Vertrek- overschot is niet Binnenvaart wijst inmenging instanties bij calamiteiten af Gedeputeerde Don: rijksbeleid gezondheidszorg onduidelijk VAN 2,5 CENT PER KUBIEKE METER Britse bevrijder zoekt vriendinnen op WINSEMIUS: Belastingdruk Groei Marifoon Fietsster in Goes klemgereden OPENING UITBREIDING ZH V-KANTOOR GOES m m Coalitie Onze Vloot won volleybaltoernooi Bachten Komme 'ER WORDT TE PANIEKERIG GEDAAN' Inleiding over Godfried Bomans in Middelburg H erdenkingsbijeenkomst ZATERDAG 4 MEI 1985 WMZ maakt bezwaar tegen nieuwe waterbelasting GOES - De raad van commissarissen van de NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) zal bij het provinciaal bestuur van Zeeland bezwaar aantekenen tegen het plan om een grondwaterbelasting in te voeren. Zo'n belasting van 2,5 cent voor elke aan de bodem te onttrekken kubieke meter water, willen gedeputeerde staten vanaf 1986 gaan heffen, als tegemoetkoming in de kosten die de provincie maakt voor het grondwaterbeheer. Die kosten belopen bijna 800.000 gulden. Via de belasting willen gedeputeerde staten een deel ervan terug krijgen. Een meerderheid van het bestuur van de watermaatschappij is van mening dat de hoofdzaak van de door de provincie te maken kosten geen be trekking hebben op de onttrekkingen door de WMZ (ten behoeve van de openbare drink- en industriewater voorziening). Dat komt omdat het openbare nutsbedrijf voor de eigen onttrekkingen - die overigens groten deels in Brabant plaatsgrijpen - zélf vele studies en metingen verricht. In de vergunningen die voor elke om vangrijke grondwateronttrekking VLISSINGEN - De sportclub Bach ten Komme hield een volleybaltoer nooi in de sporthal van de Zeevaart school. Hieraan deden recreatieve teams en teams van de bedrijfsvol- leybalcompetitie mee. Uitslag poule A (recreatieve teams): 1 Loudonstraat; 2 Bossenburgh; 3 Fles sentrekkers II; 4 De Zwaan; 5 Olau Line; 6 Surant. Uitslag poule B (be- drijfsvolleybal): 1 Bachten Komme; 2 Onze Vloot; 3 VC Gasthuis; 4 Dau- wendaele; 5 Flessentrekkers I; 6 Pe- chiney. Via kruisfinales en finales tussen de nummers 1 en 2 van beide poules werd het team van de zeevaartschool Onze Vloot na een zinderende finale tegen Bachten Komme algemeen winnaar. De Loudonstraat versloeg het team van Bossenburgh om de 3e en 4e plaats. De sportiviteitsprijs ging naar het Goese Surant. aangevraagd moeten worden, is dat voorgeschreven. De raad van commissarissen wijst erop dat WMZ het grondwater in Zeeland op twee plaatsen aanvult met oppervlaktewater. Dat gebeurt in de vorm van infiltratie en wel in het waterwingebied te Sint-Jansteen en in de duinen in de Westhoek van Schouwen-Duiveland. Die kunstmati ge infiltratie kost het nutsbedrijf han denvol geld (dat uiteraard wordt door berekend in de waterprijs). „Een be lasting op de onttrekking van het grondwater zou betekenen dat WMZ voor dit water drie keer wordt belast, namelijk voor de kosten die worden gemaakt om tot aanvulling te komen, voor het onderzoek en de metingen en tenslotte met de belasting", aldus de meerderheid van de raad van commis sarissen. Het belastingvoorstel van gedepu teerde staten is al besproken in de provinciale commissie waterbeheer en in de statencommissies voor be stuurlijke aangelegenheden en ver keer en waterstaat. Het voorstel ont- (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Een eventueel vertrek- overschot in Zeeland is niet nadelig voor de economische ontwikkeling. In vergelijking met de rest van Ne derland groeit de bevolking hier nog sterk, vooral door natuurlijke aan was. Daardoor hoeft het afnemende aantal mensen, dat zich van buiten de provincie in Zeeland vestigt geen nadelige effecten te hebben. De eigen beroepsbevolking zal waarschijnlijk in de toekomst nog toenemen. Dit schrijft minister dr P. Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer) aan de Tweede Kamer over de Structuurschets Ste delijke Gebieden. In antwoord op opmerkingen van het VVD-Tweede Kamerlid mr A. J. te Veldhuis zegt de bewindsman dat hij niet streeft naar „noodgedwongen vertrek" van de be volking uit Zeeland. Te Veldhuis was het niet eens met het eventuele vertrekoverschot. Hij vond dat dat streven haaks stond op het stimuleren van de economie. Vooral door het beleid in de stads gewesten, waaronder Rijnmond, trek ken minder mensen naar het Midden- Deltagebied, waarvan Zeeland deel uitmaakt, aldus Winsemius. Maar zelfs als de vestiging in Zeeland even groot zou zijn als het vertrek, groeit de bevolking hier „nog aanzienlijk". Een te grote bevolkingsgroei zou volgens hem niet goed zijn voor de economie, omdat natuur en landschap dan aan getast worden. Dat zou van nadelige invloed zijn op de toeristische sector. Te Veldhuis constateerde twee weken geleden dat de Structuurschets in tegenspraak was met het Structuur schema voor de Zeehavens. Geen be volkingsgroei in Zeeland, in combina tie met het uitblijven van stedelijke ontwikkelingen (concentratiekernen) in Zeeuwsch-Vlaanderen achtte hij strijdig met de in het zeehavensche ma geplande aanleg van een ongeveer honderd hectare grote haven ten noordwesten van de Braakmanhaven. Door die aanleg zou volgens de libe raal de werkgelegenheid toenemen en de bevolking groeien. De minister gelooft niet zo in een „enorme" werk- gelegenheidsimpuls. Bovendien, al dus Winsemius, worden de mogelijk heden van de nieuwe haven nog onderzocht. Indien een en ander niettemin leidt tot een tekort aan woningen, dan is het in de eerste plaats een zaak voor provincie en gemeenten om daar iets aan te doen, zegt hij. De Structuurschets Stedelijke Gebie den staat de bouw van de Vaste Oeververbinding Westerschelde (VOW) niet in de weg, aldus de VVD- minister. Hij voegt daar onmiddellijk aan toe, dat het bestaande kabinet- rubbers daar in ieder geval niet aan meewerkt. De exploitatie van de hrug-tunnel zou veel te weinig geld opleveren, en daarom moet de bouw uog steeds „worden ontraden". (Van één onzer redacteuren OUDERKERK AAN DE IJSSEL De binnenvaart voelt weinig of niets voor inmenging van alle mogelijke instanties bij calamiteiten op de vaarwegen. Ze hebben er in ieder geval de laatste tijd, zo bleek vrijdag op de tweede dag van het jaarlijkse congres van de schippersvereniging 'Schuttevaer', slechte ervaringen mee opgedaan. De schippers en ze worden daarin gesteund door de rederijen vinden dat ze zelf deskundig genoeg zijn om in geval van nood afdoende maatregelen te treffen. Als voorbeeld van hoe het absoluut niet moet werd tijdens het congres het omhoogvaren van een duwbak, geladen met nafta, op het Schelde- Rijnkanaal aangestipt. De burge meester van Oud-Vossemeer, één van de kanaalgemeenten, verbood de rederij de lading in een vroeg stadium over te pompen in een inderhaast aangevoerde lege bak. Gevolg: de omhooggevaren bak plooide en er kwam een deel van de naftalading vrij. Een woordvoerder van de rederij: „Als we direct toestemming had den gekregen, was er niets aan de hand geweest. Er wordt zo ontzet tend paniekerig gedaan over dit soort zaken, maar als ze het ge woon aan ons en we mogen ons toch zo langzamerhand wel des kundigen noemen overlaten, is er niets aan de hand". De schippers stelden vast dat het verstandig zou zijn de burgemeesters van de ka naalgemeenten en die zijn in geval van calamiteiten de eerst verantwoordelijken