgewerkt tot een 'plan van aanpak'. De realisatie van dat plan zal vijf jaar in beslag nemen. „Maar mogelijk nog iets langer", aldus waarne mend directeur J. Waaleman Bruijnzeel van het district Schel- demond. Uitvoering van het 'plan van aanpak' leidt volgens hem tot een dienst die vrijwel net zo duur is als 'de goedkoop ste gegadigde uit het bedrijfsle ven'. Bij de reorganisatie van de be tonning wordt uitgegaan van het creëren van een landelijke dienst. Dat zal, aldus directeur- generaal J. van Tiel in een mede deling aan het personeel, waar schijnlijk gevolgen hebben voor de districtsindeling zoals die op dit moment bestaat. Zo zal bij voorbeeld het aantal van vijf werkplaatsen in Nederland wor den teruggebracht tot vier. Het aantal depots zal echter met één toenemen tot vijf. De werkplaats in Vlissingen blijft in de plannen gehand haafd. Het is de bedoeling dat het aantal arbeidsplaatsen wordt teruggebracht van 211 naar 148. „Het feit dat de reorga nisatie zeker vijf jaar in beslag zal nemen, betekent dat de in krimping niet met gedwongen ontslagen gepaard hoeft te gaan", aldus Waaleman Bruijn zeel. Besluit minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat tot uitvoe ring van het 'plan van aanpak', dan betekent dat tevens ver nieuwing van een groot gedeelte van de vloot. Volgens Waaleman Bruijnzeel moeten er zeven tot tien nieuwe schepen komen. Daarmee is in totaal een bedrag gemoeid van 100 miljoen gulden. De reorganisatie van de mate- rieelsdienst heeft, zo blijkt uit de mededeling van Van Tiel, voor namelijk betrekking op de per soneelssterkte. Allereerst wordt een districts-specifieke situatie vastgesteld, waarna in overleg met de dienstcommissies een personeelsplan wordt opgesteld. Langeweg. De vrees van de bewoners, dat vooral jeugdige campinggasten na hun bezoek aan een naburige disco 's nachts dwars door de korenvelden en de woonwijk naar het overloopter rein zullen trekken met alle overlast vandien, is niet gegrond. Vrijdag behandelde de afdeling recht spraak van de Raad van State het verzoek om schorsing van de toestem ming voor het overloopterrein. Meer dan zestig bewoners zijn tegen het terrein. Namens de camping wees de heer G. van Schaick erop, dat het de bedoe ling is geen jongeren op het terrein te concentreren. Men wil die toch zoveel mogelijk aan de kust laten kamperen, om zodoende andere campingbezoe kers zomin mogelijk in hun rust te storen, zo daarvan al sprake zou zijn. Van Schaick zei dat het overloopter rein nodig is, omdat 'Zeebad' een gedeelte van het kampeerterrein vlak bij het strand moet afstaan ten behoe ve van de Deltawerken. Het economisch belang van de cam ping, die voor een groot deel door een oude vestinggracht van Het Heem wordt gescheiden, maar ook het so ciaal belang van de toeristen maken een overloopterrein nodig, zei Van Schaick. Hij wees erop, dat door de kortere werkweek steeds meer men sen gaan recreëren. de bewoners, dat Het Heem vooral moeite heeft met het feit, dat het college geen specifieke voorwaarden aan het overloopterreinverbindt, zo als de aanleg van een goede afraste ring en een groenstrook. De wijk wordt als het ware verzwolgen door de camping, zo vinden de bewoners. Zij vonden bovendien, dat zij schor sing móesten aanvragen, omdat b en w inmiddels ook een zogenaamde anticipatieprocedure zijn