IN DE VRUDAGKRANT: VAN BENTHEM MIST LINTJE LINTJESREGEN ALS VANOUDS T ««SPIT K Overvallers maken miljoenen buit bij W ells F ar go Zeeuwse vlaggen zeven dagen op reis rond aarde DE GRAAF KRIJGT STEUN CDA/VVD de vandaag ifiillTfF?' De eigen stijl van Beatrix Mitterrand: ook Europa kan tot grootmachten behoren Veel bewolking 228e jaargang no. 101 Dinsdag 30 april 1985 Hulp in de huishouding? vrijdagkrant Prinses Juliana jarig S 11111 Hl-1' DEN HAAG (GPD) - De verlaging van de bijstandsuitkering aan alleenstaanden die samen met één of meer anderen een woning delen, gaat 1 juni gewoon door. Staatssecretaris van sociale zaken De Graaf hield maandag in de Tweede Kamer voet bij stuk. De regeringsfrac ties van CDA en VVD volgen de bewindsman. Een poging van met name PvdA-woordvoerder Buurmeijer om van de regeling af te zien, leed schipbreuk. Einde bezetting Bitburg 2000 cellen Opleidingen Vuelta Veel bewolking en later op de dag soms wat motregen. Matige westen wind en een middagtemperatuur van tien graden. Elke vrijdag ander nieuws... ROVINCIAL ST-JANSKLOOSTER (GPD) - Elfstedenwin- naar Evert van Ben- them krijgt deze Konin ginnedag geen lintje, omdat burgemeester Tuik van St-Janskloos- ter heeft verzuimd de koninklijke onderschei ding voor zijn dorpsge noot aan te vragen. Toen dat gistermiddag bleek, is nog vergeefs overleg gevoerd met 'Den Haag'. De burge meester zei ons gister avond dat hij na 1 mei nog een poging wil wa gen, maar dat hij van het ministerie van WVC had begrepen dat het niet zeker is dat de schaatskampioen „bin nen de richtlijnen valt." Burgemeester Tuik was er van uitgegaan dat Van Benthem automa tisch een lintje zou krij gen. Enkele weken gele den verklaarde minis ter Rietkerk (binnen landse zaken) in een ra diodiscussie over de op handen zijnde wijziging van het decoratiestelsel dat mensen als Van Benthem altijd wel voor een onderschei ding in aanmerking zul len blijven komen. Uit deze mededeling van de bewindsman leidde burgemeester Tuik af dat de elfstedentocht winnaar net als andere sportsterren Ridder in de Orde van Oranje-Na- ssau zou worden. SOESTDIJK Prinses Juliana viert vandaag haar 76e verjaardag. Vandaag wordt ook Koninginne dag gevierd, omdat koningin Beatrix bij haar troonsaan- vaarding besloten heeft dat deze feest dag op 30 april moest blijven val len. DEN HAAG De jaarlijkse lintjesregen aan de vooravond van Koninginne dag is dit jaar vrijwel net zo omvangrijk uitgevallen als vorig jaar, ondanks pleidooien om de hoeveelheid onderscheidingen te beperken. Opvallende namen in de lange reeks van mensen die werden onderscheiden waren de Olympische medaillewinnaars Ria Stalman, Stephan van den Berg, Jolanda de Rover en Petra van Staveren. Opvallendste politicus was Piet Steenkamp, voorzitter van de Eerste Kamer. Naast politici werden tal van mensen uit velerlei sectoren van de samenleving voor hun verdiensten geëerd. Ook file-melder Rob van Rees werd niet vergeten. In Zeeland kwamen dit jaar 62 lintjes terecht, onder meer voor staatsraad drs. M. C. Verburg uit Middelburg, die benoemd werd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, postdistrictsdirecteur J. L. de Wild en directeur ir. J. Roest van de landbouwpraktijkschool in Schoondijke, die beiden het officierschap ten deel vielen. PAGINA 5: Lintjesregen opnieuw omvangrijk. PAGINA 7, 10, 11 en 12: Lintjes voor Zeeuwen. Voordeur delers op m Op de Rotterdamse Coolsingel waren duizenden kijklustigen toege stroomd om de her denking svlucht te zien. De foto werd gemaakt op het moment dat de Britse Lancasterbommenwerper overvliegt. DEN HAAG (ANP) Vele duizenden mensen zijn maandagmiddag getuige geweest van een vlucht waarmee de voedseldroppings van eind april 1945 boven West-Nederland werden herdacht. Aan de vlucht namen 24 originele toestellen deel, waaronder het laatste vliegende exemplaat van de beroemde Lancaster bommen werper van de Royal Air Force en een B-17, het 'Vliegende Fort' van de Amerikaanse luchtmacht. De oorspronkelijke droppings vonden plaats na een akkoord tussen de Duitsers en de Geallieerden. Doel van de vluchten was zovel moge lijk Nederlanders