Verzuring van grondwater ernstiger dan aangenomen Qhago West-Duitsland steunt Starwars de vandaag Actie voor hongerstaker VERDER ONDERZOEK NAAR KORTER WERKEN r DE JAG ER-TOLHOEK Keukens Parket Kasten Tegels ImSl Als't schoon moet bel dan 045-7194 66. Deschoon matters van Nederland. DEN UYL: DELEN MET RUSSEN SCHOL TEN PRAA T NOG MET P VDA Op pad voor het bedrijfsleven Economie 1200 ontslagen MD GO groeit Mestbank 1001 bouwmaterialen onder één dak! houder b8e jaargang no. 92 rijdag 19 april 1985 AMSTERDAM ral GOES MIDDELBURG VLISSINGEN I Houtkade 7 Korte Noordstraat 1 Industrieweg 11 DEN HAAG (ANP) - Sympathisan ten van de Britse hongerstaker A. R., die wegens moord in Scheve- ningen gevangen zit verstoorden donderdagavond omstreeks kwart voor tien voor korte tijd de uitzen ding van het VARA-televisiepro- gramma Mid-Lotto Live. Met een spandoek en een grote foto van de sterk vermagerde hongerstaker stelden zij zich op achter enkele deelnemers aan het spelprogram- ma. Een woordvoerster van de sympathisanten las een verklaring voor waarin zij opriep te proteste ren tegen de 'lafhartige moord' die op de hongerstaker gepleegd zou worden. Volgens de woordvoerster kan het overlijden van de honger staker R. nu elk moment' plaats vinden. Nadat de presentator van het programma de actievoerders hun zegje had laten zeggen, zijn zij weer vertrokken. De beroepscommissie van de Cen trale Raad van Advies voor het Gevangeniswezen heeft het hoger beroep van de Britse gedetineerde A. R. tegen zijn opsluiting in de B-vleugel in Scheveningen donder dag verworpen. De Engelse gevangene weigert al 53 dagen voedsel uit protest tegen zijn overplaatsing naar de strenge ge vangenisafdeling. Het ministerie van justitie zegt niet van plan te zijn voor deze druk te wijken. Spelleider Johnny Kraaykamp jr. rechtsgaf de demonstranten de gelegenheid een verklaring voor te lezen. IEerst mist. Later in de ochtend flinke Izonnige perioden. Middagtempera- Ituur 17 graden. Zwakke tot matige Inaar het zuidwesten draaiende wind. DEN HAAG (ANP) - De verzuring van het grondwater is ernstiger dan tot nu toe werd aangenomen. De afgelo pen vier jaar verdubbelde het aantal plaatsen waar een pH-waarde lager dan de toelaatbare vijf is gemeten. De pH-waarde is de maat voor zuur graad. Dit blijkt uit de eerste gegevens die het zojuist voltooide Landelijk Meet net Grondwaterkwaliteit levert. Deze zijn donderdag overhandigd aan mi nister Winsemius van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu beheer (VROM). De verzuring van het grondwater is vooral toegenomen in het oostelijk deel van Noord-Brabant en het noor den van Limburg, waar veel aan in tensieve veehouderij wordt gedaan. In deze gebieden en in de Achterhoek zijn daarnaast extreem hoge nitraat concentraties gemeten, aldus een be kendmaking van het ministerie van VROM. Uit de gegevens blijkt ook dat in veel gebieden in Nederland de kaliumcon- centratie in het grondwater hoger is dan toelaatbaar volgens het waterlei- dingbesluit. Onder zandgronden die als bouwland worden gebruikt en on der woonbebbouwing is deze vaak vele tientallen milligrammen per liter, aldus de bekendmaking. De maxi maal toelaatbare concentratie is 12 milligram per liter. Een hoge kalium- concentratie wijst op verontreiniging door mest of faecaliën. Het meetnet is opgezet door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne en omvat 370 meet punten. Door vergelijking van meetre sultaten uit verschillende jaren kun nen veranderingen in de samenstel ling van het grondwater worden aan getoond en kan een zo goed mogelijk bodembeschermingsbeleid tot stand komen. De inrichting van het meetnet heeft 4,71 miljoen guilden gekost. De minister heeft donderdag naast de eerste meetgegevens ook het eindrap port over de inrichting van het meet net in ontvangst genomen. I ASSEN (ANP) - In Assen is donder- I dag de bevrijding veertig jaar I geleden van het concentratie- kamp Westerbork herdacht. De her- denking werd bijgewoond door on- der meer prinses Juliana en minister I Brinkman van WVC. Ongeveer vijf- honderd mensen uit binnen- en bui- I tenland waren aanwezig om de meer Idan 100.000 joodse Nederlanders te I gedenken die per trein vanuit Wes- Iterbork naar de Duitse vernieti- I gingskampen zijn getransporteerd. prinses Juliana legde als eerste I bloemen (foto) bij de spoorrails die \herinneren aan de deportatie van I joden naar vernietigingskampen. og geen 36 uur in ieuwe metaal-cao lOETERMEER (GPD) - Na bijna veertien uur onderhandelen zijn de werkgevers- en jerknemersorganisaties in de metaalindustrie (de groot-metaal met om en nabij een eartmiljoen werknemers) vannacht tot een akkoord gekomen over een nieuwe cao. Met tiilips, Akzo en Hoogovens is de groot-metaal de belangrijkse 'trendsetter' in de collectieve tbeidsovereenkomsten. Zo min als bij Philips en Akzo, zijn in de groot-metaal harde (fspraken over verdere arbeidstijdverkorting gemaakt. de vannacht bereikte principe- tereenkomst is geen sprake van een erkorting van de arbeidstijd tot ge- liddeld 36 uur, het belangrijkste on- erhandelingspunt waarmee de bon en begin dit jaar de onderhandelin- en zijn ingegaan. Ti de overeenkomst wordt gezegd dat partijen erkennen, dat in het kader herverdelende maatregelen ar- feidsduurverkorting een belangrijk liddel is. Er zal een onderzoek wor- en gehouden naar de problemen en pecten van een verdere arbeidstijd- Jerkorting van 104 uur per jaar en van lerkgelegenheidsverruimende maat- |gelen in het algemeen", t onderzoek zal uiterlijk in novem- r worden afgerond. Een verkorting i de werktijd met 104 uur per jaar neerkomen op een werkweek van lemiddeld 36 uur. De cao zal gelden por een jaar. Dat is ook steeds de i van de werkgevers geweest, e afspraken houden verder een ver ging van de salarissen in met an- lerhalf procent per 1 mei 1985. In de Jerste week van december zal een litkering ineens worden verstrekt |an een half procent van het jaarsa- iris over 1985. (Advertentie) Op het punt van de ziektewet heeft de vakbeweging helemaal haar zin ge kregen. Het systeem waarbij het zie kengeld wordt aangevuld tot het nor male netto-loon, blijkt ook onder de nieuwe ziektewetregels gehandhaafd. De hogere kosten die daaraan verbon den zijn, komen voor rekening van de werkgevers. Er komt een herhaling van de regeling Hago Nederland B V Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam Groningen - Almelo - Apeldoorn Roosendaal - Eindhoven - Maastricht Heerlen Advertentie die werknemers die 60 of 61 jaar zijn in de gelegenheid stelt om vervroegd uit te treden. Er wordt naar gestreefd om in het kader van een jeugdwerkplan in de bedrijven 2 procent jeugdigen bo ven de sterkte aan te nemen. Na de mislukte onderhandelingen van de afgelopen weken was vooral de werkgevers er veel aan gelegen om snel een akkoord te bereiken. Onder meer bij Volvo Car in het Limburgse Borne zou vanmorgen de stakingses tafette worden voortgezet. Nog van nacht werd de dreiging van nieuwe acties afgewend door het nu bereikte akkoord. De onderhandelingen over een nieu we cao voor de metaalnijverheid (kleinmetaal, 220.000 werknemers) hebben donderdag nog niet tot een akkoord geleid. De partijen verwachten er maandag, als de besprekingen verder gaan, wel uit te komen. Dat heeft onderhande laar T. Hagen van de industriebond FNV in de nacht van donderdag op vrijdag bekend gemaakt. In de kleinmetaal - bijvoorbeeld gara ges, carrosseriebedrijven - zijn 26.000, vooral kleine ondernemingen werk zaam. De cao-onderhandelingen braken en kele weken geleden af toen bleek dat partijen het niet eens konden worden over de 36-urige werkweek, één van de vakbondsverlangens. Donderdag pakten de partijen de cao-onderhan delingen opnieuw op. (Van onze correspondent) BONN/BRUSSEL West-Duitsland ondersteunt in principe het Ameri kaanse'Strategische Defensie Initiatief (SDI), ook wel Starwars ge noemd. Dat zei bondskanselier Kohl donderdag in een verklaring in het parlement, de Bondsdag. Hij omschreef het onderzoek naar ruimtewapens als 'gerechtvaar digd, politiek noodzakelijk en in het belang van de veiligheid van het westen'. Ook wees Kohl op het technologische belang van het pro ject voor de industrie. Als voor waarden voor deelname aan SDI noemde Kohl: eerlijke samenwer king, vrije uitwisseling van de re sultaten van het onderzoek en in vloed op het hele project. West- Duitsland blijft prijs stellen op een gemeenschappelijk standpunt van de Europese bondgenoten met be trekking tot ruimtewapens. Kohl noemde het Starwarsplan een 'kans' om door een sterker op de fensieve krachten steunende stra tegie tot een vermindering van de kernwapendreiging te komen. Uit verklaringen van minister Gen- scher van