Hoe komt een Zeeuw het allergemakkelijkst op Schiphol? Koninginnedag ZO'N DAG LEEFT HIER IN RITTHEM VOORAL NIEUWE ACTIVITEITEN SLAAN AAN PZC/ provincie 13 HERTZ SCHIPHOL SERVICE 020-831631 ouburgse vereniging ejaarde biljarters met buurtbewoners in Middelburg bestaat tien jaar vangelisatiedienst Vlaggenparade Turken maken kennis Bijeenkomst en nieuwsbrief vrouwenenemancipatie op Walcheren Kindermarkt En dan bedoelen we zonder ge- hol naar het station, zonder gesjouw met koffers. Een heel simpel ant woord luidt: Hertz Schiphol Service. U kunt bij Hertz, zelfs de dag voor uw vertrek, een auto halen waarover u dan 24 uur beschikt En die u bij Hertz op Schiphol achterlaat Alwaar bij terugkeer weer een auto voor u klaar staat als u dat wenst Dus niet duur parkeren, 'n eind verderop. Geen gedoe met open baar vervoer. Eén telefoontje is al genoeg. En al vanaf f 119,- inkl. alle km's, volledige verzekering zonder eigen risico; exkl. benzine. Dus wie echt vanaf z'n voordeur met vakantie wil... Of reserveer via Hertz Goes (01100-23500) of uw reisburo. Verhuur en leasing van Fords en andere uitstekende auto's Bram Cevaal legt de kinderen haarfijn uit wat er van hen wordt verwacht bij het kegelen. WOENSDAG 1 MEI 1985 Burgemeester Westerhout speldt oud-voorzitter J. Machielse van de Oranjevereniging de versierselen van zijn koninklijke onderscheiding op. Duizenden in actie voor Je kunt beter een dag werken. Dan ben je niet zo moe als nu". Maar f dat is dan ook de enige reden die A. Cevaal kan bedenken om de viering van koninginnedag te ruilen voor een gewone werkdag als directie-chauffeur voor de PZEM. Want ondanks de vermoeienissen die zich aan het einde van een dag vol activiteiten en vooral vol organisato rische beslommeringen doen voelen, blijft voor de voorzitter van de Ritthemse Oranjevereniging 'Oranje Boven' als belangrijkste herinne ring de voldoening. „Je wilt de inwoners een feestelijke dag bezorgen. Dat is iets waar ik echt naar uit kijk", aldus de 58-jarige Cevaal. Koninginnedag 1985 begon voor Ce vaal al vroeg. In februari van dit jaar nam hij het voorzitterschap van 'Oranje Boven' over van J. Machielse, die die functie 25 jaar heeft vervuld. Cevaal, in Ritthem beter bekend als Bram, is de och tend van dertigste april om zes uur opgestaan om zijn huis te versieren. „Als voorzitter van de Oranjever eniging kun je toch niet achterblij ven", meent hij. Want het versieren van de huizen staat volop in de belangstelling in het Walcherse dorp. Over belangstelling heeft 'Oranje Boven' overigens toch niet te klagen. „Voor het feest is die de laatste jaren gegroeid", aldus Ce vaal, „Er komen nu ook steeds meer mensen van buitenaf. Dat is voor ons een stimulans om er mee door te gaan". Meer dan die jaarlijkse impuls heeft het in totaal zeven leden tellende bestuur van de ver eniging niet nodig. „Op de laatste jaarvergadering van de Oranjever eniging waren buiten het bestuur maar zes mensen aanwezig. En als je dan vraagt wat er dit jaar tijdens het feest voor activiteiten gehouden moeten worden, krijg je te horen: laat dat maar aan het bestuur over, dan komt het wel goed". En het kwam ook dit jaar, getuige het enthousiasme van deelnemers en publiek, inderdaad weer goed. Voor Cevaal kende de dag louter hoogtepunten. Eén aspect van de koninginnedagviering is er dit jaar echter wel in het bijzonder uitge sprongen: de huldiging var oud voorzitter Machielse. Burgemeester drs Th. J. Westerhout van Vlissin- gen bracht 's middags, zoals ieder jaar, een bezoek aan Ritthem. Dit jaar trad hij echter meer op de voorgrond dan anders het geval is. De heer Machielse werd namelijk onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Een onderschei ding die