VOORBEELDFUNCTIE WALES Dollarmacht en Ecotop Dinorwig in Noord-Wales is één van de technische wereldwonderen van onze tijd. Hier bij het dorpje Llanberis aan de rand van het nationaal natuurpark Snowdonia, staat, onzichtbaar voor het menselijk oog, een elektriciteitscentrale met een vermogen van 1800 MegaWatt. Verstopt in het leistenen hart van een berg draaien, met een snelheid van vijfhonderd toeren per minuut, zes gigantische turbines. In beweging gebracht door een waterstroom van 420 kubieke meter per seconde drijven zij generatoren aan. Die leveren gedurende maximaal vijf uur - wanneer op volle capaciteit wordt gewerkt - 1680 MegaWatt aan het Britse elektriciteitsnet, genoeg om anderhalf miljoen mensen van stroom te voorzien. Het water dat deze energie levert kende Elektriciteits-Produktiebedrij- met een diameter van acht meter in Investering Ramp Confrontatie i Ruil WOENSDAG 1 MEi 1985 Onderaardse energiereus reageert snel komt uit Llyn Marchlyn Mawr, een reservoir in de bergen op 633 meter boven de zeespiegel. Als na vijf uur op volle kracht stroom genereren 7 mil joen kubieke meter water via tunnels met een lengte van ruim drie kilome ter uit dit kunstmatig vergrote meer is terechtgekomen in het 500 meter lager gelegen benedenreservoir Llyn Peris, dan is de waterspiegel van dit laatste meer circa tien meter gestegen en die van Llyn Marchlyn Mawr onge veer 30 meter gedaald. Per uur passeert evenveel water de turbines van Dinorwig als Londen in een hele dag verbruikt, 's Nachts, wanneer de vraag naar stroom mini maal is, wordt het water in het meer tje in het dal binnen zes uur naar het hogere reservoir teruggepompt. De generatoren werken dan als motoren en de omkeerbare pompturbines schakelen over op hun pompfunctie. Een centrale als Dinorwig maakt het mogelijk goedkope energie (uit nacht- stroom) op te slaan en dure energie te leveren wanneer daar vraag naar is. Voor elke drie eenheden elektrische energie die Dinorwig opwekt neemt de centrale vier eenheden van het net af, maar doordat de afgenomen stroom veel goedkoper is dan de opge wekte stroom verdient Dinorwig de oorspronkelijke investering van 450 miljoen pond binnen acht jaar terug. Het Britse elektriciteitsbedrijf CEGB noemt Dinorwig de 'Onderaardse Reus'. Het complex beslaat 285 hecta re, maar al wat je er bovengronds van ziet zijn een paar aan de omgeving aangepaste gebouwtjes. Het is de grootste 'Ondergrondse Pomp Accu mulatie Centrale' (OPAC) in Europa. Maar mogelijk niet voor lang. De Nederlandse OPAC-groep, waarin sa- menweken het Koninklijk Ingenieurs- en Architectenbureau Haskoning, de aannemingsmaatschappij Koninklij ke Volker Stevin en de TH Delft, wil een met Dinorwig vergelijkbare cen trale bouwen van 2000 MegaWatt. Of dat doorgaat hangt af van politieke beslissingen die in 1986 moeten wor den genomen. Na een reeks studies die hebben aan getoond dat een OPAC te verwezenlij ken is met beschikbare technieken, machines en materialen, heeft de re gering de OPAC-groep via de Neder landse Energie Ontwikkelings Maat schappij (NEOM) gevraagd een stu die-ontwerp te maken voor een OPAC op een voorbeeldlokatie in Zuid-Lim burg. Een dergelijke studie wordt te vens gemaakt van een PAC, een Pomp Accumulatie Centrale, waarbij de valhoogten geringer zijn, maar de waterhoeveelheden veel groter om aan een gelijke energieopbrengst te komen. Welk energie-opslagsysteem uiteindelijk zal worden gekozen, hangt af van de kosten-batenbereke- ningen die NEOM en de Samenwer- ven (SEP) in februari 1986 rond den ken te hebben. Belangrijk voordeel van de OPAC boven andere opslagsystemen is naast het geringe ruimtebeslag dat de hele instalatie onder de grond kan worden weggestopt op een paar ge bouwtjes na, zodat het milieu op geen enkele wijze wordt gestoord. In Dinorwig mochten geen boven grondse kabels het natuurschoon aantasten. De 4Ö0 kV-kabels zijn er over een afstand