het weer Dijkman bij de PPR Bussen naar luchthavens in België door actie verkeersleiders Schiphol Nederland en Spanje werken samen in militaire indus RENOVATIE 1 OPRUIMING Palestijnse kampen Beiroet afgegrendeld 10,- ZUID-AFRIKA BLIJFT SWAPO WEREN SCHOENENHUIS FEENSTRA'S P2C/binnen-buiten land in zeeland Scholten Blanke in brand gestoken in Uitenhage SJUTEN OVERWINNAARS Onderhandelaars in Genève dinsdag met reces Cubanen i AND A A G AANKONDIGING COLLECTIEF ONTSLAG Vandaag Hoog water Laag water Nautisch bericht Vooruitzichten TIEN GULDEN (RIJDAG 19 APRIL 1985 Van Aardenne: geen extra steun Van der Giessen )EN HAAG (ANP) - De directie van de werf Van der Giessen-de Noord zal vandaag, vrijdag. Ie enkele dagen uitgestelde voormelding voor het collectief ontslag van 1.200 personeelsle- len van de nieuwbouwafdeling indienen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Algemeen lirecteur ir. D. van Dort heeft dat donderdag in Den Haag verklaard na afloop van het beraad iver de werf tussen de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken en minister Van lardenne. van de minister, dat in grote lijnen wordt gedeeld door de regeringspar tijen CDA en VVD, acht hij het vorige week vrijdag door hem gepresenteer de overlevingsplan nog steeds de beste oplossing. Dat plan houdt in dat de nieuwbouw afdeling van de werf na het ontslag van de 1.200 personeelsleden nog uit ruim 200 man zal bestaan. Daarmee olgens Van Dort heeft het overleg ten uitzicht gebracht op een betere eunregeling voor Van der Giessen. ij concludeert uit de antwoorden die minister op vragen van commissie den gaf dat van het rijk niet meer te trwachten is dan 20 miljoen gulden, in week geleden stelde de minister it bedrag voor 1986 in het vooruit- icht. De totale steun over 1985 en komt hiermee op 45 miljoen lilden. Het overlevingsplan van de erf kost ongeveer honderd miljoen ruiden. woordvoerders van de bonden jonden zich teleurgesteld over de joop van het overleg, dat in aanwe- igheid van honderden werknemers an de werf in de Ridderzaal werd ehouden. lestuurder Stehmann van de Indus- riebond FNV achtte de kans klein het massa-ontslag kan worden voorkomen. „Samen met de directie zullen we ons best doen om toch alternatieve plannen bij de minister in te dienen", aldus Stehmann. Volgens directeur Van Dort hebben de discussies van donderdag in Den Haag andermaal aangetoond hoe moeilijk de situatie in de scheeps- nieuwbouw is. Gezien het standpunt 5e afgelopen twee dagen zijn alweer te eerste vlinders gesignaleerd. Nou Men ze niet bepaald het juiste nament gekozen om de wereld te taan verkennen, want er is morgen telangrijk kouder weer op komst. Vandaag echter kunnen zij en ook wij log genieten van mooi lenteweer. Na iet optrekken van de mist komen er neer flinke zonnige perioden voor. Vanmiddag wordt het 17 graden. Het lagedrukgebied, wat dit fraaie weer irengt, laat ons helaas na vandaag in Ie steek. Het beweegt naar het oosten m neemt in betekenis af. Bij Schot and is inmiddels een lagedrukgebied ot ontwikkeling gekomen, die over de Voordzee naar Zuid-Scandinavië rekt. Achter het lagedrukgebied iroomt met een noordelijke wind toude lucht naar onze omgeving. De toude lucht bereikt ons de komende lacht of ochtend. Het weekeinde zal iaarom evenals het vorige minder i(mgenaam zijn. Vrijdag 19 april Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge O.scheldemond Bruinisse Zaterdag 20 apri vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Oscheldemond Bruinisse uur cm uur cm 2.32 220 14.51 228 2.57 241 15.15 248 3.18 151 16.31 163 3.39 251 16.03 262 4.23 180 16.37 196 3.00 153 15.20 169 4.55 196 17.15 214 (n.m. 7.22) 3.01 234 15.21 235 3.26 256 15.45 255 3.58 161 17.02 166 4.12 264 16.34 268 4.54 191 17.08 199 3.30 161 15.50 173 5.30 203 17.50 216 Vrijdag 19 april vussingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge O.scheldemond Bruinisse Zaterdag z Gissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge O.scheldemond Bruinisse uur 9.07 9.40 9.41 10.07 10.01 9.20 10.30 Zaterdag 20 april ""O"1-g 4Q 10.11 10.12 10.39 10.29 9.50 11.05 cm uur cm 221 21.12 199 232 21.46 212 178 21.48 153 253 22.10 233 199 22.10 176 153 21.30 130 205 22.45 182 226 