SLEPER ZONDER ROER Uitbundige feestvreugde almanak MA SCHIP TERUG NAAR GENT Sas nam houten bruggetje feestelijk in gebruik OURANT Rapport over ruzie brandweer van Philippine Auto tegen boom door klapband ZEEUWSE Voor 5 mille uit supermarkt PAGINA 11 VLISSINGEN - Actievoerders van de milieuorganisatie Ireenpeace hebben maan- ignacht het lozingsschip alco', geladen met 1000 ton valzuur en zware metalen, komstig van de Belgische taandioxyde-industrie (NL lemicals in Gent) gedwon- :n terug te varen zonder de zingsoperatie te kunnen uit- leren. Briefje (2) PZC A ZEELAND WOENSDAG 1 MEI 1985 Greenpeace verhindert afvallozing van Falco Om 1.00 uur 's nachts klommen vijf ictievoerders aan boord van de Falco, flie toen vanuit Gent op weg was naar 'HILIPPINE Commandant A. Not- chaele van de brandweer in Sas van lent brengt binnenkort rapport uit ian burgemeester W. Dusarduijn Sver de problemen die zich vrijdag Voordeden na de officiële opening van de nieuwe brandweerkazerne in Philippine. Va een fikse ruzie tussen enkele corpsleden moest een van hen, die in «et conflict wilde bemiddelen, zich iegens verwondingen aan het hoofd Inder doktersbehandeling laten stel len. Naar aanleiding van het incident leverden vervolgens twee korpsleden fiun pieper bij postcommandant E. Vieters in. Noch de brandweerleiding, Joch de politie wilden afgelopen weekeinde iets over de zaak kwijt. liver het resultaat van een verzoe- |ingspoging die maandagavond tus sen de betrokken brandweerlieden in aanwezigheid van commandant Not- jchaele plaatshad, hullen zowel brandweerleiding als korpsleden zich bi stilzwijgen. Jiok burgemeester Dusarduijn, hoofd San de brandweer in Sas van Gent, loeide er dinsdagavond weinig voor looruit te lopen op de rapportering fan Notschaele. Wel zei hij de affaire zeer te betreuren. „De zaken worden ■u eerst op een rijtje gezet. Het is nog Induidelijk wat er uitkomt, maar vast Staat wel dat deze hele kwestie niets Siet de brandweer zelf te maken heeft. Ket vrijwillige korps, dat prima func- Sioneert, treft geen enkele blaam, laat ■at duidelijk zijn", aldus drs. Dusar- ■uijn. Ook binnen het brandweer corps Philippine zelf is duidelijk vast gesteld dat het om een persoonlijke Zaak gaat, waarbij het korps niet in ■et geding is. Waterlandkerkje De perso- fenauto van A. j. P. uit Breskens is lij een eenzijdig ongeval dinsdagmor gen op de Philipsweg nabij Water- landkerkje onherstelbaar beschadigd. Sen band van de auto klapte, waar- loor P. in de berm belandde en na twee bomen te hebben geraakt tot stilstand kwam. Persoonlijke onge- lallen deden zich niet voor. Het maatschappelijk verkeer blijft boeien- Wat te denken van dit briefje, dat die Vlissingse man bij te rugkeer bij z'n auto onder de ruitenwissers aantrof? Het voertuig was flink beschadigd en vertoonde een reeks deu ken en krassen, die er bij het achterlaten van de auto be slist niet waren. Het briefje bevatte uitsluitend en alleen de volgende medede ling: Iedereen denkt dat ik een nette kerel ben, maar U en ik weten wel beter! 'APE CANAVERAL (AP/RTR/UPI) Technische problemen hebben het nderzoeksprogramma van het ruimteveer Challenger, dat maandag vanaf ape Canaveral werd gelanceerd, al een behoorlijke achterstand opgeleverd, en defecte luchtsluis, een kraan waar geen water uitkwam, een kapotte omputer en radiostoringen veroorzaakten grote vertraging in het experimen- üe programma dat de zeven bemanningsleden van de Challenger tijdens de lucht moeten afwerken. De meeste problemen waren dinsdagavond via anwijzingen van de technische staf in Houston opgelost. Ie burgerruimtevaarder Lodewijk van den Berg, de oud-Axelaar die een zoals gemeld Zeeuwse en een Axelse vlag mee de ruimte in heeft genomen ójidervond dinsdag moeilijkheden met het activeren van een kristal-groeiex- ieriment in het laboratorium van het ruimteveer. Hoewel deskundigen vanuit Wouston hem adviseerden het project stop te zetten, kon Van den Berg wat Uit er meedelen dat een kristal in een andere cel van het laboratorium zich Üingzaam begon te gedragen zoals men wenste. Toen vanuit Houston werd gevraagd het kristal te meten, moest Van den Berg echter antwoorden dat hij daarvoor „niet genoeg handen" had. „Ik heb een hand nodig om mezelf vast te houden, een hand om te praten en een hand om het ding om te draaien", zo zei hij. De