ost-Zeeuwsch-Vlaanderen liet ich niet kisten door 't weer Festival vormde hoogtepunt in 'Sas' Feestelijke koninginnedag in Axel en in de kernen Hoe komt een Zeeuw het allergemakkelijkst op Schiphol? Koninginnedag ZO'N DAG LEEFT HIER IN RITTHEM KONINGINNEDAG UITBUNDIG GEVIERD HOORT ZIET ill PZC/ provincie 13 Philippine Jeugd en voetbal beheersten Clingse koninginnedag WAGENRENNEN OP SZYDSLOWSKIPLEIN Kloosterzande jftutomobielclub ■hield in Oostburg Watertorenrit HERTZ SCHIPHOL SERVICE 020-831631 OENSDAG 1 MEI 1985 ULST Ondanks de slechte weersomstandigheden heeft de jeugd dinsdag in vrijwel alle ost-Zeeuws-Vlaamse gemeenten massaal deelgenomen aan de gebruikelijke festiviteiten op oninginnedag. In de verschillende gemeenten en kernen hadden de plaatselijke feest- en ranjecomité's tal van evenementen op touw gezet, zoals de gebruikelijke volksspelen voor 8e jeugd, fiets- en puzzeltochten, touwtrekwedstrijden en optochten met versierde fietsen. Biet veel vlagvertoon begonnen de festiviteiten in Hulst. Op de atletiek baan van het Hulster sportpark was SAS VAN GENT Het absolute hoogtepunt van de koninginne dagviering in Sas van Gent is ongetwijfeld het eerste Smart- I lappenfestival geweest, dat in J en voor diverse horecabedrij- I ven werd gehouden. Verschil lende vertolkers van het Sasse levenslied zorgden naarmate de middag vorderde voor een bijna 'carnavalssfeer'. Zes groepen en artiesten hadden op bekende melodieën Sasse teksten ge maakt. Dat daarbij het nieuwe ophaalbruggetje herhaalde ma len werd genoemd was niet vreemd. Het festival startte al rond half twee. Optredens van Vader Abraham, Wilma, Sylvain Poons, The Fouryo's, Mary Ser vies en de Sasseveria's werden door presentator Otto Tromp aan elkaar gepraat. Organisator Fred Aaldijk toonde zich na af loop van het festival bijzonder tevreden. „Natuurlijk voor her haling vatbaar", verzekerde hij. Het hele Smartlappenfestival kende een voorbereiding van ruim drie maanden en werd ge opend en besloten door muziek theater Vreemd. Maar er werd meer gedaan op de Sasse koninginnedag. De kleu ters en de kinderen van de lagere school in Sas van Gent vertrok ken rond 10.00 uur voor een optocht door de straten. Met versierde karren en fietsen ging het onder muzikale begeleiding van de Arno's en De Vereenigde Vrienden naar de Prinsenkade, waar een behendigheidsproef werd afgelegd. De oudste kinde ren deden mee aan een fotozoek tocht. De bejaarden konden 's middags in hun respectievelijke verenigingsgebouwen terecht, 's Avonds waren er een kleine tweehonderd kinderen, die mee deden aan de lampionnenop- tocht na het concert van de Sasse Harmonie in de muziek tent. Koninginnedag in Sas van Gent eindigde met een groot vuurwerk op de Prinsenkade. In Philippine reden de kinderen van de hoogste klassen 's mor gens in de stromende regen een oriëntatietocht. De jongste kin deren deden diverse oud-Hol- landse spelen op het voetbal veld, nadat ze door de plaatse lijke fanfare vanaf de beide scholen waren opgehaald. Om precies 10.00 uur werd door de brandweer het signaal gege ven, dat de driehonderd ballon nen de lucht in konden. Enkele sneuvelden echter al in de bo- I men van het voetbalveld. Nadat de brandweer nog een demon- stratie had gegeven op het Phi- lipsplein was het de beurt aan de plaatselijke verenigingen. Die hielden een onderlinge tien- kamp. De Oranjedag werd beëin digd met een Oranjebal in de Meerpaal. Ook in Westdorpe en Zandstraat werd uitvoerig koninginnedag gevierd. Daar waren het de tradi- j tionele kinderspelen, die het grootste gedeelte van het konin ginnedagprogramma vormden. Daarbij waren er voor de kleu- i ters en de kinderen van de laag- ste klassen aparte spelen. Opval- lend was dat het 's avonds in de plaatselijke horeca bijzonder dmk was. de belangstelling voor het atletiek- programma