AQUARIANEN Mensen vergeten dat ze natuur in huis halen (ANTIFASCISTEN Links verketteren we niet Evenwicht Informeren Laatste tijd llJDAG 19 APRIL 1985 [nrianen heet de bevolkingsgroep die boven het televi- ËMStel de voorkeur geeft aan de 'onvervalste' kleuren- IcM van een tropisch zoetwater- of zee-aquarium. Maar Ijls in de televisie kan er ook in het aquarium een en lir misgaan. Plotseling kunnen de kleuren ftets wor- i het beeld kan vertroebelen, of helemaal wegvallen. ue,[ er hete dampen van onder het deksel, dan is het lom te kijken of men wel goed heeft ingeschakeld. j houden van een tropischaquarium is een serieuze liu/, die veel kennis en inzicht van de aquariaan vereist, voorzitter Willy van Maele van de belangrijkste ggvs-Vlaamse aquariumvereniging 'Albino Zwaard- trager' in Terneuzen. De vereniging die in 1983 haar 15-jarig bestaan vierde, heeft ongeveer honderd leden. Te veinig, zegt Van Male, want er zijn veel meer aquarium- houders. Een groot deel daarvan kampt met problemen, veet hij. Die zijn in verenigingsverband op te lossen. Door middel van een groots opgezette tentoonstelling die van half tot eind mei duurt, wil 'Albino Zwaarddrager' ook de anonieme aquarianen over de drempel halen. Bij 'Albino Zwaarddrager' kennen ze de oplossing voor heel wat aquariumvraagstukken. Zo is het antwoord op de vraag: waarom groeien mijn visjes zo slecht? heel eenvoudig: „Geeft u ze in plaats van één keer per maand eens drie keer per dag te eten". mi -- m gooien". Doorgaand op de belichting van aquaria: „En dan heb je die poppenkast van die Amerikaanse gro- lux-lampen. Mooi kijklicht, licht de kleuren van de vissen op, maar wel een totaal verkeerd lichtspectrum waardoor je blauwe alg krijgt". ten keer is het gebeurd, de dag nota bene voordat ze met vakantie gingen. De koffers stonden (gepakt. Hij was even weg, zij kwam net binnen en daar klapte ineens het zoetwateraqua- lum uit elkaar. De huiskamer meteen een tropisch paradijs. Vijfhonderd liter water met lartelende inhoud over de vloer. De hele buurt erbij gehaald om te helpen dweilen. Vinnig ibarend maakt aquariaan Willy van Maele de dweilbeweging, driftig de ramp die hem lerkwam uit de doeken doend. „En achteraf blijkt de vloerbedekking nog eens vijf Intimeter gekrompen. Ik heb het wel geweten dat mijn bakje niet goed gelijmd was. Tjonge, lat een plas en levensgevaarlijk natuurlijk met die electriciteit. En wat nog het ergste was, ten vis overleefde het!" de voorzitter van aquariumver- Jjging 'Albino Zwaarddrager' in Ter- fuzen wenst geen enkele aquarium- Ifliebber tegenspoed van dergelijke pang toe. Hem zal het in elk geval (et meer overkomen, maar grote zor- i maakt hij zich om de ondeskun- kheid waarmee menigeen bakken fotisch kijkplezier in huis haalt om larin vervolgens, alsof het een kleu- ptelevisie is, door middel van aller- i technische foefjes de kleurbalans (regelen. lis ik 's avonds een wandelingetje laakt zie ik in nogal wat huiskamers It licht van een aquarium schijnen. Jiekwart van die aquarianen is geen van onze vereniging en dat is Itzettend jammer, want veel mensen In niet deskundig. Vaak komt het Teens op. Ze tellen grif een paar liizend gulden neer voor een tropisch [uarium, een tijdje later zie je dat ng bij de vuilnishoop staan. Mensen Irgeten dat ze een stukje natuur in jus halen en dat het doorzettingsver mogen kost om dat in stand te hou- |n". Vaak wordt met het aanleggen van de verlichting in aquaria zo slordig omgesprongen, dat in het water han gende draden bij menig Zwaarddra ger de stoppen doen doorslaan. Een Idmaatschap van een aquariumver- liging, uiteraard het liefst van 'Albi- Zwaarddrager', is volgens Van laele een eerste vereiste voor goed Juariumbeheer en het met volle teu- |n kunnen vernieten van de hobby. voorzitter somt op wat er bij |et-leden aan problemen de kop op steken. Grootste boosdoener is Irkeerde belichting die algvorming 1 de hand werkt. Wat eerst leek op jlde diepzee-frisheid, verandert plots (een modderpoel. Maar geen nood, i quasi-aquariaan dumpt een buisje lp in zijn oceaantje en zie daar: laatselijke opklaringen en hier en par zon. „Fout, fout, fout", zegt Van laele boos. „Die problemen moeten lologisch opgelost worden. In de zee lm je ook geen flesje wondermiddel Openingstijden tentoonstelling 'Aqua-Ter': Donderdag 16 mei: 10.00 ope ning. Toegang 11.00 tot 21.00 uur. Vrijdag 17 mei: 15.