Economische groei in vajt sterk tegen Union Carbide biedt Bhopal 17 miljoen Computer-analfabetisme dreigt voor vrouwen I Jl Lubbers: bescheiden maar niet onbelangrijk resultaat in Japan Udverientie: PvdA onbereikbaar na tv-uitzending IEDERLAND STERK IN WEST-EUROPA Britten wijzen 2 Russen uit IAEA-topman: Nederlandse plannen met kernopslag wijken niet af van andere Iroes wil munt ruba koppelen 1 u Zes Zwitserse skiërs door lawine gedood moy - mode luchtelingenwerk amils verkapt eïnterneerd ■HM NOODHULP SLACHTOFFERS GIFRAMP Whitehead nieuwe onderminister VS Geen EG-initiatief voor nieuw suikerakkoord Pleidooi voor meer vrouwen bij politie PZC/ binnen-buitenland IuPAG 19 APRIL 1985 L fj4AG (ANP) - „Veel mensen belden ons gisteravond tijdens en na de liuetiding van de PvdA met Jan Schaefer," zo begint een PvdA- lertentie in de Volkskrant van donderdag. Alsof er woensdag geen Wne omroepstaking is geweest wordt de wervende tekst vervolgd met Eonstatering: "Er werd zoveel gebeld dat alle 35 lijnen overbezet en in Lek gaven." 'ook donderdag kan in Amsterdam nog worden gebeld ,.om u op te geven Een woordvoerster van het PvdA-partijbureau desgevraagd: „Een Imne fout van de Volkskrant. Dinsdag om vijf uur toen duidelijk was dat de óng doorging hebben we de advertentie onmiddellijk ingetrokken." De advertentie-afdeling van de Volkskrant geeft de fout toe. Volgens de PvdA-woordvoerster leverden eerdere partij-uitzendingen steeds zoveel tele foontjes op, dat de telefoonlijnen overbezet raakten. De partij dacht dat dit ook nu weer het geval zou zijn en nam daarop in de advertentietekst alvast een voorschot. 'Dat is naar onze smaak niet onverantwoord', aldus de PvdA- woordvoerster. In een brief aan de Tweede-Kamerfractie van de PvdA zegt VVD-leider Ed Nijpels graag ingewijd te willen worden in het 'technisch vernuft van de socialisten om ondanks de staking op tv toch zoveel kijkers te kunnen bereiken dat de 35 telefoonlijnen overbezet raakten'. utten optimistisch over anen en groei economie OTTERDAM (ANP) - Secretaris-generaal prof. dr. F. W. Rutten van het ministerie van lonomische zaken verwacht dat de Nederlandse economie zich in de tweede helft van de [ren tachtig vrij gunstig zal ontwikkelen. Bij aanhoudende loonmatiging in combinatie met Lenverlichting zou zelfs een indrukwekkende groei van economie en werkgelegenheid Innen worden bereikt. Pas na 1990 zal de werkloosheid op een enigszins 'normaal' niveau [men. Itten sprak deze optimistische Irden donderdag in Rotterdam, in J lezing voor de Maatschappij voor (ïdel en Nijverheid. Hij is voorzitter i de Centrale Economische Com- ksie (topambtenaren van verschil- (de ministeries) en daarmee één van 1 belangrijkste adviseurs van het fcinet op sociaal-economisch ge- Iversterkte Nederlandse concurren- Tpositie en de goede, decentrale ont- kkeling van de arbeidsvoorwaarden ILLEMSTAD (ANP) - De Arubaanse feringspartij MEP, onder leiding Betico Croes, is bereid om de luwe Arubaanse munteenheid niet ]koppelen aan de Amerikaanse dol- In plaats van daarvan stelt de IP voor om de Arubaanse munt te ppelen aan de Antilliaanse gulden, heeft de Antilliaanse minister nk Rozendal, belast met de staat- ige herstructurering van de An- |en, in Willemstad verklaard. Advertentie gedurende drie achtereenvolgende ja ren wijzen volgens hem sterk in de richting van een gunstige economi sche ontwikkeling. Hij meent dat Ne derland binnen afzienbare tijd binnen West-Europa een sterke positie zal hebben. Toch blijven verdere ombuigingen op uitkeringen en overheidsuitgaven no dig, zo benadrukte Rutten. Maar voorts zal het besef dat sociale belan gen alleen tot hun recht komen bij een behoorlijke groei, hervormingen in de collectieve sector stimuleren, die