I Greenpeace: stop lozen afvalzuren op Noordzee Koningin Beatrix twee uur in de Zeeuwse Bibliotheek C AO-ONDERH AN DELINGEN BIJ M T MUURVAST Onderzoek andere berekening sterkte rijkspolitiekorpsen iTN 1 1 Glaasje op, la at je rijden W NASLEEP WETHOUDERSCRISIS ATV vormt struikelblok GENERAAL FRACKERS TIJDENS WERKBEZOEK: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor een ton aan leren kleding in Sluis gestolen Raad Middelburg aanvaardt ontslag schoolhoofd van De Blijeburgh Twee gewonden bij motorongeluk Hulst Misverstand Moties Teleurgesteld J ZC DINSDAG 23 APRIL 1985 ZE VLISSINGEN - Minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat komt I «oensdag 1 mei naar Vlissingen om te praten met vertegenwoordigers van I de twee Zeeuwse havenschappen en het Zeeuwse bedrijfsleven. Dat gebeurt llijdens een bijeenkomst van de regionale commissie Scheldebekken van de Ivoorlopige Nationale Havenraad. Tijdens die - besloten - bijeenkomst in het Ikantoor van het Havenschap Vlissingen zullen onderwerpen aan de orde I tomen als de infrastructuur in de beide havenschapsgebieden, de bestuurlij ke vormgeving van de havenschappen en de relatie met Belgie. kr worden inleidingen gehouden door gedeputeerde drs R. C. E. Barbé, door Idirecteur M. C. van der Ban van August de Meijer en ir H. P. directeur ir H. P. Ivan Heel van Hoechst Holland. llijdens een vergadering van het havenschap Vlissingen deelde gedeputeerde Barbé maandagmorgen mee dat de aanbesteding van de aanleg van de Kaloothaven achter de rug is. Er zijn zeven inschrijvingen binnengekomen. Mogelijk zal volgende week vrijdag duidelijk worden aan welk bedrijf de aanleg van de Kaloothaven gegund zal worden. De raad van bestuur van het havenschap Vlissingen had maandag geen enkele moeite met het voorstel van het dagelijks bestuur om mee te werken aan de komst van een chauffeursrestaurant in het havenschapsgebied. Dat geldt ook voor een voorstel om aan Delta Ships and Industrial Service BV 4300 vierkante meter terrein naast de huidige vestiging in erfpacht te geven. De raad van bestuur van het havenschap Terneuzen besloot maandag om aan Dengriza in Sas van Gent 900 vierkante meter terrein naast de bestaande lokatie té verhuren. Dengriza wil er een opslagplaats voor bouwmaterialen bouwen. College b en w Middelburg dreigde raad met aftreden klIDDELBURG - Het heeft er maandagmiddag tijdens de raadsvergadering urenlang naar (uitgezien dat de leden van het Middelburgse college van b en w hun portefeuilles ter (beschikking zouden stellen. Oorzaak was het aannemen van een motie, die door burgemees ter drs P. A. Wolters als een motie van wantrouwen werd bestempeld. Met de aankondiging (dat het college zich dinsdag (vandaag) over de gevolgen zou beraden, liet de heer Wolters het (voorkomen alsof het „einde" van het college nabij was. Aan het slot van de gemeenteraads vergadering trok hij deze dreiging weer in. Wel deelde hij mee dat b en w de gewraakte motie Inaast zich neer zouden leggen. |De beroering deed zich voor toen de Jgemeenteraad zich maandag bezig I hield met het agendapunt 'oplossing Lethouderscrisis'. CDA-fractievoor- |zitter mr J. A. R. M. Douwes sprak van |„het laatste bedrijf in een drama." |Dat was vorig jaar juni ontstaan toen tot een openlijke botsing kwam Itussen de PvdA-wethouders H. Gillis- Isen en G. B. Schoenmakers. Laar aanleiding daarvan werd in de (herfst van vorig jaar een onderzoeks- commissie gevormd, waarin alle zes (raadsfracties vertegenwoordigd wa- (ren. Deze commissie kwam in januari (met een rapport. Daari stond beschre- (ven hoe de conflicten waren ontstaan en verder bevatte het aanbevelingen om herhaling te voorkomen. Op tafel lag gisteren een voorstel van (ben w, waarin het college aangaf wat Ihet met de aanbevelingen aan wilde vangen. De voorzitters van alle raads- fracties voerden het woord over deze k. Zij waren allen van mening dat b en w zich te weinig aantrokken van (de aanbevelingen in het rapport. Har- de kritiek kwam er onder andere van I drs W. Ovaa (D'66): „U beschouwt de (commissie als een papieren tijger. Bij