van vele kilometers onder de grond getrokken, ook al was dat tien keer zo duur. Ook het trans formatorstation bevindt zich onder het aardoppervlak. In Wales en ook bij energieopslagcentrales in het Bel gische Coo en Viande in Luxemburg is gebruikgemaakt van natuurlijke hoogteverschillen. Zowel boven- als benedenbassin liggen bovengronds. De Nederlandse OPAC-groep heeft aangetoond dat het technisch moge lijk is het benedenbassin in ons vlak ke landje ondergronds uit te voeren in de vorm van een complex tunnels of kamers op een diepte tot 1250 meter en over een oppervlak van een vier kante kilometer. Als bovenbassin kan bestaand oppervlaktewater dienen. Dat benedenbassin zou bestaan uit zo'n honderdveertig kilometer tunnel gesteente met een hardheid groter van die van beton. Dergelijk gesteen te doet zich op de gewenste diepte voor in Zuid-Limburg, Oost-Neder land, West-Brabant en in het grootste gedeelte van Zeeland, te weten Wal cheren, Zuid-Beveland en geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Technisch zijn er twee mogelijkhe den: een OPAC van één etage op een diepte van circa 1300 meter en een twee-etage OPAC met een tussenre- servoir op ongeveer 650 meter. De laatste kan gefaseerd worden ge bouwd. De twee-etage OPAC kan vrij wel zeker alleen in Zuid-Limburg en in Zeeland worden gerealiseerd. Dat Zuid-Limburg is gekozen als lokatie met Zeeland als tweede keus, houdt verband met twee factoren. Qua ge steente zijn beide gebieden geschikt. In Limburg buiten het kolengebied komt op 1300 meter een keiharde kalksteen voor en in Zeeland is dat op dezelfde diepte kwartsiet. Van Zuid- Limburg zijn echter meer gedetail leerde gegevens beschikbaar over de ondergrond, hoewel eigenlijk nog een boring nodig zou zijn. Zo'n onderzoek vergt evenwel drie miljoen en dat bedrag ontbreekt. Bedrijven die bo ringen verrichten, ook de NAM, zijn verplicht de gegevens daarvan door te spelen naar de Rijks Geologische Dienst. Zij blijven echter gedurende tien jaar geheim. De RGD kan wel een aantal algemene gegevens verstrek ken. Wat Zeeland betreft zijn die kennelijk onvoldoende. Een tweede factor is dat de 380 kV-kabel in Zee land niet is rondgesloten en in Lim burg wel, zodat de OPAC daar een voudigweg kan worden 'ingeprikt'. Overigens zou voor vijf procent meer kosten een OPAC kunnen worden gebouwd in de Westerschelde die dan als bovenreservoir zou kunnen die nen. Een van de zes enorme assen in de zestig meter hoge machinehal van Dinorwig. Onder is de bovenkant van de turbine zichtbaar. Een paar ver diepingen hoger zit op deze as de rotor van de generator. De investeringskosten voor een 2000 MegaWatt-OPAC worden geraamd op 4,5 miljard gulden, waarvan zeventig procent gaat zitten in ondergronds werk (aanleg schachten, tunnels en machinehallen) en dertig procent in de aanschaf van de machines die zo-van-de-plank leverbaar zijn. De bouwtijd is acht jaar en het project zal naar schatting 30.000 manjaren werk opleveren. Als de centrale een maal werkt is een staf van hooguit honderd man voldoende. Dinorwig wordt gaande gehouden door vijf ploegen van elk zes man, opererend vanuit de eveneens onder grondse regelkamer. Er hangt een beetje een Jules Verne-achtige sfeer. Om de machineonderdelen, waarvan er verscheidene meer dan vierhon derd ton wegen, de berg in te krijgen moesten speciale diepladers worden ontworpen. De toegangstunnel is nu voorzien van een tweebaans verkeers weg, compleet met richtingsborden en verkeerslichten en wanneer we er per touringcar binnenrijden, lijkt het Llyn Peris, het leisteengroeve. benedenreservoir met waterinlaatwerken. De centrale is verstopt in de berg onder de oude of we op weg zijn 'naar het middel punt der aarde'. Het wordt nog verba zingwekkender in de machinehal waarin de zes generatoren staan opge steld die via een verticale as met de turbines zijn verbonden. Deze hal, de grootste door mensen