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 18 mei: 10.00 tot 21.00 uur. Maandag 20 tot en met vrijdag 24 mei: 15.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 25 mei: 10.00 tot 21.00 uur. Maandag 27 mei: 10.00 tot 17.00 uur. lijdensweg staat het vissenbestand te wachten als de thermostaat van het aquarium het begeeft. De tempera tuur van het water, normaliter zo'n 25 graden Celsius, kan dan flink oplopen. De vissen zoeken ietwat versuft de wat koelere bodem op, maar dan komt tot overmaat van ramp de ondeskundige aquariaan in paniek met zijn schepnetje aanzet ten. „Als ze nu maar gewoon die vissen met rust laten en het water laten afkoelen, dan is er niks aan de hand. Zodra je ze eruit haalt gaat het mis, de temperatuur boven in de bak is veel te hoog", legt Van Maele uit. Een hobby die deskundigheid vraagt. Van Maele kan er niet genoeg op hameren. „Je moet proberen met je bak de natuur zo dicht mogelijk te benaderen en een natuurlijk even wicht te creëren. Dat is moeilijk, maar boeiend. Het betekent in ieder geval dat je je bak niet moet volstampen met vissen, daarmee zou je de natuur lijke kringloop verstoren, omdat je teveel uitwerpselen krijgt". Twee gram vis op een liter water, luidt Van Maele's advies. Wat de samenstelling van de populatie betreft gaat men weer gemakkelijk in de fout. Secreta ris René Tigchelaar van de vereniging geeft een voorbeeld: „Vaak neemt men twee visjes van één soort, maar het is veel mooier om zes vissen van één soort te nemen, zodat je school tjes krijgt, met een paar solitaire vissen erbij". De keuze in tropische vissen is enorm. Tigchelaar vindt het dan ook jammer dat veel aquaria uitpuilen van de wat kitscherig aandoende 'Neon Tetra' die lichtgevend en fel blauw met rood gekleurd is. Aquaria kunnen op veel manieren worden ingericht, men kan bijvoorbeeld uitgaan van de vissen en waterplanten uit een bepaald wereld deel. Kortgeleden hield 'Albino Zwaarddrager' in restaurant 'De Vij verhof in Terneuzen een lezing voor de zogenaamde 'cichliden'. „Onder cichliden verstaan we eigenlijk de biotoop uit een bepaald gebied in de wereld. Die probeer je in je bak zo natuurgetrouw mogelijk na te boot sen. Dus de vissen en de onderwater planten uit dat gebied breng je sa men", aldus Tigchelaar. Het tropisch aquariumgebeuren is sterk onderhe vig aan medetrends. Lid van de ver eniging H. de Waele constateerde dat in het februarinummer van clubblad 'De Voelspriet'. Volgens hem is het doek voor het 'gewone' gezelschapsa quarium gevallen, het aantal speciali saties neemt sterk toe. Voorzichtig De aquarianen Willy van Maele rechtsen René Tigchelaar: „Een stukje natuur in huis halen.' beginnen leden van 'Albino Zwaard drager' over te schakelen van zoet- op zoutwaterbakken. Ook Van Maele heeft honderden liters oceaan (naar eigen recept bereid) in huis gehaald. Hij loste zeezout met vijftig sporenele menten op in kraanwater dat hij tot 25 graden Celsius opwarmde. Voordat de vissen erin gingen rijpte het water acht weken. Onder het aquarium staat een biologisch filter. „Specialis tenwerk", vindt Tigchelaar. „Het zee aquarium is sterk in opkomst. Het is kleurrijker en interessanter dan een zoetwateraquarium". Van Maele doet met zijn zeebak mee aan landelijke kampioenschappen. Vorig jaar werd hij winnaar in het district Zeeland, op de landelijke ranglijst werd hij als achtste geno teerd. „Het is leuk om aan die kam pioenschappen mee te doen, maar wedstrijden voeren in onze vereniging niet de boventoon. Het gaat er in eerste instantie om dat de mensen plezier in hun hobby hebben". Inderdaad, met een beetje goede wil kan in de huiskamer van elke aqua riaan de bak als een juweeltje pron ken", voegt Tigchelaar eraan toe. Van Maele vindt het jammer dat nog zoveel aquariumliefhebbers niet bij 'Albino Zwaarddrager' zijn aangeslo ten. De