EEN TOEKOMST samen werkingsschool binnenstad Terneuzen HOEK TOTAAL ...het feest der feesten... PZC/streek Zorgen Identiteit ,D Koninginnedag Succes f Kwart voor drie: binnenstadskroost holt het schoolplein op. Vorig jaar augustus ging voor het eerst in Terneuzen een samenwerkingsschool van start. Hiermee werd het onderwijs in de binnenstad, dat door opheffing van twee lagere en kleuterscholen dreigde te verdwijnen, veilig gesteld. Er kwam een nieuwe bijzondere school in het gebouw van de 'Familieschool' in de binnenstad. Een bijzondere school om verschillende redenen. De nood: wolkbreuk boven die 'Zonneschool'; de 'Springplank' en nergens duikertjes; de 'Familieschool' kinderloos geworden en de kleuterschool 'Maria' zonder 'Boodschap'. De deugd: samenwerkingsschool binnenstad Terneuzen; levensbeschouwelijke visie; een toe komst. Uiterlijk is het een ouderwetse school. In de gang staat een dreinerig joch. Hij is uit de klas gezet, telt de tegels in de vloer en maakt kunstjes aan de kapstok. Dan is er die irritante schoolbel die oorverdovend het einde van de schooldag inluidt. Onderwijzend personeel, immuun voor het gegil en geroep van de kinderen, ziet om kwat over drie tevreden de 140 zieltjes tellende binnenstadskroost het schoolplein op hollen. Het hart van de Terneuzense binnenstad klopt. Daar ging een uitgebreide chirurgische ingreep aan vooraf. De patiënt maakt hetuitstekend. Vrijdag 3 mei wordt hij definitief beter verklaard. „Fantastisch dat het zo is opgelost," zegt teamleider Jacques van der Vee1 ken. „Zonder onderwijsmogelijkheid zou de renovatie van de binnenstad geen zin hebben gehad." Het één grijpt in het ander. Het was juist die binnenstadsrenovatie die aan het be staansrecht van de r.-k. 'Familie school' waar hij begin jaren zeventig hoofd werd, knabbelde. In 1968 kwam hij er met zijn kweekschooldiploma net op zak, les geven. Toen was het een zesklassige schoool met zo'n 180 leerlingen met in het kielzog een al even florerende 'Maria-kleuterschool'. Eenmaal hoofd begon Van der Veeken ernstig aan zichzelf te twijfelen. Het leerlingenaantal holde met forse schreden achteruit. Tussen 1973 en 1979 had de school vier klassen en vier leerkrachten. Begin jaren tachtig was er nog voor drie mensen werk op de lagere school en voor een op de kleu terschool. Het totaal aantal leerlingen daalde tot ongeveer 68. Het zag er naar ujit dat het jaar 1984 de school de doodssteek zou toebrengen. Dan zou de kleuterschool definitief moeten verdwijnen als gevolg van te weinig leerlingenaanbod. De school zat al driejaar onder de ministerieel vastge stelde opheffingsnorm. Dé oorzaak van de malaise was de uitvoering door het Terneuzense ge meentebestuur van de renovatie van de binnenstad. Die was verpauperd. Mensen vertrokken en als ze de voor deur goed en wel achter zich hadden dichtgetrokken, stond daar al een slopersploeg. Het zaakje ging tegen de vlakte. De echo van de sloopwerk zaamheden weergalmde in de steeds leger wordende klassen van de 'Fami lieschool'. Van der Veeken kreeg het er van op zijn zenuwen. Wat hem echter tijdens de lijdensweg sterkte was de toestand waarin openbare lagere school 'De Zonneschool' bij de watertoren in Terneuzen verkeerde. Die stond er al even belabberd voor. Geen toestroom meer van kinderen uit de binnenstad en zeker niet uit het Java dat al veel eerder in een grasveld veranderde. Ook de 'Zonneschool' was destijds zesklassig. In 1974 ging de 'Springplank' als tweeklassige kleuterschool van start. De zon ging onder en niemand voelde er nog voor een sprong in het duister te wagen. ..De mensen bedenken zich wel om hun kinderen nog naar een tweeklas sige school te sturen," merkt Jeanine de Zeeuw, destijds hoofdleidster van de 'Springplank' en nu hoofd van het kleuteronderwijs binnen de samen werkingsschool, op. Een voor de hand liggende oplossing voor de bestaandsproblemen leek aansluiting bij andere scholen in Ter neuzen. Zo zocht Van der Veeken toenadering bij de St.