CHRISTENEN MASSAAL OP DE VLUCHT tk PZC De Koning: verschillen in netto-inkomens te gering Communeleden wegens ontucht aangehouden Massaal ontslag zwarte kompels in Zuidafrikaanse goudmijnen vandaag Optimisme over Shell Curacao Prikacties Knetemann Oranje Degradatie Inval Israel KRITIEK OP MINIMABELEID GEMEENTEN KINDEREN UIT GROEP WEGGEHAALD Divisie van in Bitburg begraven SS-ers betrokken bij executies 228e jaargang no. 100 Maandag 29 april 1985 Goedemorgen! STRAATFESTIVAL 85 BEIROET/TEL AVIV (RTR/UPI/DPA) - Druzische milities hebben zondag in een bliksemope- ratie de kuststrook tussen Damour en Sidon, zuidelijk van Beiroet, onder de voet gelopen. Duizenden christenen zijn uit angst voor bloedbaden naar het zuidoosten richting Jezzin gevlucht, waar al tienduizenden vluchtelingen uit de christendorpen ten oosten van Sidon een veilig heenkomen hebben gezocht, zo is zondag door radiozenders in Beiroet gemeld. PRINS BERNHARD KRIJGT NOG GEEN BEZOEK 'Een zomer in .beeld' ontvangen? Help mee het financieel van de grond te krijgen. Inl.: 01184-14928. PROVINCIALE i EDE (ANP) - Staatssecretaris Koning van financiën gaat de Staatsloterij meer élan geven. De nationale loterij komt volgens hem meer en meer in de verdrukking door de oprukkende buitenlandse concurrentie. De Staatsloterij verkoopt nog wel evenveel loten als voorheen maar binnen de hele markt van de toenemende Staatssecretaris Koning goklust en nieuwe kansspelen blijft de Staatsloterijhandel in feite stilstaan, aldus Koning zaterdag voor de TROS- radio. Hij stelde dat hij ondermeer denkt aan optrekken van de maximumprijs die nu nog op 500.000 gulden ligt. Hij kondigde verder aan dat in september ter gelegenheid van de 750ste trekking van de Staatsloterij er een extra prijzenbedrag en een extra trekking komt. Opmars Druzen in Libanese kustgebied De Israëlische minister van defensie, Yitzhak Rabin, verklaarde zondag voor radio-Jeruzalem dat de Israëli sche strijdkrachten 'in geen geval' in de strijd zullen ingrijpen. Hij zei ver der dat Israel de ontruiming van Tyrus voorbereidt. Paus Johannes Het personeel van Overslagbe drijf Terneuzen houdt prikac ties om de directie te bewegen akkoord te gaan met de eisen van de Vervoersbond FNV. PAGINA 5 Gerrie Knetemann barstte za terdagmiddag in huilen uit, nadat bij bij verrassing de Amstel Gold-race had gewon nen. De 34-jarige Knetemann was met deze zege in het voet spoor van Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper getreden. Deze veteranen wonnen eerder dit seizoen de Tirreno-Adriatico en Milaan-San Remo. PAGINA 9 Het Nederlands elfltal moet woensdagavond in de inter land tegen Oostenrijk de laat ste kans grijpen om deel te nemen aan het wk-voetbal. Za terdag oefende Oranje tegen de Feyenoord-reserves, maar geheimen openbaarde trainer Beenhakker niet. PAGINA 9 Voor Bruse Boys uit Bruinisse en Yerseke is het doek geval len. Na nederlagen in het afge lopen weekeinde degraderen deze zaterdagclubs naar de derde klas. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 Overvaller - Bij een overval op een juwelier aan het Rokin in Amsterdam hebben twee mannen zaterdag voor ongeveer anderhalf miljoen gulden aan sieraden buitgemaakt. Bij een overval op een andere juwelier in dezelfde straat hebben vermoede lijk vijf mannen zondag juwelen ter waarde van een miljoen gulden buit gemaakt. LEIDEN (ANP) - De toestand van prins Bernhard is goed, maar voorlopig zal hij nog geen bezoek kunnen ontvangen, al dus zondagavond een woord voerder van de Rijksvoorlich tingsdienst. De 74-jarige prins heeft zaterdag de afdeling