Grote Oranjemarkt op koninginnedag Zierikzee BEZOEK UWAUSTIN ROVER DEALER AUTOMOBIELBEDRIJF V.D. VUET-GOES B.V. Herdenkingen Kortgene in teken jongerenjaar Schouwse jeugd op de fiets voor hongerende kinderen in Afrika Kap op De Nijverheid in Sint-Maartensdijk LNTRODIMTE ROVER200SERIES aoo ONTMOET YOUNG MR. ROVERTIJDENS DE INTRODlkTIK. PZC/ Streek Theorieopleiding rijbewijs! THEMA VREDE EN ONTWIKKELING Brandweerwedstrijd K°rtgene in Dreischor WERK MOET VOOR 17 JUNI KLAAR ZIJN Visserijdagen in Bergen gericht op de toekomst ROVER CHS ACTIE JEUGD RODE KRUIS L 16 Auto- en motorrijschool Paardekooper Klem Frankrijk 23, tel. 01100-28751, Goes Collecte Koninginnedag in Stavenisse Dierenartsen: Tandartsdiensten Apotheek: Wijkverpleging: Verkeersveiligheid Molen vlietsedij k in Tholen besproken PvdA Schouwen houdt 1-mei viering EHBO Stavenisse naar landelijke wedstrijd Op 25, 26, 27 en 29 april a.s. stellen vrij u graag voor aan een nieuwe persoonlijkheid uit het huis van Austin Rover! Young Mr. Rover. Een absolute top in presta ties, technologie, uitrusting en afwerking. Juist gearriveerd om bij ons bewonderd en getest te worden. U bent welkom. Met de nieuwe Rover 200 Series brengt Austin Rover Nederland de meest opwinden de aspekten van autorijden binnen uw bereik. Er zijn diver se uitvoeringen, zoals de Rover 213 S met 12-kleppen lichtmeta len motor en 5-versnellingsbak, de Rover 213 SE automaat, de Rover 216 SE, rijk gespecificeerd en de 216 SE Vitesse met brand stof inspuiting. Tijdens uw proefrit zal de dealer u graag informeren over een indrukwekkend aantal technische details en standaard opties. Wij verklappen u alvast dat u al Rover kunt rijden vanaf 23.950,-. VRIJDAG 26 APRIL 1985 ZIERIKZEE De Zierikzeese Oran jevereniging organiseert op konin ginnedag ook dit jaar in de avondu ren van 30 april weer een grote Oranjemarkt op het Havenplein met medewerking van vele plaatselijke verenigingen. Tijdens de Oranje markt speelt onder de Beurs de groep 'The Noice' en tevens wordt voor een zitje en een tap gezorgd. In de Bro- gumboerderij begint om 21.30 uur een optreden van de popgroep 'Q65'. Het feestprogramma op koninginne dag in Zierikzee gaat om 09.00 uur van start met een rondgang door de har monie 'Kunst en Eer' en de showband 'Rust Roest'. Burgemeester Th. de Meester houdt om 10.00 uur een toe spraak op het Havenplein waar pad vinders van de mr Bakkergroep de vlag hijsen. Vervolgens geeft 'Rust Roest' op het Havenplein de primeur van een nieuwe show. De Middelburgse dansgroep 'Sinar Mata Hari' geeft op drie optredens vanaf 10.30 uur achtereenvolgens in het Roue Kruisziekeiihuxa en in de verzorgingshuizen 'De Wieken' en 'Borrendamme'. Verder worden tus sen 10.30 en 12.30 uur op vijf verschil lende plaatsen in de stad spelen voor de jongere kinderen gehouden, terwijl gedurende dezelfde tijd de schaakver eniging Zierikzee onder de Beurs openlucht-schaak houdt waar ieder een aan kan meedoen. Tegelijkertijd is er tot 12.30 uur voor de jeugd van 9 tot 15 jaar sport en spel op het sportpark Bannink en houden diverse verenigingen een zeskamp, en een waterspel in de Oude Haven. Tijdens de middagpauze bespeelt beiaardier Kees van Eersel het carillon in de stadhuistoren. Het middagprogramma begint om 14.30 uur en bestaat voornamelijk uit een optocht van vele versierde wa gens, tussen 16.30 en 17.00 uur vol trekt zich een gekostumeerde korfbal wedstrijd tussen twee All Ready- teams op sportpark Bannink. De op tocht vertrekt vanaf de Balie en ein digt op het sportpark. Onze nieuwe verkeerscursus hopen we te starten op woensdag 1 mei Westsingel 18-20, Goes, tel. 16808. pakt. 