Boemerangvereniging op tv in Sprek Eerste folder van groeve in Nieuw-Namen voor professor MONUMENTEN BESLUITVORMING ROND VOW BIJNA EEN BELEID SR AMP PZC/ provincie /WAAR BEN W VESTIGING IN DREISCHOR Nijmeegse politicoloog na onderzoek: loi'WERSHAVEN - De stichting Brabantse Mestbank in Tilburg wil een mestbank Ljgen in de Adriana-Johannapolder nabij de Sasdijk in Dreischor. Deze mestbank, de |ste in Zeeland, zou dan kunnen dienen als afzetmogelijkheid van mest voor geheel Vouwen-Duiveland. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Lwershaven heeft echter grote moeite met de vestigingsplaats van de mestbank. JNV-Districtraad leeland vergadert over zijn nieuwe voorjaars- kollektie Jongeman doet zich voor ais collectant van Hartstichting 'BIJZONDER GEOLOGISCH MONUMENT' N AVO-commandant houdt lezing voor Marine Vlissingen 17 meiconcert in \rote Kerk Goes Proevendag manege Vermenging Oostsluis Wemeldinge in juni gestremd Lag 19 APRIL 1985 rouwershaven: milieu er draagt geen mestbank college is van mening dat het led rond Dreischor de maximale leubelasting heeft bereikt. De ■jank bestaat uit een betonnen |met een diameter van 48 meter en 1 inhoud van 9000 kubieke meter, irin wordt de mest opgeslagen en Iroerbaar gemaakt. (landbouwers op Schouwen-Duive- 1; kunnen de mest niet recht- feks bij de mestbank afhalen. De /ENEMENTEN IN 5YCHIATRISCH JlEKENHUIS loETINGE - De recreatie-commis- lvan het Psychiatrisch Ziekenhuis Land in Kloetinge houdt in de Itste week van april een tweetal Inementen waarbij belangstel- Iden van buitenaf ook welkom zijn. lensdagmiddag 24 april speelt het liorenorkest Zeeland onder leiding I Daan Burger in het PZZ-restau- It. Het concert begint om 14.00 uur. Inderdagavcnd 25 april is er een Ind in de theaterruimte. Voor de Iize zal het barbershopkoor The lose city-singers optreden en na de |ize geeft het internationale volks theater Vranje uit Vlissingen een ■voering. De optredens beginnen 119.30 uur. |ES Tijdens de vergadering van CNV-Districtsraad Zeeland, landag 29 april in de Prins van Jnje in Goes, zal het geld voor de |ie 'Fietsen voor Opper-Volta' wor- 1 overhandigd. I; gebeurt na het huishoudelijk ge- elte van de vergadering. De op- Ingst wordt overhandigd aan verte- Iwoordigers van de Confederation ltionale des Travailleurs Burkinabé JiTB). Tevens wordt er een nieuw Iject gepresenteerd. De vergade- Ig begint om 19.30 uur. J)ES - De organist C. de Wolff geeft lerdag 27 april een concert op het lrcussenorgel in de Grote Kerk te les. De aanvang is 20 uur. Op het cgramma staat de Snote III van Indelssohn, de koraalbewerking Is tiefer Not schrei ich zu Dir" van iKarg-Elert en drie werken van J. S. Ich, te weten de Passacaglia, het Iraalvoorspel "O, Mensch, bewein In Sünde gross" en "Tocata en fuga ld". Tenslotte vermeldt het pro- pmma "L'Ascension" van Olivier pssiaen IAdvertentie DELEEUW VAN DE WOUW SCH0ENM0DE verspreiding van de substantie ge beurt met tankauto's van de stich ting, waarna het met mestversprei- ders over het land wordt gespoten. Met name voor het transport van de mest meent de stichting dat verharde toegangswegen noodzakelijk zijn. Bo vendien dienen er in de verschillende afzetgebieden opslagvoorzieningen te komen voor de drijfmest. Op die ma nier kan het transportmaterieel zo doelmatig mogelijk worden gebruikt. Tegen een mestbank zijn momenteel geen planologische bezwaren. De ge plande locatie aan de Sasdijk heeft in het bestemmingsplan Buitengebied van de gemeente Brouwershaven de bestemming landbouw, veeteelt en tuinbouw gekregen. Wel moet echter worden voldaan aan eisen van de Hinderwet. De silo komt, als de plan nen van de mestbank doorgaan, op ongeveer één kilometer van het be schermde dorpsgezicht Dreischor te liggen. Omdat rond het dorp reeds drie legkipbatterijen zijn gevestigd, vreest het college een toename van de druk op het milieu. Daarbij realiseert het zich wel dat de mestbank in de toekomst als overslagpunt van