CDA wil extraatje voor echte minima >ER 1 JUNI ZELF A O W-PREMIE BETALEN Nederlaag leagan PRINS BERNHARD IN ZIEKENHUIS Aartsbisschop Simonis kardinaal de PZC vandaag De waarde van de vrijheid Rustig, maar fris [28e jaargang no. 97 jonderdag 25 april 1985 Goedemorgen! STRAATFESTIVAL '85 G-commissie wil af van grenscontrole TWIJFEL OVER STEUN VVD AAN BRINKMAN Besparing Extra werk Begroting Droomfinale Kassa Eerst wolkenvelden en mogelijk wat lichte regen; vanmiddag zonnige pe rioden. Maximum temperatuur 10 graden, meest matige noordelijke wind. «3$ 'Een zomer in beeld' ontvangen? Help mee het financieel van de grond te krijgen. Inl.: 01184-14928. PROVINCIAL AALTEN (ANP) - De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil de echte minima, dat zijn mensen die alleen of samen van uitsluitend een mini muminkomen moeten leven, een extra uitkering van 150 gulden in verband met de hoog uitgevallen prijsstijgingen en de koude winter. Fractievoorzitter De Vries zei woensdagavond tijdens een CDA- bijeenkomst in Aalten, dat door de tegenvallende prijsstijging de koop kracht van deze mensen opnieuw achteruit dreigt te gaan. Daarbij komt nog het effect van de extra hoge stookkosten als gevolg van de koude winter, waarvan de schatkist overigens fors heeft geprofiteerd. De hogere prijsstijgingen en de koude winter samen brengen ons ertoe om het kabinet opnieuw te vragen, naast het vorig jaar afgesproken bedrag, voor deze groep mensen nog een extra bedrag ter beschikking te stellen als tegemoetkoming in die hogere kosten. Minister De Koning van sociale za ken heeft het afgelopen weekeinde al laten weten dat voor deze wens van het CDA geen extra geld be schikbaar is. Premier Lubbers wil wil de eis van de CDA-fractie eerst in het kabinet bespreken alvorens erop te reage ren. Het is namelijk niet alleen een geldzaak maar ook een beleidskwes tie zei hij woensdagavond in Aalten waar hij een CDA-bijeenkomst bij woonde. Staatssecretaris De Graaf van socia le zaken reageerde met de opmer king: „ik sta niet bepaald te trappe len voor de eis van de CDA-fractie". iekengeld ambtenaren )lijft honderd procent )EN HAAG (GPD) De ambtenaren krijgen ook in de toekomst de volle honderd procent dektegeld. Minister Rietkerk van binnenlandsezaken deelde woensdag in de kamer mee ijdens de behandeling van het pakket arbeidsvoorwaarden. Een kamermeerderheid kon zich perenigen met het voorstel om de ambtenaren per 1 juni zelf hun aow-premie van 13,1 procen-t laten betalen. Jet de ambtenarencentrales was de ninister het afgelopen najaar over- tengekomen dat ook ambtenaren niet neer dan 70 procent ziekengeld uitbe- Van onze correspondent) 'ASHINGTON - President Reagan eeft dinsdag in het Amerikaanse ongres de grootste politieke neder- aag geleden uit zijn presidentiële oopbaan. De door Republikeinen be- leerste Senaat nam met een zeer malle marge (53-46) weliswaar een terk verwaterde resolutie aan om de ontra-rebellen in Nicaragua 14 mil- oen dollar aan bijstand te geven, naar het Huis van Afgevaardigden temde de tekst met een aanmerke- ijk grotere meerderheid weg dan elfs de daar heersende Democraten ladden verwacht (248-180). betekenisloze zege in de Senaat, erd in het Witte Huis als een victorie letiteld. Reagan had in de afgelopen lagen echter zijn verzoek om militaire tulp met zoveel toezeggingen omlijst, lat het origineel nauwelijks meer te terkennen viel. nde Senaat hebben tien Democraten ip het laatste ogenblik Reagans ver- iekeringen geaccepteerd, dat de hulp litsluitend voor humanitaire doelen ou worden gebruikt, dat de VS met le regering in Managua zal gaan preken en dat een gebrek aan voor- litgang aan dat front met economi se sancties zou worden beantwoord niet met meer militaire druk. Ne- ;en Republikeinen stemden echter egen Reagan. let Huis stemde woensdag voor