fbouw Zuidhollandse en eeuwse bedden bij Vrederust GEEN SPOOR ZURE REGEN Streven naar permanent logies-informatiesysteem Tentoonstellingen herdenking bevrijding PZC/ provincie IS ZEELAND EN ZUID HOLLAND Verkenningstocht in nieuwe gemeente Hul$t 'RECHT OP VRIJHEID' EN 'ZEELAND 1940-1945' Trekker-trek duo uit IJzendijke eerste in Brabant Begrotingswijziging dienstencentrum ADZ krijgt fiat bestuur iV A.,\ Excursie in Land van Saeftinghe Vergadering over DerdeW ereldproject in Vlissingen LSDAG 23 APRIL 1985 11 }0ES - Het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren mag uiterlijk 1995 geen bedden neer hebben voor langdurige verblijfspatiënten uit Zeeland en Zuid-Holland. De taak van Vrederust dient zich dan te beperken tot West-Brabant, Tholen en Sint Philipsland. Er moet ^en begeleidingscommissie komen voor toezicht op de afbouw van 'de chronische Zeeuwse en Zuidhollandse bedden'. De claim die Vrederust in deze legt (90 bedden Zuid-Holland, 100 |Zeeland) is niet terecht. Voor de langdurige patiënten dienen in de provincies zélf Ivoorzieningen te worden getroffen in het circuit van de gezondheidszorg Themadag Middelburg over sexueel geweld I Het programma dat wordt gepresen- [teerd omvat een audiovisueel onder- Iwerp getiteld 'Als je lijf je lief is', een I optreden van Alteklein' uit Zierikzee I en een discussie, 's Avonds om half lacht wordt de themadag voortgezet met de film 'Verkrachting', inleiding I en discussie over het thema zelf en een optreden van de groep WALG met het stuk 'Kees'. Aquarellen en sieraden in galerie Middelburg Aanbeveling Erwin den Exter wint vierde prijs accordeonconcours Belangen Projecten Krant Bijeenkomst Boekje Dit blijkt uit een gezamenlijke brief ivan de colleges van gedeputeerde ktaten van Zeeland en Zuid-Holland ban staatssecretaris drs J. van der Reijden van welzijn, volksgezondheid |en cultuur (WVC). De twee colleges [adviseren desgevraagd over de toe komstige capaciteit van Vrederust. Erkend wordt dat de planning van het beddenaantal voor psychiatrie in iNoord-Brabant bij het bestuur van Idie provincie berust. Maar er zijn ook Ihistorisch gegroeide Zeeuwse en Zuid- Ihollandse belangen in het geding, die Idoor de komst van voorzieningen in |de eigen provincies (zoals het Psy- I.VIIDDELBURG - Een aantal Zeeuwse ■groeperingen zoals 'Tegen haar wil', IvOS-vrouwen, Vrouwentelefoon Zee- I land en het Aksiehuis, houdt zater- Idag 27 april een themadag over 'te lgen onze wil, vrouwen en mannen I tegen sexueel geweld'. De bijeen- I komst begint om 13.30 uur in 't Pand laan de Middelburgse Kerksteeg. |Er zal worden gepraat over bijvoor beeld vrouwen en kinderen die slacht- offer zijn van mishandeling, sexueel misbruik van zowel volwassenen als kinderen en de machtsverhouding [tussen mannen en vrouwen. IJZENDIJKE - De broers Frans en Antoine van de Bossche uit het buurt schap 'Goedleven' bij IJzendijke zijn tijdens trekker-trek-wedstrijden in het Brabantse Nispen eerste gewor den in hun klasse. Ze rijden met een special met een motorvermogen van 450 pk. De wedstrijd telt mee voor het Nederlands kampioenschap. MIDDELBURG In galerie De Wijn stock aan de Bellinkstraat in Middel burg zijn van zaterdag 27 april tot zaterdag 15 juni sieraden van Harry Hutjens en aquarellen van Will van Aggelen te zien. De expositie wordt zaterdag in het bijzijn van de kunste naars om 17.00 uur geopend. Edelsmid Hutjens werkt sinds enkele jaren in Goes. Hij doorliep de vak school voor edelsmeden in Schoonho ven. Zijn werk is strak van vorm. Hij maakt gebruik van sterk vereenvou digde natuur-, zeil- en zweefvliegach- tige lijnen. Hij maakt oorsieraden, spelden en ook sieraden voor de man. Will van Aggelen exposeert land schappen, die door een subtiel kleur gebruik en vloeiende lijnen een mys terieuze inslag hebben. Van Aggelen is autodidact en woont en werkt in Den Haag. De openingstijden zijn donderdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 12.30 en van 14.