HORIZONTAAL VERTICAAL OPLOSSING scallopini en wiener schnitzel PZC/ vrijdagkrant v.p Het casino van Middelkerke ademt nog de sfeer van de jaren twintig. Dit ondanks een toch grondige renovatie zo'n vijf jaar geleden. Eigentijds confort veraangenaamt nu het vertoeven en het open haardvuur in de hal wordt gevoed met gas. Maar verder is het er allemaal als vroeger. De ideale entourage voor gastronomische genoegens en een goede keus van uitgeverij Helios uit Kapellen om er het nieuwste kookboek van meesterkok Roger Demanet feestelijk te presenteren. Witgehandschoende obers, bijgestaan door schuchtere meisjes van de hotelschool in zedig zwart delen zilte hapjes en aperitieven rond. De borrelhapjes zijn op basis van vis, zoals aan de Vlaamse kust mag worden verwacht, betrokken van plaatselijke leveranciers en de slokjes zijn samengesteld uit Belgische likeuren. chanson verjaardagconcert wmmm fruit S w §1 B 2l >|s Inlichtingen: PZC-Vrijdagkrant, Walstraat 56, 4381 EG Vlissingen. Hoe we ook denken over de consumptie van kalfsvlees, zeker als het mestkalveren be treft, een feit is dat dit vlees een bijzondere fijn heid heeft. Het is dan ook kostbaar vlees. Veel van onze vaderlandse pro- duktie wordt uitgevoerd, met name. naar Italië. De Italiaanse gastronoom is een groot kenner van kalfsvlees en stelt er ho ge eisen aan. Hij wenst dat het bijna wit van kleur is. VRIJDAG 19 APRIL 1985 een paar geheimen van de kok Na deze mildstemmende ouverture begeven de gasten voor het banket zich naar de feestzaal waar fraai gedekte tafels in een halfrond staan opgesteld met vrij uitzicht op het podium, waarop straks serveersters, kelners en de witgemutste keukenbrigade zullen paraderen om het waarderend applaus van de eters in ontvangst te nemen. Met als 'piece de résistance' Johan Stollz aan het klavier. Johan Stollz is de alomgekende entertainer van de casino's aan de kust. Wanneer hij als Vlaamse Lee Towers de klanken aanheft van het lied waarmee hij vele jaren geleden de hitlijsten van de BRT aanvoerde gaan in een vlaag van aangename verrassing en herkenning de handen op elkaar. En terwijl het eerste gerecht van het negen gangen tellende menu, 'in kruiden gerookte schaapstongen met lauwe salade en zure room', wordt binnengedragen, amuseren in de aanpalende speelzaal zich vooral goklustige Fransen uit het nabije Département du Nord. Vlaanderen staat bekend om zijn goede kost en de Vlaming is een levensgenieter. Altijd vindt hij wel een excuus om iets te vieren. Nederlanders goede uitzonderingen daargelaten hebben daar wat meer moeite mee. De verschijning van 'De Beste Vlaamse Groente- en Fruitgerechten', het vijfde in de reeks Vlaamse kookboeken van Roger Demanet, is dan ook voldoende aanleiding om tot in de kleine uurtjes uitgebreid te tafelen. Zo worden de schaapstongen gevolgd door een exquise 'Heldere Garnalenbouillon' en gesmoorde Koningsvis (lokale benaming voor zeebarbeel of mul). Een lichtroze tomatensorbet, gesierd met een zachtgroen muntblad vormt het verademingbrengende intermezzo van dit feestmaal. De schepen voor het bedrijfsleven van de stad Nieuwpoort zingt, voordat hij het woord krijgt, de laatste Terneuzen geniet als jazz- stad internationale bekend heid. Dit feit is vooral te danken aan Frank Koulen, die 28 jaar geleden Terneu zen voor het eerst met jazz muziek liet kennismaken. In zijn etablissement 'Por- gy Bess' bracht hij sinds 1957 aan drie generaties Terneuzense en Zeeuws- Vlaamse jeugd een stukje jazzcultuur bij. In 1967 introduceerde hij ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van Porgy als eerste in Nederland en Vlaanderen het verschijnsel New Or- nationale Schelde Jazzfesti val (30 mei t/m 2 juni) staan opnieuw enkele wereld grootheden op het Por gy Bess-podium. Ter gelegenheid van het 28- jarig bestaan van Porgy houdt de Mikro Club Por gy Bess vandaag, vrijdag, een