OMMISSARIS KREEG EERSTE OEK 'ZEEUWEN IN BRAZILIË' Gemakkelijk dagje w2> EN W BORSELE WILLEN ONDERZOEK Commissie Arneniuiden besprak lokatie voor drie woonwagens 'Zeeuwse zuinigheid' oorzaak van bloedeloze landschappen jitropologische doctoraalstudie F. Buysse SCHOOLONDERZOEKEN LASTIGER DAN EXAMEN r-f- IaTERDAG 4 MEI 1985 Betonning kan goedkoper en efficiënter Gemeentesecretaris Axel overleden LANDSCHAPSARCHITECTE IR M. VAN OOSTEN HOEK: HOORT. ZIETj|J$ L OP EXAMEN PZC/ provincie 13 ilterkoeken van Hoechst ogelijk naar Nieuwdorp fcOES - Het dagelijks bestuur van de gemeente Borsele wil een onderzoek naar de vraag of de agenaamde filterkoeken die Hoechst Holland NV tussen 1977 en 1980 naar een speciaal, lijdelijk depot in het Sloegebied heeft afgevoerd, kunnen worden gestort op de centrale fuilnisstortplaats Midden-Zeeland bij Nieuwdorp. Het gaat om ongeveer 60.000 ton afval met jen zodanige hoeveelheid zware metalen en fosfor dat in het kader van de Wet chemische lfvalstoffen bijzondere maatregelen moesten worden genomen. en w van Borsele willen van het Ijdelijke depot af. Daarom vragen ze |e commissie van de gemeenschappe- Ijke regeling vuilstortplaats Midden- VLISSINGEN - De vaarwegmar- keringsdienst en de materieel- dienst van dgsm (directoraat generaal voor scheepvaart en maritieme zaken) kunnen zoda nig worden gere organiseerd dat een kostenbesparing en een efficiëntere werkwijze wordt bereikt. Dat is de conclusie die valt te trekken utt het onlangs verschenen rapport 'Landelijke Betonningsdienst' (LBD). Priva tisering van beide diensten uit praktische en financiële over wegingen is niet nodig, zo blijkt verder uit het rapport. Het LBD-rapport wordt nu bin nen dgsm uitgewerkt tot een 'plan van aanpak'. De realisatie van dat plan zal vijf jaar in beslag nemen. „Maar mogelijk nog iets langer", aldus waarne mend directeur J. Waaleman Bruijnzeel van het district Schel- demond. Uitvoering van het 'plan van aanpak' leidt volgens hem tot een dienst die vrijwel net zo duur is als 'de goedkoop ste gegadigde uit het bedrijfsle ven'. Bij de reorganisatie van de be tonning wordt uitgegaan van het creëren van een landelijke dienst. Dat zal, aldus directeur- generaal J. van Tiel in een mede deling aan het personeel, waar schijnlijk gevolgen hebben voor de districtsindeling zoals die op dit moment bestaat. Zo zal bij voorbeeld het aantal van vijf werkplaatsen in Nederland wor den teruggebracht tot vier. Het aantal depots zal echter met één toenemen tot vijf. De werkplaats in Vlissingen blijft in de plannen gehand haafd. Het is de bedoeling dat het aantal arbeidsplaatsen wordt teruggebracht van 211 naar 148. „Het feit dat de reorga nisatie zeker vijf jaar in beslag zal nemen, betekent dat de in krimping niet met gedwongen ontslagen gepaard hoeft te gaan", aldus Waaleman Bruijn zeel. Besluit minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat tot uitvoe ring van het 'plan van aanpak', dan betekent dat tevens ver nieuwing van een groot gedeelte van de vloot. Volgens Waaleman Bruijnzeel moeten er zeven tot tien nieuwe schepen komen. Daarmee is in totaal een bedrag gemoeid van 100 milj(|jn gulden. De reorganisatie van de mate- rieelsdienst heeft, zo blijkt uit de mededeling van Van Tiel, voor namelijk betrekking op de per soneelssterkte. Allereerst wordt een districts-specifieke situatie vastgesteld, waarna in overleg met de dienstcommissies een personeelsplan wordt opgesteld. Zeeland in te stemmen met het onder zoek. Hoechst heeft een tijdelijke hinder wetvergunning gekregen om de filter koeken (een afvalprodukt van