Kroonprins wil |J geen Leids accent Gekozen president Neves van Brazilië overleden Marine Israël brengt PLO-schip tot zinken Beleid verstedelijking krijgt instemmingkamer BOUWBONDEN DREIGEN MET A CTIES hei weer Koele reactie Washington op aanbod Nicaragua En de zekerheid dat die rente 6 jaar lang zo hoog blijft. verenigde spaarbank P2C/binnen-buiten land Stt zeefand Vonnissen in hoger beroep bevestigd in proces-Popieluszko Ziekenfondsraad: specialistenakkoord in strijd met wet VVD: ONDUIDELIJKHEID OVER ZEELAND Vandaag Hoog water uur Laag water Nautisch bericht Vooruitzichten Verslag" Bakkers Zet nu uw spaargeld op een Vaste Termijn rekening van de Verenigde Spaarbank en u bent er zeker van dat u zes jaar lang liefst 73A% rente ontvangt. De minimum inleg is f 100,- en de rente wordt jaarlijks overgemaakt. Bij aankoop van een eigen huis kunt u, zonder kosten, direct over uw spaargeld beschikken. We zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. Zeeland 1INSDAG 23 APRIL 1985 Cao klein-metaal: eerst studie werktijdverkorting )EN HAAG (GPD) - Voor de 220.000 werknemers in de metaalnijverheid ('klein-metaal') zijn ussen werkgevers en bonden in principe arbeidsvoorwaarden overeen gekomen die bijna elijk zijn aan die in de metaalindustrie ('groot-metaal'). Ook in de 14 bedrijfstakken in de lilein-metaal' die samen met de bonden de Vakraad voor de Metaalnijverheid vormen, zal ,en studie worden verricht naar de problemen en kosten van een werkweek van 36 uur. De tudie moet uiterlijk in november 1985 zijn afgerond en de reultaten daarvan zullen het vertrekpunt' zijn bij volgende cao-onderhandelingen. >eze studie is nodig om de problemen van de extra regeling voor vervroegd neffecten te bekijken die een verdere ■erkorting van de arbeidstijd tot ge- olg heeft in de rijwielherstelbedrij- •en, de garagebedrijven, bij de lood veters en de werknemers in de edel- iietaalindustrie. De Industriebonden ?NV en CNV en de Unie BLHP zeggen ,oede hoop te hebben dat deze studie jositief uitvalt. „We zullen ook kijken laarde bedrijven die geen problemen lebben gehad met de invoering van le 38-urige werkweek. Misschien heeft nen daar oplossingen gevonden die te elders kunnen gebruiken", zei Piet lagen van de Industriebond FNV. )e werkgevers waren niet zo optimis- isch. ,.We hebben nu al grote moeite im vakbekwaam personeel te vinden inde openvallende bedrijfstijd op te rallen. Het gaat om 26.000 bedrijven net een gemiddeld personeelsbe- tand van acht". Werkgevers en werknemers zullen ge- amenlijk proberen dit jaar nog 3500 ongeren extra op te leiden op de treekscholen, zo staat voorts in de iénjarige cao. 3ok dit jaar zullen 60- en 61-jarige jerknemers gebruik kunnen maken Tussen een hogdrukgebied boven de noordelijke Oceaan en een lagedruk gebied boven Scandinavië en Oost- Europa stroomt met noord tot noord oosten winden koude, droge lucht muit noordelijke breedten over Zee- 'and. Er kunnen vandaag wolkenvel- ien voorkomen maar zonnige perio- ien worden ook verwacht. Het is kouder dan gisteren met een maxi- num temperatuur van een graad oj tertien en de komende nacht daalt iet kwik tot rond de 5 graden. De word tot noordoosten wind is meest krachtig en boven open water af en te hard. HOOG WATER Dinsdag 23 april Gissingen 04.32 Terneuzen 04.59 Zierikzee 06.02 Hansweert 05.52 Wemeldinge 06.24 O.scheldemond 05.05 Bruinisse 07.00 Woensdag 24 april Vlissingen 05.11 Terneuzen 05.36 Zierikzee 06.32 Hansweert 06.29 Wemeldinge 06.59 O.scheldemond 05.30 Hruinisse 07.30 n- uur Dinsdag 23 april vlissingen 11.O6 Terneuzen 11.36 «erikzee 11,47 Hansweert 12.07 Wemeldinge 12.06 O.scheldemond 11.40 Hruinisse 12.40 Woensdag 24 april vlissingen 11.40 Jerneuzen 12.10 Zierikzee 12.26 Hansweert 