beter te in formeren over het vervoer van ge vaarlijke stoffen en wat daarmee mis kan gaan. Het 'Schuttevaer'- hoofdbestuur noemde het vervoer van die stoffen per schip al eerder 'uiterst veilig'. In dat verband werd de aandacht, die tal van instanties de laatste tijd besteden aan proble men van de scheepvaart op het Schelde-Rijnkanaal, als 'overdre ven' afgedaan. Eén van de schip pers vrijdagochtend in Ouderkerk aan de IJssel: „Het is volkomen waanzin om bij iedere stad of ieder dorp een hulpverleningsvaartuig te stationeren. De mensen aan boord van de tankers hebben ook de nodige know-how. Laten we toch met beide benen op de grond blij ven staan en niet in paniek ra ken...". 'Schuttevaer' vindt en rijkswa terstaat, zo bleek vrijdag, steunt die gedachte dat de overheid best wat vaker een beroep mag doen op de diensten die de ber gingsbedrijven aanbieden. Daar naast moet meer aandacht worden besteed aan het optimaal informe ren van met name de burgemees ters, terwijl een landelijke regeling eventuele rivaliteit tussen verschil lende hulpverleningsinstanties moet voorkomen. Over het gebruik van het belang rijkste communicatiemiddel op de binnenwateren, de marifoon, wa ren de schippers het snel eens. Ze zaten trouwens, zo bleek vrijdag, wat dat betreft op één lijn met de dienst kust- en scheepvaartradio van de PTT. Die zit niet te sprin gen om een marifoonverplichting voor alle vaartuigen omdat zo'n algemene plicht in de praktijk vermoedelijk onbegonnen werk is. De PTT-dienst in een brief aan 'Schuttevaer': Er zullen altijd wel vaartuigen blijven rondvaren zon der marifoon. En daarbij wordt voornamelijk aan kleinere vaartui gen gedacht. Feit is wel en dat werd tijdens het congres nog eens nadrukkelijk geconstateerd dat ook buitenlandse schippers zich op de Nederlandse wateren te houden hebben aan de Nederlandse wetge ving. En daaronder valt ook het marifoongebruik. Volgens de schip pers lappen de buitenlandse colle ga's die regels nogal eens aan hun laars. Maar de PTT beloofde dat de controle, mede uitgevoerd door de rijkspolitie te water, zal worden verscherpt. Verdere beperking van de openingstijden van de bruggen over de Nederlandse vaarwegen vindt 'Schuttevaer' niet accepta bel. Eerder tijdens het congres was al geconstateerd dat de binnen vaart op alle mogelijke gebied (zes- baks duwvaart, bemanningssterk te, tarieven en onderhoud van de vaarwegen) in het verdomhoekje zit. Eén ding werd vrijdag heel duide lijk gesteld: als de overheid de bediening van bruggen en sluizen verder wil terugdraaien, wordt het oorlog. Eén van de schippers, emotioneel: „Wij moeten varen, en varen zul len we...". moette nogal wat bezwaren, onder meer omdat de politieke partijen in provinciale staten hebben afgespro ken dat de belastingdruk niet omhoog zal gaan gedurende de lopende zit tingsperiode. Naar aanleiding van de behandeling van het voorstel in de commissies, beraden gedeputeerde staten zich er nader over. Een woord voerder van de provincie kon vrijdag niet zeggen of het voorstel toch wordt doorgezet. Hij wees er wel op dat de watermaatschappij al sinds halverwe ge 1984 in de begroting - en indirect dus ook in de tarieven - rekening houdt met de invoering van de grond waterbelasting. Volgens de woord voerder is er daarbij zelfs gerekend op drie cent per kubieke meter. De voorlichter van de watermaat schappij bevestigde dat in de herzie ne begroting 1984 alvast een bedrag van 100.000 gulden was opgenomen vanwege de grondwaterbelasting. Ook voor 1985 is dat het geval. De voorlichter onderstreepte dat voor dat jaar de tarieven niet zijn ver hoogd. G. Koekkoek, directiesecreta ris van het openbare