Opnieuw actie verkeersleiders op Schiphol Van der Giessen gaf vijf orders voor schepen terug TAK ING SO PRO EP MASSAAL GEVOLGD de PZC vandaag KMUSïïïS: MOGELIJK MEER VERDACHTE GEVALLEN kredietwaardig heid is vaak moeilijk te beoordelen Van der Graaf Diesel goedkoper Opnieuw schrik in scheepsbouw Dl De omroep een dag op zwart Spionageproces Warmer 8e jaargang no. 90 oensdag 17 aprii 1985 Goedemorgen! STRAATFESTIVAL '85 ieen nieuws ONTSLAGAANVRAAG 1200 MAN UITGESTELD Noblemen Hoorzitting Melk INFORMATIE INCASSO Zekerheid in Zaken Koopkracht Mattenfabriek Kredietbank In de ochtend plaatselijk mist. Overi gens zonnige perioden en droog. Mid- iagtemperatuur 16 graden. Weinig wind. 33$ 'Een zomer in beeld' ontvangen? Help mee het financieel van de grond te krijgen. Inl.: 01184-14928. PROVINCIALE ZE HIPHOL (ANP) - Het luchtverkeer op Schiphol heeft dinsdag opnieuw se vertraging ondervonden door acties van ontevreden verkeersleiders, t was dinsdagavond onduidelijk of de luchtverkeersleiders op Schiphol de n 'zieke' verkeersleiders ook vandaag hun actie doorzetten. Gisteren dden in totaal 34 verkeersleiders aan het werk moeten gaan. It Gilde van Verkeersleiders is van plan vandaag, woensdag, naar de Tweede Imer te gaan omdat daar het Eurocontrolverdrag aan de orde komt. In dat ïdrag wordt de positie van verkeersleiders in het Limburgse Beek geregeld en de actievoerders op Schiphol vinden dat zij ten opzichte van hun collega's benadeeld worden. De vertragingen dinsdag op Schiphol bereikten aan het eind van de middag en het begin van de avond hun hoogtepunt: drie tot vier uur voor vertrekkende vliegtuigen en een a twee uur voor binnenkomende toestellen. Het aantal geannuleerde vluchten bedroeg dinsdag ruim veertig, aldus de luchthaven woordvoerder. In tegenstelling tot Goede Vrijdag - toen de verkeersleiders ook besloten zich 'ziek' te melden was het dinsdag niet nodig het verbod op het nachtvliegen tijdelijk op te heffen om zo de vertragingen weg te werken. onden: gehele dag onder radio en tv IILVERSUM (GPD) Om zes uur vanmorgen is in Hilversum een omroepstaking begonnen laardoor er - volgens de plannen van de bonden - tot middernacht geen radio- en jlevisieuitzendingen zullen plaatsvinden. In de stakingsoproep die het uit de gezamenlijke onden geformeerde actiecomité dinsdagavond heeft verspreid wordt het omroeppersoneel evraagd geen enkele studio, kantoorruimte of andere omroepgebouwen te betreden. Joordvoerders van het actiecomité liden over aanwijzingen te beschik- In dat massaal gehoor zal worden geven aan de stakingsoproep. De 3 liet de televisiekijkers gisteravond :ten niet aan de actie mee te doen. ingezien echter vrijwel alle technici e nodig zijn om de zenders uit de chtte houden zouden hebben toege- te zullen meewerken aan de tie, is het te verwachten dat de ilte in de ether vandaag totaal zal schijnlijke oplossing is dat Veronica deel 6 van de Tros op die avond zal uitzenden. Op Nederland II ziet de NOS in de middaguren een rechtstreekse uitzen ding van de wielerwedstrijd de Waalse Pijl de mist ingaan, terwijl de staking 's avonds een streep haalt door het rechtstreeks uit te zenden program ma ten behoeve van de actie „Hfan- derd Jaar Rijksmuseum". Museum directeur S. Levie sprak dinsdag in et is ook niet de bedoeling een tzondering te maken voor de nieuw- itzendingen en verkeersinformatie, an de kant van de omroepen was vraagd in ieder geval één zender op dio en/of televisie voor dat doel Jen te houden. De bonden legden it voorstel naast zich neer. Slechts geval van ernstige calamiteiten ials rampen van nationale omvang i oorlogsdreiging, zal de stilte wor- >n onderbroken. Overigens is in der- ■lijke gevallen voorzien in een vorde- ng van zendtijd door de regering, lgemeen directeur Van Ditshuizen an het ANP noemde het gisteravond nverantwoord de nieuwsvoorziening p radiozenders gedurende 18 uur mogelijk te maken, oor het eerst in de geschiedenis erkt ook in de in Hilversum geves- gde Wereldomroep mee aan de sta ing. Daarnaast zag het er dinsdag- rand naar uit dat ook de redactie m NOS-Teletekst het werk zou neer- ggen. e laatste beletselen voor de staking ffl vandaag werden dinsdag aan het nd van de middag weggenomen )or een uitspraak van de Amster- amse rechtbankpresident mr. B. J. sscher. Als afsluiting van het kort (ding waarmee de omroepwerkge- irs de staking van de bonden wilden