het functioneren van ondernemingen ver gemakkelijken en bevorderen. Volgens Rutten ligt een van de be langrijkste factoren die vertrouwen in de verdere economie rechtvaardi gen in de decentrale loononderhan delingen, die na 1982 (Stichtingsak koord) tot stand zijn gekomen. Loonmatiging in combinatie met soli de lastenverlichting kan tot de 1990 vruchtbaar werken. Uit berekeningen van economische zaken blijkt dat een verhoudingsgewijs klein koopkrach toffer van werkenden een aanzienlijke verbetering van de werkgelegenheid en groei kan bewerkstelligen. Indien deze formule intensief en gedurende meerdere jaren in praktijk wordt ge bracht zal de winst aan werk en groei indrukwekkende vormen aannemen, aldus Rutten. Economische groei en de hoogte van reële lonen zijn in hoge mate bepalend voor de werkgelegenheid. Rutten ver wacht dat, bij een groei van het reëel nationaal inkomen van twee tot drie procent per jaar en gematigde loon ontwikkeling, de groei van de werkge legenheid het arbeidsaanbod elkaar in evenwicht zullen houden. Ter verlaging van de werkloosheid komen dan diverse vormen van ar beidsduurverkorting in aanmerking. Tot 1990 verwacht hij geen daling van de werkloosheid tot een min of meer normaal niveau, maar in de eerste helft van de jaren negentig zou dat wel het geval kunnen zijn. EINDELIJK LENTE! Is u zin heeft in iets nieuws, moet u lü eens komen kijken.... |gelooft uw ogen niet: een ongeken- sortering in mantelpakken, blou- fcs (veel 100 ka len), regenmantels Vo. trenchcoats) Ikken, Beveel om hier op te loemen! on Donderdag koopavond WASHINGTON/AM STERDAM (UPI/DPA/ ANP) - De voor seizoens invloeden gecorrigeer de reële groei van het bruto nationaal pro- dukt van de Verenigde Staten heeft in het eer ste kwartaal van dit jaar 1,3 procent op jaar basis bedragen, zo heeft het Amerikaanse minis terie van handel don derdag bekendgemaakt. De groei is de geringste sinds het vierde kwar taal van 1982 en ligt aan zienlijk onder de eerste raming van 2,1 procent die het ministerie een maand geleden gaf en ook ruim onder de 4,3 procent van het vierde kwartaal van 1984. De koers van de Ameri kaanse dollar is donder dag fors gedaald ha de bekendmaking van ge- leurstellende cijfers over de economische groei. Aan het slot van de han del bleek de dollar zes cent gedaald te zijn tot ongeveer 3,38 gulden. SAMNAUN (AP) Zes Zwitserse skiërs, onder wie twee vrouwen, zijn donderdag om het leven gekomen toen zij in de Alpen van Unter Enga- dine in Graubünden werden bedol ven onder een enorme sneeuwlawine. De drie overige leden van hun groep raakten gewond, aldus de Zwitserse reddingsdienst. De groep van negen skiërs bevond zich op een helling van de 2.982 meter hoge berg Pischa, toen de lawine naar beneden kwam. Volgens de politie was de sneeuwmuur ongeveer 400 meter breed. Ooggetuigen sloegen alarm, waarna een reddingsploeg op pad ging. De redders vonden één dode, maar wisten zeven andere slachtoffers on der de sneeuwmassa vandaan te ha len. Vier van hen overleden korte tijd later. De groep was van plan geweest een week lang in het gebied te skiën. Het stoffelijk overschot van het ne gende lid van de groep werd meer dan vijf uur later geborgen. Het zoeken moest een uur worden onderbroken om door middel van explosieven an dere lawines los te maken die de reddingsploegen bedreigden. Binds 1900 Jrtstraat 32-34 Middelburg Tel. 01180-12508 !N HAAG (ANP) - De aparte behan- ling van Tamils, waarbij ze van kswege in verblijfcentra verkapt irden geïnterneerd en waar niets 'S worden ondernomen wat op Jurgering lijkt, is vragen om moei- kheden. afzonderlijke regeling voor opvang luit Sri Lanka gevluchte personen niet alleen overbodig en duurder i wat reeds bestond. Bovendien 1 