driebergen meldt alle files geen enkele caravan ongeschonden uit strijd PZC/ vrijdagkrant KEURING HARDE NOODZAAK auto verkoop zw zure regen ford aer autotron spiro/yde in rally's spookrijder meldkamer wegennet 'VRIJDAG 26 APRIL 1985 Vlak langs de snelweg Utrecht-Arnhem zit de Al gemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie, in het lommerrij ke De Bilt zetelt het KNMI, in Den Haag houdt de ANWB kan toor en de radionieuwsdienst van het ANP zendt uit in Hil versum. Al deze diensten heb ben 24 uur per dag contact met elkaar om te zorgen dat „rij dend Nederland" op de hoogte blijft van de toestand op de wegen. Een op het eerste ge zicht ingewikkeld lijkend net werk, een scala aan apparatuur en talrijke medewerkers is in de weer om melding te maken van een file die bijvoorbeeld ontstaan is door een gekantelde vrachtwagen op Rijksweg 58 ter hoogte van Tilburg. Naast de melding die uiteindelijk op de radio is te horen, is er nog het een en ander in actie gekomen om gewonden te verzorgen en materieel af te voeren. Daarover later meer, want de filemelding is een op zichzelf staand geval. Bij de AVD in Driebergen zit de Politie Verkeers Centrale die van alle wel en wee op en rond de rijkswegen op de hoogte wordt gesteld. Rob Wolters heeft de dagelijkse leiding over de Politie Verkeers Centrale (PVC), die continu in touw is om zo alert mogelijk te reageren op alle mogelijke verkeerssituaties; dat omvat ook controle op de waterwegen en schouwing vanuit de lucht. „Alles wat we de ether in willen brengen heeft het accent van veiligheid en doorstroming van het verkeer", zegt Wolters. „Daarbij staan mist- en gladheidsmeldingen bovenaan en we proberen daar zo actueel mogelijk mee te zijn. Voor de filemeldingen hebben we een afspraak met de omroepen dat wij bepalen wat belangrijk is en we zijn daar redelijk flexibel in. Dat moet natuurlijk geen lange waslijst worden, want anders zijn onze filemeldingen bijvoorbeeld langer dan alle nieuws van het ANP. Vandaar dat we tegenwoordig bij veel files volstaan met de melding 'rondom de grote steden'". „Nu is het zo dat wij rechtstreeks kunnen inbreken in het programma op Hilversum I, maar dat doen we alleen bij spookrijdersmeldingen. Dat vraagt immers om een directe actie. Een filemelding, mist of gladheid drie minuten later horen is niet zo erg". voor spookrijders breken we in. De spookrijder die wordt gesignaleerd komt als bericht binnen bij de meldkamer van de AVD, waarna één van de dienstdoende „omroepers" in de zelfgebouwde studio duikt om de luisteraars op de hoogte te stellen. Het is voorgekomen Met de vakanties weer voor de deur zullen er op diver se plaatsen in ons land cara vankeuringen worden gehou den. De politiekorpsen zullen daarbij „keuren zonder te be keuren" om zodoende deze gra tis keuring voor een ieder zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Vorig jaar bleek dat zo'n keuring hard nodig is, want in Utrecht en omgeving kwam haast geen enkele caravan 'on geschonden' uit de strijd. Adjudant G. van de Hoek: „We hebben toen 256 keuringen ver richt en liefst 423 gebreken ge constateerd. De meeste mensen reageren op dat moment zeer positief. Goed dat ik het weet en ik zal er meteen wat aan laten doen, waren de veel gehoorde opmerkingen op die zaterdag waar het op het Veilingterrein bij Houten storm liep. Vroeg in de ochtend stond er al een grote file auto's met allerlei recreatie voertuigen aan de trekhaak. We controleren namelijk ook paar- detrailers, bagagewagentjes, boottrailers en noem maar op; als het maar in de recreatieve sfeer valt". De caravankeuringen die ook in Amersfoort, Barneveld, Woer den, Venray, Rotterdam, Hel mond en Roosendaal worden gehouden omvatten een globale technische controle. De aan- dat de nieuwslezer daarvoor werd onderbroken en zelfs de als heilig beschouwde STER-spots. Uit onderzoek is wel gebleken dat de meldingen zeer effectief zijn: van de 281 meldingen in '84 leidde er slechts vijf tot een ongeval met gewonden. De