-Willibrordus- school in de Terneuzense bloemen- buurt. De samenwerking ketste onder meer af op de ongunstige ligging van de scholen ten opzichte van elkaar. „Onze kleuterschool stond dat mo ment op springen," aldus Van der Veeken. Ook het Terneuzense gemeentebe stuur maakte zich inmiddels ernstig zorgen over de toekomst van het onderwijs in de binnenstad. Ontbre ken van onderwijs paste niet in dat fraaie beeld van een totaal gereno veerde stadswijk met een sterke aan trekkingskracht op nieuwe bewoners. Daarbij kwam dat door eventuele opheffing van de scholen zeven onder wijskrachten, waarvan enkelen in dienst van de gemeente, op straat zouden komen te staan. Het idee van de samenwerkingsschool waarin alle signaturen verenigd zijn, werd gelan ceerd. De schoolbesturen VOO (Ver eniging van Openbaar Onderwijs), de Protestants Christelijke Schoolver eniging, de Stichting Katholiek Schoolbestuur Terneuzen en de ge meente Terneuzen gingen aan de on derhandelingstafel zitten. Volgens Van der Veeken liepen de onderhan delingen 'vrij soepel'. Wel was er onenigheid tussen de be sturen over de vorming van een nieuw schoolbestuur waarin vertegenwoor digers van de drie onderwijsrichtin- gen zitting moesten hebben. Mede door diplomatiek manoeuvreren van wethouder W. van Walraven van on derwijs, kwam de samenwerkings school van de grond. Besloten werd dat de leerlingen en onderwijzend personeel van de 'Zonneschool' ver huisde naar het gebouw van de 'Fami lieschool' aan de Korte Kerkstraat. Het bestuur van de samenwerkings school werd gevormd door telkens drie vertegenwoordigers van de ver schillende richtingen. Het personeel, totaal zeven man, is gevormd uit drie katholieke, twee protestants christe lijke en twee leerkrachten uit het openbaar onderwijs. In augustus 1984 ging de samenwerkingsschool binnen stad Terneuzen vol goede moed van start. „We werden met open armen ontvangen," lacht Jeanine de Zeeuw. Belangrijk punt van aandacht in de nieuwe school is het levensbeschou welijk onderwijs. Uit ouders en perso neelsleden werd een werkgroep ge vormd die zich bezighoudt met de inhoud van het levensbeschouwelijk onderwijs op de school. Daarbij is uitgegaan van de katholieke, protes tants-christelijke, humanistische en islamitische levensovertuiging. Op dinsdagochtend worden de kinderen van de samenwerkingsschol in acht groepen verdeeld. Er zijn twee huma nistische en katholieke groepen. Een protestants-christelijke en een islami tische groep en twee restgroepen. Ie der kind volgt dus een vorm van levensbeschouwelijk onderwijs dat door ouders is bepaald. De lessen worden door het personeel van de school zelf gegeven. Eenmaal per week wisselen de leerlingen van elke klas hun 'levensbeschouwelijke erva ringen' uit. Deze totale aanpak, door Jeanine de Zeeuw een van de hoofddoelstellingen van de school genoemd, werpt nu al z'n vruchten af. „Op deze school ko men kinderen van verschillende ge loofsrichtingen en levensovertuigin gen met elkaar in aanraking. Ze leren respect te krijgen voor elkaar opvat tingen. Elkaar leren respecteren, daar het in het leven toch om? Daar leggen we een sterk accent op," aldus het