speciaal verjaardagcon cert met de John White's Big Band. De muzikanten komen uit geheel Zeeuwsch-Vlaande- ren, simpeler gezegd: van 'Groe tot in Hulst'. John White's Big Band brengt muziek van o.a. Glenn Mil ler, Duke Ellington, Lex Abel, de laatste tijd legt de leans Streetparade, tevens is hij de grondlegger en geestelijke vader van het 'Schelde Jazzfestival', wat dit jaar voor de 13e maal wordt gehouden. In zijn club bracht hij in de afgelopen 28 jaar een lange rij van groot heden in de jazz voor het voetlicht, zoals: Johny Grif fin, Don Byas, Slide Hamp ton, Cecil Payne, Eddy Boyd, Nelson 'Snap' Wil liams, Jimmy Whiterspoon, Chris Barber, George Pro- bert, Machito, Harry 'Sweets' Edison, Art Blakey, Dutch Swing College Band, Pirn Jacobs, Rita Reys, Je- nice King. Dee Daniels, Ro sa King, Lilian Boutté en vele, vele anderen. Op het komende 13e Inter- Band, steeds meer het ac cent op de 'echte' Big Band- muziek en zijn nummers zo als Windmachine en Trum pet Blues ware uitschieters waarmee de enthousiaste muzikanten hun vrije tijd op muzikale wijze doorbren gen. De laatste successen die de Big Band heeft behaald was op Big Band Festivals in het Belgische Wetteren en in Tessenderlo. Johan de Witte is vrijdag 19 april toevallig ook jarig, re den genoeg dus voor een feestelijk concert met zijn Big Band in een jarig Por gy Bess van jazzvriend Frank Koules. Het concert begint vanavond om 21.00 uur. Toegang 7,50 gulden. Meesterkok Roger Demanet strofen van een Frans chanson met Johan Stollz mee. Dan vangt hij een gesproken loflied aan op de man die het middelpunt vormt van het festijn maar daaraan, bescheiden op de achtergrond, probeert te ontkomen: Roger Demanet, één van de meesterkoks van België en patron van het restaurant De Kogge in Nieuwpoort. Roger Demanet heeft veel gedaan om de Vlaamse keuken in ere te herstellen. Het is mede aan hem te danken dat er op dit moment zo'n grote belangstelling is voor produkten van eigen streek en de verwerking ervan in gerechten die voor die van de klassieke keuken niet onderdoen. De waarde van zijn werk ligt misschien vooral in de wijze waarop hij het compromis tot stand bracht tussen de robuuste streekkeuken van vroeger en de verfijning die de klassieke keuken kenmerkt. Vaak stellen kookboeken teleur door de klakkeloze overname van recepten compleet met alle tekortkomingen die er tijdens de overdrachtestafette aan zijn gaan kleven. Roger Demanet heeft die recepten tot de basis teruggebracht. 'De Beste Vlaamse Groente- en Fruitgerechten' bevat een keur aan smakelijke en gezonde gerechten, waarvan er vele aan de vergetelheid zijn ontrukt. Een aantal bereidingswijzen zullen de huisvrouw en huisman wellicht onbekend zijn, zoals de groentepurees. Ze zijn ontleend aan de fijne keuken, evenals de groentebroodjes, die kleurrijke garnituren die vlees- en visgerechten kunnen vervolmaken. Zonder daar nu prat op te gaan, onthult Demanet in zijn boek een paar 'geheimen van de kok'. De lezer kan daarmee zijn voordeel doen. „We gooien vaak te veel weg van onze mooie groenten", merkt de Nieuwpoortse chef ergens op. Hij geeft als voorbeeld het groen van de bloemkool dat weinigen thuis zullen gebruiken, maar dat uitstekend geschikt is om met bijvoorbeeld aardappelen te worden gepureerd om tenslotte extra smaak te geven aan een gegratineerde schotel. Als de schepen van Nieuwpoort Demanet in het zonnetje heeft gezet, haalt oud-BRT-man Jan Lambin vervolgens Demanets co-auteur Julien van Remoortere voor het voetlicht. In een vlot interview dat de radio-vakman verraadt, ontlokt hij hem het nieuws dat het duo Demanet-Remoortere een 'Dictionaire van de Vlaamse Keuken' aan het voorbereiden is. Julien vertelt hoe de samenwerking met Demanet iedere keer weer tot een lezenswaardige gids voor de keuken leidt. Wat Roger bekokstooft, brengt Julien onder woorden. Met gevolg dat