almanak Greenpeace vandaag in actie tegen afvallozing Noordzee Brede welzijnsuitkering voordelig voor Zeeland Fietsen over de pijlerdam Uitnodiging Bonn voor Oostduitse vluchteling Kantonrechter worstelt met bepalingen over urineren CREDITEUREN AKKOORD MET O VERNAME PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r ZEEUWSE PvdA-kamerlid wil duidelijkheid over schadevergoeding olievervuiling NIEUWE BEHANDELING ASIELAANVRAAG Dieven lesten dorst in zomerwoning Retranchement PAGINA 11 VRIJDAG 26 APRIL 1985 School Middelburg hield project voor schoolverlaters Wekker BRESKENS/MIDDELBURG - De scheepswerf en machinefabriek Van de Sande in Breskens is definitief gered. De crediteurenvergadering sprak zich donderdag in meerderheid positief uit over de overname van het bedrijf door de scheepswerf Damen uit Gorinchem. Alle 27 werknemers blijven in dienst en uitbreiding van het personeelsbestand op korte termijn wordt niet uitgesloten. Aanwijzing Tuinliefhebber! Nu uw tuin verrijken met bijzondere planten. ZEELAND" MIDDELBURG - Scholengemeen schap De Wellinge in Middelburg hield donderdag een schoolverlater sproject voor de 239 examenkanida- ten van de richtingen Lageren Indivi dueel Beroeps Onderwijs. Tal van instellingen zoals bejaarden- en ver pleegtehuizen, De Stichting het Zeeuwse Landschap, gemeentewer ken, Staatsbosbeheer en sportclubs verleenden hun medewerking. Het doel van de activiteitendag was het bij elkaar brengen van het onder wijs en het arbeidsveld. De dag werd afgesloten met enkele door leerlingen opgevoerde toneelstukjes en disco- muziek. In dit hoekje maakten we er onlangs melding van, dat één onzer secretaresses ter redac tie te laat verscheen. Ze was het slachtoffer geworden van de omroepstakinggeen mu ziekje op de wekkerradio des morgens vroeg. Die melding leverde een aardi ge reactie uit Goes op. Van daar schrijft men ons: „Wij gebruiken de wekker nooit. Onze buren leven als kat en hond. Als ze 's morgens om zeven uur opstaan beginnen ze meteen met verwensingen en soms met vaatwerk te smijten. Daar worden we altijd mooi op tijd wakker van. Maar van de week ging het toch mis. We Lwaren vergeten, dat ze met vakantie waren gegaan". OOSTBURG - „Wat ik zo vreemd vind, is dat er in Sluis in waterputten gewaterd mag worden", merkte offi cier van justitie mr T. Stein tijdens de zitting van de kantonrechter, don derdagochtend in Oostburg, op. Daar kwam de zaak van de 63-jarige R. E. uit Sluis aan de orde. Volgens het proces-verbaal stond de verdachte 1 april vorig jaar in de Meerminne- straat in zijn woonplaats tegen een gevel van een winkel te urineren. Dat is in strijd met de ter plaatse gelden de politieverordening. E. was niet naar de rechtszaal geko men om zijndaad toe te lichten. Zowel de kantonrechter als de officier had den zich er behoorlijk in verdiept. Vooral de politieverordening van de gemeente Sluis riep bij beide juristen nogal wat vragen op. Daarin staat dat het niet geoorloofd is om 'buiten een privaat of een waterput' te urineren. Gelukkig bood de Dikke van Dale (immers door een Sluissenaar ge schreven) uitkomst. „In de oude Van Dale wordt met een privaat een 'ge mak' bedoeld, in de nieuwe blijkt het een toilet te zijn", doceerde kanton rechter mr H. de Mul. Wat de politie verordening betreft, had hij kennelijk liever een wat plastischer omschrij ving gezien. De eis van 45 gulden boete legde hij naast zich neer. „De omschrijving in deze is veel te cryp tisch", vond mr De Mul en besloot tot ontslag van rechtsvervolging. Actievoerders van Greenpeace op het actieschip 'Sirius' in Vlissingen. Van links naar rechts Karei Ameye van Greenpeace België, dr