de nat- zuurfabriek) aan de Belgiëweg in de gemeente Boorsele te storten. Daarbij zijn voorwaarden gesteld om veront reiniging van het milieu te voorko men, zoals het inpakken in folie en een uitgebreid drainage-, bemonste- rings- en controlesysteem. Bovendien was de afspraak gemaakt dat Hoechst zou zoeken naar verwerkingsmoge lijkheden voor de filterkoeken en ze, zodra dat economisch en technisch •haalbaar was, zou opruimen. Sinds 1980 worden in het speciale depot geen filterkoeken meer gestort. Hoechst heeft het produktieproces zodanig gewijzigd dat de concentratie van giftige stoffen in de koeken bene- ARNEMUIDEN - VVD-raadslid L. F. Hamelink heeft zich vrijdagmiddag in de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening van de gemeen te Arnemuiden kritisch uitgelaten over de voorgestelde lokatie in Bra kenburg II (bij de Van Cittersweg) om een standplaats voor drie woon wagens te creëren. In het kader van het provinciaal woonwagenplan moet de gemeente een dergelijke plaats aanwijzen. De heer Hamelink sprak als zijn vrees uit, dat een kleine groep woonwagenbewoners niet zal integreren in de wijk en dat er nog een extra terrein nodig zal zijn voor het slopen van auto's. Burgemeester M. M. Markusse kon hem wat dat laatste betreft gerust stellen: „Er wordt rekening gehouden met parkeergelegenheid en groen voorziening, maar een sloperij zullen we niet toestaan". De heer H. Lam- mers (PvdA) droeg als alternatief een schrootterreintje op het industrieter rein aan, maar de burgemeester moest hem teleurstellen, daar dat terrein helemaal vol is. Een schroot- terrein binnen de woonwijk zou niet worden getolereerd. Burgemeester Markusse wees er ove rigens op dat het nog maar om een 'voorlopige keus' gaat. Een alternatief aan de Steigerweg bleek niet haalbaar op grond van de voorschriften. De stichting woonwagenbegeleiding en het woonwagenschap kunnen zich het beste vinden in de lokatie in Braken burg II. Toch drong de heer J. J. Siereveld (RPF) aan op meer alterna tieven en de VVD liet weten zelf op onderzoek uit te gaan. Volgende maand zal op deze zaak worden terug gekomen. In de commissie werd voorts gespro ken over de verkeersoverlast die de bewoners van Molenweg, Singel en Nieuwstraat vrezen wanneer tot re constructie van deze wegen wordt overgegaan. Er zijn al 147 handteke ningen verzameld van omwonenden die tegen de reconstructie zijn. Burge meester Markusse zegde toe dat de kwestie binnen een paar weken be spreekbaar zal zijn als alle adviezen, zoals van Veilig Verkeer Nederland en de dienst gemeentewerken, binnen zijn. Op een vraag van de heer M. A. Stoffels (CDA) of ook het door de bewoners gevormde Comité Overleg Wonen en Industrie Arnemuiden (CO- WA) bij het overleg betrokken zal worden, antwoordde de heer Markus se, dat de zaak eerst in de commissie ruimtelijke komt en dat daarna beke ken wordt of er ook met het COWA gesproken wordt. Het is de bedoeling dat na de zomervakantie met de even tuele uitvoering van de reconstructie begonnen wordt. den de normen van de Wet chemische afvalstoffen blijft, zodat ze gewoon naar de stortplaats Midden-Zeeland kunnen worden afgevoerd. Ondertussen is het bedrijf er niet in geslaagd een aanvaardbare verwer kingsmogelijkheid voor de filterkoe ken in het tijdelijke depot te vinden. En het ziet er niet naar uit dat dit op korte termijn wel zal lukken. Het Borselse college van burgemeester en wethouders wil voorkomen dat het depot aan de Belgiëweg toch een definitief karakter krijgt. De lokatie is er niet voor geschikt en ook is gebleken dat zich lekkagepro blemen