begonnen op basis van een besluit ter voorberei ding van een bestemmingsplanwijzi ging, dat voorziet in een definitieve, nog grotere uitbreiding van de cam ping aan de Langeweg. Die uitbrei ding behelst een gebied van vier hec tare, goed voor maximaal 200 stand plaatsen. Ook daar heeft Het Heem bezwaar tegen aangetekend, maar dat bezwaar zou niet geloofwaardig zijn als men niet ook tegen het overloop terrein in het geweer zou komen. GS moeten zich nog door een zoge naamde verklaring van geen bezwaar over een en ander uitspreken. Voorzit ter mr P. J. G. Kapteijn van de afdeling rechtspraak zei dat die proce dure los staat van de zaak die gisteren aan de orde was, en vroeg zich af of de bewoners wel rechtstreeks in hun be langen worden getroffen door het overloopterrein. Hij zegde toe aan staande vrijdag uitspraak te doen. AXEL De gemeentesecretaris van Axel, A. Dieleman, is vrijdag plotse ling overleden. Dieleman was sinds oktober 1979 hoofd van de gemeente secretarie in Axel. Hij is 46 jaar oud geworden. Dieleman, Axelaar van geboorte, volgde destijds P. G. van den Bosse op die zijn functie van gemeentesecre taris had verruild voor die van gede puteerde van de provincie Zeeland. Voor zijn benoeming in Axel werkte hij op de afdeling financiën van de gemeente Middelburg. De begrafenis vindt plaats dinsdag 7 mei om 15.00 uur op de algemene begraafplaats in Axel. Daarvoor wordt om 14.00 uur in de gereformeer de kerk in de Pironstraat een rouw dienst gehouden. Dieleman was ge huwd en vader van drie kinderen. B en w-woord voerder J. Smeets be klemtoonde, dat het gebied waarop de overloop verrijst in de gemeentelij ke recreatienota is aangewezen als mogelijke uitbreiding voor 'Zeebad'. Het gebied voldoet volgens hem volle dig aan de eisen, en er is daarom geen enkel bezwaar. Het overloopterrein heeft een omvang van 4.000 vierkante meter, voor plusminus 40 standplaat sen. De rust in de wijk zal volgens b en w nauwelijks worden verstoord. Tus sen Het Heem en het gewraakte ge bied is een buffer aanwezig bestaande uit onder meer een weiland en een boomgaard. De planologische bestemming van Het Heem is nooit officieel geregeld. Sinds 1969 wordt de wijk geschikt geacht voor recreatieve doelen. De huizen zijn er aanvankelijk als zo merwoningen neergezet, maar de ge meente heeft er in toegestemd dat ze nu permanent bewoond worden. OOSTBURG In Oostburg is de werkgroep Emancipatorische Educa tieve Vrouwen Activiteiten (EVA) op gericht. Het doel van de EVA-werk- groep is een aanbod op het gebied van emancipatorisch vrouwenvor mingswerk te realiseren. Zo zal de werkgroep de VOS-cursus- sen houden. Andere plannen zijn het opzetten van een gespreksgroep voor vrouwen boven de 55 jaar en praat groepen op het gebied van gezond heid, geloof en gescheiden vrouwen. De EVA-werkgroep vergadert donder dag 9 mei (om 09.30 uur) bij vrouwen kontact 'Lotje' aan de Nieuwstraat. AXEL Het steunpunt Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen/kanaalzone van de stichting Vrouwenemancipa tie Zeeland houdt de komende maand vijf regio-avonden in Terneu- zen, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent en Axel. Een belangrijk deel van de bijeenkomsten gaat over subsidie voorlichting. De avonden vinden plaats in het vrouwentrefpunt Joke in Terneuzen op 8 mei, in hotel Van Leuven in Hontenisse