vrij groot. De buurtver eniging 'De Statie' uit Hulst hield met veel belangstellenden een versierde fietsenoptocht. Daarentegen was het aantal deelnemers voor de auto- en fotopuzzeltocht heel wat minder. De fietsenrally van 'De Statie' werd wel een succes. Voor de bejaarden en ouderen was er een speciale bejaar denmiddag in 'De Blaauwe Hoeve', terwijl ook de schutters op verschil lende wippen aan hun trekken kwa men. In Sint-Jansteen werd koniginnedag ingeluid met een lawaai-optocht door de kinderen van de kleuterschool. Voor muziek hoefde men daar niet te zorgen, allerlei potten, deksels, en andere attributen zorgden voor de nodige decibels. De tocht eindigde bij de lagere school waar voor de kinde ren een spelenkermis was. Men kon ook deelnemen aan een recreatieloop over 3100 meter, terwijl de 'echte' trimmers zich massaal lieten inschrij ven voor een trimloop. Het spektakel van die middag in Sint-Jansteen was een motorcross op het terrein van vlasser A. Mortier met zo'n twintig motorcrossers uit de streek. De vele honderden belangstellenden konden van de rondvliegende modder duide- CLINGE De viering van Koningin nedag stond in Clinge volledig in het teken van de jeugdspelen en voetbal. In de namiddag kon de jeugd terecht op de sportvelden van de VV Clinge voor de verschillende volksspelen. Alle leerlingen van de lagere school, de kleuterschool en een groot aantal pupillen van Huize De Sterre waren bij deze volksspelen aanwezig. In die tussentijd was er voor de grotere jeugd en voor de volwassenen een be vrij dingswandel tocht over een af stand van 5 kilometer. Ruim 50 deel nemers hadden zich voor deze wan deltocht in laten schrijven. De deelne mers kregen na afloop een blijvende herinnering. AXEL Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden vierde Axel weer als vanouds op grootse wijze konin- ginnefeest. Ook in de kernen Koewacht, Overslag en Zuiddorpe ging de verjaardag van prinses Juliana niet on gemerkt voorbij. Nadat de schooljeugd, begeleid door de plaat selijke muziekkorpsen, zich naar het Axelse stadhuis had begeven, werd daar de vlag gehe sen door kinderen die op of rond 30 april jarig zijn. Hierna werd de dag ge opend met het zingen van het Zeeuws-Vlaam- se volkslied, waarna de aanwezigen werden toe gesproken door burge meester A. Hack en de voorzitter van de Oran jevereniging, de heer A. van Harn. Voor de jeugd waren er hierna allerlei spelen. In Axel vonden er wagen rennen plaats op het Szydslowskiplein voor vijfde en zesde klassen uit geheel groot Axel. Voor de lagere klassen waren er eveneens kin derspelen op touw gezet terwijl de kleuters wer den verrast op een voor stelling in De Halle door 'Poppentheater Opge past'. In Koewacht was er voor de jeugd een film voorstelling en een ten nistoernooi. Zuiddorpe vierde feest door het or ganiseren van een play- backshow en een speur tocht. Terwijl Overslag het feest luister bijzette eveneens met kinder spelen. 's Middags trok er door de straten van dit zich zo nauw met het ko ningshuis verbonden voelende stadje een fraaie optocht, begeleid door de plaatselijke mu ziekkorpsen. Dit was 's avonds ook het geval in Koewacht en Overslag. In Zuiddorpe vond 's middags een demon stratie plaats met poli tiehonden. Ook de ouderen werden in Axel en zijn kernen niet vergeten. Zo von den er overal boog- schietwedstrij den plaats en kon men zich in Axel de krachten me ten via een touwtrek wedstrijd. Traditiege trouw werd het Axelse koninginnefeest afgeslo ten met een druk be zocht oranjebal. lijk geen genoeg krijgen. Veel belang stelling was er ook voor de touwtrek wedstrijden in het gemeentelijk sport park tussen buurten en verenigingen. Verder kon er worden deelgenomen aan verschillende koninginneschie- tingen, zowel voor de jeugd als de ouderen. In Graauw waren er veel deelnemers aan