Kleine zelfstandigewon Goldrace Beenhakker wil geheimen Oranje niet verraden Uitslag Super prestige Van der Poel in problemen Michel Valke is toch fit CARLOS LOPES UIT WEDSTRIJD DOOR AUTO >euv» s Sniper toont ®oede vorm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEERSSEN (GPD) - De fantastische maar onverwachte prestatie van Gerrie Knetemann in de Goldrace kan wel eens van doorslaggevende betekenis zijn voor de toekomst van de Skil-ploeg. Mogelijk ziet de Nederlandse tak van dit Amerikaanse bedrijf in de overwinning van Knetemann aanleiding om volgend jaar met een puur Nederlandse ploeg verder te gaan. En Gerrie Knetemann wil niets liever dan dat, want hij maakte er zaterdag geen geheim van dat hij na dit seizoen een langere samenwerking met zijn huidige Franse ploegleider Jean de Gribaldy niet ziet zitten. Geen schande Voetbalkenner Verstand t->, VLCKKt'N SPC MAANDAG 29 APRIL 1985 ANP) De officiële uitslag van de 20 e Gold race is: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 242 km in 6.27.45, 2. Jos Lieckens (Bel) op 32 ;ec, 3. Johnny Broers (Ned) z.t., 4. Patrick Kersluys (Bel) op 59 sec., 5. Phil Anderson Aus) op 1.22, 6. Nico Verhoeven (Ned) z.t., 7. Aido Peeters (Bel) z.t. 8. Claude Criquie- ion (Bel) op 2.46, 9. Johan Lammerts (Ned) :.t„ 10. Mare Sergeant (Bel) op 4.04, 11. Stephen Roche (Ier) z.t., 12. Noel Segers Bel) op 5.34, 13. Mario van Vlimmeren Ned) op 9.20, 14. Peter van de Knoop (Ned) :.t., 15. Jan van Houwelingen (Ned) z.t., 16. [acq van Meer (Ned) op 9.27, 17. Willem Vijnant (Bel) z.t., 18. Jürg Muller (Zwi) z.t., Jan Wijnants (Bel) z.t., 20. Etienne de Jeule (Bel) op 10.28, 21. Serge Scremin (Ita) 22. Jacques Hanegraaf (Ned) op 11.12, !3. Leon Nevels (Ned) op 11.25, 24. Bert van Synde (Bel) op 11.28. Er waren zaterdag- norgen 146 renners van start gegaan. MEERSSEN (ANP) - Na de Gold Race is de stand in de strijd om de Super Prestige: 1. iric Vanderaerden (Bel) 120 punten, 2. 3ean Kelly (Ier) 118, 3. Claude Criquielion Bel) 110, 4. Hennie Kuiper (Ned) 103, 5. üoreno Argentin (Ita) 100, 6. Phil Anderson Aus) 93, 7. Marc Madiot (Fra) 65, Stephen itoche (Ier) 65, Jos Lieckens (Bel) 65, 10. 3ddy Planckaert (Bel) 60, 11. Joop Zoete- nelk (Ned) 50, 12. Gerrie Knetemann (Ned) 15, Bruno Wojtinek (Fra) 45, Laurent Fig- lon (Fra) 45, 15. Greg Lemond (VSt) 43, 16. Teun van Vliet (Ned) 40. Stand in de strijd om de wereldbeker ploegen: 1. Post 61 punten, 2. Swerts 34, 3. De Kimpe 32, 4. De Gribaldy 29, 5. Godef- :oot 28, 6. Guimard 25, 7. Gisbers 21, 8. Köchli 20, 9. Van Erp 13. Verrassend won Knetemann zaterdag de Amstel Gold-race, huilend van emotie ondergaat de Kneet zijn huldiging. Knetemann in het spoor van Zoetemelk en Kuiper Knetemann, „ik heb er wel heel veel moeite voor moeten doen om me op de ideale manier op deze wedstrijd voor te kunnen bereiden. Ik wilde graag de Waalse Pijl en Luik-Bastena- Van het begin af aan botert het al niet ussen die twee. Door de 'vrije rol' die Knetemann deze winter tijdens de :ontractbesprekingen met de Neder- andse tak van het bedrijf afdwong, krijgt De Gribaldy geen grip op hem. Om helemaal van het Frans omrin gende deel van de ploeg af te komen, sou Knetemann volgend jaar het liefst Dij dezelfde sponsor met een Neder- andse ploeg verder gaan. En zijn invloed is, vanwege zijn vele commer ciële activiteiten voor het bedrijf, ?root. Ik heb het buitengewoon goed naar nijn zin bij deze sponsor, maar er is «p dit moment één grote hindernis en at is De Gribaldy. Met die man kan k absoluut niet opschieten. Aan dit succes heeft hij niets bijgedragen. N'oem het maar de triomf van een kleine zelfstandige', die