drijf mest kan dienen om ook mestarme gebieden van drijfmest voorzien. Het college heeft inmiddels advies gevraagd aan de gemeentelijke com missie voor de volkshuisvesting en de ruimtelijke ordening. Donderdag buigt de commissie zich over het deze zaak tijdens haar maandelijkse verga dering in het gemeentehuis van Brou wershaven. De aanvang is om 19.30 uur. VLISSINGEN - De Vlis- singse boemerangver eniging 'De Boomers' is zondag te zien in het televisieprogramma 'Sprekershoek'. De op namen voor dit pro gramma, dat vanaf 18.45 uur wordt uitge zonden via Nederland 2, werden eind maart ge maakt in het Amster damse Bos. Daar waren behalve voorzitter Ben van Rijswijk en andere leden van de Vlissingse vereniging ook verte genwoordigers van de Algemene Boemerang Organisatie Holland (ABO) aanwezig. De ABO Holland is een overkoepelend orgaan voor Nederlandse boe merangverenigingen en bestaat dit jaar tien jaar. De Vlissingse ver eniging is pas in novem ber van het vorig jaar opgericht en volgens voorzitter Van Rijswijk de tweede officiële ver eniging in Nederland. 'De Boomers' groeide na de oprichting in enkele weken uit tot een vereni ging met enkele tiental len leden. Behalve met het televi sieprogramma 'Spre kershoek' timmert de Vlissingse vereniging aan de weg met verschil lende demonstra ties. Zaterdag 27 april geven 'De Boomers' tijdens de wielerronde op de boule vard in Vlissingen een demonstratie op het badstrand Belangstel lenden krijgen dan de gelegenheid zelf met een boemerang te gooien. Verder geeft de vereni ging demonstraties tij dens het straatfestival (op zondag 28 juli en op vrijdag 2 augustus, bei de keren op het bad strand) en is daarnaast vertegenwoordigd bij verschillende nationale en internationale wed strijden. GOES - In de PZC is onlangs melding gemaakt van een proevendag in ma nege 't Hoefje. Ten onrechte is daarbij gesteld dat deze manege in Wol- phaartsdijk ligt. 't Hoefje is gevestigd in Goes. MIDDELBURG In bejaardente huis Ter Veste in Middelburg heeft een jongeman zich donderdag voorge daan als collectant van de Nederland se Hartstichting. Het signalement van de man was gisteravond bij de politie niet bekend. NIEUW-NAMEN „Het is een bijzonder geologisch monument. We zijn als geologische gemeenschap dank baar dat er zoiets is". Met enig respect in zijn stem sprak geoloog, professor J. D. de Jong, donderdagmiddag over de pleistocene 'Meester Van der Heyden'-groeven in Nieuw-Namen. Staande aan wat eens een uitgestrekte waddenvlakte is geweest, de groeve op De Kauter, benadrukte hij dat het gaat om het oudste punt in Nederland, dat resteert uit het laatste ijstijdvak. Na een korte toespraak ontving de professor uit handen van H. Goessen, vertegenwoordiger van Staatsbosbeheer in Zeeuwsch-Vlaanderen, een versgedrukte folder over de 'Meester Van der Heydengroeve'. Een uitgebreide verhandeling over de geschiedenis en het ontstaan ervan, samengesteld door vrijwilligers in op dracht van Staatsbosbeheer, eigenaar van het monument. Ook de heer Goossens was ingenomen met de huidige' staat van het monument. Hij onderstreepte dat die staat, voor een belangrijk deel te wijten is aan beheerder R Bleijenberg uit Nieuw-Namen en zijn echtgenote. Voorts, zei hij dat tevens vrijwilligers van de vogelwacht Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen veel werk hadden verzet in het reservaat, waar de groeve in ligt. Goossens had het over een 'wonderbare groeve'. Tenslotte voerde pastoor J. F. M. van der Heyden het woord namens zijn vader, naar wie de groeve is genoemd. Hij zei dat zijn vader (87), die niet aanwezig kon zijn bij de uitreiking van de folder, bijzonder verheugd was over de ontwikkelingen rond de groeve, tijdens de openlucht bijeenkomst zegde professor De Jong, oud-hoogleraar uit Leiden nog toe eventuele publicaties van zijn hand over de groeve aan de betrokkenen kenmaark te willen maken. De heer H. Goossens biedt namens staatsbosbeheer de geoloog