de spelen en de fietsenrally. De plaatselijke fanfare 'Nooit Gedacht' maakte 's avonds tot slot een muzika le rondgang door het dorp. In Kloosterzande werd koninginne dag geopend met het hijsen van de nationale driekleur en een toespraak van burgemeester mr M. Somers, met tot slot samenzang door de aanwezi gen. De jongsten hadden toen al de traditionele kinderspelen afgewerkt. De grote attractie die dag was een zakloopwedstrijd door teams van acht personen van horecabedrijf naar horecabedrijf. In en rond die bedrij ven kon worden deelgenomen aan verschillende spelletjes waaronder sjoelen, piken, bussen gooien, mastklimmen en het eten van hard gekookte. eieren. In Lamswaarde zorgde de muziekver eniging 'Vrijheid Eendracht' voor de muzikale omlijsting tijdens de kinder spelen in het sportpark. Later op de middag werden er volksspelen voor volwassenen afgewerkt. In groepen van zes personen werd niet alleen gestreden om de eer, maar ook heel wat afgelachen. Ook het feest- en oranjecomité Heikant had zijn inwo ners heel wat te bieden. Naast de volksspelen voor de jeugd konden de ouderen deelnemen aan wedstrijden pieren, kaarten en biljarten in ver schillende horecabedrijven. Ook voor de fietsenrally bestond veel belang stelling. In Nieuw-Namen ging de jeugd, na een spelenkermis, na de middag op pad. De kinderen van de kleuter school en de eerste drie klassen van de lagere school brachten een bezoek aan de schaapsherder in het Verdron ken Land van Saeftinghe. De vierde, vijfde en zesdeklassers gingen naar de kerncentrale in Doel. Er was een rondleiding en er werd een film ver toond. Niet alleen veel deelnemers, maar ook veel belangstelling genoten een spelencircuit en een zeskamp in Vogelwaarde. Na de openingshande ling door burgemeester Somers van Hontenisse kon de strijd om de pun ten beginnen. Ook hier een spelenker mis voor de jeugd in de voormiddag, gevolgd door een optocht net na de middag. In Terhole was er heel wat belangstelling voor de gekostumeerde voetbalwedstrijd. Ook de foto-zoek- wedstrijd stond duidelijk in de be langstelling. Na een muzikale rond gang door de kern Terhole werd ko ninginnedag besloten met een gekos tumeerd bal in zaal 'De Kroon' met medewerking van de B'roolse Blaas kapel. In Kloosterzande was men op het originele idee gekomen om enkele teams zaklopend een kroegentocht te laten houden. (Advertentie) jjJjOSTBURG De West-Zeeuws- Iflaamse Automobiel Club hield haar B'atertorenrit in Oostburg voor het eerst op Koninginnedag. De 32 deel- lemers reden in drie klassen: de A-, f- en de C-klasse. )e A-klasse werd in tegenstelling tot |e vorige ritten van dit seizoen niet Jewonnen door de équipe Van de felde. De Terneuzenaren werden nu reede achter de équipe Vonck uit Iet Belgische Sint-Gillis, iet koppel Aers/Dierikx uit Oostburg ^on in de B-klasse en de équipe Van loLSpuessens uit Westdorpe kwam lis beste uit de C-klasse tevoorschijn, fitslagen: A-kfasse: 1 G. Vonck, Sint Gillis, 31 strafpunten, 2 J. van de Velde, Terneu- sn, 196, 3 J. Vinck, Axel, 196. B-klasse: 1 Gers/Dierikx, Oostburg, 394, 2 L. van de goorde, Hoek, 469, 3 W. Verbeke, IJzendij- 530. C-klasse: 1 Van MoLSpuessens, '^estdorpe, 154, 2 De Blaey/Bareman, Ter- tsen, 161, 3 E. Wille, Westdorpe, 165 fpunten. 