alle boeken uit de 'Beste Vlaamse'-serie zijn gelardeerd met wetenswaardigheden over de gebezigde produkten, nuttige tabellen over voedingswaarden en verkrijgbaarheid in de verschillende seizoenen en met een portie humor. Van Demanet mogen we verwachten dat hij het niet bij de tot nu toe verschenen boeken zal laten. Het verzamelen van oude of streekeigene recepten is hem tot een tweede natuur geworden. Mét het koken en het beheer over zijn restaurant heeft hij het zó druk gekregen dat hij zijn zomerwoning op Walcheren en de zeiltochtjes op het Veerse Meer er aan heeft moeten geven. De Beste Vlaamse Groente- en Fruitgerechten, Bereid door meesterkok Roger Demanet en geserveerd door Julien van Remoortere. Uitgeverij Helios, Kapellen, ISBN 90 333 0044 3 R1EN VAN REEMS de kIt kaart Fruit neemt in de keuken een steeds belangrijker plaats is. Het is een onmisbaar ele ment op het menu. Rijk aan vitaminen en met een door gaans lage caloriew aarde. Ne derland is vanouds een bekend fruitland. De laatste jaren ech ter lijkt het alsof de consument geen genoegen meer wil nemen met uitsluitend het vaderland se fruitaanbod. Reizen naar verre streken hebben de ken nismaking met exotische pro dukten vergemakkelijkt. En de uitdrukking 'wat de boer niet kent, eet-ie niet' gaat gelukkig niet meer op. Ook de komst van steeds meer buitenlanders is de variatie in de fruitvoorziening ten goede gekomen. Niet alleen in de grote steden koop je nu Indonesische en Surinaamse vruchten maar ook de groenteboer in de provin cie heeft zijn assortiment in die richting verruimd. Wat vroeger uitsluitend in blik verkrijgbaar was, is nu ook in verse staat ter beschikking gekomen. Daarnaast is helaas echter de variatie in Nederlands fruit da nig verminderd. Uit oogpunt van economische rentabiliteit zijn nog al wat oude fruitrassen 'afgeschaft'. Een voorbeeld is de sterappel die twintig jaar gele den nog heel gewoon was, maar nu een bijzonderheid. Vaders en moeders van nu herinneren zich ongetwijfeld hoe ze als kind zo'n sterappeltje mee naar school kregen. Je poetste dat dan met je mouw tot het glom als een spiegel. Vruchten als het sterap peltje zijn commercieel niet meer aantrekkelijk. In een aan tal gevallen is de lage opbrengst reden om met de teelt te stop pen, daarnaast moet de oorzaak worden gezocht in een verande ring van consumentensmaak. Gelukkig is het gevaar dat een aantal oude fruitrassen dreig den te verdwijnen tijdig inge zien. Op heel kleine schaal zie je ze opnieuw geteeld worden door liefhebbers die nostalgisch te rugdenken aan het vroegere aanbod van Nederlandse ap pels, dat niet alleen de uitstal ling bij de groenteman tot een lust voor het oog maakte maar ook het landschap verrijkte. De bescheiden terugkeer van het sterappeltje wordt daarbij in de hand gewerkt door de waarde die dit appeltje heeft voor de restaurateur. Bij koken kleurt de sterappel mooi rood en door dat kleur en compositie een belangrijke rol zijn gaan spelen in de gastronomie, maakt dat deze vrucht tot een gewild culi nair produkt. Wie meer over fruit wil weten raadplege het pas verschenen Spectrum kwartaalboek 'Fruit uit alle windstreken', samenge steld door Dick Pijpers, Jac. G. Constant en Kees Jansen. Fruit Zo'n vierhonderd vruchten uit de hele wereld worden in dit fraai geïllustreerde werk voorge steld met vermeldenswaardig heden over herkomst, smaak, gebruik, voedingswaarde en toepassing. Hoewel 'Fruit uit alle windstreken' geen echt kookboek is maar een natuur- gids en vooral ook een consu- mentenwijzer, bevat het als pa perback uitgevoerde boek toch een aantal recepten, waarvan we er hier enkele laten volgen. Crèmesoep van avocado Ingrediënten: 2 grote, rijpe avo cado's, 1 liter kippebouillon, 40 gram boter, 30 gram bloem, 1 eierdooier, 4 eetlepels room, zout, vers gemalen peper. Bereidingswijze: avocado's schillen, halveren en