12.35 ^emeldinge 12.41 uscheldemond 12.00 Hruinisse 13.05 cm 240 259 170 267 198 167 207 229 247 164 257 192 162 202 16.58 17.23 18.15 18.10 18.45 17.25 19.20 uittreden. Overeengekomen werd dat de werk gevers voor een periode van 24 maan den 100 procent ziekengeld en een Wind: noord tot noordoost 5-6, boven Ven water af en toe 7 Bft; zicht: matig 'ot goed; temperatuur kustwater: vim 9 graden; afwijking waterstan- ien: 2-5 decimeter verlaging; maxi male golfhoogte monding Scheldes: idens hoogwater vanavond rond de iriekwart meter, inclusief een lange wordelijke deining. Voor morgen: een rug van hogedruk trekt van de Noordzee over ons land de wind draait later naar noord en neemt tot matig af. Overigens is er weinig verandering in het weer. Voor donderdag tot en met zaterdag: Geleidelijk kouder, donderdag veel bewolking en wat regen, later opkla- dngen en een enkele bui. De noordelij ke wind is meest matig. Maximum temperatuur: 12 graden. Er loopt een tonge noordelijke deining. ZON EN MAAN «oensdag 24 april op 06.25 onder 20.53 Maan op 08.09 onder 00.48 cm 224 245 155 254 186 160 202 17.32 207 17.57 228 18.37 144 18.41 238 19.18 172 17.50 152 19.45 192 209 220 163 241 185 142 194 198 210 157 231 179 132 185 23.25 207 23.58 219 24.02 164 24.25 241 24.22 186 23.50 132 24.50 185 24.00 202 24.32 213 24.37 164 24.57 236 24.05 129 aanvulling op de wao tot 100 procent van het loon zullen betalen. De feite lijke salarissen zullen per 1 mei met 1,5 procent structureel worden ver hoogd. In oktober krijgen de werkne- WASHINGTON/TEGUCICALPA (RTR) - Zondag werd een nieuw aan bod van de Nicaraguaanse regering voor een bestand bekend gemaakt maar de reactie in Washington is koel. Volgens de Amerikaanse rege ring bevat het voorstel kennelijk geen elementen die noodzakelijk zijn voor beëindiging van de crisis in het land. Op basis van Ortega's voorstel zal de Nicaraguaanse regering instemmen met een onmiddellijk staakt-het-vu ren als het Amerikaanse congres wei gert meer hulp te verschaffen aan de opstandelingen die de regering in Ma nagua bestrijden, aldus de twee sena toren. Het ministerie van buitenlandse za ken publiceerde zondagavond een communique waarin het zegt dat de voorstellen van Ortega "geen zin" hebben omdat niet in een dialoog met de opstandelingen wordt voorzien. Het voorstel kwam twee dagen voor dat het congres zich uitspreekt over steun aan de rebellen, de zogenoemde "contra's". Reagan heeft het congres gevraagd om 14 miljoen dollar steun voor de rebellen. Honduras wil af van contra's op zijn grondgebied, als het Amerikaanse Congres weigert hun extra hulp te geven. DEN HAAG Prins Willem-Alexander samen met zijn neef prins Maurits zoon van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhove vorig jaar tijdens Koninginnedag in Den Haag. DEN HAAG(GPD) - Kroonprins Willem-Alexander vindt dat zijn moeder 'bekakt' praat. Omdat ze dat waarschijnlijk tijdens haar studie rechten in Leiden heeft aangeleerd, wil de prins niet naar de Leidse universiteit. Dit staat in het boekje 'Alexander' van de Amsterdamse schrijfster Renate Rubinstein, dat vanaf van daag (dinsdag) bij de boekhandel ligt. Er staan wel meer uitlatingen van de prins in (roepnaam: Alexan der) waar de sensatiepers mooie koppen van zou kunnen maken. 