dit jaar op igen houtje zijn route uitstippelt", ildus Knetemann, die zich zaterdag )p de kop af elf jaar na zijn eerste (verwinning in de Goldrace, de geluk kigste man van de wereld voelde. Dat de onderlinge verstandhoudin- ;en binnen het Skil-team niet zijn oals het moet, ervoer Knetemann in timburg nog eens op een pijnlijke nanier. Noch tot ploegleider De Gri- laldy, noch tot een van zijn Franse iloeggenoten drong het door wat het /oor Gerrie Knetemann betekende >m twee jaar na zijn ernstige ongeluk n 'Dwars door België' nog een klas sieker te winnen. Alleen zijn Neder- andse ploeggenoten Frits Pirard en fac. van Meer feliciteerden hem uit- mndig. .Dat mijn Franse ploeggenoten niets /an zich laten horen, verbaast me eigenlijk niets, want ik ken die jon- ens amper", haalde Knetemann de weespalt binnen zijn ploeg nog eens uidelijk aan. „Er rijdt een Frans en en Nederlands deel rond. Van een enheid is totaal geen sprake. De Dribaldy bemoeit zich ook alleen naar met de Franse renners. Mij nteresseert dat niet zo veel meer, naar Pirard en Van Meer hebben daar link onder te lijden. Zij zijn nog jong n hebben nog veel meer ambities dan k". knetemann trok vanaf het begin van iit jaar zijn eigen plan. Hij sloeg de vedstrijden waar hij een gruwelijke ïekel aan heeft over en richtte zijn 'izier op de Goldrace. „Maar", aldus ken-Luik rijden, maar De Gribaldy zag dat niet zitten. Ik heb heel lang op hem moet inpraten voordat hij me op de deelnemerslijst zette. Kennelijk houdt die man niet van renners die er MEERSSEN (GPD) - Lang na af loop van de Goldrace giste Adrie van der Poel nog naar de oorzaak van de plotselinge maagklachten waardoor hij mogelijk de overwin ning verspeelde. Veertig kilometer voor de finish kwam hij in grote Van der Poel moeilijkheden op het moment dat hij in zijn eentje anderhalve minuut voorsprong had op een groep ach tervolgers. Maar toen zijn maag begon op te spelen moest hij tot twee maal toe flink overgeven. Iets dergelijks overkwam hem eerder dit seizoen ook al in de Ronde van Vlaanderen. „Ik kon ineens geen trap meer doen", aldus Van der Poel, die vandaag met behulp van een arts de oorzaak hoopt te vinden. „Het is voor mij een groot raadsel. Onder weg heb ik gewoon op tijd het voedsel gebruikt dat ik altijd neem. Tot de Ronde van Vlaanderen heb ik nooit problemen van dien aard gehad. Nu is het verontrustend dat me dit voor de tweede keer binnen een maand gebeurt". Toen hij eenmaal flink had ge braakt kon Van der Poel weer verder fietsen, maar daar zag hij het nut niet van in. „De anderen waren me toen al lang gepasseerd. Het had geen enkele zin meer. Ik had alles op de overwinning gezet". zelf ook wel eens over nadenken wat het beste voor hun is". Toch was het ook voor Gerrie Knete mann een aangename verrassing dat hij als dikke dertiger, in navolging van Hennie Kuiper (Milaan-San Re- mo) en Joop Zoetemelk (Tirreno- Adriatico), in de Goldrace nog zo'n prestatie kon leveren. Het lukte hem dan ook niet om na afloop zijn gevoe lens de baas te blijven. „Na alles wat ik de laatste twee jaar heb meege maakt, is hier een groot wonder geschied. Maar ik denk ook dat het met mijn instelling te maken heeft. Ergens hebben de successen van Zoe temelk en Kuiper me natuurlijk ge prikkeld, alleen had ik er niet op gerekend dat ik het ook nog zou kunnen". „De laatste tijd was ik al tevreden als ik eens een keer in de prijzen reed. Maar vandaag is het bewijs geleverd dat wielrenners geen stap terug kun nen doen. Als je doorgaat, doe je het goed of fout. Een tussenweg bestaat er niet. Gelukkig heb ik nu voor mezelf de bevestiging gekregen dat ik nog goed bezig