(ROEI CONSUMPTIE ROND PROCENT IG-overleg mdbouw [astgelopen Kreisky: gevangenenruil Israël en Palestijnen de PZC vandaag Vakvolgsysteem op de Rijn eind dit jaar Zuid-Afrika houdt UDF-leiders aan TN DE NABIJE TOEKOMST Wegwijzers beklad Stank Oosterbosch Ajax Duisenberg haalt veel overhoop Geen officieel bezoek Irene aan brigade honnige perioden (8e jaargang no. 96 sensdag 24 april 1985 Goedemorgen! STRAATFESTIVAL 85 1STERDAM (GPD) - De president van de Nederlandsche Bank, dr. W. Duisenberg wijst een Istenverliehting om de koopkracht te verhogen van de hand. De manoeuvreerruimte larvoor is volstrekt onvoldoende. Duisenberg zei dat ter toelichting op het gisteren (rschenen jaarverslag van de Nederlandsche Bank. den HAAG (ANP) - Eind 1985 start Nederland met een vak volgsysteem van schepen met een gevaarlijke lading op de Rijn. Zowel bij binnenkomst in Nederland als bij vertrek in Rotterdam zullen schepen moe ten opgeven welke lading zij vervoeren. Verkeersposten vol- Sen dan de schepen opdat zij bij eventuele calamiteiten de ram penbestrijdingsorganisaties on middellijk kunnen inlichten. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat zei dit dinsdag avond in de Senaat bij de behan deling van de begroting van ver keer en waterstaat. Inr00g met zonnige perioden, fris met Ln maximum temperatuur van rond 12 graden, matige noordelijke dmiid, later draaiend naar west en toenemend. 'Een zomer in beeld' ontvangen? Help mee het financieel van de grond te krijgen. Inl.: 01184-14928. WSË DEN HAAG (GPD) - Oud-Premier Van Agt (nu Commissaris van de Koningin in Brabant) zou best weer zitting willen nemen in een kabinet met de PvdA. Van Agt zei dinsdag avond voor de KRO-televisie dat 'verstandige mensen' het op dit mo ment binnen de PvdA voor het zeg gen hebben. Hij vindt het 'heel inte ressant' wat er op dit moment binnen die partij gebeurt. Van Agt zei dat er door het huidige kabinet „fikse, ingrijpende maatrege len getroffen zijn, waarvan men bij aanvang zei: dat is in Nederland on denkbaar, we zullen dat schielijk te rugdraaien". „Maar je hoort niet meer van terugdraaien. De algemene te neur van de uitspraken van verstandi ge leiders binnen de PvdA is, laten we vertrekken van de situatie die we aantreffen", aldus de oud-minister- president. Van Agt zei verder geen voorkeur meer te hebben voor een kabinet CDA/VVD boven een met de PvdA. Belangrijk is wel dat het beleid, dat nu wordt gevoerd, wordt voortgezet. „Dan is het voor mij eigenlijk om het even welke poppetjes die last verder dragen". Van Agt is hiermee de tweede voor aanstaande CDA'er, die bereid blijkt zitting te nemen in een kabinet met de PvdA. Eerder heeft ook EG-com- missaris Frans Andriessen gezegd zich wel voor te kunnen stellen met de PvdA samen te werken. uisenberg wijst astenverlichting af [isenberg voorziet voor dit jaar een groei van de binnenlandse con- mptie. Zo'n één procent. „Dat is li de magere kant", gaf hij toe. Maar Iwees suggesties van Van der Zwan, lert Heijn en Dreesman, om daar lastenverlichting iets aan te doen (strekt van de hand. „Zo ver zijn we l lang niet. Daarvoor is de patiënt aek geweest. We zitten nog midden het revalidatieproces, en dat duurt It terugdringen van het financie- Igstekort moet volgens Duisenberg, 1 de eerste plaats komen. De doel- (lling van het kabinet, om dat te- t in vier jaar vier procent terug te Ingen zal niet worden gehaald. „Re ien is moeilijker dan vooruitzien", irijft hij in het jaarverslag. Wat Idig is, is vasthoudendheid in beleid, (trouwen bij het