'Vereenvoudiging sociale zekerheid is lachertje' OUDERS VANEEN O VERLEDEN KIND Commissie tegen vestiging mestbank bij Dreischor PZC/ provincie DOOR OPTIMISTISCHE PLANNENMAKERS vereniging zoekt contact personen Oorzaken Bijstand Slecht op de hoogte HOORT. "xS V UIT VREES VOOR STANKOVERLAST Frans J. P. C. Roelands in Axel overleden 15 MIDDELBURG - Het aantal leegstaande kantoorpanden in Middelburg baart zorgen. Minstens tien grote kantoorgebouwen in de Zeeuwse hoofdstad staan al geruime tijd leeg. Makelaars in Middelburg verwachten dat deze leegstand nog zal toenemen, als de Rijksgebouwendienst een kantoorflat bouwt op het resterende deel van de parkeerkelder in de Geere. Over de vraag of het wegwerken van de leegstand in de toekomst tot de mogelijkheden behoort, verschillen de makelaars van mening. Over de oorzaken zijn ze het wel eens: het merendeel van de kantoorpanden is gebouwd in de jaren waarin de economie op haar hoogtepunt was. ;De verwachtingen waren toen nog hooggespannen. P VDA -KA MER LID IN MIDDELBURG: DALING HYPOTHEEKRENTE. De rente van de RPS Hypotheken is gedaald en is nu vanaf: VRIJDAG 26 APRIL 1985 Middelburg opgescheept met lege kantoorpanden Eén van de langst leegstaande gebou- Sprenck aan de Seissingel- komt 'Het gewoonweg uitzien naar een groter wen is het voormalige kantoor van de Kamer van Koophandel aan de Seis- dam. Het gebouw, met een oppervlak te van 700 m2, was voor de Kamer te klein geworden. Enkele jaren geleden liet de Kamer van Koophandel een gloednieuw kantoor bouwen aan de Buitenruststraat, maar voor het Seis- dam-pand is nog geen gegadigde ge vonden. In een bedrijfsverzamelgebouw tus sen de Schroeweg en de Buitenrust straat wacht de helft van het complex eveneens al heel lang op een huurder. Hetzelfde geldt voor een deel van de kantoorflat aan de Vrijlandstraat. De kantoorruimte boven een kappers zaak aan de Middelburgse Geere is sinds de oplevering (vier jaar geleden) nog niet in gebruik geweest. Gebouw De Griffioen aan de Seissingel is na de renovatie al evenmin verhuurd ge weest. Kantoorpand 'Het Stoppe- laarshuis' aan de Wagenaarstraat kwam leeg na het faillissement van stedebouwkundig bureau Stad en Landschap. Tijdelijk heeft de directie Volkshuisvesting Zeeland hierin haar intrek genomen. Na voltooiing van de verbouwing van het eigen gebouw van Volkshuisvesting -gebouw De Stoppelaarshuis' opnieuw leeg te staan. Voor het pand Dam 8 geldt in feite hetzelfde verhaal. De AMRO- bank heeft het een jaar gehuurd we gens verbouwing van het eigen pand aan de Markt. Zodra dat karwei klaar is, komt Dam 8 opnieuw beschikbaar. De opheffing van het Katholiek Mili tair Tehuis aan de Blindehoek leidde eveneens tot leegstand van dit pand. Het pand wordt bij uitstek geschikt geacht voor een kerkgenootschap. Op de Dam in Middelburg staan maar liefst drie grote kantoorpanden naast elkaar leeg. Het gaat hier om de huisnummers 37, 39 en 41. Aan de Houtkaai wacht een monumentaal kantoorpand of een nieuwe eigenaar. Op een groot aantal plaatsen in de stad staan niet in gebruik zijnde win kels en/of woonhuizen, die eveneens als kantoor kunnen worden benut. Directeur A. Sinke van het make laarskantoor Sinke-Komejan in Mid delburg noemt twee oorzaken die ertoe hebben geleid dat Middelburg nu te ruim in z'n kantoren zit. „Aller eerst moest een aantal instellingen onderkomen, omdat ze uit hun jas dreigden te groeien. Voorbeelden daarvan zijn de Kamer van Koophan del, het kadaster en dergelijke. Naast ruimtegebrek was soms ook de be reikbaarheid een factor. Verder zaten verschillende bedrijven