hem ten deel viel vanwege zijn inzet en verdiensten voor de Ritthemse gemeenschap, zo bleek uit de toespraak van de burgemees ter. Ten overstaan van vrijwel de gehele Ritthemse bevolking speld de hij in de muziektent in de Dorps straat de heer Machielse, die duide lijk verrast en aangedaan was door de gebeurtenis, de versierselen op. De burgemeester gaf een overzicht van de staat van dienst van Ma chielse waaruit bleek dat deze niet alleen 25 jaar bestuurslid van 'Oran je Boven' is geweest, maar daar naast ook een lange reeks van jaren een functie onder meer die van voorzitter vervulde in het bestuur van de muziekvereniging 'Onda' en in de inmiddels opgeheven ijsclub Ritthem. Mevrouw Machielse deel de dinsdag in de huldiging. Zij vierde die dag haar verjaardag en werd daarom luidkeels toegezongen door de dorpelingen. Als er mensen zijn die Ma- chielse willen feliciteren, óan kan dat, maar wij moeten verder met de spelen". Voorzitter Cevaal was onverbiddelijk. Het tot dat moment zo mooi aangehouden schema mocht niet teveel in de war raken. En dat gebe eurde ook niet. Vanaf de eerste activiteit 's mor gens tot het Oranjebal 's avonds verliep alles zoals het was gepland. Het zag er 's morgens even naar uit dat de eerste activiteit, de optocht van versierde fietsen, al zou uitlo pen. Ongeveer tien minuten later dan was aangekondigd ging de stoet Ritthemse schoolkinderen en peuters op weg. Zij werden vooraf gegaan door een boerekar, getrok ken door een paard, waarop leden van muziekvereniging 'Onda' had den plaatsgenomen. Het paard werd blijkbaar geïnspireerd door de muziek, want het zette er een straf tempo in. Dat had tot gevolg dat de stoet, aangevoerd door Cevaal, ruim op tijd weer terug was in de Dorpsstraat. Daar aangekomen begon voor de voorzitter 'het grote regelen'. Aller eerst moest de kinderen worden uitgelegd hoe de kinderspelen in hun werk gingen. Maar daarnaast had Cevaal de handen vol om de leden van de jury's die de versierde fietsen en de versierde weningen moesten beoordelen uit te leggen hoe dat allemaal in zijn werk ging. Het ging de kersverse voorzitter echter goed af. „Ik ben dan wel pas een maand voorzitter, maar ik zit al zo'n 25 jaar in het bestuur van de vereniging. Ik ben dus niet onvoor bereid aan het karwei begonnen", aldus Cevaal. De kinderspelen in de morgenuren verliepen dan ook vlek keloos. De Ritthemse jeugd ver maakte zich uitstekend met ballen- gooien, mikado, hindernisbaan, blokken stapelen en spelletjes waarbij lekker met water kon wor den geknoeid. Dat de temperatuur daarbij te wensen overliet en de motregen gestaag viel, deerde hen noch de toeschouwers. Toen de kin derspelen ten einde waren en ieder kind met een prijsje en zakje snoep huiswaarts was gekeerd, was het voor voorzitter Cevaal tijd om even bij te komen. „Nu even een borreltje tegen de kou", zo zei hij in café 'Ons Dorpsleven'. De rustpauze was echter maar van korte duur. Nauwelijks was de borrel genuttigd, of de overige bestuursleden voegden zich bij hun voorzitter om de ploe gen samen te stellen voor de volks spelen die 's middags werden ge houden. Dat leverde de heren Teun van Elsacker, Jan de Pagter, Louw Machielse, Bram Ovaa, Jas Ma chielse en Henk Cevaal samen met hun voorzitter weinig problemen op. „Hier moet nog een grote dame bij", was zo'n beetje het enige punt dat denkwerk vereiste. Maar ook dat werd opgelost en 's middags om half twee stonden vier ploegen van der tien Ritthemers aan de start. Onder een overweldigende belangstelling werkten zij het spelprogramma af, dat onder meer autoduwen, zaklo- pen, paalschuiven en 'kruiwagen lopen' omvatte. Het onderdeel waarbij de ploegl eden zo snel moge lijk met z'n allen in een auto