21.43 207 237 22.18 219 177 22.19 157 258 22.43 240 200 22.40 180 154 22.00 136 206 23.20 188 (Slot van pagina 1) weten van een partij, die zich expliciet beroept op het evangelie als uitgangs punt van politiek handelen. Met zijn stap schrijft Dijkman parle mentaire geschiedenis. Nog nimmer trad een kamerlid uit een fractie tmet behoud van zetel) om zich in dezelfde zittingsperiode nog bij een andere partij aan te sluiten. In een verklaring in de Kamer merk te EVP-kamerlid Cathy Ubels op dat „de basis voor verdere samenwer king" met het nu als eenling operen- de kamerlid Scholten is weggevallen. Naar aanleiding van het jongste EVP- congres zei Scholten dat hij niet meer wilde praten met de EVP over een fusie, omdat de evangelische partij de deur voor samenwerking met de CPN op een kier had gezet. Volgens Scholten zijn vele progressie ve christenen nog op zoek naar „een betrouwbaar politiek onderdak". De gesprekken met de PvdA gaan verder, waarbij de belangrijkste vraag is of in de grote socialistische partij ruimte is voor „levensbeschouwelijke vraag stukken", aldus Scholten. Hij sloot niet uit dat hij tot aan de eerstkomen de verkiezingen als eenling in de Kamer blijft. „De anti-revolutionaire richting is als éénmansfractie begon nen. Het kan zijn dat het ook zo eindigt", meent hij. hoopt Van Dort voldoende handvaar digheid en know-how in huis te hou den om bij kerend tij weer te kunnen meedoen. Hij verwacht in 1988 een opleving van de markt voor middel grote schepen. Het realiseren van een alternatief overlevingsplan (het te rugbrengen van het personeelsbe stand met ongeveer 400 man, invoe ring van een 30-urige werkweek te gen de inlevering van tien procent loon) acht Van Dort niet haalbaar, gezien het verloop van het beraad met minister Van Aardenne. Van Aardenne verklaarde dat er bud gettair geen ruimte is om tot extra steunverlening aan Van der Giessen over te gaan. Bovendien zou er dan sprake zijn van specifieke bedrijfs steun waar een Kamermeerderheid blijkens de RSV-debatten geen voor stander van is. Extra financiële steun zou volgens de bewindsman ook een onverantwoorde besteding zijn van overheidsgelden. Hij baseerde dit op de sombere prog noses die het onderzoeksbureau McKinsey ook ten aanzien van de nieuwbouwactiviteiten van de Krim- pense werf in een rapport heeft neer gelegd. De conclusies van McKinsey over de toekomst van Van der Gies sen en de eventueel benodigde overle- vingssteun worden overigens door de directie van de werf niet gedeeld. De Tweede-Kamercommissie voor economische zaken zal het overleg met de minister dinsdag voortzetten. De bewindsman zal nog een aantal vragen van commissieleden beant woorden. Mogelijk kan dan ook ge sproken worden over alternatieve plannen, die de staf van de werf samen met ondernemingsraad en vakbonden proberen op te stellen. Van Aardenne toonde zich bereid bij het maken van deze plannen ambte lijke steun te verlenen. Wind: draaiend naar zuidwest 2 tot 3, tanavond toenemend 3 tot 4, zicht: terst slecht, in de middag verbeterend naar matig, temperatuur kustwater: 8 graden, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golfhoogte monding Scheldes: minder ian een halve meter. Werknemers van de scheepwerf Van der Giessen-de Noord trokken gisteren in een demonstratieve optocht naar het Binnenhof. Voor het weekeinde; zoals eerder gezegd belangrijk kouder weer. Zater dagochtend veel bewolking en moge- wat regen. Daarna wisselend be wolkt en kans op een bui. Middagtem- peratuur dalend naar 11 graden. De wind neemt toe tot vrij krachtig uit noordelijke richting. Voor maandag en dinsdag: de noord- circulatie blijft gehandhaafd. Wisse lend bewolkt en kans op een bui. Houd met een middagtemperatuur van ongeveer 10 graden. ZON EN MAAN taterdag 20 april Nieuwe maan 06.22 ^on op 06.33 onder 20.46 Maan 0p 06.50 onder 21.11 SCHIPHOL (ANP) - De Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS, Martinair en enkele kleine Britse maatschappijen hebben donderdagavond hun passa giers met bussen van Schiphol naar de luchthavens van Oostende, Antwerpen en Brussel vervoerd we gens de grote vertragingen door de acties van de verkeersleiders. Op Schiphol meldde gisteren voor de derde