hoofd van het kleuteronderwijs. Ook Van der Veeken staat honderd pro cent achter de formule: „Je zou kun nen zeggen dat dezemanier van on derwijs wat ons betreft uit de nood is geboren. Maar misschien had er tien jaar geleden ook al een samenwer kingsschool in Terneuzen kunnen zijn." Jeanine de Zeeuw vindt dat de leerlingen van de samenwerkings school wat het levensbeschouwelijk ondérwijs een streepje voor hebben op leerlingen van andere scholen. „Daar is het godsdienstonderwijs erg eenzij dig." Bijna een jaar na de oprichting gaat het uitstekend met de samenwer kingsschool. Vooral de onderbouw is goed bezet. In de klassen een, twee en drie zitten 62 leerlingen en in vier, vijf en zes, 38 kinderen. Op de kleuter school zitten 40 kleuters. Nu de reno vatie van de binnenstad voor een groot deel achter de rug is, verwacht Van der Veeken zeker toenname van het aantal leerlingen. Het probleem dat echter dan de kop opsteekt, is de kleine behuizing van de samenwer kingsschool. Een gemeenschapsruim te is er niet en daar is dringend behoefte aan. Van der Veeken zegt dat het leerlingenaantal toch zeker tot tegen de 200 moet lopen, wil het ministerie financiën op tafel leggen vodor de nodige aanpassingen van de school. Voor de rest heeft hij geen klagen. Het loopt allemaal lekker. Ook de ouders van de kinderen zijn enthousiast. Wel geteld zijn er zo'n kleine veertig ou ders bij het schoolgebeuren betrok ken. „We hebben alleen al tien lees- moeders en verder natuurlijk de leden van de levensbeschouwelijke werk groep, de medezeggenschapsraad en de oudercommissie." Ouders van de leerlingen worden ook nauw betrok ken bij verschillende schoolprojekten. „Ik heb het idee dat de bewoners van de binnestad een hechte gemeen schap vormen, dat heb je hier veel duidelijker dan in andere delep van Terneuzen," zegt Jeanine de Zeeuw. De samenwerkingsschool binnenstad Terneuzen gaat met ingang van au gustus net als alle andere lagere scholen en kleuterscholen in Neder land verder als basisschool. Een school met een eigen identiteit. Die identiteit wordt vrijdag 3 mei offi cieel onthuld. De leerlingen van de voormalige 'Zonneschool' en 'Fami- lieschoo' bedachten zelf een naam voor de nieuwe school. De officiële opening van de samenwerkings school vindt plaats om 15.30 uur, daarvoor zijn onder naderen burge meester C. Ockeloen van Terneuzen en schoolinspectrice M. de Kroon uitgenodigd. Maandag 6 mei is het een hele dag feest op de school compleet met musi cal, play-backshow enzovoort, 's Avonds, maar ook dinsdagavonds kunnen ouders en andere buurtbewo ners een kijkje in de school komen nemen. Hoe de samenwerkingsschool gaatheten, wil Jeanine de Zeeuw niet kwijt. „Het is een publiek geheim," zegt ze. Acht, een telefoontje naar de school daar kom je een heel eind mee. Het is een bijzondere naam voor een bijzondere school. Een naam met le vensbeschouwelijke inslag, die best eens verzonnen zou kunnen zijn door een katholieke leerling in een vrome bui. Los op! Welk muziekinstrument zit er verborgen in de begrippen: Heilige Drie-eenheid' en 'reddende Engel'? Waldemar Ysebaert ke Hoekse bevolking verzamelt zikch bij, daar waar moeder Theresa eenzaam stond te staren om.... te onthullen, wat eens bij ons is weggehaald." Kan het nog vager? Voorzitter W. Gosselaar van de Stichting Evenementen Hoek schudt verontschuldigend het hoofd. Toch verwacht hij dat van deze zin in het programmaboekje voor het dorpsfeest 'Hoek Totaal 1985' voldoende wervende kracht uitgaat om alle Hoekenezen op de been te krijgen en ze getuige te laten zijn van