ecologisch eten op kleine aarde E «f« kleins HORIZONTAAL VERTICAAL OPLOSSING HET ABC VAN DE VITAMINEN r zit goudsbloem, vlierbloesem en... 1 de post porgy bess charles green Inlichtingen: PZC-Vrijdagkrant, Walstraat 56, 4381 EG Vlissingen. VRIJDAG 26 APRIL 1985 ja, ik weet het zeker, camille in". De drie meisjes van de Hogere Landbouwschool in Groningen buigen zich analyserend over het drabbig hoopje verdronken bloemblaadjes in het theezeefje. Het is voor hen en hun klasgenoten de eerste kennismaking met de kruidenthee van de Kleine Aarde. Het milieu-educatiecentrum in Boxtel serveert sinds enige tijd ekologische lunches en diners aan groepen die op excursie komen of toevallig in de buurt zijn. De jongens en meisjes van het eerste leerjaar van de Groningse HLS vinden het een geslaagd experiment. De schoolleiding heeft hen opgedragen zelf een aantal excursies te organiseren. Enige voorwaarde is dat het onderwerp iets te maken moet "hebben met het onderwijs dat zij volgen. Op dit uitstapje combineren zij een rondleiding annex etentje op de Kleine ■Aarde met een middagbezoek aan een landbouwmachinefabriek in Geldrop. Marianka Wanninkhof verzorgt al een paar jaar de kookcursussen van de Kleine Aarde. ,,we zijn de laatste tijd veel bedrijfsmatiger gaan werken", legt ze uit. Dat moest ook wel na de financiële en personele problemen die vorig aar nogal wat stof deden opwaaien. De maaltijden voor de groepen passen goed in die nieuwe aanpak. „We kregen vorig jaar nog al eens de vraag van mensen die ;hier een cursus volgden of een excursie deden of ze ook zomaar leens konden komen eten. We .hebben die mogelijkheid onderzocht en daaruit is deze nieuwe regeling ontstaan". Marianka kan nu groepen van minimaal twaalf mensen een vegetarische maaltijd voorzetten onder het motto 'Anders uit eten". Ook wanneer zo'n groep met heel andere doeleinden de streek bezoekt, kan een lunch of diner na afspraak worden ingepast. Een diner kost 12 gulden per persoon en daarvoor krijg je een voorgerecht, een hoofdgerecht en een nagerecht. Voor de lunch rekent Marianka een tientje. Bij die prijs is een stukje voorlichting over de ecologische voedselproduktie en het vegetarisch koken inbegrepen. Bovendien kunnen de eters van de gelegenheid gebruik maken om een kijkje te nemen in de expositieruimte. Op de Kleine Aarde wordt 'ecologische' land- en tuinbouw gepropageerd en bedreven. Op de vraag van tuinbouwvoorlichtster Marion van der Veen of iemand weet wat dat inhoudt, blijven de leerlingen van Groningse Hogere Landbouwschool het antwoord schuldig. Marion vertelt dat het in principe gaat om een landbouwmethode waarbij zorgvuldig wordt omgegaan met het milieu. Er worden geen chemische bestrijdingsmiddelen toegepast behalve in noodgevallen en dan wordt zeer selectief te werk gegaan. Om ziekten en uitputting van de grond te voorkomen houdt de ecologische boer zich aan een vruchtwisselingscyclus van zes jaar. Een zuinige omgang met de grondstoffen en energie en herstel van de natuurlijke kringloop door organische mest in plaats van kunstmest te gebruiken zijn andere kenmerken van de ecologische teeltmethode. Produkten zonder overblijfselen van chemische spuitmiddelen zijn het resultaat. Marianka Wanninkhof gebruikt natuurlijk zoveel mogelijk van die ecologisch geteelde groenten in haar keuken, maar zo af en toe doet ze ook een beroep op de gewone groenteboer. Dat gebeurt wanneer bepaalde groenten alleen daar beschikbaar zijn. „Als je letterlijk volgens de ecologische wet moet koken met de onbespoten groenten die voorhanden zijn, dan gaat de lol er gauw af', zegt ze. Vooral na deze strenge winter was het ecologisch of wel biologisch aanbod schaars doordat vrijwel alleen in koude kassen wordt geteeld en er uitsluitend in het voorjaar of kort voor de oogst wordt bij gestookt. Daardoor verbruikt de