nutsbedrijf, weigerde elkenadere informatie over de opstelling van de raad van commissarissen van WMZ - een colle ge dat onder leiding staat van gede puteerde W. Don - te verstrekken. Duidelijk werd wel dat er sprake is van een meerderheidsbesluit van de raad van commissarissen, om be zwaar aan te tekenen tegen de voor nemens van gedeputeerde staten. GOES - De 17-jarige C. J. R. uit Goes heeft vrijdagmorgen een zere knie opgelopen toen zij op de Populieren straat in Goes-Zuid met haar fiets werd gesneden of klemgereden door een personenauto. Deze auto, een witte Mercedes, reed door nadat de fietsster op het wegdek was beland. Dat is dan ook de reden waarom de Goese politie getuigen verzoekt zich te willen melden in het politiebureau aan de Valckeslotlaan (telefoon 01100- 13030). Het meisje werd met een am bulance naar het Bergzichtziekenhuis in Goes gebracht, maar haar kwetsu ren bleken mee te vallen. Ze kon na onderzoek naar huis. Dat was ook het geval met het meisje A. van de G. (13) uit Geersdijk. Zij was met haar flets op de parallelweg van de Deltaweg gevallen. Ze klaagde over pijn aan haar heup. Onderzoek in het Bergzichtziekenhuis bracht niets ernstigs aan het licht. Leslie Bold 'alive and kicking' met zijn twee Temeuzense vriendinnen: links mevrouw Dommanschet, rechts mevrouw Minnaert. TERNEUZEN „De Engelsen hebben ons leren roken, ik kan het ook niet helpen", lacht Maartje Dommanschet vrijdagmorgen, terwijl ze nerveus haar zoveelste sigaret opsteekt in de burgerzaal van het Temeuzense stadhuis. Daar zit ze met haar vriendin Greta Minnaert in spanning te wachten op de komst van oud-militair Leslie Bold uit het Engelse Wigan, die ze in 1944 tijdens de bevrijding in Terneuzen leerde kennen. Gemeentevoorlichter Otto Vosveld staat de oorlogsveteranen bij de bushalte aan het stadhuis op te wachten. De dames slaan hem vanaf de negende verdieping gade. De bus stopt. „Dat is 'm, dat is 'm", roepen de dames in koor. „Zie je het aan zijn lopen, Maartje?", zegt Greta verrukt. 'Alive and kicking', stapt de 67- jarige secretaris van de D-Day Nor mandy Veterans Association in Wi gan, Leslie Bold, vergezeld van zijn collega Doris Smith van de vrou wensectie van de associatie, uit lijn tien. Stevige handdrukken en smakkende zoenen worden uitge deeld als de zwaar gedecoreerde oorlogsheld binnenstapt. Bold was destijds sergeant van het 127e regiment van de koninklijke artillerie van het Britse leger, dat in 1944 bij Arronenches in Normandië landde. Eenmaal doorgestoten naar de Westerschelde leerde hij in Ter- neuzen Maartje en Greta en Greta's broertje Johnny (Van de Velde) ken nen. Bold en de zijnen waren gele gerd in een Duitse bunker aan de Zeedijk in Terneuzen. „De meisjes", toen zo'n jaar of elf gingen regelma tig op visite bij de bevrijders en namen hun was mee naar huis. Als beloning kregen ze Engelse cake, biscuitjes, chocolade, of aardappel kroketten en niet te vergeten, siga retten. Toen de oorlog definitief was afgelo pen verloren Maartje en Greta Les lie uit het oog. Die herstelde vorig jaar met contact door een brief aan burgemeester Ockeloen te schrij ven. Snel waren Maartje en Greta opgespoord en ze nodigden de be jaarde bevrijder uit. Die werd vrij dagochtend ook door burgemeester C. Ockeloen verwelkomd. Bold be gon onmiddellijk met uitdelen van cadeaus. Voor de burgemeester had hij een standaardje met het wapen van 'The Metropolitan Borough of Wigan', en voor zijn vriendinnen vaantjes met het stadswapen en een standaard met het embleem van zijn regiment. Ook had hij een groet per brief van burgemeester Peter Hull van Wigan bij zich, bestemd voor de Temeuzense burgervader. Tot