E.J. Suijk en Bart Romijn, beiden van Greenpeace Nederland. VLISSINGEN - De milieubeschermingsorganisatie Greenpeace zal van daag - vrijdag - met het actieschip 'Sirius' proberen om de lozingen van titaandioxyde-afval voor de Belgische en Zeeuwse kust te verhinderen. Het titaandioxyde-afval (afkomstig van NL Chemicals Gent en Bayer Antwerpen) wordt zo'n veertig tot vijftig kilometer uit de kust geloosd door twee afvaltankers: de Falco en de Wadsi-Tanker. Dat gebeurt enkele malen per week. Donderdag arriveerde de 'Sirius' in Vlissingen, van waaruit Greenpeace de actie zal voeren. Een woordvoer der van Greenpeace zei gisteren, dat zij het de beide tankers zo moeilijk mogelijk zullen maken om het afval in de Noordzee te dumpen. Volgens Greenpeace vormen de lo zingen van het titaandioxyde-afval een ernstige bedreiging voor het Noordzeemilieu. Titaandioxyde (het wordt onder meer gebruikt in papier, plastics en tandpasta) zélf is geen gevaarlijke stof, het afval (ver dund zwavelzuur) daarvan echter wel. Volgens Greenpeace lozen de ti- taandioxydebedrijven in Engeland, West-Duitsland, Nederland en Bel- gie zo'n 3,5 miljoen ton afvalzuur in de zuidelijke Noordzee Greenpeace meent dat die lozingen in toene mende mate een bedreiging vormen voor de visstand. Greenpeace ver wijst daarvoor naar onderzoekin gen, die hebben uitgewezen dat met name de vissoort bot zwaar te lijden heeft van de vervuiling. Het toerisme, aldus de milieube schermingsorganisatie, begint ook al de gevolgen te ondervinden van de vervuiling. Op enkele plaatsen voor de Belgische kust wordt de recreatie in het zeewater ontraden en de kwaliteit van de Nederlandse kustwateren laat ook te wensen over. Het aandeel van de titaandio- xyde-industrie in deze vervuiling wordt door Greenpeace niet onaan zienlijk genoemd. De komende acties van de mileuor- ganisatie richten zich met name op de Belgische titaandioxydebedrij- ven NL Chemicals Gent en Bayer Antwerpen omdat noch deze bedrij ven noch de Belgische overheid bereid zijn om op korte termijn het dumpen van het afval te staken. Greenpeace eist dat de lozingen van de titaandioxyde-industrie in de zuidelijke Noordzee onmiddellijk worden stopgezet. Greenpeace heeft daarbij de hulp ingeroepen van een aantal Zeeuw se en Belgische kustgemeenten. De ze week hebben afgevaardigden van de Belgische kustgemeenten Knokké, Nieuwpoort, Kokszijde en De Panne te kennen gegeven sterk te zullen aandringen op stopzetting van de omstreden afvallozingen in de Noordzee. Ook zullen ze een spoedvergadering aanvragen van het overlegorgaan van alle Belgi sche kustgemeenten om te praten over deze problematiek. Donderdag vond aan boord van de 'Sirius' in Vlissingen een soortgelij ke bijeenkomst plaats met verte genwoordigers van de gemeentebe sturen van Vlissingen, Westkapelle en Brouwershaven. Greenpeace hoopt dat ook vanuit Zeeland druk uitgeoefend zal worden op de Belgi sche overheid om de een eind te maken aan de lozingen. Greenpeace weet zich in ieder geval verzekerd van de steun van de gemeente Vlis singen; de raad van Vlissingen heeft onlangs een motie aangenomen waarin een dringend beroep op de Belgische en Nederlandse overheid wordt gedaan maatregelen te ne men die leiden tot een beëindiging van de lozingen. De raad van Vlis singen heeft de andere Zeeuwse kustgemeenten gevraagd om in stemming te betuigen met het Vlis- singse standpunt. In een aantal gemeenten is dat inmiddels ge beurd. Greenpeace meent, dat er voor het dumpen van titaandioxyde-afval al ternatieven zijn. Dr. E. J. Stuik van Greenpeace-Nederland zei gisteren dat het afval via recycling tot nul gereduceerd kan worden. Volgens dr. Stuik