een mlpplan op humanitair gebied voor licaragua. Dit plan komt in de plaats ran het afgewezen verzoek van Rea- ;an. met 219 tegen 206 aangenomen esolutie behelst 10 miljoen dollar iulp voor Nicaraguaanse vluchtelin- ;en en 4 miljoen voor de tenuitvoer- egging van een vredesplan in Cen- raal-Amerika. )e resolutie verbiedt tevens dat in de tomende jaren militaire of para-mili taire hulp wordt gegeven aan de op- tandelingen die in oorlog zijn met de inkse regering van Nicaragua. Om dit 'erbod op te heffen, zouden beide tamers van het Amerikaanse Congres ach daar vóór moeten uitspreken. De officiële radio van de sandinisti- che regering in Managua heeft snel lereageerd. De radio noemt de uitslag :en "rampzalige nederlaag voor de egering-Reagan". De verklaring van de sandinistische .egering was gematigder dan die van ie officiële radio. De stemming van ünsdag „moet bijdragen tot het zoe ten naar vrede", aldus de regering in Managua. BRUSSEL - De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, 'indt dat de tien regeringen per 1 juli i. de gewone persoonscontroles aan grenzen tussen de landen van de Europese Gemeenschap zouden moe- kn beperken. Op 1 juli begint het 'akantieseizoen en zo zou de vakan tiegangers veel overlast bespaard hunnen worden, meent de Commis sie. Dommissaris Carlo Ripa de Meana Italië) zei woensdag in Brussel dat de regeringen van de tien landen van de EG volgende maand besluiten zouden hunnen nemen over het afschaffen van de grensformaliteiten. Maar het is n°g de vraag of de regeringen het foorstel van de Commissie nu al willen volgen. Mensen die nu al zo'n paspoort heb ben, blijken bovendien veel hinder te ondervinden aan de grenzen van de andere EG-landen, omdat men daar uet paspoort nog niet kent. K. taald zouden krijgen. Daaraan was echter de clausule verbonden dat in dien in april 1985 zou blijken dat de korting op het ziekengeld in het be drijfsleven tijdens cao-onderhandelin gen door de werkgevers zou worden aangevuld tot 100 procent, de over heid het ziekengeld dan ook zou aan vullen. Minister Rietkerk zei woensdagavond in de Tweede Kamer, dat is gebleken dat in vrijwel alle cao's in het bedrijfs leven is overeengekomen dat een werknemer tijdens ziekte 100 procent van zijn netto inkomen blijft ontvan gen. De Tweede Kamer vond dat door de AOW-operatie de middengroepen ex tra moeten gaan inleveren. Rietkerk zei dat de rentewinst van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds aan de ambtenaren zal worden terugge geven, waardoor het verlies aan koopracht minder zal zijn dan aan vankelijk was berekend. Het werd de minister kwalijk geno men, dat hij opnieuw te laat was met zijn wetgeving, waardoor de AOW- operatie met twee maanden moest worden uitgesteld. Dit scheelt de overheid ongeveer 300 miljoen gulden aan bezuinigingsopbrengst. De minister maakte duidelijk dat de materie van het omzetten van het gehele pensioensysteem zo omvat tend was, dat men pas tijdens de afronding ontdekte dat er een ander systeem gekozen moest worden voor de reeds gepensioneerden en de nabe staanden. Hierdoor moest de gehele wetgeving worden gesplitst. Voor de reeds gepensioneerden en nabestaan- der. zal nu per 1 januari 1986 een andere pensioenregeling gaan gelden, waarbij de pensioenuitkering evenwel netto gelijk zal blijven. De kamer beslist dinsdag 7 mei over het nu behandelde regeringsvoorstel. Van PvdA-zijde werd meegedeeld, dat op steun daarvoor niet bij voorbaat mag worden gerekend. CDA, WD, SGP en GPV staan wel achter de plannen. MIDDELBURG - Met de onthulling van een foto drieluik verrichtte koningin Beatrix woensdagmiddag de officiële opening van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Het nieuwe bibliotheekcomplex herbergt de collecties van de provinciale (wetenschappelijke) bibliotheek en de openbare