kas van de Kleine Aarde 90 procent minder energie dan een vergelijkbare kas in het gangbare tuinbouwbedrijf. Belangstelling voor het eten op de Kleine Aarde is er van alle kanten. Laatst was er een familiereünie en zelfs een alternatieve bruiloftsreceptie behoort tot de mogelijkheden. Groepen tot vijftig mensen kunnen er een diner of lunch voorgeschoteld krijgen. Voor partijen met meer dan vijftig deelnemers verzorgt Marianka een lopend buffet. Ze krijgt dan ook assistentie in de keuken. Tijdens open dagen wordt op die manier de honger gestild van wel driehonderd mensen. Marianka is bezig een menucyclus op te stellen, gebaseerd op de groenten van het seizoen. Zij beschikt nu al over zo'n veertig vegetarische variaties per halfjaar. In de kookcursussen van de Kleine Aarde worden ook andere dan vegetarische bereidingswijzen toegelicht, zoals bijvoorbeeld de macrobiotiek, maar gekookt wordt uitsluitend vegetarisch. Wel houdt Marianka rekening met diëten en met kinderen (die niet altijd alles lusten). Marianka "De gast heeft inspraak". Reserveringen bij 'De Kleine Aarde', Munsel 17, 5280 VA Boxtel, telefoon 04116-84921 RIEN VAN REEMS Marianka Wanninkhof serveert een vegetarische maaltijd aan leerlingen van d e Groningse Hogere Landbouwschool. kaart Chinees eten wordt door ve len nog altijd vereenzelvigd met de kost die ons in de talrij ke Chinese restaurants wordt voortgezet. Fout. De menu's van de Chinese eethuizen geven over het algemeen een sterk vertekend beeld van de eetcul tuur van het immense China. In de loop van de tijd is het Chine se restaurant-eten zo aan de westerse smaak aangepast dat je bij het opslaan van een echt Chinees kookboek even met de ogen zit te knipperen. Zo sterk was het effect van die ver vreemding dat de schrijver, journalist, kunsthandelaar en diplomaat Kenneth Lo in Lon den een academie voor de Chi nese kookkunst stichtte en op diverse plaatsen in Engeland restaurants opende waar je het ware Chinese voedsel krijgt voorgeschoteld. In Londen waar de Chinezen een vrij grote minderheidsgroep vormen, concentreren de Chine se restaurants zich in Soho, ook al woont daar volgens de jong ste gegevens, nog maar één Chi nese familie. Er zijn Kantonese en Peking-restaurants en enkele eethuizen die zich specialiseren in de nogal heetgespijsde kost van de provincie Setzwan. Wat direct opvalt is dat het eten er heel anders is dan in de Chinese eethuizen in Nederland, die sterk de invloed van de Indone sische keuken hebben onder gaan. In de etalages van sommi ge Soho-restaurants hangen de geroosterde eenden vettig glan zend voor de ramen en vaak krijg je automatisch stokjes bij je bord en moet je om westers bestek vragen wanneer je niet met het Chinese eetgerei over weg kunt of durft. Anders dan in Nederland vind je in Soho eet huizen met een overwegend Chi nees publiek; het is een garantie dat het eten er authentiek is. Kenneth Lo heeft veel gedaan voor de échte Chinese keuken in Engeland en op het ogenblik is de situatie zo dat niet langer Londen het Mekka van de Chi nese eetkunst is maar het noor delijke Manchester, waar de beste eetgelegenheden buiten China te vinden zijn. Leeuwe- kop is zo'n echt Chinees ge recht, dat in China wordt geser veerd bij feestelijke gelegenhe den. Maar laten we beginnen met een fluweelzacht soepje. Romige krabsoep Ingrediënten: driekwart blikje krab, 2 schijfjes verse gember, 2 eiwitten, 8 deciliter kippebouil- lon, 4 eetlepels olie, 1 sjalotje, 1 eetlepel sherry, 4 eetlepels onge klopte slagroom, 2 eetlepels maizena. Bereiding: verhit de olie en bak de gember en de in reepjes gesneden sjalot gedu rende 1 minuut. Doe er dan de krab bij met de sherry en bak nog 1 minuut door. Doe er wat zout bij om de krab op smaak te brengen, haal de gemberschijf- jes uit de pan en voeg de bouil lon toe. Meng intussen de eiwit ten met