in monu mentale panden. Uitbreiding is dan vaak niet toegestaan. Die panden waren verder moeilijk te verwarmen en duur in onderhoud. Alles over ziend zegt zo'n bedrijf dan al gauw: We plegen nieuwbouw. Een tweede oorzaak is volgens de heer Sinke het feit, dat beleggers kantoorruimte gingen bouwen in een tijd waarin de economie er rooskleu rig uitzag. „De plannen werden ge maakt in de goede tijd. Toen de bouw eenmaal klaar was, kenterde de eco nomie". Sinke ontkent dat de vraag aan kan toorruimte afneemt. „Zo hebben wij nog zeer onlangs een bestemming gevonden voor het pand Baron Chas- sé en voor het vroegere kantoortje van de plaatselijke VVV aan de Lamme- rensteeg, waar nu een off-shore bedrijf zit. Maar dat aanbod is in de loop der jaren nu eenmaal sterker gestegen dan de vraag". TERNEUZEN - Het Terneuzense ac tiecomité 'Borodine Nee' gaat voor onbepaalde tijd zijn activiteiten sta ken. Het comité (bestaande uit een aantal linkse groeperingen en partij en) meent naar aanleiding van uit spraken die de directie van het ha ven- en scheepvaartbedrijf Aug. de Meyer tijdens een recente onderne mingsraadvergadering deed, vol doende grond te hebben om aan te nemen dat het Franse vrachtschip 'Borodine' niet meer de haven van Terneuzen zal aandoen, althans niet met ladingen radio-actief uranium- hexafluoride. De directie zou zelfs overwegen om in plaats van de 'Boro dine' een ander schip op Terneuzen in te zetten, vertelde woordvoerder A. van Himme van actiecomité donder dagavond tijdens een informatiebij eenkomst in de foyer van het Terneu zense Zuidlandtheater. Hoewel het comité de 'toezegging' van het bedrijf niet zwart op wit heeft, is toch besloten om niet langer te probe ren het schip uit de Terneuzense haven te weren. Het comité maakte zichmet name grote zorgen om de gezondheidsrisico's voor het perso neel van het bedrijf in verband met de aanwezigheid van de radio-actieve stof in een van de ruimen van het schip. De directie van Aug. de Meyer toonde zich eind februari hevig ver ontwaardigd over de kritiek van het comité. In een brief aan de actieleden stelde de directie dat de 'Borodine' volgens de geldende voorschriften Terneuzen aandoet en dat wanneer het schip uraniumhexafluoride-con- tainers aan boord heeft, die meestal leeg zijn. Voorts komen de werkne mers van het bedrijf daarmee niet in aanraking, omdat het om een door- voerlading gaat. Van Himme donderdag: „We hebben onze belangrijkste doelstelling be reikt, maar we zullen het bedrijf de komende tijd natuurlijk op de voet blijven volgen en niet schromen om, wanneer het nodig is, opnieuw in actie te komen". De 'Borodine', die de haven van Ter neuzen ongeveer tien maal per jaar aandoet, werd voor het laatst aange meld op 25 maart, maar is toen niet gekomen. In plaats daarvan meerde het schip de 'Grieg' bij Aug. de Meyer af. Algemeen directeur M. C. van den Ban van Aug. de Meyer reageerde donderdagavond uiterst verbaasd op de uitlatingen van de comitéwoord voerder. „De zaak is inderdaad in de ondernemingsraad aan de orde ge weest, maar er is van de kant van de directie nooit de mededeling gedaan dat de 'Borodine' in Terneuzen niet meer welkom zou zijn. De laatste keer is er inderdaad een ander schip geko men, maar de beslissing daartoe werd genomen door de reder, daar gaan wij niet over. Zo'n beslissing ligt buiten ons gezichtsveld. Wij zijn stuwadoor, bij ons is elk schip welkom als er maar een lading bosprodukten inzet", aldus Van den Ban die alle ruimte openlaag voor de komst van de Borodine. De problematiek rond de 'Borodine' en het vervoer en de