ORANJECOMITES OP THOLEN WAREN VROEG UIT DE VEREN Feest in teken van de jeugd ACTIVITEITEN IN ALLE KERNEN Forumdiscussie Middelburg over discriminatie IN TEKEN VAN SPORT EN SPEL 15 AIET KAMERLEDEN Rondgang Tentoonstelling over kermis in Bergen op Zoom Oud en jong marktberichten WOENSDAG 1 MEI 1985 HESTEfiJiÉWCll GOES - Zelfs Oranjebitter kon het niet verhelen. Koninginnedag op Noord- en Zuid-Beveland begon nat, akelig en had op het eerste gezicht weinig met kleurige feestvreugde van doen. Wie echter de wijkcentra en dorpshuizen opzocht, kwam dikwijls terecht in een luidruchtige activiteit of een boeiende theateruitvoering voor de kinderen. Waar het plezier hoogtij ierde, ondanks een achterwege gebleven Oranjezon en hier en daar feestelijke stoeten door het dorp trokken: de Bevelanden in de ban van koninginnedag '85. Gelukkig voor de organiserende Oranjecomité's bleef het 's middags lechts bij de dreiging van regen. De peciale Allegorische optocht in het tot Oranjedorp omgedoopte Wemel- dinge viel zodoende niet in het water. Dikke rijen mensen verdrongen zich n de versierde straten om een glimp jp te vangen van de kunstige creaties lie de dorpelingen hadden vervaar- iigd. Grote indruk liet een soort van Egyptische kar achter, waarop vijf deernen uit de tijd van Cleopatra hun laven - die de wagen voorttrokken - ot spoed maanden. Op een gegeven moment moesten de dames echter hun bevelen wijzigen. Door een aflo pende schuine helling (de Papendijke af) liep de snelheid net iets te hoog op. Een 'historische ramp' werd voorko men doordat behulpzame omstanders de kar tijdig konden afremmen. Voorts was ook de brandweer van de partij met een door een brandweerau to in gang gezette wagen over brand preventie. De constant loeiende sire ne suggereerde alsof het met die pre ventie slecht is gesteld. Het korps hoefde echter niet uit te rukken. In totaal telde de optocht ruim dertig wagens waarop verschillende buurt verenigingen en organisaties hun zeg je trachtten uit te beelden. In een door ood-wit-blauw omgeven Kloetinge eed ook een grote stoet van versierde wagens, fietsen en adere vehikels door de straten. De deelnemers reden in het ritme van de muziek van de brassband 'Exelsior' naar het Geer- tesplein. Daar werden zij door een deskundige jury op hun schoonheid beoordeeld en konden de medailles worden uitgereikt. De andere optochten in de dorpen op de Bevelanden hadden, voorzover er één was, een wat meer bescheiden formaat. In de Goese Polder in Goes had de versierde stoet van fietsen en steppen een bijzondere start. Vooraf werden de vehikels namelijk ge keurd op hun degelijkheid. Aan het hoofd van de jury stond de Goese burgemeester mr. W. Blanken. Na afloop van de optocht werd rond het wijkgebouw de traditionele kinder kennis gehouden. Op het drukke MIDDELBURG - De afdeling Middel burg van de VVD en de afdeling Zeeland van de JOVD houden vrijdag 3 mei een forumdiscussie over het thema 'Discriminatie, wat doen we eraan?'. De bijeenkomst wordt ge houden in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg en begint 's avonds om acht uur. Van het forum maken drie leden van de Tweede Kamer deel uit. Het zijn Hans Dijkstal (vvd), Andrée van Es (psp) en Meindert Leerling (rpf). Ook Eli Leenaars, lid van het landelijk hoofdbestuur van de JOVD, en de journalist Herman Bleich zijn lid van het forum. Aan de orde komen racis me, discriminatie naar sexuele ge aardheid, politieke overtuiging en le vensbeschouwing en dergelijke. MIDDELBURG - Molenwater, 9.30-17 uur: Miniatuur Walcheren; BERGEN OP ZOOM - Roxy I, 