meldkamer bij de AVD is ondergebracht in een wat schamele behuizing die langgeleden is neergzet als noodgebouw, dat nu eindelijk wordt veraangen door nieuwbouw. De geavanceerde apparatuur steekt eigenlijk een beetje schril af tegen dit onderkomen, maar het belangrijkste is natuurlijk dat het allemaal uitstekend functioneert. Aan een lange tafel met tientallen mobilofoonverbindingen, beeldschermen met gegevens over het actuele verkeersbeeld op wegen met het verkeerssignaleringssysteem, rechtstreekse lijnen, computers, talrijke telefoons, telexen, landkaarten, piotborden en... de nodige kopjes koffie. Om goed uit elkaar te houden welk stuk weg bij welke gemeenten behoort is alles in een computerbestand opgeborgen dat maandelijks wordt „ververst" aan de hand van de door de AVD toegezonden vragenlijsten aan de diverse instanties. In de kamer grenzend aan de meldkamer houden twee mensen alle veranderingen bij en dat is een tamelijk nauwgezet werk. In het computerbestand dient derhalve duidelijk te zijn opgeslagen welke hulpdiensten en politiekorpsen bij wélke weghelft horen. Neem nu het Zeeuws-Vlaamse Heikant. Als daar bijvoorbeeld een stuk weg verzakt dan kunnen er theoretisch liefst 21 verschillende hulpdiensten opgeroepen worden; ze staan allemaal met adressen en telefoonnummers bij de AVD genoteerd. Weer terug naar de meldkamer, waar het bericht van de gekantelde vrachtwagen via een wegenwachter, die het door de mobilofoon aan het wegenwachtstation heeft doorgegeven, is binnengekomen. Als het ongeval is ontstaan door plotselinge mist en gladheid, dan gaat er nog een bericht naar de verkeersinformatiedienst van de ANWB, die er zonodig nog andere meldingen van dit weerbeeld aan toevoegt. Per telex komt het bericht bij het KNMI, die er de verwachtingen voor de komende uren bij plaatst. Uiteindelijk wordt het met de andere files en stremmingen van de Politie mmm-, tl) Verkeers Centrale een compleet bericht dat door het ANP als nieuwsbericht wordt uigezonden. Via de radionieuwsdienst horen we dan bijvoorbeeld: „Dichte tot zeer dichte mist met een zicht van minder dan 200 meter komt plaatselijk voor in Brabant. Op enkele plaatsen is het zicht zelfs minder dan 50 meter. Verder is het door bevriezing plaatselijk glad; de mist en gladheid zullen in de loop van de ochtend verdwijnen. Op de A58, Breda richting Eindhoven, staat tussen Gilze-Rijen en Goirle een file van 5 kilometer". De PVC is al jarenlang rechtstreeks in de ether. Vanaf eindjaren '70 op verzoek van de AVRO op Hilversum I en vanaf 1 november 1980 met een totaalprogramma van 7-10 uur en van 16-19 uur op alle beeldscherm staan de gemiddelde rijsnelheden per rijbaan en als je ziet dat die snelheid flink daalt over een bepaald traject, dan zal er veelal een file aan het ontstaan zijn. Zijn er nu een aantal meldingen binnen van files en/of omleidingen en stremmingen, dan gaan we „live de lucht in" op Hilversum I". Lucia Meering, Jan Dellebeke, Theo Gerritsen en Rob van Rees zijn inmiddels bekende namen voor autorijdend Nederland. Zij verzorgen het omroepen van de verkeersinformatie uit „Studio Driebergen". Een directe lijn met de NOS-studio waar de dienstdoende omroeper/disk-jockey bezig is werkdagen voor alle omroepen op diezelfde zender. Was er vijf jaar geleden nog sprake van 10 tot 15 filemeldingen, nu is dat aantal geslonken tot 5 a 6 gemiddeld. „Omdat we veel sneller kunnen reageren staat die file er nog als wij hem omroepen. Vroeger vergde dat meer tijd en dan was de file al opgelost, terwijl wij hem nog moesten melden", zegt Wolters. „De norm om een file te melden is 3 kilometer en met het verkeerssignaleringssysteem kunnen we nu ook zien of zo'n file aan het ontstaan is. Want door een simpele druk op de knop krijgen we het hele verkeersbeeld rond Brienenoord te zien. Op het Overzicht van de caravankeuring in Utrecht. dacht zal vooral gericht zijn op remmen, lagerspelingen, ban den en gewichten. De controle rende instanties naast de politie zullen ook