'Kroonprins wil Stephanie van Mo naco' bijvoorbeeld. Of: 'Alexander wil dat broer Friso koning wordt'. Dit naar aanleiding van zijn ont boezeming dat hij, nu voor de keu ze geplaatst, het hele koningschap best aan zijn jongere broer zou willen overdoen. Maar Friso staat ook niet te trappe len, zo weet Alex: „Friso zegt altijd: je mag Alex wel in elkaar slaan, maar zorg dat hij niet doodgaat, want dan moet ik koning worden." Verder vernemen we nog terloops van Rubinstein dat de prins wel een pilsje en een sigaretje lust, al eens tegen een huis heeft gewaterd en in weekeinden wel eens de nei ging heeft om 's nachts om twee uur in Scheveningen te gaan stap pen. Kortom, er zit in dit door de Staats uitgeverij verzorgde boekje, genoeg van het lekkers dat bepaalde week bladen zo fanatasievol weten op te kloppen. De lezers en lezeressen van die roddelpers zullen waar schijnlijk wel erg moeten wennen aan de stijl waarin Rubinstein deze aardigheden meldt. Rubinstein schrijft dat Alexander 'echt aardig' is en dat-ie een echte jongen is en sportief is en gevoel voor humor heeft. Rubinstein bekent nooit op het idee te zijn gekomen over Willem- Alexander te schrijven als de Rijks voorlichtingsdienst haar dat niet had gevraagd. Door die medewer king van de RVD gingen er voor haar deuren open die voor Privé gesloten blijven. Ze mocht naar Wales waar de prins tegenwoordig op school zit om dagenlang met hem te kunnen optrekken. Ze kon gesprekken voeren met zijn ouders, met zijn leraren, mede-leerlingen en nog andere mensen die hem kennen. Dat alles bij elkaar verhielp niet het probleem dat er over een jon gen van nog geen achttien jaar geen biografie is te schrijven. Ru binstein heeft bovendien ingezien dat een ellenlang 'interview' met een puber ook niet kan. Ze heeft daarom gekozen voor het schrijven yan wat je het best een 'verslag' kunt noemen van de manier waar op zij haar 'opdracht' heeft aange pakt. De lezer leert daardoor net zoveel over de schrijfster zelf en haar neef Maurits, die met tante Renate naar Wales mee mocht als hulpje, als over de kroonprins. En dat alles in nog geen vijftig bladzij den tekst die gedrukt zijn in een lettertype dat ook zeer bejaarde Oranjegezinden in staat moet stel len het boek zonder loep te lezen. Aan het slot waagt de schrijfster ze zich ook nog aan wat bespiegelin gen over de voor- en nadelen van de monarchie. Ze ziet maar één zwak ke plek in het stelsel waarbij het staatshoofd zijn functie erft en niet door een of andere verkiezing ver werft. Dat is de kans dat er aan het karakter van de monarch iets kan mankeren. 'Een kroonprins kan dom, machtsbelust of fanatiek zijn'. Dat zit volgens haar bij Ale xander wel goed. mers nog een eenmalige uitkering van 0,5 procent van het jaarinkomen. De bondsraad van de Bouw- en Hout bond FNV heeft het bondsbestuur maandag opgedragen, acties voor te bereiden voor het geval het overleg over een nieuwe bouw-cao deze week geen resultaat oplevert. De bonds raad van de Hout- en Bouwbond CNV heeft het bestuur vorige week al ge machtigd om zonodig tot acties (in clusief stakingen) over te gaan. Over de bouw-cao (250.000 werkne mers) is tot nu toe vier keer onderhan deld. De belangrijkste knelpunten zijn vorm en tempo van de arbeids tijdverkorting, de vakantierechten van de bouwvakkers en de jeugdlo nen. De standpunten liggen nog ver uit elkaar. Als het overleg deze week niet meer oplevert, zijn in de bouw vanaf 6 mei acties te verwachten. Het overleg over de CAO voor het bakkersbedrijf (20.000 werknemers) is maandag in een impasse geraakt. Op 3 april was min of meer afgesproken dat de werkweek, die op 1 april van dit jaar op gemiddeld 38 uur is gebracht, in 1987 verder zou worden verkort tot 36 uur. Maandag bleek echter dat de onderhandelaars van de werkgevers door hun achterban zijn teruggeflo ten. De bonden zullen het overleg afbre ken als de werkgevers niet vóór woensdagmiddag laten weten dat ze de bonden op het punt van de arbeids tijdverkorting verder tegemoet willen komen. De Voedingsbond FNV gaat dan de kaderleden raadplegen over acties. WARSCHAU (DPA-RTR) - Het hoog gerechtshof in Warschau heeft maan dag in hoger beroep de veroordeling bevestigd