INDE VRUDAGKRANT: PZC Las Vegas trilt door kernproef Veto van West-Duitsland lijkt nabij in landbouwoverleg te Luxemburg udio (im 1000,- voordeel Drie maanden voor Kuron en Jaworski Omroepen in beraad over doorbreken van impasse IB ERA LI SERING WERELDHANDEL Examen misser de vandaag NOG 4 FORDS ESCORT DIESEL autn adria KAMERMEERDERHEID ACHTER BRINKMAN Vluchtelingen Verhuizen Landbou wbeleid Binnenvaart Freek Het onrendabele gebied van de gezondheidszorg Nog te koud Op naar moederdag! vrijdagkrant ZIE PAGINA 22 Zonnige perioden met in de ochtend nog kans op een bui. Vanmiddag droog. Middag temperatuur 9 graden. Matige noordwestelijke wind. \28e jaargang no. 104 frijdag 3 mei 1985 Elke vrijdag ander nieuws.. I AHUTE MESA/NEVA- 11A (UPIIDPA) - De Ver- I nigde Staten hebben I onderdag voor de vijf- I e maal dit jaar in het I woestijngebied van Ne- I ada een ondergrondse I toomproef genomen. >e explosie, 600 meter mder de grond, veroor zaakte in het 160 kilome ter verderop gelegen Las Vegas trillingen in hoge gebouwen, aldus functionarissen. Vol gens de politie zijn er geen meldingen van schade of gewonden bin nengekomen. Jim Boyer van het mi nisterie van energie, die de proefneming als „succesvol" omschreef, zei dat de kracht van explosie lag tussen de 20 en 150 kiloton, maar wil de verder geen details verstrekken. Sinds 1951 zijn in het testgebied in Nevada 635 kernproefnemingen gedaan. LUXEMBURG (GPD) - West-Duitsland blijft dwarsliggen in het overleg over de landbouwprijzen in de Europese Gemeenschap. Tijdens het beraad van de tien landbouwministers in Luxemburg stelde de Duitse minister Ignaz Kiechle zich donderdag onveranderd hard op. Duitsland weigert een verlaging van de graanprijzen in het landbouwjaar 1985-1986 te aanvaarden. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft een verlaging met 3,6 procent voorgesteld. Kiechle eist dat de verlaging geheel ongedaan wordt gemaakt. Kiechel liet duidelijk blijjken dat het niet uitgesloten is dat West-Duitsland tot een veto zal overgaan. Daarmee zou het hele" landbouwprijzenoverleg geblokkeerd worden. De Italiaanse voorzitter van de landbouwraad Pandolfi en Andriessen lieten gisterenavond weten te willen doorgaan met onderhandelen tot er een akkoord is, desnoods tot volgende week. Andriessen stelde zich in een toespraak tot de ministerraad zeer hard op. Voor de Nederlandse landbouwcommissaris is de geloofwaardigheid van het Europese landbouwbeleid in het geding. Hij zei dat de Commissie niet zal meewerken an besluiten die extra geld kosten, tenzij de tien regeringen bereid zijn dat extra geld op tafel te leggen. Zowel de Franse minister Noliet als de Nederlandse minister Braks stelden dat elk nieuw besluit 'begrotings-neutraal' moet zijn. Momenteel is voor het landbouwbeleid 50,5 miljard gulden beschikbaar. Wensen van de individue le landen die meer geld kosten moeten binnen dat bedrag worden gedekt, aldus Andriessen. Door de aanhoudende onenigheid tussen de EG-landen werd gisteravond betwijfeld of het overleg een akkoord op zal leveren. 'ransen dwars op conomische top JONN (UPI/RTR/GPD) - Kort vóór het officiële begin van de economische topconferentie van ïe zeven grote industrielanden is het donderdag nog duidelijk geworden dat Frankrijk op de bijeenkomst alleen zal staan in de kwestie van een nieuwe ronde van onderhandelingen over liberalisering van de wereldhandel. De Verenigde Staten, West-Duitsland, Japan en Groot-Brittannië hebben lich in Bonn zonder voorbehoud uit gesproken voor dergelijk overleg, naar de Fransen stellen nog steeds aantal voorwaarden. Sen akkoord over begin 1986 te hou- [len handelsoverleg binnen de Alge- nene Overeenkomst inzake Tarieven Handel (GATT) is voor de Ameri kanen de belangrijkste doelstelling op He economische top. President Rea- tan wist donderdag wat dit betreft papan en West-Duitsland aan zijn kant te krijgen tijdens afzonderlijke pesprekingen met premier Nakasone bondskanselier Kohl. Ook van de Hritse premier Thatcher is bekend LEIDERDORP (GPD) - Ruim tachtig leerlingen van het Lei- derdorpse RIO (Rijnlands In stituut voor Ondernemerson derwijs) doen pas op 7 juni hun examens Nederlands en Engels. Dat komt doordat een brief op nog onverklaarbare wijze is 