brandweer en ener giebedrijf zijn. Die laatste twee zullen vooral letten op deugde lijkheid van de aansluitingen van gasflessen en elektrische bedrading. „Daarmee was het vorig jaar bij ons in Utrecht droevig gesteld", zegt Van de Hoek. „In negen van de tien gevallen was er wel iets niet in orde. Vooral uitgedroogde gass langen en zelfs het gebruik van tuinslang als gastoevoer kwa men veelvuldig voor". In Utrecht gaat de politie de rijen wachtenden voor de keu ring langs met allerlei voor lichtingsmateriaal over de ca ravan en andere recreatievoer tuigen. „De mensen komen dan wel gemotiveerd naar ons toe, maar ze zijn op technisch ge bied vaak onkundig, (n de tijd dat ze in de rij staan kunnen ze zich een beetje op de hoogte stellen van wat er allemaal komt kijken om een caravan optimaal op de weg te houden. De mensen gaan er namelijk nog te vaak van uit dat de caravan maar weinig wordt ge bruikt in een jaar dus niet veel te lijden kan hebben. De ban den drogen uit door de stil stand, de dissel heeft de nodige klappen gehad van het rijden op ruw terrein over boomstron ken en dergelijke, roestvor- ming in reflectoren van de ach terlichten, puur foutieve afstel ling van de oplooprem, het zijn zo een paar dingen die ik kan met de uitzending zorgt voor het overleg wanneer men kan beginnen. Niet meer dan 10-15 seconden is „Driebergen" dan in de lucht om de laatste stand van zaken op de rijkswegen mee te delen. Op alle zenders worden de verkeersberichten als vast blokje na het nieuws meegenomen en Hilversum III kent bovendien nog onderbrekingen rond het halfuur voor extra verkeersinformatie. „Als we melding maken van een groot ongeval zoals kettingbotsingen in de mist, dan regent het direct telefoontjes. Vandaar dat we heel zorgvuldig omspringen met de mededelingen via de radio", zegt Wolters. „We willen bij zo'n opnoemen aan gebreken die we veelvuldig tegenkomen". De politie zal tijdens deze keu ringen waar nodig verwijzen naar plaatsen waar eventuele mankementen verholpen kun nen worden of waar verdere in lichtingen omtrent het recrea- tievervoer verkregen kunnen worden. Zo heeft de ANWB een aantal folders die speciaal voor deze groep is samengesteld en ook het Veiligheidsinstituut in Amsterdam geeft info rmatie die van belang is bij het adequaat functioneren van o.rri. gasaan- sluitingen. Wat de politie ook wil bena drukken is het onoordeelkundig sleutelen aan de caravan waar door de constructie van het ge heel mankementen gaat verto nen. Van de Hoek: „De caravan- fabriek heeft juist gezorgd het geheel zo licht mogelijk te ma ken omdat anders het gewicht van de caravan de trekkracht van de meeste auto's zou over treffen. Maar als er nu lieden zijn die thuis gaan boren en zagen in het chassis om allerlei 'handige dingetjes' aan te bren gen, dan wordt het natuurlijk een wankel zaakje dat de weg opgaat. Ik heb zelfs gezien dat er hele sleuven in een balkcon- structie waren gezaagd om de tentstokken van de voortent in op te bergen. Ook gaten in de dragende constructie om de re serveband vast te kunnen schroeven, verzwakken het ge heel". Bij de keuring komt het voer tuig apart op de weegbrug om de asdruk en de remkracht te meten. Papieren worden nage keken en vervolgens zullen rond de 20 punten worden nagelopen. De zin van dit soort keuringen komt in de repressieve controle calamiteit dan ook het liefst zo snel mogelijk kentekennummers van de betrokken auto's hebben. Als we die hebben, dan kunnen we via Veendam, waar de kentekenregistratie zit, direct nazien wie er bij het ongeval allemaal betrokken zijn. Pas dan kun je de ernst van het ongeval in het bericht laten doorkomen. Het ANP en de andere media zitten dan wel aan je te trekken om meer gegevens als het eerste bericht van de kettingbotsing doorkomt, maar we wachten liever tot we alles compleet hebben. Ja, en dan krijg je die moeilijke telefoontjes waarin je moet vertellen dat er inderdaad iemand uit de familie onder de gewonden zit, dat valt echt niet mee". Naast