mi Vangstbeperking brengt visserij in problemen Kamer van Koophandel: college b en w Veere schendt afspraken Storm treft veerdienst Vlissingen - Breskens Nieuwe vlet te water bij Goese wilde vaart-groep Kwaliteitsverbetering Zeeuws amateurtoneel staat voorop Mode-musical in Middelburg B en w Veere: saldo wegschap naar gemeenten ZEVIBEL- VOORZITTER VAN DEN BOS: Themadag seksueel geweld Middelburg werd druk bezocht O VER KWESTIE PARKEERPLAN varel alarmgroep VAREL ZEELAND ZILVEREN ERETEKEN VOOR SCHIPPER MAAS Werkbezoek b en w aan Kwadendamme Geld verdwenen bij inbraak Vlissingen JAARVERGADERING ZCA IN SINT-JANSTEEN: MAC 'De Zeeuwen' houdt Oranjerit Huisvrouwen bijeen in Zoutelande Vraagtekens BOOM OP BURGEMEESTERS WONING h MAANDAG 29 APRIL 1985 THOLEN De Zeeuwse visserij biedt op dit moment een allesbehalve rooskleurig beeld. Met name voor de kleine zeevisserij zijn, door het systeem van vangstbeperkingen en de strenge controle daarop, zeer moeilijke tijden aangebroken. Veel bedrijven zullen, als de huidige ontwikkelingen zich voortzetten, behoorlijk in de knel komen omdat het onzeker is of er voldoende gunstige resultaten kunnen worden behaald. Ook een aantal ondernemingen in de mosselsector heeft grote zorgen, vooral de bedrijven die afhankelijk zijn van de produktie van percelen in de Waddenzee. Dat zei de voorzitter van de Vereni- reid is mee te werken aan zo'n geza- ging tot bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel), J. van den Bos, zaterdag tijdens de jaarvergade ring in gemeenschapscentrum Meul- vliet in Tholen. Volgens Van den Bos wordt meer en meer duidelijk dat in de besluitvorming rondom de vangst beperkingen vooral overwegingen van politieke aard en niet biologische mo tieven een rol spelen. Hij stelde dat "de Zeeuwse vloot niet ten offer mag vallen aan het politieke bedrijf van de Europese Gemeenschap". De voorzitter van Zevibel noemde het absurd dat het ene land te kampen heeft met een te kleine vangsttoewij zing terwijl aan de andere kant be paalde EG-lidstaten hun quotum niet volvissen. Van den Bos liet de aanwe zigen verder weten geen al te hoge verwachtingen te hebben van de in voering van een groepscontingenten- regeling voor de visserij op tong en schol. Hij verklaarde dat Zevibel be- menlijk beheer van de vangsttoewij zingen. „Maar gebleken is dat nog vele zaken een nadere uitwerking be hoeven. Op korte termijn is één en ander niet te verwezenlijken", aldus Van den Bos. Hij onderstreepte in dit verband het belang van solidariteit onder de bedrijfsgenoten. Van den Bos ging in zijn jaarrede ook in op het voor de mosselkwekers teleurstellend verlopen seizoen 1984- 1985. Door storm was de produktie van percelen in de Waddenzee ruim 60 procent lager dan vorig seizoen. Hierdoor moesten de handelaren mosselen importeren uit Duitsland en Denemarken. Dat bracht met zich mee dat kwekers die weinig mosse len konden aanvoeren, geen compen satie vonden in hogere prijzen, waar door een aantal bedrijven in rentabi- liteitsmoeilijkheden kwam. De voorzitter van Zevibel keerde zich dan ook tegen een ongebreidelde im- MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel en Fabrieken in Middel burg 'heeft met verwondering kennis genomen' van de handelswijze van burgemeester en wethouders van Veere inzake de parkeerproblema- tiek in de kern Veere. Het feit dat burgemeester en wethouders de par- keerkwestie voorleggen aan de ge meenteraad, die daarover komende woensdag (1 mei) vergadert, strookt volgens de Kamer niet met de ge maakte afspraken. Daarom vraagt de Kamer van Koophandel het