Blad: SS-20's maken plaats voor nieuwe Dode prostituées stellen Antillen voor raadsels Actie verkeersleiders op Schiphol voorbij CRIMINALITEIT VERTIENVOUDIGD DUITSERS HISTORISCH V lijkt ophanden Van der Graaf Verzet LIJKEN IN CONTAINER OP ST. THOMAS KREDIETGEGEVENS ZUN NIET ALTUD EVEN BETROUWBAAR "7%% LENING 1985 per 1991/aooD Splitsing RPF Zonnig en droog 28e jaargang no. 94 baandag 22 april 1985 Goedemorgen! STRAATFESTIVAL 85 Leenrecht BERGEN-BELSEN/OOST-BERLIJN (DPA/AP/UPI) - De Westduitse kanselier Helmut Kohl heeft zondag tijdens een herdenkingsplechtigheid in het voormalige concentratiekamp Bergen-Belsen beklemtoond dat de Duitsers historisch verantwoordelijk zijn voor de misdaden van de nazi's. „Deze verantwoordelijkheid uit zich ook in een nimmer verjarende schaamte", zo zei hij. Vlucht Vlissingen feest Ajax struikelt gens persberichten vorige week donderdag werden aan getroffen in een container in de haven van St. Thomas, een van door Amerika bestuurde Maagdeneilanden. De contai ner zou afkomstig zijn van het Lopes INFORMATIE INCASSO Zekerheid in Zaken STAAT DER NEDERLANDEN Antilliaanse eiland St. Maar ten. Vanmorgen eerst nog wat bewolking. Daarna flinke zonnige perioden. Mati ng en vanmiddag soms krachtige noordoosten wind. Temperatuur van middag veertien graden. 'Een zomer in beeld' ontvangen? Help mee het financieel van de grond te krijgen. Inl.: 01184-14928. PROVINCIALE ZEEUWSE CQURA LONDEN (UPI/AFP) - De Sunday Times meldt dat de Sowjet-Unie begonnen is op drie bestaande bases reeds opgestelde SS-20's te vervangen door SS-25- raketten voor de lange afstand. Volgens het Britse zondagsblad zou dit te maken kunnen hebben met een wens van Moskou te reageren op de Nederlandse regering, die in november een besluit zal nemen over de plaatsing van 48 Amerikaan se kruisraketten. Het belangrijkste criterium daarbij is het aantal in de Sowjet-Unie opgestelde SS-20's. Staan er meer dan 378, dan plaatst Nederland de kruisraketten. De SS-20 is een raket voor de middellange afstand. Overigens gaat volgens de Sunday Times de Sowjet- Unie wel door met het bouwen van bases voor nog eens 99 SS-20-raketten ondanks de recente mededeling van Sowjet-leider Michail Gorbatsjov dat de plaatsing van nieuwe kernwapens tot 1 november is bevroren. Maar deze nieuwe raketten zullen pas rond november ge- vechtsklaar kunnen zijn. wtÊÊÊÊntÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊitÊmÊÊeÊKÊmmmnÊÊiÊiÊÊÊM DEN HAAG (GPD) - De criminaliteit in ons land is sinds 1960 ver tienvoudigd. Dat staat in een rapport over de bestrijding van de cri minaliteit, dat in op dracht van minister Korthals Altes (justitie) is opgesteld. Het rapport, waarin aanbevelingen worden gedaan voor een effec tieve aanpak^van de cri minaliteit, wordt naar verwachting volgende maand aan de Tweede Kamer gezonden. De be windsman heeft dat za terdag gezegd in het VA- RA-televisieprogramma 'Bij Koos'. De minister noemde de cijfers in het rapport „schokkend". De crimi naliteit is de afgelopen 25 jaar vooral gestegen onder invloed van het gebruik van drugs. Vol gens Korthals Altes is de tijd rijp om een soort Deltaplan voor de be strijding van de crimina liteit op te stellen. „Na de zeedijken op delta hoogte te hebben ge bracht, moeten we de Zeedijk in Amsterdam weer op normaal Am sterdams Peil terug brengen", aldus de mi nister. Kohl: schaamte over misdaden van nazi's Minister Brinkman kondigt overheidssteun voor het 'leen recht' aan. PAGINA 2 De Arubanen ontvluchten massaal hun door werkloos heid geteisterde eiland. PAGINA 3 Vlissingen heeft er de laatste