op 12 mei, in het gemeen schapscentrum Den Dullaert in Hulst op 22 mei, in het cultureel centrum De Speije in Sas van Gent op 5 juni en tenslotte op 12 juni in het Axelse cultureel centrum De Halle. Alle bij eenkomsten beginnen om 20.00 uur. GOES - „De mentaliteit van de Zeeuwen leidt tot bloedeloze landschapjes. Echt Zeeuwse zuinigheid: groensingeltjes van drie tot vijf meter. Je ziet ze overal. Rond sportvelden, industrieterreinen, recreatiegebieden en boerderijen. Allemaal hetzelfde, één pot nat. Nooit eens een royaal gebaar". Dit stelt de landschapsarchitec te ir M. van Oosten-Snoek uit 's Heer Abtskerke. Zij blikt terug op 50 jaar landinrichtingsdienst en de gevolgen daarvan voor natuur, landschap en cultuurhistorie. Volgens mevrouw Van Oosten hebben de her- en ruilver kavelingen in Zeeland veel waardevols doen verdwjnen. Ze vindt dat er in het algemeen ook weinig moeite is gedaan om creatieve oplossingen te zoeken voor knelpun ten in verkavelingsprojecten. Ir Van Oosten wijst op de zogenaamde 'relatienota' die de regering enige jaren geleden uitbracht. Daarin stonden richtlijnen voor het instandhouden, met forse financiële injecties, van waarde volle gebieden. Mevrouw Van Oosten betreurt het dat van deze relatienota in Zeeland weinig gebruik gemaakt is. „Ik vind dat een gemiste kans". De landschapsarchitecte is erg bezorgd over wat er in de toekomst met Walcheren gaat gebeuren. Daarvoor is een landinrichtingsproject in de maak. „In tegenstelling tot wat graag beweerd wordt, is het landschap op Walcheren niet gemaakt en onderhouden door de boeren. Het is gemaakt door staatsbosbeheer, die het ook onderhoudt, samen met de weg- en waterschappen", betoogt ir Van Oosten. „Nu willen de boeren het landschap toch, ondanks dat het niet van hen is, verder uitkleden. Dat is verkeerd. Als de boeren last hebben van het landschap, is er maar één goede oplossing. In plaats van het land aan de machines aan te passen, moeten de machines aan het land aange past worden". (Zie ook PZC Week Uit/Week In, pagina 17.) JSTBURG De enige doctorandus J Nederland die zijn titel te danken teft aan de Zeeuwen in Brazilië. |et die typering gaf commissaris dr. Boertien vrijdag in het gemeente- us van Oostburg aan dat de antro- ploog Frans Buysse met zijn onder- lek naar de Zeeuwen in Brazilië een |t nu toe unieke studie heeft ver- cht. De voormalige Nijmeegse stu- fcnt overhandigde de commissaris jt eerste gedrukte exemplaar van tin doctoraalscriptie 'De Zeeuwse ïmeenschap van Holanda, Brazilië 858-1982)'. De scriptie is uitgegeven Por de West-Zeeuws-Vlaamse heem- jmdige kring in de serie 'Bijdragen I1 de geschiedenis van West- Peuwsch-Vlaanderen'. ■lysse beschrijft in zijn werkstuk de rpsgemeenschap Holanda aan de aziliaanse oostkust. Daar streken sen 1858 en 1862 enkele honderden 'St-Zeeuws-Vlamingen neer, die n land wegens de slechte economi se omstandigheden de rug toekeer- öfn. Hoewel in de loop der jaren er kele meldingen over de vergeten I sep Nederland bereikten, werden de Uzaten van de Zeeuwse emigranten Pas in 1975 echt ontdekt. Buysse werd or de heemkundige kring en het I 'ierfonds Zeeland in de gelegenheid Psteld onderzoek te verrichten naar I landverhuizers. Van juli 1981 tot B^art 1982 verzamelde hij gegevens de kolonistengemeenscMap. Som- 8e afstammelingen bleken het euwse