van vier officieren van de Poolse veiligheidsdienst die in fe bruari wegens de moord op de oppo sitionele priester Jerzy Popieluszko tot langdurige gevangenisstraffen waren veroordeeld. Beide hoofdverdachten, kolonel Pie- truszka en kapitein Piotrowski, wer den in februari tot 25 jaar gevangenis straf veroordeeld. De luitenants Chmielewski en Pekala kregen res pectievelijk 14 en 15 jaar. Tancredo Neves José Sarney SAO PAULO (RTR/DPA/AFP/UPI) - Ongeveer vijf weken na de beëindi ging van 21 jaar militair bewind in Brazilië is de eerste burgerpresident Tancredo Neves van het grootste Latijnsamerikaanse land nog voor dat hij beedigd kon worden, overle den. Hij bezweek op 75-jarige leeftijd aan de gevolgen van een ontsteking in de darmen. Zondag bleek dat de artsen alle hoop hadden opgegeven dat Neves nog zou kunnen worden geïnstalleerd als staatshoofd. Na zijn zevende en laat ste operatie in een maand tijd lag Neves in coma en werd hij kunstmatig in leven gehouden. Volgens de grondwet wordt hij auto matisch opgevolgd door het waarne mend staatshoofd, zijn vice-president Jose Sarney (54). Deze nam de rege ring al van de militairen over toen Neves vlak voor zijn beëdiging door ziekte werd geveld. Neves, was een voorzichtig mens, een toonbeeld van verzoening en dialoog. Dankzij deze eigenschappen is hij erin geslaagd tijdens zijn politieke carriere van bijna 50 jaar alle crises in de turbulente geschiedenis van zijn land zonder kleerscheuren te overleven. Hij was voor de militaire staatsgreep van 1964 tweemaal minister van justi tie. Van 1966 tot '78 zag hij kans door zijn aanpassingsvermogen lid te blij ven van de door de militairen toege stane oppositie. In 1979 richtte hij zijn eigen partij op; uit verkiezingstakti- sche overwegingen sloot hij zich drie jaar later aan bij de grootste opposi tiepartij PMDB. Prostituees - De politie op St. Maar ten is begonnen met een onderzoek naar de dood van Dominicaanse pros tituees die per container zouden zijn vervoerd van het Antilliaanse eiland St. Maarten naar het Amerikaanse eiland St. Thomas. Dat heeft de chef van de politie op St. Maarten, inspec teur R.M. Candalaria, maandag in Philipsburg verklaard tegenover het ANP. CD A-Kamerlid mevrouw Evenhuis- Van Essen heeft schriftelijk aan mi nister De Koning van Nederlandse- Antilliaanse zaken gevraagd of hij bereid is informatie in te winnen. Advertentie 7%% rente. INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN GOES GROTE MARKT 40. TEL.: 01100-30870. MIDDELBURG LANGE DELFT 36. TEL.:01180-287 51. KANTOORTHOLEN HOOGSTRAAT 28, TEL.:01660-2338. TEL AVIV RTR/UPI/DPA) - De Israë lische marine heeft in de nacht van zaterdag op zondag voor de kust een boot tot zinken gebracht met 28 Pale stijnse guerrillastrijders, die van plan waren aanvallen uit te voeren in Israël. Dat heeft het militaire opper bevel in Tel Aviv maandag bekend gemaakt. De Israëliërs onderschepten het schip ongeveer honderd mijl uit de kust en namen het onder vuur toen geen gehoor werd gegeven aan de oproep te stoppen. Er volgde een kort vuurge vecht, waarna de boot tot zinken werd gebracht. De marine nam acht overle venden gevangen. Er werd eéri dode geborgen. Aangenomen wordt dat de 19 anderen zijn omgekomen. Volgens admiraal Abraham Ben- Shoshan, bevelhebber van de marine, behoorden de Palestijnen tot de PLO- AMSTELVEEN (ANP) - Het akkoord dat vorig jaar is gesloten tussen de overheid en de Landelijke Specialis ten Vereniging past niet binnen het kader vart de Ziekenfondswet, de Tijdelijke wet normering inkomens vrije beroepsbeoefenaars en de Wet Tarieven Gezondheidszorg. Dat vindt een meerderheid van de Ziekenfondsraad. De raad zal donder dag een brief over deze kwestie aan staatssecretaris