19 mei vindt in Oostburg de eerstvol- ie rit plaats, de zogenaamde Rode isrit. En dan bedoelen we zonder ge- hol naar het station, zonder gesjouw met koffers. Een heel simpel ant woord luidt: Hertz Schiphol Service. U kunt bij Hertz, zelfs de dag voor uw vertrek, een auto halen waarover u dan 24 uur beschikt En die u bij Hertz op Schiphol achterlaat Alwaar bij terugkeer weer een auto voor u klaar staat, als u dat wenst Dus niet duur parkeren, 'n eind verderop. Geen gedoe met open baar vervoer. Eén telefoontje is al genoeg. En al vanaf f119,- inkl. alle km's, volledige verzekering zonder eigen risico; exkl. benzine. Dus wie echt l vanaf z'n voordeur f Hertzi met vakantie wil... Of reserveer via Hertz Goes (01100-23500) of uw reisburo Verhuur en leasing van Fords en andere uitstekende auto s Je kunt beter een dag werken. Dan ben je niet zo moe als nu". Maar f f dat is dan ook de enige reden die A. Cevaal kan bedenken om de viering van koninginnedag te ruilen voor een gewone werkdag als directie-chauffeur voor de P2)EM. Want ondanks de vermoeienissen die zich aan het einde van een dag vol activiteiten en vooral vol organisato rische beslommeringen doen voelen, blijft voor de voorzitter van de Ritthemse Oranjevereniging 'Oranje Boven' als belangrijkste herinne ring de voldoening. „Je wilt de inwoners een feestelijke dag bezorgen. Dat is iets waar ik echt naar uit kijk", aldus de 58-jarige Cevaal. Koninginnedag 1985 begon voor Ce vaal al vroeg. In februari van dit jaar nam hij het voorzitterschap van 'Oranje Boven' over van J. Machielse, die die functie 25 jaar heeft vervuld. Cevaal, in Ritthem beter bekend als Bram, is de och tend van dertigste april om zes uur opgestaan om zijn huis te versieren. „Als voorzitter van de Oranjever eniging kun je toch niet achterblij ven", meent hij. Want het versieren van de huizen staat volop in de belangstelling in het Walcherse dorp. Over belangstelling heeft 'Oranje Boven' overigens toch niet te klagen. „Voor het feest is die de laatste jaren gegroeid", aldus Ce vaal, „Er komen nu ook steeds meer mensen van buitenaf. Dat is voor ons een stimulans om er mee door te gaan". Meer dan die jaarlijkse impuls heeft het in totaal zeven leden tellende bestuur van de ver eniging niet nodig. „Op de laatste jaarvergadering van de Oranjever eniging waren buiten het bestuur maar zes mensen aanwezig. En als je dan vraagt wat er dit jaar tijdens het feest voor activiteiten gehouden moeten worden, krijg je te horen: laat dat maar aan het bestuur over, dan komt het wel goed". En het kwam ook dit jaar, getuige het enthousiasme van deelnemers en publiek, inderdaad weer goed. Voor Cevaal kende de dag louter hoogtepunten. Eén aspect van de koninginnedagviering is er dit jaar echter wel in het bijzonder uitge sprongen: de huldiging var. oud voorzitter Machielse. Burgemeester drs Th. J. Westerhout van Vlissin- gen bracht 's middags, zoals ieder jaar, een bezoek aan Ritthem. Dit jaar trad hij echter meer op de voorgrond dan anders het geval is. De heer Machielse werd namelijk onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Een onderschei ding die hem ten deel viel vanwege zijn inzet en verdiensten voor de Ritthemse gemeenschap, zo bleek uit de toespraak van de burgemees ter. Ten overstaan van vrijwel de gehele Ritthemse bevolking speld de hij in de muziektent in de Dorps straat de heer Machielse, die duide lijk verrast en aangedaan was door de gebeurtenis, de versierselen op. De burgemeester gaf een overzicht van de staat van dienst van Ma chielse waaruit bleek dat deze niet alleen 25 jaar bestuurslid van 'Oran je Boven' is geweest, maar daar naast ook een lange reeks van jaren een functie onder meer die van voorzitter vervulde in het bestuur van de muziekvereniging 'Onda' en in de inmiddels opgeheven ijsclub Ritthem. Mevrouw Machielse deel de dinsdag in de huldiging. Zij vierde die dag haar verjaardag en werd daarom luidkeels toegezongen door de dorpelingen. Als er mensen zijn die Ma- 7 chielse willen feliciteren, dan kan dat, maar wij moeten verder met de spelen". Voorzitter Cevaal was onverbiddelijk. Het tot dat moment zo mooi aangehouden schema mocht niet teveel in de war raken. En dat gebe eurde ook niet. Vanaf de eerste activiteit 's mor gens tot het Oranjebal 's avonds verliep alles zoals het was gepland. Het zag er 's morgens even naar uit dat de eerste activiteit, de optocht