ben, want ondanks al mijn commerciële activiteiten voor het be drijf is dit toch de beste manier om reclame te maken voor mijn sponsor". In de Goldrace kreeg Gerrie Knete mann die gelegenheid vanaf het mo ment dat Van der Poel (door maagklachten) uit de wedstrijd was verdwenen en toen hij de voortreffe lijk rijdende Nico Verhoeven, die twintig kilometer voor de finish uit een dertien man sterke kopgroep was ontsnapt, net na de beklimming van de Cauberg (op 10 kilometer) te pak ken had. Op die laatste berg kwam de dappere Verhoeven zichzelf tegen, maar daar maalde hij na afloop niet om. „Ik ben ingestort omdat ik kracht te kort kwam", gaf Verhoeven eerlijk toe. „Dat is geen schande, ZEIST/EINDHOVEN (ANP) - Aan de selectie voor het Nederlands voetbal elftal behoeft geen nieuwe speler te worden toegevoegd. De blessure van PSV'er Michel Valke bleek zondag voldoende genezen. Hij zal daarom maandag naar Zeist gaan, waar de geselecteeerde voetballers zich zul len voorbereiden op de kwalificatie- interland tegen Oostenrijk van woensdag. Valke tobde sinds de competitiewed strijd van donderdag tegen FC Twen te met een blessure aan de linkervoet. Hij zat zaterdag op de reservebank tijdens het oefenduel tegen het twee de elftal van Feyenoord, dat door Oranje met 4-0 werd gewonnen. Bondsarts Kessel en clubarts Van de Brekel van PSV hebben Valke zondag na enkele tests fit verklaard. PARIJS (AFP) - Een au to, die daar niets had te zoeken, op het parkoers van de wedstrijdloop over ruim zestien kilo meter in Parijs heeft Carlos Lopes tot stop pen gedwongen. De Olympische marathon kampioen en houder van het officieuze we reldrecord, vorige week gevestigd in Rotterdam (2.07,12) verliet ogen blikkelijk de wedstrijd. Hij bleef ongedeerd. Lopes leverde in een buitenwijk van de Fran se hoofdstad een boeiend gevecht met Jacky Boxberger. Op het moment van het au to-incident, na ruim de helft van de wedstrijd. had de Portugees een voorsprong van 150 me ter op de Franse win naar van 1984. Door het wegvallen van Lopes had Boxberger geen moeite te winnen. De uitslag is: 1. Boxberger (Fra) 16,250 meter in 45.04: 2. Pereira (Por) 46.44: 3. Esteve (Fra) 47.04. want ik ben nog jong. Op een heel ongunstig moment kwam Knete mann bij me. Ik zag hem komen en was er op voorbereid dat hij meteen door zou gaan. Maar ik kon echt niet meer aanklampen". Zodat het voor Gerrie Knetemann een triomftocht werd, die hij heel lang niet meer had gemaakt. „De oude Kneet is weer boven gedreven", sta melde Knetemann nog voordat hij in huilen uitbarstte. „Ik voelde me heel sterk vandaag, maar ik dacht dat mijn rol was uitgespeeld toen ik net voor de Keuterberg lek reed. Jac. van Meer bracht me echter weer terug vooraan. Daaruit putte ik zoveel moed dat ik nog het lef had om achter Verhoeven aan te gaan. Die jongen is ten onder gegaan door gebrek aan ervaring. Die routine heb ik wél en daar heb ik De Gribaldy echt niet voor nodig". ROTTERDAM (GPD) - De kaarten voor Nederland-Oostenrijk zijn geschud, in de Zeister bossen bepaalt Leo Beenhakker in de komende dagen de volgorde van geven. Want de elf namen mogen dan bekend zijn, zaterdagmiddag na afloop van de in drie delen van 25 minuten uitgesmeerde trainingswedstrijd voelde de interim-bondscoach er niks voor alle kaarten op tafel te leggen. In de steenkoude Rotterdamse Kuip, waar de met 4-0 verslagen Feyenoord-reserves als sparring partners dienden, wist Oranje zich immers bespioneerd door „Gustl" Starek, de assistent van Oosten rijks bondscoach Branko Eisner. Diens aanwezigheid bracht Been hakker er mede toe geen open kaart te spelen en daarom hield hij zijn ware bedoelingen