IN DE VRUDAGKRANT: MË\\\ Mexico voor Oranje zo goed als verkeken Meer bewaking in België na bomaanslag Brussel Bom ontdekt na aankomst Reagan in Bondsrepubliek De dader had niet gedaan vandaag WA MISLUKT CAO-OVERLEG Doden door griep in Engeland TWEE DODEN EN 14 GEWONDEN POLITIE VREEST MEER AANSLAGEN M H Buien !8e jaargang no. 103 fonderdag 2 mei 1985 vrijdagkrant Kiesrecht Lasten verlich ting Havenschappen Gezondheidsz org Stank Gedram om fusie havenschappen Krachtige tot harde westenwind. Veel bewolking en enkele buien. Vanmid dag opklaringen. Temperatuur om streeks acht graden. Vrouwennetwerk van vrouwen mèt werk. Elke vrijdag ander nieuws... ROTTERDAM Kort voor eind van de voetbalwedstrijd van het Nederlands elftal tegen Oostenrijk laat coach Leo Beenhakker het hoofd hangen: voor Nederland is de kans op deelname aan het eindtoernooi van het wereldkam pioenschap in Mexico zo goed als verkeken. Na de desillusie van gisteravond, een 1-1-gelijkspel tegen Oos tenrijk, moet Oranje 14 mei in Boedapest per se winnen van de Hongaren en in dit wonder gelooft niemand. Ook interim-bondscoach Beenhakker niet. (Zie pagina 21) Omroep: laatste beroep op Kamer (Van onze Haagse redactie) )EN HAAG - De omroepwerkgevers en -bonden hebben woensdag schriftelijk een dringend jeroep op de Tweede Kamer gedaan om het kabinet alsnog te bewegen de omroep-cao goed te teuren. Mocht het kabinet toch bij zijn weigering blijven de cao op de voorwaarden van de mroep te aanvaarden, dan dreigen er nieuwe acties van de gezamenlijke omroepbonden. )e Kamer debatteert vanmiddag met e ministers Brinkman (WVC) en De bning (sociale zaken) over het oensdag mislukte overleg met de mroepwerkgevers, waarbij de partij- n na vier uur praten geen stap nader ot elkaar zijn gekomen. De werkge- ers kunnen niet akkoord gaan met e voorwaarde dat zij het bedrag dat e voor de uitvoering van de cao voor én keer uit de algemene reserves rillen halen, vanaf 1987 moeten terug- torten. )e omroepwerkgevers beschouwen en dergelijk voorstel als een verkap extra bezuiniging die geraamd (wdt op 40 miljoen gulden. „Het abinet stelt extra financiële eondi- ies die niet met de cao stroken", ldus drs. H. Spaan, economisch iJOS-commissaris na afloop van het eraad met de ministers. )e omroep is van oordeel dat het abinet in zijn berekeningen de om- oepmedewerkers materieel toch lijft beschouwen als „trendvolgers". )at is ten onrechte, vinden omroep en e meerderheid van de Tweede Ka- ler (PvdA en VVD), aangezien de rend-wet pas eind dit jaar door het arlement behandeld wordt. Minister De Koning ontkende echter woens dag het omroeppersoneel als trend volger aan te merken, maar voegde daar wél aan toe dat bij het arbeids voorwaardenbeleid voor de omroep dezelfde uitgangspunten dienen te gelden. De ministers Brinkman en De Koning blijven erbij dat uitvoering van de omroep-cao, zoals deze er nu uitziet, „te duur" is. Verhoging van de om roepbijdragen en extra aanwending LONDEN (AFP) - In het Britse graaf schap Strattfordshire heerst een griep-epidemie die al aan 22 mensen het leven heeft gekost. Dit is woens dag vernomen uit ziekenhuisbron nen. Er liggen nog 69 mensen in het zieken huis. Van hen liggen er zes op de intensive care-afdeling. van STER-gelden alsook een blijven de „greep" uit de reserves (totaal: 272 miljoen gulden) blijven de bewindslie den afwijzen. Het NOS-bestuur wijst met kracht de opvatting van het kabinet van de hand dat de omroep nog eens extra moet besnoeien. „Dit is helemaal niet zo'n riante cao en wij matigen al