gemaakte on- deraardste ruimte in Europa, is zestig meter hoog, honderdtachtig meter lang en vierentwintig meter breed. Deze ruimte is door een tunnel ver bonden met de transformatorhal die 'slechts' 161 meter lang is. Indrukwek kend zijn de kranen waarmee de hoge- drukleiding waardoor het water wordt aangevoerd, kan worden afgesloten. Om te voorkomen dat, wanneer dat gebeurt, een zogenaamde 'waterslag' optreedt, is er een vijfenzestig meter hoge verticale schacht die een open verbinding vormt tussen de watervoe rende tunnels en de buitenlucht. De schat mondt uit in een bassin met een diameter van dertig meter in de berg helling. De watermassa in dit bassin en in de schacht levert ook de start energie als de turbines in werking worden gesteld. Daarbij wordt het toerental van de turbines afgesteld met hydraulisch bedienbare schoe pen. De grote kracht van Dinorwig schuilt in de regelbaarheid. De centrale kan zeer snel worden opgestart en levert dan binnen tien seconden 1300 Mega Watt. Op die manier kunnen direct pieken in de vraag worden beant woord. Met dergelijke centrales voor de piekbelasting kunnen de basis- lastcentrales rendabeler draaien. De ze centrales die olie of kolen als brandstof gebruiken of op kenerener- gie werken, zijn moeilijk of niet te regelen en ongeschikt om de pieken op te vangen. Het alternatief is de aardgasgestookte centrale, maar aardgas is de duurste van alle brand stoffen. Pieken in de vraag naar stroom doen zich bijvoorbeeld voor in de ochtend als iedereen thee of koffie zet, de c.v. hoger zet, de radio inschakelt en als bedrijven de machines opstarten. Een andere piek is 's avonds: de t.v. gaat aan. Als de meeste mensen slapen daarentegen kunnen de centrales hun stroom niet aan de straatstenen kwijt. Dinorwig-manager Charlie Newton kan van dat piekverschijnsel een aar dig staaltje vertellen. Op de dag dat prins Charles zijn lady Diana trouwde zat heel Engeland aan de beeldbuis gekluisterd. Het energieverbruik toonde die dag veel schommelingen die het net goed opving. Tot het bijna mis ging toen de televisie een pauze inlaste. De Britse kijkers zetten op dat moment massaal hun elektrische waterkokers aan om thee te zetten en de stroomafname steeg binnen vijf minuten met 200 MegaWatt. Toen later het prinselijk paar in de trein stapte en zich aan het oog der came ra's onttrok, herhaalde zich dat. Op zo'n moment springt een OPAC on middellijk in, binnen tien seconden. Rien van Reems 01 id (Van onze correspondent Henk Kolb) I ia Tegen de tijd dat president Reagan in Bonn zijn stoel aanschuift, on met de regerings- en staatshoofden van de zes andere belangrijkst r\ geïndustrialiseerde landen van het Westen, alsmede de voorzitter van d Europese Commissie, te gaan spreken over de economische vooruitzich ten in de wereld, zal moeten blijken of de Verenigde Staten een beleii 1 hebben, waar ook de rest van de wereld iets mee opschiet. Het voorspel van deze topconferen- reldwijde erkenning van octrooiei tie heeft fundamentele menigsver- schillen onthuld, tussen Japan, de VS en Europa. De hele conferentie komt neer op de vraag of en hoe een veel te dure dollar, hoge Amerikaan se rentestanden, een op hol geslagen begrotingstekort in de VS, een enorm tekort op de Amerikaanse handelsbalans, afnemende economi sche groei in de VS en achterblijven de expansie in Europa, gepaard aan weer stijgende inflatie en verlam mende Europese werkloosheid en een zeer gesloten Japanse markt, in een gelid kunnen worden gedwon gen van economische en monetaire stabiliteit. Reagan komt vandaag naar Bonn met een voorstel om een nieuwe internationale ronde van handelsbe sprekingen te beginnen, dat in Euro pese kringen met grote terughou ding is ontvangen. De Amerikanen willen niet praten over herzieningen in het monetaire systeem, maatrege len kortom die de valuta ten opzich te van elkaar in een realistische verhouding moeten brengen