bedrijfsleven dat (Van onze correspondent) JtUSSEL - Het beraad van de land- luwministers van de Europese Ge- Jenschap over de nieuwe land- (uwprijzen is dinsdag vastgelopen. Duitse weigering om een veria van de graanprijs met 3,6 pro- ht te aanvaarden, heeft het overleg Jtaal geblokkeerd. Volgende week Inderdag wordt het overleg in Lu- Imburg voortgezet. Ilgens landbouwminister Braks to- |n de Duitsers geen enkele bereid- lid om compromissen te sluiten. Ij maakte zich dinsdag zeer bezorgd Ier de sfeer in de landbouwraad, leen Italië lijkt West-Duitsland te- Imoet te willen komen, maar andere Ijden - onder aanvoering van Groot- fittannië - weigeren dat beslist. i Italiaanse voorzitter van de land- luwraad, minister Filippo Pandolfi, in de loop van volgende week een tuw compromis-voorstel op tafel ken. In voorstel van Braks om dan toch [elk geval te proberen het eens te (rden over andere onderdelen van landbouwprijzenpakket, zoals de [velprijzen, werd door de andere Pden niet gesteund. De ministers floten ten slotte het lopende prijs- voor de landbouw te verlengen mei. Over de zesbaksduwvaart hield de bewindvrouw haar kruit droog in afwachting van de uit gebreide commissievergadering van half mei in de Tweede Ka mer. het herstel doorgaat en ondersteund wordt door het beleid van de over heid. „Er doen zich echter tegenvallers voor (Van onze correspondent) JOHANNESBURG (GPD) - De Zuid- afrikaanse veiligheidspolitie heeft dinsdag de drie laatste UDF-leiders die nog op vrije voeten waren, gear resteerd. Het zijn Patric 'Terror' Lekota, de officiële woordvoerder van het Ver enigd Democratisch Front; Popo Mo- lefe, de nationale secietaris, en Moses Chikane, de voormalige secretaris van de Transvaalse afdeling. De drie zijn, volgens hun advocaat Zac Yacoob, aangehouden op basis van sectie 29 van de interne veiligheidswet. Hier door kunnen zij voor onbepaalde tijd en zonder aanklacht worden opgeslo ten. Een woordvoerder van het UDF, Ja cob Ntshali, bracht de arrestatie van de drie in verband met de rede van staatspresident P.W. Botha afgelopen vrijdag in de blanke Volksraad. Botha zei toen - en hij herhaalde dit maan dag en dinsdag - dat het UDF veran- toordelijk kan worden gesteld voor de recente onlusten in de Oost-Kaap, die aan minstens 150 mensen het leven hebben gekost. van structurele aard. Er wordt meer uitgegeven dan de bedoeling was. Dat terugbrengen of compenseren elders gebeurt in onvoldoende mate. Dat acht ik teleurstellend". In het jaarverslag wijst Duisenberg erop dat dat dit jaar voor het eerst sinds jaren de begroting voor onder wijs en wetenschappen niet meer het grootste hoofdstuk in de rijksbegro ting is. Die plaats is overgenomen door het hoofdstuk der nationale schuld en over drie jaar zullen de rentelasten alléén meer bedragen dan de totale uitgaven voor onderwijs en wetenschappen. Overigens gaat het herstel in Neder land gestaag door. Niet in de laatste plaats door de loonmatiging. De loon ontwikkeling vorig jaar was nooit eerder zo matig. „Dat kun je gerust een klein wondertje noemen", aldus Duisenberg. (Zie ook pagina 3) CHICAGO De vroegere gokkoning Ken Eto, in zwarte muts en cape, verscheen maandag voor de rechtbank als eerste getuige in het proces over georganiseerde misdaad in Chicago. Eto vertelde de onderzoeks commissie hoe hij ontsnapte aan een moordpoging in 1983. Eto beweert dat de moord door een lokale vakbondsleider was beraamd. W. F. Duisenberg tijdens de presenta tie van het jaarverslag DENVER (DPA) - Een middel om de vruchtbaarheid