dialect nog machtig. Bij zijn inkomst in Holanda ontmoette hij Bram Heule, die hem begroette met: „Zie, nu zijn judder hier, da vin wud- der goed". Een goede binnenkomer. Toch kon de bevolking moeilijk hoog te krijgen van wat de echte Hollander nu precies in het dorp kwam doen. In zijn inleiding schrijft Buysse: „Hoewel alle inwoners van Holanda mij als Hollander beschouwden, liep het beeld dat ze van mij hadden nogal uiteen. Voor sommigen was ik de hulpverlener die hen van alle proble men kwam verlossen. Voor anderen was ik de overheidsagent die hen bespiedde. Na een half jaar was het velen nog niet duidelijk wat ik kwam doen...." In feite kan er nauwelijks meer van Zeeuwen in Brazilië worden gespro ken. Althans, de antropoloog schrijft Holanda de voor een Braziliaans dorp typische kenmerken toe. „We hebben hier niet met een Hollands dorp, maar met een Braziliaanse ge meenschap te maken". Buysse geeft een uitgebreide beschrijving van de leef- en werkomstandigheden in het gebied. Een verspreide bebouwing, gezinnen die soms alleen via kleine zandweg getjes kunnen worden bereikt, het klinkt allemaal weinig Nederlands. Ook de meeste huizen - houten ge- Auteur Frans Buysse rechtsheeft zojuist het eerste exemplaar van zijn 'Zeeuwen in Brazilië' overhandigd aan commissaris Boertien. raamten met daartussen bamboe vlechtwerk, opgevuld met grond - komen in Zeeland niet voor. Elektrici teit is een luxe. Buysse vatte voor de aanwezigen in het gemeentehuis enkele van zijn be vindingen in het kort samen. Ook stond hij even stil bij het (maatschap pelijk) nut van een studie, zoals hij die heeft uitgevoerd. Omdat Holanda vol gens hem representatief is voor vele kleine samenlevingen in de Derde Wereld hoopte hij dat zijn werk mee zou helpen een aantal westerse voor oordelen weg te nemen. Tevens ver wachtte hij dat zijn scriptie inzicht verschafte in de problematiek van etnische minderheden, zoals we die ook in Nederland kennen. Commissaris Boertien zei het werk van Buysse met veel plezier te hebben gelezen. Hij had het originele scriptie exemplaar vooraf ter inzage gekregen. In de wijze waarop de emigranten in eerste instantie probeerden een eigen leefgemeenschap, zo zelfstandig mo gelijk naast de Brazilianen, op te bouwen, meende de commissaris een vorm van apartheid te onderkennen. Ook herkende hij elementen die bij de huidige ontwikkelingshulp aan de or de komen. Burgemeester C. Spijkerboer opende in de benedenhal een tentoonstelling over de Zeeuwen in Brazilië. Er zijn foto's te zien, die Buysse in de neder zetting Holanda heeft gemaakt. De tentoonstelling is tijdens de openings uren van het gemeentehuis (10-12 en 2-4 uur) te bezichtigen. Mavoleerlingen van de Oostburgse scholengemeenschap Sint-Eloy bespreken de examenopgaven wiskunde met hun leraar O. van Hevele. Geen verwarde haardossen noch rode koontjes. De eindexamenkandida ten van vwo, havo, mavo en lbo hadden vrijdag een niet al te zware dag. Op het programma stonden de vakken Engels, wiskunde, aardrijkskunde en Nederlands. Na afloop van de sessies waren leerlingen en leerkrach ten gisteren, op een enkele uitzondering na, vrijwel eensgezind in hun reacties: de opgaven waren goed te doen en kostten nauwelijks hoofdbrekens. „Het is," zei aardrijkskundeleraar F. Maes van het Terneuzense Zeldenrustcollege, „wel eens