opslag van radio-actief materiaal in het alge meen, stonden donderdag tijdens de overigens maar matig bezochte infor matiebijeenkomst, centraal. Aanvan kelijk wilde het comité een forumdis cussie houden, maar die ging niet door omdat de ten aanzien van de thematiek deskundige instanties ver stek lieten gaan. Wel waren enkele sprekers uitgenodigd, waaronder vertegenwoordigers van milieu-orga nisatie Greenpeace. Regiobestuurder Kees van Nimwegen van de Ver- voersbond FNV maakte de aanwezi gen duidelijk dat er in de cao's van mensen die onder meer in haven en transportbedrijven werken een bepa ling voor gewetensbezwaarden moet komen. Die zouden dan het werken met bijvoorbeeld radio-actieve mate rialen kunnen weigeren. Leegstaande kantoren aan de Dam in Middelburg MIDDELBURG - De manier waar op de regering de herziening van de sociale zekerheid aan wil pak ken is een lachterje. Zeker wan neer gezegd wordt dat het om een vereenvoudiging van het scociale zekerheidsstelsel gaat. Deze wet geving dreigt even ingewikkeld te worden als bijvoorbeeld de ven- nootschapswet. Maar daar hebben ondernemers en hun adviseurs mee te maken. De mensen die met de sociale wetten van doen hebben zijn echter in meerderheid door snee mannen en vrouwen. Dat be tekent dat deze wetten moeten voldoen aan de eisen van begrijpe lijkheid. In dit soort bewoordingen sprak donderdag het PvdA- Tweede Ka merlid mevrouw C. Dales in Mid delburg, tijdens een afdelingsbij eenkomst van haar partij. Om haar stelling kracht bij te zetten verwees zij onder andere naar de plannen om de Werkloosheidswet te her zien. In de nieuwe situatie zouden er daarbij twee wetten ontstaan, inplaats van de ene bestaande. Daarbij komt dat in die twee wet ten een groot aantal verfijningen en verschillende regelingen zijn ge pland, waardoor het geheel voor de meeste Nederlanders nauwelijks meer te doorgronden zal zijn. Kritiek had mevrouw Dales ook op de besnoeiingen op de bijstands wetgeving. Die gaan volgens haar te ver. Het kamerlid riep de veer tig aanwezigen in herinnering dat deze wetgeving altijd bedoeld is geweest als 'armoedebestrijding'. De huidige regering heeft dat prin cipe volgens mevrouw Dales uit het oog verloren. Vandaar het bre de verzet tegen de bezuinigingen op de bijstand. „In vroeger jaren was deze wetge ving redelijk. Bittere klachten hoorde je toen ook wel, maar die gingen dan over het lot als bij standstrekker, en niet over de hoogte van de uitkering, zoals nu het geval is". Mevrouw Dales keerde zich tegen degenen die bezuinigingen op de sociale wetgeving tot doel verhef fen. Inplaats van het zich op deze manier terugtrekken van de over heid zag zij de stimulering van de werkgelegenheid als alternatief. Het kamerlid was van mening dat deze koers bovendien goedkoper zal bijken te zijn dan het doorzet ten van bezuinigingen op het stel sel van sociale zekerheid. Het be langrijkste doel moet volgens haar zijn de uitkeringstrekkers weer aan werk te helpen. Mevrouw Dales vond dan ook dat de sociale wetge ving niet als vangnet moet functio neren, maar veeleer als een trampo line, waarmee mensen weer in het arbeidsproces terug kunnen ko men. De arbeidstijdsverkorting zag ze daarbij als een belangrijk instru ment. Het gebouw van de Provinciale Bi bliotheek Centrale aan de Roozen- burglaan in Middelburg staat even eens al geruime tijd leeg. Onderhan delingen zijn gaande met het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vor ming en Volwasseneducatie. De heer M. de Lange, directeur van het gelijknamige makelaarskantoor in Middelburg wijt de