srijdelen, besloot de rechter de eis iet in te willigen. Mr. Asscher noem- :de actie „niet onrechtmatig". Door at vonnis kon het actiecomité het cht voor de staking nog op het ippertje op groen zetten. Met de erkgevers was immers afgesproken at een staking twaalf uur van tevo- n zou worden aangemeld, e actie heeft tot gevolg dat op de eide Nederlandse televisienetten de ros en de NOS niet zullen uitzenden, r zal naar gestreefd worden zoveel rogramma's als mogelijk is op een iter tijdstip uit te zenden. ROTTERDAM (ANP) - De prijs van een liter diesel gaat met ingang van vandaag, woens dag, twee cent omlaag. Bij de meeste zelftankstations kost een liter diesel dan 127 cent. De prijsverlaging is voorna melijk een gevolg van de da ling van de dollarkoers. het KRO-televisieprogramma Mid dageditie van „een rampzalig be richt", aangezien een groot aantal mensen zich intensief heeft ingezet om het programma, dat twee en een half uur had moeten duren, op poten te zetten. Voor de actie, die moet leiden tot de aankoop van een Rem brand t-schilderij, is nog een bedrag van vier miljoen gulden nodig. Door de uitzending had men een belangrijk deel daarvan binnen hopen te halen. Overigens heeft de museumdirectie dinsdagavond een commercieel vi- deobedrijf ingehuurd om een geplan de rechtstreekse satellietverbinding met de Verenigde Staten op band vast te leggen, opdat dit onderdeel op een later stijdstip alsnog kan worden uitgezonden. Ook was er sprake van dat dit bedrijf de resterende onderde len van het geplande programma op zou nemen. In een eerste reactie op het bekend worden van de omroepstaking zei een woordvoerder van het ministerie van wvc dat het standpunt van de minis ter vooralsnog ongewijzigd blijft. Van de woordvoerders van de drie grootste fracties in de Tweede Kamer was de PvdA gisteren het duidelijkst in zijn stellingname. Volgens woord voerder Kosto toont de actie aan dat er een buitengewoon hooglopende si tuatie is ontstaan. Blijkens het vonnis in kort geding zijn er kritische gren zen overschreden die de regering zich moet aantrekken, aldus Kosto. De woordvoerders van CDA en VVD waren beiden van mening dat de bonden nog iets te vroeg naar het stakingsmiddel hadden gegrepen. Vooral nu er volgende week in de kamer een debat gehouden zal wor den op basis van een deze week te verwachfen beleidsbrief van de mi nister. PARIJS (AP) Deze Parijse prostituée met masker en bril ging gisteren met een aantal colega's in soortgelijke vermomming de straat op voor andere dan normale praktijken, de vrouwen besloten tot een mars naar de woning van de Franse eerste minister uit tot protest tegen de plannen om de wijk St. Dennis voor protituées te sluiten. De sluiting past in het kader van een opknapbeurt van deze Parijse wijk. grootste problemen bij de Tros ïtstaan door het vervallen van de isde aflevering van de serie De Peet- ider. Deze serie wordt in hoog tempo i samenwerking met AVRO en Vero- 'ca uitgezonden. Donderdag al staat de programmering bij Veronica Ml 7 aangekondigd. De meest waar- AMSTERDAM Gisteren diende in Amsterdam het kort geding van de omroepmedewerkers tegen de bonden om een staking te voorkomen. Foto: Ben van Zweden rechtsvan FNV met de raadsman van de bonden mr. M. P. M. van Steenbergen (links). Midcjen: Jaap Kos (CNV). KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (GPD/ANP) - Van der Giessen-de Noord heeft niet één order, maar de bestelling van in totaal vijf te bouwen schepen aan de opdrachtgevers teruggegeven. Dat heeft directeur ir. D. van Dort zich dinsdag in een gesprek met de vakbonden laten ontvallen. Vrijdag werd al bekend dat de werf afziet van de bouw van een veerboot voor North Sea Ferries uit vrees verlies op de order te lijden. Het collectief ontslag voor de 1200 personeelsleden is voorlopig twee weken uitgesteld. De directie had dat massaontslag aanvankelijk vandaag willen indie nen, maar heeft dinsdag toch besloten het overleg vandaag en morgen met de kamer en minister Van Aar- denne (economische zaken) af te wachten. In de komende veertien dagen probe ren de gezamenlijke bonden, met steun van de staf van de werf, een alternatief plan voor een afgeslankte werf op t^fel te brengen. Hieraan wordt al vanaf het afgelopen weekein de achter de schermen koortsachtig gewerkt. Door tijdsgebrek kan vanavond nog niet over het plan gesproken worden als de problemen