Levensbeschouwelijk particulier initiatief moet kansen krijgen A mateur-h istoricus KOK SCHOUTENS GRAAFT 80-JARIGE OORLOG OP Landmeetkundigen op congres Goes PZC/ provincie DOORGAAND VERKEER LANGS KUST GESTREMD Inbraak in hobbyzaak en drukkerij Kapelle Even alleen gelaten auto gestolen op klaarlichte dag 'Nederlands besluit raketten van invloed op bevriezing SS-20's' Burgemeester Hulst opent bibliotheek Traject CDJA Zeeland bijeen over kerncentrale Drs. KLOP WETENSCHAPPELIJK INSTITUUT CDA: LAVOW - mocle Identiteit REGIO ZUIDWEST NEDERLAND Bezuiniging 12 BRESKENS - Het op deltahoogte brengen van de zeewering ten westen van Breskens brengt de komende maanden de nodige overlast voor de recreatie-ondernemers met zich mee. Hoewel de bereikbaarheid van het strand door de gemeente Oostburg en het waterschap Het Vrije van Sluis wordt gegaranderd is het doorgaand verkeer onderlangs de Westerschelde- dijk gestremd. Dat heeft nadelige gevolgen voor de campings aan de kust. BIJ ONS IS HET OOK LENTE VOORJAARSKOLLEKTIE IS NU BINNEN DINSDAG 23 APRIL 1985 A. Boomers, vertegenwoordiger van waarop duidelijk wordt gemaakt dat lange persleiding aangelegd waarmee de vereniging West-Zeeuws-Vlaamse campinghouders, drong er maandag tijdens de vergadering van de Oost- burgse recreatiecommissie dan ook op aan dat de gemeente borden langs de toegangswegen naar de kust plaats KAPELLE Tijdens het weekeinde is in Kapelle ingebroken in een druk kerij en in een hobbyzaak, die in hetzelfde pand is gevestigd aan de Dijkwelsestraat. Uit de drukkerij wordt niets vermist, maar in de hobbyzaak werd een kassa geforceerd, waaruit zo'n 30 gulden werd ontvreemd. MIDDELBURG - J. de B. uit Middel burg was maandagmiddag aan het knutselen aan zijn auto, wist iets niet, ging even zijn huis in om op een gebruiksaanwijzing te kijken en toen hij weer buiten kwam was zijn auto verdwenen. Dat gebeurde om tien voor drie op de Briljant. Het gaat om een Opel Ka- dett, groen metallic, het kenteken is 53-JK-97. VLISSINGEN - Het aanbod van Sow- jetleider Gorbatsjov om de plaatsing van SS-20-raketten tot I november te bevriezen heeft zeker te maken met het feit dat Nederland op die datum beslist over de plaatsing van kruisra ketten in ons land. Die conclusie trekt mevrouw S. van Heemskerck Pillis-Duvekot, tweede-kamerlid voor de VVD, uit recente berichten in het Russische blad Pravda en uit gesprekken met leden van de onder handelingsdelegatie van de VS in Genève. Uit die gesprekken bleek ook, zo betoogde mevrouw van Heemskerck maandag tijdens een bijeenkomst van de VVD-afdeling Vlissingen, dat de Verenigde Staten alles in het werk zullen stellen om tijdens die onder handelingen resultaat te bereiken. Het WD-kamerlid - enkele dagen geleden teruggekeerd uit Genève - sprak in Vlissingen over de actuele politiek, buitenlandse zaken en defen sie. Wat dat laatste betreft zei zij onder meer blij te zijn met de reactie van de Westduitse bondskanselier Kohl op de Amerikaanse Strategische Defensie Initiatieven (SDI, beter be kend onder de naam Star Wars). Kohl kondigde als reactie op de Ameri kaanse uitnodiging aan Europa om deel te nemen aan het project, aan dat er 'een 'Europees antwoord' zal ko men. „Ik denk dat het een goede zaak is, als op dat gebied wordt samenge werkt in Europa", aldus mevrouw Van Heemkerck, die benadrukte dat de in Amerika gestarte onderzoeken 'zeker iets op zullen leveren' en dat Europa niet te lang mag aarzelen over deelna me, ,,want de trein die in de VS in gang is gezet wacht niet op Europa". Wat de binnenlandse strijdkrachten betreft zei het WD-kamerlid dat de werkomstandigheden van de Neder landse militair