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - Het algemeen bestuuir van het Administratief Dienstencen trum Zeeland (ADZ) is maandag zon der moeite akkoord gegaan met de eerste wijziging van de begroting voor dit jaar. De wijziging was voor namelijk een gevolg van de nadere uitwerking van automatiserings plannen voor de verschillende vesti- êingen. De investeringen voor de automatise ring zullen eerder een gunstig dan een ongunstig effect op het nadelig saldo nebben, zo maakte voorzitter A. Hoef- kens tijdens de vergadering in Vlissin gen duidelijk. Directeur ir P. K. Ce- vaal ging daar verder op in met de opmerking dat de aanvullende inves teringen met een totale waarde van 160.000 gulden 36 mille per jaar aan kosten met zich brengen, waar tegen over een opbrengst van ongeveer 40.000 gulden staat. „En die schatting is aan de voorzichtige kant", zo zei hij. De heer D. W. van der Merwe, de vertegenwoordiger van Goes, pleitte voor een goede onderlinge afstem ming van de automatiseringsactivi teiten bij de verschillende werkver banden. Daarvan is nu nog weinig sprake, zo meende hij. Een opmerking die niet werd weerlegd door het dage- 'ijks bestuur. Dat er bij verschillende werkverbanden met verschillende ap paratuur wordt gewerkt, is een gevolg van het feit dat enkele jaren geleden met automatisering is begonnen, zon der dat daar in een breder verband een beleid voor was ontwikkeld. chiatrisch Ziekenhuis Zeeland in Kloetinge), andere accenten hebben gekregen. Eén en ander kan voor Vrederust niet zonder gevolgen blij ven, al is de bereidheid om bedden in te leveren daar in de praktijk niet bijster groot. De twee colleges van gedeputeerde staten zijn weinig te spreken over de manier waarop de chronische patiën ten uit Zeeland en Zuid-Holland in Vrederust worden benaderd. 'Niet he dendaags', stellen de colleges. „Een visie op het probleem van de chroni sche patiënt in relatie tot de recente ontwikkelingen in beschermende woonvormen komt in het geheel niet aan de orde. Daarbij komt dat zich onder dit chronische patiëntenbe stand psycho-geriatrische patiënten en zwakzinnigen bevinden, waarvan de overplaatsing naar meer geëigende voorzieningen niet ter sprake komt. Mogelijkheden tot overplaatsing naar andere algemeen psychiatrische zie kenhuizen en beschermende woon vormen komen evenmin ter sprake". De colleges signaleren voorts een ge middelde hoge leeftijd van de bedoel de groep patiënten (de helft is ouder dan 65 jaar). Volgens de colleges wil Vrederust teveel bedden vasthouden voor de betreffende patiëntengroep. De twee colleges komen met een reeks aanbevelingen voor staatsse cretaris Van der Reijden. Ze vragen hem in te stemmen met de provincia le afspraken over het verzorgingsge bied van Vrederust (West-Brabant, Tholen en Sint Philipsland). Daaruit vloeit dan voort dat het Psychia trisch Ziekenhuis Zeeland het over grote deel van Zeeland behoort te bestrijken en daar ook de noodzake lijke capaciteit voor moet krijgen (beddenuitbreiding derhalve). De colleges verzoeken de staatssecre taris niet akkoord te gaan met het afbouwplan dat het bestuur van Vre derust heeft ingediend en te bepalen dat in beginsel vanaf 1995 geen erken de capaciteit meer aanwezig mag zijn in Vrederust voor de chronische ver blijfspatiënten uit Zeeland en Zuid- Holland. Ze stellen voor een commis sie te laten toezien op de overplaat sing van de betreffende patiënten. De colleges dringen aan op een snelle beslissing, opdat 1985 nog als afbouw- jaar mee kan tellen. HULST - Het is duidelijk. De nieuwe burgemeester van Hulst, mr. F. A. W. Jacobs, is een sportief man. Nauwelijks geïnstalleerd begaf hij zich maandag - op zijn eerste officiële werkdag - al fietsend op pad