'De Nijverneia was aan ook aan een stevige opknapbeurt toe. De Thoolse gemeenteraad was daar zo van doordrongen dat zij, zonder rijks bijdrage, de restauratie doorzette. STAVENISSE De collecte van de Nederlandse Hartstichting heeft in Stavenisse 1.068,65 opgebracht. STAVENISSE Koninginnedag in Stavenisse begint om 8.30 uur, wan neer koraalmuziek vanaf het dak van het voormalig gemeentehuis zal klin ken. Om 9.00 uur begint de ballon wedstrijd op het voetbalveld aan de Pilootweg. Kinderspelen voor de jeugd worden vanaf 9.15 uur in de Voorstraat gehou den De muziekvereniging Euterpe loopt en speelt mee in de optocht, die om 14.30 uur begint, om 15.30 uur beginnen de kinderspelen weer. Om 19.00 uur gaan de fietscrosswedstrij- den van start, die ook in de Pilootweg worden gehouden. Het oranjebal in De Stove begint om 21.00 uur. KORTGENE - Een link leggen tussen heden en verleden. Het Kortgeense gemeentebestuur streeft dat doel na en koppelt daarom aan de dodenher denking op zaterdag 4 mei in Colijns- plaat en de bevrijdingsdienst op zon dag 5 mei in Kortgene het internatio nale jongerenjaar. Daartoe is het the ma 'Vrede en ontwikkeling' gekozen. Armoede is tenslotte een vruchtbare voedingsbodem voor oorlog. Het is de bedoeling een derde-wereldpro- ject van de grond te tillen. De ge meente heeft daarover al gesproken met de jeugdsoosbesturen uit de drie kernen Colijnsplaat, Kortgene en Kats. Noord-Beveland heeft weinig te lijden gehad van de tweede wereldoorlog. Het lag beschut, buiten de vuurlinie Walcheren. Het ontbreken van een verbinding met het vasteland brak het eiland niet op. Op 29 oktober 1944 werd het zonder slag of stoot veroverd door een kleine eenheid Canadese militairen. Bijna 500 Duitse soldaten werden daarbij gevangen genomen. De Britse luitenant-kolonel R. Daw son voerde vervolgens tot 5 mei 1945 de op Noord-Beveland gelegerde 600 commando's aan. Zij moesten de noordoever verdedi gen tegen aanvallen van de tegen stander die op Schouwen-Duiveland nog de macht in handen had. Twee keer waagden de Duitsers de over tocht. Hun doel was bij de eerste aanval op 25 november 1944 de uitwa teringssluis bij Colijnsplaat. Die moest de lucht in. Dit lukte echter niet, omdat de invasie vroegtijdig werd onderkend. De Duitsers werden gevangen genomen. Eén man kwam toch om het leven: luitenant I. J. Havelaar van de Prinses Irene Briga de. Ter nagedachtenis is voor hem ongeveer twee jaar geleden een monu ment opgericht: zijn helm aan een zijmuur van de Nederlands hervorm de kerk in Colijnsplaat. Dit gedenkte ken is zaterdag 4 mei het doel van een stille tocht die om 19.30 uur begint bij het bejaardencentrum Rustoord. Even voor 20.00 uur wordt daar een krans gelegd. Vervolgens wordt een algemene dienst gehouden in de her vormde kerk. De organisatie van het hele gebeuren is in handen van het Centrale Comité Buurtverenigingen Colijnsplaat. ZIERIKZEE Zaterdag worden in Dreischor regionale brandweerwed strijden gehouden waaraan twaalf ploegen deelnemen, elf van Schou wen-Duiveland, alsmede de brand weer Kattendijke. De wedstrijden gaan van start om 8.30 uur. En worden omstreeks 18.00 uur besloten met een gezamenlijke koffiemaaltijd van de deelnemers in het dorpshuis Drei schor. Rond 12.15 uur geven b en w van Brouwershaven een Ontvangst voor de juryleden, wedstrijdleiding en bevelvoerders in restaurant 'De Drie Schapen' te Dreischor. SCHOUWEN-DUIVELAND THOLEN EN SINT-PHILIPSLAND Alarmnummer Schouwen-Duiveland 01100-14444 Alarmnummer Tholen en Sint-Philipsland 0011 Zierikzee: Vanaf vr. 19.00 uur tot ma. 8.00 uur: W. Bontkes, Zierikzee, tel. 01110-2280. Spreekuur voor spoedgevallen 11.00- 11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven: v.a. vr. 18.00 uur tot ma. 8.00 uur: J. Ph. P. Stenger, Burghseweg 54, Haamstede, tel. 01115-1861. Spreekuur voor spoedgevallen 11.30- 12.00 uur en 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieuwer- kerk:v.a. vr. 18.00 tot ma. 8.