worden vergeten bij alle ontwikkelingen in de binnenland se politiek. ,,Er zit iets fundamenteel fout", zo zei zij, „De militairen verdie nen veel te weinig. Maar dat zal worden rechtgetrokken". Hoe dat zal gebeuren zei zij echter niet. Mevrouw Van Heemskerck brak ook een lans voor de door de VVD voorge stane deregulering. „Er zijn heel wat taken die door provincie en de ge meenten kunnen worden uitgevoerd. Ik weet wel", zo voegde zij daaraan toe, „dat die instanties steeds meer taken krijgen, maar niet meer geld of meer ambtenaren". De oplossing van dat probleem zag zij in hard werken. „De mouwen zullen bij de provincies en gemeenten moeten worden opge stroopt". IAdvertentie Voor dames en heren: grandioze keus in fijne, draagbare èn betaalbare kleding. Persoonlijke bediening en een eigen atelier. de campings goed bereikbaar zijn. Momenteel staan er borden waarop alleen wordt gemeld dat het strand bereikbaar is en dat de doorgaande weg is gestremd. „Een immens trieste situatie", aldus Boomert, die vreest dat vele 'trek-toeristen' zijn camping links zullen laten liggen. Tevens maakt hij zich zorgen over de vervui ling van het strand bij Nieuwe Sluis. Uit een pijpleiding, die pas over het strand is gelegd, lekt baggerspecie, zodat het strand nu volgens de cam pinghouder veel van een modderpoel wegheeft. „Ik adverteer met de slo gan: de gouden stranden langs de kust van Breskens. Nu wordt ik ge confronteerd met vakantiegangers die me vragen waar die gouden stran den zijn gebleven. Dat ik niet leuk". Wethouder A. de Feyter beloofde de problemen in het college en bij de werkvergaderingen met het water schap aan de orde te stellen. De overlast is een rechtstreeks gevolg van de werkzaamheden aan de zeewe ring, die nu in volle gang zijn. De gebouwen die binnen het bestek van de nieuwe dijk tussen Nieuwe Sluis bij Breskens en Nieuwvliet-Bad vallen zijn bijna allemaal gesloopt. Ook de bossages in de Groedse duintjes en op enkele andere plaatsen langs de kust zijn verwijderd. Tussen 't Zandertje (Breskens) en de Nieuwvlietse Baanstpolder is een vier kilometer vanaf 15 mei ruim een miljoen kubie ke meter zand zal worden opgespoten. HULST De openbare bibliotheek in Hulst, die tijdens de wintermaan den flink is uitgebreid, wordt don derdag 9 mei officieel geopend door de nieuwe burgemeester van de Rey- naertstad, mr F. A. W. Jacobs. Het vloeroppervlak van de Hulster lees zaal, ondergebracht in het gemeen schapscentrum Den Dullaert, is met zo'n 50 vierkante meter vergroot. Dit betekent dat de boekencollectie, die momenteel zo'n 35000 exemplaren omvat, wat overzichtelijker kan wor den opgesteld. Ook komt een deel van de nieuwe ruimte ten goede aan de lezers van kranten en tijdschriften, die tot voor de verbouwing nogal eens hinder hadden van de jeugdige biblio theekbezoekers. Hun leeshoek lag na melijk pal naast dat van de volwasse nen. De verbouwing heeft de beheren de stichting Openbare Katholieke Bi bliotheken Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren Oost circa 50.000 gulden gekost. Na de officiële opening om 16.00 uur bestaat er voor belangstellenden de gelegenheid om de vernieuwde biblio theek te bezichtigen. In de Baanstpolder, de Clethemspol- der en de Oud-Breskens-polder heeft de firma Hakker-Boskalis, die de werken voor 20 miljoen gulden uit voert, verschillende perskaden aange legd. Tussen die binnendijkse kaden en de huidige zeewering moet de nieuwe, superstormen trotserende deltadijk verrijzen. Het opspuiten van het zand zal tot half september duren. Bij de Groedse duintjes en het Haven tje van Nieuwe Sluis wordt het zand door vrachtwagens aangevoerd. De