ceremoniële, maar niet minder spectaculaire opening van het feest der feesten 'Hoek Totaal'. Dat gebeurt vanavond om zes uurJuist, daar waar moeder Theresa eenzaam stond te staren. Gosselaar: „Ja, toen het program maboekje van de persen rolde, had den we de zaak nog niet helemaal rond. Nü gelukkig wel. Bedoeling is om op de plaats waar het beeld van moeder Theresa staat een monu ment te onthullen dat het symbool is van de saamhorigheid van de Hoekse bevolking en dat tevens een aandenken is aan het feit dat we veertig jaar geleden werden be vrijd." Oplettende Hoekenezen heb ben 'm al zien staan, een grote kist met daaronder 'het monument'. Voor de onthulling heeft de stich ting een deskundige in het onthul len van monumenten uitgenodigd. Het is burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen. Vanuit een kraan zal hij de kist omhoog tillen en daarmee barst eindelijk het grote evenement, waaraan maandelang intensief door een groot aantal en thousiasten is gewerkt, 'Hoek To taal 1985' los. „Nee, ik verklap niet wat het is. Wel is het een monument dat tot stand gekomen is in samenwerking met de gemeente Terneuzen, aannemers en vrijwilliger." Gosselaar is ervan overtuigd dat het pronkstuk in elk geval langer mee zal gaan dan de sculpture 'Moeder Theresa' van pastoor Omer Gielliet, dat door de tand des tijds werd aangetast en niet meer herplaatst kon worden. 'Hoek Totaal' staat gedeeltelijk in het teken van '40 jaar bevrijding'. Behalve tien dagen luim, zijn er ook activiteiten van wat ernstigeraard. Zaterdag 4 mei bijvoorbeeld is er een herdenkingssamenkomst in de Nederlands hervormde kerk van Hoek om 19.15 uur. Tijdens deze bijeenkomst zullen W. de Zeeuw en J. Verhoef enkele gedichten decla meren. De oorlogsslachtoffers wor den voorts herdacht met een mi nuut stilte. De ene minuut stilte zal men in Hoek zonder enig probleem op kunnen brengen, want tijdens 'Hoek Totaal is er etmalen lang gelegenheid tot lawaaierige uitbun digheid. Onmiddellijk na de officië le opening vanavond, staat de boog al strak gespannen. Om 19.00 is er spannende voetbalwedstrijd tussen Nederlandse en Belgische oud-in ternationals, met in de rust een optreden van 'Showband Irene'. Za terdag 27 april gaat om 13.00 uur de achtste Windlust-autorally van start. Men kan inschrijven in de feestent aan het Molenplein, 's Avonds om 20.00 treedt in de Nederlands hervormde kerk het christelijk gemengd koor uit Hoek en kamerorkest 'Divertimento' uit Eekloo op. Zondag 28 april geeft de modelbouwclub 'Zeeuwsch-Vlaan- deren' om 14.00 uur een modelvlieg tuigdemonstratie op het voetbal veld. 's Avonds is er muziekgeweld in de tent met medewerking van disco 'El Dorado' en de popgroep 'Blow Daddy O'. Aanvang 20.00 uur. Openbare lagere school De Wegwij zer houdt maandag 29 april in ver band met het eeuwfeest van de school om 19.00 uur een reünie voor oud-leerlingen. Boordevol is het programma dins dag 30 april (Koninginnedag). De schooljeugd laat om 09.00 uur bal lons op bij de molen van Hoek. Een half uur later maken de kinderen op onder meer een versierde boe renkar een rondrit door het dorp. Om 09.00 uur begint ook de voet balwedstrijd tussen 't Boerengat en de Instuif. Twee uur later ge volgd door de hockey-voetbalwed- strijd tussen de 'Purperehei' en 'Olympia'. De Hoekse middenstand houdt op Koninginnedag en op vrijdag 3 en zaterdag 4 mei een braderie in het dorp. Het buurthuis 'De Hoekse Rakkers' houdt op 30 april een Vlaamse kermis. Fiets- crossertjes bekampen elkaar vanaf 13.00 uur in de speeltuin aan de Irisstraat. Een van