O MARIELLE BOLIER motte vrijdagkrant 2 badmode 3 mannen- cosmetica 4 goede sier 7 eten de vrij(e)dagkrant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT puinhoop spijkerbroek mt Modisch Amsterdam loopt bedrijvig heen en weer in de hal van de derde toren van het confectiecentrum in Amsterdam. Kleurrijke figuren lopen af en aan met lorries met kartonnen dozen en plastic zakken met kleding. Voor de liften in een hoek van de hal staat een groep mensen te wachten. Van de drie liften is er één defect. In de andere twee kunnen per lift maar twaalf personen. Ongedurig staan sommigen met hun armen vol kleding en kleerhangers te wachten op hun beurt. Naast de liften hangt op een pilaar een grijsmetalen bordje met daarop de namen van de 'gebruikers' van de derde toren. Onder hen Marielle Bolier. Zij heeft op de negende etage haar showroom. Marielle Bolier: bij velen bekend door haar badkleding. In haar sfeervolle showroom doet zij het verhaal van haar carrière als mode-ontwerpster. Een carrière die zo'n twintig jaar geleden begon met de eerste soft-look bikini. Nu runt zij samen met haar man Eddy Vet een bedrijfje dat werk biedt aan zo'n dertien vaste krachten. Naast de badkleding ontwerpt zij tevens zomer- en winterkleding voor de 'betere boetieks'. Marielle Bolier werd 43 jaar geleden geboren in een huis aan de Herengracht in Middelburg. Daar woonde zij tot haar achtste jaar. Toen verhuisde het gezin Bolier naar een nieuwbouwwijk eveneens in Middelburg. „Het grootste deel van mijn jeugd heb ik doorgebracht op het strand bij Dishoek. Daar hadden mijn ouders een huisje. Ik kom nu trouwens nog graag in Zeeland. Mijn ouders wonen er nog steeds en ik kom daar regelmatig". Marielle liep na de middelbare school de mode-academie Vogue in Amsterdam af. Haar eerste schreden op het gebied van ontwerpen zette zij als ontwerpster in een confectiefabriek. „Na die mode-academie had ik waarschijnlijk teveel wilde plannen en idealen in mijn hoofd want op die fabriek had ik het niet naar mijn zin. Er gebeurde in die tijd weinig op het gebied van mode en ik hield me hoofdzakelijk bezig met het tekenen van rokken. Dat was in feite het enige wat er daar gemaakt werd. Rokken; twee plooitjes voor en twee plooitjes achter en verder niets." Marielle had het daar vrij snel bekeken en begon voor zich zelf met het maken van 'haute couture avondjurken voor rijke dames' zoals ze het noemt. „In die tijd moest ik het echt hebben van de contacten die mijn klanten onderling hadden, van mondreclame en op die manier had ik aardig wat werk. Maar het maken van die avondjurken was verschrikkelijk arbeidsintensief. Er zaten veel lovertjes, pailletjes en borduursels aan en ik deed alles alleen. Ik heb toen best veel gedaan. Op een gegeven moment heb ik de complete bruidsstoet van een rijke Arabische familie moeten aan kleden". Van het achterkamertje aan de Overtoom verhuisde Marielle samen met haar man naar een etage in de buurt van Artis. Lachend strijkt ze zich voor de zoveelste keer het rode haar uit het gezicht. „In de huiskamer daar was het altijd een puinhoop. Rollen stof werden daar gewoon neergegooid, daar werd gepast, geknipt, alles gebeurde daar. Tussen de troep door liep ook nog mijn zoontje en een hond. Het ging zelfs zover dat als we 's avonds naar bed gingen we vaak eerst het hele bed moesten leeghalen omdat er van alles op lag". De etage werd te klein en een nieuwe behuizing werd gevonden in een verdieping ergens in het hartje van Amsterdam. „Dat was een gezellige buurt, we zaten daar erg leuk, maar omdat we toen al meer vaste krachten in dienst hadden die daar ook allemaal werkten werd dat ook te krap. We hebben dat tijdelijk opgelost door toen er boven ons een verdieping vrijkwam die ook te huren". vrijdagkrant MMIUMMIM8» SSS8SSS SSS& Zij hield zich in die tijd nog helemaal niet bezig met het ontwerpen van badkleding. „Dat is ook eigenlijk stom toeval geweest. Ik wilde in die tijd een keer naar Zuid-Frankrijk op vakantie. Nergens kon ik een bikini naar mijn zin vinden dus Eddy zei tegen me, göh meid waarom maak je er zelf niet één. En dat heb ik gedaan. Daarmee maakte ik tevens de eerste soft-look bikini zonder opvulsels en beugels. In die tijd had je alleen van die grote slawassers, een soort plastic vergietjes