voldoende", aldus de NOS. De acties waarop de vijf omroepbon den zich gaan beraden als de minis ters hun goedkeuring aan de cao blijven weigeren, zullen vermoedelijk niet onmiddellijk leiden tot het op nieuw „op zwart gaan" van radio en televisie. Ben van Zweden van de omroepbon- den-FNV: „We willen de gunst van het publiek niet verspelen. We zullen moeten gaan denken aan stiptheids acties die gericht zijn op de werkge vers, al kunnen die er ook niets aan doen". De vakbondsvertegenwoordi ger wacht eerst de voorstellen van zijn leden over nieuwe actievormen af. PZC De regeringspartijen gaan ak koord met het kabinetsvoor stel om buitenlanders na een verblijf van vijfjaar in Neder land op gemeentelijk niveau kiesrecht te verlenen. PAGINA 3 De Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf pleit voor lasten verlichting voor kleine bedrij ven door middel van een ar beidsplaatsenaftrek. PAGINA 5 De meningen over de samen voeging van de twee Zeeuwse havenschappen blijven ver deeld, maar minister Smit- Kroes vindt dat er in ieder geval serieus over moet wor den gepraat. PAGINA 13 Staatssecretaris Van der Reij- den blijft bij zijn voornemen het Hulster ziekenhuis te slui ten. Een mobiele computerto- mograaf in Zeeland is nog niet voor morgen. PAGINA 15 Vrijwilligers van de milieu-or ganisatie Benegora voeren een 'modelonderzoek' uit naar de stankhinder in het Ant werps havengebied. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13, 15 17 en 19 Sport: 21 en 23 Jaworski (midden) en andere aanhangers van het verboden vakverbond Solidariteit in de straten van Warschau. Later zou Jaworski worden gearresteerd. WARSCHAU (DPA/RTR) - Tijdens de 1-mei-viering in Polen hebben aanhangers van het verboden vakverbond Solidariteit in Warschau, Gdansk en Nowa Huta, de industriële voorstad van Krakow, tegen het Poolse communistische bewind gedemonstreerd. In de havenstad Gdansk is de Pool se oproerpolitie met traangas, wa terkanon en wapenstok hard opge treden tegen ongeveer 500 aanhan gers van Solidariteit, aldus getui gen in Gdansk. De aanhangers van Solidariteit probeerden zich te men gen in de officiële 1-mei-parade. Zij droegen spandoeken met „Laat de politieke gevangenen vrij" en „Leve Walesa, leve Bujak". Zij gaven met hun actie gehoor aan een oproep van de ondergrondse leiding TKK van het verboden vak verbond. Henryk Jankowski, aal moezenier van de werfarbeiders in de Noordpoolse havenstad, sprak van „zeer ernstige botsingen". Van uit de hoofdstad Warschau werden geen ernstige ongeregeldheden ge meld. Regeringswoordvoerder Jerzy Ur ban bevestigde dat tientallen de monstranten zijn opgepakt in Gdansk en Warschau. Onder de gearresteerden bevinden zich Jacek Kuron, een van de oprichters van het KOR (comité ter verdediging van de rechten van de arbeiders) en de vakbondsactivist Seweryn Ja worski, zo bevestigde hij. Volgens de woordvoerder probeerden in Gdansk enkele honderden aanhan gers van Solidariteit zich aan te sluiten bij de officiële stoet 1-mei- vierders. Daarbij hebben zij de offi ciële stoet gehinderd, waarna de politie ingreep, aldus de woordvoer der, die eraan toevoegde dat de meerderheid van de gearresteerden in de loop van de dag zouden wor den vrijgelaten. De leider van het verboden vakver bond, Lech Walesa, heeft donder dag geprobeerd deel te nemen aan de officiële 1-mei demonstratie om in Gdansk. De politie versperde Walesa en zijn begeleiders de door gang en begeleidde de vakbondslei der terug naar zijn woning. „In weerwil van het duidelijk vreedza me karakter