bijna alle punten zetgtu dat het wel zo (zou moeten, maar uitvoering van de (aanbevelingen wijst u af. Sterk ge- d, heeft het college zich er met een IJantje van Leiden afgemaakt", aldus de democraat. (Burgemeester Wolters toonde zich (diep teleurgesteld over de kritische noten. „We praten hier over de oplos- g van het conflict. Deze zittingspe- I riode telt nog maar elf maanden en I het gaat erom dat we die in een geest I van goede samenwerking doorko- Imen". De raadsvoorzitter vond dat het in dat licht geen pas gaf om allerlei zaken uit het verleden de revue te laten passeren. Hij weigerde pertinent om verdere toegevingen aan de gemeenteraad te doen. „U moet ons geen gedetailleerde voorschriften opleggen in de vorm van een spoor boekje", aldus Wolters. Met het oog op deze standpuntbepaling wilde hij niet ingaan op de vele vragen die de raadsleden gesteld hadden. „Een bre- SLUIS - Bij een inbraak in een modezaak in Sluis is in de nacht van zondag op maandag voor honderd duizend gulden aan leren kleding gestolen. De daders zagen kans zo'n 200 stuks kleding uit twee etalages en van de rekken te halen. De inbrekers kwa men het pand aan de Meerminne- straat binnen door het slot van de voordeur te forceren. Tevens stelden z|j de (geluid)alarminstallatie uit. De eigenaar, D. L. uit Oosterhout, is tegen diefstal verzekerd. We dachten nog, toen we de volgende kleine annonce in deze krant lazen: da's nog 'ns agressief adverteren. Want we lazen: twee kranige katers ter dekking aangeboden". Helaas berustte de fierheid van de katers op een dialec tisch misverstand. De admini stratief medewerksters op één onzer kantoren had bij het opnemen van de advertentie inderdaad 'kranig' verstaan, althans het woord 'crème-ach- tig' met haar dialectische ach tergrond in één vloeiende ge- dachtengang, via 'crèmig', tot 'kraenig' vervormd. En er vervolgens algemeen be schaafd Nederlands van ge naakt... de discussie is niet zinvol voor de goede samenwerking die ons doel is", aldus de heer Wolters. Dit pleidooi kon niet verhinderen dat de raad op één punt voet bij stuk hield. Dat betrof het personeelsbe- Drs P.A. Wolters leid, één van de aanleidingen tot het vorig jaar tot uitbarsting gekomen conflict tussen Gillissen en Schoen makers. Ambtenaren van Schoenma kers (die met hem van mening ver schilden) zochten toen hun heil bij Gillissen. Uiteindelijk resultaat was dat drie ambtenaren zich, samen met Gillissen, publiekelijk tegen Schoen makers keerden. De raadsleden wilden maandag in ieder geval op dit punt herhaling voorkomen. Met dat doel dienden mr D. F. Vos (VVD) en de heer J. Spek (PM) moties in. Daarin werden de moeilijkheden uit het verleden niet met naam en toenaam genoemd. In- plaats daarvan werd het college ge vraagd meer aandacht te besteden aan personeelsbeleid en gemeentelij ke organisatie dan voorheen. Tijdens een van de schorsingen wer den deze moties ineengeschoven. Bur gemeester Wolters ontraadde de ge meenteraad aanneming. Hij was van mening dat ze in feite een regelrechte motie van wantrouwen was tegen het AMSTERDAM - De in ternationale milieuor ganisatie Greenpeace heeft geëist dat de twee verantwoordelijke be drijven de lozing van afvalzuren in het zuidelijk deel van de Noordzee onmiddellijk staken. Het gaat om de Amerikaanse dochter onderneming van Na tional Lead, NL Chemi cals in Gent, en de vesti ging van het Westduitse chemieconcern Bayer in Antwerpen. Greenpeace verzoekt de Belgische overheid geen vergunning voor de jaar lijkse lozing van ruim 637.000 ton afvalzuur van de titaandioxyde- industrie af te geven. Door de ondertekening van het verdrag van Os lo en de aanpassing van de Belgische wetgeving moeten beide onderne mingen eind april in het bezit zijn van een lo zingsvergunning. Er zijn volgens de milieuorganisatie vol doende technische mid delen voor handen de productie van titaandio- xyde zo in te richten dat het afval op een milieu vriendelijke manier ver werkt kan worden. Hier door zullen de lozingen van de schadelijke afval zuren overbodig wor den. Verwante bedrijven in West-Duitsland