14 uur: Sneeuwwitje, a.l.; 20 uur: Apocalypse now, 16 jr; Roxy II, 20 uur: First blood, 12 jr.; Cinem'Actueel I, 20 uur: Body double, 16 jr.; Cinem'Actueel II, 20 uur: Beverly Hills cop, a.l.; Cinem'Actueel III, 20 uur: Wildschut, 16 jr.; GOES - Grand, 20 uur: Commando, 12 jr.; MIDDELBURG - Meccano, 20.30 uur: Una Giornata Particolare; TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: The killing fields, a.l.; VLISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: The Beverly hills cop, a.l.; Alhambra II, 20 uur: Yentl, (ZVU- film). plein trokken kinderen onder meer touwtje en speelden goklustige vol wassenen het spel '21'. De stichting Goes Oranje liet zich ook niet onbe tuigd. De Grote Markt kende alleen 's ochtends vroeg nog stille uren. Na 10 uur was dat met de aanvang van de kinderspelen voorbij. 's Middags stond presentator Arda Cassée Diejen met luide stem borg voor een drukbezochte Grote Markt. Tijdens de voorronde van het Neder lands kampioenschap Zeepbalk- stoeien, ondergebracht in een 'Water- spektakelshow', liepen vele deelne mers een nat pak op. Dit uiteraard tot grote hilariteit en enthousiasme van het publiek, 's Avonds werd er op dezelfde plek gekostumeerd gevoet bald. Ovezande werd dinsdag om 8.45 uur opgeschrikt door een luid klokgelui en een ludieke Tour d'Ovezande. Het Borselse CDA-raadslid W. Remijn deed in zijn openingstoespraak een beroep op de Ovezandse jongeren om de waarde van het koningshuis in te zien. Daarna begonnen de verschillen de festiviteiten in het dorp dat voor deze gelegenheid speciaal in de stijl van de jaren dertig werd gehuld. „Ovezande kent een gemeenschaps vorm die in grote mate gelijk is aan die in de dertiger jaren", aldus Re- mijn. Verklede dorpelingen sierden zodoende in groten getale de in natio nale kleuren gehulde straten. Het Zuidbevelandse dorp Kwaden- damme leek dinsdagmiddag nage noeg verlaten. De meeste inwoners zaten echter in het café 's-Lands Wel varen alwaar jong en oud zich op maakte voor de play-backshow. Voor al de vrouwelijke verschijning van Danny de Munck, de zesjarige Miran da van het Westeinde, oogstte met het lied 'M'n stad' veel succes. Vooraf gaand aan de show was er een 4-kamp waarbij onder meer bomen werden gezaagd, aan flessen werd gezogen en uiteraard in de traditionele jutezak zakgelopen. Het enige dat ontbrak aan de activiteiten was het touwtrek ken. Een immer terugkerend ver schijnsel op koninginnedag. Gelukkig toonde het Oranjecomité van 's-Heer Arendskerke aan dat deze spelvorm niet uit het Bevelandse was verdwe nen. Voor oud en jong was er op koningin nedag van alles te beleven in Kapelle- Biezelinge. Om acht uur werden be woners gewekt door klokgelui, wat voor muziekvereniging Ons Genoe gen een teken was om de kinderen op te halen voor de aubade bij het ge meentehuis. Na afloop was er voor de kleinsten een poppenkasttentoonstel- ling in De Vroone. De oudere kinderen werden beziggehouden met spelen op het Kerkplein. In de middaguren waren er volksspe len op het Kerkplein, die besloten werden met touwtrekwedstrijden tus sen buurten en verenigingen. Het ge meentebestuur kwam als beste uit de bus. Tweede werd het Bruin café, en derde de gymnastiekvereniging Olympia. Eliwere won de eerste prijs voor de straatversiering, de Nieuwe Kerkstraat won hiermee de tweede prijs en het Waardekenshoekplein kreeg de derde. Motorcrossclub De Sproeier gaf 's avonds een demonstra tie weg op het parkeerterrein bij de sporthal, waarna er op het Oranjebal in De Vroone nog feest werd gevierd. Ook op de wegen van de Bevelanden kon