bibliotheek van Middelburg. Daarnaast biedt het onderdak aan de Provinciale Bibliotheek Centrale, de Zeeuwse Muziekbibliotheek en de Open Universiteit. Na de officiële opening maakte de vorstin een rondgang van een uur door de bibliotheekruimten. Het koninklijk bezoek had een vlekkeloos verloop. (Zie pagina 13) DEN HAAG/LEIDEN (GPD) - Prins Bernhard is gistermiddag opgeno men in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Volgens een mededeling van de Rijksvoorlichtingsdienst lijdt de prins aan een „lokale onrustige maagaandoening". In het ziekenhuis zal door middel van een operatie in de buikholte worden onderzocht wat de aard is van de maagaandoening. Het medisch team dat de prins zal opereren, staat onder leiding van de Leidse internist dr. J. F. Ph. Hers. Zowel de Rijksvoorlichtingsdienst als het Academisch Ziekenhuis Leiden wilden niet bekendmaken wanneer de operatie precies plaatsvindt. Alle afspraken die de prins heeft ge maakt, zijn voor onbepaalde tijd geannuleerd. Prins Bernhard wordt 29 juni 74 jaar. De prins had enige tijd geleden al aangekondigd zich in een ziekenhuis te zullen laten onderzoeken, omdat hij zich niet lekker voelde. DEN HAAG (GPD) - Het is nog twij felachtig of de VVD minister Brink man van WVC zal steunen, wanneer hij vanmorgen in de Tweede Kamer verantwoording aflegt voor het af keuren van de omroep-cao. De Twee de-Kamerfractie van de VVD heeft grote moeite met het beleid dat Brinkman in deze zaak tot nu toe heeft gevoerd. Volgens het VVD-kamerlid mevrouw N. Rempt worden door de opstelling van de bewindsman de omroepmede werkers tot trendvolgers gemaakt en daar is de WD tegen. Tot gisteravond werd aangenomen dat een meerderheid van de Kamer, bestaande uit de fracties van VVD en CDA, niet terug zou komen op de eerder toegezegde steun aan het standpunt van Brinkman om de cao af te keuren. Maar door de opstelling van de VVD lijkt zich een kamermeer derheid af te tekenen die het beleid van Brinkman in deze zaak zal afkeu ren, omdat de PvdA al eerder heeft gezegd het onjuist te vinden dat de cao is afgekeurd. Ook gisteravond is de prikactie van omroepmedewerkers tegen het afkeu ren van de cao door de minister volgens plan verlopen. Op Nederland 1 werd de TROS-film 'Inside the Third Reich' onderbroken en gelijktijdig, van 20.48 tot 21.00 uur, viel de actie middenin het eerste gedeelte van Ne derland C (NOS). Op de radiozenders was net als dinsdagavond gedurende deze 12 minuten slechts de pauzepin- gel te horen. Het nieuwe stelsel van sociale zekerheid zal op de lange duur een besparing van 4 miljard opleveren, aldus premier Lub bers. PAGINA 3 VATICAANSTAD (UPI/DPA/GPD) - Aartsbisschop dr. A. J. Simonis van Utrecht is tot kardinaal benoemd. Dat heeft het Vaticaan meegedeeld. Hij is een van de 28 bisschoppen die 7pvPtltlp de paus op 25 mei tot kardinaal zal creëren. Tot de 28 nieuwe kardinalen behoren verder de aartsbisschoppen Miguel Obando y Bravo van Mana gua, Friedrich Wetter van München en John O'Connor van New York. tien van de nieuwe kardinalen komen uit Europa, zes uit de beide Ameri- ka's, twee uit Afrika en twee uit Azië. brands. De wijding tot aartsbisschop vond plaats op 3 december 1983. Mgr. Simonis staat bekend als een Met de benoeming van de nieuwe kardinalen heeft paus Johannes Pau- lus II de omvang van het college van kardinalen op 152 gebracht, van wie 32 tachtig jaar of ouder zijn en daar mee niet kunnen deelnemen aan een conclaaf ter verkiezing van een nieu we paus. Het heeft er alle schijn van dat de paus met de nieuwe benoemingen een „internationalisering" van het college van kardinalen heeft willen voortzet ten, waarbij de Italiaanse invloed ver der is teruggedrongen. Wel staat bui ten kijf dat de Europese invloed is vergroot in wat ook wel de „senaat van de Kerk" wordt genoemd. Acht- Simonis