hebben reeds de beschikking over hergebruikinstalla- ties. Bayer in Uerdingen is mede door toedoen van Greenpeace-acties al in 1982 gestopt met het lozen van afvalzuur in de Noordzee. Kronos Titan in Leverkusen zal halverwege 1985 een mi lieuvriendelijker proces in werking stellen. De actie van Greenpea ce wordt ingegeven door de angst voor de schade, die de lozingen voor de Belgische kust kunnen toebrengen aan de visserij en de rea- creatie. in de Zeeuwse wateren. Uit weten schappelijk onderzoek is gebleken dat er een duidelijk verband be staat tussen zweren, tu moren en vinrot bij vis sen en het chemisch af val van de titaandioxy- de-industrie. Voor de Zuidhollandse kust bleek 20 procent van de vissoort bot te zijn aan getast. Titaandioxyde is een witpigment, dat onder meer wordt gebruik in verf, papier, plastics en l(Slot pag 10 kol. 4) MIDDELBURG - De Middelburgse gemeenteraad heeft maandagmiddag zonder discussie ingestemd met het ontslag van de heer J. W. als hoofd van de openbare lagere school De Blijeburgh. De behandeling van het voorstel omvatte slechts het oplezen van de titel door burgemeester drs P. A. Wolters en de daaropvolgende hamerslag waarmee het werd be krachtigd. W. werd eind februari voor drie maan den uit zijn functie ontheven door b en w. Het college bepaalde daarbij dat verlenging met eenzelfde termijn mo gelijk was. Reden was toen een aan klacht tegen W. wegens het plegen van ontuchtige handelingen met een 20-jarige vrouw. De Middelburger werd in verband daarmee aangehou den en legde een bekentenis af. In de loop van maart werd hij opnieuw aangehouden, vanwege meer aan klachten in detzelfde sfeer. Na ver hoor werd W. weer op vrije voeten gesteld. Officier van justitie mr R. Daverschot heeft intussen de proces sen-verbaal toegezonden gekregen door de gemeentepolitie en beraadt zich nog over eventuele vervolging. Intussen heeft waarnemend school hoofd A. Bakker de ouders laten we ten de De Blijeburhg aan het eind van het seizoen te zullen verlaten. Bakker heeft daarbij gezegd dat zijn vertrek geen verband houdt met de verwikke lingen rond het ontslag van de heer W„ dat per 1 augustus ingaat. beleid van wethouder van personeels zaken M. Vinke (CDA). De raadsleden, die juist herhaling van problemen tussen de wethouders Gil lissen en Schoenmakers wilden voor komen, waren verbijsterd over deze uitleg. „Hier protesteer ik ten sterkste tegen. Wat we hier vragen is slechts de uitvoering van een aanbeveling uit het onderzoeksrapport", aldus fractie voorzitter T. F. C. Verduin van de PvdA. Burgemeester Wolters bleef echter op zijn standpunt staan. Hij bleef van een motie van wantrouwen spreken en deed het voorkomen alsof dat consequenties kon hebben voor het gehele college van b en w: „Wij zullen ons als college morgen (dinsdag) over de consequenties beraden". Tijdens de theepauze maakte de burgemees ter duidelijk dat een en ander ook door hemzelf hoog werd opgenomen. Hij sprak van de mogelijkheid zijn ambtsketen in te leveren, wanneer de raad voet bij stuk zou houden. Tevoren was de motie al met 19 tegen (Slot zie pagina 10 kol. 5) Het bilbiotheekcomplex aan de Kousteensedijk in Middelburg. MIDDELBURG - Koningin Beatrix zal morgen, woensdag, ongeveer twee uur in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg verblijven, ter gelegenheid van de officiële ope ning die zij verricht. Dat blijkt uit het door de Rijksvoorlichtings dienst verstrekte programma. De vorstin wordt om 14.45 uur ver wacht bij de hoofdingang aan de Kousteensedijk. Ze wordt dan ver gezeld door commissaris van de koningin dr C. Boertien, burge meester drs P. A. Wolters van Mid delburg en enkele leden van de hofhouding. Het gezelschap wordt begroet door gedeputeerde mr J. P. Boersma (in zijn hoedanigheid als voorzitter van het bibliotheekbe- stuur) en mr W. D. de Bruine (direc teur van de bibliotheek). Nadat in het restaurant een vijftal bestuursleden is voorgesteld, be geeft het gezelschap zich naar de aula. Daar zal de heer Boersma een welkomstwoord spreken. Commis saris van de koningin dr C. Boertien