tentoonstelling 'Aqua-Ter' die de vereniging van half tot eind mei in de showroom van benzinesta tion De Cock aan de Rooseveltlaan in Terneuzen houdt, moet daar verande ring in brengen. Het wordt een geva rieerde expositie waarin een gezel- schapsbak met een lengte van 3,20 meter en een inhoud van 880 liter centraal staat. Verder zijn er zo'n 25 zoet- en zoutwateraquaria met onder meer cichliden, labyrintvissen en pirana's. Een belangrijk deel van de tentoonstellingsruimte wordt inge nomen door terraria met leguanen, kikkers en schildpadden. Gerrit de Zeeuw uit Zaamslag toont tijdens det expositie zijn collectie schelpen. Bur gemeester C. Ockeloen van Terneu zen is door de vereniging aangezocht de tentoonstelling op Hemelvaarts dag (donderdag 16 mei) te openen. Waldemar Ysebaert. HULST Oud-burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst noemde hen ooit 'een stel jongens die niet goed weten waarover ze spreken'. De Zeeuws-Vlaamse Antifascisten toonden zich weinig ingenomen met de uitspraak, omdat ze van mening waren dat ze wel degelijk hun anti-fascistische handboeken hadden bestudeerd. Inmiddels is na de officiële oprichting van het collectief, dat Zeeuwsch-Vlaanderen probeert te vrijwaren voor racistische en fascisti sche tendenzen, een jaar verstreken. Tijd om eens na te gaan waar het ZAF (Zeeuws-Vlaams Antifascistencomité) eigenlijk voor staat. Wie zijn het, wat denken ze en wat doen ze? F'e"enwoordigers van het ZAF, (links) André Lauret en Mare de Jonge. Een Hulster staminee dient als eerste ontmoetingsplaats. Drie leden van het comité zijn afgereisd naar de Reynaertstad om openheid in zaken te verschaffen. „Het initiatief tot de oprichting van het comité kwam van uit de Jongerenbeweging binnen de FNV", legt Mare Dobbelaar uit. In het voorjaar van 1984 bleek dat twee Centrumpartij-sympathisanten bin nen de Jongerenbeweging geïnfil treerd waren. De jeugd, die in het gebouw van de Terneuzense jongeren- groepering over de vloer kwam, kreeg met regelmaat dingen van de twee heren te horen, die beter niet gezegd werden. De perikelen die uit deze situatie voortvloeiden legden de basis voor de geboorte van het ZAF. Mo menteel bestaat het comité uit zo'n vijftien actieve leden en evenveel mensen die zo nu en dan met acties meedoen. „Een politieke achtergrond hebben we niet", vertelt ZAF-lid Mare de Jonge. „Ook zitten er in het'comité geen mensen die namens een instan tie of politieke groepering zitting ne men. Ik moet echter wel stellen dat we uiterst links niet verketteren". Kort na de oprichting van de werk groep konden de leden al in actie komen. In het Westduitse Michel- stadt, de zusterstad van het Oost- Zeeuws-Vlaamse Hulst gingen stem men op om twee heren met een be smet verleden, ze waren lid geweest van de NSDAP, te benoemen tot ereburgers. De geluiden uit het Duitse waaiden ook over naar onze regio. In de Hulster gemeenteraad werden door het PvdA-raadslid B. Martens vragen gesteld over de benoemings kwestie in de zusterstad. De socialist was van mening dat vanuit de Rey naertstad oppositie tegen de benoe ming van de ereburgers moest worden gevoerd. Burgemeester Molthoff, toen nog ge tooid met de ambtsketen, vond wat er in de zusterstad gebeurde geen zaak van de Hulster raad. „Buiten landse politiek hoort onder het mi nisterie van buitenlandse zaken", luidde het devies van de oud-burge meester. De Zeeuws-Vlaamse Anti fascisten mengden zich na een poosje ook in de zaak. Ze waren de mening toegedaan dat een burgemeester die aan de lijve de ontberingen van de Tweede Wereldoorlog in gevangen schap had moeten doorstaan, niet de zaak kon afdoen zonder politiek com mentaar. In een brief aan Molthoff, overigens opgesteld in een vrij per soonlijk taalgebruik, waar de ZAF- leden nu wel enigszins spijt hebben, maakten zij de burgemeester ken baar van hun opstelling. Na een persoonlijk onderhoud met de Hulster burgemeester stierf de kwes tie van 'de ereburgers' een stille dood. Een maand of wat later gaf de burge meester van de vestingsstad te ken nen dat hij vervroegd uit wilde treden. Dat gebeurde. Na de Michelstadt-affaire volgde