is de techniek en de 'know how' daarvoor in huis, maar weige ren Chemicals Gent en Bayer Ant werpen - onder meer gezien de in vesteringen die daarmee gemoeid zijn - het produktieproces aan te passen. In Nederland is er één bedrijf (Tio- fine BV uit het Rotterdamse Water weggebied) dat titaandioxyde-af val loost. Dat gebeurt via een pijp leiding in de Nieuwe Waterweg. Volgens Greenpeace zal dat bedrijf de lozing in 1988 moeten staken. /Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De provincie Zeeland, met relatief veel kleinere gemeenten, heeft financieel baat bij de Welzijns wet van minister Brinkman, waar van de bewindsman woensdag het ontwerp aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De wet moet 1 januari 1986 in werking treden en regelt de voorzieningen op het terrein van maatschappelijk en sociaal-cultureel welzijn. Het is de bedoeling, dat financiële en bestuurlijke bevoegdheden van het Rijk aan de lagere overheden worden overgedragen. Bij wijze van over gangsmaatregel worden specifieke uitkeringen aan gemeenten en provin cies gebundeld tot één brede welzijns uitkering gedurende vier jaar, waarna de middelen worden overgeheveld naar Provincie- en Gemeentefonds. In deze tussenfase kunnen gemeenten en provincies al een eigen beleid voeren op welzijnsgebied, maar is er ook nog een zekere Rijksverantwoordelijk heid. Die is er vanaf 1990 niet meer. Om tot uitdrukking te brengen dat de steunfunctie van de provincie op wel zijnsgebied straks meer is gericht op de relatief kleinere gemeenten, han teert Brinkman verschillende maat staven (inwonertal, oppervlakte) zo danig, dat provincies met relatief veel van die gemeenten, zoals Zeeland, ook meer geld krijgen in de tussenfa se. Volgens de huidige verdeling krijgt Zeeland 3,7 miljoen gulden. Vier va rianten voor de brede welzijnsuitke ring die door een interdepartementale werkgroep zijn opgesteld en door Brinkman zijn overgenomen, geven bedragen aan variërend van 5 tot 7,4 miljoen per jaar voor Zeeland. Thans besteedt het rijk per jaar lande lijk 600 miljoen gulden aan voorzie ningen op vijf deelterreinen: openbaar bibliotheekwerk, vormings- en so ciaal-cultureel werk, emancipatie- en opbouwwerk, maatschappelijke op vang/hulpverlening en sport/sportieve recreatie. Voor de door te voeren nieuwe situatie heeft het rijk geen cent extra beschikbaar. Het feit dat Zeeland méér zal krijgen, heeft dus tot gevolg dat andere pro vincies lijden onder negatieve herver delingseffecten, oftewel: minder geld krijgen. Scheepswerf Van de Sande Breskens definitief gered Dat maakte curator mr H. den Hollan der gisteren bekend. Zoals gemeld moest Van de Sande vorig jaar juli surcéance (uitstel) van betaling aan vragen. De curator, die donderdag het personeel van het goede nieuws op de hoogte heeft gebracht, is altijd van mening geweest dat de werf levens vatbaar was. „Het is een gezonde onderneming met een vaste klanten kring. Dat wordt nu ook echt duide lijk", aldus een tevreden mr Den Hollander. Overigens is het niet waar schijnlijk dat het bedrijf onder dezelf de naam zal worden voortgezet. Over de nieuwe naam is nog niets bekend. Wel is het zeker dat bedrijfsleider A. Voogd, die die positie al vele jaren bekleedt, als zodanig zal blijven func tioneren. Volgens de statuten moet er een nieuwe directeur worden be noemd, maar die zal - meent de curator - slechts van een afstand de gang van zaken volgen. In het voorstel van de directie van Van de Sande kregen de crediteuren rond de twintig procent van hun vorderingen uitbetaald. De crediteu renvergadering stelde zich daarmee tevreden. Ondanks die op het oog geringe uitbetaling