OUROPERATORS BOEKEN NIEUWE lESTEMMINGEN lanzarote onbekende canarische parel PZC/ vrijdagkrant manneke pis nostalgie toegetakeld IJDAG 19 APRIL 1985 Te gaan van de zomer V naar Griekenland. :nminste, dat rwachten de grote isorganisaties. Spanje ijft voor kantievierend derland nog altijd de langrijkste stemming, maar riekenland loopt enderogen in op het lor de jaren heen zo ipulaire Iberische hriereiland. Zoals een sider dat op de ikbeurs „Tour '84" tdrukte: „Heel •iekenland is door de erderlandse uroperators gestroopt. Ik heb de druk dat onderhand op le beschikbare bedden slag is gelegd", ede zomerreisprogramma's n de Nederlandse sorganisaties doorbladert, zal getwijfeld tot dezelfde nclusie komen. Geen iiroperator of hij meldt vol lts dat er „nieuwe stemmingen" zijn gevonden Kreta, Kos, Rhodos of welk ieks eiland dan ook. De ijzen verschillen bovendien merkelijk weinig met die van lanje. Gevolg van het feit dat Spaanse hoteleigenaren gere prijzen zijn gaan rekenen, terwijl de Griekse dden zelfs een ietsje edkoper zijn geworden, ider opmerkelijk nieuws is er tde tourprogramma's niet te stilleren, of het moet de komst zijn van eilanden als rsica en Cyprus, die zich in afgelopen jaar opeens in een weldige belangstelling van de iderlandse reizeninkopers ichten verheugen. Ook daar n verbazend veel bedden ïgekocht", omdat het „best as zo zou kunnen zijn" dat de iderlandse toerist de mende zomer weer eens „iets euws" wil. 'dat inderdaat zo is, daar zijn lts de meest gewiekste luroperators het niet over Ins. Hetgeen wel blijkt uit het lleid ten aanzien van Spanje, ïdanks hogere prijzen, idanks ook de stevige ncurrentie van Griekenland, eft de Nederlandse toerist nog loit uit zoveel „Spaanse" ogelijkheden kunnen kiezen >nu: ruim duizend. „Je kan ioit weten", zullen de menstellers van de isprogramma's hebben dacht. ikijken we de verschillende reisprogramma's wat nader, dan vallen bij Holland International de twee nieuwe charterbestemmingen op West-Kreta op, plus enkele reizen naar „nieuwe" eilanden. Jersey is terug van weggeweest en vrij apart is de mogelijkheid om een zonnevakantie door te brengen in het Turkse Kusadasi. Verder een gecombineerde stedentrip naar Istanboel en Athene, een cruise langs de havens van de Middelandse Zee en een cruise over de Nijl. Ook Hotelplan brengt zijn cliënten naar bekende en minder bekende eilanden in Griekenland. Nieuw is het eiland Lanzerote (Spanje) en Bulgarije. Neckermann heeft het meer gezocht in een forse uitbreiding van de al bestaande bestemming. Veel Het parthenon van Athene. Griekenland is zeer populair als vakantiebestemming. griekenland in trek bij vakantieganger middenklasse-motels op - alweer - een paar Griekse eilanden. Voor de kampeerenthousiasten is Istrië (Joegoslavië) van belang, waar ruimte werd geserveerd op één van de modernste en best uitgeruste campings van dat land. Lanzarote duikt eveneens op in het programma van Evenementenreizen. Ook Cyprus is nieuw, plus een achtdaagse „klassieke" rondreis vanuit Athene met Nederlandse reisleiding. Klassiek zou je ook de rondreis kunnen noemen die Isropa Reizen organiseert door Egypte. Verder biedt dit bureau een scala aan mogelijkheden voor een bezoek aan Israël. Voor reizen naar het aan de Rode Zee gelegen Eilat is een speciale brochure gemaakt. Ook K-Tours beweegt zich in in die omgeving. Rondreizen door Egypte en vaartochten over de Nijl. Zet de trend naar verre reizen zich ondanks de economische crisis dan toch voort? Het lijkt erop. Met Arke kunt u uiteraard naar Spanje en Griekenland, maar zoals de laatste