college van Veere om voorlopig af te zien van het auto-arm maken van de Markt. Vooral er nu een groot parkeerterrein VLISSINGEN - De motor- en auto club 'De Zeeuwen' in Vlissingen houdt dinsdag 30 april voor de twin tigste keer de Oranjerit voor auto's, motoren en bromfietsen, de grootste puzzelrit van Zeeland. Vorig jaar waren er 230 voertuigen bij de rit betrokken. De Oranjerit voert over goede Wal- cherse wegen over een afstand van ongeveer 50 km, af te leggen in twee trajecten, met daartussen een pauze van drie kwartier. De start is om 13.30 uur op het Baskensburgplein in Vlis singen. De Oranjerit is bedoeld als een echte familierit, want voor de kinde ren is er een puzzelwedstrijd, aan de hand van afbeeldingen die langs de route worden geplaatst. Voor alle deelnemende kinderen is er een prijs, evenals voor iedere deelnemer aan de rit. Voor de bestgeklasseerden zijn bekers beschikbaar. Het Oranjerit-festijn wordt 's avonds voortgezet in het Scheldekwartier in Vlissingen, waar de deelnemers schrif telijk uitleg krijgen over hoe de rit gereden had moeten worden. Voorts is er een verloting en wordt de uitslag van de quiz bekend gemaakt, gevolgd door de uitslag van de rit. Tussen de bedrijven door is er gelegenheid om te dansen. MAC 'De Zeeuwen' viert dit jaar het 35-jarig bestaan. ZOUTELANDE - De afdeling Zoute lande van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen komt donderdag 2 mei bijeen in gebouw De Wegwijzer in Zoutelande. Marga Bulk uit Driewe gen praat over tuinverzorging. De bijeenkomst begint om 9.45. MIDDELBURG Molenwater, 9.30- 17 uur: Miniatuur Walcheren. FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM Roxy I, 20 uur: Body double, 16 jr.; Un unmarried woman, 16 jr.; Roxy II, 20 uur: First blood, 12 jr. Cinem'Actueel I, Cinem 'Actueel II, 20 uur: Beverly Hills Cop, a.l.; Cinem'Actueel III, 20 uur: Wild schut, 16 jr. GOES Grand, 20 uur: Commando, 12 jr. HULST De Koning van Engeland, 14.30 uur: Een klas vol schootkatjes, 18 jr.; 20 uur: Once upon a time in the west, 12 jr.; 20 uur: Lady Hawk, a.l.; 20 uur: Chud, 16 jr.; 20 uur: An officer and a gentleman, 12 jr. MIDDELBURG Meccano, 20.30 uur: Voro Nova. OOSTBURG Ledel, 20 uur: 'n Zuidelijk slippertje, 18 jr. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: The killing fields, a.l.; 21.15 uur: Betrayal, 16 jr. VLISSINGEN Alhambra I, 20 uur: Beverly Hills Cop, a.l.; Alhambra II, 20 uur: Amadeus, a.l. TENTOONSTELLINGEN AXEL Galerie Slijkdreef, 10-18 uur: tekeningen voor kinderen van Gitte Spee. DOMBURG Zeeuws Biologisch Mu seum, 10-17 uur: 'Fossiele schelpen zoeken... en vinden in Zeeland'. port van mosselen. „Voor de continuï teit van de bedrijfstak heeft invoer positieve kanten, maar anderzijds moet er toch voor gewaakt worden dat deze import binnen aanvaardbare grenzen blijft", zei Van den Bos. Hij voegde daaraan toe dat voor een goede concurrentiepositie op de markten in Europa een stabieler pro- duktiepatroon nodig is. „En dit is vooral bereikbaar door de aanleg van dieper gelegen percelen op het Wad en meer percelen in Zeeland", betoogde Van den Bos. Het streven van Zevibel om dat zo snel mogelijk verwezenlijkt te krijgen stuit, aldus de voorzitter, telkens op allerlei bezwaren. Die hebben te ma ken met de kwaliteit van het water, de belangen van de garnalenvisserij, de natuurbelangen van de Waddenzee en met het planologische optreden van provincies en gemeenten. Hij waar schuwde dat door al te langdurig overleg de unieke positie van de Zeeuwse mossel wel eens verloren zou kunnen gaan. Van den Bos onderstreepte in