betekent de over name voor scheepswerf Damen nog altijd een fikse investering. Het Gorin- chemse bedrijf trekt ongeveer een miljoen gulden uit om de werf in Breskens overeind te houden. Alleen de aandelen, die allemaal in het bezit waren van sleepvaartbedrijf Wijsmul ler, konden voor een echt 'zacht' prijs je worden overgenomen: het sleep vaartbedrijf stelde zich tevreden met het symbolische bedrag van één gul den. De overnameprocedure kan nu vlot worden afgewikkeld. Volgende week zal de rechtbank het besluit van de crediteurenvergadering naar alle waarschijnlijkheid goedkeuren. Cura tor Den Hollander stelt dat een derge lijke goedkeuring in de meeste geval len niet meer dan een formaliteit is. Alleen als er procedurefouten in het spel zijn grijpt de rechter in. Na de gerechtelijke goedkeuring kan de transactie met Damen worden afge rond. Vooruitlopend op de positieve beslissing van de crediteurenvergade ring heeft de nieuwe eigenaar inmid dels een order bij Van de Sande geplaatst voor het opknappen van de sleper Jiddah 3. Het bedrijf in Bres kens kan de toekomst - aldus Den Hollander - met vertrouwen tegemoet zien. NEELTJE JANS - In het ver voer van mensen en materieel voor de bouw van de storm vloedkering in de monding van de Oosterschelde hebben zich nogal wat veranderingen voltrokken. Aanvankelijk was een grote vloot vletten gecharterd die personen en vrachten van de ene werkha- ven naar de andere en naar de werkschepen bracht. Vaak voeren die schepen volgens een strikte dienstregeling. Op een gegeven moment waren dertig van die schepen in ge bruik. Met de vordering van de werkzaamheden aan de pij lerdam is het aantal vletten inmiddels tot ongeveer vijf tien teruggebracht. Het wiel heeft het vervoer voor een groot deel overgenomen. Geregelde diensten zijn er nog steeds. Over de verkeersko- kers in de Roompot (daar is momenteel het meeste perso neel van rijkswaterstaat en de aannemerscombinatie Dos- bouw aan het werk) rijdt een busje heen en weer. Omdat dit voertuig niet kan keren op de verkeerskokers, is een draai schijf aangebracht waarop het busje eenvoudig in de tegen over gestelde richting kan worden gezet. Maar zo'n busje kan niet over al tegelijk zijn. Daarom heb ben rijkswaterstaat en de aan nemers tientallen rijwielen aangeschaft waarmee hun me dewerkers over de honderden meters lange overbruggingen in de Oosterscheldemonding kunnen rijden. In professione le waaiers rijdend om de meestal krachtige wind te weerstaan, peddelen regelma tig ploegen pijlerdambouwers over de verkeerskokers. Maar vaker nog verkiezen ze de luw te binnenin de kokers, waar ze buiten het bereik van regen en wind blijven. Nan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Er moet snel duidelijk heid komen over de vraag, waar kustgemeenten op rijksniveau kun nen aankloppen wanneer hun stran den door olie of andere schadelijke stoffen worden vervuild. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft de Tweede Kamer al op 17 december 1984 toegezegd hierover te gaan praten met haar collega's Braks (landbouw en visserij) en staatssecre taris Van Amelsvoort (binnenlandse zaken). De belofte die Smit-Kroes toen deed, dat over de schadevergoeding op kor te termijn duidelijkheid zou ontstaan, is aanleiding voor het Kamerlid Piet de Visser (PvdA) om schriftelijke vra gen te stellen. De Visser heeft de sterke indruk, dat de regering inmiddels tot de slotsom is gekomen, dat niet Van Amelsvoort of Braks, maar milieuminister Winse- mius de eerstverantwoordelijke is op rijksniveau voor de schaderegeling. Er zou volgens de PvdA'er „voorlopi ge overeenstemming" zijn bereikt over het aanwijzen van