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. 01113-1280. Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Sint- Annaland, Scherpenisse: (patiënten dokter v. d. Bel): J. H. E. Jansen, St.-Maartensdijk, tel. 01666-4126. Sint-Philipsland en Nieuw-Vosse- meer: C. H. M. de Groot, Nw. Vosse- meer, tel. 01676-2545. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Tholen, Scherpenisse: (patiënten dokter Padt): R. P. Kale, Molensingel la, Tholen, tel. 01660-2542. Haamstede: M. K. Buth, tel. 01115- 2254, v.a. zat. 9.00 uur. Tholen: A. Rinses en W. Brons, altijd bellen nr. 01666-2596; kleine huisdie ren weekendspreekuur Provinciale- weg 2, St.-Maartensdijk op zat. 8.30- 9.00 uur en Botermarkt 10, Tholen van 11.00-12.00 uur. Sch.-Duiveland: H. B. Geleijnse-Szi- tajtis, Noordstr, 12, Burgh-Haamste- de, tel. 01115-2698. Spreekuur voor spoedgevallen za. en zo. 17.00-17.30 uur. Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. 01110-2906. Geopend zat. 9.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur, zondag 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Tholen en St.-Philipsland: zr. J. Din- gemanse, tel. te bereiken 01100-14444. Bruinisse en Duiveland: zr. P. v. d. Velde, Lange Achterweg 10, Ooster land, tel. 01114-2050. Schouwen: zr. C. v. d. Haven, Bern- hardstraat 2, Haamstede, tel. 01115- 1423. Zierikzee: zr. W. Verkaart, Zevengetij- straat 43, Zierikzee, tel. 01110-5023. Veertig jaar geleden vierde de Kort geense bevolking in de hervormde kerk de bevrijding van Nederland. Dit jaar gebeurt dat weer en wel op zondag 5 mei vanaf 17.00 uur. Twee sprekers zullen daar het woord voe ren: burgemeester E. J. Hoogendijk- van Duijn wan Kortgene en oud verzetsman J. Kousemaker uit Mid delburg. Voor zang en muziek zorgen respectievelijk het Noordbevelands Mannenkoor en het muziekkorps EMM. Tekeningen zullen daar ook te zien van kinderen uit de drie Kort geense kernen. Hun onderwerp is: 'Wat stel ik me voor bij 4 en 5 mei Om de naoorlogse generatie meer bij de bevrijding te betrekken, begint zondag 5 mei ook het internationale jongerenjaar in de gemeente Kortge ne. Eén van de thema's van het jaar is door het gemeentebestuur bij de kop gepakt: 'Vrede en ontwikkeling'. De bedoeling is het gehele jaar door activiteiten te houden voor een con creet project in de derde wereld. Hier toe zijn al contacten gelegd met jeugdsozen en die reageerden, aldus burgemeester Hoogendijk-van Duijn, enthousiast. De gedachten gaan on der meer uit naar de organisatie van een sponsorloop en een sportinstuif. „We willen het niet even voor de jongeren doen", geeft de eerste burger van Kortgene aan. „Het moet duide lijk door hen gebeuren". Het vinden van een ontwikkelingsproject valt daaronder. Een nog te vormen werk groep zal het één en ander gestalte geven. ZIERIKZEE Zaterdag stapt de jeugd van Schouwen-Duiveland mas saal op de fiets om zoveel mogelijk geld bijeen te krijgen voor hongeren de kinderen in Afrika. De eilandelij- ke jeugd Rode Kruisgroepen, die de sponsor fietstocht gezamenlijk orga niseren in het kader van de aktie 'Eén voor Afrika', verwachten een deelna me van zo'n 200 scholieren. De fietstocht vindt plaats onder aus piciën van een comité van aanbeve ling, bestaande uit de zes burgemees ters van Schouwen-Duiveland. Burge meester C. Slabbekoorn van Brou wershaven is van plan om daadwerke lijk met de jeugd uit zijn gemeente mee te fietsen, terwijl zijn collega Th. de Meester