jaren geen geheim van ge maakt: de club wil doorstoten naar het betaalde voetbal. De weg is nog eindeloos lang, maar gistermiddag werd de eerste hindernis toch geno men. Door een 2-2-gelijkspel tegen Sluiskil werd Vlissingen kampioen van de tweede klas. Indrukwekkend: met nog drie wedstrijden te spelen heeft Vlissingen acht punten voor sprong. Opmerkelijk: dertien minuten voor het einde leidde Sluiskil nog met 0-2, maar in de derde minuut van de bles suretijd kwam de gelijkmaker tot stand. PAGINA 9 Ajax dreigt weer de kampioen van de armoe te worden. De Amsterdammers verspeelden de volle winst aan Groningen, maar ook Feyenoord capitu leerde (tegen Sparta) en PSV speelde gelijk bij PEC Zwolle. PAGINA 11 Kohls redevoering in Bergen-Belsen was in zoverre opmerkelijk dat hij tijdens zijn kanselierschap nog nooit zo nadrukkelijk het boetekleed heeft aangetrokken ten aanzien van de mis daden uit de Hitler-periode. Tegen een gehoor van duizenden mensen, onder wie ook veel joden die het kamp hebben overleefd, zei de bondskanselier dat de hele Duitse bevolking de plicht heeft zich af te vragen hoe het allemaal heeft kunnen gebeuren. De gruwelen van het nazi regime mogen nooit als een gesloten hoofdstuk worden beschouwd, zei Kohl. „Verzoening met de overleven den en de nakomelingen van de slachtoffers is alleen mogelijk als we onze geschiedenis aanvaarden zoals ze werkelijk was en als we onze schaamte erkennen", aldus de kanse lier. Kohl wees erop dat 'waakzaamheid is geboden tegen instellingen di de weg kunnen bereiden voor de totalitaire heerschappij'. De plechtigheid werd gehouden ter gelegénheid van de 40e verjaardag van de bevrijding van Bergen-Belsen door Britse troepen, die in april 1945 verbijsterd en geschokt waren door bergen lijken en de uitgemergelde gevangenen die zij aantroffen. In het kamp zijn 100.000 mensen omgeko men. Tijdens de herdenking werd ook een boodschap voorgelezen van presi dent Reagan. Daarin zei de Ameri kaanse president dat de nazi-ver- schrikkingen altijd in de herinnering zullen blijven. „Vergeving is moge lijk noch wenselijk". Reagan voegde eraan toe dat de „ho locaust (de massale vernieting van de joden) deel uitmaakt van het bewust zijn van alle verantwoordelijke men selijke wezens, ongeacht hun leeftijd. In zekere zin zijn we allen slachtoffer omdat het ons dwingt onze verhou ding te bepalen tot een tijd waarin de beschaving het spoor bijster was. Reagan zal over twee weken op 5 mei een bezoek brengen aan Ber gen-Belsen. Hij heeft hiertoe besloten onder grote druk van met name jood se groeperingen. Reagan maakte eer der bekend dat hij vasthoudt aan de omstreden kranslegging op een leger- kerkhof bij Bitburg. met hun beulen. Zij verzoekt de am bassadeur haar 'gevoelens van ont hutsing' over te brengen aan presi dent Reagan. Een Oostduitse delegatie heeft zater dag kransen gelegd bij een monument in het voormalige Duitse concentra tiekamp voor vrouwen Ravensbrück, waar 92.000 bewoonsters om het leven zijn gekomen. Ravensbrück, gelegen op 60 kilometer ten noordoosten van Berlijn, was een van de eerste concentratiekampen die de nazi's inrichtten nadat zij in 1933 aan de macht gekomen waren. Er werden alleen vrouwen in opgesloten op wie beestachtige proeven werden genomen. LONDEN (AP) In de Londense haven, bij de ingang van het St.