computer die bij de experimenten in het ruimtelaboratorium wordt gebruikt hield er dinsdag plotseling mee op, waardoor de bemanning moest overschakelen op een reserveexemplaar. Een optisch instrument dat de groei van een elektronisch kristal moest meten, gaf geen beeld en moest met instructies vanaf de aarde worden gerepareerd. De bemanning van de Challenger kreeg in de loop van de dag ook te maken met het mislukken van een medisch experiment: urine die in vacuumtoestand moest worden opgemeten, werkte de verkeerde kant uit, met als gevolg dat het vocht met kracht de cabine werd ingeblazen en de astronauten met papieren zakdoekjes moesten rondrennen om de zaak weer schoon te krijgen. Niet alleen kinderen deden in Veere mee aan spelletjes. Deze heren waagden zelfs een kans op een nat pak en werden aangemoedigd door tientallen toeschouwers. VLISSINGEN Hoewel het weer nergens meewerkte is koniginnedag 1985 ook dit jaar weer uitbundig gevierd in Zeeland. Bijna overal was een overdadig programma op gesteld met onderdelen als taptoe, optochten, kinderspelen, demon straties, wedstrijden oranjeritten en dergelijke, waarbij water vaak een grote rol speelde. Twee deelnemers aan wedstrijden werden geblesseerd: bij de zeskamp voor volwassenenen in Vlissingen liep een deelnemer bij een glijpartij op het natte veld een voetblessure op en een deelnemer aan het re creatieve voetbaltoernooi in Arne- muiden kreeg een enkelblessure. Hij kon na behandeling in het zie kenhuis weer naar huis. Koninginnedag in Renesse stond mede in het teken van de bevrijding. De optocht, met deelname van on der meer een peloton van de natio nale reserve en zes oude legervoer tuigen van de landelijke vereniging Keep them Rolling deed later ook nog Burgh-Haamstede aan. In Sas van Gent werd een smartlappenfes tival gehouden, wat voor een carna valeske sfeer zorgde. Demonstraties met radiografisch bestuurbare scheepsmodellen trokken zowel in Vlissingen als Terneuzen veel pu bliek, Wemeldinge, voor de gelegen heid omgedoopt tot Oranjedorp, hield een speciale allegorische op tocht, Ovezande kende een ludieke 'Tour d'Ovezande', en een gekostu meerde lawaai-optocht in Biervliet trok zowel veel deelnemers als pu- HANSWEERT De Unie van Red ding- en Sleepdiensten in Antwer pen heeft dinsdagmiddag proefge- varen met haar splinternieuwe kust- en havensleepboot 'Hemik- sem' op de Westerschelde bij Hoe- dekenskerke. Het bijzondere aan dit schip is, dat het geen roer heeft. De schroef bevindt zich onder het schip en is via een ingewikkelde tandwielconstructie naar alle kan ten draaibaar. In Nederland is een dergelijke constructie nog niet uit gevoerd. De sleper is gebouwd bij de Scheepswerf van Rupelmonde in België. Een voordeel van deze con structie is dat de sleper zeer wend baar is (de schroef kan 360 graden rond) en de trekkracht is zowel voor- als achteruit nagenoeg gelijk. Die wendbaarheid is nodig voor het in- en uitslepen met de korte tros van zeeschepen in de sluizen van Antwerpen. Het schip meet ruim dertig bij bijna tien meter en heeft een diepgang van 3,6 meter. Er staan twee diesel motoren in die een vermogen van 2000 pk leveren. Volgende week maandag wordt de tweede sleper van dit type te water gelaten, de 'Gent', die eveneens is bestemd voor de Unie. Als wat meer ervaring met de nieuwe slepers is opgedaan en ze bevallen, koopt de Unie mogelijk nog meer van deze schepen. De 'Hemiksem' op proefvaart. bliek. In Breskens werd een compe titie sterkste man gehouden: tien deelnemers hielden zich bezig met biervaten laden, gooien met zand zakken en auto-duwen. Vrouwen polder moest voor de activiteiten het verkeer zelfs enige tijd stilleg gen: deelnemers aan het zeskamp- toernooi, die een voertuig in elkaar moesten knutselen, probeerden met hun bouwsels op de openbare weg een zo groot mogelijk snelheid te bereiken. Veel mensen waren ook in Middel burg op de been waar de grote trekpleisters waren de eerste kin- der doe- en rommelmarkt, een eer ste jeugdtriathlon en de traditionele taptoe. Aardenburg liet wegens de slechte weersomstandigheden de jeugdspelen vervallen. Ook Oostkapelle moest het pro gramma wijzigen: het onderdeel Fiets 'm d'r in' werd vervangen door een gekostumeerd sporttoernooi. De optocht door Zaamslag had een carnavalesk karakter. Woeste vikingen trokken in