een periode van stilte. In de wintermaan den van 1984 plotseling onderbroken door het optreden van de zogenaamde 'volksnationalistische groepering' Voorpost. Deze, uit België stammen de, autoritair-rechtse beweging begon in Zeeuwsch-Vlaanderen folders en pamfletten uit te delen. Terneuzen lag op een gegeven moment bezaaid met stencils van 'Voorpost'. Ook de Jonge renbeweging binnen de FNV kreeg een grote hoeveelheid 'post' te verwer ken. De Voorpost-post had het ZAF- hoofdkwartier bereikt. „We beschouwen Voorpost als een groep met een goede dekmantel", vertelt De Jonge. Mare Dobbelaar valt hem bij: „Vaststaat dat die groep connecties heeft met tal van andere organisaties zoals de Vlaamse Mili tanten Orede (VMO) verboden in België, de Nederlandse Volksunie van Glimmerveen en de Centrumpartij". Volgens het ZAF zijn de 'Voorposters' en andere groepen in het ultra-rechtse veld gezien de ideologie die deze be wegingen verkondigen de wegberei ders voor wat er kan komen. Duide lijkheid over wat dat is willen Dobbe laar noch De Jonge niet verschaffen. De Jonge: „In het verleden is al duidelijk genoeg gebleken wat er ge beurt als mensen de autoriteiten blin delings volgen". Het ZAF tracht de mensen zo goed mogelijk te informeren over fascisti sche, racistische en autoritair rechtse groeperingen. Wanneer zulke groepen actief zijn in een bepaalde Zeeuws-Vlaamse gemeente betekent dat bijna vanzelfsprekend dat ook het ZAF in actie komt. „Het enige wapen wat wij bijvoorbeeld tegen Voorpost kunnen hanteren is even eens folderen en de mensen via de stencils zien te overtuigen van wat 'Voorpost' eigenlijk is", legt De Jonge uit. „We moeten echter ook niet over drijven hoor, want het betreft hier bijna altijd kleine groepjes die naar buiten treden. We moeten wel trach ten om ze zo klein mogelijk te hou den". Met een lach op het gezicht vertelt De Jonge, die zich ontpopt als de spreekbuis van de actiegroep, over hoe de rechtse groepen uit el kaar klappen wanneer er ruzie bin nen de besturen optreedt. „Kijk bij voorbeeld maar eens naar de Cen trumpartij". Mare Dobbelaar en mede-ZAF-lid Emiel Grim zijn zich bewust van andere gevaarlijke tendenzen, die voortvloeien uit het optreden van uiterst rechtse splintergroeperingen. „Het optreden van een Centrumpartij bijvoorbeeld", stelt Dobbelaar, maakt het mogelijk dat de grens van het aanvaardbare racisme wordt ver legd". Hij legt deze stelling uit aan de hand van een voorbeeld. „Over de oprotpremie werd jaren geleden door de politieke partijen nooit gepraat. Door het optreden van de CP in de Tweede Kamer is in het recent verle den ook al door andere rechtse partij en deze kwestie aangekaart". Ook binnen de politiek zijn mensen actief die op verschillende manieren con necties hebben met autoritair-rechtse belangengroepen. ZAF-lid Dobbelaar voert staatssecretaris Ploeg van land bouw aan. „De man, zo stelt hij, heeft connecties met de OSL (Oudstrijders- legioen)". Ook Prins Bemhard ver keert volgens de comitéleden graag binnen de kringen van het OSL. „De 'law en order' principes blijken veel mensen aan te trekken", stelt Dobbe laar. De laatste tijd zijn de leden De Jonge, Grim en Dobbelaar, samen met nog een aantal comitéleden die liever onbekend willen blijven anders ac tief. Zo wordt er gewerkt aan een gedetailleerd scholingsproject over fascisme, racisme en discriminatie. Als alle informatie binnen is, be werkt is en op een 'fatsoenlijke ma nier gerangschikt, wil het comité met het project de scholen en vormingsin stituten in Zeeuwsch-Vlaanderen af. „Het moet dan wel prima in orde zijn", laat Dobbelaar weten. Ook brieven verlaten nog dagelijks de schrijftafels van de ZAF-activisten. Een aantal sociaal-culturele instellin gen en clubhuizen hebben onlangs brieven ontvangen met het verzoek om geen zalen te verhuren aan ultra rechtse groeperingen. „Veel reacties zijn er nog niet op gekomen", vertelt Dobbelaar, „maar we gaan door. We zijn ook van plan om binnenkort dezelfde brieven te sturen aan kerke lijke instellingen, want ook die verhu ren zaalruimte".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 31