professor J.D.de Jong midden) de eerste folder over de pleistocene groeve in Nieuw-Namen aan. Ben van Bohemen bij de gedenk naald op de begraafplaats in Nieuw- en Sint-Joosland. Hij legde ongeveer honderdduizend kilometer af in veertien jaar tijd en fotografeerde vijftienhonderd oorlogs-, vredes-, herdenkings- en bevrijdingsmonumenten. De helft van zijn kleurenopnames kwam terecht in een dik boek getiteld 'Sta een ogenblik stil', dat in 1980 op de markt verscheen. „De eerste uitgever bij wie ik aanklopte wilde wel een boek over monumenten uitgeven maar dan in zwart wit. Ik zei: 'maar dat wordt niks, want die monumenten zijn op zichzelf toch al een beetje droevig". Toen ging het niet door. Maar de uitgever Kok in Kampen zag er wel wat in en toen kon het boek in kleur en al toch verschijnen". Ben van Bohemen uit Amstelveen is op bezoek in Zeeland. Hij raakte 'verslingerd' aan de monumenten in de tijd dat hij nog bovenmeeester (tegenwoordig heet dat directeur) van een lagere school was. „Op een dag vroeg één van de ouders aan mij wat we zouden doen met 'de kinders' op 4 mei. Ik ant woordde dat iedere leerkracht daar wel op zijn eigen manier aandacht aan zou besteden, maar tegelijker tijd wist ik dat driekwart van de onderwijzers er helemaal niets aan zou doen. Toen heb ik zelf enkele monumenten gefotografeerd, in Amsterdan was dat, en ik heb op die vierde mei een diaserie vertoond en er een paar verhalen bij verteld". Tot zijn grote verbazing sloeg dat zo aan dat hij ook door andere scholen werd gevraagd om iets over monu menten te komen voordragen en vervolgens kon hij er niet meer mee ophouden. Van Bohemen: „Daarna heb ik zo ongeveer alle gemeentebe sturen in Nederland aangeschreven het waren in ieder geval duizend brieven met de vraag om infor matie over de monumenten die in hun gemeente stonden. Ik kreeg niet veel reacties waar ik nu echt tevreden mee was en toen ben ik het hogerop gaan zoeken. Ik schreef naar alle commissarissen der konin gin en ik kreeg antwoorden van de drie 'provinciehoofden' van Zeeland (De Casembroot), Utrecht en Fries land". Alle drie meldden ze mij dat ze het een geweldig initiatief vonden en ze verleenden alle medewerking. Op hun beurt schreven ze zelf alle ge meenten in hün provincie aan om gegevens over de diverse monumen ten te vergaren. En dankzij die commissarsissen kreeg ik uiteinde lijk enkele honderden monumenten op papier". In 1966 ging hij voor het eerst met zijn camera 'echt' op pad om diverse monumenten vast te leg gen. „Toen begon ik eigenlijk se rieus aan iets waarvan ik toen nog niet wist dat het in een boek zou resulteren". Ik was toen nog steeds schoolhoofd dus ik fotografeerde met name in de vakanties. Ik legde zoveel kilometers af, omdat ik ver schillende keren naar hetzelfde monument toe moest. Het gebeurde regelmatig dat ik met mooi weer van huis vertrok en was ik dan bij het monument aangekomen dan regende het dat het goot en dat is natuurlijk niet zo leuk voor een kleurenfoto, dus dan ging ik een andere keer weer". „Ik kan wel aardig fotograferen al zeg ik het zelf; maar het moeten wel dingen zijn die stil staan, dus die monumenten kwamen wat dat be treft goed van pas. Daarbij kwam nog dat ik die monumenten goed kon gebruiken in verband met het vredesonderwijs op school". Hij heeft, zoals hij het zelf zegt, 'het onderwijs veertig jaar gediend', waarvan twintig jaar als boven meester in Amsterdam. Hij stond in 1930 voor het eerst voor de klas op een school in Capelle aan den IJs- sel. „Ik was toen pas zeventien, maar ze wisten niet dat ik nog geen achttien was, dat was eigenlijk wel aardig". In 1970 sloot hij zijn loopbaan in het onderwijs af in de Amsterdamse Rivierenbuurt. Daarna had hij alle tijd op de monumenten in het gehele land op de gevoelige plaat vast te leggen en dat deed hij dan ook. Want, zoals gezegd, dat resulteerde in het ge noemde boek. Van Bohemen: „Ei genlijk was dat boek in 1980 toen het uitkwam, al bestemd