het Nederlandse wegennet bestrijkt de PVC met de verkeersmeldingen ook het buitenland. Voor zover het binnen één uur rijden van de grens ligt is het zinvol om melding te maken van de situaties op de buitenlandse doorgaande routes. Voor dat doel vindt er regelmatig uitwisseling van gegevens plaats tussend de PVC en de desbetreffende buitenlandse politieverkeerscentrales. „We zoeken vooral wat interessant voor de luisteraar/weggebruiker is", zegt AVD-voorlichter Aart Batenburg. „Rond de vakantietijd is het nuttig om te weten dat er grote files staan bij München of rond Parijs, die meldingen nemen we dan ook mee. Verder noemen we de prognoses voor het weekend op, want als er stromen vakantiegangers op een bepaalde datum in het buitenland op pad gaan, dan is het voor de Nederlanders goed om te weten dat het in een bepaald gebied van Duitsland bijvoorbeeld zeer druk kan worden!! Dat de AVD met de verkeersberichten goed scoort blijkt wel uit de reacties die de Consumentenbond in '82 optekende: zeker driekwart van de weggebruikers vindt het zinvol om eenmaal op de weg naar die berichten te luisteren en over de manier waarop het gebracht wordt is ook het merendeel van de ondervraagden dik tevreden. „We vinden ons zelf gewoon beter dan Duitsland en Frankrijk en dat komt vooral omdat we rechtstreeks de radioprogamma's in kunnen komen. In het buitenland moet het eerst nog via regionale tussenstations en dat levert veel te veel vertragingen op", zegt Wolters. SIEM LEEUWENKAMP die de politie in de vakantie maanden houdt, het duidelijkst naar voren. Op 8 en 9 juni van het vorig jaar werden er in Utrecht, zonder enige voorselectie, 130 cara vans aan een controle onder worpen. Slechts een derde bleek helemaal in orde te zijn. Van de 84 die één of meerdere mankementen vertoonden kre gen er 39 een proces-verbaal en er werden in totaal 96 waar schuwingen uitgedeeld. De gro tere groep recreatief verkeer werd in de maanden juni, juli en augustus regelmatig gecon troleerd en dan bleek vooral daklast een te hoog gewicht te hebben, imperiaals ondeugde lijk, maximum snelheid met een aanhanger te hoog, lifters afzetten of opnemen, rijtijden wetgeving door buschauffeurs overtreden, inhalen door bus sen op een derde rijstrook en ook de maximumsnelheid van 80 km/h door bussen ruim schoots werd overtreden (tot 118 km/h aan toe). Uiteraard houden alle korpsen die de keuringen hebben ver richt in de komende maanden ook van die repressieve contro les, en wie er dan ondeugdelijk materiaal aan de trekhaak heeft hangen krijgt wel een bekeuring. In de regio Rotter dam wordt gekeurd op 25 en 26 april, vooraf tel. aanmelden 010/143144, toestel 3305. In Roo sendaal staan de keuringen op het programma voor 27 april en 3 en 4 mei Rijksdienst Wegver- keer-Borgwerf. inl. 01650-37950. Het is mogelijk dat een politie korps bij u in de omgeving ook een caravankeuring houdt, in formeer daarom ter plaatse waar en wanneer dat is. iovriai In Zweden zijn in februari 20 procent auto's meer verkocht dan in dezelfde maand van 1984. Het aantal geregistreerde nieuwe auto's steeg tot 21.528. Over de eerste drie maanden van '85 bedraagt de stijging 15 procent. Eind februari reder erin Zweden 3.074.358- geregistreerde - wagens. Dat is 2,3 procent meer dan een jaar terug. Leden van de BOVAG in Drente hebben vorige week op eigen wijze meegewerkt aan de bestrijding van 'zure regen'. In het kader van de interna tionale 'zure regenweek', die van 14 tot 20 april werd ge houden, stelden de garage houders automobilisten in staat om hun auto voor een tientje zo schoon mogelijk laten afstellen. Ook werd een folder uitg deeld met informatie over manier waarop de auto-i dustrie de vervuiling denl terug te dringen. Het wonde middel: een katalysator, d er tegen 1992 voor moet zo gen dat wagens schoon weg op kunnen. Ford heeft de eerste details bekendgemaakt van een nieuwe serie compacte be drijfswagens die medio 1985 onder de naam Aerostar in de Verenigde Staten en Ca nada op de