nieuwe zeewering volgt groten deels het traject van de huidige dijk. Alleen in de Oud- Breskens-polder wordt een hoek af gesneden, zodat de deltadijk daar meer dan honder meter landinwaarts komt te liggen. De kreek, die precies in de noordwestelijke hoek van de polder ligt, wordt leeg gebaggerd. Het kustgebied biedt met de volledige kaalslag en de sloop van de gebouwen een troosteloze aanblik. Het zal zeker 1986 worden voor er weer van een attractieve kuststrook kan worden gesproken. Het is de bedoeling dat de dijk dan een meer gevarieerd voorko men heeft dan tot nu toe het geval was. De gemeente Oostburg probeert met de aanleg van binnendijkse dui nen de stfook ten westen van de Groedse Duintjes op te fleuren. Die duinen worden eveneens de komende maandan aangelegd. Het waterschap Het Vrije van Sluis is maandag begon nen met de verbreding van de Cle- themsweg, die in de nieuwe opzet een belangrijke rol zal gaan spelen in de ontsluiting van het kustgebied. De pas aangelegde perskade, die de teen van de deltadijk gaat vormen. De sloop van een boerderij bij Nieuwvliet, die moet wijken voor de nieuwe deltadijk. GOES - Het Christen Democratisch Jongeren Appèl in Zeeland wijdt vrij dagavond een bijeenkomst aan de mogelijke bouw van een tweede kern centrale bij Borssele. Een medewer ker van de PZEM en de Borselse wethouder P. L. Peeters zullen het onderwerp inleiden. De bijeenkomst wordt gehouden in motel Goes en begint om 20.30 uur. een oude zaak in het nieuwe hart van Middelburg! Gortstraat 32-34 - Middelburg Tel. 01180-12508 GOES „Voor het CDA zijn levens beschouwelijke organisaties geen re likwie van een voltooide emancipa tie, maar een middel voor christenen om hun geloofsbeleving ten dienste van de samenleving te stellen. Dat is eerder een uitdaging voor de toe komst, dan een koesten van het verle den". Dit zei drs. C. Klop, adjunct directeur van het CDA-wetenschap- pelijk instituut, maandag tijdens de jaarvergadering van het CDA-Zee- land in Goes. Hij beklemtoonde dat het levensbeschouwelijk particulier initiatief kansen moet krijgen. „Schep de voorwaarden waaronder het kan opbloeien, zelfs als het iets meer geld kost. De winst van de doorwerking van het christelijk geloof is niet in geld uit te drukken", betoog de Klop. Hij stelde dat zelfs de PvdA weer oog krijgt voor de betekenis van de maatschappelijke organisaties, waar daadwerkelijke solidariteit ge stalte krijgt. „Pas op dat we al discus siërend niet links ingehaald worden", waarschuwde Klop. De adjunct-directeur gaf aan dat er volop werk aan de winkel is. Hij merkte op dat net als in de vorige eeuw van geloofsafval sprake is; dat in de volkshuisvesting de woonlasten schrikbarend scheef zijn verdeeld en dat is geen solidariteit; dat in de gezondheidszorg en maatschappelij ke dienstverlening de medewerkers stuiten op veel mensen die vastlopen in hun leven; dat economisch de werk loosheid voorlopig niet zal zijn opge lost en dat herverdeling met inleve ring van loon nodig is; dat ontwikke lingssamenwerking nog altijd voor zichzelf spreekt. Drs. Klop meende dat de professionalisering binnen or ganisaties te ver is doorgeschoten en dat de eigen levensbeschouwelijke motivatie te weinig is terug te vinden in een eigen model van werken. „Me thodische vernieuwing kwam niet van christelijke instellingen, maar van al ternatieve hulpverleners. Dat heeft christenen die wel vernieuwing wilden vaak ook de eigen organisaties doen verlaten", aldus Klop. Hij signaleerde veranderingen op het gebied van ge zondheidszorg en welzijn, waaruit blijkt dat er voor het levensbeschou welijke particuliere initiatief een taak is weggelegd. „Het