het enige doel van de nieuwe (eling een discriminatoir toegepas- adminstratieve straf om te voorko- n dat meer Tamils naar ons land 'men. Vereniging Vluchtelingenwerk Ne tland (WN) heeft donderdag bij de 'eede kamer bezwaren van deze ekking ingediend. Op een toelich- tijdens een persconferentie stelde WN dat de handelwijze ten aan- "i van de Tamils niet getuigd van Voorlijk bestuur. Er zijn geen rede- n Tamils anders de behandelen dan 'dere asielzoekers, aldus WN. SAO PAULO, BRAZILIË (ANP) Na zeven operaties is de gezondheidstoestand van Tancredo Neves, de recent gekozen president van Brazilië, nog steeds kritiek. President ad-interim Jose Sarney is begonnen met kabinetswijzigingen als voorbereidingen op de machtsoverdracht. Voor de deur van het hartinstituut waar Neves wordt verpleegd staan dagelijks mensen wachtend op nieuws over de gezondheidstoestand van de populaire president. DEN HAAG (GPD) - Minister Winsemius (VROM) heeft donderdag zelf uitvoering gegeven aan het nieuwe kabinetsbeleid op LPG-terrein. Hij verrichtte namelijk in Rijswijk ZHde eerste handeling voor het plaatsen van een tank voor autogas onder de grond. Dat zal in de komende vijfjaar met ongeveer 1500 van deze tanks gebeuren. Het LPG-beleid, zoals dat wordt gewijzigd, is vorig jaar door de Tweede Kamer aanvaard. De voorschriften worden verscherpt. Die houden onder meer in dat opslag ondergronds of 'ingeterpt' (met aarde bedekt, half bovengrondsmoet plaats vinden. Ook zullen tanks en leidingen op een bepaalde maximumafstand van bebouwingen moeten zijn verwijderd. NEW YORK (AP) Het Ame rikaanse chemieconcern Union Carbide heeft er don derdag in toegestemd, 5 mil joen dollar (ongeveer 17 mil joen gulden) beschikbaar te LONDEN (RTR/AFP/UPI/DPA) - Groot-Brittannië heeft een Russische diplomaat en een functionaris van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot uitgewezen op beschuldi ging van spionage, zo heeft het minis terie van buitenlandse zaken donder dag meegedeeld. Volgens buitenlandse zaken hebben Oleg Los, de adjunct marine-attaché van de Sowjetambassade, en Vya- cheslav Grigorov, een hoge functiona ris van het Londense bureau van Aeroflot, zich „met hun status over- enigbare activiteit" beziggehouden. Met deze diplomatieke formulering wordt gewoonlijk spionage bedoeld. De twee hebben een week de tijd gekregen het land te verlaten. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deed een be roep op de Sowjet-Unie geen vergel dingsmaatregelen tegen Britse diplo maten in Moskou te treffen. Een der gelijke tegenactie zal als „onge rechtvaardigd" en als een „zeer ernsti ge aangelegenheid" worden be schouwd. WASHINGTON (AFP) - President Reagan heeft donderdag de benoe ming bekendgemaakt van de bankier John Whitehead tot onderminister van buitenlandse zaken, in de plaats van Kenneth Dam, die het ambt sinds 1982 bekleedt. De minister van buitenlandse zaken, George Shultz, die bij de bekendma king aanwezig was, huldigde Dam - die naar de multinational IBM gaat - voor wat hij heeft gedaan. De 63-jarige Whitehead, die heeft ge studeerd in Harvard, heeft nooit eer der een regeringsfunctie bekleed. Hij heeft gedurende 37 jaar gewerkt voor de financieringsmaatschappij Gold man Sachs en heeft zich verder bezig gehouden met de internationale hulp aan vluchtelingen en is lid van de raad voor internationale betrekkin gen van de Georgetown-universiteit. Dam blijft onderminister tot White heads benoeming door de senaat is goedgekeurd. stellen voor noodhulp aan de slachtoffers van de giframp in de Indiase stad Bhopal. De Newyorkse rechter John Keenan, die de meer dan 60 schadevorderingen tegen het bedrijf behandelt, had twee dagen geleden gezegd dat „elementair menselijk fatsoen" een dergelijk