van onze 1-mei-demon- stratie, zijn wij er met geweld van weerhouden de route van de parade van de arbeiders te bereiken", aldus Walesa in een verklaring na het incident. De officiële parade in de hoofdstad Warschau werd afgenomen door partijleider Jaruzelski en president Jablonsky. Ter gelegenheid van de 1-mei-vie- ring vonden gisteren in tal van landen, waaronder ook Nederland, manifestaties plaats. (Zie pagina 3) BRUSSEL (GPD/AP/ANP) - De Belgi sche regering gaat meer geld en man schappen beschikbaar stellen voor de bewaking van gebouwen die een mogelijk doelwit van bomaanslagen kunnen zijn. Dat zei premier Martens woensdag in een reactie om de auto bomaanslag van de Communistische Strijdende Cellen (CCC) in Brussel, waarbij in de nacht van dinsdag op woensdag twee brandweermannen omkwamen en veertien mensen wer den gewond. Het was de negende bomaanslag van de CCC sinds 2 oktober en de eerste die mensenlevens heeft geëist. Vol gens pamfletten is de aanslag 'uit solidariteit met de dag van de arbeid'. Premier Wilfried Martens zei dat hij alles in het werk zal stellen om de personen op te sporen die de autobom plaatsten bij de achteringang van het hoofdkantoor van de Belgische werk geversfederatie. Het kantoor en ook gebouwen in de directe omgeving liepen grote schade op. De bom ont plofte omstreeks middernacht. Twee brandweerlieden overleden aan de verwondingen die zij bij de aanslag opliepen. Van de gewonden, zou nie mand meer in kritieke toestand ver keren. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher begroet de Ameri kaanse president Reagan bij aankomst in Bonn. |B|a^Ba|Ba|BB||||||B||aa|||aaM^BaH|||||iaa||||ia BONN (RTR/AFP/DPA) - President Reagan is woensdag begonnen aan zijn bezoek aan de Bondsrepubliek, terwijl de felle protesten tegen zijn voorgenomen kranslegging op het oorlogskerkhof van Bitburg voortduren. Tegelijkertijd ziet het er naar uit dat ook de economsche topconferentie een zware dobber voor de president zal worden. Kort na de aankomst van de president werd in een residentiële wijk in Bonn een bom onschadelijk gemaakt, die was geplaatst in de nabijheid van de Amerikaanse ambassade. De bom bestond uit een brandblusser met zes kilo explosieven, die door een voorbijganger ontdekt werd voor het gebouw van de Westduitse vereniging voor lucht- en ruimtevaartindustrie. De politie verwacht meer aanslagen tijdens het bezoek van de Amerikaan se president maar zei dat het voor terroristen vrijwel onmogelijk zou zijn tot Bonn door te dringen. De president leek toen hij op het vliegveld in Bonn aankwam onbewo gen door de felle reacties die zijn reis teweeg hebben gebracht en stapte met een brede glimlach uit het vlieg tuig. Het echtpaar werd door minister van buitenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher, en de Amerikaanse ambassadeur, Arthur Bums, verwel komd. Kort daarop vloog het echt paar per helikopter naar het kasteel Gymnich bij Keulen, waar de presi dent en zijn vrouw gedurende het bezoek zullen verblijven. Op de vandaag m Bonn beginnende economische top van de zeven belang rijkste westerse industrie-landen, waarbij internationale economische problemen en handelsvraagstukken centraal zullen staan, ziet het er naar uit dat Reagan grote problemen te wachten staan in verband met de hoge dollarkoers en de door de VS voorgestelde liberalisering van de handel. De controverse rond het bezoek van de president aan de begraafplaats Bitburg waar SS-ers begrave zijn heeft het gezag van de president volgens waarnemers aangetast en zal