bij Van der Gies- sen-de Noord aan de orde komen tijdens een hoorzitting van de vaste kamercommissie voor economische zaken. Morgen, donderdag, bespreekt de commissie de kwestie met de minis ter. De kans op een spoeddebat over de werf wordt in Den Haag niet al te hoog aangeslagen. Volgens bestuurder Stehmann van de Industriebond FNV wil een belangrijk deel van het personeel uit protest tegen de magere steunverlening en de daaruit voortvloeiende ontslagen een staking beginnen. Wanneer de ont slagaanvraag voor 1200 man gisteren niet was uitgesteld zou die staking er ook zijn gekomen, meent Stehmann. ij reisde van de Zuidkoreaanse Mfdstad Seoul naar Nagasaki, na rt hij een bezoek van vier dagen aan republiek Korea had gebracht. (Advertentie) Neem geen risico's. Aktuele han delsinformatie hebt u nodig. Voor af! Over nieuwe en bestaande rela ties. Over kredietwaardigheid en betalingsgedrag. Daarvoor zorgt ^an der Graaf Informatie. Tegen lage kosten. Meer weten? Een uit gebreide folder ligt voor u klaar. Bel even (020) 934 934. Huisarts bekent euthanasie op vijf bewoners van tehuis DEN HAAG (GPD) - De 32- jarige huisarts die vorige week is gearresteerd op ver denking van strafbare levens beëindiging van bewoners van het Haagse verzor gingstehuis De Terp, heeft be kend op vijf bejaarden eutha nasie te hebben gepleegd. Dat heeft de advocaat van de huis arts, mr. G. Spong, gisteren meege deeld. Het openbaar ministerie wei gert mededelingen te verstrekken over de voortgang van tjet onderzoek naar de dood van de bejaarden. Volgens de advocaat heeft de huisarts „naar eer en geweten en op verzoek van de patiënten" een einde aan hun leven gemaakt. De bejaarden zijn door inspuiting van insuline om het leven gebracht. Mr. Spong meent dat de arts in alle zorgvuldigheid heeft voldaan aan de voorwaarden, waaron der euthanasie door de rechtbank kan worden getolereerd. Hij weet zeker dat de arts uiteindelijk zal worden vrijgesproken. De officier van justitie is nog niet overtuigd door de verklaring van de huisarts. De man heeft zich in ieder geval schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte door op de overlijdens verklaringen aan te geven, dat de bejaarden door een natuurlijke oor zaak om het leven zijn gekomen. Vandaag wordt de arts aan een ver hoor door de raadkamer van de Haag se rechtbank onderworpen. Die moet beslissen of het voorarrest wordt ver lengd. Vorige week lieten politie en justitie weten dat in de jaren 1983 en 1984 in het verzorgingstehuis zes mensen on der verdachte omstandigheden waren overleden. De hoofdverpleegkundige van het tehuis, twee ziekenverzorg- sters en de huisarts werden op verden king van strafbare levensbeëindiging en valsheid in geschrifte gearresteerd. Het is niet uitgesloten dat het aantal verdachte sterfgevallen in het tehuis veel groter is, mogelijk zelfs 21. Ook de advocaat van de huisarts houdt het voor mogelijk, dat zich in het tehuis meer gevallen van euthanasie hebben voorgedaan. Een woordvoer der van de Haagse politie wilde die geruchten gisteren bevestigen noch ontkennen. Ministère Braks van land bouw en visserij heeft plannen om de melkproduktie nog ver der in te krimpen. PAGINA 3 De twee grote werkgeversver bonden in ons land willen vol gend jaar een deel van de lastenverlichting voor het be drijfsleven afstaan voor koop krachtverbetering. PAGINA 5 Delta Mossel BV in Yerseke, de nieuwe eigenaar van de mat tenfabriek, overweegt het ge bouw voor de verwatering van mossels en de kweek van kreeften te gebruiken. PAGINA 9 Een gemeentelijke krediet bank betekent vaak een laat ste redmiddel voor probleem gevallen: alle - zeker grotere - Zeeuwse gemeenten zouden een dergelijke instelling moe ten hebben. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Varia: 6 en 7. Provincie: 9, 11, 13 en 15. Sport: 17. e ambtelijke machine voor het dreigend mas sa-ontslag (1200 mensen) bij de scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Krim pen aan de IJssel Is nog niet in werking gezet. Op dringend verzoek van vakbonden en centrale onderne mingsraad heeft de directie van deze laatst overgebleven grote scheepswerf voor nieuwbouw in ons land besloten om. alvorens tot uitvoering van de voornemens over te gaan. het overleg van minister Van Aardenne met de vaste Tweede-Kamercommissie voor economische zaken af te wachten. Deze 'adempauze' voordat de grote klap