dit verband het standpunt van Zevibel dat in de Grevelingen een proefveld aangelegd moet worden voor het kweken van halfwasmosselen. MIDDELBURG - De themadag van een aantal organisaties tegen sexueel geweld, die zaterdag werd gehouden in Middelburg, werd druk bezocht. Het aantal belangstellenden in ge bouw 't Pand was zo groot, dat de discussie in kleine groepjes wegens een gebrek aan ruimte moest worden afgelast. De plenaire discussie in het middagprogramma ging wél door. Het Aksiehuis, 'Tegen haar Wil', de VOS-vrouwen en de mensen van de Vrouwentelefoon Zeeland hadden de themadag voorbereid om in te gaan op de dieperliggende achtergronden van sexueel geweld tegen vrouwen en kinderen. Het middagprogramma werd geopend met een audiovisuele presentatie. De daaropvolgende dis cussie werd geleid door twee leden van het collectief Kritische Filmers uit Breda. Centraal in deze discussie stond de vraag hoe vrouwen hun boosheid over ondervonden sexueel geweld kunnen verwerken. Een aantal vrouwen liet weten hun uiterlijk en gedrag aan te passen uit angst sexu eel geweld op te roepen. Het avondprogramma werd begonnen met de vertoning van de film 'Ver krachting'. Daarna ging een aantal medewerksters van 'Tegen haar wil' in op de doelstellingen en werkwijze van deze organisatie. Met een optre den van Walg werd de themadag afgesloten. De organiserende instel lingen overwegen om aan deze eerste themadag een vervolg te geven. (Advertentie) langs de Kanaalweg Westzijde wordt aangelegd, is er volgens de Kamer geen haast vereist bij het nemen van maatregelen in het centrum. Dit alles schrijft secretaris mr R. de Blij van de Kamer van Koophandel in een brief aan de gemeenteraad van Veere. Tijdens een bespreking met onder meer de Kamer van Koophandel op 16 april stelde het college voor om eerst onderzoek te laten verrichten naar de bedrijfseconomische gevolgen van de voorgestelde parkeermaatre- gelen in het hart van het stadje. Daags daarna 17 april vroeg de Kamer van Koophandel aan het colle ge om te wachten met het indienen van de parkeerplannen, tot alle mid denstanders in Veere zouden zijn ge raadpleegd. „Dat heeft de vertegen woordiger van b en w ons toegezegd", schrijft de heer De Blij in zijn brief. „Daarom hebben wij met verwonde ring kennis genomen van de inhoud van het raadsvoorstel -dat nota bene op 16 april is gedateerd!- waarin ver schillende parkeermaatregelen wor den voorgesteld ter behandeling in de raadsvergadering van woensdag 1 mei". Los van de gevolgde procedure zet de Kamer van Koophandel ook vraagte kens bij de voorgestelde parkeer maatregelen zelf. „In het raadsvoor stel staat niet hoeveel parkeerplaat sen er in het centrum zullen verdwij nen. Evenmin is vermeld in welke maanden de maatregelen van toepas sing zullen zijn". Inmiddels zijn alle middenstanders van Veere -afgelopen donderdag- door de Kamer van Koophandel over de parkeerplannen van het college ge hoord. Daarbij bleek, dat de grootst mogelijke meerderheid van hen tot nu toe geen noemenswaardige proble men heeft ondervonden. Evenmin hebben ze van klanten en/of toeristen gehoord dat deze de verkeers- en parkeersituatie als problematisch er varen. Op grond van deze drie argumenten en vanwege het feit dat er een groot parkeerterrein bij het Kanaal door Walcheren wordt aangelegd, wil de Kamer van Koophandel graag de ef fecten van het lang parkeren door spreken met het college van b en w. „Het meest geëigende tijdstip daar voor vinden wij het eind van het zomerseizoen. Dan kunnen de resulta ten van de genomen maatregelen ten aanzien van het lang parkeren, wor den geëvalueerd." ADVISEUR EN INSTALLATEUR voor inbraak meldsystemen Organisatorische maatregelen Bouwkundige beveiliging 'Elektronische beveiliging Luid-stil-technisch-alarm Alarmcentrale, meldkamerservice Terreinbeveiliging C.C.T.V.