IN DE VRIJMGKRANT: GODSPEED OP WEG NAAR VS Koningin vierde feest in kop van Noord-Holland Reagan: goede kansen in Genëve OOK TECHNISCHE SAMENWERKING Nog tckoud Protest Walesa tegen aanhouden arbeiders aan vooravond 1 mei REA G/N HOOPT OP BEGRIP CONGRES Vietnam J?st Colombiam Vogelwaare Katknuppelen Aanslagen op kantoren goudmijnen Zuid-Afrika Van der Graaf Greenpeace wil boycot Noorse vis uit protest tegen walvisvaart VEELBEDRUVEN ONTTREKKEN ZICH AAN BETALINGS VERPLICHTING 228e jaatiang no. 102 /Voensdai 1 mei 1985 vrijdagkrant INFORMATIE INCASSO Zekerheid in Zaken Zonnige Hoden. Weinig of geen neerslag. Hige, later krachtige wes tenwind. Inperatuur 11 graden. Elke vrijdag ander nieuws... ROVINCIALE Lech Walesa WARSCHAU (Reuter/ AFP/DPA UPI) - De lei der van de verboden Poolse vakbond Solida riteit, Lech Walesa, heeft dinsdag in een te legram aan de parle mentsvoorzitter gepro testeerd tegen „massale aanhoudingen van ar beiders en vertegen woordigers van de in telligentsia" aan de vooravond van 1 mei. Duizenden politiemen sen en militairen zijn in de Poolse steden samen getrokken. Volgens Wa lesa is onder deze om standigheden de 1-mei- viering geworden tot een „farce van het arbei- dersfeest". Men moet zich, aldus Walesa, daar om afvragen of de op tochten niet beter kun nen worden afgelast „in plaats van de mensen onder escorte door de straten van een door po litie belegerde stad te jagen" Naar in kringen van So lidariteit in Gdansk ver luidt zijn daar kort voor 1 mei minstens vijftien personen aangehouden. Daaronder zei drie ar beiders uit de omgeving van Walesa, Konrad Ma- ruszczyk, Piotr Konop- ka en Bogdan Olszews ki. Ook in andere steden zouden mensen zijn aan gehouden. De autoritei ten willen daarmee ken nelijk tegendemonstra- ties verhinderen, waar toe de ondergrondse lei ding van Solidariteit (TKK) heeft oproepen. Haidelsboycot VS tegen Nicaragua WASHINGTO, (AP/AFP) - De Amerikaanse president Rea gan heeft bes ten een algeheel handelsembargo in te stellen tegen Nicaraia en om een Amerikaans-Nicaraguaans vriendschapswdrag op te zeggen. Volgens een voorlage versie van een verklaring van heVitte Huis is Rea gan verder van pl; alle diensten van de Nicaraguaans luchtvaartmaat schappij Aeronicen van de Nicara guaanse schepemp de VS op te schorten. Dinsdagras al bekend ge worden dat minisr Shultz van bui tenlandse zaken dpresident voorge steld had een derlijke boycot af te kondigen. Volgens de verkling, die dinsdag avond nog formeerijgegeven moest viorden, zijn de haielingen van Nica ragua "die gesteu worden door de Sowjet-Ume en lar bondgenoten, aet in overeensteming te brengen Biet normale hancsbetrekkingen." De Nicaraguaanseandel met de VS Is sinds 1981 drasich teruggelopen, en weerspiegelt deerslechterde be- ekkingen tusserde twee landen, licaragua voerde rig jaar ongeveer 1.0 miljoen dollaruim 380 miljoen gulden) aan Amerkanse produkten jn, terwijl de exirt naar de VS, voornamelijk banal, koffie en an dere landbouwprcikten, ongeveer de helft van dat brag beliep. 8og geen week gelen heeft het Huis van Afgevaardigdepogingen van de ïbgering-Reagan gwarsboomd om de Amerikaanse hu aan de contra's die tegen de sandistische regering hi Nicaragua vechi, te hervatten. Volgens de voorlopi verklaring is de merikaanse regeig van mening at er in het Congrtveel meer steun is voor economischnaatregelen te gen Nicaragua dan ior militaire be trokkenheid, "Directe pressie is benige effectieve middel om het Nicaguaanse gedrag te matigen," luidde de verklaring. De maatregelen moeten worden gezien als "onmiskenbaar bewijs dat wij de verplichting om onze veiligheidsbe langen en die van onze bondgenoten te beschermen, serieus nemen." Niet alleen probeert Nicaragua zijn revolutie naar elders in Midden-Ame- rika te exporteren, maar bovendien is de regering-Reagan te weten geko men dat Nicaragua militaire banden heeft aangeknoopt met Iran, aldus de verklaring. Amerikaanse functionarissen