de hoogtepun ten van 'Hoek Totaal' is de taptoe op de Markt. Er nemen zes korpsen aan deel. De taptoe wordt op Ko ninginnedag om 15.30 uur gehou den. Als klap op de vuurpijl treden Sas- kia en Serge om 20.00 uur met het orkest Bluesette op tijdens het oranjebal in de feesttent. In het voormalige gemeentehuis verkopen de bejaarden van Hoek op 30 april allerlei zelfgemaakte spulletjes. Woensdag 1 mei bereiden de juffrou wen van de peuterspeelzaal de peu ters van Hoek een feestje in de feesttent. Dat begint om 10.00 uur. Om 13.00 kunnen de kleuters zich in de feesttent amuseren met onder meer een poppenkastvoorstelling, 's Avonds om 19.30 uur treedt de BAC uit Sluiskil voor de Hoekse ouderen op in het buurthuis. Openbare school De Wegwijzer verruilt don derdag 2 mei de schoollokalen voor de feesttent om het 100-jarig be staan nog eens extra luister bij te zetten. Om 20.00 spreekt Pierre Cnoops de Hoekse bevolking in de feesttent toe. Er kan gedanst wor den op muziek van het orkest 'Star dust'. De volgende dag, vrijdag 3 mei, is er vanaf 10.00 uur een veeten toonstelling aan de Molendijk. Een uur later presenteert de afde ling Braakman van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen zich in de feesttent. Om 14.00 uur is er een kleindierententoonstelling in het buurthuis. Een fototentoonstel ling over oud-Hoek is vanaf 30 april tot en met 4 mei te bezichtigen in het voormalige gemeentehuis. Het 3 mei-programma wordt 's avonds af gesloten met een koppelkoers voor trimmers (start 19.00 uur) bij café 'De Instuif; een schaaktoernooi om 20.00 uur in het kerkcentrum en een optreden van Imca Marina, ook om 20.00 uur in de feesttent. 'Hoek Totaal' gaat donderdag 4 mei on verminderd voort met brommer- trial bij het postkantoor. Aanvang 10.00 uur. Op het Molenplein is er vanaf 09.00 uur een standwerkers concours. Een half uur later geven de atletiekvereniging V en K en de judovereniging een demonstratie in de feesttent, 's Middags om 15.30 uur, ook in de feesttent, is er een modeshow. Een spektaculaire zes kamp begint om 13.00 uur op het Van Tienhovenplantsoen. Om 19.15 uur vangt de herdenkingsbijeen komst aan in de Nederlands her vormde kerk. Zondag 5 mei wordt 'Hoek Totaal 1985' bescheiden afge sloten met vliegtuigmodellenshow in het buurthuis. Vanaf 13.00 uur zijn belangstellende welkom. Volgens voorzitter Gosselaar is het succes van het feest verzekerd. Dat komt omdat het gedragen wordt door het Hoekse verenigingsleven. „Omdat we 'Hoek Totaal' om de vijf jaar houden, zijn er altijd een aantal verenigingen die een lus trum vieren. Dit jaar heeft de lage re school bijvoorbeeld haar hon derdjarig bestaan ontdekt." De voorzitter is blij met giften van middenstandzers en bedrijfsleven. De gemeentelijke subsidie voor het feest bedraagt 300 gulden. Het tota le evenement kost ongeveer zeven tig mille. „We moeten de zaak gro tendeels uit de entreegelden finan cieren. Het oranjebal is wat de opbrengst betreft natuurlijk de gro te klapper. Als dat achter de rug is, zijn we hopelijk de vlinders in onze buik kwijt," aldus Gosselaar. Ter wijl 'Hoek Totaal 1985' nog van start moet gaan, heeft de voorzitter het al over een groot feest in 1990. „Dan vieren we h et 400-jarig dorps feest. Vanaf 1590 wordt Hoek regel matig in de annalen genoemd. Met stadsrechten hebben we natuurlijk niets van doen, maar we gaan er dan weer flink tegenaan. Wel even afwachten natuurlijk hoe dit Hoek Totaal-feest uitvalt." Ballonwedstijd tijdens de festiviteiten in Hoek vorig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 33