om zijn nieuwe gemeente te verkennen. Als een ware Dries van Agt, tenslotte ook een CDA'er, vloog de eerste burger op zijn racefiets door de smalle straten van de Reynaertstad. ^Navraag leerde dat Jacobs zich oriënteerde voor een burgemeester en wethouders-vergadering van vandaag (dinsdag). Eén van de onderwerpen op de agenda handelt over het postkantoor en dat wilde hij toch zelf even van nabij bestuderen". De nieuwe burgemeester van Hulst op weg naar het postkantoor. HULST Liefhebbers van natuur wandelingen door nog ongerepte landschappen kunnen dinsdag 30 april hun hart ophalen in het Land van Saeftinghe. Óp die dag wordt er namelijk weer een open excursie ge houden onder deskundige leiding. Het grootste deel van het verdronken land van Saeftinghe is niet vrij toe gankelijk. Er wordt om 9.00 uur ver trokken vanuit Emmahaven in de gemeente Hulst. Deelnemers aan de voettocht dienen wel rekening te hou den met de aard van het terrein en de zwaarte van de tocht. Mensen die niet over een blakende gezondheid be schikken of slecht ter been zijn wor den afgeraden om aan de tocht deel te nemen. Dit geldt ook voor kinderen jonger dan 10 jaar. De tocht duurt ongeveer vier uur. Belangstellenden kunnen zich voor de wandeling opge ven bij de beheerder van het natuur gebied de heer J. Neve in Graauw. VLISSINGEN De accordeonist Er- win den Exter uit Vlissingen heeft op een internationaal concours de vierde prijs bij de amateurs gewonnen. Het was een zogenaamd taperecording- concours, waarbij de deelnemers een door henzelf opgenomen cassette bandje moesten sturen naar een jury in Wenen. Er waren ,drie categorieën: beroeps, amateurs en jeugd tot 12 jaar. VLISSINGEN Er wordt in Vlissin gen een begeleidingscommissie inge steld die de acties vanuit de Vlis- singse samenleving gaat coördineren ter ondersteuning van het door de gemeente gefinancierde derde we reldproject. De commissie w ordt sa mengesteld tijdens een vergadering op maandag 29 april in het stadhuis in Vlissingen, aanvang 20.00 uur. De gemeente Vlissingen heeft, zoals gemeld, op de begroting 10.000 gulden uitgetrokken ter ondersteuning van een project in Bangladesh, dat zich richt op scholing en vormingvan kin deren in dat land. In december hield de gemeente een informatie-avond over het project, waar onder meer werd bekendgemaakt dat het protes tants-christelijk onderwijs in Oost- en West-Souburg 2000 gulden bijdraagt aan het project. Tijdens de vergadering van 29 april zal de gemeente nader verslag doen van het project en volgt informatie over op particulier initiatief onderno men acties. In september bezoeken enkele leerlingen uit Bangladesh Vlis singen. Het laatste grote nieuw aangelegde bos in Zeeland het Poelbos bij 's-Heer Arendskerke. GOES - De bossen in Zeeland verkeren in een zeer vitale conditie. Van ongunstige invloeden als gevolg van zure regen zijn tot nu toe door Staatsbosbeheer geen sporen aangetroffen. Belangrijke pluspunten zijn de kwaliteit en samenstelling van de grond waarop de bossen staan. In Zeeland gaat het om doorgaans goede gronden, die kalkrijk zijn. Aangenomen mag worden dat die kalkrijke gronden de zure-regeneffec- ten tot dusverre in aanzienlijke mate weten op te vangen. Overigens is daar in de provincie nog geen wetenschappelijk verantwoord onderzoek naar verricht. Eén en ander blijkt uit opmerkin gen van ing H. Feenstra en P. van Greevenbroek van Staatsbosbeheer Zeeland. Hoewel er in Zeeland naar verhouding erg weinig bossen zijn (1,5 percent van de oppervlakte, tegen een landelijk gemiddelde van 8 percent), zijn ze content over de toestand van wat er wel is. „De kwaliteit van de Zeeuwse bossen is zonder meer goed. We hebben het voordeel dat we op goede grond bos hebben staan. In vergelijking met bijvoorbeeld de arme zandgronden op de Veluwe is het hier optimaal, ondanks de minder