en voor de toekomst orde verstorende schommelingen zouden moeten voorkomen. De Amerikaanse regering ziet in de veel te dure dollar vooral een bewijs van een sterke Amerikaanse econo mie. Niettemin betekent die dure dollar een vloed van invoer in de VS en een sterk teruglopen van de export. Dat heeft een tekort op de handelsbalans over 1984 veroor zaakt van 123,3 miljard dollar en het ziet er naar uit dat dit in 1985 nog zal toenemen. De onmiddellijke gevolgen voor de tijd stamt het idee dat landen mi handelsmerken en copyrights. Ei ropa wil meer Amerikaans initii tief bij de besprekingen over w: pens in Genève en er zal ongetwi feld worden gesproken over ee] ontmoeting tussen Reagan en Goi batsjov. Ook in de VS wordt begrepen, d; over monetaire hervormingen zo moeten worden beraadslaagd. Di mocratische senatoren hebben Re: gan ervan beschuldigd dat hij zij huiswerk niet heeft gedaan. Ee vooraanstaande Republikeinse s nator, John Danforth, die voorzitti is van de sectie handel van senaatscommissie voor financiëi heeft voorspeld dat het Congri Reagan geen toestemming zal geve voor nieuw handelsoverleg, zondi een grondige studie van wat er foi is gegaan en wat de regering eraa denkt te doen. Zij hebben Reaga opgeroepen van de dollarkoers h< voornaamste onderwerp te make voor de Bonner besprekingen De Amerikaanse regering heeft gee duidelijk beleid tegenover het sti gende handelstekort. Dit brengt hi gevaar mee dat bij een economisch terugval protectionistische maatn c gelen politiek onvermijdelijk wo den. Het monetaire systeem hee ook in Versailles en in Williamsbui bij eerdere topconferenties al gelei tot fraaie papieren verzekeringe omtrent internationale coördinati Van al die zogenaamde besluiten 'I niets terecht gekomen. De VS hel ben er alleen mee ingestemd om vermijden dat de geschillen te ev dent zouden worden. Uit Cartel i: i< t VS zijn rampzalig: Amerika kan niet meer concurreren op de inter nationale markt, de Amerikaanse industrie heeft aan zijn buitenland se concurrenten sedert 1980 twee miljoen arbeidsplaatsen moeten prijsgeven en miljarden dollars in verkopen in binnen- en buitenland. een handelssurplus een expansies politiek moesten voeren, die a locomotieven van groei zouden fui geren in de rest van de wereld. Onder Reagan hebben de VS ee abrupt einde gemaakt aan intern tionale samenwerking en Amei kaanse leiderschap in monetaii Het is aan de verhoudingsgewijs kwesties. Amerika voerde zijn belei uit zonder veel consultatie en mi weinig achting voor de gevolgen d dit zou hebben voor andere lande die tenslotte in een recessie terecl kwamen en hun geld naar de V zagen verdwijnen. Voor de ontwil kelingslanden waren de gevolge nog veel rampzaliger. Reagan komt naar Bonn om da; bevriende landen met zijn veria: goedkope invoer te danken, dat de inflatie laag blijft en de koopkracht van het Amerikaanse inkomen sta biel. Niettemin: volgens Data Re sources Inc., is de explosief in waar de gestegen dollar verantwoorde lijk voor tweederde van het han- delsdeficiet. Ongeveer driekwart van alle Amerikaanse produkten concurreert met import. In sommige Amerikaanse kringen gens en de Amerikaanse macht (vakbonden, onder andere) wordt confronteren. Hij had zich zijn Eur luidkeels geroepen om wraak. Te genover Japan bijvoorbeeld, dat ook top, herdenkingen, verzoening, to naar Europees inzicht het minst van spraken. Maar de elementen verzo alle betrokkenen bijdraagt aan een ning en herdenking zijn dank zij hi systeem van vrije handel. Bescher- knoeiwerk van Duitse en Amer ming van de eigen industrie en de kaanse kant tot zo'n explosief geg eigen markt voor de produkten ven uitgegroeid, dat overeensten daarvan vindt bij Reagan geen ge- ming tijdens de top die aan dit alli nade. Maar hij heeft evenmin een vooraf gaat belangrijker is geworde oplossing bij de hand voor het feit dan ooit. dat geheel ongeacht de status van Zoals