-systemen Brandmeldsystemen 24-uurservice MIL Erkend Uneto wil Beveiligings Installateur Installatiebedrijf Wisse B.V. Verrijn Stuartweg 3 - Postbus 305 4460 AS Goes - Tel. 01100-27072 MIDDELBURG - De bootverbinding tussen Vlissingen en Breskens heeft zondagmiddag drie uur stilgelegen. Door de storm van zondag waren zowel de 'Juliana' als de 'Bernhard' tussen elf uur 's morgens en twee uur 's middags uit de vaart. Doordat deze stremming bijna onmiddellijk via de verkeersinformatie op de radio be kend werd gemaakt, was het aanbod aan auto's en passagiers bijzonder klein. Een woordvoerder van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) in Vlissin gen zei de indruk te hebben dat velen het zekere voor het onzekere hebben genomen en van de verbinding Krui- ningen-Perkpolder gebruik hebben gemaakt. De PSD -het is bekend- moet tijdelijk noodgedwongen gebruik maken van oude, kleine schepen. Het Juliana- schip is dicht, en kan daarom tot en met windkracht negen worden inge zet. De 'Bernhard' daarentegen is open, en moet al bij windkracht zeven uit de vaart worden genomen. Tenge volge van de storm voer de 'Bernhard' de hele zondag niet; de 'Juliana' werd van zeven uur 's morgens tot elf uur 's morgens en 's middags vanaf vijf voor twee ingezet. In de tussenliggende periode stuwde de noorderstorm (ruim windkracht negen) het water zo hoog op, dat er ook voor de 'Juliana' geen doorkomen aan meer was. De PSD-woordvoerder deelde desge vraagd mee, dat de normale enkel- deks veerschepen pas bij windkracht twaalf worden stilgelegd. Een monumentale iep, die het door de storm had begeven, is in de nacht van zaterdag op zondag terechtgeko men op de woning van de burgemees ter van Veere, mevrouw G. M. van Montfrans-Hartman. Ook de naastge legen woning belandde voor een deel onder de kruin van de eeuwenoude boom. Beide huizen, aan de Kaai in het historische stadje, liepen slechts geringe schade op. De boom sneuvelde omstreeks twee uur 's nachts. Brandweercomman dant Piet Willeboordse riep de hulp in van zijn collega's uit Middelburg, om dat die over een ladderwagen beschik ken. Urenlang is de brandweer bezig geweest met het wegzagen van de takken. Het karwei kon pas helemaal worden geklaard toen het takelbedrijf Melis uit Gapinge de stam met een enorme kraan had verplaatst. In to taal waren vijf Middelburgse en drie Veerse brandweerlieden bij de opera tie betrokken. De boom was een aantal jaren geleden 'gerestaureerd' door een boomchi rurg. Deze 'opknapbeurt' heeft echter dus niet kunnen voorkomen dat de boom een voortijdig einde heeft ge kregen. Mevrouw H. Blanken-Smit hakt het koord door voor de tewaterlating van de nieuwe vlet Woestduijn. GOES - Mevrouw H. Blanken-Smit, echtgenote van de Goese burgemees ter, heeft zaterdag op het AKF-ter- rein in Goes de eerste lelievlet te water gelaten van de wilde vaart afdeling van de Scoutinggroep Frans Naerebout uit Goes. „Ik doop U Woestduijn en wens U een goede vaart, zo sprak mevrouw Blanken maar de fles champagne wilde aan vankelijk niet stuk. Met een beetje hulp kon de boeg van het scheepje toch met champagne worden over spoeld en de padvinders togen aan het werk om hun eerste schip zeeklaar te maken. Burgemeester mr W. Blanken bleek zijn vrouw niet voor niets te hebben vergezeld. Hem werd de eer gegund om schipper