de room, een paar lepels van de bouillon en de maizena en doe dit mengsel onder voort durend roeren beetje bij beetje bij de soep. Laat de soep nog een minuut of drie koken en dien dan op. Leeuwekop Ingrediënten: A: 600 gram ma ger gehakt, 10 waterkastanjes, 1 preitje, 2 uien, 4 gedroogde Chi nese paddestoelen, 2 eetlepels maizena, 1 theelepel zout, snufje peper, 1 blikje krab, 50 gram garnalen, 1 theelepel suiker, 100 gram bamboespruiten (fijnge snipperd). Ingrediënten B: 1 Chinese kool, 1 pakje laksa, (transparante noedels), 1 liter kippebouillon, 1 teentje knoflook, 2 schijfjes gember, 2 eetlepels sojasaus (ketjap). Ingrediënten C: 6 eetlepels kip pebouillon, 1 eetlepel sojasaus, 2 eetlepels sherry, V2 theelepel ve-tsin en 1 eetlepel maizena. Bereiding: Maak alle ingrediën ten A fijn en vorm er zo'n vijf tot zeven ballen van. Bak die in frituurvet in vijf minuten bruin. Snijd de Chinese kool in stuk ken en sauteer die met de kno flook en de gemberschijfjes ge durende 1 minuut. Voeg de soja saus (ketjap) toe en sauteer nog een minuut of twee. Intussen de laksa in wat heet water zacht maken en vervolgens aan de kool toevoegen. De schijfjes gember uit de pan halen en wat bopillon en heet water toevoe gen en dan de gefrituurde ballen met het kool-laksa-mengsel overdoen in een vuurvaste scho tel. De rest van de bouillon hierbij doen en een half uur in een voorverwarmde oven (190 graden Celsius) laten smoren. Amandelgelei Nagerechten zijn in China niet zo gangbaar; meestal serveert het betere Chinese eethuis aan het slot van een diner heel sim pel partjes sinaasappel. Het vol gende gerecht is een smakelijk en verfrissend alternatief. Ingrediënten: 1 strook agar- agar, 8 deciliter water, 8 eetle pels suker, 1 theelepel amandel essence, 1 klein blikje ongezoete gecondenseerde melk, fruit uit blik naar keuze. Bereiding: Kook het water op met de suiker, knijp de agar- agar onder koud stromend wa ter even uit en los haar op in het suikerstroopje. Giet de gecon denseerde melk bij het stroopje en roer het goed door» elkaar. Schenk dit mengsel in een plat te schaal en laat het even afkoe len tot het begint op te stijven. Roer er dan de amandelessence door en zet de schaal in de ijskast. Als de gelei zich heeft gevormd kan zij in blokjes wor den gesneden om te worden vermengd met de stukjes gesne den fruit uit blik, zoals perziken, mandarijntjes of ananas. De in grediënten voor Chinese gerech ten zijn verkrijgbaar bij Indi sche toko's. Als de gedroogde paddestoelen problemen geven dan is het de moeite waard om er eens naar te zoeken in de Chinese winkels in de grotere steden. In een afgesloten glazen pot kun je ze jaren lang bewa ren. RIEN VAN REEMS 1 zachte koek4 motorvoer tuig; 13 jong schaap14 hard edelgesteente; 15 hijs toestel; 16 paardeslee; 17 uitroep; 18 door, met (La tijn); 20 deel v. h. oor; 21 groot ongeluk; 23 metaal; 26 symbool van neon; 27 0.1 meter (afk.); 29 naaldboom; 31 melksap der rubberbo men; 32 plechtige verkla ring; 34 bezieldheid; 36 vreemde titel; 37 muziek noot; 38 flink; 40 soort paard; 42 telwoord; 44 zwak; 45 roofdier; 47 dicht; 48 mager; 49 bewijs van be taling; 50 halsboord v. e. trui; 53 voegwoord; 54 tel woord; 55 vis; 56 uiting van kou; 58 niet grof; 60 tel woord; 61 vogel; 62 vrijge vig; 64 soort schaatsen; 66 binnenste v. e. zaad; 67fami lielid; 69 huisdier; 70 politie functionaris; 71 vizierlijn v. e. verrekijker; 72 tuimeling; 74 devies; 76 vogelsnavel; 77 wijnsoort; 79 stof; 81 divars- hout aan een mast; 82 0.1 gram (afk.); 84 handelskor ting; 86 vrouwelijk dier; 87 aanmatigende houding; 89 Engels eiland; 91 0.01 meter (afk.); 92 klein kind; 93 zangstuk; 95 uit de laatste tijd; 97 voor (Latijn); 98 be roep; 99 vrouwelijk dier. 1 heimelijk; 2 bloeiwijze; 3 1000 meter (afk.); 4 uitroep; 5 boom; 6 produkt v. h. varken; 7 deel van