naar verwachting zijn hele verblijf overschaduwen. Een terugslag bij de top in Bonn zou dit nog verergen, zo menen westerse diplomaten. VLISSINGEN - De Vlissingse ge meentepolitie heeft de 20-jarige Middelburger B. E. de V., in wie de politie de dader van de vernielin gen bij het Vlissingse garagebe drijf Auto Poppe meende te heb ben gevonden, ten onrechte vast gezet. Dat kwam aan het licht na de aanhouding van de 22-jarige Middelburger A. C. van S., vorige week donderdag. Van S. heeft bekend de vernielin gen te hebben aangericht, die wer den gepleegd in de nacht van zaterdag 3 op zondag 4 maart en die een schade van ongeveer een half miljoen gulden tot gevolg had den. De Vlissingse politie hield De V. aan op 15 april. De man legde toen een verklaring af, waaruit bleek dat hij de dader was. Ondanks de nagenoeg volledige bekentenis die hij aflegde bleven er twijfels bij de politie. Die zette het onderzoek voort, hetgeen resulteerde in de aanhouding van Van S. Volgens een woordvoerder van de politie staat vrijwel vast dat ditmaal de juiste verdachte achter slot en grendel is geplaatst. Over de be weegredenen van De V. om de vernieling te bekennen, tast de politie in het duister. Volgens de woordvoerder staat vast dat Van S. en De V. geen enkele relatie met elkaar hebben en volledig onaf hankelijk van elkaar hebben ge opereerd. De V. is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. inister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) heeft gisteren een bliksem bezoek aan Zeeland ge bracht. Haar bedoeling: een gesprek op gang brengen over samen voeging van de twee bestaande ha venschappen (Vlissingen en Temeu- zen). Maar ze vond hier een gezel schap vierkant afwerende haven schapsbestuurders tegenover zich. Bestuurders die de vorming van één groot havenschap voor het Wester- scheldegebied om een reeks van rede nen absoluut niet zien zitten. En dat hebben ze de bewindsvrouw zonder veel omwegen duidelijk gemaakt. Ge deputeerde Barbé (in zijn kwaliteit van voorzitter van de beide haven schappen) liet de minister weten dat er aan Zeeuwse zijde beste bereidheid is om een open discussie met 'Den Haag' te voeren over allerlei haven schapsvraagstukken. Maar een ge sprek, waarbij fusie van de beide havenschappen uitgangspunt moet zijn ('overleg op zakelijke basis', zoals de minister het noemt), - daar hebben de Zeeuwse bestuurders van de beide beheersinstanties van de zeehavenge bieden aan de Westerschelde geen behoefte aan. Het kwam er dus in feite op neer dat het overleg met de minis ter over deze kwestie een bijzonder vrijblijvend karakter had. Haar missie was in dat opzicht dus vergeefs. De aanslag werd voorafgegaan door een waarschuwing. Pamfletten die vlak voor de explosie uitgedeeld wer den door twee volgens sommige getuigen vier onbekend gebleven mannen werden echter niet tijdig be grepen. De tekst in het Frans en Nederlands luidde: 'Gevaar! Auto bom!' et is met de havenschappen voor het rijk net als met allerlei andere samenwerkingsverbanden voor be heer en bestuur van openbare voorzie ningen: zodra ze tekorten van langdu rige aard opleveren zoekt 'Den Haag' naar mogelijkheden om zich van de bemoeienissen te ontdoen. De haven schappen in Nederland werden zo'n vijftien jaar geleden opgericht. Dat gebeurde in een tijd toen met een zeer gericht regionaal industrialisatiebe leid gepoogd werd nieuwe zeehaven gebieden te ontsluiten en basisindus trieën tot vestiging te bewegen. De rijksoverheid had in dat proces van industriële ontwikkeling een sturende