slot bood hij de burgemeester de Britse vlag aan, met het verzoek die vandaag, zaterdag, in de Grote Kerk in Terneuzen, waar een her denkingsdienst voor de oorlogs slachtoffers wordt gehouden, op te hangen. Bold is een heel weekeinde de gast van de gemeente Terneuzen en zijn vriendinnen. Vandaag maken hij en mevrouw Smith een rondrit langs Temeuzense bezienswaar digheden. Vanavond zijn ze aanwe zig tijdens de herdenkingsdienst en lopen ze mee in de stoet naar het Temeuzense oorlogsmonument aan de Middensluis. Zondag bren gen de Engelse gasten een bezoek aan een fototentoonstelling over de oorlog in Sluiskil. De Britten slui ten hun bezoek af in Biervliet, waar ze zondagavond aanwezig zullen zijn bij de lampionoptocht die daar in het kader van de bevrij dingsherdenking wordt gehouden. GOES - Gedeputeerde W. Don, in het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland de eerst verantwoordelijke voor de gezondheidszorg, is ontevre den over het rijksbeleid in de sector van de volksgezondheid. In een toe spraak vrijdagmiddag ter gelegen heid van opening van het uitgebreide kantoor van de onderlinge ziektekos tenverzekeringsmaatschappij ZHV in Goes uitte hij kritiek op het feit dat de Wet voorzieningen gezond heidszorg nog steeds niet is inge voerd. En wat hem ter ore was geko men over de Wet gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening belooft ook weinig goeds. Na vijftien jaar praten over bezuini gingen en accentverschuivingen, zo stelde Don vast, is er nog nagenoeg niets terecht van gebracht. „Het rijks beleid is momenteel - zacht uitge drukt - bijzonder onduidelijk", vond hij. „Een constante strijd om be voegdheden, om macht op alle ni veaus en door alle geledingen belem mert het gestalte geven aan op zich goede voornemens". Het resultaat: het duurt bijzonder lang voordat be leid werkelijk vorm kan krijgen. De gedeputeerde verzuchtte dan ook: MIDDELBURG De heer A. F. C. Brosens, jarenlang secretaris van wij len Godfried Bomans, houdt dinsdag avond 7 mei een lezing voor de afde ling Middelburg van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in De Schakel in Middelburg over het on derwerp: 'Godfried Bomans zoals hij was'. De bijeenkomst begint om kwart voor acht. „Vele zaken gaan dikwijls zo traag dat je er moe van zou worden". Een daadkrachtig beleid op het vlak van de Zeeuwse gezondheidszorg ver eist volgens Don een goed samenspel tussen provincie, gemeenten, finan ciers van de gezondheidszorg (hij her innerde aan zijn standpunt dat het 'van de gekke' is dat in de gezond heidszorgregio Zeeland vier zieken fondsen actief zijn), instellingen, be roepsbeoefenaars en patiëntenvereni gingen. Zo'n overleg maakt wel een volledige decentralisatie van be voegdheden noodzakelijk. Wat dat betreft moest de gedeputeerde opmer ken: „De decentralisatie in de Wet ziekenhuisvoorzieningen is een schijndecentralisatie". Door de huidi ge gang van zaken wordt de provincie in een onderhandelingspositie ge dwongen. Daarom voelt Don, zo ver telde hij, genoodzaakt niet in te gaan op verzoeken om meer openheid over Advertentie 2E-HANDS CARAVANPRIJZEN Stan daard- voorzie ningen Particuliere richtprijs per bouwjaar 1982 1981 1980 1979 1978 6500 5750 5250 4750 4250 8000 7250 6750 6250 5750 1500 10500 9500 8750 8250 Ik 11500 10500 9750 9000 13000 12000 11000 10250 B 8250 7250 6500 PK 8500 7500 6750 1500 10000 9000 8000 8000 15250 13250 11500 9500 2250 10750 BERGLAND! 