gunstige klima tologische omstandigheden", stelt Feenstra. Hij doelt daarbij op de invloeden van wind en zout. In de provincie is ongeveer 2900 hectare bos aanwezig. Naar verhou ding het meeste in Zeeuwsch-Vlaan- deren:"1350 hectare (850 hectare van Staatsbosbeheer en 500 hectare niet-Staat). In Midden- en Noord- Zeeland is .ongeveer 1500 hectare bos te vinden (900 hectare van Staatsbosbeheer en 600 hectare niet-Staat). Het grootste aaneenge sloten bosgebied staat in de duinen van Schouwen (500 hectare). Daar na volgen de Walcherse Manteling (250 hectare) en de Braakman (120 hectare). Feenstra en Van Greeven broek maken duidelijk dat er vooral jonge, gemengde loofhoutbossen zijn, daterend van na de Tweede Wereldoorlog. De boswachterij Wes- terschouwen vormt daarop een uit zondering. Daar werden in de jaren twintig en dertig Oostenrijkse en Corsicaanse dennen ingeplant, in het kader van de werkverschaffing en met het oogmerk de duinverstui ving tegen te gaan. De oudste bos sen staan in de kustzone van Wal cheren. Feenstra en Van Greevenbroek be treuren het dat Zeeland zo'n bosar- me provincie is. Alleen Groningen is er landelijk gezien nog slechter aan toe. De oorzaken zijn niet duidelijk. Ing Feenstra noemt de klimatologi sche omstandigheden, die niet zo gunstig zijn voor het ontwikkelen van bos. Van Greevenbroek merkt op dat de boeren erg aan hun grond hechten en daar optimaal profijt van willen hebben. Bossen passen niet in die zienswijze. De twee me dewerkers van Staatsbosbeheer wij zen erop dat er vroeger in Zeeland - en met name op Walcheren - veel meer bos aanwezig was. De inunda tie van Walcheren in 1944 en de watersnoodramp van 1953 berok kenden veel schade. Feenstra: „De achteruitgang begon eigenlijk al veel eerder, namelijk toen de rijke kooplieden verarmden". In Zeeland gaat het voor wat be treft Staatsbosbeheer om bossen met 'een meervoudige doelstel ling'. Met de instandhouding wor den verschillende belangen ge diend: natuurwetenschappelijk, re creatief en houtproduktie. De ac centen liggen per bos verschillend. Met de produktie valt het wel mee. Dat komt omdat het overgrote deel van de bossen jonger is dan 20 jaar. Van Greevenbroek: „Het kost nu alleen maar geld om het te laten bestaan. Als je bijvoorbeeld van 3000 hectare elk jaar 30 hectare zou kunnen rooien, dan zou het in de richting van selfsupporting gaan. En dan natuurlijk wel meteen nieuw inplanten". In het kader van landelijk onder zoek, heeft Staatsbosbeheer Zee land vorig jaar op een honderdtal punten gekeken naar de vitaliteit van de bossen. Het onderzoek wordt in 1985 herhaald. Volgens Van Gree venbroek zijn er in de provincie nergens bossen aangetroffen met zure-regenproblemen. Hij onder streept dat elders in Nederland is aangetoond dat er een duidelijke relatie is tussen een slechte vitali teit van de bossen en de (kalkarme) bodem. De achteruitgang doet zich het sterkst voor in de Brabantse en Limburgse Peel, in delen van het Midden- en Oost-Brabantse zand landschap, de Veluwe, een belang rijk deel van de Utrechtse Heuvel rug, de grotere delen van Overijssel en het noordoostelijke deel van de Friese Wouden. Er is een landelijk meerjarenplan voor de bosbouw uitgebracht. Daar in wordt onder meer uitbreiding van de bossen met 35.000 hectare bepleit. Voor Zeeland zijn geen uit breidingen opgenomen. „Erg jam mer. Er zijn in de provincie nogal wat locaties die zich lenen voor bosbouw", betoogt ing Feenstra. Hij duidt onder meer op Walcheren en de kuststrook van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. In de voor bereidingen voor een landinrich tingsproject op Walcheren heeft Staatsbosbeheer inmiddels een voorstel gedaan om meer bos aan te leggen langs de kust. Het gaat om enkele honderden hectares. Nieuw bos, met een oppervlakte van 160 hectare, wordt momenteel aange legd