met stof. Op het strand van Saint Tropez had ik dus mijn eigen bikini aan. En ik trok veel bekijks. Regelmatig werd ik aangesproken en daar heb ik toen mijn eerste opdracht gekregen." „Een eigenaar van een vooraanstaande boetiek nodigde me uit. Ik was nergens op voorbereid dus de bikini's die ik nog bij me had heb ik snel gewassen en gestreken en ik kreeg een opdracht om er 200 te leveren voor die boetiek. Daarna ben ik met een koffer vol bikini's op stap gegaan en ben op die manier begonnen." „In die tijd gebeurde er veel, er waren veel ontwikkelingen en vernieuwingen. Niet alleen op het gebied van mode, ook op het gebied van muziek en kunst. Het was toen ook de tijd van de Beatles. Ik kwam in Saint Tropez gewoon op het juiste moment met iets nieuws. Ik neb dat niet bewust gedaan destijds. Toen ik die opdracht kreeg dacht ik eerst nog, dat is een grapje, dat kan niet". Al snel groeide het opdrachtenpakket. De ontwerpster was daar nauwelijks op ingesteld. De eerste tijd poseerde ze zelf voor foto's in dagbladen en tijdschriften. Haar man maakte de foto's. Marielle haalt een stapel plakboeken uit haar kantoorruimte en laat foto's en artikeltjes zien uit de begintijd. Een citaat uit een artikel van mode-redactrice Jeanne Roos in het Parool van 1976: 'Soms kom je in de mode tot verrassende kleine ontdekkingen. Wie denkt nu dat er, ergens op een achterkamer zoveel hoog aan de Overtoom, een mode-ontwerpstertje aan de gang is, die de hipste bikini's van deze eeuw maakt en daar zelfs nog buiten onze grenzen succes mee heeft'. ik kwam op het juiste moment met iets nieuws... In 1976 betrok Marielle het Berghausgebouw tegenover het confectiecentrum. Zij had daar zowel haar atelier als haar showroom. Inmiddels had haar echtgenoot zijn baan als manager bij Philips neergelegd om de zakelijke kant van het geheel voor zijn rekening te nemen. „Het werd mij allemaal teveel. Ik kwam nauwelijks nog aan ontwerpen toe. Bovendien ambieer ik dat verkopen niet. Ik heb het altijd wel leuk gevonden maar ik houd me liever bezig met het ontwerpen". Het maken van de avondjurken hebben we afgestoten. „Dat kon er niet meer bij. Ik neem nog wel eens speciale opdrachten aan. Zo heb ik bijvoorbeeld de bruidsjurk van Sylvia Kristel gemaakt en ik heb nog kleding gemaakt voor een film. Zulke dingen zijn natuurlijk leuk om te doen en dat weiger ik niet, maar die haute couture werd teveel. Ik heb nu al zo'n uitgebreide collectie dat ik wel eens denk, dit is gekkenwerk waar ik mee bezig ben. Het is waanzin. Ik sta wel eens op niets nieuws meer kan verzinnen omdat ik alles wat nieuw is al heb gehad. Dan zit ik er echt tegenaan te hikken. Maar op een gegeven moment moet je gewoon beginnen en dat gaat het meestal van zelf. Als ik eenmaal bezig ben komt 's ochtends met het idee wat moet ik nu weer voor nieuws beginnen. De laatste collectie badkleding bevatte zoveel nieuwe dingen dat ik soms afvraag hoe ik dat in godsnaam weer moet overtroeven. Ik ben wel eens bang dat ik van het een het ander. Het gebeurt wel dat een model helemaal niet uitkomt omdat de stof die je gebruikt een hele andere valling heeft dan je verwacht, maar dan zie je weer iets heel anders en kom je op een ander ontwerp uit. Ik knip soms hier een gat en daar een split erbij en dan is het wel wat ik zoek". En met het vinden van iets nieuws heeft ze tot nu toe nog geen moeite gehad. Na de eerste soft-look bikini blijft ze voor wat betreft de badmode voorop lopen. Zij gaf bijvoorbeeld de bikini een nieuw gezicht. De lage broekjes gaf zij een 'oppepper' door hoge beenuitsnijdingen. En het 'rolbroekje', dat vorig seizoen zijn doorbraak had, is ook één van de vele ideeën van Marielle. Ook haar stofgebruik wijkt af van het gangbare. „Vroeger toen ik net begon had je alleen van die stijve lycra, een badpak was net een corset. Ik gebruik veel soepele en elastische stoffen. Ik wijk met mijn materialen van het geijkte af. Zo verwerk ik satijn, katoen, linnen, badstof en velours." Dit seizoen heb ik veel katoen en linnen in mijn badcollectie. Daarnaast heb ik katoenen badpakken met opgedrukte pailetjes. Ik heb zelf een voorkeur voor natuurlijke stoffen als katoen en linnen maar je ziet nu een tendens naar synthetische hoogglanzende stoffen zoals viscose". We gaan