leegstand even eens aan de optimistische plannen in een tijd dat het economisch nog voor de wind ging. Het gevolg van de leegstand was een enorme daling van de gevraagde huurprijzen. Maar on danks de lage huren voor kantoren in Middelburg neemt de belangstelling voor kantoorruimte niet toe. Evenals Sinke wijst ook de heer De Lange erop, dat de rijksoverheid een pas op de plaats moet maken. Waar de Rijks gebouwendienst vroeger eerder ge neigd was om kantoren aan te kopen of te huren voor de vele in Middelburg gevestigde rijksdiensten, wordt nu vooral gedacht aan reorganisaties in bestaande onderkomens. Directeur W. R. Schulting van Schul- ting Makelaardij wijst naast de door zijn collega's genoemde argumenten ook op het feit, dat pensioenfondsen, verzekeringsmaatschappijen en an dere beleggers hun plannen meestal uitbroeden in een ver van de provin cie Zeeland gelegen hoofdkantoor. Daarbij blijkt volgens de heer Schul ting wel eens, dat niet alle beleggers even goed op de hoogte zijn met de plaatselijke en regionale situaties in Zeeland. Denkend over oplossingen ziet geen van drieën heil in het verbouwen van kantoorpanden tot appartementen of andere wooneenheden. Ze zijn bang dat het inbouwen van woningen in leegstaande kantoorpanden zoveel geld kost, dat er uiteindelijk astrono misch hoge huurprijzen uit de bus zullen rollen. De heer Sinke hoopt op een opleving in het bestedingspa troon van de rijksoverheid. Wanneer het rijk opnieuw belangstelling toont voor kantoorpanden zal de gehele markt in deze sector aantrekken, zo verwacht hij. Ook zouden fusies tussen bijvoor beeld advocaten of notarissen een gunstige uitwerking hebben op de vraag naar kantoorruimte. Makelaar Schulting verwacht daarentegen meer van innovatie. „Alleen bedrij ven die een nieuwe richting inslaan, die zich met nieuwe produkten of nieuwe procédés richten op nieuwe markten, kunnen zich ontplooien". De heer De Lange tenslotte houdt het op een opleving van de economie. „Nu gaat het alleen nog de exporte rende bedrijven en de multinationals goed. Maar het midden- en kleinbe drijf blijft nog ver achter. Als dat aantrekt, worden de kantoren wel licht ook weer verhuurd". Advertentie Rente 2 jaar vast: 7,6% (7,98%) Rente 5 jaar vast: 8,1% (8,52%) Rente 7 jaar vast: 8,3% (8,74%) De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de effectieve rentes vermeld). Wilt u meerweten over de RPS Hypotheken? Bel 020-591 8011 of haal de fol ders op het postkantoor. j postgiro Vg rijkspostspaarbank Het overlijden van een kind geeft, door de vreselijke onnatuurlijk- heid, een groot aantal extra complicaties in het rouwproces. Dat proces is langdurig en moeizaam en kan zich bij gebrek aan begeleiding ontwikkelen tot grote moeilijkheden, depressies en huwelijksproble men. Hulpverlening kan daarbij bitter noodzakelijk zijn maar professio nele hulpverleners schieten daarbij dikwijls tekort. De redenen zijn begrijpelijk, de ontreddering van ouders die een kind hebben verloren, is niet zo makkelijk te bevatten. Daarom kunnen zelfhulpgroepen een handreiking doen, uitkomst bieden is het woord niet". Mevrouw N. van der Endt, sinds woordiger voor Zeeland. Ook zij legt kort contactpersoon voor Zeeland van de vereniging Ouders van een Overleden Kind, herinnert zich haar eigen ontreddering na het ver lies van haar enige zoon zeven jaar geleden, maar al te goed. Maar ze is er nu aan toe om naar anderen te luisteren, die de enorme wond in hun leven willen tonen aan een lotgenoot. „Want lotsverbonden heid is belangrijk, zeker bij een probleem als dit", stelt mevrouw Van