moes ten kruipen, veroorzaakte veel hila riteit onder de toeschouwers. Wat dat betreft scoorde ook het kruiwa gen lopen' hoog. Twee leden van elk team vomden een kruiwagen, waar bij een van hen op de handen liep en door de ander bij de voeten werd gehouden. In het midden van het parkoers lagen oliebollen, waarvan er ee door de 'kruiwagen' in de mond moest worden genomen. Voorzitter Cevaal liet zich bij dit onderdeel niet onbetuigd en be strooide de deelnemers rijkelijk met poedersuiker. De volksspelen werden gevolgd door een foto-zoekrit voor auto's en fietsers. Het avondprogramma be stond uit een concert van 'Onda' (tijdens de rondgang brachten de muzikanten een serenade aan oud voorzitter Machielse) en een touw trekwedstrijd. Vervolgens werden de prijzen uit gereikt van de verschillende wed strijden, waarna de inwoners van Ritthem zich konden vermaken tij dens het Oranjebal. En onder hen was, uiteraard, Bram Cevaal. Moe, maar zeer voldaan. „Zo'n dag leeft hier in Ritthem", had hij 's mor gens gezegd. De inwoners van het dorp hebben hem daarin gelijk gegeven. Hans Verbeek Oranjefeest Middelburg MIDDELBURG - De Turkse Werkne mersvereniging Middelburg (TWVM) houdt vrijdag 3 mei een kennisma kingsavond voor mensen die in de buurt van het voormalige pakhuis Demerary wonen. Daartoe is besloten omdat de vereniging dit pand on langs van het gemeentebestuur toe gewezen kreeg, met de bedoeling het in te richten tot ontmoetingscen trum. De vereniging wil in het gebouw diver se activiteiten op gaan zetten, zoals cursussen voor buitenlandse jongeren ~n vrouwen en werklozenprojecten. In et najaar zal de officiële opening van et centrum plaats vinden. Op dit oment zijn verbouwwerkzaamhe- en in volle gang. Niettemin wil het erenigingsbestuur nu al een open ntmoetingsavond beleggen met de uurtbewoners. Deze begint vrijdag n het pand aan het Oostkerkplein om 0 uur. 'LISSINGEN De Bejaarden Bil- 'art Vereniging Souburg (BBVS) be- taat tien jaar. Maandag vierden de eden dit lustrum met een gezamen- ijk etenje en dansen in bar Tm eissen Rössel' te Vlissingen. eemaal per week heeft BBVS clu- ochtenden in Bachten Poorte in ost-Souburg. „Hier is onze laatse peelplaats," zegt voorzitter J. Augus- ijn. „We zijn allemaal begonnen met 'e knikkers, daarna kwam de voetbal n nu zijn het de biljartballen." BBVS erd op 29 april 1975 opgericht. De ereniging staat open voor alle 65+- rs en voor mensen die ouder dan 55 aar zijn en in het arbeidsproces uitge- chakeld. In totaal telt de club nu 25 eden. e kunst van het biljarten leren de eden elkaar onderling. Het gaat voor- .1 om de gezelligheid bij BBVS, het edstrijd element komt op de tweede laats. Éénmaal per jaar houdt de iljartvereniging een ondelinge com- etitie. Daarnaast worden er weieens "achtmetingen gehouden met biljar- rs uit bejaardentehuizen in de om- eving. RNEMUIDEN Zondag 5 mei ordt in de gereformeerde kerk te rnemuiden een evangelisatiedienst éhouden met als thema 'bevrijding', e dienst wordt geleid door ds G. J. ink en medewerking wordt verleend oor het jeugdkoor 'Ichtus' uit Goes, "a de dienst is gelegenheid tot napra- n en een kopje koffie. De dienst egint om 19.00 uur. Op de Markt in Middelburg kon men bij wijze van spreken 'over de koppen lopen Advertentie Middelburgs Muziekkorps en de Blaaskapel Juliana gaven op het Ab dijplein een Oranjeconcert. Ze werden daarbij bijgestaan door de majoret- tengroepen van de Euroband, MTV's Bright Stars en Blue Diamond en de Klavernetters. I.n de middaguren had de stadsbeiaardier een bespeling ge geven op het carillon van de Lange Jan. Het tamboer- en pijperkorps Sint Jo ris, de Euroband met majoretten en miniretten, het tamboer- en pijper korps MTV '69 met