intensieve zorg van het academisch ziekenhuis te Leiden verlaten, nadat hij vrij dag een operatie had ondergaan, die uitwees dat hij lijdt aan een geringe goedaardige ontsteking van de alvleesklier. Paulus II riep zondag opnieuw op tot vrede in Libanon. Parallel met het offensief van de Dru zen zetten Palestijnse en Islamitische strijdkrachten hun donderdag begon nen verovering van christendorpen bij Sidon voort. Zij vormen nu een be dreiging voor Kfar Falous, van waar uit zij door het door Israel gesteunde 'Zuidlibanese leger' met artillerie wor den beschoten. De staf-chef van het Libanese leger, generaal Michel Aoun, heeft moslim bataljons die betrokken zijn geweest bij de bestorming van christelijke dorpen rondom Sidon teruggeroepen naar de kazernes. Het tweevoudige offensief van Pale- DEN HAAG (GPD) - Regeringsonder handelaar mr. Emile van Lennep is gematigd optimistisch over de kan sen op voortbestaan van de Shell- raffinaderij op Curacao. Hij zei dit zondag na terugkeer op Schiphol uit Venezuela, waar hij op hoog politiek niveau besprekingen heeft gevoerd over de mogelijkheden om de Curacaose raffinaderij open te houden. Mr. Van Lennep baseert zijn optimis me in de eerste plaats op de toezeg ging van Venezuela tot levering van voldoende olie voor een onbeperkte periode. Venezuela is niet bereid tot deelname in de raffinaderij. Venezuela heeft de bereidheid uitge sproken tot voortzetting van het over leg met de Antilliaanse en Nederland se regering. stijnen met fundamentalistische mos lems en Druzen volgde nadat dinsdag en woensdag de christelijke militie 'Libanese strijdkrachten' haar strij ders uit de dorpen terugtrok en Israel woensdag het gebied van Jezzin ont ruimde. Christelijke radiozenders meldden zondag een nieuwe vluchtelingen stroom van Jezzin naar Marjayoun. Dat ligt in de veiligheidsstrook die Israel ook na de terugtrekking uit Libanon ten noorden van de grens in stand zal houden. De veiligheid zal daar worden verzekerd door met Is rael verbonden milities. Een volwassene en een kind van 8 jaar zijn vrijdag door Israëlische soldaten gedood bij een razzia in het Libanese dorp Aaytit, ten zuidoosten van Ty rus. Dit is zaterdag uit politiebron vernomen. De Israëlische militairen drongen het dorp Aaytit binnen, dat in het gebied ligt dat wordt gecontroleerd door een eenheid uit Fiji van de VN-vredes- macht in Zuid-Libanon (Unifil). De woordvoerder van Unifil, Timur Goksel, bevestigde dat „twee lijken waren aangetroffen na de inval van Israëlische soldaten, die de blauw helmen de toegang tot het dorp had den verhinderd". PARIJS (AP) Zaterdagmorgen vroeg is bij de kantoren van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereld bank in Parijs een krachtige bom ontploft die grote schade aanrichtte, maar geen slachtoffers eiste. De politie zei dat de bom kennelijk onder een auto was geplaatst die voor het IMF-kantoor geparkeerd stond. NOORDWIJK (ANP) - Het slechte weer heeft zaterdag het 38ste bloemencorso van de Bollenstreek een gevoelige klap toegebracht. 's Avonds was de wind aan de kust bij Noordwijk zo hevig dat de twintig praalwagens dit jaar voor het eerst niet langs de kustboulevard konden blijven staan maar in allerijl moesten worden ondergebracht in de be schutting van Noordwijk-Binnen. De storm heeft in de nacht van zaterdag op zondag voor enkele tienduizenden guldens schade aangericht aan strandpaviljoens langs de Noordhollandse kust. De strandpaviljoens in Zandvoort, Scheveningen en Katwijk hebben geen noemenswaardige schade gele den, aldus politiewoordvoerders. Foto: ook tijdens de