te redden van de hongersdood. De winter van '44-'45 had toen al negentienduizend mensen het leven gekost. Gistermiddag vlogen de vliegtui gen een route over onder meer Hoek van Holland, de Rotterdam se havens, Den Haag, Amsterdam, Soesterberg, Wageningen en Utrecht. De vlucht duurde ander half uur. Ongeveer tweehonderd voormalige bemanningsleden sloe gen 'hun' vliegtuigen gade vanai een rondvaartboot in de Rotter damse haven. De veteranen zijn in Nederland op initiatief van de Stichting 40 Jaar Voedsel en Vrij heid. In de nadagen van de oorlog von den de droppings plaats onder de codenaam Manna. Dit keer heeft de herdenkingsvlucht de naam Manna III gekregen. Manna II kreeg twee jaar geleden gestalte, toen veertig voormalige beman ningsleden naar ons land werden gehaald. De contacten van toen leidden tot de grootschalige her denking van nu. De geallieerde vliegtuigen wierpen aan het eind van de oorlog onge veer 12.000 ton voedsel boven ons land af. Ongeveer zevenhonderd vliegtuigen namen aan deze vluch ten deel. De inzet van de Ameri kaanse toestellen daarbij droeg overigens een andere codenaam: Chowhound. NEW YORK (RTR) - Vier gemaskerde man nen die over informatie van binnenuit beschik ten, hebben maandag ingebroken in een depót van het geldtransport bedrijf Wells Fargo in New York City en zijn er van door gegaan met 8 miljoen dollar. (Bijna 29 miljoen gulden). De daders lieten 12 miljoen dollar liggen. De politie had het over de op één na grootste gelddiefstal in de Ver enigde Staten. De diefstal had plaats nadat de mannen, die skimaskers droegen, met voorhamers via een naastliggend pand door de muur van het depót waren gebroken en had den gewacht op vier werknemers voor het openen van de kluis. Zij boeiden de perso neelsleden laadden het geld in een gepantserde geldauto van Wells Far go en vluchtten. De truck werd een uur of twee later verlaten te ruggevonden onder de Brooklyn Bridge. Hoofdrechercheur Ri chard Nicastro zei dat de kluis 20 miljoen dol lar bevatte, grotendeels geld van banken dat na sluitingstijd op vrijdag was binnengebracht. Zeeland viert vandaag in het spoor van geheel Ne derland koninginnedag. Veel vlagvertoon, veel mu ziek, veel toespraken, maar vooral ook veel sportwedstrijden en spelen voor de jeugd vormen in vrij wel elke stad en in elk dorp de belangrijkste onderdelen van het oranjeprogramma. De Nederlanders komen er die dag graag voor uit: het koningshuis neemt een aparte plaats in in de harten van velen. Dertig april de jaardag van prinses Juliana is en blijft een Oranjedag. Oók al, omdat de jaardag van koningin Beatrix hartje winter zich er niet voor leent uitgebreid feest te vieren. Jarenlang vulde op 30 april het défilé op Soest- dijk een uren durend programma op televisie, waar miljoenen Nederlan ders niet op uitgekeken raakten. Sinds vijf jaar is met die traditie gebroken. Koningin Beatrix zoekt die dag haar volk zélf op, zoals dat een aantal jaren geleden in Veere het geval was. Vijf jaar precies is het vandaag geleden dat koningin Bea trix de functie van staatshoofd aan vaardde. In de afgelopen periode heeft 'prinses glimlach', zoals ze vóór haar kroning vaak werd aangeduid, het koningschap een nieuwe inhoud gege ven. Nederland heeft ruimschoots de gelegenheid gehad kennis te maken met de nieuwe vorstin en omgekeerd heeft koningin Beatrix de Nederlan ders leren kennen. Wie afgaat op de nuchtere cijfers van enquêtes en opinieonderzoeken kan slechts één conclusie trekken, de kennismaking is beide kanten goed bevallen. Bea trix heeft een eigen stijl van regeren ontwikkeld, die de Nederlanders van de jaren tachtig aanspreekt. Zij heeft het 'moderne koningschap' geïntro duceerd op een wijze, die tot ver over onze grenzen waardering en bewonde ring oogst. In de jaren zestig en zeventig is veel gezegd en geschreven over het ko ningschap. De storm van vernieuwin gen die door de maatschappij joeg, liet ook het koningshuis niet onbe roerd. Maar de discussie over erfelijk koningschap of een gekozen president is in ons land slechts in de marge gevoerd. De politieke discussie rond de monarchie spitste zich hooguit toe rond