-Katherine Dock, is een zo nauwkeurig mogelijk nagebouwd model van het historische zeilschip 'Godspeed' afgemeerd. De replica gebouwd in de Amerikaanse staat Virginia is bedoeld om zichtbaar te maken met welke middelen in die dagen een reis over de Atlantische ,Oceaan moest worden gemaakt. De 'Godspeed' maakte de overtocht naar Amerika dertien jaar eerder dan de Mayflower met de Pelgrim Fathers, die in 1620 uit Plymouth vertrokken. Om alles nog echter te doen lijken zijn de bemanningsleden van de nagebouwde 'Godspeed' gekleed als in de tijd van koningin Elisabeth. De nieuwe 'Godspeed' is overigens met een containerschip naar Engeland gebracht. Bondskanselier Kohl De Nederlandse stichting Samenwer kend Verzet 1940-1945 heeft in een telegram aan de Amerikaanse am bassadeur in Nederland Paul Bremer III, 'met klem' geprotesteerd tegen het bezoek aan Bitburg, waar ook SS-ers begraven liggen. Volgens de stichting, waarin alle Ne derlandse verzetsdeelnemers zijn ver tegenwoordigd, ligt aan het bezoek de gedachte ten grondslag dat de slacht offers van de SS gelijkgesteld worden (Van onze correspondente) WILLEMSTAD - De Antil liaanse minister van justitie, Leslie Navarro, zal een diep gaand onderzoek instellen naar de dood van 28 Domini caanse prostituées die vol Carlos Lopes was zaterdag de grote man in de marathon van Rotterdam. De Portugese at leet ging zegevierend over de streep in Rotterdam, maar liep ook nog een officieus wereldre cord (2.07.11). PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16. Advertentie Neem geen risico's. Aktuele han delsinformatie hebt u nodig. Voor af! Over nieuwe en bestaande rela ties. Over kredietwaardigheid en betalingsgedrag. Daarvoor zorgt Van der Graaf Informatie. Tegen lage kosten. Meer weten? Een uit gebreide folder ligt voor u klaar. Bel even (020) 934 934. Li i i**ry BERGEN-BELSEN (AP) - Uit alle delen van de wereld waren zondag mensen naar het voormalige concentratiekamp Bergen-Belsen gekomen voor een herdenkingsplechtigheid. Theresa Stiland uit Frankrijk (rechts) en Guta Dloznouski uit Israël ontmoetten elkaar gisteren voor het eerst sinds veertig jaar weer. Beide vrouwen hebben gevangen gezeten in het concentratiekamp. SCHIPHOL (GPD) - De luchtverkeersleiders op Schiphol zonder naar zondagavond werd ver wacht vanmorgen na een zes dagen durende actie weer normaal aan het werk gaan. Het be stuur van het Gilde van Nederlandse Luchtver keersleiders heeft giste ren haar leden opgeroe pen de acties te beëindi gen. De afgelopen dagen meldde veertig procent van de verkeersleiders zich ziek, waardoor het luchtverkeer on Schip hol ernstig werd ont wricht. Het bestuur hoopt met de oproep de impasse in het overleg tussen de verkeerslei ders, minister Smit- Kroes (verkeer en water staat) en de Rijkslucht vaartdienst (RLD) te doorbreken. Het bestuur van het Gil de heeft hier gisteren toe besloten, nadat minister Smit-Kroes had laten weten met hen om de tafel te willen gaan zit ten zonder voorwaarden vooraf. Vrijdag gaf de minister gehoor aan het verzoek van de verkeersleiders tot een gesprek op voor waarde dat zij hun actie onmiddellijk zouden stoppen. De verkeerslei ders wilden echter eerst een gesprek en eventu eel daarna hun actie beëindigen. De minister heeft er uit eindelijk in toegestemd die voorwaarde te laten varen, maar deed wel een dringend beroep op het bestuur van het Gil de, zijn leden op te roe- (Slot pag. 3 kol. 2) (Advertentie) „Dat St. Maarten een centrum van mensenhandel zou zijn in het Cari- bisch gebied is zo'n ernstige beschul diging dat er een onderzoek moet worden ingesteld", zo verklaarde mi nister Navarro zondag. Ex-premier Don Martina van Curasao verklaarde dat het „onaanvaardbaar is dat een Antilliaans eiland mee doet aan de slavernij van mensen". Opmerkelijk is dat de Dominicaanse consul op de Nederlandse Antillen