der Endt. In een 'gewoon' rouwproces, na het verlies van een ouder, broer of part ner, zijn de emotionele problemen al legio evenals de praktische moei lijkheden. Hulp in praktische zin wordt dan meestal wel geboden, emotioneel minder want wie diep treurig is, vormt een probleem voor de samenleving. Mensen zijn altijd geneigd om bij wijze van troost een vervanging te bieden; in een rouw proces kan dat eenvoudigweg niet. De buitenwereld staat dus met lege handen, is met zijn figuur verlegen en blijft uiteindelijk maar weg. Niet uit onwil, uit onmacht. Het leven gaat door, is de uitdrukking, al zullen veel ouders van een overle den kind daaraan zeker getwijfeld hebben. „Het leven gaat niet door, het staat compleet stil en als iedereen denkt dat je de draad allang weer opge pakt moet hebben, zit je nog hope loos in de knoop", vertelt Miep Haenen uit Goes, regiovertegen- de nadruk op het onnatuurlijke in het overlijden van een kind. „Het is heel normaal om allerlei toekomst verwachtingen op je kinderen te projecteren. Alle hoop vestig je op een goede toekomst voor je kind, je ziet jezelf misschien al als oma of opa. Overlijdt zo'n kind dan door ziekte of een ongeluk dan valt je toekomst in duigen. Een mens zon der toekomst is niet veel. Het is echt een heel diep dal, tamelijk onafzien baar en onbeschrijfelijk eenzaam". L/ ie twee dames hebben de werk zaamheden in de vereniging Ouders van een Overleden Kind overgenomen van de Souburger Leen Jobse. Hij zette in Zeeland het werk voor de vereniging op poten, maar moest wegens drukke werk zaamheden op allerlei gebied, zijn taken overdragen. Een probleem was het vinden van nieuwe con tactpersonen, omdat die zelf ouder van een overleden kind moeten zijn en hun verlies voldoende moeten hebben verwerkt. Mevrouw Van der Endt in Yerseke werd bereid gevonden op te treden als contact persoon voor Zuid-Beveland. Sa men met Miep Haenen, die elders al met de vereniging te maken kreeg, gaat ze proberen een soort netwerk voor Zeeland op te zetten. „Ik kan natuurlijk slechts telefoni sche hulp bieden en heel incidenteel iemand opzoeken. Dat kan in Zuid- Beveland, maar de andere eilanden liggen al moeilijker. Daarom willen we proberen via een contactmiddag een soort inventarisatie te maken van de behoefte en mogelijkheden in de provincie". Zaterdag 27 april wordt in buurthuis De Pit aan de Fruitlaan in Goes-Zuid een bijeen komst gehouden voor ouders van een overleden kind. Het is dan niet de bedoeling dat alleen ouders ko men, die zelf om hulp verlegen zitten, ook ouders die hun verlies al hebben kunnen verwerken zijn wel kom. Vanuit de contactmiddag en even tuele contacten via de telefoon kan op verschillende manieren worden ingespeeld op de problemen. Soms lucht een telefonisch gesprek met een lotgenoot al op, in andere ge vallen kan het contact duurzamer en persoonlijker worden. Ook is er de mogelijkheid tot het vormen van gespreksgroepen. Tijdens de contactmiddag in Goes zal Leen Jobse een uiteenzetting geven over het werk van de vereniging en de aanpak via het zelfhulpsysteem. Ouders van een overleden kind kunnen contact opnèmen met me vrouw Van der Endt, wiens adres in de toekomst als contactpunt voor Zeeland fungeert haar tele foonnummer is 01131 - 1731. De bijeenkomst in Goes begint om 14.00 uur. Mieke van der Jagt BROUWERSHAVEN - De plannen van de stichting Brabantse Mestbank uit Tilburg om bij Dreischor een opslagsilo voor mest te bouwen, heb ben geen geestdriftig onthaal gekre gen in de adviescommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke or dening van