Oosten rijk; 8 loofboom; 9 hoewel; 10 nachtroofvogel; 11 deel van de voet; 12 verfstof; 14 kledingstuk; 17 lokspijs; 19 bouwmateriaal; 22 onwrik baar; 24 kikvorsachtig dier; 25 appelsoort; 28 terstond; 30 bergkloof; 33 oogmerk; 35 bij voortduring37 tovergo din; 39 bijwoord; 41 wijn soort; 43 kleefmiddel; 45 vis; 46 rood edelgesteente; 49 on derdeel v. h. ambtsgewaad v. e. rechter; 51 roem; 52 schouwburgrang; 56 inwo ner van zekere Europese hoofdstad; 57 bejaard; 59 bovenhoek v. e. zeil; 60 rijgs- noer; 61 lichaamsdeel; 62 brandstof; 63 orgaan; 65 moerasvogel; 66 1000 gram (afk.); 67 vernielzuchtig per soon; 68 opsporingsappara- tuur; 70 aanblik; 73 hoge boogbal; 75 voorzetsel; 78 in reliëf gesneden halfedel steen; 80 bijbelse naam; 83 stelsel van betaling; 85 be leid; 88 stad in Brazilië (ver kort); 90 uitdrukking van ontkenning; 92 Zwitsers kanton; 94 ten bedrage van; 95 regiment infanterie (afk.); 96 nummer (afk.); 97 per procuratie (afk.). Welke 2 sleutelwoorden vor men de letters uit de vakjes 99 21 77 98 34 10 64 48 42 62 en 19 57 54 23 12 89 6 13 93 43? Schrijf uitsluitend de twee sleutelwoorden op een briefkaart en zorg ervoor dat uw oplossing uiterlijk woensdagmorgen in het bezit is van: Puzzelredactie PZC-Vrijdagkrant, Postbus 466, 4380 AL Vlissingen, Vermeld uw naam, adres en woonplaats. Voor deze wekelijkse Vrijdagpuzzel stelt de PZC ditmaal de volgende prijzen beschikbaar: 3 exemplaren van het prachtboek 'De Zeeuws-Vlaamse kustvlakte' (uitgave Den Boer/Lannooy), winkelwaarde 49,50. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-Vrijdagkrant van volgende week. <u SP "EJ O c a 5 m lO E— t—1 tr— T_T—1 2 2110 Tf ci co CM nh 5 p *3! 03 ns "O is tic3) w w co V g -3 _S A O CO t_ sh .35 S> Hri <D ,5 i g rfü C (H - O CO CD 5 W m -2 c c c g Q D cd CO vrijdagpuzzel 19 april h n ai H-3 ra 3 c üog» «5M.ba+j A, D 53 ij? w 2 U a 5 N cd hi j» HU 01 S Q >S Q CG ff) M E L 0 E N - D - T A R B 0 0 N E E R - R E K - D E R D S T E R - R 0 M A N - M E E T - K - B E G 0 N I A - M - E B - K E U - C - S A P - P R A D I 0 - A R K - P A R I D R I L - E R A A N - N A A R E - c - A A R - H - M N E - D E K - T - P A P - 0 V E I L I G - T E V E E L 0 - A L M - B. - N E T - E E G - 0 - V 0 S - N - B R S T 0 P - S L 0 0 P - H A A H E M E L - 0 R K - K 0 R A A R - R U M - W - S U L - R R - R - S A L A R I s - A - P 0 0 L - K A T E R - K A A I N E E N - F E E - M I R R E S K I M 0 - R - E E N D E Op Koninginnedag is Sam my Rimington te gast in ho tel 'De Post' in Terneuzen met een 'wine and dine'-con- cert. Sammy Rimington speelt dan swingende jazz samen met de formatie waar mee hij op het twaalfde Schelde Jazz Festival op trad. Het optreden begint om 19.00 uur. In Braaij-tapperij De Mug aan de Vlasmarkt in Middel burg treedt dinsdagavond het 'Charles Green Quartet' op. Dit kwartet, opgericht in juni 1984, bestaat uit Charles Green, trompet en flügel- horn, Ron Wilson, piano, Jean Louis Rassinfosse, bas, en Matty de Wijs op drums. Het optreden begint rond ne gen uur. In het Terneuzense jazzcafé 'Porgy Bess' treedt van avond de 'Beet City Jazz Band' op. Deze nieuwe jazz band uit de Kanaalzone be staat uit Robby Neyt, trom pettist en leider, Frits Bron- wasser, trombone, Rogier Neyt, clarinet, Marc Parrijn, piano, en Maarten Torbijn op bas. Het optreden begint om 21.00 uur. Iedereen kent wel het verhaal over de scheurbuik, waar zee lui vroeger op lange reizen last van kregen. Dat woord is een verbastering van scorbutus, een uit het Noors, of uit een Slavische taal afkomstige term. Laat uw huisarts, die zo graag potjeslatijn spreekt, u dus niet wijsmaken dat het een Latijns woord is. Scheurbuik dus, of ook wel scorbuut. Aller lei ontstekingen, zwakte, zo maar bloedingen, dat was waar die zeelui last van kregen. Het had niets met hun buik te ma ken dus, maar kennelijk wel met wat ze