jaren eigenlijk steeds het geval was: het aantal trips naar en door de Verenigde Staten van Amerika is opnieuw uitgebreid. Nieuw is een rondreis door vrij exotische landen als Costa Rica en Thailand. Opvallend is de grote aandacht die de reisorganisatie uit Enschede besteedt aan naar Cornwall, Schotland en uiteraard Londen. In veel gevallen wordt overnacht op de campussen van de dan verlaten universiteiten, wat de reissom aanmerkelijk drukt. Vrij-Uit, die „eigen-autospecialist", heeft fors in de bus geblazen met niet binnenlandse bestemmingen. Ameland, Denekamp of Simpelveld; ze staan allemaal in het programma. Aardig is het vooral op vijftig-plussers afgestemde programma van Trans-saga. Er kan worden geboekt voor reizen minder dan veertig nieuwe bestemmingen in vooral Duitsland, Joegoslavië en Oostenrijk. Ook NCRV-Holiday heeft in Joegoslavië nieuwe plekjes ontdekt. Maar via deze organisatie kan er ook worden geboekt voor reizen naar Brazilië, Zimbabwe en... Kreta, waar voor de Nederlandse toerist fietsen klaar staan. Waarmee we op de „doe-vakantie" terecht zijn gekomen. Fietsen, wandelen, surfen, paardrijden, golfen, tennissen; je kan het allemaal via de reisorganisaties regelen. Vooral My Way, France Individuelle, Escolette en meer van dergelijke op jongeren gerichte reisorganisaties, hebben op het gebied van „zweetvakanties" een keur van aanbiedingen. Vonk Reizen heeft zelfs een kust ontdekt die voor de actieve vakantie lijkt te zijn geschapen: de „Costa do Conditio" in de buurt van Ofir in Portugal. Een leraar lichamelijke opvoeding, een fysiotherapeute en meer lieden die zich ophouden in de sector lichamelijk welzijn, staan klaar om onder het motto „Leef nu langer" de Nederlandse toerist meteen na zijn aankomst onder handen te nemen. Last but not least: alle reisorganisaties hebben hun stedenprogramma op z'n minst gehandhaafd. Enkele zijn uitgebreid. Wie naar metropolen als Londen, Parijs of Wenen wil, heeft legio mogelijkheden, maar ook meer „excentrieke" steden als Helsinki, Leningrad en Orlando (Verenigde Staten van Amerika, Disney World) kunnen via de Nederlandse reisoperators op zeer eenvoudige wijze worden bereikt. Nou ja, voor welke plaats op deze aardbol gaat dat tegenwoordig eigenlijk niet op? ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Gran Canaria, Tenerife: in de Canarische Archi pel zijn het de geijkte vakantiebestemmingen. Toeristisch tamelijk over lopen. Maar vanwege hun zonzekerheid geliefd bij de Nederlander die eens vliegensvlug weg wil we zen. Buiten Gran Canaria en Tenerife ligt daar, dicht voor de Afrikaanse kust, een ietsje meer dan vier graden vanaf de kreefts- keerking nog een handvol andere eilanden en eiland jes. Lanzarote bijvoorbeeld. In de wervende folders be gint die naam de laatste jaren steeds meer in het oog te springen. Met zijn acht honderd vierkante kilome ters oppervlakte is het in grootte het vierde eiland van de Canarische Archi pel. Een toeristische stek voor vrijetijdsvierders die eens wat anders willen. Lanzarote is een eiland met een aparte bekoring. Eerder bizar dan echt mooi, maar wel bijzonder indrukwek kend. Wie op Lanzarote is geweest hoeft niet meer naar de maan. Na een be zoek aan dit eiland kan men zich met weinig fantasie voorstellen hoe het maan landschap eruit moet zien. Waarschijnlijk is het die mysterieuze aanblik die de reisorganisatoren op het idee heeft gebracht om eens een anders dan andere vakantie aan te bieden. Lanzarote is werkelijk iets heel aparts. Alle Canarische eilanden zijn van vulkani sche oorsprong maar ner gens wordt