meedelen uit de staatsrun is nu het zuiniger moet minder van zelfsprekend geworden" aldus Boer. Hij maakte duidelijk dat provinciale en gemeentelijke overheden meer en meer zeggenschap krijgen, als gevolg van het overhevelen van taken door het rijk. Voorzitter Boer wees erop dat de overheid meer en meer eisen selt aan de samenstelling van besturen en verlangt dat er ook plaats wordt inge ruimd voor mensen die de confessio nele uitgangspunten niet onderschrij ven. Een pentekening van 'De Kruisschans' Soms, als hij met die Spaanse pepers bezig is, slaat zijn fantasie op hol. Dan waant hij zich kok in krijgsgevangenschap van een van de Spaanse huurlegers tijdens het ontzet van Sluis in de Tachtigjarige Oorlog. Een steak-Alva zou toen het hoofdgerecht zijn geweest, rijkelijk overgoten met een Mauritssaus, geserveerd met gefrituurde musketbal letjes en een coupe Retranchement na. Na zo'n copieuze maaltijd zouden de Spanjaarden ongetwijfeld voldaan een tukje gaan doen, waarop de Hollanders hun slag hadden kunnen slaan. Kijk, dat zou mooi geweest zijn. Jean Pierre Schoutens uit Retranchement nü als held in de geschiedenisboekjes met z'n ludieke daad. Als wapenfeit op één lijn gesteld met de inname van Den Briel. Kok Jean-Pierre Schoutens (29) van op en plaatsten er vervolgens ver restaurant het Hof van Vlaanderen in Retranchement graaft letterlijk en figuurlijk in het verleden. Zijn slaapkamertje is een klein museum, volgestouwd met kanonskogels, musketballetjes, pijpekoppen en -stelen, gravures, knoipen, munten, musketten, sabels en nog allerlei attributen uit de Tachtigjarige Oor log. „Kijk hier eens", zegt hij ver rukt, "Koperen deksel van een snuifdoos met de beeldenaar van prins Maurits, hier in de buurt ge vonden". Studie-object van de ama teur-historicus is de geschiedenis van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zijn specialiteit is de Tachtigjarige Oorlog, die voor een deel in Zeeuwsch-Vlaanderen ter aarde is besteld. Het geweld duurde van 1568 tot 1648. In die periode bouwden zowel de Hollanders als de Spanjaarden een groot aantal forten. Aarden wallen met geschut erop. „Een bult in het landschap, daar heb je het meestal wel mee gehad", zegt Schoutens. In Zeeuwsch-Vlaande ren zijn niettemin vierentachtig van die verdedigingswerken in kaart ge bracht. Drieënveertig ervan bevin den zich op West-Zeeuws-Vlaams grondgebied, het studieterrein van Schoutens. In Retranchement vindt hij zijn hobby bij de deur. Prins Maurits gaf begin 1600 opdracht aan bagger man Jan Pie ter Jacobs om twee foten langs het Zwin te bouwen. Het werden de vestigingen 'Oranje' en 'Nassau' in Cassandria. Van fort 'Nassau', dat in 1682 door een stormvloed werd weggespoeld, is het meest overgebleven. De wallen staan nog overeind. Volgens Schou tens is dat te danken aan de Fran sen die in de Napoleontische tijd Zeeuwsch-Vlaanderen met een be zoek vereerden en prompt fort 'Maurits' gingen opknappen. Aan het dorp dat uit de twee forten was ontstaan, gaven ze de naam Retran chement. Terug naar de Tachtigjarige Oor log. Ten zuiden van het Zwin gingen de Spanjaarden aan de slag en groeven daar de liniegracht 'Cantelmo' om de aanvallen van de Hollanders af te slaan. Waar het de Spanjaarden in West-Zeeuwsch- Vlaanderen om te doen was, was de handelsstad Sluis aan het Zwin, ter verdediging omgeven door tal van fortjes. Schoutens: „De Kruis schans bijvoorbeeld. Vanuit deze fortjes werden rooksignalen gege ven om de bewoners van de stad erop attent te maken dat de vijand eraan kwam". Schoutens is al een tijdlang bezig om zich een beeld te vormen van hoe de forten er exact hebben uitgezien. Dikke