voor met name de scholen. Maar niemand in het onderwijs had er belangstelling voor. Dat komt nu pas, vijfjaar na de verschijningsdatum. Op zich is het natuurlijk wel leuk, dat de eer ste oplage (dertigduizend exempla ren) inmiddels toch is uitverkocht. Van Bohemen: „Maar ik heb van de uitgever begrepen dat er een tweede druk komt.Die moet dan wel wor den aangepast, want er zijn in de tussentijd weer heel wat monumen ten bijgekomen." De tekst van het boek is overigens van Wim Rama kers, eindredacteur van het radio programma 'Literama'. Zijn belangstelling voor de monu menten kwam niet alléén door het onderwijs. Hij vertelt: „Ik heb de oorlog meegemaakt als dienstplich tig onderofficier. Ik heb gezien dat soldaten elkaar doodschoten. Zoiets grijpt je als vredelievend mens bijzonder aan en ik ben dat ook nooit meer kwijtgeraakt. Het gevolg was dat ik mij na die oorlog wilde richten op het vredesonder wijs en enkele jaren later 'kwamen' dan de monumenten. De meeste werden pas opgericht tussen de jaren 1950 en 1960". Na zijn pensionering werd Van Bohemen door het hele land gevraagd om lezingen te houden. Hij werd ook adviseur van de Stichting Februari 1941. Daarover zegt hij: „Ik ben de enige gek die zóveel monumenten heeft gefoto grafeerd en toen daarom ze mij, denk ik." Deze stichting heeft nu elf scholen in evenzoveel provincies uitgeno digd om dit jaar in het kader van een onlangs begonnen actie een monument te adopteren. Wat Zee land betreft is de keuze gevallen op de school 't Staepel'of in Renesse. Van Bohemen: „Het is de bedoeling dat de leerlingen van de hoogste klassen op 4 mei een door de Stich ting beschikbaar gestelde krans neerleggen bij het monument aan de Oude Moolweg. De school krijgt een vergroting van een foto van het monument die ik heb gemaakt. De 'adoptie' van het monument duurt een jaar. Hebben de leerlingen het monument gedurende dat jaar goed verzorgd dan krijgen ze na afloop een vaantje of een diploma. Van Bohemen: „Die verzorging moet je niet letterlijk nemen, het gaat erom dat ze bijvoorbeeld na een flinke storm afgewaaide takken en andere rommel rond het betreffende monu ment opruimen". Voordat het 4 mei is, gaat Van Bohemen vandaag naar de 't Stape- l'of om er een lezing over monumen ten te houden waarbij hij door hem zelf gemaakte dia's vertoont. Maan dag doet hij hetzelfde in het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg. Hij zegt: „Het zijn vaak de mensen die in verzetsorganisaties hebben gezeten, die zeggen 'je mag van alles vertellen, maar alsjeblieft niet over monumenten, want dat ligt ons zo zwaar op de maag'. Ik antwoord dan dat ik er echt geen drama van zal maken. Ik breng het juist luchtig en op een manier waardoor er ook nog om gelachen kan worden. En dat doe ik met alle soorten van genoe gen. Het gaat er maar om, hóe je het vertelt". Met het geven van lezingen heeft hij het zeker in deze tijd zeer druk. Na Renesse en Middelburg moet hij bijvoorbeeld het een en ander ver tellen in Maarssen, Amsterdam, Huizen en Doorn. „Ik geef die lezin gen nu al vijftien jaar en ga er gewoon mee door, want ik vind het niet alleen plezierig om te doen maar mijn toehoorders blijken het ook leerzaam te vinden. Ik stop er pas mee wanneer ik op een goede, nee liever kwade, dag mijn boek over de monumenten bij de tweede handsboekwinkel zie liggen...". Ingrid Russel VLISSINGEN - „Dat regeren vaak bestaat uit het vooruit schuiven van het probleem, is wel gebleken bij de besluitvorming rond de Vaste Oever verbinding over de Westerschelde. De Zeeuwse bestuurders hebben der tig jaar lang hun best gedaan om, tegen beter weten in, zo'n verbinding tot stand te brengen. Het Rijk heeft de zaak net zo lang weten op te houden tot het no-nonsense-kabinet van Lubbers eindelijk neen kon ver; kopen. Het kreeg wel allerlei verwij ten van onbehoorlijk bestuur te slik ken. Regeerders lopen weieens met oogkleppen op, de Zeeuwse bestuur ders hebben dat in dit geval ook