met Frank Rijkaard verborgen. De Ajacied speelde in drie verschillende posi ties, behalve in de rol van aangever op het middenveld, welke functie hij vermoedelijk woensdagavond moet vervullen. Eventueel al dan niet in samenwer king met Michel van de Korput, die over voldoende opbouwende kwali teiten beschikt om de aanval te voeden. Een van de weinige keren dat de Feyenoorder zaterdagmid dag op de helft van de tegenstander verscheen, leverde dat onmiddel lijk een fraaie en door Erwin Koe man benutte scoringskans op. Het aanspeelpunt op de eigen helft was nu Willy van de Kerkhof. Maar in werkelijkheid zal de PSV'er tegen Oostenrijk moeten zuigen en klop pen, in welke creatie hij zijn waarde inmiddels ruimschoots heeft bewe zen. „Het zal duidelijk zijn", lichtte Beenhakker een tipje van de sluier op, „dat ik Rijkaard niet puur aanvallend kan laten spelen ach ter Van der Gijp. Het ligt daarom ook meer voor de hand dat Schoe naker en Koeman aan de zijkanten zullen spelen, met daarachter de mandekkers Wijnstekers en Brandts, die zaterdagmiddag werd gespaard en na 25 minuten werd vervangen door Van Tiggelen. De in het vak gerijpte Starek is echter voetbalkenner genoeg om de be doelingen van het duo Michels- Beenhakker te doorzien en hij zal zich geen zand in de ogen hebben laten strooien. Zo zal het de Oostenrijker ook niet zijn ontgaan dat het voorzichtige speltype waarmee Oranje begon en dat voor woensdagavond als uit gangspunt moet dienen, heel wat mankementen vertoonde. Verdedi gend liet het Nederlands elftal soms enorme gaten valen en kreeg de Feyenoord-jeugd, aangevuld met Steur en Brard, al snel twee uitgelezen scoringskansen. voor één jaar vastgelegde Hage naar Monkau. Beenhakker tilde daar echter niet zo zwaar aan en had achteraf ook wel een verklaring voor het optre den. „Dit soort wedstrijden", refe reerde hij aan eerdere oefenduels tegen Quick Boys en DHC, „wor den meer met het verstand dan met de benen gespeeld. Daardoor wordt er nooit zoveel arbeid ver richt als normaal. En als er weinig wordt gelopen, kom je nooit goed aan het voetballen. Daarom mag je aan zo'n wedstrijd ook geen con clusies verbinden". Toch had de wedstrijd voor hem wel degelijk zin gehad. „Je speelt in L Leo Beenhakker Maar ook aanvallend kon de Oran je-elf geen potten breken. De pro- duktie kwam volledig op naam van de middenvelders Rijkaard en Koe man, die beurtelings scoorden. Via de vleugels (Van der Gijp en de vermoeid ogende Tahamata) kwam de ploeg ook zelden door, in het centrum werd Houtman (de stand- in voor Kieft) voortdurend afge troefd door de net door Feyenoord vi* f£CL AS .V, het stadion waar het woensdag avond moet gebeuren. Tevoren weet je dat de scherpte ontbreekt, maar op het veld kun je de bedoe lingen beter duidelijk maken dan aan tafel. Ze ondervinden dan aan den lijve wat je bedoelt. En daar kun je later beter op inspelen dan er samen uren over te praten. Dan wordt het meestal een gebed zon der end. Ik heb echter wel gecon stateerd dat deze groep een ver moeide indruk maakt. Daarom gaan we in de komende vier dagen maar eens krachten verzamelen". Met opzet had de interim-bonds coach de wedstrijd ook in drie parten opgedeeld, waarbij in de tweede periode pressievoetbal werd gespeeld en in de laatste 25 minuten (zonder Van der Gijp en Tahamata en mét Silooy en Vanen burg) de consolidatie centraal stond. De intentie van Beenhakker ontging de 7000 veelal jeugdige bezoekers echter volledig. Met als gevolg daarvan dat Oranje werd getracteerd op striemende fluitcon certen terwijl elke Feyenoord-aan- val hartstochtelijk werd onder steund. Terecht ging Michels' assistent