voordoen. B en w hebben sterke aandrang uitgeoefend op Hoechst om de filterkoeken ergens anders te storten. Daarbij is gedacht aan een stortplaats in Oost-Duitsland of aan de toekomstige stortplaats op de Maasvlakte. Ook deze mogelijkhe den bleken niet uitvoerbaar. Het college vraagt de commissie van de vuilnisstortplaats nu na te gaan onder welke voorwaarden van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygië ne en van gedeputeerde staten stor ting bij Nieuwdorp wellicht mogelijk is. Ook zal - als de commissie daartoe bereid is - met Hoechst moeten wor den onderhandeld. In verband met het lekkageprobleem streven b en w ernaar omstreeks het eind van het jaar duidelijkheid te krijgen. De com missie van de vuilnisstortplaats be spreekt de kwestie maandag 13 mei. AXEL De gemeentesecretaris van Axel, A. Dieleman, is vrijdag plotse ling overleden. Dieleman was sinds oktober 1979 hoofd van de gemeente secretarie in Axel. Hij is 46 jaar oud geworden. Dieleman, Axelaar van geboorte, volgde destijds P. G. van den Bosse op die zijn functie van gemeentesecre taris had verruild voor die van gede puteerde van de provincie Zeeland. Voor zijn benoeming in Axel werkte hij op de afdeling financiën van de gemeente Middelburg. De begrafenis vindt plaats dinsdag 7 mei om 15.00 uur op de algemene begraafplaats in Axel. Daarvoor wordt om 14.00 uur in de gereformeer de kerk in de Pironstraat een rouw dienst gehouden. Dieleman was ge huwd en vader van drie kinderen. GOES - „De mentaliteit van de Zeeuwen leidt tot bloedeloze landschapjes. Echt Zeeuwse zuinigheid: groensingeltjes van drie tot vijf meter. Je ziet ze'overal. Rond sportvelden, industrieterreinen, recreatiegebieden en boerderijen. Allemaal hetzelfde, één pot nat. Nooit eens een royaal gebaar". Dit stelt de landschapsarchitec te ir M. van Oosten-Snoek uit 's Heer Abtskerke. Zij blikt terug op 50 jaar landinrichtingsdienst en de gevolgen daarvan voor natuur, landschap en cultuurhistorie. Volgens mevrouw Van Oosten hebben de her- en ruilver kavelingen in Zeeland veel waardevols doen verdwjnen. Ze vindt dat er in het algemeen ook weinig moeite is gedaan om creatieve oplossingen te zoeken voor knelpun ten in verkavelingsprojecten. Ir Van Oosten wijst op de zogenaamde 'relatienota' die de regering enige jaren geleden uitbracht. Daarin stonden richtlijnen voor het instandhouden, met forse financiële injecties, van waarde volle gebieden. Mevrouw Van Oosten betreurt het dat van deze relatienota in Zeeland weinig gebruik gemaakt is. „Ik vind dat een gemiste kans". De landschapsarchitecte is erg bezorgd over wat er in de toekomst met Walcheren gaat gebeuren. Daarvoor is een landinrichtingsproject in de maak. „In tegenstelling tot wat graag beweerd wordt, is het landschap op Walcheren niet gemaakt en onderhouden door de boeren. Het is gemaakt door staatsbosbeheer, die het ook onderhoudt, samen met de weg- en waterschappen", betoogt ir Van Oosten. „Nu willen de boeren het landschap toch, ondanks dat het niet van hen is, verder uitkleden. Dat is verkeerd. Als de boeren last hebben van het landschap, is er maar één goede oplossing. In plaats van het land aan de machines aan te passen, moeten de machines aan het land aange past worden". (Zie ook PZC Week Uit/Week In, pagina 17.) POSTBURG De enige doctorandus i Nederland die zijn titel te danken Jeeft aan de Zeeuwen in Brazilië. let die typering gaf commissaris dr. Boertien vrijdag in het gemeente- uis van Oostburg aan dat de antro- oloog Frans Buysse met zijn onder hoek naar de Zeeuwen in Brazilië een ot nu toe unieke studie