valt is een reactie op de opvallen de demonstratie waarmee alle partij en, betrokken bij deze kwestie, de overlevingskansen van dit stuk mid delgrote scheepsnieuwbouw onder de publieke en politieke aandacht heb ben gebracht. Het personeel van Van der Giessen-de Noord heeft de werf bezet, maar is niet tot staking overge gaan: de produktie gaat - voor ieder een goed zichtbaar - gewoon door. Het is een uiterste poging om de minister van economische zaken alsnog te be wegen de gevraagde steun van 80 tot 100 miljoen gulden over 1985 en 1986 te verlenen. Houdt het kabinet voet bij stuk en komt er inderdaad tot en met volgend jaar niet meer overheids steun dan de nu toegezegde 45 mil joen gulden, dan is het inderdaad gebeurd met deze bedrijfstak in Ne derland. Hoe helder is het industriebeleid van Van Aardenne als het gaat om de vraag naar de levensvatbaar heid van bedrijven voor het moment en met het oog op de toekomst? Op die vraag moet op zijn minst een afdoend antwoord komen, wil een beslissing zoals nu tegenover steun verlening aan de werf Van der Giessen acceptabel zijn. Wat er op het ogen blik gebeurt wekt de schijn van een beleidslijn in de slagschaduw van 'lessen uit de RSV-affaire'. En dat betekent dan dat er geen overheids geld meer gaat naar bedrijven die op het punt staan het loodje te leggen, ongeacht de hoeveelheid werkgele genheid die daarbij in het geding is. Minister Van Aardenne heeft besloten 'een beetje steun' te geven, een soort van compromis tussen niets en de enorme bedragen die voor het inmid dels ontmantelde RSV destijds weinig of geen nuttig effect hebben gehad. Alleen is het effect van die nieuwe filosofie in steunverlening weinig be moedigend. De werf in kwestie kan er geen kant mee op, stelt voor zichzelf vast dat op deze manier ieder toe komstperspectief ontbreekt en voelt zich genoodzaakt over te gaan tot collectief ontslag op grote schaal. De schrik over de naderende onder gang van de scheepswerf Van der Giessen-de Noord kan niet als een gegeven worden aanvaard. In een overleg met de Tweede Kamer moet duidelijk worden aangetoond of alle mogelijkheden op overleving van dit bedrijf (in feite: de laatste rest van een bedrijfstak) grondig zijn onderzocht. Blijken andere overwegingen een be duidende rol te hebben gespeeld, dan moet ook daarover klaarheid ont staan. Het omgekeerde van de RSV- affaire mag natuurlijk ook niet gebeu ren: afbraak op een moment toen dat bepaald nog niet nodig was. De Nederlandse televisie gaat van daag op zwart, -de Hilversumse radiozenders op de pauzepingel: de omroep staakt gedurende een hele dag. Aangemoedigd door de uit spraak van de Amsterdamse recht bank in een kort geding dat daar gisteren diende, hebben de vakbon den van omroepmedewerkers beslo ten tot een totale actie. De omroep- werkgevers hebben nog een poging gedaan om de voorgenomen staking tegen te houden en later, toen de rechtbank de vakbonden in het gelijk had gesteld, geprobeerd om althans nieuwsuitzendingen en verkeersinfor matie op televisie en/of radio ge plaatst te krijgen. Vergeefs. De woede over de beslissing van de ministers Brinkman (wvc) en De Koning (socia le zaken) om de omroep-cao voor 1984 en 1985 af te keuren is in Hilversum zo groot, dat het protest ook van een soortgelijk gewicht zal zijn. De beide bewindslieden hebben in de Tweede Kamer volgende week dan ook heel wat uit te leggen over de oneigenlijke manier waarop zij via dit paardenmid del het omroeppersoneel op één lijn stellen met ambtenaren in plaats van met werknemers in het bedrijfsleven. Bovendien zullen de ministers met stevige argumenten moeten komen om aan te tonen dat als gevolg van deze cao de omroepbijdrage voor kij kers en luisteraars omhoog moet. Al les bijeen een ongelukkige gang van zaken, dit gehannes met de omroep- cao. vdM. (Van onze correspondent) LONDEN - Acht jonge Britse militai ren zijn de hoofdpersonen in een gisteren begonnen proces in Londen, dat belooft uit te groeien tot een van de omvangrijkste en langdurigste spionagezaken die er ooit voor een Britse rechter is geweest. De acht mannen hoorden gisteren in totaal 31 aanklachten tegen zich uit spreken. Zij worden ervan verdacht van 1982 tot vorig jaar vanuit Cyprus, waar ze gelegerd waren, informatie te hebben toegespeeld aan een niet na der genoemde buitenlandse mogend heid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1