houdt vervolgens een toespraak over de relatie tussen de Zeeuwse Bibliotheek en het Roosevelt Stu diecentrum. Tenslotte zal directeur De Bruine een inleiding houden over de betekenis van de Zeeuwse Bibliotheek. Na een muzikaal intermezzo zal de koningin de openingshandeling verrichten. Zij opent een drieluik, waardoor een fotocollage over de betekenis van de bibliotheek zicht baar wordt. Nadat de heer Boersma een dank woord heeft gesproken begint om streeks vijf over half vier een rond leiding door het gebouw. In het restaurant aangekomen zal de ar chitect ir P. C. Dekker, aan de vorstin worden voorgesteld. Aan het einde van de rondleiding zal zij uit handen van de heer Boersma een wandbord van Makkummer aardewerk ontvangen, waarop het wapen van de Thoolse familie 'Van Rosevelt' is afgebeeld. Na een infor meel samenzijn, dat om half vijf begint, zal de koningin rond kwart voor vijf het bibliotheekgebouw ver laten. Een kijkje in het interieur van de nieuwe Zeeuwse bilbiotheek VLISSINGEN De onderhandelin gen tussen de bonden en de directie van M&T Chemicals BV in Vlissin- gen-Oost (ongeveer 170 werknemers) over een nieuwe cao zijn vastgelo pen. Breekpunt vormt de weigering van M&T om in te gaan op het verlangen van de bonden afspraken te maken over de invoering van ar beidstijdverkorting (atv) in 1987. De directie van M&T is bereid om in de nieuwe cao (looptijd 1 mei 1985 tot en met 30 april 1987) een loonsverho ging op te nemen, de aanvulling van het ziekengeld tot honderd procent te garanderen en de VUT-leeftijd te ver lagen tot 62 jaar. De directie is echter niet van plan om te praten over de invoering van een verdere collectieve arbeidstijdverkorting. Volgens M&T is een verdere collectieve arbeidstijd verkorting gezien de structuur van het bedrijf onmogelijk. Bovendien zal ook de concurrentiepositie van M&T op de buitenlandse markt verzwakt worden bij een verdere atv. De direc tie wees er in dat verband op dat in West-Duitsland de chemische indus trie tot 1988 afspraken zijn gemaakt over een werkweek van gemiddeld 40 uur. Districtsbestuurder Hans Vegting van de Industriebond FNV is uiterma te verbolgen over de gang van zaken. Volgens de Industriebond FNV sloeg de M&T-onderhandelaar al tijdens de eerste cao-bespreking 'op tilt' toen de bonden met een aantal amendemen ten op de directie-voorstellen kwa men. Volgens Vegting hebben de bon den tijdens die bespreking voor 'Jan met de korte-achternaam' gezeten, omdat de onderhandelaar van M&T- zelf geen beslissing durfde te nemen, maar eerst overleg wil voeren met zijn directie. De Industriebond FNV vreest dat de onderhandelingen daar door vertraging zullen oplopen, om dat de directie van M&T voor langere tijd uit Europa weg is. Donderdagavond belegt de Industrie bond FNV in het Zuiderbaken te Middelburg een ledenvergadering over de gerezen problemen. De verga dering begint om 20.00 uur. De Industriebond CNV zal vermoede lijk in de loop van volgende week haar leden raadplegen. HULST Bij een eenzijdig ongeval op de Hulsterweg tussen Axel en Hulst zijn zondagavond de motorrij der. H. H. uit Axel en zijn duo passagiers S. de D. uit Hulst gewond geraakt. H. die vanaf Axel richting Hulst reed, merkte bij de tweede verkorting eep bocht te laat op, waardoor hij recht door schoof en tegen een paal botste. H. liep hersenletsel op, terwijl zijn passagiers een vinger verloor door het ongeluk. Beiden zijn overgebracht naar het Sint-Liduinaziekenhuis in Hulst. MIDDELBURG - Er is momenteel een onderzoek ingesteld naar de manier waarop de sterkte van een rijkspoli tiekorps het best kan worden bere kend. Nu is het nog zo dat alleen wordt gekeken naar het aantal inwo ners van een district en dat komt wat Zeeland betreft, vrij ongunstig uit. In deze provincie werken nu 450 rijks politiemensen (inclusief burgers) en dat betekent één rijkspolitieman/ vrouw op 770 inwoners. Het onderzoek spitst zich toe op een combinatie van factoren: niet alleen het aantal inwoners wordt daarin be trokken, maar ook zal worden geke ken naar de oppervlakte van een provincie en naar