van versierde fietsen, al zou uitlo pen. Ongeveer tien minuten later dan was aangekondigd ging de stoet Ritthemse schoolkinderen en peuters op weg. Zij werden vooraf gegaan door een boerekar, getrok ken door een paard, waarop leden van muziekvereniging 'Onda' had den plaatsgenomen. Het paard werd blijkbaar geïnspireerd door de muziek, want het zette er een straf tempo in. Dat had tot gevolg dat de stoet, aangevoerd door Cevaal, ruim op tijd weer terug was in de Dorpsstraat. Daar aangekomen begon voor de voorzitter 'het grote regelen'. Aller eerst moest de kinderen worden uitgelegd hoe de kinderspelen in hun werk gingen. Maar daarnaast had Cevaal de handen vol om de leden van de jury's die de versierde fietsen en de versierde weningen moesten beoordelen uit te leggen hoe dat allemaal in zijn werk ging. Het ging de kersverse voorzitter echter goed af. „Ik ben dan wel pas een maand voorzitter, maar ik zit al zo'n 25 jaar in het bestuur van de vereniging. Ik ben dus niet onvoor bereid aan het karwei begonnen", aldus Cevaal. De kinderspelen in de morgenuren verliepen dan ook vlek keloos. De Ritthemse jeugd ver maakte zich uitstekend met ballen- gooien, mikado, hindernisbaan, blokken stapelen en spelletjes waarbij lekker met water kim wor den geknoeid. Dat de temperatuur daarbij te wensen overliet en de motregen gestaag viel, deerde hen noch de toeschouwers. Toen de kin derspelen ten einde waren en ieder kind met een prijsje en zakje snoep huiswaarts was gekeerd, was het voor voorzitter Cevaal tijd om even bij te komen. „Nu even een borreltje tegen de kou", zo zei hij in café 'Ons Dorpsleven'. De rustpauze was echter maar van korte duur. Nauwelijks was de borrel genuttigd, of de overige bestuursleden voegden zich bij hun voorzitter om de ploe gen samen te stellen voor de volks spelen die 's middags werden ge houden. Dat leverde de heren Teun van Elsacker, Jan de Pagter, Louw Machielse, Bram Ovaa, Jas Ma chielse en Henk Cevaal samen met hun voorzitter weinig problemen op. „Hier moet nog een grote dame bij", was zo'n beetje het enige punt dat denkwerk vereiste. Maar ook dat werd opgelost en 's middags om half twee stonden vier ploegen van der tien Ritthemers aan de start. Onder een overweldigende belangstelling werkten zij het spelprogramma af, dat onder meer autoduwen, zaklo- pen, paalschuiven en 'kruiwagen lopen' omvatte. Het onderdeel waarbij de ploegleden zo snel moge lijk met z'n allen in een auto moes ten kruipen, veroorzaakte veel hila riteit onder de toeschouwers. Wat dat betreft scoorde ook het 'kruiwa gen lopen' hoog. Twee leden van elk team vomden een kruiwagen, waar bij een van hen op de handen liep en door de ander bij de voeten werd gehouden. In het midden van het parkoers lagen oliebollen, waarvan er ee door de 'kruiwagen' in de mond moest worden genomen. Voorzitter Cevaal liet zich bij dit onderdeel niet onbetuigd en be strooide de deelnemers rijkelijk met poedersuiker. De volksspelen werden gevolgd door een foto-zoekrit voor auto's en fietsers. Het avondprogramma be stond uit een concert van 'Onda' (tijdens de rondgang brachten de muzikanten een serenade aan oud voorzitter Machielse) en een touw trekwedstrijd. Vervolgens werden de prijzen uit gereikt van de verschillende wed strijden, waarna de inwoners van Ritthem zich konden vermaken tij dens het Oranjebal. En onder hen was, uiteraard, Bram Cevaal. Moe, maar zeer voldaan. „Zo'n dag leeft hier in Ritthem", had hij 's mor gens gezegd. De inwoners van het dorp hebben hem daarin gelijk gegeven. Hans Verbeek Bram Cevaal legt de kinderen haarfijn uit wat er van hen wordt verwacht bij het kegelen. Burgemeester Westerhout speldt oud-voorzitter J. Machielse van de Oranjevereniging de versierselen van zijn koninklijke onderscheiding op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 29