'zoekgeraakt'. Daarin stond dat de twee talen-exa- mens niet op donderdag 2 mei, maar op maandag 29 april afgenomen zouden worden. Waarop de leerlingen gisteren voor niets naar school kwa men, en afgelopen maandag ten onrechte thuis zijn geble ven. De schoolleiding, die zich niet realiseerde dat de brief was verloren gegaan, kon daar door niet meer tijdig de leerlin gen alsnog van de wijziging op de hoogte brengen. Een lid van de ouderraad wil de alvast kwijt, dat ook al vanwege het late tijdstip van het alsnog af te nemen exa men, niet al te enthousaist op het gebeurde zal worden ge reageerd. dat zij de Amerikanen op dit punt steunt. Van de kant van de Britse delegatie in Bonn werd donderdag verklaard dat niets dergelijke onder handelingen in de weg staat en dat de Britse regering geen noodzaak ziet die te koppelen aan andere zaken, zoals Frankrijk wil. De Franse president Mitterrand wil pas met nieuw handelsoverleg in stemmen als aan drie voorwaarden is voldaan. In de eerste plaats moet er van tevoren een agenda zijn over de te bespreken mogelijkheden voor verla ging van invoerrechten. Voorts moe ten er tegelijkertijd besprekingen worden gehouden over herziening van het internationale monetaire stelsel om de dollarkoers te stabiliseren en de problemen van de schuldenlanden te verlichten. Tenslotte vindt Mitter rand dat er alleen handelsbesprekin- Actie Franse boeren Actievoe rende boeren hebben donderdagmid dag de deuren van het Landbouwcen trum in Leeuwarden vergrendeld met kettingen en balken. Pas na een uur konden door bemiddeling van politie de deuren weer worden geopend. De actie werd uitgevoerd door zeven le den van een kortgeleden opgerichte actiegroep van de drie Friese land bouworganisaties en de twee jonge renorganisaties van boeren in Fries land. Het doel van de actie was een gesprek te voeren met de vertegenwoordiger van de minister in Friesland, direc teur landbouw en voedselvoorziening P. Anema. Maar deze weigerde de actievoerders te ontvangen. WW Al—Mhillfl (Advertentie) gen kunnen worden gehouden als de ontwikkelingslanden bereid zijn deel te nemen. Frankrijk zal dus op de topconferen tie de belangrijkste vier industrielan den tegenover zich vinden. De positie van de overige twee deelnemers, Ca nada en Italië, is van wat minder belang. Voorzitter Jacques Delors van de Eu ropese Commissie, die op de economi sche topconferentie de Europese Ge meenschap vertegenwoordigt, maak te donderdag in Bonn duidelijk meer op de lijn van Mitterrand te zitten. Hij zei dat handelsbesprekingen „uiterst zorgvuldig" moeten worden voorbe reid en dat die parallel moeten lopen met monetaire besprekingen en over leg over de schulden van de Derde Wereld. Voor het begin van de economische topconferentie, met een ontvangst voor de staats- en regeringschefs in slot Augustusburg en aansluitend di ner in het jachtslot Falkenlust don derdagavond, werden al talloze bilate rale gesprekken tussen de deelnemers gevoerd. Daarbij ging het behalve over de vrije wereldhandel, het voorkomen van meer protectionisme en een mo gelijke verbetering van het monetai re systeem, ook over de schuldencri sis, het oppeppen van de conjunctuur en het Amerikaanse onderzoekspro gramma over een ruimteverdedi gingssysteem (SDI). Vanddag begint het gezamenlijk overleg in de hermetisch afgesloten zogenaamde NAVO-zaal van de Bondskanselarij. NS-directeur Ploeger wandelt met minister Smit-Kroes naar het dubbeldekstreinstel, waarmee de minister een ritje maakte om deze nieuwste aanwinst van de NS officieel in gebruik te stellen. AMSTERDAM (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil een spoorwegverbinding tussen de Schiphollijn en de spoorlijn Amster dam Centraal Station en Het Gooi over het tracé van de voormalige Ringspoorbaan met de nieuwe stations Duivendrecht en Diemen-Zuid. Hierdoor ontstaat niet alleen een snelle verbinding vanuit het hele land met Schiphol maar ook een goede verbinding tussen de nieuwe werkgebieden in Amsterdam-Zuidoost en onder andere Het Gooi en Flevoland. Er moet over dit plan nog een formele tracéprocedure volgen, maar het beleid van Smit-Kroes zal er op gericht zijn om deze zuidelijke tak van het spoorwegnet rond Am sterdam in de eerste helft van de jaren '90 te