nog even naar de overkant naar het atelier. In de lift bekijkt ze anderen met een kritisch oog. „Ik let niet echt bewust op wat mensen aan hebben. Het valt me alleen op als ze er goed of erg slecht uitzien. En dan kijk ik". Toch glijden haar ogen constant langs de kleding van anderen. Het atelier biedt een verlaten indruk. Het is lunchpauze. Alleen haar vaste assistente Marijke staat aan een kniptafel te plakken en te meten. In een grote ruimte staan rekken met kleding klaar om verzonden te worden. Op planken aan de muur liggen kilometers stof te wachten op verwerking. „We moeten nu al stof inkopen voor zomer '86 en ik moet in mei mijn zogenaamde 'cruise-collectie' al gereed hebben. Dat is de collectie die bestemd is voor mensen die de winter doorbrengen in warme streken. Je ziet, onze wintercollectie bovenkleding is ook al voor een deel de deur uit". In het atelier werken onder meer dagelijks twee vaste naaisters en één 'losse' die inzetbaar is in drukke tijden. Zij houden zich bezig met het naaien van de prototypes van nieuwe modellen. Iedere nieuwe collectie wordt in het atelier in zesvoud gemaakt. Naast het atelier in het Berghausgebouw heeft Marielle een vijftal ateliers in Nederland, België en Hong kong. We lopen weer terug naar het confectiecentrum waar inmiddels de fotograaf is gearriveerd. Marielle gaat druk in de weer met poeder en lippenstift. „Als ik in het atelier werk let ik niet op mijn kleding. Dan loop ik het liefst in een spijkerbroek en een T-shirt. Als het maar makkelijk zit. In de showroom moet ik er wel behoorlijk uitzien. Ik kan het niet maken tegenover mijn klanten om er niet verzorgd uit te zien. Over het algemeen draag ik mijn eigen kleding. Dat wil niet zeggen dat anderen niets maken dat ik mooi vind. Het is pure gemakzucht. Het hangt hier voor het grijpen dus dat doe ik dan ook. Als ik op vakantie ga graai ik ook een aantal bikini's uit het rek. Ze hangen er toch". Terwijl Marielle poseert voor de fotograaf vertelt haar man een en ander over het zakelijk deel van de firma. „We hebben nu zo'n 65 procent aan export. We exporteren naar Frankrijk, de Canarische eilanden, Zwitserland en Amerika. Het heeft ons heel wat moeite gekost om in Frankrijk voet aan de grond te krijgen. We zouden een cursus kunnen geven aan ontwerpers die in Frankrijk aan de bak willen komen. We weten nu zo langzamerhand wel hoe dat moet. De Fransen zijn niet gewend om iets in te voeren. Zij vinden dat ze zelf kunnen voorzien in hun behoefte. Maar het is ons gelukt. Bikini's van Marielle zijn te koop in iedere Franse badplaats van enige betekenis. We merken wel dat er op dit moment een stijgende lijn in onze export zit. Je hebt in het buitenland nu eenmaal meer mogelijkheden qua expansie dan in het binnenland". Hoe ziet Marielle de toekomst? „Ik ga door zolang het gaat. Ik ben voorlopig niet van plan te stoppen. Ik heb nog steeds ideeën. Bovendien kan ik niet stilzitten. Ik moet er niet aan denken om de hele dag thuis te moeten zitten. Zo eens een dag vrij lijkt me wel leuk maar ik moet wat te doen hebben. Voor zomer '86 heb ik al weer wat nieuwtjes. Zo ga ik volgend jaar mijn collectie badkleding uitbreiden met mannenslips. Ik verkoop per jaar enorm veel losse bikinibroekjes voor vrouwen die topless zonnen, dan kan zo'n mannenbroekje er echt nog wel bij". ANNEMARIE ZEVENBERGEN Me Mi redactie PZC-bijlagen: Walstraatpromenade 56-60 4381 EG Vlissingen tel. 01184-15144 toestellen 19 en 46) advertentie en Middelburg: Morlrf f>1 4331 LK Middelburg tel. 01180-27651 Vlissingen: 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-15144 Goes: Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 administratie: Terneuzen: Nieuwstraat 22 4531 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Hulst: Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur het blote badpak verdringt de bikini uit het modebeeld en zorgt voor veel glans en glamour op weinig vierkante centimeters mannen vinden steeds makkelijker de weg naar parfumeriezaak en schoonheidssalon brillenTkort haar en sieraden geven een eigen accent aan het zomerse gezicht van 85 ecologisch verantwoord voedsel is minstens zo ongewoon als Chinese recepten VRIJDAG 26 APRIL 1985 NUMMER 6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 39