heeft ver- icht. De voormalige Nijmeegse stu- ent overhandigde de commissaris iet eerste gedrukte exemplaar van |ijn doctoraalscriptie 'De Zeeuwse emeenschap van Holanda, Brazilië 858-1982)'. De scriptie is uitgegeven oor de West-Zeeuws-Vlaamse heem- undige kring in de serie 'Bijdragen t de geschiedenis van West- eeuwsch-Vlaanderen'. luysse beschrijft in zijn werkstuk de fjepsgemeenschap Holanda aan de iraziliaanse oostkust. Daar streken Jissen 1858 en 1862 enkele honderden fest-Zeeuws-Vlamingen neer, die i land wegens de slechte economi se omstandigheden de rug toekeer- i. Hoewel in de loop der jaren nkele meldingen over de vergeten ■roep Nederland bereikten, werden de lazaten van de Zeeuwse emigranten las in 1975 echt ontdekt. Buysse werd |oor de heemkundige kring en het Vyerfonds Zeeland in de gelegenheid gesteld onderzoek te verrichten naar landverhuizers. Van juli 1981 tot [taart 1982 verzamelde hij gegevens de kolonistengemeenscMap. Som- [tige afstammelingen bleken het peuwse dialect nog machtig. Bij zijn lankomst in Holanda ontmoette hij Bram Heule, die hem begroette met: „Zie, nu zijn judder hier, da vin wud- der goed". Een goede binnenkomer. Toch kon de bevolking moeilijk hoog te krijgen van wat de echte Hollander nu precies in het dorp kwam doen. In zijn inleiding schrijft Buysse: „Hoewel alle inwoners van Holanda mij als Hollander beschouwden, liep het beeld dat ze van mij hadden nogal uiteen. Voor sommigen was ik de hulpverlener die hen van alle proble men kwam verlossen. Voor anderen was ik de overheidsagent die hen bespiedde. Na een half jaar was het velen nog niet duidelijk wat ik kwam doen...." In feite kan er nauwelijks meer van Zeeuwen in Brazilië worden gespro ken. Althans, de antropoloog schrijft Holanda de voor een Braziliaans dorp typische kenmerken toe. „We hebben hier niet met een Hollands dorp, maar met een Braziliaanse ge meenschap te maken". Buysse geeft een uitgebreide beschrijving van de leef- en werkomstandigheden in het gebied. Een verspreide bebouwing, gezinnen die soms alleen via kleine zandweg getjes kunnen worden bereikt, het klinkt allemaal weinig Nederlands. Ook de meeste huizen - houten ge- 4 Auteur Frans Buysse rechtsheeft zojuist het eerste exemplaar van zijn 'Zeeuwen in Brazilië' overhandigd aan commissaris Boertien. raamten met daartussen bamboe vlechtwerk, opgevuld met grond - komen in Zeeland niet voor. Elektrici teit is een luxe. Buysse vatte voor de aanwezigen in het gemeentehuis enkele van zijn be vindingen in het kort samen. Ook stond hij even stil bij het (maatschap pelijk) nut van een studie, zoals hij die heeft uitgevoerd. Omdat Holanda vol gens hem representatief is voor vele kleine samenlevingen in de Derde Wereld hoopte hij dat zijn werk mee zou helpen een aantal westerse voor oordelen weg te nemen. Tevens ver wachtte hij dat zijn scriptie inzicht verschafte in de problematiek van etnische minderheden, zoals we die ook in Nederland kennen. Commissaris Boertien zei het werk van Buysse met veel plezier te hebben gelezen. Hij had het originele scriptie exemplaar vooraf ter inzage gekregen. In de wijze waarop de emigranten in eerste instantie probeerden een eigen leefgemeenschap, zo zelfstandig mo gelijk naast de Brazilianen, op te bouwen, meende de commissaris een vorm van apartheid te onderkennen. Ook herkende hij elementen die bij de huidige ontwikkelingshulp aan de or de komen. Burgemeester C. Spijkerboer opende in de benedenhal een tentoonstelling over de Zeeuwen in Brazilië. Er zijn foto's te zien, die Buysse in de neder zetting Holanda heeft gemaakt. De