niemand voorbij aan de nationa le feestdag. Met grote regelmaat re den auto's langs met een oranje sjerp op de achterruit van de Krabbendijk- se Oranjevereniging. Deze club had namelijk voor 30 april een speciale Oranjerit uitgestippeld. Verschillen de vragen moesten de automobilisten op een papier beantwoorden. De vra gen waren echter niet te moeilijk. Ze dienden immers op tijd terug te zijn voor het Oranjebal, een bal dat zeker niet alleen in Krabbendijke werd gehouden. Vele Bevelandse dorpelin gen maakten 's avonds hun opwach ting bij een café of buurtcentra om een toast uit te brengen op koningin Beatrix. Optocht van oude tractoren in Burgh-Haamstede. ZIERIKZEE Op koninginnedag is op heel Schouwen-Duiveland volop feest gevierd. De meeste activiteiten van de oranjeverenigingen stonden in het teken van sport en spel, terwijl optochten van versierde fietsen en wagens in diverse plaatsen veel bekijks trokken. Vooral de deelname van de jeugd was massaal, want ook op deze koninginnedag viel het accent met name op kinderspelen. In Zierikzee werden zelfs op vijf ver schillende plaatsen in de stad activi teiten voor kleuters en kinderen van de lagere scholen gehouden. Daar wachtte overigens tegen het eind van de middag een menigte van enige honderden naar het oude sportpark Bannink gekomen belangstellenden een flinke teleurstelling. Omstreeks vier uur zouden er vier parachutisten landen. Maar het verwachte team van de eerste Nederlandse parachutisten club moest verstek laten gaan vanwe ge het lage dikke wolkendek. „Onder deze omstandigheden is het onverant woord te springen. Veiligheid gaat boven alles", aldus Jan Ernest van de paraclub. De Zierikzeese oranjevereniging had het parachute-springen aangekon digd als 'stunt' na afloop van de optocht door de binnenstad. De stoet van vele tientallen kinderen met ver sierde fietsen en vier praalwagens van Zierikzeese buurtverenigingen eindig de op Bannink waar dan ook rond het tijdstip van de 'stunt' een drukte van belang heerste. Voorzitter T. Simmers van de oranjevereniging maakte als pleister op de wonde van het vergeef se wachten de prijswinnaars van de optocht bekend. De winnende praal wagen was de 'Caubrug' van de buurt vereniging Watermolen, gevolgd door de Smurfenwagen van de buurtver eniging Dikke Toren. Van de indivi duele deelnemertjes werd eerste een Pisa-fan met 'Kopje koffie, glazenwas ser'. Afgezien van het door de zware bewol king niet doorgaan van het parasprin- gen in Zierikzee deed het nogal kille weer echter weinig afbreuk aan de belangstelling voor en de deelname aan de vele oranje-festiviteiten, ook al koos de oranjevereniging Renesse er voor om de kinderspelen niet buiten Tentoonstellingen AXEL - Galerie Slijkdreef, 10-18 uur: tekeningen voor kinderen van Gitte Spee; Streekmuseum, 13.30-17 uur: Calligra- fisch werk van Ernst de Vries. BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 14-17 uur: Werken Marinus Schipper (t/m 1/9) en schilderijen van nieuwe realisten; Stichting Etcetera: werken van Rietje van Nunen; BRESKENS - v.m. Wit-Gelekruisge- bouw, 14-17 uur: collectie fossielen, mineralen en curiosa van Jan Goet- hals. CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-18 uur: werken Marie-José de Cock en Peter van Esbroek. DOMBURG - Zeeuws Biologisch Mu seum, 10-17 uur: 'Fossiele schelpen zoeken... en vinden in Zeeland'; GOES - Galerie Mat, 13-18 uur: werken diverse kunstenaars. HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktui gen. HULST - Galerie Van Geyt, 9-18 uur: aquarellen van Ronny Ivens. KATS - Galerie