majoretten en miniretten en Blue Spirit vertrokken 's avonds elk in een andere wijk om omstreeks half acht bijeen te komen op de Middelburgse Markt. Een kleine tweeduizend toeschouwers keken ver volgens naar een taptoe van deze muziekgezelschappen. Voor de taptoe begon hadden de muziekverenigingen een muzikale hulde gebracht aan de commissaris der koningin en de bur gemeester van Middelburg, die dit défilé samen met hun echtgenotes afnamen bij de voormalige ambtswo ning in het Abdijcomplex. Het Opleidingscentrum Militaire Ad ministratie (OCMA) in Middelburg had gisterochtend in besloten kring aandacht besteed aan Koninginne dag. Dat gebeurde met een buitenge wone vlaggenparade in de kazerne aan de Zuidsingel. Kazernecommandant luitenant-kolo nel mr W. Thomson ging in een toe spraak in op de diepere betekenis van Koninginnedag, die 'niet alleen de verjaardag van de regerende vorstin is, maar veel meer een symbool van nationale eenheid en een dag waarop de waarde van onze constitutionele monarchie wordt beleefd'. De heer Thomson betrok ook de op handen zijnde herdenking van de bevrijding in zijn beschouwing. Hij riep jongeren op, om van hun vrijheid een goed gebruik te maken. Met de historische woorden van prinsis Juliana -'Voor vrede moeten wij ons inspannen. Want vrede immers geeft perspectief aan al wat leeft of zal leven'- sloot de heer Thomson zijn toespraak af. De viering van Koninginnedag in Middelburg werd afgesloten met een filmvoorstelling. Op het Damplein in de Zeeuwse hoofdstad liet Filmthea ter Meccano in de openlucht de film Police Academy zien. De voorzitter van de overkoepelende vereniging 'Voor het Volk - Uit het Volk', Richard Burgmeijer, toonde zich na afloop van alle festiviteiten tevreden. Hij dankte het succes van vooral de nieuwe activiteiten aan de komst van een aantal nieuwe be stuursleden. „Met nieuw bloed krijg je nieuwe ideeën.". Maar ook de nieuwe manier van werven -folders naar de scholen, advertenties met het pro grammaoverzicht- en de aandacht van de media hebben volgens hem bijgedragen aan het grote succes van Koninginnedag 1985 in Middelburg. MIDDELBURG - Vele duizenden Middelburgers hebben dinsdag deelgenomen aan of gekeken naar de bijna dertig Koninginnedagactiviteiten in de Zeeuwse hoofdstad. 'Uitspringer' was de 'kinder doe- en rommelmarkt', die dit jaar voor het eerst werd gehouden. Tussen twee en vier uur 's middags schuivelden naar schatting drieduizend belangstellenden langs de 'kraampjes' die de kinderen op de Markt hadden ingericht. Maar ook een ander evenement dat dit jaar in 'première' ging, de jeugd- triathlon, werd een grandioos succes. Met 250 deelnemers, bijna twee keer zoveel ouders en een grote groep organisatoren en begeleiders bevon den zich 's morgens bijna duizend mensen in het zwembad Poelendale. Verder telden de kinderspelen, die in bijna elke Middelburgse wijk werden gehouden, in totaal eveneens min stens duizend deelnemertjes. Met de tradtionele taptoe op de Markt, die gisteravond plaatsvond ten overstaan van een kleine tweeduizend toeschou wers, zijn de vier grootste publieks trekkers genoemd. De viering van Koninginnedag begon zoals gebruikelijk met het vlaghijsen op de Markt. Daarvoor tekenden le den van de Scouting. MTV '69 zorgde daarbij voor de muziek. Burgemeester drs P. W. Wolters hield aansluitend een korte felicitatietoespraak. Daarin betrok hij naast koningin Beatrix ook haar jarige familieleden prinses Julia na en mr Pieter van Vollenhoven. De zieke prins Bernhard wenste hij een spoedig herstel toe. Burgemeester Wolters noemde het Oranjehuis een bindende factor in de Nederlandse gemeenschap en ver wees naar de rol van de monarchie tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ver