H. R. C. Maas, bij verras sing, het zilveren waarderingsteken op te spelden. Schipper Maas is al sinds 1959 actief in de padvinderij en stond bij de Frans Naereboutgroep aan de wieg van de wilde vaart afdeling, die in het voorjaar van 1984 begon. Behalve allerlei activiteiten in de leiding van jeugdgroepen, ont plooide Maas ook initiatieven bij de bouw van de onderkomens voor de verschillende scoutingafdelingen. Burgemeester Blanken sprak enkele waarderende woorden aan het adres van de onderscheide over zijn inzet in de begeleiding van jeugdigen. Voorzitter P. van Dijk van de Frans Naerboutgroep herinnerde in een toe spraak aan het feit dat Scouting Ne derland 75 jaar bestaat.„Dat betekent 75 jaar jeugdwerk voor kinderen en jongeren tussen 4 en 21 jaar. De Frans Naereboutgroep heeft het in die jaren helemaal niet slecht gedaan. We heb ben nu 4 afdelingen waarin jongens en meisjes op een manier die ze zelf KWADENDAMME - Het gemeentebe stuur van Borsele brengt dinsdag 28 mei een werkbezoek aan de kern Kwadendamme. Vanaf 19.30 uur kun nen inwoners van Kwadendamme burgemeester en wethouders vragen stellen over dingen die in hun dorp gebeuren of juist niet gebeuren. Er is gelegenheid om de vragen vantevoren schriftelijk in te dienen. Die worden dan in De Burcht door het college beantwoord. Gewoontegetrouw toont voorlichter J. de Ruiter een diaserie over het dorp. Aanvankelijk stond het werkbezoek op 14 mei op het pro gramma. maar dit is verzet in verband met andere werkzaamheden van het college. Burgemeester W. Blanken speldt schipper H. R. waarderingsteken op. C. Maas het zilveren verkiezen, zinvol en aangenaam bezig kunnen zijn". De plechtigheden op het AKF-terrein werden zaterdagmiddag opgeluisterd door de muziekvereniging De Echo uit Wilhelminadorp. MIDDELBURG - In de schouwburg in Middelburg is woensdag en don derdag vier maal de 'Marion-mode- musical' te zien. Deze show, een ini tiatief van het gelijknamige zelf- maakmodeblad, wil laten zien hoe mode wordt gemaakt en geeft tevens een beeld van de trends op modege bied in Italië, Frankrijk, Amerika en Engeland. De mode-musical wordt in 25 steden in Nederland opgevoerd. De hele show draait om de zangeres Bernadette, die twee jaar geleden met het lied 'Sing me a song' voor Neder land deelnam aan het Eurovisie Song festival in München. Zij wordt terzijde gestaan door een ensemble, onder leiding van de choreografe Lenny List. De mode-musical is gebaseerd op lied jes uit het wereldrepertoire. De show in de Middelburgse schouwburg be gint beide dagen om 14.00 en 20.00 uur. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen is vrijdagavond een be drag van rond de vierhonderd gulden buitgemaakt. De daders zijn via een kelderraam naar binnen gekomen. De bewoners waren op het moment van de inbraak niet thuis. Zaterdagnacht is ingebroken in een drankenhandel aan de Scheldestraat in Vlissingen. Er worden vier flessen sterke drank vermist. HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktui gen. HULST Galerie Van Geyt, 9-18 uur: aquarellen van Ronny Ivens. KATS Galerie Zwaluwenhof, 14-18 uur: werken van Piet van 't Hageland KLOOSTERZANDE Gemeente huis, 8.30-17 uur: Fototentoonstelling. OOSTKAPELLE Molenweg 36, 10- 12 uur: Fossielen museum. TERNEUZEN Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16.30 uur: lino's van Jan van Geem. VLISSINGEN Reptielenzoo 'Igua na', 14-17.30 uur: expositie levende reptielen, amfibieën en insekten. IJZENDIJKE Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'Het waterschap over de grenzen heen'. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel. 01100-14444 look voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. SINT-JANSTEEN Het amateur toneel in Zeeland zit behoorlijk in de lift. Steeds meer mensen willen zich op de podia op een verbaal creatieve manier uiten. Vanwege de toename van het aantal amateurtoneelspelers en -speelsters wordt in toenemende mate een beroep gedaan op het Zeeuws Centrum voor Amateurto neel (ZCA). Dit centrum verzorgt cursussen, bij- en herscholing en voorziet de inmiddels 75 bij het ZCA aangesloten verenigingen van infor matie en adviezen. Het beleid van het ZCA voor de toekomst mopt er op gericht zijn om een kwaliteitsverbe tering van het amateurtoneel in de provincie te bewerkstelligen. Deze geluiden waren te horen op de jaarvergadering van het ZCA in het Sint-Jansteen. Meer dan 50 vertegen woordigers van de bij het ZCA aange sloten verenigingen waren zaterdag afgereisd naar het grensdorp om zich over de toekomst van het amateurto neel in Zeeland te beraden. De bijeen komst in het gemeenschapshuis 'De Warande' begon omstreeks half elf en duurde tot laat in de achtermiddag. Naast het doornemen van een aantal zaken van huishoudelijke aard wer den er twee vergaderingen gehouden. Er werd gedebatteerd over de inven tarisatie van materialen (decors, re- quisieten en kostuums) en van de aanwezige amateurspelers en regis seurs in de provincie. Verder spraken de regiogroepen over het opzetten van toneelkijkcursussen en de opzet van toneelstudiedagen. Voor dergelijke manifestaties blijkt overal in Zeeland een grote vraag te bestaan. Wat be treft de onderlinge contacten tussen de Zeeuwse toneelclubs kan er vol gens de aanwezige clubvertegenwoor digers nog wel het een en ander verbeteren. De vergadering die in de middaguren werd gehouden, ging hoofdzakelijk over het beleid van het ZCA in de komende jaren. Volgens voorzitter Bram le Clerq dient het beleid van het centrum erop gericht te zijn om men sen die zich met amateurtoneel bezig houden de mogelijkheid te bieden met zoveel mogelijk disciplines ken nis te laten maken. Naast het aanbie den van kortlopende cursussen, zoals belichtingsdagen, mime en clownerie activiteiten en grimecursussen, moet er een markt worden geschapen voor grotere en langdurige cursussen. „Tot nu toe werd er slechts één keer per jaar een zogenaamde speelspiegelma- nifestatie gehouden en wel boven de Schelde. Dat moet minstens twee maal gebeuren en ook een keer in Zeeuwsch-Vlaanderen", aldus Le Clerq. „Ook met de toneelstudieda gen willen we in de toekomst verder gaan, maar voorts denken we ook aan een thematische aanpak van bijvoor beeld het hele video-gebeuren. Wat kan het amateurtoneel met dit nieuw medium?". Tijdens de jaarvergadering kwam verder naar voren dat het ZCA ook meer aandacht wil besteden aan de jeugd. Zeker nu er plannen bestaan om in Vlissingen een jeugdtheater op te richten. „Zeker moeten we ons ook richten op de jeugd", stelt Le Clerq. „Door de ziekte van provinciaal to neeladviseuse Anke Brouwer kwam het werk in 1984 wat in de knel te zitten. Nu dat achter de rug is en Willem Huibreghs aan het team is toegevoegd kunnen we weer volop aan de slag. Deze zomer willen we dan ook een Zomerspeelweek op touw zetten in Arnemuiden". Deze meerdaagse manifestatie is dan bestemd voor zowel ouderen als jeug digen. Het ZCA probeert door het opzetten van dergelijke spektakels mensen te winnen voor het toneel. Het ziet er naar uit dat het toneelge- beuren in Arnemuiden door gaat. De provincie heeft reeds een subsidie van 10.000 gulden toegezegd. Verder belooft 1986 