Zwaluwenhof, 14-18 uur: werken van Piet van 't Hageland; KLOOSTERZANDE - Gemeentehuis, 8.30-17 uur: Fototentoonstelling. MIDDELBURG - 'Balans 17', 11-17 uur: kleine installaties van Henric Borsten; Abdij 9, 10-12 en 14-17 uur: 'Rechtop vrijheid' en 'Zeeland 1940-1945'; Kunstuitleen (Kuiperspoort), 13.30-17 uur: gouaches van Bert Neelen. OOSTKAPELLE - Molenweg 36,10-12 uur: Fossielenmuseum. TERNEUZEN - Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16.30 uur: lino's van Jan van Geem; Galerie 'Blokken 7', 14-18 uur: 'Na tuurzijde'. VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 10-12.30 en 13.30-17 uur: 'De klepper klept niet meer'; Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: expositie levende reptielen, amfibieën en insekten; IJZENDIJKE - Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'Het waterschap over de grenzen heen'. De alegorische optocht in Wemeldinge. Koninginnedag ging in Zierikzee van start met een rondgang door de har monie 'Kunst en Eer' en de showband van 'Rust Roest'. Burgemeester Th. de Meester leidde de dag officieel in met een toespraak op het Havenplein waarna padvinders van de mr Bak- kergroep de vlag hesen. 'Rust Roest' vervolgde het buitengebeuren met een nieuwe show en de ochtenduren werden verder gevuld met kinder spelen, openlucht-schaak onder de Beurs en waterspelen, in de vorm van een zeskamp in de Oude Haven. Druk bezocht sluitstuk van de dag was een grote oranjemarkt op het Havenplein en een popconcert door 'Q'65' in de jeugdsoos Brogum. Op Schouwen-Duiveland viel op ko ninginnedag vrijwel geen spatje regen maar-de zon liet geheel verstek gaan. BERGEN OP ZOOM - In het gemeentemuseum Het Markie zenhof te Bergen op Zoom wordt zaterdag 11 mei de ten toonstelling 'Kermis in het Mar kiezenhof 2' geopend. De voor zitter van de stichting Kermis en Processies te Bergen op Zoom, drs. P. G. M. van Heijst, verricht die opening. Hij doet dat om 16.00 uur. De expositie is samengesteld uit de bezittingen van deze stich ting, aangevuld met een aantal bruiklenen. Te zien zijn de meest uiteenlopende voorwerpen die met elkaar gemeen heben dat ze iets met de kermis te maken hebben. Dat zijn bijvoorbeeld gondels, paarden van draaimo lens, achterhangen en andere attributen. In Bergen op Zoom is een vrij grote collectie van der gelijke voorwerpen. Deze verza meling komt over ongeveer één jaar permanent in het Markie zenhof te staan. De Markiezen- stad is in de wintertijd ook de woonplaats van een groot aantal kermisexploitanten. Omdat al eens eerder een dergelijke ten- toonsteling werd gehouden is het cijfer twee achter de naam van de expositie gekomen. Het museum is dagelijks - met uitzondering van maandag - ge opend van 14.00 uur tot 17.00 uur. In de periode 1 juni tot en met 31 augustus is het museum van dinsdag tot en met vrijdag tussen 11.00 uur en 17.00 uur te bezoeken. De tentoonstelling duurt tot 9 september. Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel. 01100-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur- weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Homoseksualiteit - COC regio Walcheren, ook voor huwelijk en homofilie, tel. 01184- 71854. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 1180-38080, dag. van 16-20 uur. THOLEN De festiviteiten ter gele genheid van koninginnedag stonden dinsdag op het eiland Tholen vooral in het teken van de jeugd. Met name in de ochtenduren waren er in de meeste dorpen allerlei kinderspelen. Leden van Oranjecomité's en andere verenigingen waren vroeg uit de ve ren om de spulletjes daarvoor gereed te zetten. Eén van hen. Toon Brusse laars uit Oud-Vossemeer, vertelde dat hij dinsdagmorgen samen met een aantal anderen al om vijf uur in de weer was op het plaatselijk sport veld, om alles op tijd klaar te hebben. „Je doet het allemaal voor dat kleine spul. Zelf heb je er niet zoveel aan, maar je bent er de hele dag bij", aldus Brusselaars. Na de spelletjes 's morgens, waaraan zowat alle leerlingen van de kleuter en lagere scholen deelnamen, speel den ruim honderd kinderen uit Oud- Vossemeer 'levend ganzenbord'. Dat was een tocht die door het hele dorp voerde en waarbij onderweg allerlei opdrachten moesten worden uitge voerd, variërend van koekhappen tot het eten van een beschuit en tegelij kertijd fluiten. In Stavenisse trok de optocht met versierde fietsen, aanhangwagentjes, karretjes en wat er verder nog wielen had de nodige aandacht. Voorafge gaan door muziekvereniging Euterpe slingerde de bonte stoet zich door het dorp. Het hoogtepunt van de feestelijkhe den in Stavenisse vormden de spelen voor de wat oudere jeugd in de Voor straat. Vooral het onderdeel waarbij een kussengevecht moest worden ge houden op een glibberige balk, die boven een grote bak met zeepsop was bevestigd, trok flink wat kijkers. Tot leedvermaak van het publiek tuimel de de een na de ander in de grote kom met schuim. Op de rommelmarkt, die de koninklij ke fanfare Accelerando uit Sint-Anna- land in de Sakofahal aan de Bierens- straat hield, was te zien wat er zoal bij de grote schoonmaak van de plaatse lijke zolders te voorschijn was geko men. Oude meubels, boeken, lampe- kappen, overbodig servies en aanver wante zaken gingen van de hand. Via het rad van avontuur vonden worsten en flessen wijn hun weg naar de goklustigen onder het publiek. Aan de overkant van de straat brachten le den van de gymnastiekvereniging WIK oliebollen aan de man om zo de clubkas wat te spekken in verband met het naderende zilveren jubileum. Het bejaardenhuis Sint-Maartenshof was het centrale punt van de activitei ten op koninginnedag in Sint-Maar tensdijk. Oud en jong ontmoetten elkaar daar bij de vele vermakelijkhe den, die in de gang her en der door het hele bejaardenhuis waren opgesteld. In de recreatiezaal draaide de fancy- fair op volle toeren, terwijl buiten een rommelmarkt werd gehouden. Lampioenoptochten en oranjebals vormden in de meeste dorpen 's avonds het sluitstuk van de festivitei ten. Een kussengevecht op een glibberige balk boven een grote bak met zeepsop, zoals in de Voorstraat in Stavenisse, altijd goed voor een grote toeloop van op leedvermaak belust publiek. maar in de kleuterschool en in een manege af te werken. Koninginnedag 1985 in Renesse stond mede in het teken van de bevrijding en onderscheidde zich daarmee van de meeste programma's elders in de regio. Dat kwam met name tot uit drukking in de optocht, met deelna me van een peloton van de nationale reserve alsmede van zes oude leger voertuigen van de landelijke vereni ging Keep them Rolling. Gezien het opmerkelijke karakter van de stoet werd met een legertruck, enige jeeps en een landingsvaartuig in slagorde vanuit Renesse ook nog naar Burgh- Haamstede gereden. Trouwens ook de volksspelen in Renesse hadden een nostalgisch tintje en herinnerden aan de bevrijdingsfeesten met steltlopen, zaklopen en kussengevechten. Burgh-Haamstede bracht een aan een nog verder verleden herinnerende op tocht met enkele historische wagens op de been. Met de eerste prijs be kroond werd de 'Middeleeuwen', pronkstuk van de basisschool 'Onder de Wieken'. Zangvereniging 'Nu met