ge baar voorschreef. Het gebaar zou geen invloed hebben op de aansprakelijk heidskwestie voor de ramp van 3 december 1984, toen in Bhopal meer dan 2.000 mensen werden gedood door gif dat uit de fabriek van union Carbide was ontsnapt. „Union Carbide deelt de zorg van het hof voor gezondheid en welzijn van de overlevenden en onderkent het be lang van onmiddellijke voorlopige hulp", schreef vice-president Rolf To- we in een brief aan Keenan. „Als een verdere betaling van 5 miljoen dollar door Union Carbide snel en effectief aan de slachtoffers van de ramp be schikbaar kan worden gesteld, zijn wij bereid een dergelijke betaling te doen." DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie is niet bereid tot initiatie ven om de onderhandelingen over een internationale suikerovereen komst weer op gang te brengen. Zij heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Nederlandse lid van het Europees Parlement E. Woltjer (socialisten), die zo'n initiatief ge wenst achtte in verband met de zijn inziens „rampzalige situatie" van de wereld-suikermarkt. DEN HAAG (ANP) - Met een landelijk onder steuningscentrum In formatica en Vrouwen is te voorkomen dat in Nederland een grote groep „computer-anal fabeten" ontstaat zoals in de Verenigde Staten, die bovendien voor een groot deel uit vrouwen bestaat. Dit heeft de Emancipa- tieraad donderdag ge steld in een commen taar op het Informatica- Stimuleringsplan van de regering. Vrouwen en meisjes moeten in gelij ke mate als jongens en mannen computers kun nen gebruiken, aldus het advies. Met 'computer-analfa beten' worden de men sen bedoeld die geen ge bruik van deze technolo gie kunnen maken, doordat ze de benodigde 'computer-taal' niet be heersen. Al op de basisschool moeten computers wor den gebruikt bij het on derwijs. Voor huisvrou wen moeten er cursus sen komen onder de noemer Vrouwen Oriën teren zich op Informati ca. Een bijscholingsplan moet worden ontwik keld voor vrouwelijke werknemers in de diver se bedrijfstakken, meent de Emancipatie- raad. Gesignaleerd wordt dat de effecten van automa tisering voor vrouwenar beid tot nu toe groten deels negatief zijn. Veel functies die vooral door vrouwen worden ver vuld zoals typiste, cas- sière, inpakster,verval len door automatise ring. Elders, bijvoor beeld in de gezonds- heidszorg, worden vrou wen verdrongen door mannen die wat oplei ding betreft beter op au tomatisering zijn voor bereid. De werkgevers- en werknemersorganisa ties zijn ervoor verant woordelijk dat ook vrou wen profiteren van de positieve kanten van de informatie-technologie, aldus de Emancipatie- raad. DEN' HAAG (ANP) - Het aandeel \an de vrouwen in de politie in ons land zou in tien jaar tot 25 Procent moeten bedragen. Het beloopt nu een kleine zes pro- rent. Een Landelijke Politie- Emancipatie Commissie dient bet streven ernaar te bewaken. Tot deze twee conclusies kwam donderdag een studieconferen- tle over „De vrouw binnen de Politie-organisatie" op het mi- oisterie van justitie in Den Haag. Minister Korthals Altes zal ze zijn college Rietkerk van binnenlandse zaken opnemen °m ze in het overleg in te bren gen. TOKIO (ANP) - Bescheiden, maar niet onbelangrijk. Zo typeerde pre mier Lubbers donderdag de resulta ten van zijn besprekingen met de Japanse eerste minister Nakasone en een aantal ministers uit het Japanse kabinet. Na de afsluiting van het officiële ge deelte van zijn bezoek aan Japan somde de premier enkele zaken op die naar zijn mening van groot gewicht zijn. - Nederland zal meer haring in Japan mogen invoeren. Lubbers verwacht er geen wonderen van, weet ook nog niet precies om hoeveel haring het gaat, maar denkt aan een verhoging van de export met tenminste tien procent. - Op korte termijn