ook een aantal hoogtepunten voor het Zeeuws ama teurtoneel. De Terneuzense wethou der van cultuur en jeugdzaken W. Walraven gaf het ZCA onlangs te kennen dat er in het Zuidlandtheater in Terneuzen ook wel plaats en tijd zou zijn voor een toneelmanifestatie. Dat moet gebeuren op 29 maart of 3 mei. Ook vanuit België neemt de roep om gezamenlijke activiteiten met Zeeuwse toneelverenigingen toe. Nu reeds wordt er in een pril stadium al gedacht over een studiedag. Het vergaderen nam niet het hele programma in beslag. Er werd ook toneel gespeeld. Leden van verschil lende verenigingen vertoonden bij tijd en wijle enkele sketches waar over werd nagepraat. Enkele to neelfanaten, die zich ip een bijzonde re manier voor het amateurtoneel in de provincie hebben ingezet, werden door het bestuur van het ZCA gehul digd met enkele toepasselijke onder scheidingen. Zo kreeg Herman Bakker uit Sluis de zogenaamde Schrijversprijs. Chiel Gabriëlse, die met de mobiele lichtin stallatie de provincie doorkruist werd beloond met de verlichtingsprijs. Ver der ontving Fons Pierssens de door- douwersprijs. De nieuwe toneelclub Siesa uit Sas van Gent ontving de aanmoedigingsprijs van het ZCA. Het podium van De Warande werd in de avonduren in beslag genomen door twee Belgische gastgezelschappen. De keurgroep AKTV uit Oost-Vlaan- deren en toneelgroep 'De Leeuwercke- naer' uit Dendermonde vertoonden de eenakters 'De gebroken kruik' van Heinrich von Kleist en 'De beer' van Anton Tsjechow. Ook gastvereniging 'Sint Jan ten Steene' liet nog een staaltje van haar kunnen op de plan ken zien. VEERE - Burgemeester en wethou ders van Veere vinden, dat het Wegschap Walcheren te grote reser ves kweekt. Het Wegschap heeft in 1983 een overschot behaald van ruim één miljoen gulden. Evenals het ge val was bij het batig dienstsaldo in het jaar 1982, zou ook het saldo over 1983 aan de deelnemers aan deze gemeenschappelijke regeling -de Walcherse gemeenten- moeten wor den terugbetaald, vinden b en w van Veere. Ze vragen de gemeenteraad dan ook hierover een uitspraak te doen. De raad vergadert woensdag 1 mei vanaf twee uur 's middags in het stadhuis van Veere. Tot en met 1981 werden de batige rekeningsaldi gebruikt voor extra on derhoud aan wegen. „Omdat er soms sprake was van vrij omvangrijke saldi is een discussie op gang gekomen. Die resulteerde in het terugbetalen van het batig dienstsaldo over '82 -ruim één mijloen guldenaan de Walcherse gemeenten. Veere kreeg daarvan 123.325 gulden terug", leggen b en w van Veere uit. Over 1983 was er weer een batig dienstsaldo van ruim één miljoen. Het dagelijks bestuur van het Wegschap Walcheren vindt dat dat bijna in z'n geheel moet worden gebruikt om de vorstschade aan de wegen te herstel len. Die schade zou ongeveer 1,6 mil joen gulden bedragen. Als dat inder daad gebeurt, zou het Wegschap nog een saldireserve van ruim 9 ton over houden. B en w van Veere vinden dat een onjuiste gang van zaken. „Wij menen dat ook het overschot over '83 aan de deelnemers moet worden terugbe taald. Het gaat hier immers om gel den die van de gemeenten zijn". Wat de vorstschade betreft, menen b en w van Veere dat het Wegschap hiervoor tijdig gelden had moeten reserveren. „Als je tijdig gelden reser veert, voorkom je zowel dat je extra gelden aan de gemeenten moet vra gen. Tevens voorkom je dan dat bati ge saldi die aan de gemeenten moeten worden terugbetaald, hiervoor nood gedwongen moeten worden ge bruikt", luidt het standpunt van bur gemeester en wethouders van Veere. V- I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 21