moeilijker geweest. Hoewel, het werk moet natuurlijk nog wel worden gecorrigeerd..." De leerlingen van de Terneuzense scholengemeenschap voor lager be roepsonderwijs De Leeuwtjes bogen zich gistermiddag over een Engelse tekst van nauwelijks twintig regels over de belevenissen van mevrouw Valerie Mansfield die na een bezoek aan de dokter met een verkeerde auto naar huis was gereden. De kandidaten hadden met de opgaven nauwelijks problemen. „Het viel veel mee," zei Nico Samijn. „Ik vond het niet echt moeilijk." Zijn medescholieren vielen hem daarin eenstemmig bij. Overigens bleek dat ook uit de tijd die de leerlingen voor het examen nodig hadden: vrijwel iedereen zat na ruim een uur (er was anderhalf uur beschikbaar) verlangend naar buiten te staren. „Voorzover ik dat op dit moment kan beoordelen," zei docent H. de Leeuw, „moet dit examen goed zijn gedaan. Er zaten nauwelijks strikvragen in en als er al een onbekend woord in de tekst stond, dan was de betekenis uit het zinsverband goed op te maken. Zelf vond ik dit wel leuk: de eigen mening van de leerlingen werd ge vraagd waardoor je kunt peilen of ze de taal wel of niet beheersen." De vwo'ers van de Terneuzense scholengemeenschap Petrus Hon- dius konden hun creativiteit vrij dagmorgen kwijt met een stelop- dracht Nederlands in het kader van gericht schrijven. Petrus Hondius is één van de Nederlandse scholen die de klassieke keuze uit tien opstelti- tels heeft vervangen door een ste- lopdracht: de leerlingen beginnen al in de vijfde klas met het samenstel len van een documentatiemap over een onderwerp naar eigen keuze, waarover op het examen een ver haal moet worden geschreven. De docent legt hen over het onderwerp twee titels voor. „Voordeel van een stelopdracht is," aldus leraar Ne derlands W. de Zeeuw, „dat de leerlingen zinvol schrijven. Het on derwerp van hun keuze hebben ze immers uitputtend bestudeerd. De stelopdracht is dan ook veel pretti ger, zowel voor de docent als voor de leerling; je krijgt in elk geval geen flauwe verhaaltjes..." Atheneumleerlinge Mariëlle Elen- baas koos vorig jaar al voor het onderwerp alternatieve geneeswij zen en schreef voor haar examen een brief over de voordelen van homeopathie aan de vriendin van haar moeder. Ze was na afloop vrij positief „hoewel van het uiteindelij ke resultaat niets te zeggen valt.' Haar vriendin Elly de Putter die voor de schoolkrant een artikel schreef over kindermishandeling was het daarmee eens: „Je kunt zelf wel vinden dat je goed werk hebt verricht, maar dat hoeft de leraar nog niet te vinden. En die moet het werk beoordelen." Zware uurtjes beleefde overigens wel Jacqueline Asselman (zij schreef een recensie over een boek van Jos Vandeloo): „Kun je niet aan me zien dat ik net examen heb gedaan..." De wiskunde-opgaven leverden dit jaar weinig problemen op. De mavokandidaten Anja Neve en Johnny Verstraaten van de Oost burgse scholengemeenschap stap ten opgelucht de examenzaal uit. Met de nog bedrijfsklare rekenma chine onder handbereik stelde An ja vast: „Goh, de schoolonderzoe ken waren eigenlijk moeilijker dan het centraal schriftelijk." Van de 30 meerkeuzevragen leverden volgens de beide scholieren alleen de opga ven 22 en 26 problemen op. Een lijnstuk berekenen van een drie hoek, die in een rechthoek staat geprojecteerd was geen alledaagse kost. L Ook