Winsemius voor die taak, „aangezien kustveront- reiniging wordt beschouwd als een vorm van bodemverontreiniging". Het socialistische Kamerlid wil dat hierover niet alleen Winsemius, maar ook Braks, Smit-Kroes en Van Amels voort opheldering verschaffen. RETRANCHEMENT Bij een dief stal uit een zomerwoning aan de Dorpsstraat te Retranchement zijn twee geluidboxen en een Afrikaans kapmes ontvreemd. Verder dronken de daders een fles Martini leeg. De diefstal is gepleegd tussen half februari en afgelopen zondag. De wo ning is eigendom van de Belg G. E. L. D. uit Brussel. door het Vlissingse PvdA-raadslid Manus Nelemans. Blosz verbleef aan vankelijk bij een gastgezin en woont nu in Goes. Inmiddels heeft de Euro pese Commissie voor de Rechten van de Mens in Straatsburg zich bereid verklaard om de 'kwestie-Blosz' te onderzoeken. De resultaten van dit onderzoek zullen echter nog wel even op zich laten wachten. Blosz is duidelijk verheugd over de drie nieuwe ontwikkelingen. Het ver zoek van de Westduitse senatoren aan de Nederlandse minister van justitie ziet hij als een aanwijzing dat West-Duitsland bereid zal blijken te zijn toe te geven dat Blosz onrecht matig is behandeld. Ook de uitnodi ging om in Bonn te komen praten ervaart hij als een begin van een 'schuldbekentenis' door de Bondsre gering. Of Detlev Blosz gebruik maakt van de mogelijkheid om voorlopig nog een paar maanden in Nederland te blij ven, kon hij nog niet zeggen. Hij heeft namelijk de indruk dat hij beter van uit West-Duitsland zelf tegen de Bondsrepubliek kan procederen, dan vanuit het buitenland. Detlev Blosz is tenslotte wel een beetje teleurgesteld over de geringe mate van solidariteit die hij tot nu toe in ons land heeft ondervonden. „Het publiek zegt vaak wel 'wat erg dat je dat allemaal is overkomen', maar daar blijft het bij". Ook van hulpverle ningsorganisaties had de Oostduitser wat meer steun verwacht. Als enig tuincentrum in Zeeland voert Beveland naast het zeer uitgebreide sortiment gewone tuinplanten de collectie "ouderwetse en wilde tuinplanten" van kwekerij de hoveling. Daarnaast kunt U kiezen uit ruim 14.000 andere planten voor Uw tuin. Kom nu kijken en kiezen, 't Is er de beste tijd voor tuincentrum beveland b.v. Nieuwe Rijksweg 2b 4460 AB Goes Tel 01100-15395 MIDDELBURG - De Oostduitse vluchteling Detlev Blosz, die vanuit Zeeland strijdt tegen onrecht dat hem in West-Duitsland is aangedaan, praat op 12 mei met een hoge ambte naar van het ministerie van justitie in Bonn. Blosz is donderdag daartoe uitgenodigd. Inmiddels hebben twee Westduitse senatoren een beroep ge daan op de Nederlandse minister van justitie om Blosz' aanvraag van poli tiek asiel te honoreren. Aanvankelijk had Blosz uit Den Haag vernomen dat hij voor het einde van deze maand uit ons land verdwenen moest zijn; inmiddels heeft hij bericht gekregen dat zijn asielaanvraag op nieuw in behandeling zal worden ge nomen. Een beslissing hierover laat ministens vier maanden op zich wach ten. Zolang mag Blosz, als hij wil, in Nederland blijven. Detlev Blosz werd, zoals gemeld, jaren geleden in de DDR opgepakt bij een vredesdemonstratie. Hij werd zijn land uitgezet en belandde in West- Duitsland. Daar werd hij op grond van foute diagnoses vijf jaar lang ten onrechte vastgehouden in een parti culiere kliniek voor zenuwzieken. On der druk van allerlei politieke partij en, verenigingen voor rechtshulp en particuliere organisaties werd hij na vijfjaar uit die kliniek ontslagen. Via allerlei omzwervingen (Luxemburg, Brussel, Amsterdam) in Vlissingen terecht. Daar werd Blosz opgevangen Detlev Blosz

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11