tentoonstelling is tijdens de openings uren van het gemeentehuis (10-12 en 2-4 uur) te bezichtigen. Mavoleerlingen van de Oostburgse scholengemeenschap Sint-Eloy bespreken de examenopgaven wiskunde met hun leraar O. van Hevele. Geen verwarde haardossen noch rode koontjes. De eindexamenkandida ten van vwo, havo, mavo en lbo hadden vrijdag een niet al te zware dag. Op het programma stonden de vakken Engels, wiskunde, aardrijkskunde en Nederlands. Na afloop van de sessies waren leerlingen en leerkrach ten gisteren, op een enkele uitzondering na, vrijwel eensgezind in hun reacties: de opgaven waren goed te doen en kostten nauwelijks hoofdbrekens. „Het is," zei aardrijkskundeleraar F. Maes van het Terneuzense Zeldenrustcollege, „wel eens moeilijker geweest. Hoewel, het werk moet natuurlijk nog wel worden gecorrigeerd..." De leerlingen van de Terneuzense scholengemeenschap voor lager be roepsonderwijs De Leeuwtjes bogen zich gistermiddag over een Engelse tekst van nauwelijks twintig regels over de belevenissen van mevrouw Valerie Mansfield die na een bezoek aan de dokter met een verkeerde auto naar huis was gereden. De kandidaten hadden met de opgaven nauwelijks problemen. „Het viel veel mee," zei Nico Samijn. „Ik vond het niet echt moeilijk." Zijn medescholieren vielen hem daarin eenstemmig bij. Overigens bleek dat ook uit de tijd die de leerlingen voor het examen nodig hadden: vrijwel iedereen zat na ruim een uur (er was anderhalf uur beschikbaar) verlangend naar buiten te staren. „Voorzover ik dat op dit moment kan beoordelen," zei docent H. de Leeuw, „moet dit examen goed zijn gedaan. Er zaten nauwelijks strikvragen in en als er al een onbekend woord in de tekst stond, dan was de betekenis uit het zinsverband goed op te maken. Zelf vond ik dit wel leuk: de eigen mening van de leerlingen werd ge vraagd waardoor je kunt peilen of ze de taal wel of niet beheersen." De vwo'ers van de 'Terneuzense scholengemeenschap Petrus Hon- dius konden hun creativiteit vrij dagmorgen kwijt met een stelop- dracht Nederlands in het kader van gericht schrijven. Petrus Hondius is één van de Nederlandse scholen die de klassieke keuze uit tien opstelti- tels heeft vervangen door een ste- lopdracht: de leerlingen beginnen al in de vijfde klas met het samenstel len van een documentatiemap over een onderwerp naar eigen keuze, waarover op het examen eep ver haal moet worden geschreven. De docent legt hen over het onderwerp twee titels voor. „Voordeel van een stelopdracht is," aldus leraar Ne derlands W. de Zeeuw, „dat de leerlingen zinvol schrijven. Het on derwerp van hun keuze hebben ze immers uitputtend bestudeerd. De stelopdracht is dan ook veel pretti ger, zowel voor de docent als voor de leerling; je krijgt in elk geval geen flauwe verhaaltjes..." Atheneumleerlinge Mariëlle Elen- baas koos vorig jaar al voor het onderwerp alternatieve geneeswij zen en schreef voor haar examen een brief over de voordelen van homeopathie aan de vriendin van haar moeder. Ze was na afloop vrij positief „hoewel van het uiteindelij ke resultaat niets te zeggen valt.' Haar vriendin Elly de Putter die voor de schoolkrant een artikel schreef over kindermishandeling was het daarmee eens: „Je kunt zelf wel vinden dat je goed werk hebt verricht, maar dat hoeft de leraar nog niet te vinden. En die moet het werk beoordelen." Zware uurtjes beleefde overigens wel Jacqueline Asselman (zij schreef een recensie over een boek van Jos Vandeloo): „Kun je niet aan me zien dat ik net examen heb gedaan..." De wiskunde-opgaven leverden dit jaar weinig problemen op. De