Hope' presenteerde een blik vooruit en kreeg de tweede prijs voor de uitbeelding van het jaar 2005. De derde prijs was voor de brandweer Westerschouwen voor 'Brandpreven tie in de boswachterij'. Verder was de 'Milieu-bakfiets' van Leo Jonker goed voor de eerste prijs onder de indivi duele deelnemers. In Burgh-Haamstede namen groepen van elk ongeveer 90 kinderen deel aan straattekenen, en rolschaats-wedstrij- den. Esther Lagendijk won de wissel beker van de op de Slotlaan gehouden traditionele wedstrijden ringsteken te paard, die totaal 25 deelnemers trok ken. Vooral sportactiviteiten stonden cen traal in de Duivelandse vissersplaats Bruinisse, waar in de avonduren de bekende Bruse wieleramateur A. J. van der Steen tot sportman van het jaar werd gekozen en de sportpen ning van verdienste werd toegekend aan Henk Groeneveld, promotor van de tennissport en de Bruse Boys voetbaljunioren, en gedurende tien jaar voorzitter van de tennisvereni ging Bru Tën. Op het sportveld wer den onder meer volleybal en voetbal gespeeld. De dag werd geopend door een kope rensemble en verder beleefde Bru een drukbezochte kinderbraderie. De jeugdgroep 'Rattenvanger van Hame ien' kreeg de eerste prijs in de optocht van verklede kinderen waarin een echte Bruse 'Popie Jopie' tweede werd. Voorts werden massaal ballon nen opgelaten en wedstrijden jeu-de- boules en 'auto-duwen' gehouden. In Duiveland bleek op koninginnedag Rein van Klinken van de dienst ge meentewerken de sterkste man van Nieuwerkerk wat hij aantoonde met wedstrijden spijkers-slaan, boomza- gen en auto-slepen. Maar weinig min der sterk dan de dertigjarige gemeen tewerker was overigens de jaren jon gere Michael van de Ban, die tweede werd. Verder ontpopte Anja van Strien zich bij het auto-trekken als de sterkste vrouw van Nieuwerkerk, waar voorts spelen, danswedstrijden en een optreden van de dweilband 'Dikke Mik' op het programma ston den. Ingrediënten van de programma's el ders in de regio waren onder meer een oranjemarkt in Zonnemaire, zeven- kamp-spelen. een barbecue en lam pionoptocht in Brouwershaven en in Scharendij keplay-backwedstrij den en een oriënteringsrit voor auto's. VEEMARKT LEIDEN Prijzen extra kwaliteit dikbillen 2500-5000. stieren (resp ie en 2e kw.) 8.90-9.40 8.00- 8.90 vaarzen (resp le en 2e kw.) 7.90-9.00 6.75-7,90 koeien (resp. le. 2e en 3e kw.) 7,88-8.80 6,90-7,80 6,50-6,90. worstkoeien 5.80-6.85. schapen 200-255. per kg 6.00-8,00 lammeren (rammen) 300-385, per kg 12,00- 13,00, lammeren (ooien) 240-280. per kg 11,00-12,50. zeugen (resp. le en 2e kw.) 2,95-3,05 2,85-2,95. melk- en kalfkoeien (resp. le en 2e soort) 2300-3000 1700-2300. melk- en kalfvaarzen (resp le en 2e soort) 2200-2900 1600-2200.'guste koeien 1400-2500. enterstieren 1300-2400. pinken 1100-1700. graskalveren 700-1100. nuka's voor de mest roodbont stieren 425-650, vaarskoeien 325- 475. nuka's voor de mest zwartbont stieren 260-475, vaarskoeien 200-325. schaap met lammeren 300-500. bokken en geiten 10-150. Aanvoer: slachtvee 160. stieren 70. ge- bruiksvee 462. jongvee 78. nuka's roodbont 1000. nuka's zwartbont 2471. slachtschapen en lammeren 400. gebruiksschapen en lam meren 234. varkens 809 bokken en geiten 55. paarden 9. totaal 5748. Stemming (resp. handel en prijzen): slachtvee en stieren vlug - hoger, gebruiksvee vlot - gelijk, jongvee redelijk - gelijk, nuka's vlot - hoger, schapen en lammeren vlot - gelijk, varkens flauw - lager, bokken en geiten vlot - gelijk. Zonloze dag kan vreugde op de Bevelanden niet drukken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 27