rondrit van de praalwagens werkte het weer niet mee. Hoewel deze praalwagen, die de naam Olé had meegekregen, geacht werd de warme Spaanse zomer te verbeelden moesten de 'inzittenden' een paraplu gebruiken om zicht tegen het Nederlandse lenteweer te beschermen. EDE (ANP) - Minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid vindt dat er geen ruimte is voor een zelfstandig gemeentelijk inkomens beleid voor de laagste inkomens (so ciale minima). De bewindsman meent dat hierdoor een verdere ont wrichting van de inkomensverhou dingen ontstaat. Dat staat haaks op de rol die het kabinet toeschrijft aan het inkomensbeleid, namelijk het le veren van een bijdrage aan het eco nomisch herstel. Aldus hield De Ko ning zaterdag in Ede de CDA-Be- stuurdersvereniging voor op de the madag „Het CDA en het sociaal be leid". Algemene inkomensmaatregelen op lokaal niveau bedreigen volgens De Koning in het bijzonder een betere werking van de arbeidsmarkt, welke een bijdrage aan economisch herstel moet leveren. Extra vergoedingen op bijstandsniveau zorgen ervoor dat bij standsontvangers er bij aanvaarding van werk tegen het minimumloon er per saldo op achteruitgaan, aldus de bewindsman. Hij wees voorts op de geringe afstand tussen het minimumloon (25.000 gul den per jaar) en modaal (38.000) door de te hoog opgelopen marginale be lastingdruk. Worden daarbij de effec ten van huursubsidies en studiekos- Minister De Koning De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist. Foto: rechercheurs zoeken in het totaal vernielde autow rak voor het gebouw naar aanwijzingen. ROTTERDAM (ANP) - In opdracht van de officier van justitie in Rotter dam heeft de zeden- en kinderpolitie in de Maasstad een inval gedaan in een commune van de Kommunisti- sche Eenheidsbeweging Nederland (KEN) aan de Schiebroekselaan, en daarbij een man en een vrouw gear resteerd. Zij worden verdacht van het plegen van ontuchtige handelin gen met minderjarigen. Volgens de persofficier van justitie in Rotterdam, mr. R.A.F. Gerding, wer den telijkertijd zes kinderen meegeno- JOHANNESBURG (REUTER) - Bij twee goudmijnen in Zuid-Afrika zijn zaterdag 15.000 zwarte mijnwerkers ontslagen. De directie van de groot ste goudmijn ter wereld, het complex Vaal Reefs ten westen van Johannes burg, stuurde 13.000 zwarte mijnwer kers naar huis. Het massale ontslag komt na twee dagen van arbeidson rust. In de nabijgelegen mijn Harte- beesfontein zijn 2.000 arbeiders ont slagen. De onderneming Anglo-American, ei genaar van de goudmijn Vaal Reefs, verklaarde na „illegale stakingsac ties" van vrijdagnacht en zaterdag geen andere keus te hebben dan tot het massa-ontslag over te gaan. De afgelopen weken is het al incidenteel tot werkonderbrekingen gekomen. Per dag betaalde mijnwerkers protes teerden hiermee tegen een loonsver hoging van tien procent voor sommi ge per maand betaalde werknemers. De meeste mijnwerkers zijn migran ten, die zijn ondergebracht op het mijncomplex. Zij moeten het complex verlaten en terugkeren naar hun thuislanden. Vakbondsfunctionarissen hebben zondag verklaard dat de 13.000 ontsla gen arbeiders van Vaal Reefs zich in hun onderkomens op het mijncom plex hebben verschanst. Volgens de functionarissen is getracht hen met traangas te verdrijven, hetgeen de directie ontkent. Het grootschalige ontslag valt samen met de massaal bijgewoonde begrafe nissen van ruim twintig slachtoffers van de recente gewelddadigheden in verscheidene delen van het land. In de buurt van Port Elizabeth waren min stens 30.000 personen op de been voor de begrafenis van vijftien slachtoffers