te vergroten dat de jarenlang kinderloos gebleven Kathleen Miller uit Watkkins, in de Amerikaanse staat Colorado, gebruikte heeft onverwachte gevolgen gehad. De 29-jarige vrouw bracht dinsdag in een kraamkliniek in Denver een vijfling ter wereld. De vijf zuigelingen, vier jongens en een meisje, maken het volgens de artsen goed, hoewel zij ruim zeven weken te vroeg ter wereld kwamen en door elkaar genomen slechts drie pond wegen. ATHENE (UPI) - Israël is bereid ongeveer duizend Palestijnse gevan genen te laten gaan in ruil voor vrijlating van drie Israëlische krijgs gevangenen, die in Libanon worden vastgehouden door Palestijnse guer rillastrijders. Dat heeft de Oosten rijkse ex-kanselier Bruno Kreisky dinsdag verklaard. Volgens Kreisky wordt door het inter nationale Rode Kruis in Genève on derhandeld over de laatste technische details van de gevangenenruil. Hij zei te verwachten dat de ruil „in de nabije toekomst" kan worden uitgevoerd. De drie Israëliërs zijn sinds 1982 in han den van het door Syrië gesteunde Volksfront voor de bevrijding van Palestina - Algemeen Commando (PFLP-GC). Er is 2 Vi jaar onderhan deld over hun vrijlating, voornamelijk door Kreisky en andere Oostenrijkse functionarissen. Deze onderhandelin gen leidden in november 1983 al tot de ruil van 4500 Palestijnse gevangenen tegen 6 Israëliërs, die waren gevan- geugciiumen door de PLO-organisatie El Fatah. Libanese moslimleiders hebben dins dag in Damascus gesprekken gevoerd met de Syrische vice-president Khad- dam om te proberen de kloof te overbruggen, die* is ontstaan na de hevige gevechten van vorige week in West-Beirut. Waarnemend premier Karami, een soennitische moslim, druzenleider Jumblatt en sji'itenlei- der Berri spraken enkele uren met Khaddam. De Libanese leiders waren door de Syrische president Assad uitgeno digd. Enkele honderden leden van de christelijke milities hebben dinsdag Ambtenaren-pensioen - De Eerste Kamer is dinsdag morrend akkoord gegaan met het spoedwetje van minis ter Rietkerk, om de ongeveer 500 gulden die gepensioneerde ambtena- rengezinnen in april extra hebben ontvangen van hun pensioenfonds te rug te vorderen. hun stellingen rond de Libanese ha venstad Sidon verlaten. Een kleine eenheid van het officiële Libanese leger trok daarna de christelijke dor pen Hilaliyeh, Qayaa en Bramiyeh binnen. Politieke botsing VS over steun contra 's Nicaragua WASHINGTON (AP) - De democraten in de Amerikaanse Senaat hebben dinsdag alle pogingen om tot een compromis te komen opgegeven, waarna het Congres leek aan te stu ren op een confrontatie met presi dent Reagan over de 14 miljoen dol lar die Reagan aan de tegenstanders van het sandinistische regime in Ni caragua wil geven. De kwestie, waarover in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden werd gedebatteerd, heeft in beide politieke partijen grote onderlinge verdeeld heid teweeg gebracht en pijnlijke her inneringen aan de oorlog in Vietnam opgeroepen. Voordat gestemd zou worden, hadden vice-president Bush en minister van buitenlandse zaken Shultz een onder houd met republikeinse senatoren die zich vrijwel unaniem achter Reagans voorstel schaarden. Maar na een soortgelijk overleg met Democrati sche senatoren verklaarde een van hen dat er een patstelling was bereikt en dat de stemming uitkomst moest brengen. Een van de resoluties waarover in het Huis en de Senaat gestemd wordt, voorziet in 14 miljoen dollar aan indi recte en directe hulp voor militaire en paramilitaire operaties van de op standelingen in Nicaragua. Reagan