buitenlandse zaken bleek echter later dat hij veel meer reserves ten aanzien van het plan heeft dan de bondskanselier. Na afloop van de Socialistische Internationale in Brussel ver klaarde PvdA-leider Den Uyl don derdag dat hij vindt dat de Euro pese landen hun deelname aan het Amerikaanse ruimtewapenonder- zoek afhankelijk moeten stellen van de bereidheid van de VS om ook de Sowjet-Unie daarbij te be trekken. „Dat is de enige mogelijk heid om een fatale ontwikkeling te voorkomen", aldus de Nederland se socialistenleider. De Socialistische Internationale vindt ook dat de Russen bij het Starwars-programma betrokken moeten worden, maar men wil dat niet als voorwaarde zien. De Inter nationale wijst er wel op dat presi dent Reagan eerder zelf heeft aan geboden de Starwars-technologie met de Russen te delen. Volgende maand reist een ambte lijke delegatie naar de Verenigde Staten om te vernemen welke bij drage Nederland eventueel aan het onderzoek voor ruimtewapens kan leveren, zo is donderdag van wel ingelichte zijde vernomen. De de legatie waarvan de samenstel ling nog niet bekend is zal zich ook laten informeren over de Ame rikaanse eisen ten aanzien van de financiële aspecten en de over dracht van technologie. Helmut Kohl DEN HAAG Stef Dijkman (tweede van links, met bril), ex-CDA en ScholtenlDijkman, is donderdagmiddag in de tweede kamer tussen Ria Beckers (l) en Peter Lankhorst geschoven. Rechts Marius Ernsting en Evelien Eshuis van de CPN. Dijkman bij de PRR DEN HAAG (GPD) - De groep Schol ten-Dijkman is in twee delen uiteen gevallen. Stef Dijkman maakt voor taan deel uit van de PPR-fractie in de Tweede Kamer. Jan Nico Scholten blijft als zelfstandig kamerlid met gelijkgezinden buiten het parlement zoeken naar mogelijkheden om zich aan te sluiten bij de PvdA. De betrok kenen maakten dit donderdag in de Tweede Kamer bekend. Scholten en Dijkman stapten in de cember 1983 gezamenlijk uit de CDA- fractie na een serie van conflicten. Gezamenlijk richtten zij vervolgens de Basisbeweging voor Vrede en Soli dariteit (BVS) op. De bedoeling was tot een bundeling van progressieve krachten te komen van teleurgestelde CDA'ers en andere politiek daklozen. Er volgden gesprekken met vooral de Evangelische Volkspartij en later met CNV'ers, die het CDA de rug toekeer den. Dijkman legde donderdag in de Twee de Kamer een verklaring af, waarin hij meedeelde dat hij zich „na ampele overweging" had aangemeld als lid van de PPR en dat hij wenste toe te treden tot de tweemansfractie van de politieke radicalen. Vervolgens ver- klaardde PPR-fractieleider mevrouw Beckers dat zij het verzoek „in princi pe" inwilligde. De achterban moet echter nog akkoord gaan. Dijkman verklaarde zich bereid tot samenwer king met deCPN en de PSP. De voormalige CDA'er wil niets meer (Slot zie pag. 3 kol. 2) v 7"KTederland-promotion' is IN kortweg het doel van de rondreis die premier Lub bers en minister van buiten landse zaken Van den Broek in het Verre Oosten maken. Na Zuid- Korea verblijven zij op het ogenblik in Japan. In de sfeer van oosterse hoffe lijkheid heeft deze trip nu en dan de trekken van een staatsbezoek. Op andere momenten liggen de accenten duidelijk bij die van een handelsmis sie. Vooral ook omdat) in het kielzog van de beide bewindslieden een uitge breide delegatie onder aanvoering van werkgeversvoorzitter Van Lede meereist. Als het gaat om verbetering van de handelsrelaties is het Neder landse bedrijfsleven de laatste jaren bezig in Zuid-Korea en Japan, landen met een vrij hoge levensstandaard, nieuwe afzetgebieden te veroveren. Ook de Volksrepubliek China en Tai wan zijn in de markt, maar de connec ties met die landen - zeker omdat het beide tegelijk betreft - zijn aanzienlijk gecompliceerder van aard. In feite komt het erop neer dat het Verre Oosten als trekker voor de Nederland se export de plaats heeft ingenomen van het Midden-Oosten, zeker nu de oliedollars van de Arabische sjeiks heel wat minder snel rollen dan een jaar of tien geleden het geval was. Een onderzoek onder exporterende Neder landse bedrijven, waarvan de resulta- tep deze week bij de opening van de beurs 'Export '85' in Utrecht werden bekendgemaakt, heeft interessante gegevens over deze verschuiving op geleverd. De groei van de markt speelt er een belangrijke rol in. Toch heeft datzelfde Nederlandse bedrijfsleven, ondanks