vinden de banden met Iran bijzonder zorg wekkend vanwege de rol die Iran vermoedelijk speelt in terroristische activiteiten in Libanon en elders. Reagan is verder van plan om een Amerikaans-Nicaraguaans Verdrag voor Vriendschap, Handel en Naviga tie op te schorten. De diplomatieke betrekkingen zullen gehandhaafd blij ven, als blijk van de Amerikaanse bereidheid om de dialoog met Nicara gua te hervatten als de huidige om standigheden zich mochten wijzigen. Amerikaanse functionarissen zeiden dat de regering haast maakte met de mogelijke instelling van sancties van wege het bezoek van de Nicaraguaan se president Ortega aan Moskou, waar hem door de Russische autori teiten hulp is toegezegd. De toetreding vcSpanje en Portugal tot de'G is nog steeds niet definif geregeld. 3AGINA 3 Vietnam vierde deren de tiende verjaarde van de overwinning op Amerika nen. 'AGINA 5 De Colombiaanse elrenners krijgen steeds megreep op het internationaleielerpelo- toniGINA 17 Aan de kampioenijdhn de vierde klas zondais onver wachts een eindiekomcn doordat titelkand:at Axel op eigen terrein rrassend verloor (0-1). Door it resul taat werd Vogelwfde, dat zelf wel won (3-2), kepioen en promoveert naar s derde klas. PiINA 19 Radio, tv en kun 2 Binnen- en buitcand: 3 en 5 Opinie en achterpi 4 Varia: 7 Provincie: 11, 13 i Sport: 17, 18, 19 e21. LONDEN (APi Uit de haven van Londen is dinsdag een replica van een zeventiende-eeuws schip vertrokken naar Amerika, de Godspeed' zal dezelfde route varen die Britse kolonisten in de jaren 1606-1607 volgden toen zij op weg waren naar Jameston, Virginia. Het na-gebouwde zeilschip heeft een bemanning van Amerikaanse vrijwilligers. Op de foto zijn twee in 'oude' kledij gehulde bemanningsleden bezig met het zeilklaar maken van de Godspeed. r.r ispc CALANTSOOG Koningin Beatrix slaat van schrik de hand voor haar mond als één van de prinsjes zijn stok bij het katknuppelen per ongeluk midden in het publiek gooit. Rechts burgemeester Van Gosliga en in het midden Prinses Margriet. ANNA-PAULOWNA (GPD) - Koningin Beatrix, die haar eerste lustrum als vorstin vierde, was gisteren het stralende middelpunt van de Koninginnedagviering in de kop van Noord-Holland. De koningin, prins Claus, hun zonen Johan-Friso en Constantijn, prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven - net als prinses Juliana gisteren jarig - en hun kinderen Maurits, Bernhard, Pieter-Christiaan en Floris woonden de festiviteiten in de plaatsen Anna-Paulowna, Callantsoog en Schagen bij. Prins Willem-Alexander was afwezig omdat hij bezig is met zijn eindexamen. De koningin genoot duidelijk van de feesten in Noord-Holland. Zelfs toen een tweetal krakers op een flatdak in Schagen hun broek naar beneden trokken en in hun blote achterwerk in de richting van de koningin draaiden, had dat geen invloed op haar humeur. Een scha terlach was de reactie van de konin gin toen zij het tweetal zag staan. Even voor halftien arriveerde het koninklijk gezin per koninklijke trein in de bloembollengemeente Anna-Paulowna. De familie Van Vollenhoven was even eerder per helikopter aangekomen. De konink lijke gasten bezochten onder meer de kern van Anna-Paulowna. Na een rit van enkele kilometers langs 160 bloemenmozaieken arriveerde het gezelschap in de Zwaluwhal in Breezand. Daar legde koningin Bea trix, geholpen door prinses Margriet en de prinsen Friso, Constantijn en Floris de laatste hand aan een uit ongeveer 200.000 narcissenagels be staand bloemenmozaiek met het portret van koningin Anna-Paulow na. Callantsoog was de gemeente waar de prinsen het meest aan hun trek ken kwamen. Terwijl hun ouders, omstuwd door een geweldige me nigte, langs allerlei praalwagens liepen, vermaakten de prinsen zich met het 'katknuppelen'. De bedoeling van dit spel is dat van een afstand van een meter of vier met een houten knuppel naar een aan touwen hangend houten ton netje wordt gegooid. Hoe meer de knuppel van het tonnetje