realiseren. Minister Smit-Kroes zei dit donder dagochtend bij de officiële inge bruikstelling van de dubbeldeks- trein van de Nederlandse Spoorwe gen. De minister reed de trein ge deeltelijk zelf door Noord-Holland. De trein gaat vanaf maandag voor lopig alleen tussen Den Helder en Amsterdam rijden. De NS voeren met de dubbeldekker een nieuwe dienstverlening in. De treinreiziger wordt gegarandeerd zelfs in de spits in de tweede klasse een zitplaats op het boven- of benedendek te vinden. De ingebruikstelling gebeurde met een speciale rit van Den Helder naar Amsterdam. Er zijn negen dubbeldekkers met 75 rijtuigen be steld. Dat vergt een investering van 140 miljoen gulden. De treinen heb ben elk 1074 zitplaatsen, de dubbele capaciteit van een enkeldekker. Na een proef hebben de NS het oorspronkelijke ontwerp aangepast dat de sta-hoogte op beide dekken twee meter is. (Advertentie) i/esthavendijk 150 joes, tel. 01100-20440 WARSCHAU (AFP/UPI) - Jacek Kuron, een van de leiders van de verbo den Poolse vakbond So lidariteit, is donderdag veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf. Kuron, de oprich ter van het Comité ter verdediging van de rechten van de arbei ders (KOR), werd op 1 Mei gearresteerd toen hij een vreedzame de monstratie van zo'n 10.000 aanhangers van Solidariteit leidde. Se- weryn Jaworski die woensdag tegelijk met Kuron werd opgepakt kreeg dezelfde straf opgelegd. Zowel Kuron als Ja worski kregen de maxi male straf die tegen hen was geëist. De recht bank achtte beide man nen schuldig aan „ver storing van de openbare orde en weigering ge volg te geven aan beve len tot verspreiding" van de demonstranten. „Ik leidde geen illegale demonstratie, ik sloot mij aan bij de protestbe toging om de spanning te doen afnemen", zo verdedigde Kuron, die samen met 50 andere betogers werd aange houden, zich. De Amerikaanse ambas sade heeft donderdag de beschuldigingen van de Poolse regering van de hand gewezen als zou den de twee diplomaten in Nowa Huta hebben deelgenomen aan een il legale demonstratie op 1 mei. De ambassade zei dat de twee diplomaten hun functie vervulden door als waarnemer bij de betoging aanwezing te zijn. Voor het begin van het kamerdebat over de omroep-cao had minister Brinkman nog even een gesprekje met VVD-woordvoerster Rempt. Het internationale Rode Kruis meldt dat het Ethiopische leger een vluchtelingenkamp bij Ibnet op ruwe wijze heeft ontruimd. PAGINA 3 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De omroepwerkgevers gaan zich op korte termijn beraden hoe zij uit de impasse kunnen komen die is ontstaan nadat donderdag een meerderheid van de Tweede Kamer het voorstel van het kabinet heeft gesteund om de omroep-CAO voor 1984 en '85 goed te keuren, mits de omroep vanaf 1987 30 tot 40 miljoen gulden extra bezuinigt. Minister Brinkman (WVC) heeft de wens te kennen gegeven dat voor het eind van deze maand het overleg over de arbeidsovereenkomst wordt afge rond. NOS-commissaris Spaan wees er na afloop van het CAO-debat in de Ka mer op dat nog niet duidelijk kan worden overzien wat de uiteindelijke consequenties voor de omroep zijn van de opstelling van het kabinet. Formeel gesproken kan de CAO wor den uitgevoerd, omdat de minister (Slot zie pagina 6 kol. 4) Steeds meer mensen zijn op zoek naar een andere woning. Het aan tal verhuizingen neemt toe. PAGINA 5 Het landbouwbeleid moet om, an ders komen de boeren met acties van burgerlijke ongehoorzaam heid, zo dreigde ZLM-voorman Doeleman. PAGINA 11 De binnenschippers vinden dat ze de dupe dreigen te worden van hun 'grote broer' de zeevaart. PAGINA 12 Freek de Jonge wordt de grote trekker op het tweede Solofestival in Goes. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 11, 12, 13 en 15 Sport: 19 - f a an de sector van de I zVopenbare nutsbedrijven valt de term 'onrendabele gebieden' toe te schrijven. Zo'n twintig, dertig jaar ge leden kon Zeeland er volop over mee praten: met name delen van het plat teland moesten het stellen zonder elektriciteit en water. Dat waren de onrendabele gebieden, waar aanslui ting op het elektriciteitsnet en het waterleidingnet veel meer kostte dan er ooit aan baten tegenover kon wor den gesteld. Toch hebben deze gebie den in de loop der jaren hun aanslui tingen gekregen, dank zij een gerichte aanpak van de nutsbedrijven gecom bineerd met de zorg van de provincia le en lokale overheid. Onrendabele gebieden in Zeeland bij de water- en de elektriciteitsvoorziening zijn er niet meer. Zeeland heeft op dit terrein elke vorm van achterstand ingelopen. Jaren geleden al. Op het terrein van de gezondheidszorg dreigt Zeeland thans in een situatie terécht te ko men, die de term 'onrendabel gebied' nieuwe inhoud geeft voor de inwoners van deze provincie. Staatssecretaris drs. J. van der Reijden van welzijn, volksgezondheid en cultuur weigert Zeeland vooralsnog de aanschaf van een zogeheten computertomograaf. Tijdens een woensdag met gedepu teerde staten van Zeeland gevoerd overleg, kwam de staatssecretaris met lege handen naar Zeeland. Overal in Nederland staan deze voor een goed functioneren van de gezond heidszorg noodzakelijke apparaten ten dienste van medische staven, al leen Zeeland moet het als enige pro vincie in Nederland zonder computer tomograaf stellen. Die achterstelling plaatst Zeeland op dit specifieke ter rein weer terug in de tijd van de 'onrendabele gebieden.' Een computertomograaf is een ap paraat dat met behulp van rönt genstralen dwarsdoorsneden van het menselijk lichaam maakt. Daardoor zijn betere en snellere diagnoses mo gelijk. Bepaalde ziektebeelden kun nen met meer succes worden opge spoord. Technisch gesproken zijn kwalificaties als geavanceerd en uniek volledig op hun plaats, maar dat houdt niet in dat de apparatuur daardoor minder toegankelijk is. Inte gendeel, de computertomograaf is door zijn vele mogelijkheden een noodzakelijke en niet meer weg te denken voorziening geworden in de gezondheidszorg. Het wel of niet be schikbaar hebben van deze appara tuur kan bepalend zijn voor leven of dood. Vanuit Zeeland is de laatste maanden bij de staatssecretaris sterk aangedrongen op een positieve beslis sing. De aanvraag van de Stichting Streekziekenhuis Walcheren voor een mobiele computertomograaf wordt wijd en zijd gesteund, maar de staats secretaris, die de hand strak op de beurs houdt, vindt Zeeland te klein. De Haagse norm is 450.000 inwoners, de helft meer dan de 300.000 die de Gezondheidsraad nodig acht. Met zijn 340.000 inwoners voldoet Zeeland ruim aan de laatste norm; 450.000 is echter te hoog gegrepen. Zolang de staatssecretaris niet beduidend af wijkt van dat getal wordt Zeeland elk uitzicht ontnomen op medische apparatuur, die - en dat is niet over dreven - een levensreddende functie heeft. Zelfs de inventieve gedachte van de Zeeuwse pleitbezorgers een mobiele uitrusting aan te schaffen, spreekt de staatssecretaris (nog?) niet aan. Juist zou het zijn als de staatssecre taris in zijn beoordeling zou mee nemen, dat door het ontbreken van een computertomograaf gemiddeld per jaar zo'n tweeduizend Zeeuwen een onderzoek mislopen. Daar is geen enkele norm op van toepassing. Soms moeten kille cijfers wijken voor puur menselijke overwegingen. De achter stand die Zeeland momenteel heeft ten opzichte van andere provincies is alleen op grond van twijfelachtige normen goed te praten. De rechtvaar diging voor toekenning van een com putertomograaf aan Zeeland ligt ge heel in het medische en maatschappe lijke vlak: medisch gezien is het appa raat een 'must', uit een oogpunt van gelijke behandeling van allp burgers dienen de Zeeuwen een zelfde behan deling te (kunnen) krijgen als de men sen in Friesland, Limburg of waar ook in Nederland. Het belang van de Zeeuwse patiënten is niet minder dan dan welke patiënt waar ook in Neder land. Zoals de zaken er nu voorstaan worden de Zeeuwse patiënten achter gesteld. Den Haag bewijst Zeeland een slechte dienst als de aanvraag van de Stichting Streekziekenhuis Wal cheren niet wordt gehonoreerd. Een lichtpuntje is dat de staatssecretaris woensdag geen definitief neen heeft laten horen. Hij heeft in elk geval toegezegd snel te zullen beslissen. Voor Zeeland telt slechts een positief besluit. Die boodschap is woensdag in alle duidelijkheid op het bord van de staatssecretaris gelegd. In deze sector van de gezondheidszorg gaat het echt om levensbelangen. Dim (Advertentie) STEUTEL IHEREN IMODE MODERNE EN KLASSIEKE KOSTUUMS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1