er instopten. In elk geval ontdekte rond 1750 de Schotse arts James Lind dat het eten van sinaasappelen en ci troenen de verschijnselen deed verdwijnen. Maar hoe dat kwam, daar had hij geen idee van. In het Singalees betekent beri beri „grote zwakte". Onder die naam kreeg een tropische ziekte bekendheid, die ook zwakte en aftakelingsverschijnselen ver oorzaakte. De Poolse chemicus Casimir Funk kwam er in 1911 achter dat een extract van rijst- zemelen de ziekte voorkwam. Hij begreep dat een bepaalde chemische stof hiervoor verant woordelijk was. Een „vitale ami ne" noemde hij dat, omdat hij veronderstelde dat het een am- moniakverbinding was. Dat laatste bleek onjuist, maar nog altijd noemen we dergelijke che mische verbindingen „vitami nen". Een jaar later ontdekten de Amerikanen McCollum en Da- vis dat er eigenlijk twee schei kundige factoren een rol speel den: een in vet oplosbare, en een in water oplosbare. De eerste noemden ze A, de tweede B. Toen lag het voor de hand om die derde geheimzinnige stof waarmee die ziekte van de zee lui kon worden bestreden aan te duiden met de letter C. Vitami ne C zeggen we nog altijd, of ascorbinezuur. Dat is een sa mentreking van anti-scorbutus. Vitamine A heet ook wel retinol. De retina is het netvlies van ons oog. Bij gebrek aan deze vitami ne is het ook inderdaad minder gevoelig voor lichtprikkels, maar bovendien kunnen groei stoornissen, huidinfecties en een verhoogde kans op bronchi tis optreden. Het gebruik van melk, boter, kaas, eieren, vette vis en lever vult een eventueel tekort wel weer aan. Maar ver geet vooral ook niet om vol doende groenten te eten, vooral de donkergroene en de oranje gele. Boerenkool en wortelen zijn de grootste leveranciers on der de plantaardige levensmid delen. Óp die manier krijgen de meeste dieren ook hun vitamine A naar binnen, want die eten tenslotte geen zuivelprodukten. Toch kunnen ze goed zien, ook in het donker. Denk aan de konijntjes. Met vitamine B bleek het alle maal wat ingewikkelder te lig gen dan die twee Amerikaanse onderzoekers dachten. Het blijkt een heel complex van che mische verbindingen te zijn, ie der met hun eigen naam. Maar gebrek eraan heeft allerlei nare stofwisselingsziekten tot ge volg. Maar wie voldoende afwis selend eet zal er in onze wel vaartsstaat niet gauw gebrek aan krijgen. Bank voor scheurbuik hoeft een Nederland ook niet te zijn: Om dat te voorkomen is 10 milli gram vitamine C al voldoende. Een klein beetje groente levert dat al, ook als de groente ge kookt is. Door het koken gaat er wel nogal wat van verloren. Maar erger is het dat er zoveel oplost in het waswater en het kookvocht. Flink fruit eten dus toch maar. vooral in de winter en nu, het vroege voorjaar. Ons lichaam heeft dan extra veel bescherming nodig. En hoewel het wetenschappelijk nog nooit is bewezen, zweren zelfs veel wetenschappers bij het gebruik van een grote dosis aan vitami ne C wanneer ze verkouden of grieperig zijn. Tabletjes zijn dan net zo goed als vers fruit overi gens. Wie de moeite neemt om zelf sinaasappels uit te persen, drinkt absoluut veel smakelij ker sap dan wie het in pak of fles koopt. Ook versgeperst sap kan worden bewaard, liefst in de koelkast. Het vitaminegehalte gaat daarvan niet achteruit. Wel is het zaak het sap zo min mogelijk aan lucht en licht bloot te stellen. Wie sinaasap pelsap te duur vindt, moet maar veel spruitjes eten. Er is geen groente waar zoveel vitamine C in zit, en bij het koken gaat er ook maar weinig verloren. Goed zijn ook bloemkool, paprika's en koolrabi. En peterselie, maar dat eten we niet als groente. Bij het fruit zijn de sinaasappel en de citroen niet eens de beste leveranciers. In aarbeien zit veel meer. De absolute kampioen is echter de zwarte bes. Veel cassis drinken dus maar! I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 49