zou verder een brief sturen naar de Senaat, waarin hij beloofde dat het geld tot 30 september alleen besteed zou worden voor humanitaire en logis tieke doeleinden. Maar als de sandi nisten na 60 dagen nog steeds zouden weigeren te onderhandelen, dan zou het geld ook besteed kunnen worden voor militaire steun. In het Huis van Afgevaardigden, waarin de democraten de meerder heid hebben, zal Reagans voorstel vrijwel zeker worden verworpen en worden vervangen door een democra tisch alternatief, volgens welk de 14 miljoen dollar moet worden besteed aan hulp voor Nicaraguaanse vluchte lingen en aan handhaving van de vrede wanneer er een akkoord in Nicaragua is bereikt. Volgens dit plan zou het geld verdeeld moeten worden door het Rode Kruis of door de vluch telingenorganisatie van de Verenigde Naties. WASHINGTON - Honderden demon stranten blokkeerden dinsdag de in gang van het Witte Huis als protest tegen de Amerikaanse hulp aan de contraguerrilla in Nicaragua. De poli tie draagt één van de vele arrestanten weg. Op speciale wegwijzers op de autosnelwegen zal voortaan de namen van de grote toeris tische attracties worden ver meld. PAGINA 5 Het gebouw van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is vlak voor het bezoek van de koningin beklad met leuzen. PAGINA 9 De oorzaak van de uienstank die zich onlangs in 's-Graven- polder voordeed was een de fect in de zuiveringsinstallatie van een uienverwerkende fa briek. PAGINA 11 Met een fabelachtig gemiddel de van ruim 52 km per uur heeft Bert Oosterbos de ope- ningsrit van de ronde van Spanje gewonnen. PAGINA 16 Dankzij werkvoetbal won Ajax van FC Utrecht en kreeg twee winstpunten en een dub bele premie van de voorzitter. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binn.- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 16 en 17 NOS-voorzitter - De Tweede Ka mer zal donderdag op initiatief van de PvdA een spoeddebat hebben met minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur over de benoeming van mr. P. van Dijke, commissaris van de Koningin in Utrecht, tot nieuwe voorzitter van de NOS. De president van de Ne derlandsche Bank, dr Duisenberg, haalt van tijd tot tijd nogal wat overhoop. En dat deed hij ook gisteren weer, bij de aanbieding van 'zijn' jaarverslag over 1984. In steekwoor den komt zijn boodschap op het vol gende neer: er moet méér bezuinigd worden, het tekort van de overheid gaat te weinig en de langzaam om laag, er is geen ruimte voor loonsver hogingen. Klare taal, dit pleidooi voor een langdurig, rechtlijnig beleid om de overheidsfinanciën weer gezond te maken, het economisch herstel een echte kans te geven en alleen langs die weg een vermindering van de hoge werkloosheid te bereiken. Vooral met de verkiezingen in aantocht komt zo'n waarschuwing nogal aan. Dat moest zelfs minister Ruding van financiën toegeven, toen hij in een reactie op het vierkante beleid dat Duisenberg voorstaat vaststelde dat het kabinet ook te maken heeft „met politieke en sociale mogelijkheden". De laatste tijd, nu de economie aantrekt en de vooruitzichten op verbetering niet on gunstig zijn, begint de neiging om maar wat kalmer aan te doen met het bezuinigingsbeleid steeds breder te worden. Duisenberg als bewaker van de stabiliteit van de Nederlandse gul den, wil daarvan niets weten. Hij vindt dat het beleid van dit kabinet zonder versoepeling moet worden doorgezet. De bankpresident wil daar over geen misverstand laten ont staan. Zoals gebruikelijk valt Duisenberg met zijn jaarverslag en de kantte