Raas wacht met spanning op genezing Het gaat er om wat de beste Zeeuwse club is vrankl en Willfurth 'nieuw' in ÏÏSFsmim fgmm rWrm EEUW START NIET IN DE WAALSE PIJL JAAP PIJNENBURG: De Nooijer opvallendste speler Smith wint marathon MORGENAVOND TOPTREFFEN VIISSIN GE NO O S1K A P EL L E IN NATIONAAL AMATEURELFTAL Geen hond! STOPPER Franse rugbyer overlijdt aan verwondingen Inzinking Terrier Verbetering Delcavê Grandon Napoleon Brandy m v.s.o.p. NSDAG 16 APRIL 1985 IEERENHOEK Bijna met inge ven adem van spanning wacht Raas ongeduldig op het moment de voorspelling van twee Duitse cialisten uitkomt. Na één behan- Uing met acupunctuur in Frankfort de pijnlijke rugblessure van de eUW een stuk verbeterd moeten jn Maar drie dagen nadat een Chi- jSé assistente van de professoren nten en Gross hem met naalden werkte stelt Raas met een ietwat mbere stem vast: „Ik voel geen rbetering, wel een verandering. iu ja, ik merk in elk geval iets". Het is niet veel. maar Raas klampt zich er aan vast. Het is zijn enige strohalm. Wel is het zonneklaar dat de problemen nog te groot zijn om aan wedstrijden te kunnen denken, ook al hebben de artsen gezegd dat hij er bij mag blijven fietsen. ..Het zijn deskun dige mensen, maar van wielrennen hebben ze geen verstand. Ze weten niet wat Parijs-Roubaix is en wat je daar allemaal doorstaat. Daarom heb ik voor mezelf besloten dat ik alleen maar train, om de conditie een beetje vast te houden". Raas start morgen dus niet in de Waalse Pijl, en houdt deelname aan Luik-Bastenaken-Luik (zondag) in beraad. Die laatste wed strijd rijdt hij alleen als de situatie verbeterd. De Nederlandse klassiekerkoning is terneergeslagen door alle problemen. De altijd toegankelijke Raas mijdt zelfs zoveel mogelijk contacten met de buitenwereld. Dat heeft tot gevolg gehad dat er inmiddels druk gespecu leerd wordt over zijn gezondheidstoe stand. „Een zuiver psychische kwes tie" gaf de Belgische ex-renner Roger de Vlaeminck bijvoorbeeld als zijn mening aan de openbaarheid prijs. Raas spreekt het niet helemaal tegen. „Die psychische druk komt er nu misschien wel bij, maar zodra de blessure weg is verdwijnt dat ook onmiddellijk. Daar ben ik van over tuigd". Dat is trouwens ook de opvat ting van zijn ploegleider Jan Gisbers. „Het is een combinatie van geestelij ke en lichamelijke klachten. Maar die mentale druk is onstaan door die blessure, niet andersom. Hij moet dus van die klachten af en daarom hebben we het nu hogerop gezocht. En die arts heeft ons verzekerd dat het te genezen is", aldus Gisbers. „Ik moet er maar vertrouwen in heb ben", zegt Raas tenslotte. „Ik ben nu al bij een heleboel mensen geweest en heb verschillende thherapiën gehad. Ze hebben er zeker verstand van en ik hoop dat het na een tweede behande ling, vrijdag, verbetering genoeg voel om te starten in Luik-Bastenaken- Luik. Als voorbereiding op de Amstel Gold Race, de laatste kans om nog iets van mijn voorseizoen te maken. Hoewel, je kunt eigenlijk wel zeggen dat dat naar de knoppen is". Jan Raas VLISSINGEN Oostkapelle en Vlissingen worden op dit moment beschouwd als de twee sterkste Zeeuwse voetbalploegen. Oostkapelleuitkomend in de eerste hoogsteklas van het zaterdagvoetbal en Vlissingen, de bijna-kampioen in de tweede klas van het zondagvoetbal, ontmoeten elkaar woensdagavond in Vlissingen. Het betreft hier de derde ronde van