mavokandidaten Anja Neve en Johnny Verstraaten van de Oost burgse scholengemeenschap stap ten opgelucht de examenzaal uit. Met de nog bedrijfsklare rekenma chine onder handbereik stelde An ja vast: „Goh, de schoolonderzoe ken waren eigenlijk moeilijker dan het centraal schriftelijk." Van de 30 meerkeuzevragen leverden volgens de beide scholieren alleen de opga ven 22 en 26 problemen op. Een lijnstuk berekenen van een drie hoek, die in een rechthoek staat geprojecteerd was geen alledaagse kost. L-' Ook de berekening van een hoek binnen een kubus viel niet mee. Hun wiskundeleraar O. van Hevele ziet de problemen van zijn pupillen. „Die opgave met de kubus, daar zat inderdaad een geniepigheidje in. Er staat niet bij hoe lang de kubus is, dat moeten de leerlingen zelf invul len. Om dat te doen moet je een beetje durf hebben." Verder oor deelde de leraar de opgaven van een juist niveau. Hij had alleen moeite met de 'omgeschreven cirkel', die in opgave 24 opdook. In zijn ogen was die omschrijving achterhaald. De mavokandidaten worden volgende week met open vragen geconfron teerd. Hun collega's van de havo mochten zich daar gisteren al in verdiepen. Sint-Eloy-leraar C. Jan sen sprak van „een aardig, niet te moeilijk examen." Hij signaleerde moeilijkheden opgave 3c, waar twee functies in elkaar moesten worden gewerkt. En 5c, waar een parabool vermenigvuldigd moest worden, kostte volgens hem ook het nodige denkwerk. De mavoleerlingen bogen zich 's middags over aardrijkskundige pro blemen van de Waddenzee, de Randstad en Italië en de bevol kingsgroei. Vooral dat laatste, de demografie, was voor sommigen een struikelblok. Jaco Stoffels. Yvana hense en Arnold de Graaf van het Terneuzense Zeldenrustcollege konden het achteraf niet eens wor den over de statistiek met demogra fische gegevens in vraag 3. Hun docent P. Wielstra wist dat het om een weergave van het geboortecijfer ging, maar, gaf hij toe; „Het was een tricky vraag. Ik had ook moeite om er uit te komen." De vragen over de Waddenzee vond hij niet represen tatief voor de leerstof. „Ik kan me voorstellen dat leerlingen zeggen: heb ik me daar blauw voor ge leerd?" Havoleraar F. Cramers van het Zel- denrust verwachtte dat zijn leerlin gen niet al te veel moeite met de opgaven hadden gehad. De tweede opgave over het verband tussen huwelijksvruchtbaarheid en religie zou volgens hem aanleiding kunnen zijn voor een pittige discussie, om dat de afgebeelde grafiek voor meerdere interpretaties vatbaar zou zijn. De extra onderwerpen energie en de dienstensector waren niet erg problematisch. Het vwo tenslotte mocht zich naast de genoemde onderwerpen bezig houden met de Verenigde Staten, Indonesië, tuinbouw en regionale ongelijkheid. Met de nodige voor kennis waren de opdrachten vol gens Zeldenrust-leraar F. Maes goed te doen. „Er zaten weinig echte angeltjes in. Wie zijn zaakjes had voorbereid en zorgvuldig heeft gewerkt, kon er uit komen." Hieronder volgen de voorlopige antwoorden van een aantal multi- ple-ehoiee-examens van donder dag. VWO DUITS: 1 A; 2 C; 3 C, 4 A; 5 C; 6 D; 7 A; 8 B; 9 D; 10 C; 11 A; 12 B; 13 B; 14 B: 15 B; 16 D; 17 C: 18 C; 19 D; 20 C; 21 C; 22 D; 23 C; 24 D: 25 C; 26 D: 27 B; 28 D; 29 C; 30 C; 31 A: 32 C; 33 B 34 D; 35 C; 36 A; 37 A; 38 D; 39 C; 40 C; 41 C; 42 B; 43 B; 44 C: 45 A; 46 C; 47 B; 48 D; 49 B; 50 A. HAVO/VHBO DUITS: 1 B; 2 B; 3 C; 4 B; 5 C; 6 D; 7 D; 8 D; 9 D; 10 D; 11 B; 12 C; 13 C; 14 B; 15 D: 16 B; 17 B; 18 C; 19 A; 20 A; 21 D: 22 D; 23 A; 24 A; 25 D: 26 B; 27 D; 28 A: 29 C; 30 B; 31 C; 32 D: 33 D; 34 C; 35 A; 36 B: 37 C; 38 A; 39 D; 40 A; 