dat zo hevig geaccentueerd als op Lanza rote, in dertienhonderd zo veel ontdekt door een zee vaarder uit Genua, die daar tenminste zo gaat het verhaal zo blij mee was dat hij uit pure vreugde een lans over zijn knie brak. Lanza rota. Als het niet waar is, is het toch leuk verzonnen. Tot in zeer recente tijdper ken in 1824 was de laatste uitbarsting maar die duurde dan ook drie maanden hebben er zich door de eeu wen heen enorme vulkani sche explosies voorgedaan, waardoor honderden vier kante kilometers het als graanschuur voor Afrika be kend staande eiland tot een onherbergzaam gebied wer den. Dat maakt dat er voor al in het westen op lijkt alsof op dit eiland de zevende dag van de Schepping nooit is aangebroken. Gestolde la vatongen, afkomstig uit tientallen kraters, onafzien bare velden grillig gevormde steenklompen en dat alles in tinten tussen grijs en zwart: ze doen denken aan een we reld in wording zoals we die kennen uit het boek Gene sis. Een landschap van hon derd vulkanen met totaal driehonderd kraters een stoffering die aantrekkelijk genoeg bleek om er de Ame rikaanse ruimtevaarders hun voertuigen op te laten beproeven. Een ideaal test gebied, zo zouden ze later na terugkeer van de maan be richten. Lanzarote heeft geen hoge bergen, er is slechts een heuvelland van kraters en vulkaankegels. Dat maakt dat de regenwolken netjes over dit lage platform heen- strijken, waardoor het ei land met een permanent waterprobleem kampt. Moeizaam valt er wat groen te houden en daar wordt dan nog korte metten mee gemaakt wanneer de Saha- rawind weer eens een zwerm sprinkhanen mee aanvoert. Het water is er zo kostbaar dat er eilandbe woners zijn die het aardap pelwater bewaren om er de volgende dag opnieuw aardappelen in te kunnen koken. Sterker nog: het wa ter wordt zelfs wel uitge leend aan de buurvrouw. Is de natuur op zichzelf al verrassend, des te verba zingwekkender is het te moeten vaststellen dat de eilandbewoner toch nog kans ziet om op die verkool de ondergrond aan land bouw te doen. Zo groeien er op de bodem van kleine kra ters wijnstokken. Ze vormen de basis voor de produktie van de exquize Lanzaroter Malvasia-wijn. Over deze velden strooit de landbou wer een fijne laag vulkani sche as, die door het absor beren van de dauw geduren de de nacht het vochtig heidsgehalte bereikt dat voor de planten nodig is. Het unieke lavalandschap is tot nationaal park ver klaard, het enige natuur park ter wereld, waar niet één boom groeit. Per auto of per kameel kan men een verkenningstocht maken. Een attractieve halte op die route is een plateau, waar alle hitte zich heeft verza meld: Islote de Hilario gehe ten. Een gids verzorgt door lopend demonstraties op de ze vuurberg. De hitte van de aardkorst is er duidelijk voelbaar. Op tien centime ter diepte is de temperatuur er al zestig graden celcius. Een emmertje water in een buis gekieperd, die enkele meters de grond in gaat doet het water per kerende post als hete stoom terugkeren: het kan ook nauwelijks an ders want op een diepte van zes meter heerst er een hitte van 350 graden. Een op deze wijze natuurlijk verhitte barbecue houdt het vuurtje permanent op temperatuur voor elke gast die in het op deze merkwaardige plaats opgetrokken restaurant neerstrijkt. Lanzarote: even boeiend als onherbergzaam, met aan de kust hier en daar een urba nisatie met stranden, bun galows en appartementen, waar de verwende toerist die wel eens wat anders wil zich in alle rust kan verpo zen. Want Benidorm-achtig vermaak zal men er niet vinden. Een merkwaardig oord, boeiend om er eens