van de ongeregeldheden. De bijeen komst verliep vreedzaam. In een zwarte woonwijk bij Uitenhage waren achtduizend mensen aanwezig bij een begrafenis. In verscheidene zwarte woonwijken door het hele land kwam het zater dag weer tot onlusten. De politie maakte melding van twee doden. Een 12-jarig meisje liep ernstige brand wonden op toen een menigte brand bommen gooide naar de woning van een zwarte functionaris, die ervan wordt beschuldigd met de autoritei ten samen te werken. men en overgedragen aan de Raad voor de Kinderbescherming omdat zij in de commune werden bedreigd met „lichamelijke en geestelijke onder gang". De kinderen zijn onderge bracht in kindertehuizen in de Maas stad. Volgens de officier van justitie gaat het niet alleen om kinderen van de aangehouden man en vrouw maar ook om kinderen van andere communele den, die allen aanhangers zijn van de Marxistisch-Leninistische organisatie KEN. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten geacht. De leden van de Rotterdamse woon groep ontkennen dat zij „ontuchtige handelingen" hebben gepleegd. Zij hebben zaterdag de vrijlating van de kinderen en de gearresteerde woon groepleden geëist. De woordvoerder zegt dat de kinderen (tussen 4 en 8 jaar) vrijdag door de politie van school zijn gehaald en voor de andere woongroepleden en voor hun ouders verborgen worden gehou den. Vandaag wil de groep via een kort geding een bezoekregeling afdwingen. tenregelingen opgeteld, dan zijn de netto-inkomensverschillen nog gerin ger, aldus De Koning. Hij kondigde aan dat het kabinet zich bezint op maatregelen om de afstand tussen het brutoloon en het netto besteedbaar inkomen kleiner te maken, vooral voor de groep tussen modaal en twee maal modaal, of 57 procent van de werknemers. In 1973 bedroeg het netto-loon voor een modaal inkomen 76 procent van het bruto-inkomen en voor twee maal modaal 70 procent. Tien jaar later waren die percentages 70 en 54. In het licht van een goed werkend arbeids markt vervult deze ontwikkeling mij met grote zorg, aldus De Koning. NEW YORK (AFP/UPI) - Op het kerk hof in Bitburg, dat de Amerikaanse president Reagan op 5 mei wil bezoe ken, liggen soldaten van een SS- divisie begraven die verantwoorde lijk was voor een massa-executie in het Franse dorp Oradour-sur-Glane, zo schrijft de New York Times van zondag. In Oradour-sur-Glane werden op 10 juni 1944 643 dorpelingen, onder wie 500 vrouwen en kinderen, als vergel ding terechtgesteld. De krant baseert zich op bronnen in West-Duitsland en op geschiedkundigen. Een woordvoerder van het Witte Huis, Robert Sims, wilde geen commentaar geven op het artikel. Blijkens een opiniepeiling vindt 55 procent van de Amerikaanse bevol king dat president Reagan moet af zien van zijn bezoek aan de begraaf plaats. Nazi-jager Simon Wiesenthal heeft ge weigerd president Reagan te vergezel len bij diens bezoek aan de begraaf plaats en het voormalig concentratie kamp Bergen-Belsen. „Mijn afwijzing is niet gericht tegen de Amerikaanse president," zo zei Wiesenthal, „maar men moet mijn gevoelens als voormalig gevangene in een concentratiekamp begrijpen." Mensensmokkel - De Nederlandse vrachtwagenchauffeur Hermanus van Bemmel is in Hongarije tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens mensensmokkel. Acht mede-beklaag den, drie Westduitsers en vijf Honga ren, kregen gevangenisstraffen van tien maanden tot 3 jaar en acht maanden. De verdediging is in hoger beroep gegaan. Dit heeft het Hongaar se persbureau MTI vrijdag bekendge maakt. Simon Wiesenthal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1