niets van de kwestie af wist. Ook politieautoriteiten op St. Thomas, Puerto Rico en in de Verenigde Sta ten zijn niet van de zaak op de hoogte, zo verklaren zij. De Antilliaanse pro cureur-generaal mr. Nahr verklaarde de zaak „bijzonder vreemd" te vinden. De Antilliaanse justitie heeft bij de autoriteiten in Puerto Rico en de Verenigde Staten navraag gedaan. Maar ook daar wist men niets van de zaak af. De politie op St. Thomas wil de vondst van de lijken niet bevesti gen. Procureur-generaal mr. Nahr begrijpt niet waarom hij nog steeds geen ver zoek heeft gehad vanuit St. Thomas om een onderzoek in te stellen terwijl de zaak al volgens persberichten sinds vorige week donderdag speelt. De Antilliaanse procureur-generaal bevestigde dat mensenhandel nog steeds voorkomt in het Caribisch ge bied. Vooral uit de Dominicaanse re publiek komen grote aantallen vrou wen die enkele maanden als prosti- tuée werken op een van de rijkere Caribische eilanden. Op Curasao kunnen zij toestemming krijgen om drie maanden in het bor deel Campo Allegre te werken. In deze drie maanden verdienen zij vol doende om bij terugkeer op hun geboorte-eiland een jaar te leven. inschrijving op 23 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Israël uiterlijk 1 juni uit Libanon (Van onze correspondent) TEL AVIV - Het Israëlische kabinet heeft zondag met overgrote meerder heid de derde en laatste fase van de terugtrekking uit Zuid-Libanon goedgekeurd. Volgens minister van defensie Rabin zullen de bezettings troepen uiterlijk 1 juni op eigen bodem terug zijn. Binnen enkele da gen zal de stad Tyrus en de omliggen de gebieden worden verlaten. Al half januari dit jaar werd in princi pe besloten de aanwezigheid van Is raëlische troepen in Zuid-Libanon te beëindigen. De laatste maanden was onzekerheid ontstaan over de laatste stap van de ontruiming, omdat steeds meer ministers van het rechtse Li- koedblok Israëlische troepen in een veiligheidszone van 8 tot 15 kilometer langs de noordgrens wilden statione ren. Het toenemend aantal bomaanslagen en andere guerrilla-activiteiten door sji'itische moslims vormden daartoe de aanleiding. Toch slaagde premier Peres van Israël erin zondagmiddag 18 ministers voor de definitieve terug trekking te laten stemmen. Drie Li- koedministers stemden tegen, onder wie de architect van deze verloren oorlog, Arik Sjaron. Defensieminister Rabin herhaalde na afloop van het kabinetsberaad op een persconferentie de harde boodschap aan de sji'itische bevolking van Zuid- Libanon genadeloos te zullen optre den als „terroristische" aanvallen op Israël zullen worden voortgezet. Na de voltooiing van de derde fase blijft Noord-Galilea als uitvalsbasis dienen voor de Israëlische strijd macht om gewelddadige acties van uit Zuid-Libanon „doeltreffend" te beantwoorden, aldus Rabin. NIJKERK (ANP) De tweemansfrac tie van de Reformatorische Politieke Federatie (RPF) in de Tweede Kamer splitst zich mogelijk, voor zover te overzien, deze week. De tweedeling lijkt onafwendbaar nu zaterdag een meerderheid van de RPF-federatie- raad zich heeft uitgesproken tegen het kamerlid Wagenaar. Net als eind vorig jaar werd gesproken over de persoonlijke en zakelijke ver schillen van inzicht tussen enerzijds fractievoorzitter Leerling en ander zijds het kamerlid Wagenaar. Op de zaterdag in Nijkerk gehouden verga dering werd Wagenaar 'burgelijke on gehoorzaamheid' verweten. Van een collegiale en broederlijke samenwer king met zijn fractievoorzitter Leer ling zou geen sprake zijn, zo werd gememoreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1