de gemeente Brouwers haven. Zowel de commissieleden als belangstellenden op de publieke tri bune spraken zich uit tegen de vesti ging van een mestbank in de Adriana Johanna-polder nabij de Sasdijk in Dreischor. De meerderheid van de commissie was niet tegen een mestbank op zich, maar vond de plaats waar de Bra bantse stichting het oog op heeft laten vallen ongelukkig. Om Drei schor heen liggen immers al drie pluimveebedrijven. De komst van de mestbank op ongeveer één kilometer van de zuidrand van het dorp zou betekenen dat Dreischor aan vier kanten wordt begrensd door mogelij ke stankverspreiders. Met het dage lijks bestuur van de gemeente was de commissie van oordeel dat dit onge wenst is. De stichting Brabantse Mestbank heeft in Middelharnis op Goeree- Overflakkee vorig jaar een mestbank in gebruik genomen. Het is een beton nen silo met een doorsnede van 48 meter die 3 a 3,5 meter boven de grond uitsteekt. Er kan 9000 kubieke meter mest in worden opgeslagen. Een der gelijke silo wil de stichting ook bij Dreischor bouwen, wellicht zelfs twee stuks. J. K. Goemans (WD) en M. C. Ganze- man (CDA) meenden dat de akker bouwers op Schouwen-Duiveland wel wat extra dierlijke mest kunnen ge bruiken. Daarom stonden ze in begin sel niet afwijzend tegenover de vesti ging van een mestbank. Als alterna tieve plaats wees Goemans op het terrein van de voormalige werkhaven Bommenede. P. van der Meide (GPV/ MIDDELBURG - Tekstverklaring Nederlands en Algemene Economiew waren de onderdelen waarmee voor de meao-ers aan het Middelburgse Delta College deze week het schrifte lijk eindexamen begpn. Evenals vo rig jaar was de tekstverklaring een erg moeilijke opgavel. Een van de voornaamste bezwaren van de leerkrachten Nederlands gold de keuze van de tekst. Dit keer was het een bespreking door Aad Nuis, van Breyten Breytenbachs. „De ware bekentenissen van een wit te terrorist" als toetssteen voor het tekstinzicht van de meao-er gekozen. Een dergelijk relaas, waarin vooral gefilosofeerd wordt over de rol van het ANC, de organisatie die het vezet tegen het apartheidsregime coödi- neert, gaat veel verder dan de alge mene ontwikkeling van de gemiddel de mbo-er reikt, oordelen de Middel burgse neerlandici. Ook de vraagstelling vonden ze in een aantal gevallen te moeilijk. Bij Algemene Economie bestond de eerste zitting van het examen uit drie vraagstukken, waarbij de betalings balans, de werking van garantieprij zen en superheffing bij een markt van volledige mededinging aan de orde kwamen. Het examen sloot goed aan bij de examenstof en de theorie was actueel getoetst. Woensdag werd begonnen met Engel se bedrijfscorrespondentie. In beide te maken opgaven kwamen geen on overkomelijke moeilijkheden voor. Vooral voor degenen die alle examen opgaven van de laatste 10 jaar hadden bestudeerd waren er geen verrassin gen. Bij het vak commerciële economie was de beschikbare tijd beslist nodig om de twee opgaven te maken. Enkele voor de leerlingen vrij onbekende be grippen zullen wel problemen hebben opgeleverd Ook hier kwamen actuele vraagstukken aan de orde, zoals de verkoop van een tekstverwerker via twee distributiekanalen en de keuze van een blad ten einde en reclame campagne te houden. Bij het examen Privaatrecht kregen de kandidaten pittige vragen voorge schoteld, zeker moeilijker dan de laat- mening dat sommige vragen inder daad wat lastig waren, maar dat het examen in zijn geheel voor de goed voorbereide leerling te maken was. ste jaren het geval was. Zoals gebrui kelijk hadden de vragen betrekking opverscheidene onderdelen van het