de berekening van een hoek binnen een kubus viel niet mee. Hun wiskundeleraar O. van Hevele ziet de problemen van zijn pupillen. „Die opgave met de kubus, daar zat inderdaad een geniepigheidje in. Er staat niet bij hoe lang de kubus is, dat moeten de leerlingen zelf invul len. Om dat te doen moet je een beetje durf hebben." Verder oor deelde de leraar de opgaven van een juist niveau. Hij had alleen moeite met de 'omgeschreven cirkel', die in opgave 24 opdook. In zijn ogen was die omschrijving achterhaald. De mavokandidaten worden volgende week met open vragen geconfron teerd. Hun collega's van de havo mochten zich daar gisteren al in verdiepen. Sint-Eloy-leraar C. Jan sen sprak van „een aardig, niet te moeilijk examen." Hij signaleerde moeilijkheden opgave 3c, waar twee functies in elkaar moesten worden gewerkt. En 5c, waar een parabool vermenigvuldigd moest worden, kostte volgens hem ook het nodige denkwerk. De mavoleerlingen bogen zich 's middags over aardrijkskundige pro blemen van de Waddenzee, de Randstad en Italië en de bevol kingsgroei. Vooral dat laatste, de demografie, was voor sommigen een struikelblok. Jaco Stoffels, Yvana hense en Arnold de Graaf van het Terneuzense Zeldenrustcollege konden het achteraf niet eens wor den over de statistiek met demogra fische gegevens in vraag 3. Hun docent P. Wielstra wist dat het om een weergave van het geboortecijfer ging, maar, gaf hij toe; „Het was een tricky vraag. Ik had ook moeite om er uit te komen." De vragen over de Waddenzee vond hij niet represen tatief voor de leerstof. „Ik kan me voorstellen dat leerlingen zeggen: heb ik me daar blauw voor ge leerd?" Havoleraar F. Cramers van het Zel- denrust verwachtte dat zijn leerlin gen niet al te veel moeite met de opgaven hadden gehad. De tweede opgave over het verband tussen huwelijksvruchtbaarheid en religie zou volgens hem aanleiding kunnen zijn voor een pittige discussie, om dat de afgebeelde grafiek voor meerdere interpretaties vatbaar zou zijn. De extra onderwerpen energie en de dienstensector waren niet erg problematisch. Het vwo tenslotte mocht zich naast de genoemde onderwerpen bezig houden met de Verenigde Staten, Indonesië, tuinbouw en regionale ongelijkheid. Met de nodige voor kennis waren de opdrachten vol gens Zeldenrust-leraar F. Maes goed te doen. „Er zaten weinig echte angeltjes in. Wie zijn zaakjes had voorbereid en zorgvuldig heeft gewerkt, kon er uit komen." Hieronder volgen de voorlopige antwoorden van een aantal multi- ple-choice-examens van donder dag. VWO DUITS: 1 A; 2 C; 3 C; 4 A; 5 C; 6 D; 7 A; 8 B; 9 D: 10 C; 11 A; 12 B; 13 B; 14 B; 15 B; 16 D; 17 C; 18 C; 19 D; 20 C; 21 C; 22 D; 23 C; 24 D; 25 C; 26 D; 27 B; 28 D; 29 C; 30 C; 31 A; 32 C; 33 B 34 D; 35 C; 36 A; 37 A; 38 D; 39 C; 40 C; 41 C; 42 B; 43 B; 44 C; 45 A; 46 C; 47 B; 48 D; 49 B; 50 A. HAVO/VHBO DUITS: 1 B; 2 B; 3 C; 4 B; 5 C; 6 D; 7 D; 8 D; 9 D: 10 D; 11 B; 12 C; 13 C; 14 B; 15 D; 16 B; 17 B; 18 C; 19 A; 20 A; 21 D; 22 D; 23 A; 24 A; 25 D; 26 B; 27 D; 28 A; 29 C; 30 B; 31 C; 32 D; 33 D; 34 C; 35 A; 36 B: 37 C; 38 A; 39 D; 40 A; 41 A; 42 C; 43 A; 44 C; 45 C; 46 C; 47 C; 48 D; 49 D; 50 B. MAVO D-DUITS: 1 B; 2 A; 3 A; 4 A; 5 A; 6 D; 7 D; 8 A; 9 C; 10 C; 11 B; 12 D; 13 D; 14 D: 15 A; 16 B; 17 A; 18 C; 19 A; 20 D; 21 C; 22 B; 23 C; 24 C; 25 B; 26 C; 27 A; 28 D; 29 C; 30 A; 31 D; 32 D; 