Van der Reijden (WVC) bespreken. Het akkoord houdt onder meer in, dat de specialisten door tariefsverlagin gen 165 miljoen gulden inleveren en dat dit bedrag mag worden gebruikt om nieuwe specialisten aan te trek ken. Doordat het afspraken bevat over tarieven, tast het volgens de raad de normale onderhandelingspositie aan van ziekenfondsen en particuliere verzekeraars. De Ziekenfondsraad zet verder vraag tekens bij de door Van der Reijden berekende kostenbesparingen in 1983 door de invoering van de medicij nenknaak, de eigen bijdrage van een rijksdaalder per recept. organisatie El Fatah van Yasser Ara fat. Uit militaire bron werd vernomen dat de guerrillastrijders van plan wa ren met rubberboten naar de kust te gaan om daar aanvallen uit te voeren op doelen in Tel Aviv en omgeving. De operaties had moeten worden uitge voerd kort voor Israëls onafhankelijk heidsdag, aanstaande donderdag. Ben-Shoshan zei dat de Palestijnse strijders vaker zullen proberen vanaf zee aan te vallen omdat het nu moei lijker is via de noordelijke grens te infiltreren. De christelijke militie „Libanese strijdkrachten" heeft maandag voor vier uur 's middags onze tijd een eenzijdig bestand voor het gebied van Sidon afgekondigd. De militie zal zich daarna vanaf dinsdagoch tend elf uur terugtrekken uit deze Zuidlibanese kustplaats. DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van de Tweede Kamer stemt in grote lijnen in met de nadruk die de grote steden in de toekomst in het ruimtelijke-ordeningsbeleid krijgen. Dat bleek maandag tijdens de behan deling van de Structuurschets Stede lijke Gebieden, een nota waarin dat beleid voor de komende jaren uiteen wordt gezet. Die nota wijkt in een paar opzichten af van vorige beleidsbeslissingen. Een aantal jaren geleden lag de nadruk op de zogenaamde groeikernen. Dat zijn gebieden die zijn aangewezen om mi granten uit de stad op te vangen. Nu wil de overheid juist stimuleren dat mensen uit alle inkomensgroepen weer meer in de stad gaan wonen. De eenzijdige ontwikkeling dat in de stad vooral de lagere inkomensgroepen achterblijven, moet worden afgeremd. De laatste tijd is daarom vaak het compacte-stadmodel naar voren ge bracht, een model waarin de open ruimten in de steden, voor woning bouw worden gebruikt. In de struc tuurschets wordt ook gepleit voor verdichte woningbouw in de stedelij ke gebieden. De groeikernen moeten worden afgeremd. De drie grote partijen PvdA, CDA en VVD gingen in principe akkoord met het afremmen van de uitbreiding van de groeikernen. Wel drongen ze erop aan dat er een regeling zou komen om de betreffende gemeenten daarvoor schadeloos te stellen. Een probleem bij het beoordelen van de structuurschets noemden de par tijen dat de nota over het regionale sociaal-economische beleid nog niet af is. Ook is het verband met andere structuurschetsen, zoals die van de landelijke gebieden, volgens de Twee de Kamer niet duidelijk. Zo wordt er in de structuurschets vanuit gegaan dat de bevolking in Zeeland niet zal groeien en dat er geen uitbreiding van de steden plaats zal vinden. Dat is, aldus de WD, in tegenspraak met de structuurschets Zeehavens waarin een nieuwe zeeha ven ten noorden van Terneuzen is gepland. Dat zou de werkgelegenheid stimuleren en daardoor de bevolking doen groeien. Te Veldhuis vroeg zich af waarom de stedendriehoek Deven ter, Zutphen en Apeldoorn wel ge noemd wordt in het verstedelijkings- beleid, terwijl steden als Middelburg en Vlissingen, Venlo en Tegelen en Roosendaal en Bergen op Zoom niet speciaal worden genoemd. PZCfi Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01100) 20281. Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers ƒ1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3