voorheen zal de praktisch de dollar, de Amerikaanse industrie betekenis gering blijken, ongeacl gedurende de laatste 25 jaar in ver- hetgeen de slotverklaring aan fraa hoogde produktiviteit ruimschoots paragrafen mag bevatten. Want d is achtergebleven bij Japan en West- moeten de matras vormen waaro Europa, minder investeert in nieuw- de Amerikaanse president tijdens c bouw en machinerie, maar wel ver rest van zijn bezoek zonder zich uit de hoogste uurlonen betaalt. baar ongerief op zijn gezicht ka Jacques Delors, de Franse voorzitter vallen, van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG), heeft afgelopen week in Washington dui delijk gemaakt dat Reagan niet zon der meer Amerikaanse economische patronen moet opdringen. De deur staat met dit al wijd open voor niet alleen een uitwisseling van gedachten, maar ook een ruil van belangen. Reagan wil Europa betrekken bij zijn 'Star Wars'-pro- ject (het Strategisch Defensie Ini tiatief), hoewel zijn bondgenoten er zeer terughoudend tegenover staan. Europa wil besprekingen over het internationale monetaire systeem, omdat bij ontstentenis daarvan een handelsronde geen perspectief biedt. De VS zijn uit op beperking van subsidies en handelsobstakels van andere aard dan heffingen, een evenwichtiger handel in diensten van landbouwprodukten, naast we- President Reagan Gedoe rond Reagan leidt aandacht Top af (Van onze correspondent Hans Amesz) De pijnlijkheden rondom het bezoek van presi dent Reagan aan de Bondsrepubliek Duitsland hebben de elfde economische topconferentie, die (morgen) donderdag in Bonn begint en tot zaterdag duurt, voorlopig naar de achtergrond gedrongen. Maar daar zal snel verandering in komen, want de koplopers van het uit maar liefst 5000 man be staande journalistenpeloton zijn al lang en breed in de Westduitse hoofdstad. De vroegere Bondskanselier Helmut Schmidt, die op de vorige topconferentie van de staats- en regeringschefs van Amerika, Frankrijk, Engeland, Duitsland, Italië, Canada en Japan (de voorzitter van de Europese Gemeenschap, Delors, mag er ook bij zijn) in 1978 in Bonn op het toppunt van zijn macht en aanzien stond, vindt intussen dat dit soort bijeenkomsten nauwelijks meer oplevert dan een soort theatershow. En de ex-dubbelminister van financiën en economie in West-Duitsland, Karl Schiller, spreekt al even respectloos over een vere delde show-business voor eigen gebruik. In ieder geval naar buiten toe heeft het er inderdaad meer dan de schijn van dat de topconferentie ve i de zeven belangrijkste industrielanden wordt mis bruikt als verkiezings- en televisieshow. Dat was twee jaar geleden in Williamsburg het geval toen de Britse premier Margaret Thatcher vlak voor de verkiezingen in Engeland stond. Zij bleef 24 uur, liet vooral televisieopnames maken en in Londen heet te het dat zij zeer succesvol was opgetreden. Maar dit werd volgens ingewijden nog ver in de schaduw gesteld door Ronald Reagans super-show in Lon den vorig jaar. Daar werd de topconferentie als permanente televisieshow van de Amerikaanse president verkocht. In de Bondsrepubiek zijn binnenkort ook verkie zingen. Geen nationale weliswaar, maar niettemin belangrijke. Op zondag 12 mei moet in de deelstaat Nordrijn-Westfalen een nieuw parlement gekozen worden en hier gaat het om het verreweg bevol- kingsrijkste deel van West-Duitsland. Aan Rijn en Roer woont bijna éénderde van de hele bevolking van de hele Bondsrepubliek: 17 miljoen mensen. Voor de gastgevers is het natuurlijk niet schadelijk dat de 'groten der wereld' bij hen vertoe ven. En daarom heeft de liberale minister van economische zaken, Martin Bangemann, zichzelf naast Bondskanselier Kohl (CDU), zijn partijgenoot en minister van buitenlandse zaken Genscher en minister van financiën Stoltenberg (CDU) tot lid van de Duitse delegatie uitgeroepen, die nu één hoofd meer telt als die van de andere zes landen. In de loop van