vernielt, hoe hoger de puntenwaardering. De prinsen hadden duidelijk veel lol in het spel. Pieter-Christiaan, de derde zoon van prinses Margriet, was re delijk bedreven. Hij scoorde een aantal malen en had de waarschu wingen van Constantijn, de jongste zoon van koningin Beatrix, niet nodig. „Niet naar burgers gooien", riep die op een gegeven moment. Ook in Schagen, waar een grote menigte was samengestroomd, was er voor de prinsen het nodige te doen. Daar begon het festijn met handboogschieten. Zelfs Bernhard, de tweede zoon van prinses Mar griet, deed hieraan mee, terwijl hij weinig zin leek te hebben in de Koninginnnedag-activiteiten. Alle prinsen en Pieter van Vollenhoven waagden zich aan het handboog- schieten. Prins Claus was op de kinderrommelmarkt in Schagen he lemaal in zijn element. De prins 'onderhandelde' geruime tijd met enkele jonge verkopers maar bleek tot hun teleurstelling niets te kun nen kopen omdat hij geen geld bij zich had. De viering in de kop van Noord- Holland werd afgesloten met een - voor Schagen - traditionele kinder optocht. Versierde fietsjes, steps en verklede kinderen trokken in een stoet langs het gemeentehuis. Ko ningin Beatrix vroeg met handge baren vanaf het balkon, waarvan daan het koninklijk gezelschap de optocht gadesloeg, om meer ruimte. De kinderen dreigden zelfs onder de voet te worden gelopen in de menig te. Dat een koninklijk bezoek ook leed kan veroorzaken, had prins Claus even daarvoor al ontdekt. Hij droogde de tranen van een jongetje dat in het oprukkende publiek zijn vader was kwijtgeraakt. Premier Lubbers feliciteerde eer der op de dag de koninklijke fami lie via de televisie. Hij prees het optreden van koningin Beatrix ge durende haar eerste vijf jaar als regerend vorstin. Lubbers wenste in het bijzonder prins Willem Ale xander sterkte toe nu hij krachtens de grondwet geroepen is tot troon opvolger. SCHAGEN ten. Prins Constantijn concentreert zich bij het handboogschie- Suriname leent van Taiwan PARAMARIBO (ANP) - Tai wan heeft Suriname een zach te lening van 72 miljoen Suri naamse guldens(ongeveer 140 miljoen Nederlands) ver strekt tegen gunstige voor waarden. De lening wordt binnen twee weken opneem baar. Dit heeft de president van de Centrale Bank van Suriname, H. Goedschalk, dinsdag op een persconferentie in Paramaribo gezegd. Verder hebben Suriname en Taiwan ook een akkoord gesloten voor technisch-economische samenwerking. Namens Suriname werd deze overeenkomst ondertekend door de vice-premier Eric Tjon Kie Sim, die de onderhandelingen met Taiwan heeft gevoerd. Goedschalk zei dat de lening na aflos- singsvrije periode van twee jaar in tien jaar moet worden terugbetaald. Het geld moet binnen drie en een half tot vier jaar worden opgenomen en zal mogen worden gebruikt voor de aan koop van alle goederen die Taiwan produceert. Tijdens de besprekingen is verder gebleken dat voor Suriname de mogelijkheid bestaat van financie ring van nader uit te werken projec ten. Minister Tjon Kie Sim, die sprak van „zeer moeizame onderhandelingen" zei dat Taiwan Suriname op diverse gebieden zal helpen in het kader van de technisch-economische samenwer king. Hij noemde in dit verband ken nisoverdracht op het gebied van de landbouw, visserij, hout- en natuur steenindustrie en het bereiden van oliën uit rijst. Tot enkele jaren geleden leverde Tai wan aan Suriname voor acht tot tien miljoen gulden per jaar. Als gevolg van de importbeperkende maatrege len is het bedrag nu gehalveerd, zei de minister. Suriname zelf levert Taiwan niets, maar men is overeengekomen de handelsbalans tussen de beide landen in evenwicht te brengen. Om de handelsbetrekkingen te bevorde ren zal Suriname binnen niet al te lange tijd een proeforder van 2000 kubieke meter hout aan Taiwan leve ren. Taiwan zal vrijwel alle kosten voor haar rekening nemen bij uitzen ding van deskundigen naar Suriname. Premier Udenhout, die niet naar Tai wan meereisde vanwege de recente