van hun pit ontdoen. Het vruchtvlees door een zeef wrijven. Bouillon aan de kook brengen. Boter smelten en met de bloem tot een egale massa roeren en beetje voor beetje de warme bouillon er bij gieten tot een gebonden soep is ontstaan. Voeg hieraan de avocadopuree toe en breng de soep op smaak met peper en zout. Meng de eierdooier en de room met ongeveer 3 eetlepels hete soep en giet dit mengsel onder voortdurend roeren bij de rest van de soep. Vóór het opdie nen kan eventueel een derde avocado in stukjes aan de soep worden toegevoegd. Schotel van witlof en banaan Ingrediënten: 5 kleine bakbana nen, 8 struikjes witloof, 8 plak ken gekookte ham, 1xh deciliter kaassaus. Bereiding: maak het witlof schoon, kook het in water met wat zout gaar en laat de groente uitlekken. Leg op iedere plak ham een struikje witloof en een in de lengte geschilde en gehal veerde banaan. Wikkel de ham om de vruchten en groenten en leg de plakjes in een beboterde, vuurvaste schaal. Er bovenop kan eventueel nog wat in plak jes gesneden banaan worden ge legd. Giet de kaassaus over het gerecht en plaats het gedurende een half uur in een vrij warme oven. De laatste tien minuten deksel van de schotel nemen. 'Fruit uit alle windstreken', Uitgeve rij Het Spectrum BV ISBN 90 274 9022 8, tot 15 mei a.s. f 29,90, daarna f 39,90. RIEN VAN REEMS 1 vrucht; 7 smakelijke vis; 13 smaad, schande; 14 veer kracht; 16 rangtelwoord; 17 hemellichaam; 18 verdicht verhaal; 20 gemalen produkt; 21 sierplant; 23 laagtij; 25 biljartstok; 26 vocht in vruchten; 28 per adres (afk.l; 29 ontvangtoestel; 31 woonschip; 33 verworpeling (fig.); 35 gestold vleesnat; 36 aan iets vastzittend; 37 persoonsaandui ding; 38 muzieknoot; 40 bloeiwijze; 42 met name (afk.l; 43 scheepsvloer; 45 licht verteerbare spijs; 47 buiten gevaar; 48 overschot; 49 weide in het hooggebergte; 51 keurig: 52 landbouwwerktuig; 54 soort paard; 56 uiting van kou; 51 dichting v.e. weefsel; 59 kussenovertrek; 60 knaagdier; 62 uitspansel; 64 zwaardwalvis; 65 heilig boek; 66 paardeslee; 67 drank; 69 al te goed persoon; 70 regiment infanterie (afk.l; 72 loon; 76 Europeaan; 79 mannetjeskat; 80 voorgebergte; 82 in elkaar; 84 tovergodin; 85 welriekende soort van gomhars; 86 bewoner van Groenland; 87 identiek. 1 kruiderij; 2 boomloot; 3 niet-deskundige; 4 ijzerhoudende grond; 5 bijwoord; 6 voorstander v.e. volksregering; 8 ten bedrage van; 9 belemmering (fig.); 10 heiplant; 11 lofdicht; 12 hulpmiddel bij het eerste rekenonderwijs; 14 zeevis; 15 vaatwerk; 18 mannelijk dier; 19 muurholte; 21 vogel; 22 zoogdier; 24 monnik van zekere orde; 25 waterkoud; 21 dakbedekking; 28 beroep; 30 aanwijzend vnw.; 31 bontge kleurde papegaai; 32 voertuig; 34 teken van de dierenriem; 39 muziekinstrument; 41 ligplaats voor schepen; 43 projec tieplaatje; 44 gezichtseinder; 45 schrijfgerei; 46 hoofddeksel; 50 bederfwerend middel voor wonden; 53 kleefmiddel; 54 insekt; 55 korte kous; 56 drinkgelegenheid; 57 zeilvaartuig; 58 door, met (Latijn); 60 niet massief; 61 afgescheurd stukje papier; 63 strikje; 65 uiting van genegenheid; 68 gedwee; 69 vreemde titel; 71 zwarte vogel; 73 zonder moed; 74 sierlijk dier; 75 karakter; 77 hectogram; 78 gesteente; 80 voorste ronding van de onderkaak; 81 vlaktemaat; 83 deel van de dag (afk.); 85 vorm van mij. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes 6, 87, 50, 36, 7, 72, 40, 63, 16, 13 en 59, 39, 41, 75, 48, 25, 49,1,86, 71? Schrijf uitsluitend de twee sleutelwoorden op een briefkaart en zorg ervoor dat uw oplossing uiterlijk woensdagmorgen in het bezit is van: k Puzzelredactie PZC-Vrijdagkrant, Postbus 466, 4380 AL Vlissingen, Vermeld uw naam, adres en woonplaats. Voor deze wekelijkse Vrijdagpuzzel stelt de PZC ditmaal de volgende prijzen beschikbaar: 3 exemplaren van het prachtboek 'De Zeeuws-Vlaamse kustvlakte' (uitgave Den Boer/Lannooy), winkelwaarde 49,50. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-Vrijdagkrant van volgende week. Vrijdagpuzzel 12 april bliksem-meikers los— d ier pd al-zot-po la ar r-menie-m os re-idee-pias-ki avenue-d-satire deken-hel-nadir yl-t-bacil-f-eg s-e-relatie-l-e witkuif-obelisk e-s-geweten-p-e eb-k-ratel-p-eï ultra-sos - lente wyting-n - talaar tv spil-demi pi je k-lepel-k pj er ra-sok-oa ee aap-p-boa emissie-eminent N Oh p w 5D» a W ■O O :E?cu Oü -gw cö G V c S-4 o. OJ X -4-> Q 3 W ^CQ cn o S N <L> <L> <D Q 1-3 5 -o jg 5 g5 'r~* OS CM p W cö ctf aJ ^C£\V. 4-5^5-; W CO SS s G h CQ •*-! f- CS ■o >5 c c V ££0 c hh N cö 7 w G <L> b£ C Czl 'Z? ai <D -o tri 'G G Q O Êt r? o -O. QJ ■7* <L> - o Vt/ CLZ Q) 'r1 a_) S— q sqüai> Het allerbeste vlees van mest kalveren bevindt zich in dat deel van de achterbout, dat door de slager met de benaming 'ronde fricandeau' wordt beti teld. Als hij dat stuk zorgvuldig heeft ontvliesd kan hij er uiterst dunne, gelijkmatige plakjes van snijden - de schnitzels. Een goe de slager is in staat om feilloos een heel stel schnitzels uit te snijden die allemaal hetzelfde l gewicht hebben. Zestig gram per stuk is ideaal. Met de platte kant van zijn grote mes klopt de slager nu dat plakje vlees heel dun uit. Het wordt bijna twee keer zo groot en is hoogstens zo'n drie milli meter dik. Pas dan verdient het de Italiaanse naam scallopine. Italiaanse koks adoreren dit vlees bijna, en weten het op de meest voortreffelijke wijze toe te bereiden. Het is dan ook een sprookje dat de Wiener Schnit zel voor het eerst in de Oosten rijkse hoofdstad werd gebak ken. Nee, dat was in Milaan. Er is overigens een groot ver schil tussen de manier waarop een Oostenrijkse en een Ita liaanse kok hun schnitzels pa neren. De Wener doet dat met zijn geliefde droge broodkrui meltjes, de Semmelbrösel, en een flinke hoeveelheid ei. Dat vormt een tamelijk dik laagje om het vlees. Italiaanse koks bestuiven het vlees hooguit met een klein beetje bloem. En dat is lang niet voor elk recept nodig. Maar we hadden het over Ita liaanse schnitzels, scallopini dus. Die kunnen tijdens de be- 4- reiding op de meest verschillen de manieren een extra smaakje meekrijgen. Het bakproces duurt hoogstens een paar minu ten, maar in die korte tijd moet een heleboel gebeuren. Er gaat een scheutje wijn bij de hete boter bijvoorbeeld. Soms is dat Marsala, een zware, zoete wijn uit Sicilië. Een andere keer be druppelt de kok het vlees met citroensap. Vaak ook spelen 1mum mi uw»om iwi.mini iw kruiden een rol bij de bereiding. Dat kan peterselie zijn, maar heel geliefd is de combinatie met salieblaadjes. Nu niet bepaald een kruid waar wij in Nederland zo mee weglo pen. Het heeft veel goede eigen schappen ongetwijfeld, en vroe ger was het bijzonder geliefd. Salie werkt slijm-oplossend on dermeer, en daarom dronken onze voorouders in het kille Wat springt daar in mijn mort Kalveren, koeien en herdeii gen samen. Een partituur het jaar 1542 (gemeentelijke bliotheek, Kamerijk). jaargetijde voor het slapen gaan graag saliemelk. De enige herin nering die wij daar nog van over hebben is de denigrerende bena ming 'Jan Salie'. In Italië zijn ze niet zo onverstandig. Daar waarderen ze de sterke geur van dit kruid en combineren ze het graag met allerlei vleesgerech ten. 'Soltare in bocca' betekent 'in de mond springen'. 'Saltimboc- ca' is de beeldende naam die Italianen geven aan een heerl ke kalfsschnitzel met salie1 een plakje rauwe, gerookteR maham. Het blaadje en plakje kunnen het best meti prikkertje worden vastgeii Pas tijdens het bakken hoe het vlees met wat zout en pep te worden bestrooid. Lang»1 alle koks paneren voor diU recht de scallopini, somiWS1 van hen maken het vlees tot ei rolletje en prikken dat val Ieder doet het op zijn eig» wijze. Maar het result»1 springt ons inderdaad in mond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 46