wordt de zevende Neder landse kardinaal. Van hen zijn kradi- naal Alfrink, die in 1960 tot kardinaal werd gecreërd, en kardinaal Wille- brands, die in 1969 kardinaal werd, nog in leven. Adrianus Johannes Simonis werd op 26 november 1931 te Lisse geboren. Hij studeerde aan het grootseminarie te Warmond en aan de pauselijke Gregoriana-universiteit te Rome. Op 15 juni 1957 werd hij tot priester gewijd. Hij was achtereenvolgens ka pelaan te Waddinxveen, Rotterdam en Den Haag. Op 30 december 1970 volgde zijn benoeming tot bisschop van Rotter dam als opvolger van bisschop M. Jansen. De bisschopswijding vond plaats op 20 maart 1971. Op 27 juni 1983 werd hij benoemd tot coadjutor van de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal J.G.M. Wille- behoudende Rooms-Katholiek. Zijn benoeming tot bisschop van Rotter dam in 1970 stuitte zowel binnen als buiten het bisdom op veel kritiek. Ook Simonis' benoeming tot opvolger van kardinaal Willebrands in 1983. leidde tot een stroom van protesten. Aartsbisschop dr. A. J. Simonis van Utrecht. Ondanks blijdschap over zijn benoe ming tot kardinaal zei aartsbisschop dr. A. J. Simonis woensdag ook enig zins bezorgd te zijn over de extra werkdruk die dit met zich meebrengt. Geen rechtstreeks antwoord gaf Si monis op de vraag of hij de benoeming ziet als een ondersteuning vanuit het Vaticaan van het door hem in Neder land gevoerde kerkelijke beleid. Hij zei gisteren temeer door het be sluit van de paus te zijn verrast, omdat Nederland in de personen van Alfrink en Willebrands al twee kardi nalen heeft. „Ik meende dat drie voor zo'n klein landje misschien wel teveel zouden kunnen zijn. Maar ik ben toch benoemd", aldus Simonis. De Europese ministerraad heeft in Luxemburg het bedrag van de begroting voor dit jaar vastgesteld op 64.7S miljard gulden. PAGINA 5 In het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen komen Juventus en Liverpool in de finale tegen elkaar uit, bij de bekerwinnaars gaat de finale tussen Everton en Rapid Wien en in de UEFA-cup spe len Real Madrid en Videoton de finale. PAGINA 21 Opnieuw winst in Spanje voor de ploeg van Post, Eddy Planckaert won de etappe en Bert Oosterbosch blijft leider, hierdoor liep het aantal ver diende peseta's op in de hon derdduizenden. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binn.- en buitenl.: 3 en 5 Beurs en financiën: 7 Pop en Cultuur: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 en 23 De in Nederland veel ge lezen Westduitse auteur Heinrich Böll. die de oorlog 1940-1945 als soldaat mee maakte, beschreef onlangs zijn persoonlijke belevenissen gedu rende de laatste oorlogsmaanden in wat Mj noemde een 'brief aan mijn zonen.' Hij vertelt daarin hoe hij onge veer zestien jaar geleden een brief ontving van één van de zoons van Rudolf Hess, waarin deze de schrijver vroeg zijn naam te zetten op de lange lijst van mensen die voor de vrijlating van Hess - nog steeds gevangene van de geallieerden in West-Berlijn - pleit ten. Uit Vrij Nederland van 6 april, waarin Bölls verhaal is opgenomen, citeren we Bölls antwoord: „Ik kon het niet. Ik kon het niet over mijn hart verkrijgen. En ook nu nog, nu Hess negentig is, kan ik het niet over mijn hart verkrijgen In gedachten hoor ik nog steeds zijn bezwerende fanatie ke, racistische woorden, die ik als zestienjarige jongen op de radio hoor de. En ik kan zijn gezicht niet verge ten dat ik op het bioscoopjournaal zag: donkere doordringende ogen die offers verlangden en die offers ook kregen. Nee, ik zou niet tegen zijn vrijlating protesteren, maar ervoor pleiten kan ik niet." Veertig jaar na dato leeft de oorlog nog 'als gisteren' voor degenen die tussen 1940 en 1945 de laars van de bezetter hebben gevoeld. Velen van hen dragen dezelfde herinneringen met zich mee als Heinrich Böll. Herin neringen, die hen nooit zullen loslaten en die onbekende emoties oproepen. 