de criminaliteitscij fers. Dat deelde generaal W. F. K. J. F. Frackers maandagmiddag mee aan het slot van zijn werkbezoek aan Zeeland. Generaal Frackers is alge meen inspecteur van het korps rijks politie in Nederland. Zoals bekend kampt de rijkspolitie in Zeeland, met name in het zomersei zoen, met een tekort aan manschap pen. Overste J. J. Veenstra, hoofd van de Zeeuwse rijkspolitie, vertelde maandag dat hij, evenals in voorgaan de jaren, om bijstand heeft gevraagd en die is ook toegezegd. Er komt vijftien man uit de districten Den Haag en Dordrecht, daarnaast vijf man bereden politie (te paard) en twintig man uit het eigen district. Dat zijn de rijkspolitiemensen die gedeta cheerd zijn in de 'binnenlanden' van Zeeland en die in het topseizoen naar de kust worden gedirigeerd. Generaal Frackers zei gisteren desge vraagd dat er ook wordt bezien of het in de toekomst mogelijk is om oud politiemensen in het hoogseizoen in Zeeland in te zetten. De generaal: „We gaan onderzoeken of, en ik denk met name aan vrouwen die hun werk bij de rijkspolitie hebben opgegeven om dat zij in het huwelijk zijn getreden, zij inzetbaar zijn in deeltijdarbeid. Vermoedelijk kan dit volgend jaar ingaan, maar het moeten wel mensen zijn die in de buurt van het betreffen de district wonen. En ze moeten na tuurlijk wel geschikt en bekwaam zijn om dit werk te doen. Wat is trouwens mooier dan in deeltijd je oude beroep Generaal Frackers voor een tijdje weer te kunnen uitoefe nen". De generaal waarschuwde echter niet al te optimistich te zijn. De heer Frackers: „We moeten natuurlijk geen al te grote uitbreidingen ver wachten, want we zitten vast aan 's lands financiën. Daar komt bij dat we, wat alle rijkspolitiekorpsen be treft, de organieke sterkte hebben bereikt. Persoonlijk zou ik het echter toejuichen wanneer de sterkte zou aansluiten bij de behoefte en dat de politie meer flexabiliteit krijgt in de toewijzing van personeel „Dat is echter niet zo eenvoudig, want ik heb te maken met een evenredige verdeling over alle zeventien distric ten in het gehele land". Het werkbe zoek aan Zeeland was het eerste dat door generaal Frackers werd afgelegd. Hij bekleedt zijn huidige functie sinds 1 oktober van het vorig jaar en is van plan de overige districten van de rijkspolitie in de komende anderhalf jaar te bezoeken. A 1 VLISSINGEN - De slogan 'Glaasje op - laat je rijden' was het afgelopen weekeinde in het bijzonder van toe passing op een 23-jarige passagier van de Olau Line. De man had zoveel alcohol genuttigd, dat hij bij aan komst in Vlissingen met een rolstoel naar de paspoortcontrole moest wor den vervoerd. Daar bleek hij niet meer bij zijn positieven te brengen, zodat hij naar het ziekenhuis werd gebracht. De man, S. M. N. uit het Schotse East Kilbride, werd door zijn metgezel, de 34-jarige Engelsman J. P. W. uit Basil don, naar de paspoortcontrole bege leid. Hoewel anders goed ter been, moest hij deze keer de afstand per rolstoel afleggen. Bij de controle bleek N. niet meer aanspreekbaar en on danks verwoede pogingen daartoe, ook niet meer bij zijn positieven te brengen. De beambte van de Konink lijke Marechaussee van de brigade Vlissingen die met de paspoortcontro le was belast, achtte het raadzaam - temeer daar de man inmiddels spon taan een bloedneus had gekregen - N. naar het ziekenhuis te laten brengen. Daar bleek dat N. een overdosis alco hol tot zich had genomen, zodat werd besloten zijn maag leeg te pompen. Volgens een woordvoerder van de marechaussee zou levensgevaar niet zijn uitgesloten wanneer de man lan ger zonder medische hulp was geble ven. N. is tot zaterdag ter observatie in het ziekenhuis gebleven en heeft nog dezelfde dag met zijn metgezel de terugreis aanvaard. W. was overigens niet erg te spreken over het feit dat zijn reisgenoot zo plotseling per ambulance werd afge voerd en sloeg beledigende taal uit aan het adres van de marechaussees. Bovendien, zo zei de woordvoerder, gedroeg hij zich weerspannig. Dat leverde de Engelsman een proces verbaal op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9