33 A; 34 D; 35 C; 36 B: 37 A; 38 C; 39 D; 40 A; 41 C; 42 B; 43 C; 44 C; 45 C; 46 C; 47 A; 48 B; 49 C; 50 D. MAVO C-DUITS: 1 A; 2 D; 3 A; 4 A; 5 C; 6 C; 7 D; 8 C; 9 B; 10 B: 11 B: 12 D; 13 A; 14 D; 15 D; 16 D; 17 A; 18 B; 19 C; 20 D; 21 D; 22 B; 23 D; 24 A; 25 B; 26 B; 27 A; 28 A; 29 A; 30 A; 31 D; 32 D; 33 A; 34 C; 35 C; 36 B; 37 D; 38 B; 39 B; 40 A; 41 A: 42 D; 43 C, 44 D; 45 A; 46 C; 47 D; 48 B; 49 B; 50 C. LBO DUITS: 1 A; 2 D; 3 B; 4 A; 5 C; 6 C; 7 D: 8 C; 9 B: 10 B; 11 B; 12 D; 13 A; 14 D; 15 D; 16 D; 17 A; 18 B; 19 C; 20 D; 21 D; 22 B; 23 D; 24 A; 25 B; 26 B; 27 A; 28 A; 29 A; 30 A; 31 D; 32 D; 33 A; 34 C; 35 C; 36 B; 37 D; 38 B; 39 B; 40 A; 41 A; 42 D; 43 C; 44 D; 45 A; 46 C; 47 D; 48 B; 49 B; 50 C. LBO NEDERLANDS: 1 B; 2 D; 3 B; 4 C; 5 C; 6 D; 7 A; 8 B; 9 B; 10 B; 11 C; 12 A; 13 A; 14 B; 15 B; 16 A; 17 B; 18 B; 19 C; 20 D; 21 B; 22 C; 23 C; 24 A; 25 A; 26 B; 27 D; 28 C; 29 A; 30 B: 31 C; 32 B; 33 A; 34 D; 35 A; 36 D; 37 D; 38 C; 39 B; 40 B; 41 C; 42 D; 43 A; 44 A; 45 B; 46 B; 47 A; 48 C; 49 B; 50 B. LBO RECLAMETHEORIE: 1 A; 2 D; 3 D; 4 B; 5 A; 6 B; 7 B; 8 B; 9 D; 10 D; 11 C; 12 B; 13 A; 14 B; 15 D; 16 B; 17 A; 18 B; 19 B: 20 D: 21 C; 22 ABCD; 23 D; 24 D; 25 B; 26 A; 27 C; 28 C; 29 A; 30 B; 31 D; 32 B; 33 D; 34 D; 35 A; 36 D; 37 C; 38 D; 39 B; 40 D; 41 B; 42 D; 43 A; 44 A; 45 B. Het Centraal instituut voor toetsontwikkeling in Arnhem maakt niet alleen examens, ze kijkt ze ook na, althans de al eerder in deze rubriek besproken examens die uit meerkeuze-vragen bestaan. Dat nakijken gebeurt met een ma chine, die de ingevulde examenfor mulieren „optisch" (met licht) leest. Vandaar ook dat de a'tjes, b'tjes, c'tjes en d'tjes met potlood moeten worden aangestreept. De leesmachine reageert op grafiet en niet op inkt. Op de dag dat we het apparaat gingen bekijken, was het net stuk. Geen demonstratie, helaas. „Het zou een ramp zijn als de nakijkma- chine tijdens de examens stuk gaat", licht een Cito-voorlichtster toe, „dan draait het apparaat name lijk dag en nacht". De monteur die de optische lezer repareert bromt dat het een ouwer- wetse machine is: „Deze kijkt mis schien wel 4000 formulieren per uur na, maar de moderne apparaten zijn veel sneller". Een deel van de examenformulieren wordt trouwens toch met de hand gedaan: als leerlingen bij een vraag twee antwoorden aankruisen, als een fout ingevuld vakje niet goed genoeg is uitgegumd, als er een vouwtje of kreukje in het papier zit, of als een vraag blanco is, spuwt de optische lezer het formulier subiet uit. Gaat het nou nooit mis met dat apparaat? Nee, het gaat nooit mis, zo wordt ons van Cito-zijde verze kerd. Eén keer kwam er een tele foontje van een schooldirecteur. „Zijn" leerling was altijd een kei in Engels en volgens de nakijkmachi- ne van het Cito had deze leerling slechts drie van de vijftig Engelse vragen goed beantwoord... En dat kon toch niet. Nader onderzoek wees uit dat niet de machine, maar de leerling een steek had laten vallen. Hij had expres alle vragen fout ingevuld omdat hij graag wilde zakken voor zijn eindexamen. Zijn vriendinnetje zat namelijk een klas lager en hij wilde zo graag nog één jaar met zijn geliefde de schoolbank delen... Commentaar van het Cito: Je moet wel erg goed zijn om erin te slagen bijna alle vragen fout te beantwoor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 41