rond te kijken. Maar om er een lang durige vakantie door te brengen? Dat moet even tijd hebben, vindt de Limburgse gids Astrid. „Lanzarote is een eiland waar je zeker een week moet zijn om het te kunnen waarderen. Je moet eerst aan het landschap wennen om het mooie van het eiland te kunnen zien". JACQUES CATS Jrussel ligt me niet. Ik rij er J altijd fout. Eén keer bij het innenkomen en één keer bij et vertrek. Hoe goed ik mij prepareer, de Belgen sla- in er altijd weer in mij een er te draaien. Deze keer slaag- ik er bijna in rechtstreeks »or te stoten naar de Duques- '.v-straat, in het hartje van de ad. Maar vlak bij de finish ibeurde het onvermijdelijke. miste naar alle waarschijn- jkheid een bordje en vond me 'otseling terug op de Keizers- an. Ik zal het ook nooit leren. aar word ik in een voor een geloze automobilist ook on gelijke stad als Hilversum epaald opstandig, in Brussel imlach ik vertederd. Ik schuif njn raampjes open, roep een ■atsselaar aan en hoor en zie 'rgenoegd hoe mij omstandig ordt uitgeduid hoe ik alsnog te estemder plaatse kan arrive- Ieke spgeeke nie zo koete édèrlans...". Heerlijk om een aitenlander zijn gloeiende best aten doen mijn taal te spre- De rollen eindelijk eens tgedraaid. et is een van de vele charman- kanten van de zwierige stad, 'k ken. Parijs? Wenen? Ner- ■ns bruist het leven zo als in russet Zal er zelfs in de Franse Mfdstad, TArchestrate' niet '-gezonderd, ook maar één res- 'urant bestaan als 'Le Carlton' 511 de Waterloolaan? Is het in e befaamde Wiener Café's ook aar één seconde net zo gezellig a net zo roezemoezig als in de )e Gouden Sloep' op de Grote arkt? af 'Le Carlton' betreft: even ontboezeming. U mocht na denken. Ik was geïnviteerd eenmaal in die omstandig- e'd verzeild, wens ik mijn geest niet te vermoeien met het doornemen van de kaart. Ik bestel wat mijn gastheer mij aanraadt - die laat zich nooit kennen, heeft de ervaring me geleerd - en dat was, zeker in dit geval, maar goed ook. Had ik mij van tevoren vergewist van de prijsstelling, geloof me, ik had nauwelijks een hap door mijn keel kunnen krijgen. Een karaktertrekje waarvan de rechtgeaarde Brusselaar geen snars begrijpt. Rondom 'Man neke Pis' zijn ze niet benepen. Leef nu, zorg later. Zal een dinertje omgerekend in Neder lands geld 275 gulden per per soon kosten. Wat dan nog. Dan Fraai of niet, wel realiteit: 17e eeuwse gevels overvleugeld door kantoorkolossen in het nieuwe Brussel. 't Zelfde gebeurt op de Grote Markt. Thuis sla ik het dagboek op, dat ik indertijd als tiener bijhield en lees, met twee dikke lijnen onderstreept: „Het mooi ste plein van de wereld". Nti, ruim 25 jaar later, zie ik geen aanleiding ook maar iets van die woorden terug te nemen. Wat zijn die Belgen trouwens zuinig op hun spulletjes. Op een middag zie ik twee huizen, ge bouwd in de Sla-olie-stijl. Art Nouveau dus. Het ene (het huis van Victor Horta in Sint-Gilles) bezichtig ik op eigen initiatief - het andere (de privéwoning van monsieur en madame Louis Wit- tamer-De Camps aan de elegan te Avenue Louise) door tussen komst van een goede vriend. tert de butler, als ik eindelijk even kan wegzinken in het plu che van een fauteuil. brussel bruist als champagne haal je morgen toch zeker niet meer dan een koffiebroodje bij de patisserie in de Nieuwstraat. Ben je er meteen weer even uit. Wandelen we gezellig terug over de Adolphe Maxlaan. Het heeft er veel van weg, dat alle Brusselaars zich constant op straat bevinden. Zelfs een vette regen, die de autobanden over het asfalt doen sissen, houdt ze niet binnen. Bij 'Leoni- das' op