triomf door Wemeldinge het dumpgebied in de Noordzee. De kust, ter hoogte van Westkapelle. On- in de richting van Vlissingen. De beklimming vond op zee plaats op middellijk na deze beklimming wijzig- activisten werden om 1.40 uur door zo'n vier kilometer uit de Walcherse de de Falco haar koers en voer terug een rubberboot van de Falco afge haald. Later, om half twee, ging de Falco voor anker on de rede van Vlissingen. In de vroege morgen zette het schip koers naar Terneuzen, waar het omstreeks kwart voor zes de slui zen passeerde, om vervolgens - met de volle lading nog aan boord - via het kanaal naar Gent teruq te keren. Het was de derde actie van Greenpea ce tegen de lozingen van afval uit de Belgiscne titaandioxyde-industrie in de zuidelijke Noordzee sinds het actie schip 'Sirius' eind vorige week in Vlissingen arriveerde. Greenpeace voert de actie uit vrees voor schade aan de visstand en de recreatie in de Zeeuwse wateren. Acht vertegenwoordigers van groeperingen die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van het bruggetje knipten gezamenlijk een lint door, waarmee het bruggetje officieel werd geopend. Actievoerders van Greenpeace aan boord van de Falco. Met hun actie wisten zij te voorkomen dat het schip een lading afvalzuren en zware metalen in de zee kon storten. KOUDEKERKE Onbekenden heb ben in de nacht van maandag 29 op dinsdag 30 april ingebroken in de supermarkt Meermarkt in Koudeker- ke. Er missen een groot aantal sloffen sigaretten, een geldbedrag en enkele elektrische apparaten. De totale waarde van de ontvreemde goederen wordt geschat op vijfduizend gulden. voorzitter P. de Waal van de stichting 'Kom over de brug' uit Sas van Gent de officiële plechtigheid rond de ingebruikname van het houten ophaalbruggetje over de westelijke kanaalarm in Sas van Gent. „We kenden problemen van financiële, organisatorische en techni sche aard. Daarom is de opening wat later dan ver wacht", voegde De Waal daar nog aan toe. Voor het oog van vele honderden belangstellenden knip ten even later acht vertegenwoordigers van diverse groe peringen die aan de totstandkoming van het bruggetje hebben meegewerkt het rood-wit-blauwe lint door. Tot die acht behoorden naast R. Marquinie van de sponsorende CSM ook W. Blok, oud havenschapsdirecteur, J. de Roos van rijkswaterstaat, Debbie Everse namens de midden stand, J. Koesvel van de aannemers, F. Puijlaert van de stichting en R. Inghels namens de Sasse bevolking. „En al deze mensen vertegenwoordigen een groep anderen die ons tot grandioze steun zijn geweest", zei F. Puijlaert. De opening aan de andere zijde van de brug werd verricht door mevrouw A. Dusarduijn, echtgenote van de Sasse burgemeester. Zij mocht dan ook als eerste over de brug heen lopen. De eigenlijke overdracht van het bruggetje vond daarna plaats. Notaris J. Everaert uit Terneuzen las de overdrachtsacte voor. Het laatste gedeelte daarvan was op rijm. Midden op de brug werden de handtekenin gen gezet door P. de Waal en J. Sanderse van de stichting en burgemeester W. Dusarduijn, waarmee de gemeente Sas van Gent de eigenaar werd van de brug. „Het einde van een lange historie", noemde Dusarduijn de opening van de brug. „De gemeente heeft hier geen cent aan bijgedragen. Het is tot stand gekomen door middel van puur particulier initiatief'. Dusarduijn had zijn tolklomp meegenomen uit hoofde van 'hoofd tolgaarder van de gemeente'. „Maar ik zal nog maar niet voor de gemeente rond gaan hier, want ik begrijp, dat de financiën van het bruggetje nog niet helemaal rond zijn". Voorafgaand aan de opening van het houten ophaalbrug getje, een kopie van het exemplaar dat in 1825 op dezelfde plaats is afgebroken, was er in het huis recht tegenover de brug een receptie. Daar waren alle bruggebouwers en bruggedraaiers uitgenodigd, die deze titel hadden verwor ven door een financiële bijdrage te storten. Hun namen zijn vereeuwigd in de arduinen stenen, die naast de brug zijn ingemetseld. SAS VAN GENT „We kenden dan wel veel problemen, maar vandaag is het dan toch de dag van ons bruggetje in Sas van Gent". Met die woorden opende een trotse Mevrouw A. Dusarduijn, echtgenote van de Sasse burge meester, knipte een lint door, waarna zij als eerste van het houten ophaalbruggetje gebruik mocht maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11