'Vergeven kan ik. maar vergeten niet.' sprak afgelopen zondag een bijna ze ventigjarige joodse vrouw, die het concentratiekamp Bergen-Belsen overleefde. De oorlog '40-'45 blijft als een afschrikwekkend monster hon derdduizenden, miljoenen mensen achtervolgen. Over ruim een week herdenken we de doden van de natio- naal-socialistische geweldheerschap- pij, zoals de tegenwoordige Duitse bondskanselier Kohl zondag tijdens een rede in Bergen-Belsen de misda den van de nazi's gedurende de oor logsjaren noemde. Duitsland draagt de verantwoordelijkheid, die zich in een nooit verjarende schaamte uit, stelde de Westduitse bondskanselier vast. Veertig jaar na dato maakt heel wat los. Het kan onmogelijk worden gezegd dat de oorlog vér achter ons ligt. In jaren gesproken wél, maar herinneringen overbruggen jaren in fracties van seconden. De doden van de Tweede Wereldoorlog op de avond van 4 mei herdenken is een passende en zinvolle bezigheid. De dag daarna veertig jaar herwonnen vrijheid vieren sluit daar voorbeeldig op aan. Zonder het één was het andere niet mogelijk. Dat mogen we nooit vergeten. Meer dan honderd boeken over de Tweede Wereldoorlog zijn rond de bevrijding verschenen, de kranten en tijdschriften staan bol van herden kingsartikelen in allerlei soorten en vormen en radio en televisie schenken uitvoerig aandacht aan de oorlog. We herdenken vooral dat we in vrijheid (kunnen) leven; welk een groot goed een democratische rechtsstaat is. Tussen 1940 en 1945 heerste de wette loosheid van de Duitse bezetter, die willekeurig mensen vanwege ras, ge loof of politieke kleur of zomaar zon der enige reden van hun vrijheid beroofde. De verwerpelijk ideeën van de nazi's verstikten het gehele Euro pese continent. Zwart was wit, goed was slecht, de leugen gold als de hoogste waarheid. In dat klimaat van onvrijheid, van dwang en van onder drukking, vervolging en moord werd een gruwelijke geschiedenis geschre ven. Veertig jaar na dato zijn de wonden nog niet geheeld. Uit verha len, beelden en overlevering is de jongere generatie op de hoogte van wat zich onder het regime van ene Adolf Hitler heeft afgespeeld. Hun moet de grote aandacht voor wat in die jaren gebeurde soms overdreven en 'uit de tijd' voorkomen, maar je moet het hebben meegemaakt om het ten volle te kunnen begrijpen. Hein rich Böll tracht dat begrip veertig jaar later over te brengen op zijn beide nog levende zonen. Aan het slot van zijn brief vertelt hij het verhaal van de Duitse SS-generaal Karl Wolff, die medeplichtig was aan de dood van driehonderdduizend joden. Van de vijftien jaar tuchthuis zat hij er zeven uit, waarna hij nog dertien jaar leefde. Böll besluit met de woorden: Dit is geen grap. Dit is gebeurd. Dit is Duitse geschiedenis." Het is ook een stuk geschiedenis, dat met ons, Ne derland, te maken heeft. Het einde van de oorlog herdenken zal ons er telkens opnieuw bij bepalen wat vrij heid waard is. De dichter J. C. Bloem zegt het zo treffend in zijn gedicht Na de bevrijding: Waard is het, vijf jaar gesmacht te hebben, nu opstandig, dan weer gelaten, en niet één de ongeborenen zal de vrijheid ooit zo beseffen. Dim VS Zuid-Afrika - Een aantal voor aanstaande republikeinen in de Ame rikaanse Senaat heeft woensdag voor stellen gedaan voor economische sancties tegen Zuid-Afrika als dat land niet binnen twee jaar zijn apart- heidsbeleid wijzigt. Daarmee keren de senatoren zich tegen president Rea gan. Polen - Voor het eerst sinds lange tijd heeft woensdag in Warschau de gemengde commissie van de Poolse staat en de rooms-katholieke kerk vergaderd. Het persbureau PAP ver klaarde dat vooral gesproken is over wat de betrekkingen tussen kerk en staat „stoort en bezwaart'.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1