de symbolen, die het koning schap omringen. De voorstanders van de monarchie overtreffen hun tegen standers aan te duiden als republi keinen meer dan tienvoudig. Met andere woorden: het koningschap, de constitutionele monarchie in de de mocratische rechtsstaat Nederland valt eenvoudig niet weg te denken. Andere zaak is dat in de loop der naoorlogse jaren veranderende opvat tingen zijn ontstaan over de inhoud van het ambt van koning(in). Binnen de staatsrechterlijke beperkingen van het koningschap kan iedere monarch een eigen invulling geven aan zijn functie. Zoals koningin Wilhelmina haar eigen stijl van regeren had en het koningschap van haar dochter Julia na zich eveneens kenmerkte door een eigen optreden, zo heeft ook koningin Beatrix haar weg gevonden. Opmer kelijk is daarbij dat zij vooral door haar optreden in het buitenland sym pathie en waardering in eigen land kreeg. Die waardering ging zelfs zover dat ruim twee jaar na haar inhuldi ging de Nederlandse bevolking (nog) positiever over het koningschap dacht dan in de jaren daarvóór. Vrien delijkheid, geïnteresseerdheid, maar vooral een grote kennis van zaken vormen sterke punten van koningin Beatrix. De maatschappelijke functie van het koningschap heeft de laatste jaren onmiskenbaar aan belangrijk heid gewonnen. Enerzijds is dat een gevolg van de ontwikkelingen in de maatschappij, anderzijds speelt ook de persoon van de koningin en haar optreden naar buiten een positieve rol. Een gebeurtenis als de opening van de Zeeuwse Bibliotheek, vorige week in Middelburg, is daar zo'n voor beeld van. Gehouden als de koningin verder is om binnen de grenzen van haar grondwettelijke beperkingen te manoeuvreren, is zij er de afgelopen vijf jaar toch in geslaagd een vernieu wende inhoud aan haar optreden te geven. In de VS, in West-Duitsland, in Engeland en in Denemarken nam zij geen blad voor haar mond en ging zij pijnlijke onderwerpen niet uit de weg. Bij elke gelegenheid kon worden vast gesteld, dat een vorstin aan het woord was, die wist wat zij wilde. Zij wist ook hoever zij kon gaan om binnen de kaders van de ministeriële verant woordelijkheid, zoals die in de grond wet is vastgelegd, toch goed te kun nen functioneren. Driemaal heeft koningin Beatrix tot nu toe een kabinetsformatie meegemaakt. Oók daarin bleek zij als staatshoofd vernieuwende elementen te kunnen brengen, waarbij zij ge bruik maakte van alle mogelijkheden die de grondwettelijke bevoegdheden de koning bieden, zoals o.m. bleek uit de onverwachte benoeming van de vice-president van de Raad van State tot informateur tijdens de laatste ka binetsformatie. Koningin Beatrix heeft zich in een periode van vijf jaar ontwikkeld tot een veelzijdig en mo dern staatshoofd, dat de problemen van haar tijd grondig kent en ze nimmer uit de weg gaat. In diezelfde periode werd zij gedurende lange tijd geconfronteerd met de ziekte van prins Claus, waardoor haar functione ren als staatshoofd er niet gemakkelij ker op werd. Het is de grote verdienste van koningin Beatrix dat zij haar functie als staatshoofd op bijzondc"- wijze inhoud en gestalt0 v ven. PZC Na een bezetting van driejaar hebben de Israëlische troepen zich teruggetrokken uit Tyrus. PAGINA 3 Ronald Reagan houdt on danks zeer felle kritiek vast aan zijn bezoek aan de Duitse oorlogsbegraafplaats Bitburg. PAGINA 3 Minister Korthals Altes meldt in zijn criminaliteitbestrij- dingsplan dat er 2000 cellen extra nodig zijn. PAGINA 5 Zestien Zeeuwse onderwijsin stellingen willen in de komen de jaren hun scholen uitbrei den met nieuwe opleidingen. PAGINA 9 De Nederlandse klimmers in de Ronde van Spanje laten het afweten. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 9,10,11,12 en 13 Sport: 16 De woning- of voordeurdelersregeling zou aanvankelijk op 1 april van kracht worden. Voornamelijk wegens de problemen die de gemeentelijke sociale diensten voorzagen bij de uit voering, werd tot uitstel tot 1 juni besloten. De bezwaren van de ge meenten zijn overigens nog lang niet voorbij. Vorige week publiceerden de grote steden nog een brief waarin zij parlement en regering verzochten de maatregel niet in praktijk te brengen. Tot de passagiers van de Challenger behoort dit aapje, dat hier wordt gereedgemaakt voor zijn ruimtereis. CAPE CANAVERAL (AFP/RTR) Het Amerikaanse ruimteveer Challenger is maandag vanaf Cape Canaveral gelanceerd voor een reis van zeven dagen rond de aarde. Aan boord bevinden zich zeven bemanningsle den, het Europese ruimtelaborato rium Spacelab 3, twee apen en 24 ratten. Zoals eerder gemeld is één van de bemanningsleden de in 1932 in Sluiskil geboren chemisch ingenieur Lodewijk van den Berg. Van den Berg, die sinds 1961 in de Verenigde Staten woont, heeft een Zeeuwse vlag en de gemeentevlag van Axel bij zich. Het is de bedoeling dat (Slot zie pag. 3 kol. 4) De regeling geldt voor alleenstaande bijstandstrekkers van 23 jaar en ou der. Als zij met één of meer andere alleenstaanden gezamenlijk een wo ning delen, krijgen zij straks niet langer 70 procent van het basisbedrag (overeenkomend met het netto mini mumloon), maar nog slechts 60 pro cent. Voor woningdelers onder de 23 jaar die al een lagere uitkering ont vangen, gelden nog weer andere be dragen; de bijstandsuitkering voor jongeren onder de 23 is gekoppeld aan het minimumjeugdloon. Van veel kanten - in het weekeinde ook nog door de VVD-specialist op het gebied van de sociale zekerheid, Lin- schoten - is gewaarschuwd voor het gemak waarmee de regeling kan wor den ontweken. Met name wordt er daarbij op gewezen dat de regeling niet geldt, wanneer men onderling contracten sluit waarin sprake is van onderhuur. VVD en CDA aanvaarden dat mede daardoor de bijna 200 miljoen gulden bezuiniging die de maatregel zou opleveren, niet zal worden gehaald. Staatssecretaris De Graaf maakte zich maandag niet druk over de na drukkelijke propaganda die er ge maakt wordt voor methoden om aan de regeling te ontkomen. Vanuit de PvdA vroeg men zich af of het CDA met zijn gedachten over het gezin als de hoeksteen van de samen leving, niet de eigen glazen ingooit. „Worden kinderen door de regeling niet het (ouderlijk) huis uit gejaagd", zo vroeg men zich af. Inwonende familieleden worden in de woningde- lersregeling niet als onderhuurder of kostganger beschouwd; zij vallen dus wel onder de regeling en verliezen een deel van de uitkering. Een uitzonde ring hierop vormen een broer en zus die een aantoonbare overeenkomst op commerciële basis hebben; zij blijven in de 70-procents categorie. Achtergrond bij de totstandkoming van de maatregel is geweest dat er economisch voordeel ontstaat, wan neer men met één of meer mensen een woning bewoont en de woonkosten en vaste lasten (huur, gas, water, licht, onroerend-goedbelasting en dergelij ke) deelt. Die voordelen zijn volgens staatssecretaris De Graaf zo groot, dat hij meent dat er rekening mee mag worden gehouden bij de bij standsverlening. De Graaf toonde zich niet gevoelig voor de uitvoeringsproblemen die in het bijzonder de grote steden zien aankomen. Hij bood, zo nodig, hulp van de kant van het ministerie van sociale zaken aan om de problemen baas te worden. De problemen zitten voor een belangrijk deel in het bepa len of mensen al dan niet onder de regeling vallen. NEW YORK/WASHINGTON (AP Reuter) - De Franse president Mitter rand heeft in een maandag gepubli ceerd interview in de Wall Street Journal gezegd dat Europa tot de grootmachten kan behoren en dat het jammer zou zijn als deze mogelijk heid niet benut wordt. Mitterrand gelooft dat Europa ge doemd is de tweede viool te spelen, tenzij het zijn krachten bundelt om met Japan en Amerika te concurre ren, aldus het financiële dagblad. Mitterrand vertelde het blad verder dat hij op de economische topconfe rentie in Bonn van deze week niet zal instemmen met een datum voor be sprekingen over de wereldhandel, ten zij de VS en andere westerse landen het eens kunnen worden over een agenda. Verder wil de Franse president het monetair stelsel niet meer geënt laten zijn op de dollar, maar op een combi natie van de dollar, de Japanse yen en bodewijk van den Berg (midden) enkele dagen voor de vlucht. de ecu (Europese munteenheid). 'i -:** 1 juni toch gekort

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1