functie. En die kwam ook nadrukke lijk tot uiting in een rechtstreekse betrokkenheid. Samen met de provin cie en de belanghebbende gemeenten bracht 'Den Haag' de havenschappen van de grond. Vertegenwoordigers van de ministeries van financiën, eco nomische zaken en verkeer en water staat namen zitting in de haven- schapsbesturen en bepaalden er (doorgaans met de portemonnee in de hand) voor een belangrijk deel het beleid. Zonder de directe deelname van het rijk zou - en dat moet in dit verband wèl even vastgesteld - het verschijnsel havenschap weinig le vensvatbaarheid hebben gehad. De ontwikkelingen in de verschil lende havenschappen in Neder land zijn - na de stormachtige aanzet ten aan het eind van de jaren '60 - erg verschillend. In Zeeland komt het erop neer dat het havenschap Temeu- zen florissante resultaten behaalt en dat het havenschap Vlissingen met terugkerende exploitatietekorten kampt. (Dit jaar bijvoorbeeld zal vol gens de prognoses het rijk voor een bedrag van zes ton in de exploitatiete korten van het havenschap Vlissingen bijdragen). Het ligt voor de hand dat in Den Haag wordt gezocht naar mogelijkheden om van deze tekorten af te komen. Het kabinet heeft inmid dels een werkgroep van verschillende departementen ingesteld, die de deel name van het rijk in de havenschap pen moet bestuderen. Minister Smit- Kroes vindt dat diezelfde werkgroep zich ook maar eens moet buigen over de mogelijkheden en gevolgen van een fusie van de twee havenschappen in het Westerscheldegebied. Ze ziet in zo'n samenvoeging een welkome gele genheid om de tekorten van het ha venschap Vlissingen weg te werken. Maar het ligt even voor de hand dat het havenschap Temeuzen zich tegen zo'n fusie heftig verzet. Burgemeester Ockeloen van Temeuzen is de aan voerder van de tegenstanders aan Zeeuws-Vlaamse kant. Twee maan den geleden heeft hij de minister tijdens een bezoek aan Den Haag nog eens van zijn bezwaren op de hoogte gebracht. Toch heeft minister Smit-Kroes te genover Zeeland een stok achter de deur. En ze heeft die gisteren, bij haar bezoek aan Zeeland, al even laten zien: er kan een moment komen waarop het rijk besluit zich uit de havenschappen terug te trekken. In dat geval komen de kaarten bedui dend anders te liggen. Maar de be stuurders van de twee Zeeuwse ha venschappen hebben de minister la ten weten dat ze voorlopig niet onder de indruk zijn van dit soort pressie middelen. Terecht. De minister moet in ieder geval bereid zijn tot een open overleg, zoals vanuit deze provincie is geopperd. Drammen en dreigen werkt niet bepaald constructief. Fusies, sa menvoegingen en herindelingen zijn daar doorgaans te gevoelig voor. vdM. ROTTERDAM (GPD) - Een overvolle agenda van de Rotterdamse rechtbank verhindert de Vervoersbond FNV een kort geding aan te spannen tegen de haven werkgevers over een betaalde vrije dag op 5 mei voor circa achthonderd werknemers in de massa-overslag- sector en de containerbedrijven. De bond maakte het geding afgelopen maandag aan hangig, nadat een ultimatum om in overleg uit het conflict te komen was verstreken. De bond wilde nog uitwijken naar Utrecht, de zetel van de vervoersbond, maar ook daar is de rechtbank overbelast met lopende zaken. Een poging om uit te wijken naar Den Haag leed al onmiddellijk schipbreuk, omdat daar de recht bankpresident al enige tijd ziek is. Een teleurgestelde Koos Marges, bestuurder van de Vervoersbond FNV, zei gisteravond dat de zaak met de werknemers in de bedrijven wordt besproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1