markt zal worden gebracht. De Aerostar is een geheel nieuw model voor Ford in Noord-Amerika dat het mid den houdt tussen de traditio nele ééntons bestelwagen en de van een personenwagen afgeleide grote stationwa gon. Als bestelwagen heeft de Aerostar een laadvolume van 4,0 m3 en een nuttig laadvermogen van 725 resp. 905 kg, terwijl hij als combi voor personenvervoer plaats biedt aan zeven inzittenden (incl. bestuurder). De aërodynamische 'ruimte- concept'-wagen heeft een luchtweerstandscoëfficiënt van 0,37 en is 4443 mm lang, 1823 mm breed en 1831 mm hoog. De Ford Aerostar heeft een ongebruikelijk lange wielbasis van 3022 mm. De twee beschikbare benzi nemotoren van 2,3 en 2,8 liter zijn elk naar keuze met een handgeschakelde of een auto matische versnellingsbak le verbaar. De standaard gemonteerde motor is een 2,3 liter viercilin- der OHC-injectiemotor met een vermogen van 88 SAE- pk, die wordt aangeboden in combinatie met een geheel gesynchroniseerde, handge schakelde vijfversnellings bak. Voor cliënten die meer vermogen verlangen, is er een 2,8 liter V6-motor van 115 SAE-pk welke eveneens nor maliter tezamen met de handgeschakelde vijfversnel lingsbak wordt geleverd. Bei de motoren zijn echter ook verkrijgbaar met de nieuwe, in de Ford-fabriek te Bor deaux geproduceerde A4Lffl automatische transmissie waarvan de hoogste (vierde) overbrenging als 0,75 1 ovefe drive is uitgevoerd. Met de 2,8 liter V6-motor eft de A4LD automatische tran missie beschikt de Ford A rostar over een trekcapacite van 2268 kg, zodat hij in sta; is om boottrailers en can vans met een meer dan middeld gewicht te trekker In het ontwerp van de gehei nieuwe Aerostar hebben d Ford-ingenieurs een aant: technische noviteiten ve werkt. Zo heeft de achterwie ophanging conische schroe veren met variabele frequer tie die een maximum aa comfort en wegligging biede in zowel beladen als .onbeli den toestand. Een andere bi; zonderheid van de wielof hanging vormen de dubbe pijps lagedruk-schokden pers; deze maken gebrui van stikstofgas om de den pingsvloeistof onder druk brengen, waardoor bij lang durig zwaar gebruik de kan op gasbelvorming in de vloe stof tot een minimum word beperkt. Een bekrachtigde tandhel gelstuurinrichting behoor tot de standaarduitrustin van alle Aerostars, uitgezor derd de basisuitvoering va: de bestelwagen (die op be stelling met stuurbekrachti ging leverbaar is), maar zelf het niet-bekrachtigde sys teem heeft een variabel overbrengingsverhouding waardoor de besturing lichte wordt naarmate de wieluit slag toeneemt. Alle modeller zijn bovendien standaarr voorzien van een bekrachtigt remsysteem met schijfrem men op de voorwielen er trommelremmen op de ach terwielen. Ford Aerostar Vorig jaar was het een enorm succes het weekend dat het Autotron had georganiseerd voor de vele autoclubs die ons kleine landje rijk is. Re den om het dit jaar weer te herhalen, liefst 55 clubs ne men zaterdag 27 en zondag 28 april deel aan de manifesta tie die in de Veiling de Langstraat in Drunen wordt gehouden. Naast de clubstands, conl cours d'élégance en een be| hendigheidsproef. Voor een toegangskaartjel kan men terecht in de veiling en in het Autotron waar oi de tentoonstelling '100 ja Automobielhistorie' word! gehouden naast tal van ande-| re shows en attracties. De bekende Deense equipe Morten Spiro/Else Yde neemt ook dit seizoen deel aan een aantal Nederlandse rally's. Het eerste evenement, de AMAC Tulpenrally, sloot het tweetal inmiddels af met een vijfde plaats in het algemeen klassement. Zaterdag -dus morgen- volgt het tweede optreden in de Internationale Hellendoomrallyevenals de Tulpenrally een ideaal kijkeve- nement. Op 21 en 22 juni tenslotte doen Spiro en Yde mee aar. de BAC-rally. Alle drie tellen mee voor de West-Eurocup Dl equipe rijdt -gezien vorige ervaringen- ook ditmaal in eet Groep A Mazda RX-7 met een rotatiemotor van 200 pk. Studio Driebergen breng t files in de ether.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 44