regeringscrisis, zei tijdens de perscon ferentie dat Suriname internationaal successen behaalt ondanks de tegen- WASHINGTON (AP) - President Rea gan heeft dinsdag gesproken met de Amerikaanse delegatieleiders voor de wapenonderhandelingen in Genè- ve. Na het overleg met John Tower, Max Kampeiman en Maynard Glit- man verklaarde Reagan dat de voor uitzichten voor een werkelijke beper king op kernwapens in geen jaren zo goed waren geweest. De eerste onderhandelingsronde met de Sowjet-Unie begon op 12 maart en werd in april afgesloten. De onderhan delingen zullen op 30 mei weer worden hervat. Minister van buitenlandse zaken Shultz waarschuwde echter dat er nog flink onderhandeld moet worden, en dat de eerste ronde in wezen een eerste aanzet was en een verduidelij king van de posities. werking van bepaalde landen, daar mee kennelijk doelend op onder ande re Nederland. Een van de effecten van de opschorting van de Nederlandse ontwikkelingshulp is geweest dat pro jecten die door de Commissie Ontwik kelingssamenwerking Nederland-Su- riname (CONS) al waren goedgekeurd halverwege de uitvoering niet meer werden gefinancierd, aldus Udenhout. Teneinde kapitaalverlies tegen te gaan besloot Suriname de projecten uit eigen middelen verder te finan cieren, wat een van de oorzaken is van het huidige deviezentekort. JOHANNESBURG (REUTER/DPA/ GPD) In het centrum van de Zuid- afrikaanse hoofdstad Johannesburg zijn dinsdagochtend bommen ont ploft in kantoren van twee grote goudmijnbouwmaatschappijen. De explosies richtten flinke schade aan bij de Anglo American Corporation en de Anglo Vaal. Beide maatschappijen hebben in het weekeinde aangekondigd ruim 17.000 stakende zwarte mijnwerkers te wil len ontslaan, maar zijn daar ten dele weer op teruggekomen. Volgens de politie is niet duidelijk of er enig verband tussen de bomaanslagen en het arbeidsconflict bestaat. De ontslagen vielen na wilde stakin gen van enkele maanden in twee grote goudmijnen, 150 kilometer ten zuiden van Johannesburg. Maandagavond maakte de zwarte mijnwerkersbond NUM echter bekend dat het meren deel van de ontslagen mijnwerkers weer in dienst genomen zou worden. Na een jarenlange strijd tegen de Zuidafrikaanse apartheid is het libe rale dagblad Rand Daily Mail dins dag voor het laatst verschenen. Ongeveer 83 jaar na de oprichting sloot de krant haar bewogen geschie denis af met een hoofdartikel onder de kop: 'Ga in vrede', hetgeen als verma ning aan het adres van het blanke bewind gezien werd. De regering in Pretoria heeft vaak geprobeerd de Rand Daily Mail het zwijgen op te leggen, omdat het blad meerdere malen de overheid door onthullingen in verlegenheid bracht. Zo had de Mail tien jaar geleden een belangrijk aandeel in het ontrafelen van illegale inlichtingenactiviteiten van conservatieve ministers en amb tenaren. Het met 120.000 exemplaren grootste dagblad van Zuid-Afrika houdt vooral op te verschijnen omdat de verliezen in de afgelopen jaren te groot geworden zijn. OSLO (RTR) - De milieu-organisatie Greenpeace vraagt om een interna tionale boycot van Noorse vis en visprodukten omdat dit land weigert zijn commerciële walvisvangst op te geven. Woordvoerder Michael Nielsen deelde vanuit Kopenhagen mee dat ook het dwarsbomen van walvisvaarders niet wordt uitgesloten. Greenpeace is voorts van plan volgend jaar een permanent kantoor in Noorwegen te openen. Noorse schepen vingen vorig jaar een 800 dieren. Een woordvoerder van het ministerie van visserij in Oslo zei dat Noorwegen zich zou verzetten tegen alle pogingen om het te dwingen zijn commerciële walvisvangst te beëindigen. (Zie ook pagina 11) lAdvertentie Uw afnemer betaalt niet. Wat doel u nu? Wacht niet te lang. Geef uw vordering in handen van Van der Graaf Incasso. Voor een vriende lijke of kordate aanpak. Tegen een geringe provisie. Meer weten? Een uitgebreide folder ligt voor u klaar. Bel even (020) 934 934.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1