achtereen volgende dag bijna de helft van de verkeersleiders zich 'ziek'. Rond negen uur donderdagavond waren er in totaal 160 inkomende en uitgaande vluchten op een totaal van 450 geannuleerd, aldus een woordvoerder van de luchthaven. De vertragingen waren in de loop van de avond teruggelopen tot gemiddeld een a anderhalf uur. Eerder op de dag waren de vertragingen opgelopen tot gemiddeld 2 tot 3 uur. Mede door de mist waren enkele binnenkomende vliegtuigen echter zelfs 7 tot 8 uur te laat. Het is nog niet bekend of de verkeersleiders vandaag weer actie zullen voeren. Het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag denkt nog niet aan maatregelen tegen de actievoeren de verkeersleiders. De luchthaven Schiphol en luchtvaartmaatschappijen als de KLM hebben minister Smit-Kroes nog niet officieel benaderd, maar hun ongerustheid is wel duidelijk op het departement doorgeklonken, aldus een woordvoerster. In contacten wordt vooral gewezen op de schade die wordt geleden. De luchthaven raamt de schade op enkele tienduizenden guldens per dag. Minister van defensie De Ruiter met naast hem zijn Spaanse collega nemen voor het Spaanse legerhoofdkwartier in Madrid een troependefilé af. Van onze correspondent) MADRID - Minister van defensie De Ruiter heeft donderdag in Madrid een bilaterale overeenkomst met Spanje ondertekend, waarbij beide landen zich verbinden tot militaire samenwerking. De overeenkomst beoogt onder meer het uitwisselen van technologische kennis en het bevorderen van de samenwerking van de militaire industrie in beide landen gedurende de komende tien jaar. Spanje heeft zich bij het akkoord vastgelegd de militaire gegevens die uit het samenwerkingsverband voort vloeien niet aan derde landen te ver- UITENHAGE (Reuter) - Een blanke man is donderdag in het Zuidafri- kaanse Uitenhage gewond, nadat hij door een menigte zwarten in brand was gestoken. Dat heeft de politie bekendgemaakt. Volgens een bericht van Zuidafri- kaanse persbureau SAPA werd de man uit zijn auto gesleurd en met benzine overgoten. Ook donderdag waren er rellen in de oostelijke Kaapprovincie. De politie zei dat twee lijken van in brand gestoken zwarten waren gevonden bij Port Elizabeth. strekken zonder toestemming van Ne derland. Zo'n kwestie leidde vorig jaar tot wrijving tussen de Verenigde Sta ten en Spanje, omdat Spanje weiger de deze voorschriften te onderschrij ven. Deze zijn bedoeld om te voorko- (Advertentie I I I I I I I I I I I I I I I Koopcentr. Groenendijk I Vlissingen damesschoenen nu voor u leest het goed men dat hooggekwalificeerde militai re kennis toegepast wordt op niet- militaire produkten en aan derde lan den wordt doorverkocht. In de getekende raamovereenkomst wordt niet gesproken over concrete projecten. Politieke waarnemers hechten veel meer belang aan het politieke signaal dat Spanje met de ondertekening heeft afgegeven on danks het feit dat het nog geen geïnte greerd onderdeel uitmaakt van de militaire structuur van de NAVO, laat het zien bereid te zijn zich nauw bij de Europese NAVO-partners te willen aansluiten. Dergelijke raamovereenkomsten heeft Spanje ook al gesloten met West-Duitsland. Groot-Brittannië, Frankrijk, Griekenland en Italië. GENÈVE (UPI/AP) - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben donderdag bekendgemaakt dat hun wapenonderhandelaars in Genève komende dinsdag voor vijf weken met reces zullen gaan. De onderbre king zal worden benut om rugge spraak te houden met het thuisfront en voor het ontvangen van nieuwe instructies. De tweede ronde zal 30 mei beginnen. De eerste gespreksronde zal dinsdag worden afgesloten met een vergade ring van de voltallige delegaties. 