op het opspuitterrein Smits- schorre bij Axel. Het wordt een gemengd loofhoutbos en de eerste 60 hectare is bijna ingeplant. Nieuwe projecten heeft Staatsbos beheer op korte termijn niet op stapel staan. Feenstra en Van Gree venbroek beklemtonen dat er wél mogelijkheden liggen voor de ge meenten. Er is extra werkgelegen heidsgeld beschikbaar gesteld voor de bosbouw. Het betekent dat ge meenten bosaanleg voor ongeveer 90 percent gesubsidiërd kunnen krijgen (en 75 percent subsidie in het onderhoud). Ook is er een speciale subsidierege ling voor snelgroeiend bos, met een levensduur van 25 jaar en zonder herplantplicht. De medewerkers van Staatsbosbeheer tekenen aan dat door de gemeenten tot nu toe van de gunstige mogelijkheden nauwelijks gebruik gemaakt is. Ze vinden dat geen goede zaak, temeer daar veel gemeenten braakliggende terreinen hebben, waar vooralsnog niks mee gebeurt. MIDDELBURG Het voortbestaan van het provinciale logies-informa tiesysteem is afhankelijk van de be reidheid van de Zeeuwse gemeenten om 60.000 gulden voor het project uit te trekken. De provincie heeft zich al bereid verklaard veertig procent van de kosten ongeveer 40.000 gulden te bekostigen. In de loop van deze en volgende week worden de reacties van de gemeenten ingewacht. Dan kan bekeken worden in hoeverre de vorig jaar gestarte proef met de ge computeriseerde informatieverstrek kingen over toeristische slaapplaat sen een meer definitief karakter kan worden gegeven. Het recreatie-overleg waarin verte genwoordigers van recreatie onder nemers, gemeenten, provincie en poli tiek wil de informatieverstrekking een bredere basis geven. Het aantal van 12 terminals, dat vorig jaar ver spreid over heel de provincie werd MIDDELBURG „Recht op vrij heid" en "Zeeland 1940-1945" zijn de titels van de tentoonstellingen die van 30 april tot en met 27 mei te zien zijn in het voormalige bibliotheekge bouw - Abdij 9 - in Middelburg. Maandag (29 april) zullen de genodig den voor de bijeenkomst ter herden king van de bevrijding (die in de Statenzaal wordt gehouden) als eer sten de tentoonstellingen bezichti gen. "Recht op vrijheid" is op verzoek van de gezamenlijke provincies samenge steld door de Anne Frank Stichting in Amsterdam. In de meeste provincie huizen is deze expositie gedeelten van de maanden april en mei opgesteld. Op 24 panelen wordt een beeldverhaal in zwart-wit gegeven van gebeurtenis sen en verschijnselen in de afgelopen veertig jaar die met het beleven en met het aantasten of het vernietigen van de vrijheid te maken hebben gehad. De tentoonstelling begint met beelden van de bevrijding (terugkeer uit concentratiekampen, voedsel schaarste, wederopbouw, de kwestie- Indonesië). Er wordt aandacht be steed aan de totstandkoming van de Verenigde Naties en aan de Universe le Verklaring van de rechten van de mens, aan vormen van internationale samenwerking, aan de relatie tussen armoede en ondesdrukking, aan de vele vormen en methoden van schen ding van mensenrechten, aan het op treden van Amnesty International, aan vormen van discriminatie, aan de opkomst van het nieuwe facisme, aan de doorwerking van racistische ideeën en dergelijke. Vorig jaar, toen op zeven plaatsen in Zeeland de nationale tentoonstelling 'Verzet en vervolging 1933-19NU' was te zien, was daar een Zeeuws gedeelte bij. „Zeeland 1940-1945" bestond uit een algemeen gedeelte en - per regio een specifiek regionaal gedeelte. Een groot deel van het getoonde materiaal was afkomstig uit het Zeeuws Docu mentatiecentrum van de Zeeuwse Bi bliotheek. Ook uit plaatselijke en re gionale verzamelingen (en uit die van enkele particulieren) werd nogal wat materiaal betrokken. Al die panelen bij elkaar - in totaal 54 - zullen straks in het voormalige bibliotheekgebouw te zien zijn. Op vier extra panelen zijn de werkstukken aangebracht die Zeeuwse