daaraan luchthartig voorbij. „Deze wedstrijd was volledig toegespitst op de voorbereiding van het elftal. En er kan zich woensdagavond een situatie voordoen datje even voor bij moet gaan aan het publiek en dat het elftal een voorsprong moet consolideren. Maar desondanks heb ik gezegd: gooi die poort maar open, en laat het publiek gratis binnen". NNSBRUCK (DFA) - Hennie Kuiper naakt op 36-jarige leeftijd een top- eizoen door. 3e winnaar van Milaan-Sanremo en le uitblinker in andere voorjaarsklas- iekers won op zondag de Grote Prijs an Europa, een wegwedstrijd voor ïeroepsrenners met Innsbruck als lankomstplaats. Kuiper bereikte in ijn eentje de eindstreep. Hij had een 'oorsprong van anderhalve minuut p de Belg Frank Hoste en de Oosten ijker Harald Maier. Het was de twee- e seizoenszege van Kuiper. DEN HAAG (ANP) - Met Nederland - Oostenrijk, de kwalificatiewedstrijd voor de eindronde om het wereld kampioenschap, voor de boeg hadden de hofleveranciers het weekeinde vrijaf. Zij vervulden reeds eerder in de week hun competitieverplichtin gen. Wat restte, waren vijf wedstrij den, waarvan sommige in het teken stond van lijfsbehoud. In dat streven deed Fortuna Sittard de beste zaken. Het Limburgse elftal behaalde de tweede overwinning in acht dagen. Ditmaal was het tegen stribbelende FC Twente het slachtof fer: 2-0. Hoyer opende de score uit een strafschop, waarna Reijners de over winning in de laatste minuut veilig stelde. MVV en Go Ahead Eagles, twee van de andere degradatiekandi daten, kregen gezien het droevige spelbeeld met de puntendeling (0-0) eigenlijk allebei teveel. PEC Zwolle en NAC hebben zich reeds bij degradatie neergelegd. Bei de waren dan ook een gewillig slacht offer van de tegenstander. PEC Zwol le verloor bij Haarlem (2-4) de punten en Van Moorst en Schrijvers met blessures. Bij rust was de stand reeds 3-0 door Balm, Keur en Janssen. In de tweede helft scoorde Keur opnieuw. Doufikar (uit een strafschop) en Van der Hengst deden dat namens PEC Zwolle eveneens. NAC verloor met nog ruimere cijfers, al was FC Den Bosch mild met de eindstand van 4-1. Gillhaus en Schouwenaar namen ie der twee doelpunten voor hun reke ning. Rerriie maakte de tegentreffer. Bij Roda JC - Sparta stond zowaar nog de mogelijkheid tot Europees voetbal op het spel. Maar na de nederlaag van 3-5, tot stand gekomen in een aantrekkelijke wedstrijd, wis ten de bezoekers zich uitgeschakeld voor de vierde plaats. Hofman besliste de wedstrijd in de 83e minuut met zijn tweede treffer. Verder scoorden Van Geel, Gorter en Jans voor de thuis club. Van der Weel, Schmidt en Leng- keek verzorgden de produktie van Sparta. Roda JC - Sparta 5-3 (2-0). 26. Hofman 1-0, 29. Van Geel 2-0, 47. Van der Weel 2-1, 52. Gorter 3-1, 61. Schmidt 3-2, 63. Jans 4-2, 78. Lengkeek 4-3, 83. Hofman 5-3. Scheidsrech ter: Van der Niet. Toeschouwers: 4.500. Gele kaarten: Andriessen, Van de Berg (Sparta). FC Den Bosch - NAC 4-1 (2-1). 6. Gillhaus 1-0, 37. Remie 1-1, 42. Gillhaus 2-1, 63. Schouwenaar 3-1, 71. Schouwenaar 4-1. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 3.000. MVV - Go Ahead Eagles 0-0. Scheidsrech ter: Van Swieten, toeschouwers: 2500. Fortuna S. - FC Twente 2-0 (1-0). Hoyer 1-0 (strafschop), 90 Reijners 2-0. Scheidsrech ter: Hobee, toeschouwers: 5500. Haarlem - PEC Zwolle 4-2 (3-0). 21. Balm 1-0, 32. Keur 2-0, 34. Janssen 3-0, 50. Doufi kar 3-1 (strafschop), 60. Keur 4-1, 83. Van der Hengst 4-2. Scheidsrechter: Manuel, toeschouwers: 2000. Met een atletische sprong scoort Frank Rijkaard in de oefenwedstrijd van Oranje tegen de Feyenoord-reserves.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9