privaatrecht zoals: vennootschaps recht, vermogensrecht, arbeidsover eenkomst, onder-bewindstelling en de wet op de ondernemingsraden. De vraag op het gebied van sociale verze keringen had betrekking op arbeids ongeschiktheid van de zelfstandig on dernemer. De docent 'recht' was van De docent Frans beoordeelde het exa men Franse correspondentie van donderdag als goed; een goed niveau waarbij - naast een aantal traditio nele - ook nieuwe elementen waren gepresenteerd. Een beroep werd ge daan op reeds verworden kennis als op creativiteit. De kandidaten moesten twee brieven schrijven. De eerste brief behandelde de correspondentie tussen een Franse wijnbouwer en een Nederlandse im porteur. Op enkele grammaticale en idiomatische moeilijkheden na, be vatte deze brief geen onoverkomelijke problemen voor de kandidaten. Ook de tweede brief, waarin een Ne derlandse exporteur zich tot een Franse n.v. richt om zijn 'Doe-het-zelf artikelen op de markt in Frankrijk te kunnen introduceren was niet te las tig. De examenkandidaten van de be- drijfsadministratieve richting werden donderdag bij het vak Bedrijfsecono mie en calculatie voor een aantal pittige vraagstukken gezet. Voor een handelsonderneming moest een liqui diteitsbegroting, resultatenrekening en eindbalans worden opgesteld. Het zwaartepunt lag bij de financierings problemen die men in dit soort onder nemingen tegenkomt. Gevraagd wer den onder meer ook berekeningen van kengetallen (solvabiliteit, liquiditeit, cash flow) en kennis over reserves, voorzieningen e.d. Een groot aantal kandidaten was van mening dat het zeker geen gemakkelijk examen was, waarvoor men de beschikbare tijd (2 uur) dan ook hard nodig had. SGP/RPF) vond dat de Brabantse Mestbank met argumenten de vrees voor stankoverlast van een silo bij Dreischor moet weerleggen. A. de Vlieger (PvdA) was de enige die zon der meer tegen de mogelijke komst van de mestbank bleek te zijn. Overi gens merkte ook hij op dat het aange ven van de behoefte aan mest een zaak voor de boeren is. Aan het begin van de commissiever gadering schetste H. G. Bomhof van de regionale inspectie van de volks gezondheid voor de milieuhygiëne de mestproblematiek. In gebieden waar veel veehouderijbedrijven staan is een groot overschot aan mest. Trans port naar delen van het land waar de akkerbouwers nog wel dierlijke mest kunnen gebruiken, ligt dan voor de hand. Overigens kan op een perceel bouwland slechts één keer in de drie jaar deze mest worden gebracht en het mag niet meer zijn dan het gewas kan opnemen. Om in de perioden dat het zinvol is mest over het land uit te rijden evenals de noodzakelijke tank wagens en mestverspreiders zo opti maal mogelijk te benutten, is het wenselijk de mest tijdelijk op te slaan in de gebieden waar ze zal worden gebruikt. Belangstellenden op de publieke tri bune plaatsten vraagtekens bij dat laatste. Ze stelden dat de veehouders in streken als oostelijk Brabant, Lim burg en Gelderland zichzelf in de nesten hebben gewerkt door steeds meer te gaan produceren. Het werd onjuist geacht dat nu andere delen van het land met de stank opgezadeld worden. HULST JPC Roelands, voormalig directeur van de in 1979 opgeheven Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht en Gemeentewerken in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, is woens dag op 56-jarige leeftijd overleden. De heer Roelands heeft van 1 januari 1960 tot de opheffing, 1 januari 1979, bij de Dienst gewerkt, vanaf 1 maart 1966 als directeur. Hij overleed in zijn woonplaats Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 31