omstreeks 13.00 uur bij de oude Theo Thijssenschool in de wijk Malta het startsein geeft voor de Zierikzeese deelnemers. Voor het goede doel doet de jeugd een beroep op allerlei mensen om spon sorkaarten in te tekenen voor een bedrag voor elke gefietste kilometer. En het is de bedoeling dat alle kinde ren zaterdag een afstand van onge veer 25 kilometer afleggen met als gezamenlijk einddoel Zierikzee. De fietsers worden daar verwacht aan de Korte Blokweg, vanwaar om streeks 15.00 uur met het muziek- korps 'Nu met Hope' - Oefening el Uitspanning - van Bruinisse en NieuI werkerk, de showband 'Rust Roest I en een voor deze gelegenheid me j Rode Kruis uitgerust vlaggenpelotor I voorop door de oude binnenstad naa I de jeugdsoos Brogum aan de Juliana I straat wordt gefietst. Daar wordt d<| sponsorfietstocht voor de jeugd var Afrika besloten met een discopro- gramma. Verder houdt het jeugd Ro- de Kruis zaterdag een verkoopstanc onder de Beurs aan het Havenpleir voor hetzelfde doel en opgeluisterc met muziek van de nieuwe Zierikzee se formatie 'The Zoo'. Het begin voor een geslaagde actie is er inmiddels, want bedrijven uit heel Schouwen-Duiveland hebben de fietstocht op voorhand gesponsord met een bedrag van ruim 3000 gul den, aldus de coördinatrice van de jeugd Rode Kruis-activiteiten in Zie rikzee mevrouw A. C. Boot-Mangold THOLEN - In de openbare lagere school 'Ter Tolne' in Tholen werd een voorlichtingsavond gehouden over verkeersveiligheid, met name op de Molenvlietsedijk, en bestemd voor de ouders van de leerlingen van lagere scholen, kleuterscholen en peuter speelzaal. De voorlichting werd gege ven door de werkgroep Verkeersvei ligheid Molenvlietsedijk en verte- genwooordigers van rijkspolitie, ge meente en Veilig Verkeer Nederland. Men kwam tot de conclusie dat met het inzetten van verkeersbrigadiers al veel gewonnen zou zijn, omdat, zoals de heer Dalebout van de rijkspolitie uitlegde, het erg moeilijk is de Molen vlietsedijk verkeersveilig te maken, daar deze weg de ontsluiting vormt van de Dalempolder, wat gepaard gaat met vracht- en busverkeer. Bo vendien heeft de politie uit waarne mingen de conclusie getrokken dat de weggebruikers ter plaatse vrij gedisci plineerd rijden, maar dat het overste ken van de kinderen chaotisch ge beurt. Er zijn nog geen ongelukken gebeurd, maar wel 'bijna-ongeluk- ken'. Verder zullen er ook maatrege len moeten worden genomen in de sfeer van borden en dergelijke die attenderen op schoolgaande kinde ren. De werkgroep zal op de scholen for mulieren verspreiden, waarin de ou ders worden opgewekt verkeersbriga- dier te worden. De Thoolse politie zorgt voor een korte opleiding, zodat met ingang van het nieuwe schooljaar begonnen kan worden. ZIERIKZEE De streekfederatie Schouwen-Duiveland van de PvdA heeft in samenwerking met de VARA een 1-mei viering georganiseerd. Het feest begint om 20.00 uur in de foyer van hotel Mondragon aan de Oude Haven in Zierikzee. Wethouder Jaap Groen van Zierikzee spreekt het openingswoord. Op het programma staat tevens dat de mu ziek wordt verzorgd door het trio Martin Broekema, en het Rooie Vrou wenkoor onder leiding van Maaike de Jong. Het ensemble Alteklein treedt als laatste op. De 1-mei toespraak wordt gehouden door het Kamerlid Henk Veldhoen. Op het programma staat verder een satirisch optreden van Jurgen de Jong en Joke van Anraad en de declamatie. SINT-MAARTENSDIJK - De koren molen 'De Nijverheid' in Sint-Maar tensdijk heeft sinds donderdagmid dag een nieuwe kap. Ondanks enige tegenslag - de kraan die de kap op de molen moest tillen, arriveerde bijna anderhalf uur te laat - verliep het karwei zonder veel problemen. De stalen roeden waaraan het