41 A; 42 C: 43 A: 44 C; 45 C; 46 C; 47 C; 48 D: 49 D; 50 B. MAVO D-DUITS: 1 B; 2 A; 3 A; 4 A; 5 A; 6 D; 7 D; 8 A; 9 C; 10 C; 11 B; 12 D, 13 D; 14 D; 15 A; 16 B; 17 A; 18 C; 19 A; 20 D; 21 C; 22 B; 23 C; 24 C; 25 B; 26 C; 27 A; 28 D; 29 C; 30 A; 31 D; 32 D; 33 A; 34 D; 35 C; 36 B; 37 A; 38 C: 39 D; 40 A; 41 C; 42 B: 43 C; 44 C; 45 C; 46 C; 47 A; 48 B: 49 C; 50 D. MAVO C-DUITS: 1 A; 2 D: 3 A; 4 A: 5C;6C;7D;8C;9B; 10B; 11 B: 12 D; 13 A; 14 D; 15 D; 16 D; 17 A; 18 B; 19 C; 20 D; 21 D; 22 B; 23 D; 24 A; 25 B; 26 B; 27 A; 28 A; 29 A; 30 A: 31 D; 32 D; 33 A; 34 C; 35 C; 36 B; 37 D; 38 B: 39 B; 40 A; 41 A: 42 D; 43 C: 44 D: 45 A; 46 C; 47 D; 48 B; 49 B; 50 C. LBO DUITS: 1 A; 2 D: 3 B; 4 A; 5 C; 6 C; 7 D; 8 C; 9 B; 10 B; 11 B; 12 D; 13 A; 14 D; 15 D: 16 D; 17 A; 18 B; 19 C; 20 D; 21 D: 22 B; 23 D; 24 A; 25 B; 26 B; 27 A: 28 A: 29 A; 30 A; 31 D; 32 D; 33 A; 34 C; 35 C; 36 B; 37 D; 38 B; 39 B; 40 A; 41 A; 42 D; 43 C; 44 D; 45 A; 46 C; 47 D; 48 B; 49 B; 50 C. LBO NEDERLANDS: 1 B; 2 D; 3 B; 4 C; 5 C; 6 D; 7 A; 8 B; 9 B; 10 B; 11 C; 12 A; 13 A; 14 B; 15 B: 16 A; 17 B; 18 B; 19 C; 20 D; 21 B; 22 C; 23 C: 24 A; 25 A; 26 B; 27 D; 28 C; 29 A; 30 B: 31 C; 32 B; 33 A: 34 D; 35 A; 36 D; 37 D: 38 C; 39 B; 40 B; 41 C; 42 D; 43 A; 44 A; 45 B; 46 B; 47 A; 48 C: 49 B; 50 B. LBO RECLAMETHEORIE: 1 A; 2 D; 3 D; 4 B; 5 A; 6 B; 7 B; 8 B; 9 D; 10 D; 11 C; 12 B: 13 A; 14 B; 15 D; 16 B; 17 A; 18 B; 19 B; 20 D; 21 C; 22 ABCD; 23 D; 24 D; 25 B; 26 A; 27 C; 28 C; 29 A; 30 B: 31 D; 32 B; 33 D; 34 D; 35 A: 36 D; 37 C; 38 D: 39 B: 40 D; 41 B: 42 D; 43 A; 44 A: 45 B Het Centraal instituut voor toetsontwikkeling in Arnhem maakt niet alleen examens, ze kijkt ze ook na, althans de al eerder in deze rubriek besproken examens die uit meerkeuze-vragen bestaan. Dat nakijken gebeurt met een ma chine, die de ingevulde examenfor mulieren „optisch" (met licht) leest. Vandaar ook dat de a'tjes, b'tjes, c'tjes en d'tjes met potlood moeten worden aangestreept. De leesmachine reageert op grafiet en niet op inkt. Op de dag dat we het apparaat gingen bekijken, was het net stuk. Geen demonstratie, helaas. „Het zou een ramp zijn als de nakijkma- chine tijdens de examens stuk gaat", licht een Cito-voorlichtster toe, „dan draait het apparaat name lijk dag en nacht". De monteur die de optische lezer repareert bromt dat het een ouwer- wetse machine is: „Deze kijkt mis schien wel 4000 formulieren per uur na, maar de moderne apparaten zijn veel sneller". Een deel van de examenformulieren wordt trouwens toch met de hand gedaan: als leerlingen bij een vraag twee antwoorden aankruisen, als een fout ingevuld vakje niet goed genoeg is uitgegumd, als er een vouwtje of kreukje in het papier zit, of als een vraag blanco is, spuwt de optische lezer het formulier subiet uit. Gaat het nou nooit mis met dat apparaat? Nee, het gaat nooit mis, zo wordt ons van Cito-zijde verze kerd. Eén keer kwam er een tele foontje van een schooldirecteur. „Zijn" leerling was altijd een kei in Engels en volgens de nakijkmachi- ne van het Cito had deze leerling slechts drie van de vijftig Engelse vragen goed beantwoord... En dat kon toch niet. Nader onderzoek wees uit dat niet de machine, maar de leerling een steek had laten vallen. Hij had expres alle vragen fout ingevuld omdat hij graag wilde zakken voor zijn eindexamen. Zijn vriendinnetje zat namelijk een klas lager en hij wilde zo graag nog één jaar met zijn geliefde de schoolbank delen... Commentaar van het Cito: Je moet wel erg goed zijn om erin te slagen bijna alle vragen fout te beantwoor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 33