schoolkinderen in 1984 op het thema 'Bevrijding en verdraag zaamheid' hebben gemaakt en waar mee zij voor een wedstrijd prijzen hebben gewonnen. Na afloop van de tentoonstelling zullen de documen ten, originele vlugschriften en derge lijke, aan de rechtmatige eigenaren of bezitters worden teruggegeven. De tentoonstellingen zullen open zijn op werkdagen van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Op Koningin nedag 30 April en op de zaterdagen kan men terecht van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Deze uren gelden ook voor tweede pinksterdag. Op hemelvaartsdag en op de zonda gen is de tentoonstelling gesloten. Iedere bezoeker of bezoekster zal de Verzetskrant ontvangen. Deze krant is, op suggestie van de gezamenlijke provincies, samengesteld door de jeugdredacties van de voor dit bij zondere geval samenwerkende oud- illegale bladen Het Parool, Trouw, Vrij Nederland en De Waarheid. In de krant zijn de eerste verhalen gewijd aan de illegale pers in Nederland. Er zijn artikelen en bijdragen over het vervolg in de jaren veertig. Daarna worden - steeds vanuit de belangstel lingssfeer van de jongeren - allerlei gebeurtenissen belicht uit de jaren vijftig, zestig, zeventig en tachtig. De provincie Zeeland heeft van de Verzetskrant 12.000 exemplaren aan gekocht. Zij heeft de lagere scholen (vijfde en zesde klas) en de scholen voor voortgezet onderwijs in de pro vincie die het boekje 'Zeeland in de oorlog 1940-1945' hebben besteld een aantal exemplaren van de krant aan geboden. Bij de tentoonstelling 'Recht op vrij heid' hoort een 25 minuten durende videofilm 'Je bent toch vrij', gemaakt op verzoek van de Anne Frank Stich ting. In deze film worden jongeren enkele vragen gesteld over vrijheid in Nederland: wat versta je er onder, wordt de vrijheid bedreigd, moeten de vrijheden voor iedereen gelden? Koos Postema presenteert cijfers van een NIPO-onderzoek en praat in het Anne Frank Huis met jongeren over deze vragen. De film wordt ingeleid met beelden van jongeren die in 1945 de bevrijding vierden. Afwisselend met de videofilm 'Je bent toch vrij' zal een op video overgeschreven gedeelte van de uit de jaren zestig daterende televi sieserie 'De Bezetting' van dr L. de Jong worden vertoond. Deze video film duurt ongeveer een half uur en geeft beelden uit de afleveringen die voor een belangrijk deel op de bevrij ding van het zuiden en met name Zeeland betrekking hebben. De pro vincie heeft in 1969 ter gelegenheid van de viering van de bevrijding de beschikking kunnen krijgen over be doelde afleveringen. Daardoor is zij nu in staat dit interessante documen taire materiaal opnieuw te tonen. Volgende week maandag begint 's middags om 15.00 uur in de Staten zaal een bijeenkomst ter herdenking van de bevrijding, op initiatief van het provinciaal bestuur. Drs E. C. Groeneveld, bibliothecaris van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie in Amsterdam, zal een inlei ding houden over het onderwerp 'Hoe lang herdenken wij nog?'. Op de inleiding volgt een discussie over het thema onder leiding van de heer A. J. M. Visser, docent aan de rijks pedagogische academie te Mid delburg en een der auteurs van het boekje 'Zeeland in de oorlog 1940- 1945'. Aan de discussie nemen, behal ve de heer Groeneveld, deel mevrouw drs M. Jongejan, hoofd Zeeuws Docu mentatiecentrum Zeeuwse Biblio theek, de heer J. H. E. Woltering te Vlissingen (die in het verzet tijdens de tweede wereldoorlog een rol heeft gespeeld), de heer M. Romeijn uit Ouwerkerk (die als scholier de oorlog heeft meegemaakt) en Govert Kerpe- stein uit Middelburg, eindexamen kandidaat vwo aan de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. In deze bijeenkomst zal drs Tine Visser, samen met de auteur A. Visser, au teur, de eerste exemplaren van het boekje 'Zeeland in de oorlog 1940- 1945' aanbieden