keningen daaromheen midden in het kernprobleem van de politieke discus sie over het sociaal-economisch be leid: moet de koopkracht van de burgers worden verruimd om de bin nenlandse bestedingen (en dus ook de investeringen in die sector) te stimule ren? Als het ten koste zou gaan van een verdere terugdringing van het tekort van de overheid is hij daar falikant tegen. Een lastenverlichting „omdat het al zo goed gaat" is volgens de bankpresident veel te voorbarig. Zijn becijferingen hebben uitgewezen dat de teruggang van het tekort van de overheid in de huidige kabinetspe riode zeker niet op 4 procent van het nationale inkomen zal uitkomen, zo als de bedoeling was. De nationale schuld is nog veel en veel te groot; de rentelasten van de overheid zullen in de komende jaren veel te zwaar op de rijksbegroting drukken. En dat is in de ogen van Duisenberg ontoelaat baar. Nederland heeft een redelijke vooruitgang gemaakt als de stand van zaken van het ogenblik wordt vergeleken met die van enkele jaren terug, op het dieptepunt van de eco nomische malaise. Maar voortijdig maatregelen afbreken, die nog steeds hard nodig zijn om de sanering van de overheidsfinanciën noemt Duisen berg onverstandig. In feite pakt de president van de Nederlandsche Bank in zijn analyse van de wereldeconomie en de plaats van Nederland daarbinnen, alle par tijen in het spel van financiële en sociaal-economische krachten hard handig aan. Hij predikt het geloof in een stabiel beleid op lange termijn, waarin geen ruimte is voor gevaarlijke manoeuvres. En de oude kwaal van het vooruitschuiven van de proble men mag zeker niet opnieuw een kans krijgen. Op de keper beschouwd gaat Duisenberg met zijn beleidsopvattin gen (en zijn waarschuwingen) vele stappen verder dan het kabinet-Lub- bers durft te bepleiten. De CDA-er Van Dijk noemde Duisenbergs beoor deling van de bezuinigingspolitiek van deze regeerploeg dan ook 'nogal denigrerend'. En ook de PvdA moet er in toenemende mate moeite mee heb ben in deze bankpresident een partij genoot te herkennen die zich hartelijk zal kunnen vinden in de conclusies van het nog maar zo kort geleden gehouden congres. Maar de verant woordelijkheid van Duisenberg is nu eenmaal een andere. En hij aarzelt niet daarvan bij herhaling blijk te geven. Zeker nu het huidige kabinet zijn laatste regeerjaar ingaat en er weer stevig wordt geknipoogd naar de kiezer kunnen pijnlijk harde analyses van de economische stand van zaken in Nederland van tijd tot tijd geen kwaad. Ze bepalen die zelfde kiezer namelijk nadrukkelijk bij de werkelijkheid. En bij de gevolgen van pogingen om die realiteit in een min der scherp daglicht te zetten. Boven dien kunnen voorzetten zoals Duisen berg ze geeft provocerend werken op de omtrekkende bewegingen die nu al worden gemaakt als het gaat om een antwoord op de vraag wie straks met wie zou moeten regeren. Het orakel van het Frederiksplein heeft weer gesproken. En opnieuw is gebleken, - dat is nooit weg. vdM. DEN HAAG - Als de oud-strijders van de Prinses Irene-brigade op 2 mei door het centrum van Den Haag defileren, zullen zij dat zonder hun naamgeefster moeten doen. Prinses Irene acht haar huidige op vattingen over vrede en veiligheid niet te verenigen met openlijk militair vertoon. De prinses wil de oud-strij ders echter niet helemaal aan hun lot overlaten en heeft laten weten wel te willen deelnemen aan een besloten lunch met de brigade op die dag. Het défilé wordt afgenomen door prins Bemhard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1