der sprak hij van een grote liefde onder de Middelburgse bevolking voor het koningshuis, die niet on beantwoord is gebleven. In dat ver band herinnerde de burgemeester aan de bezoeken die koningin Beatrix vorig jaar op Bevrijdingsdag en verle den week bij de opening van de Zeeuwse Bibliotheek aan de hoofd stad van Zeeland heeft gebracht. Onder begeleiding van ONDA Middel burg zongen de aanwezigen voor het tadhuis vervolgens samen enkele lie deren, waaronder de Nederlandse en Zeeuwse volksliederen. Dit evene ment trok ongeveer vierhonderd be langstellenden; een verdubbeling in vergelijking met vorig jaar. „Een supersucces", zei beheerder Hans Meijer van het zwembad Poe- lendaele over de eerste jeugdtriath- lon die gisterochtend in en om het complex werd gehouden. De deelne mers, tussen de 7 en 12 jaar, kwamen in drie leeftijdscategorieën tegen el kaar uit. De kleinsten legden bij het zwemmen, fietsen en hardlopen min der meters af dan de ouderen. Veel ouders moedigden hun kinderen vol overgave aan. Om het prestatieele ment echter niet te laten overheersen werden na afloop geen prijzen uitge reikt. Wel kregen alle deelnemers een diploma waarop hun totaaltijd stond vermeld. De jeugdtriathlon was geor ganiseerd door 'Uit het Volk - Voor het Volk' en de twee zwemverenigin gen. Kinderspelen werden gehouden in de wijken Dauwendaele, 't Zand, Magi- stratenwijk, NieuwMiddelburg, Ei- genhaard en op de Markt. In Klaren- beek en 't Zand konden de kinderen naar films kijken; in de Magistraten- wijk, Eigenhaard en Dauwendaele werden tochten met versierde fietsen en steppen gehouden. Klarenbeek MIDDELBURG - De regio Walcheren van de Stichting Vrouwenemancipa tie Zeeland wil voortaan twee keer per jaar een bijeenkomst houden voor alle vrouwen op Walcheren die zich met emancipatiezaken bezighou den. De eerste bijeenkomst wordt dinsdag 7 mei vanaf acht uur 's avonds gehou den in gebouw 't Pand aan de Kerk steeg in Middelburg. Centraal daarin staat het thema 'sexueel geweld'. De stichting heeft verder een nieuws brief uitgebracht. Dit informatieblad, bedoeld om een goede binding te behouden met de vrouwen in de regio, komt voorlopig één keer per twee maanden uit. deed daar nog een fietsspeurtocht bij en in Nieuw-Middelburg werd lopend een speurtocht door de wijk afgelegd. De buurt Eigenhaard vulde dit pro gramma nog aan met spelen voor jongeren en volwassenen en met een prestatietocht. Het hoogtepunt van de dag -gemeten naar het aantal belangstellenden- was de rommel- en doemarkt voor kinderen tot en met veertien jaar. Gezeten op kleedjes, dekens of vei lingkistjes waren naar schatting driehonderd kinderen op de Markt in de weer. Het officieële aantal in schrijvingen bedroeg 170, maar veel 'kraampjes' werden bevolkt door twee of meer kinderen. Een aantal van hen probeerde over tollig speelgoed en stukgelezen boe ken aan de man of vrouw te brengen. Maar andere kinderen toonden zich volleerde keukenprinsen die ter plek ke met het grootste gemak pannekoe ken, poffertjes, wafels, cake en koek jes bakten. Een twaalfjarig meisje speelde het Wilhelmus op de trompet en een ander bracht op haar viool klassieke wijsjes ten gehore. Een piz zabakker die zich voor deze gelegen heid 'Leonardo' noemde, had echter het meest succes. Al na een half uur liet hij met een bord op z'n kraam weten dat zijn pizza's van 'topkwalie- tijd' waren 'uidverkogd'... Een derde evenement dat voor 't eerst plaatsvond trok vijfhonderd kijkers en luisteraars. ONDA Middelburg, Dit meisje maakte van de 'doe- en rommelmarkt' voor kinderen in Middelburg gebruik om belangstellenden haar klassiek vioolspel te laten horen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13