boeken doen het verleden voor hem herle ven. „Ze trokken de forten uit zand dedigingswerken op, zoals palissa den, zandbakken, korven met zand, voetangels en kraaiepoten". Hij reconstrueerde de oude situa ties door het maken van penteke ningen. Hoewel hij een slag om de arm houdt, geven de tekeningen een vrij aardig beeld van de forten en de bijbehorende verdedigingsat tributen. Afgelopen winter maakte de amateur-historicus zo'n zestig pentekeningen op z'n kamertje. On derwerp van zijn creatieve uitspat tingen zijn overigens niet alleen forten. Schoutens tekent ook histo rische gebouwen. Het Belfort van Sluis bijvoorbeeld, dat zag er vol gens Schoutens' tekening vóór 1908 heel anders uit dan tegenwoordig. Hij zegt dat het tekenen een beetje de passieve kant is van zijn hobby. Het gebeurt 's winters in de vrije uurtjes. Zo maakte hij ook een historische plattegrond van Retran chement die voor het restaurant staat, 's Zomers gaat hij op 'stroop tocht' met een metaaldetector. Dan wordt hem duidelijk wat er zich in Retranchement en omgeving alle maal moe hebben afgespeeld. Zéker is dat de militairen in de winter maanden als het even kon er hun gemak van namen. Aan de collectie pijpekoppen en pijpestelen van Schoutens te zien, is er menig Ja vaanse Jongen in rook opgegaan. ,,'s Winters werd er in de regel geen oorlog gevoerd. Het was slecht weer, de wegen onbegaanbaar. Men begon er gewoon niet aan. Maar in de zomer floten de kanonsballen je om de oren" vertelt Schoutens, als of hij er zelf bij is geweest. „Och, zeker in Sluis, daar is harde strijd geleverd. Moet je je voorstellen met die Spaanse huurlegers, dat waren vreemde rakkers hoor". Hij stootte in Sluis en omgeving op maar liefst veertig kanonskogels. Met de detec tor op pad gaan vindt hij een boeiende bezigheid. Het is altijd prijs. Zo toog hij drie jaar geleden met de detector naar het industrie terrein Arnestein in Middelburg waar grond was gestort in verband met de bouw van de parkeergarage aan de 'Geere'. Men dacht dat er niets van oudheidkundige waarde in te vinden was. Ik vond er een aantal pelgriminsignes". Het lijkt erop alsof Schoutens een beetje is uitgekeken op zijn 'oppervlakte-vondsten'. Hij wil dieper het verleden in. „Het gebied bij Lapschuure, daar stonden veel Spaanse kampementen van waar uit aanvallen op Sluis werden ge daan. Daar moet veel te vinden zijn. Het was een moerasgebied waar veel soldaten verdronken zijn". En er zit meer diep in de grond. Vergane schepen, kanonnen en noem maar op. „Er is ook nog de legende van de Twaalf Apostelen in Sluis". Er zouden bij de St.- Janskerk tijdens de Tachtigjarige Oorlog twaalf zilveren beeldjes van de apostelen verstopt zijn. Maar zekerheid is daar niet over. Met die twaalf apostelen kunnen net zo goed de twaalf kanonnen bedoeld worden die de Hollanders, die Sluis bevrijdden, aantroffen in het Groot Pasfort". De apostelen zoeken en opgraven lijkt Schoutens een onmogelijke taak. Het kost kapitalen om daar naar te gaan graven. Je kunt er toevallig op stuiten als je een weg aanlegt, of huizen gaat bouwen. Ik zou het fantastisch vinden om zoiets te ontdekken." Hij vindt ech ter dat zijn hobby geen obsessie moet worden. Gewoon de heuvel tjes in het landschap, restanten van de oude forten, brengen hem nog steeds in vervoering. Hij vindt het jammer als er weer eentje wordt omgeploegd. Schoutens relative ren: „Natuurlijk moeten we de res tanten van de historie zoveel moge lijk intact houden, maar ach, die heuveltjes op het land of we daar nu direct zuinig op moeten zijin?" Waldemar Ysebaert Jean-Pierre Schoutens bij fort 'Nassau' in Retranchement. Drs Klop