hekwerk vastgemaakt moet worden, zijn tege lijkertijd met de kap bevestigd. De restauratie van 'De Nijverheid' is 24 oktober vorig jaar begonnen. Vóór Sint-Maartensdijk het 500-jarig be staan als smalstad viert, moet het werk klaar zijn. De festiviteiten begin nen 17 juni. Bouwkundig opzichter L. H. Andriessen van de gemeente Tho len noemde 14 juni als opleverdatum Bijna een half miljoen gulden zal dan voor het in 1868 gebouwde monument uitgegeven zijn. De gemeente Tholen, sinds 1978 eigenares van de molen 1978, draagt hiervan het leeuwedeel: ruim 3 ton. De provincie betaalt het restant, ongeveer een kwart van het totale bedrag. Een verzoek om subsi die bij het rijk is niet gehonoreerd. Niet alleen de kap van de Smerdiekse molen is vernieuwd. Ook de houten omloop en enkele vloeren zijn aange- „Anders gaat het helemaal veel geld kosten", aldus Andriessen. In totaal telt het eiland Tholen acht molens, waarvan er vijf in handen zijn van de gemeente. In Sint-Maartensdijk staat nog de oude, versleten korenmolen 'De Hoop'. Een inwoner van de smal stad heeft die nu in bezit en koestert de naam van zijn bezit wat betreft toekomstige reparaties. De gemeente Tholen wil die in ieder geval niet overnemen. Zij zit, volgens de bouw kundig opzichter, niet om een zesde verlegen: „Molens zijn mooi, maar kosten in deze tijd alleen maar geld. Ze kunnen economisch geen presta ties meer leveren". STAVENISSE De afdeling Stave nisse van de EHBO doet zaterdag mee aan de nationale wedstrijd die in Hedel (G) wordt gehouden. Ongeveer 150 ploegen uit het hele land doen aan deze wedstrijd mee. De ploeg uit Stavenisse bestaat uit Aartje Eerland, Lianne de Guequièrre en Nelly de Rijke. De wedstrijden beginnen om 10.00 uur. BERGEN De jaarlijkse bijeen komst van de Volkshogeschool in Bergen voor de Nederlandse zeevis serij, de 'visserijdagen', worden vrij dag 10 en zaterdag 11 mei voor de achtendertigste keer gehouden. Tijdens deze bijeenkomst wordt uit gebreid aandacht besteed aan de toe komst van de Nederlandse visserij die waarschijnlijk dit jaar voor een lange periode zal worden bepaald. Deè heren mr A. Tilgenkamp, hoofd afde ling Structuur van de Europese Com missie, en mr B. B. van der Meer directeur Visserijen van het Ministe rie van Landbouw en Visserij, behan delen de vraag over wat er met onze visserij gaat gebeuren en wat er uit Brussel en Den Haag te verwachten valt. Hun inleidingen worden van kommentaar uit het bedrijfsleven| voorzien door de heren drs D. J. Langstraat, voorzitter van de Europe se visserij organisaties, en B. Daalder, voorzitter van het Visserijschap. Poli tieke kanttekeningen worden ge plaatst door de heer E. Woltjer, Euro parlementariër, en het Zeeuwse ka merlid drs H. Eversdijk, voorzitter van de Vaste Kamercommissie voor de Visserij. Visserijbiologen van het Rivo gaan in op de visstand ontwikkelingen. Drs F A. van Beek belicht de consekwenties van de afgelopen winter voor de plat visbestanden. Drs A. A. H. M. Corten geeft een prognose over de ontwikke ling van haring en makreel in de Noordzee en de westelijke wateren. De hinder van off-shore installaties voor de boom-kor-visserij is het laat ste onderwerp dat wordt behandeld. De heer Groenewegen van de NAM gaat hier dieper op in. De visserijdagen beginnen vrijdag 10 mei om 10.00 uur, in De Zandhoeve, aan de Duinweg 5 in Bergen (nh). AUSTIN ROVER Genoemde prijs is inkl. BTW ai fabriek, exkl. rijklaarmaakkosten. Wijzigingen voorbehouden. Garantie: 1 jaar fabrieksgarantie met mogelijkheid tot uitbreiding met 2e en 3e jaar (Super garantie). 6 Jaar carrosseriegarant ie tegen doorroesten van binnenuit. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 30