aan de commissaris der koningin, dr C. Boertien en de heer Groeneveld. Ab Lichtendahl zal enkele malen bekende melodieën uit de tijd van de bevrijding en daarna op de piano ten gehore brengen. Het boekje 'Zeeland in de oorlog 1940-1945', geschreven door Tine Vis ser en Ar Visser, heeft een omvang van 104 pagina's en bevat heel wat foto's en kaartjes. De uitgave richt zich in de eerste plaats op de Zeeuw se schooljeugd in de leeftijd van ongeveer 10 tot 15 jaar. Het boekje geeft in zes hoofdstukken een beeld van Zeeland in de oorlogstijd. De hoofdstukken hebben betrekking op de meidagen van 1940, de NSB en de leden daarvan, het lot van de Zeeuw se joden, het dagelijks leven tijdens de bezetting, de rol van het verzet en het verloop van de bevrijding. De auteurs hebben gestreefd naar een evenwicht tussen de feitelijke ge beurtenissen en belevenissen van jonge Zeeuwen in oorlogstijd, 'gewo ne' mannen en vrouwen nu. De stof is zo behandeld en verwerkt en de stijl is zo gekozen dat ook volwas senen die opzien tegen het lezen van uitgebreider geschiedeniswerken veel aan dit boekje zullen hebben. Om het boekje tegen een aantrekkelij ke prijs op de Zeeuwse scholen te kunnen brengen hebben provinciale staten vorig jaar een bedrag van 7.750,- beschikbaar gesteld. Alle scholen voor lager en voortgezet on derwijs hebben eind februari een brief ontvangen waarin werd meegedeeld dat zij boekjes konden bestellen. Van dit aanbod is druk gebruik gemaakt: ruim 12.000 exemplaren zijn besteld. neergezet, zal desondanks naar alle waarschijnlijkheid niet worden uitge breid. Wel wordt er gedacht aan een infobox langs rijksweg 58 bij Bergen op Zoom. Daar zouden vakantiegan gers op een monitor kunnen zien waar ze kunnen overnachten. Als de gemeenten over de brug komen dan zal volgens PPD-functionaris K. Thoenes voorlopig alleen de Zuid- Bevelandse toegangspoort van een infobox worden voorzien. Slaagt die proef, dan komen ook andere toevoer wegen in aanmerking. Verder stu deert het recreatie-overleg op een mogelijkheid om het informatie-aan bod te verbreden door de bezetting van de verschillende campings, pen sions en hotels voor meerdere dagen of zelfs weken bekend te maken. Thoenes „Tot nu toe was het zo dat de vakantieganger alleen de gegevens per dag kreeg aangeboden. We stre ven ernaar een langere tijdspanne in onze informatie op te nemen. Op die manier kunnen we ons systeem afron den". Behalve de financiering zijn de plan nen voor het logies-informatiesys teem in kannen en kruiken. Met Pink steren zou er kunnen worden proefge draaid, waarna half juni het hele systeem definitief in gebruik zou moe ten komen. De infobox bij Bergen op ZOom zal pas iets later operationeel worden. Wat de financiering betreft is het de bedoeling dat de gemeenten bijdra gen naar rato van het aantal slaap plaatsen dat zij binnen hun grenzen hebben. Tevens is het de bedoeling dat elke gemeente, die een terminal heeft die aangesloten is op de centra le computer in Middelburg, daar nog eens apart voor betaalt. In de meeste gevallen wordt zo'n terminal onder gebracht bij één van de plaatselijke VW's. Thoenes had maandag nog onvol doende zicht op de al binnengekomen reacties van de gemeenten om conclu sies te kunnen trekken. Voor zover hem bekend waren de geluiden deels positief, deels aarzelend. Van enkele grotere recreatiegemeenten had hij nog geen bericht ontvangen. Zoals gemeld kan de proef met het informatie-systeem, die in 1984 werd gehouden, volgens het recreatie- overleg geslaagd worden genoemd. In totaal werden de terminals en de telefoonbeantwoorder bij de provin ciale VW in Middelburg 4000 keer geraadpleegd. Verwacht wordt dat met een grotere bekendheid van het informatiesysteem het aantal ver strekte inlichtingen nog drastisch kan toenemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11