gedaan". Deze conclusies zijn afkomstig van de Nijmeegse politicoloog Herman Aqui- na en terug te vinden in het onlangs verschenen boek 'Regeren in Modder land'. Dit boek bevat het verslag van een door Aquina ingesteld onderzoek naar de gang van zaken bij de besluit vorming rond de Kiltunnel, de Prins Willem Alexanderbrug bij Tiel en de vaste oeververbinding Westerschelde. Beleidsvoerders maken fouten, onder nemers verdwijnen met overheidsgel den en volksvertegenwoordigers zit ten intussen te slapen. De RSV-en- quêtecommissie heeft het duidelijk gezegd, aldus de politicoloog. Minder duidelijk is volgens hem hoe vaak RSV-achtige gebeurtenissen zich voordoen. Het is nog veel minder duidelijk waarom die zich voordoen, „laat staan dat men weet wat er gedaan moet worden om ze te voorko men". De Nijmeegse onderzoeker betoogt dat de RSV-zaak niet alleen staat. De exploitatie van de Kiltunnel en de Prins Willem Alexanderbrug kost de belastingbetaler jaarlijks miljoenen guldens „en bijna hadden we een vaste oeververbinding over de Wester schelde gehad, die niet efficiënt zou zijn geweest". Beleidsvoerders blij ken, aldus Aquina, geen fouten te maken omdat zij eventjes niet oplet ten, „zij blijken zich zeer systematisch te vergissen, zoals ook volksvertegen woordigers heel verklaarbaar blijken te suffen. Herhaling van dit soort beleidsrampen is dan ook geenszins uitgesloten". Volgens de onderzoeker bemoeilijken eenzijdige ideeën, uitgedragen door enthousiaste aanhangers, een proces van evenwichtige afweging van belan gen, waardoor gepassioneerde min derheden des te meer kans krijgen. „Slechts de waanzinnig hoge kosten konden de realisering van een vaste oeververbinding over de Westerschel de tegenhouden", betoogt Aquina in dat verband. In de gang van zaken bij de besluit vorming rond Kiltunnel, Alexander brug en de vaste oeververbinding was volgens hem in alle gevallen sprake van een geweldige vermen ging van bevoegdheden en verant woordelijkheden. „Formeel was alles altijd wel in orde, maar door allerlei ingewikkelde samenwerkingsvor men en het uitwisselen van vage beloften ontstaat een jungle waarin niets meer echt duidelijk is. Boven dien heeft de besluitvorming zich voor een belangrijk deel in circuits afgespeeld, zoals stichtingsbesturen die niet voor het publiek toeganke lijk zijn. Daardoor kon later gemak kelijk de zwarte piet doorgespeeld worden, waardoor de belastingbeta ler het kind van de rekening werd". De Nijmeegse onderzoeker conclu deert dat meer aandacht moet wor den geschonken aan de persoonlijke kwaliteiten van beleidsvoerders en aan de vraag hoe die zouden kunnen worden vebeterd. „Beleidsvoerders zijn ooit gerecruteerd en geselecteerd omdat zij bepaalde kwaliteiten had den. Dat zijn niet noodzakelijkerwijs de kwaliteiten waarover goede be leidsvoerders moeten beschikken. Ge deputeerde staten in Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland waren geko zen in een klimaat dat niet die be stuurder opleverde die de beleidsram pen in kwestie zouden hebben kunnen voorkomen", aldus de Nijmeegse poli ticoloog. WEMELDINGE - De oostsluis in We meldinge zal in de periode van maan dag 3 juni tot zondag 16 juni niet voor het scheepvaartverkeer kunnen wor den gebruikt omdat de trekwagen van de roldeur in die tijd moet wor den vervangen. Voor de scheepvaart betekent dat dat uitsluitend van de west- en de mid- densluis gebruik zal kunnen worden gemaakt. Bovendien zullen in die pe riode geen schepen langer dan 110 kunnen worden geschut omdat de capaciteit van de midden- en west- sluis dat niet toelaat. VLISSINGEN De Engelse vice- admiraal Geoffrey T. J. O. Dalton, plaatsvervangend commandant At lantische Oceaan van de NAVO, geeft woensdag 22 mei in de Marinekazerne in Vlissingen een lezing over de taken, middelen en doelstellingen van SCA- LANT (opperbevel geallieerden At lantische Ocean van de NAVO). De lezing begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 23