de Adolphe Maxlaan staan ze in de rij voor een stukje marsepein van onbestemde kleur en in de om de Grote Markt gegroepeerde straatjes en steegjes zijn zoveel paraplus opgestoken, dat je ook zonder regenscherm, geheel overdekt van het ene naar het andere winkeltje kan kuieren. Wat is het daar overigens goed toeven. De namen zeggen het al: Haringstraat, Beenhouwer straat, Vlees en Brood, Boter- straat... Je loop slikvingerend langs het lokkende lekkers dat op Breugheliaanse wijze in eta lages en op kraampjes is uitge stald. Zoetwaterkreeftjes, artis jokken, broodjes, uitheems fruit... Tot twee keer toe verman ik mezelf. Maar de derde keer wandel ik een patisserie binnen en koop me twaalf pralines. Kunststukken, opgetrokken uit zeven soorten chocolade, vijf kleuren marsepein en een ge heimzinnig geurende vulling. Ze worden me aangereikt in een doos met parmantige strik. „Voor thuis", zeg ik vol overtui ging tegen de precies op haar waar lijkende verkoopster. Maar voordat ik 's avonds in slaap val, zijn ze op. En ik heb er toch niet één weggegeven. De volgende ochtend probeer ik mijn lichte ergenis over deze mij in België altijd weer overvallen de zwakte, weg te masseren met een lange trimtocht. De Grote Zavel. Ha! Hier was ik eerder. Op een avond - het moet aan het eind van de jaren vijftig zijn geweest - zag ik hier hoe het warme licht door de gebrandschilderde ramen van de Zavelkerk naar buiten gloei de. Hoe oud was ik toen? Zes tien, zeventien? Ergens in het noorden van de stad woedde te Expo. Twee dagen lang had ik over het terrein gesjouwd, maar hoe het Atomium er nu precies uitzag - wat stangen en bollen - was me al vlug ont schoten, terwijl die gebrand schilderde ramen nog steeds in mijn geheugen staan gegrift. Feest van de nostalgie. Horta's droom van gebogen pla fonds, in goudverf gevatte spie gels en, om nog maar iets te nomen, een inklapbaar urinoir naast zijn bed, is het beroemdst (er komen honderden bezoekers per dag) - het huis van meneer Wittamer, modekoning, maakte me pas echt stil van bewonde ring. Zo leefde dus de chic van Bruxelles. Tot zelfs de traproe den zijn door de architect - in dit geval ook de nog zeer jonge Horta - apart ontworpen. „Champagne monsieur?', fluis- Waar drinken ze hier eigenlijk geen champagne? 's Avonds in de discotheek, maar ook 's och tends als het museum voor mo derne en oude kunsten na een verbouwing, die vijftien jaar in beslag heeft genomen, door de koning zelve wordt heropend. Ik ontvlucht de drukte en ont moet Henri Pauwels, conserva tor. „Het valt me op, dat de schilderijen hier zo donker zijn", zeg ik. Pauwels duwt een onderlip naar voren, knijpt z'n ogen toe, kijkt schichtig om zich heen en zegt zachtjes: „In Wenen hebben ze Rubens ook schoongemaakt. Toegetakeld kun je beter zeggen. Je gaat zo vlug te ver. Je haalt zo vlug het sprankelende eruit. Als ik dat zie daar, ik zeg u, ik sta er bij te wenen". Als ik genietend door al die andere zalen ben gedwaald met dat dwars door elkaar hangende ratjetoe van Rubens, Ensor, Permeke, Bouts, Magritte, en God weet wie nog allemaal meer, ben ik geneigd Pauwels gelijk te geven. Jawel, hier en daar zal je er best de bezem over willen halen, de overgangen in stijl en tijd zijn soms zo groot dat je even staat te suizebollen en als je eindelijk bent uitgeke ken op al dat moois, ben je de eigenaar van een kanjer van een hoofdpijn. Maar die indruk blijft. Die indruk van onbevan gen, vrolijke collectie waar ik een dag later weer naar toe wil. Net Brussel eigenlijk. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 39