gaan Japanse functionarissen in Nederland onder zoeken hoe de bloembollen die voor de export zijn bestemd worden behan deld. Hiermee kan het pad worden geëffend voor bollenexport naar Ja pan. - Positieve verwachtingen ten aanzien van uitbreiding van het aantal pool- vluchten van de KLM op Japan van drie naar vier keer per week. 1 septem ber beginnen hierover de besprekin gen. - De verzekeringsmaatschappij Natio nale Nederlanden zal vergunning krij gen zich in Japan te vestigen. Het is voor het eerst dat een Europese verze keraar zich op de Japanse markt mag richten. De premier verwacht dat de maatschappij een forse vestiging in Japan zal openen. De balans opmakend kan worden gezegd dat de Japanse regering zich inspant om de verzoeken van Neder landse zijde in positieve zin te beant woorden. Dat bleek ook, volgens Lubbers, uit het feit dat premier Nakasone donder dagavond naar de Nederlandse am bassade kwam om tijdens een ont vangst van premier Lubbers bovenge noemde besluiten nog eens op te sommen. Deze laatste dag van het officiële gedeelte van het bezoek stond de topontmoeting op het programma tussen een delegatie uit het Neder landse bedrijfsleven en de overkoepe lende Japanse werkgeversorganisatie Keidanren. VNO-voorzitter Van Lede zag maar één oplossing voor de problematiek tussen Nederland en Japan: de Japan ners investeren meer overzee en wij verkopen meer aan Japan. Er bestaan talloze mogelijkheden voor beide lan den om dat te doen, zo hield Van Lede zijn gehoor voor, dat bestond uit Japanse grootindustriëlen en tal van topfunctionarissen uit het Nederland se bedrijfsleven. Hij wees op de ideale ligging van Nederland. DEN HAAG (ANP) - De plannen van de Nederlandse regering voor de opslag van radioactief afval wijken niet af van die van de meeste andere landen, zo heeft de directeur van het Internationaal Atoombu reau van de Verenigde Naties (IAEA), Blix, donderdag in Den Haag verklaard. Blix heeft de afgelopen dagen op diverse ministeries besprekingen gevoerd. Het IAEA heeft enige tijd geleden een akkoord gesloten met Ultra Centrifuge Nederland (UCN) in Almelo, dat IAEA-inspecteurs het recht geeft enkele keren per jaar onaangekondigde bezoeken te brengen aan de UCN-verrijkingsin- stallaties om te controleren dat inderdaad sprake is van niet-mili- tair gebruik van kernenergie. Blix zal derhalve ook naar Almelo gaan. De ideeën in de diverse landen over de opslag van - de overigens relatief kleine hoeveelheden - radioactief afval zijn over het algemeen het zelfde, aldus Blix. Over het alge meen laat men het afval enkele tientallen jaren „afkoelen" voordat het, als de straling sterk is vermin derd, in glas wordt gegoten en ondergronds wordt opgeslagen. Blix sprak ook over veiligheids voorschriften en wat hij noemde „het economisch gebruik van kern energie" in vergelijking met de kos ten - en de milieuvervuilende effec ten - van op olie of steenkool werkende krachtcentrales. Slechts krachtcentrales in de onmiddellij ke nabijheid van steenkoolmijnen zijn goedkoper dan kerncentrales. Met commerciële kernreactors is in 3500 reactorjaren geen enkel dode lijk ongeluk gebeurd, aldus Blix. Hij beschikte overigens niet over statistieken die verscheidene lan den omvatten over sterfgevallen aan ziekten die verband houden met radioactieve straling. Blix, die als een van de hoofdtaken van het IAEA het bevorderen van het vreedzaam gebruik van atoom energie noemde, merkte op dat in België, dank zij de vervanging van olie-gestookte krachtstations door kerncentrales, de zwaveldioxyde- verontreiniging is afgenomen van 362.000 ton in 1980 tot 204.000 ton in 1983 en naar verwachting tot 120.000 ton in 1986 terugloopt. v, V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5