1 BEIROET (RTR/DPA/ UPI) - De woensdag af getreden doch nog fun gerende .Libanese pre mier Rashid Karami is donderdag voor beraad over de regeringscrisis naar Syrië gereisd. Ka rami, een soennitische moslem - de premier in Libanon moet volgens de grondwet een soen niet zijn - trad af nadat de soennitische Moera- bitun-militie in West- Beiroet in felle gevech ten met rivaliserende milities het onderspit had gedolven. In dinsdag uitgebroken straatgevechten, waarin zeker 35 doden en 170 gewonden vielen, had de Moerabitun het moeten opnemen tegen de Amal-militie van sji'iti- sche moslems en de Druzische PSP, maar de soennieten zouden steun hebben gekregen van Palestijnse strij ders. Honderden zwaarbewa pende sji'itische over winnaars grendelden donderdag de Palestijn se vluchtelingenkam pen Borj al Barajneh en Sabra en Chatilla af. Dit vormde een nieuwe aan wijzing dat Syrische wil om PLO-leider Jasser Arafat een nieuwe machtsbasis in Beiroet te ontzeggen een be langrijke factor achter de jongste gevechten kan zijn geweest. Het Libanese leger, dat de kampen gewoonlijk bewaakt was in geen velden of wegen te zien. Politie viel ook niet te zien. Strategische pun ten werden ingenomen door Amal en PSP, die ook samen met andere linkse groepen een spe ciale eenheid van 400 tot 500 man begonnen te vormen om leger en poli tie te helpen de situatie in West-Beiroet in de hand te kunnen houden. Donderdag was het be trekkelijk rustig in West-Beiroet. Een wezenlijk anders samengesteld kabinet is volgens waarnemers overigens niet te ver wachten. Syrië zou vol gens onbevestigde be richten pogen Karami ertoe te bewegen zijn aftreden weer ongedaan te maken. Hij vormde zijn „regering van na tionale eenheid" krap een jaar geleden juist onder aandrang en met steun van Syrië. Waar schijnlijk komen er al leen een paar nieuwe ministers bij, aldus de waarnemers. Interimregering in Namibië KAAPSTAD (GPD/RTR/UPI) - De pre sident van Zuid-Afrika, Pieter W. Botha, heeft donderdag bekendge maakt dat Zuid-Afrika een interim regering met beperkte bevoegdheden installeert in Namibië. De volksbe vrijdingsbeweging Swapo is echter uit deze regering geweerd. Botha zei dat Zuid-Afrika de zeggen schap over de defensie en de buiten landse zaken van Namibië zou behou den en met de Verenigde Naties zou blijven onderhandelen over onafhan kelijkheid. Het voorstel voor het vormen van een interim-regering werd Botha vorige 1 maand aangeboden door de zes Nami- bische politieke partijen, die samen de zogeheten Veelpartijen-conferentie (de Multi-Party Conference, de MPC) vormen. De enige door de Verenigde Naties erkende vertegenwoordiging van de Namibische bevolking, de Swapo maakt evenwel geen deel uit deze MPC. De Swapo voert al jaren een gewapende strijd vanuit het buur land Angola voor de onafhankelijke- heid van Namibië. De zes partijen hebben vorig jaar wel overleg gevoerd met de Swapo maar tot een regeling kwam het toen niet. Sindsdien heeeft de Swapo elke uitnodiging van de kant van Zuid-Afrika en de Veelpartij en-conferentie om te praten over de toekomst van Namibië van de hand gewezen. In zijn rede benadrukte Botha op nieuw, dat een eventuele onafhanke lijkheid van Namibië gekoppeld is aan een regeling over de aanwezig heid van ongeveer 35.000 Cubaanse militairen in Angola. Tot op heden heeft Angola geweigerd deze Cubaanse steuntroepen naar huis te sturen, terwijl Zuid-Afrika steeds heeft gezegd, dat zij medewer king aan VN-resolutie 435 over de I onafhankelijkheid van Namibiëver- bindt aan dit vertrek. Volgens Botha is de vorming van een tussenregering in Namibië Zuid-Afri ka's bijdrage aan een definitieve rege ling van de al jaren slepende Namibi sche kwestie. In dat verband wees Botha ook op het vertrek van de laatste 450 Zuidafrikaanse militairen, woensdag, die zich nog op Angolees grondgebied bevonden om daar bases van de Namibische bevrijdingsorgani satie Swapo te vernietigen. Botha zei, dat het gebaar van de Zuidafrikaanse regering naar een ze kere autonomie van Namibië gezien moet worden in het licht van haar recente gesprekken met Angola, de Swapo en de Verenigde Staten over de terugtrekking van de Cubanen. Het Europees Parlement heeft don derdag voor het eerst opgeroepen tot sancties tegen Zuid-Afrika. Het Par lement veroordeelde in drie resolu ties het optreden van de Zuidafri kaanse regering tijdens recente ras- senonlusten in Uytenhage. Aan het apartheidsbeleid dient een onmid dellijk einde te worden gemaakt en politieke gevangenen moeten wor den vrijgelaten, zegt het Parlement. PZCfi Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- ti'm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. ab.rek. Middelburg. PZC Advertentietarieven 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3