onderstreepte dat instellin gen in het personeelsbeleid hun iden titeit moeten waarborgen en zich moeten verantwoorden tegenover een achterban, die het werk als vrij williger, als symathisant of als mede- bekostiger draagt. Hij vond het in het algemeen gezond wanneer de over heid niemand voor honderd procent bekostigt. De adjunct-directeur acht te wel per instelling een minimaal aantal cliënten nodig. Beperking tot de eigen geloofsgemeenschap zag hij niet als noodzaak. Klop legde er de nadruk op dat een instelling het recht heeft de eigen identiteit te handhaven. Openbreking van cliën tenkring en democratisering mogen volgens hem nooit die identiteit om zeep helpen. Klopl vond dat de over heid zoweel mogelijk op afstand moet blijven, ook op het gebied van planning. Voorzitter H. Boer van het CDA- Zeeland gaf aan dat het tot voor kort in de samenleving niet zo'n probleem was als confessionele organisatie er kend en gesubsidieerd te worden. GOES - Ongeveer 175 medewerkers van overheidsinstanties en onderne mingen die in hun dagelijks werk met landmeten te maken krijgen, hebben maandag in Goes deelgeno men aan het jaarlijkse congres van het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde in de regio zuidwest Nederland. Het congres heeft een tweeledig doel. Voorop staat de be zoekers op de hoogte te stellen van actuele ontwikkelingen in de land meetkunde. Daarnaast speelt ook het gezelligheidskarakter een rol: het congres geldt als een reünie waar landmeters die samen een opleiding hebben gevolgd elkaar weer eens kunnen ontmoeten. Het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde en ook het congres zijn nadrukkelijk bestemd voor allen die met landmeten te maken hebben: van de meetassistent die behulpzaam is bij het werk in het veld tot de wetenschappelijk geschoolde functio naris die aan zijn bureau de meetre sultaten analyseert. Bij de keuze van de onderwerpen die tijdens het con gres aan de orde kwamen was daar ook rekening mee gehouden; het bood voor elk wat wils. Ing P. J. Ashouwer, voormalig hoofd van de landmeetkun dige dienst van de gemeente Apel doorn, hield een inleiding over land meetkundige aspecten bij de recon structie van de geometrische tuin van paleis Het Loo. A. C. Boogaart, hoofd van de afdeling fotogrammetrie en rivierkaarten bij de meetkundige dienst van rijkswaterstaat in Delft, ging in op de automatisering bij de kusthoogtemeting. Ir H. J. G. L. Aal- ders, hoofd van de afdeling coördina tie onderzoek van de hoofddirectie van het kadaster in Apeldoorn, sprak over het onderwerp 'Interactief grafi sche systemen'. Voorzitter ing D. van de Steenhoven stelde vast dat het congres dit jaar iets minder deelnemers heeft getrok ken dan in het verleden. Hij weet dit aan de allerwege merkbaar geworden bezuinigingen. Het gevolg is dat de landmeetkundige afdelingen van al lerlei instanties zich door minder me dewerkers dan in het verleden laten vertegenwoordigen. Van de Steenho ven vertelde dat het genootschap pro beert toch zoveel mogelijk congres gangers te trekken door onderwerpen te kiezen die velen interesseren. De deelnemers aan het congres waren afkomstig uit Zeeland, westelijk Noord-Brabant en het zuidelijke deel van Zuid-Holland. Verreweg de mees ten van hen werken bij het kadaster, rijkswaterstaat, waterschappen, ge meenten, provincies, cultuur-techni sche bedrijven en technische advies bureau. Ook landmeetkundigen in op leiding waren van de partij. Tijdens de pauzes verzorgden bedrijven die land meetkundige apparatuur leveren de monstraties. Werken zeewering Breskens treffen recreatiesector

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 12