elf jaar zijn de doelen van de economische topconferentie steeds bescheidener geworden. Het gaat eigenlijk niet meer om het formuleren van een economisch-politiek actiepro gramma, zoals bijvoorbeeld nog in 1978 in Bonn. Toen beloofde Amerika de olie-invoer te verminde ren en zei de toenmalige president Carter dat hij de olie- en daarmee de benzineprijs in eigen land op het niveau van de wereldmarkt zou brengen om ook zo energie te sparen. Canada, Frankrijk, Engeland, Italië en Japan ver klaarden plechtig dat zij stappen zouden onderne men om de inflatie in te dammen en de groei te stimuleren. En de Bondsrepubliek zou binnen enke le maanden een programma van één procent van het bruto sociaal produkt (12 tot 13 miljoen mark) uitvoeren teneinde de binnenlandse vraag te stimu leren en een hoger groeicijfer te bereiken. Dat heette toen de locomotief-functie. Van al die voor nemens is veel minder terecht gekomen dan was gehoopt. De laatste jaren gaat het er veel meer om intentie verklaringen op te stellen en pogingen te doen om verkeerde ontwikkelingen te vermijden. Dat is, tenminste in begrensde omvang, bijvoorbeeld ge lukt bij de strijd tegen handelsprotectionisme. In Bonn zal, naar verwacht, achter de schermen fors gestreden worden. Want er zijn aanzienlijke verschillen van opvatting. De Amerikanen beleven tegenwoordig een economische groei die groter is dan in de meeste industriële landen en president Reagan heeft de Europeanen gemaand ook iets voor hun conjunctuur te doen. In de vorm van lagere lonen, afbouwen van sociale voorzieningen, meer mobiliteit en flexibiliteit. De Europeanen op hun beurt zien grote gevaren in het reusachtige begrotingstekort en de hoge rente stand in de Verenigde Staten. En Europa en Amerika zijn samen zeer ontevreden over de Japan ners, die de wereldmarkt met hun eigen produkten overspoelen maar hun eigen land met meer of minder trucs afschermen. In Amerika, waar een groot tekort op de handelsbalans heerst, wordt er steeds luider over nagedacht de handelsslagbomen te laten zakken. Maar de staats- en regeringschefs zullen behalve over deze problemen, de schuldencrisis en het milieu ook over buitenlandse- en veiligheidspolitiek praten. In zoverre is de benaming 'economische wereldtop' niet meer juist. In Williamsburg in 1983 stemden de Japanners in met een tekst die als antwoord op het Westen op de nota van de toenma lige Sowjet-leider Andropov over het tweesporenbe- sluit van de NAVO was geformuleerd. Een kleine sensatie. In Bonn staat het strategische defensie initiatief (SDI), de zogenaamde Star Wars, op het programma. Langs de Rijn en rondom de Bondskanselarij, waar de eigenlijke top in de tegen wandluizen gepant serde zogenaamde NAVO-zaal wordt gehouden, zijn de vlaggemasten al als paddestoelen uit de grond verrezen. De staats- en regeringsleiders en hun delegaties (alleen de Amerikaanse telt al 450 leden) worden ontvangen in een welhaast verzegel de stad en voor hun veiligheid wordt gezorgd door meer dan 10.000 man politie. Alle putdeksels in het regeringskwartier zijn met kunststof bewerkt, zodat precies kan worden gecontroleerd of er 'iets' mee gedaan is. Voor het onderdak van vooral de vele journalisten zijn schepen aan de Rijnkade gemeerd, zeer tot ongenoegen van de Bonner hoteliers, die menen dat zij bedden genoeg hebben. Zaterdagmiddag om vier uur zal Kohl in aanwezig heid van de andere deelnemers in de Bondsdag het gezamenlijk communiqué voorlezen. De economi sche top eindigt met een banket bij Bondspresident Richard von Weizsacher. Zondagmorgen gaan de deelnemers, met uitzondering van minister-presi dent Nakasone van Japan en president Reagan van Amerika naar huis. Nakasone vliegt naar Berlijn en Reagan begint aan het tweede, pijnlijke gedeelte van zijn staatsbezoek: het neerleggen van een krans op het soldatenkerkhof in Bitburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 4