285/Himalay^ 310/Himalaya 3 345/Himalaya 345 360 T/Himalaya 360 T 380/Himalaya 380 450/Himalaya 450 BI0D Extase 2L/4L Bambino/300 Luxe 350 TL Luxe BÜRSTNER City 350 N/360 N/370 N City 390 N/400 N City 450 TN/TM/460 TL/470 TL Lux 400 TN Lux 460 TN/459 TN/470 TL BRON; ANWB KAMPEER EN CARAVANKAMPIOEN, ME11984. KFR 13000 11500 10500 - - - KFR 14250 12750 FR 9500 8250 7000 6250 5500 --- KFR 10000 7500 6750 6000 - - - KFR 11500 10000 8750 7750 6750 - - - Cl FR 8500 7500 6750 --- Cl FR 12000 10260 9000 8000 6250 --- 750 10250 9000 16250 14250 12750 --- 7750 15500 13250 --- 7750 7000 7250 6500 «0 50ÖJ 8000 7000 4750 8500 7500 6750 6000 5250 9250 8250 7250 6500 5750 10250 9000 8000 7000 6000 5500 5000 - - - 4250 3750 Geld lenen doe je niet iedere dag. Als je 't doet, doe 't dan via postgiro. Dat is wel zo voordelig. En je doet 't gewoon thuis. Via een folder, waarin ook het aanvraagformulier zit. U vindt onze leenfolders op elk postkantoor. Maar u kunt ze ook thuisgestuurd krijgen. Via de coupon hiernaast of (elke werkdag tot 21.00 uur) een telefoontje met 06 -0400. En mocht u daarna nog meer informatie willen, u kunt ons ook elke werkdag tot 21.00 uur bellen op 058 - 95 8001 I1 Stuurt u mij de folders 'Persoonlijke Lening' Deze bon in een envelop zonder postzegel I en 'Doorlopend Krediet'. versturen naar: Administratiekantoor postgiro/ rijkspostspaarbank, afdeling Consumptief krediet, Naam: I Adres: I Postcode/Plaats: I Postbus 22000, 8900 KA LEEUWARDEN. postgiro rijkspostspaarbank «I CL J de bepaling van bouwprioriteiten. „Er zijn meer provinciale kapers op de kust en onderhandelen in het open baar zal ongetwijfeld betekenen dat ik achter het net vis", legde hij uit. Don had begrepen dat bij de her schrijving van de Wet gezondheids zorg en maatschappelijke dienstver lening zal worden gekozen voor een zogenaamd coalitiemodel. Dat wil zeggen dat in een regionaal overleg tussen de lagere overheden en de financiers te allen tijde overeenstem ming zou moeten worden bereikt. Als dat niet het geval is, hakt de centrale overheid de knoop door. De gedepu teerde vond dat 'puur centralisme'. Zijn oordeel luidde dan ook: „Als men het zo ver laat komen zijn we in mijn ogen terug bij af'. Burgemeester mr W. Blanken van Goes verrichtte de officiële opening van het uitgebreide ZHV-kantoor. Hij onthulde een door de Tielse kunste naar Hedda Buijs ontworpen mobile, die in een schacht dwars door het gebouw de ontwikkeling van de ziek- tenkostenverzekeraar verzinnebeelt. Nog maar in 1981 betrok de ZHV een nieuw kantoor aan de Goese 's-Heer Elsdorpweg. Een fusie met de ziekten- kostenverzekering voor de vervoer- en havenbedrijven in Rotterdam en het Brielse ziekenhuisverplegingsfonds maakte de uitbreiding noodzakelijk. Het samengaan van de drie onderne mingen betekent dat het aantal verze kerden van de ZHV is toegenomen van ongeveer 85.000 tot 135.000. Het aantal medewerkers steeg van 50 tot 80. Bij de verbouwing zijn bovenop de bestaande achtervleugel drie nieuwe verdiepingen gezet. De ziektenkosten- verzekersmaatschappij beschikt nu over zoveel ruimte dat verdere groei in de toekomst kan worden opgevan gen. Voorzitter drs M. van den Dungen overhandigde Blanken en Don als dank voor hun medewerking aan de opening ieder een cheque van 5000 gulden. Het bedrag dat Blanken kreeg is bestemd voor verbeteringen aan de Grote Kerk in Goes. De som die Don werd toegestopt is een bijdrage in de kosten van een studie naar de kwali teit van de gezondheidszorg in Zee land. SINT LAURENS - In de Hervormde Kerk in Sint-Laurens wordt zondag een herdenkingsbijeenkomst gehou den die wordt georganiseerd door kerk, school en vereniging Leven te Sint-Laurens. Optredens van de kin- dercantorij, declamatie en een klank beeld staan centraal op deze bijeen komst, die om half drie begint. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11