alle opge togen cijfers van de exportgroei (voor dit jaar berekend op 6,5 procent tot een totaal van 230 miljard gulden), er een zware dobber aan om op de Zuidkoreaanse en Japanse markt bin nen te dringen. Beide landen hebben met hün export de grote markten van West-Europa en de Verenigde Staten stevig in de greep. Andersom houden ze met allerlei administratieve, tech nische en bureaucratische belemme ringen hun grenzen maar zeer matig open voor de invoer van buitenlandse produkten. Die al jaren sterk bekriti seerde onevenwichtigheid in het we derzijdse handelsverkeer is steeds op nieuw onderwerp van gesprek bij elke handelsmissie die in Seoel of Tokio langskomt. Veel halen de klachten niet uit, want de gastheren ter plekke knikken en glimlachen beleefd, maar doen nauwelijks enige concrete toe zegging om in de bestaande, eenzij digheid van de betrekkingen wezenlij ke veranderingen aan te brengen. Dat geldt ook tijdens het bezoek van Lubbers en Van den Broek, in het bijzonder aan Japan. De Nederlandse premier in de rol van goodwill-ambas- sadeur voor het Nederlandse, en in breder verband Europese bedrijfsle ven, heeft een klachtenlijst over de ontoegankelijkheid van de Japanse markt overgebracht aan zijn ambtge noot Nakasone. Deze op zijn beurt bracht naar voren dat sinds kort de 90 miljoen Japanners worden opgeroe pen om meer buitenlandse produkten te kopen. Maar of het in werkelijkheid allemaal veel zal uithalen? Het Nederlandse bedrijfsleven vliegt inmiddels af en aan naar het Verre Oosten. Ettelijke handels delegaties zijn Lubbers en Van den Broek vooruitgereisd. Er zijn de afge lopenjaren allerlei pogingen onderno men nieuwe betrekkingen tussen Ja pan en Nederland te bevorderen. Het initiatief, aangemoedigd door Den Haag, om Middelburg en Nagasaki zustersteden van elkaar te maken en tussen beide een brede uitwisseling op te zetten is daarvan een voorbeeld. In Nagasaki is nu, met Nederlandse hulp en adviezen een Hollands dorp van de grond gekomen, een soort van kruising tussen Madurodam en de Efteling. Lubbers heeft er een boom geplant. De Nederlandse exportwe reld ziet de vorig jaar al druk bezochte toeristische attractie in ieder geval als een aardige investering voor naams bekendheid. Trein-Toegang-biljetten bij NS-statiorts Prof. dr. F. W. Rutten heeft optimis tische verwachtingen van de ont wikkeling van de Nederlandse eco nomie in de tweede helft van de jaren tachtig. PAGINA 5 Minister Van Aardenne houdt vast aan zijn afwijzing van het verzoek om extra steun aan de scheeps werf Van der Giessen-De Noord. De ontslagprocedure voor 1200 man begint vandaag. PAGINA 3 De MDGO-school in Vlissingen mag uitbreiden om de onverwach te sterke toeloop van leerlingen te kunnen verwerken. PAGINA 11 Volgens b. en w. van Brouwersha ven verdraagt het milieu rond Dreischor geen mestbank. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 11, 13, 15, 17 en 19 Sport: 19 Japan, naast de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap de belangrijkste handels- en industrie macht ter wereld, heeft de eigen markt sinds de tw.eede wereldoorlog -isteeds nadrukkelijk beschermd met vergaand ingewikkelde importmaat regelen. Daarmee is het land onder zware kritiek komen liggen. Vanuit de VS wordt de laatste tijd zelfs gedreigd met tegenmaatregelen. Europa heeft het tot nu toe gelaten bij bezorgde boodschappen, waarin op versoepe ling van de handelsbelemmeringen werd aangedrongen. Bezoeken zoals deze week namens Nederland afge legd, eindigen steevast met de hoop dat de hermetisch afgesloten Japanse markt voor het Europese bedrijfsle ven straks wat gemakkelijker bereik baar zal worden. Even vaak valt dat dan later weer tegen. Toch zijn, on danks alle klachten, bepaalde Neder landse ondernemingen in Japan al lange jaren zeer duidelijk aanwezig. De vraag is dan ook aan de orde of het de handelsbevorderaars van de Ne derlandse overheid en het georgani seerde bedrijfsleven eigenlijk niet ont breekt aan een planmatig en doelge richt beleid op lange termijn om de Japanse markt binnen te dringen. Als het Verre Oosten inderdaad Neder lands nieuwste speerpuntgebied voor de export moet worden dan zou na de verkenningsreis van Lubbers en Van den Broek aan een goed doordachte aanpak wel eens de meeste behoefte kunnen blijken te bestaan. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1