de bekercompetitie. Behalve een plaats in de volgende bekerronde valt er voor de beide Zeeuwse topclubs nog wat te verdienen. De winnende club krijgt het - officieuze - predikaat 'beste Zeeuwse ploeg'. Vooral Oostkapelle lijkt gebrand op een overwinning nu de ploeg haast kansloos is in de strijd om de titel in de eerste klas. Vlissingen-trainer Kees Vermunt kijkt heel anders tegen het duel aan: „Sinds ik trainer ben, heb ik nooit wat aan die bekercompetitie gevonden. De competitie krijgt bij ons prioriteit. Ik hoop natuurlijk wel dat we Oostkapelle goed tegenstand kunnen bieden". Het duel in Vlissingen begint om 18.30 uur. Taco van den Velde: mijn beste seizoen VLISSINGEN Behalve de bekerontmoeting tegen Oostka pelle en het competitieduel met Sluiskil, waarin Vlissingen aanstaande zondag geacht wordt de titel te grijpen, wordt Taco van den Velde deze dagen ook beziggehouden door een onverwachte uitnodiging voor het Nederlands amateurelf tal. danken. „Hoewel je er nooit rekening mee houdt dat je gekozen wordt, zeker niet omdat je in Zeeland woont. Je moet dan ook gewoon geluk hebben. We spelen tenslotte maar in de tweede klas". Het is echter nagenoeg zeker dat Vlissingen het volgend seizoen op een hoger niveau speelt. Het kam pioenschap had op de tweede paas dag binnen moeten zijn, maar toen drukte Boeimeer de Zeeuwse titel kandidaat met de neus op de feiten. De tweede gelegenheid voor een machtsgreep is komende zondag in de thuiswedstrijd tegen Sluiskil, om- De 23-jarige vleugel verdediger van Vlissingen speelt vanavond (dins dag) in Zeist een selectiewedstrijd waarvoor ook de Zeeuw Chris Rie- mens (woonachtig in Genemuiden en spelend voor Flevo Boys) en, bijvoorbeeld, ex-Feyenoorder Ron Carli (PPSC) zijn uitgenodigd. De uitnodiging voor het Nederlands amateurteam, dat in juni deelneemt aan een vierlandentoernooi in Neder land, is voor Van den Velde een kroon op het werk. De immer be scheiden Vlissingen-speler trad zel den zo op de voorgrond als dit sei zoen. Het concept dat trainer Kees Vermunt bij Vlissingen invoerde was ook een kolfje naar de hand van de ex-Middelburger, die zich dit jaar volop kan uitleven in de vrije rol, die hij bij Vlissingen toebedeeld kreeg. Tegen de veelal met twee spitsen opererende tegenstanders heeft Ta co van den Velde dit jaar tot op heden alle gelegenheid gekregen zich met de aanval te bemoeien. „Ver munt neemt het me zelfs kwalijk als ik niet meedoe aan de opbouw", zegt de technisch begaafde vleugelverde diger, die maar al te graag gehoor gaf aan de opdracht van de trainer. Met Ron van Dam en Ruud Cornelis als vaste mandekkers in de defensie van Vlissingen bleef Van den Velde vaak over als extra opbouwer, die gretig gebruik maakte van de geboden ruimte. dat het duel met Breskens dit week einde werd afgelast. „Daar baalde ik verschrikkelijk van. Je kunt dan wel zeggen dat dat kampioenschap toch wel komt, maar je wilt toch de eerste gelegenheid aangrijpen. De stem ming na die verloren wedstrijd tegen Boeimeer was ook beneden peil. Niet zozeer bij de ploeg zelf, maar wel bij de mensen er omheen. De bloemen moesten terug en die vaantjes met 'Vlissingen kampioen' konden ook nog even opgeborgen worden". „Ik ben ook niet zo geschikt als bewaker. Ik ben geen terriër, hoe wel ik dit jaar wel iets harder ben geworden. Nee, niet echt hard. Ik maak niet zoveel overtredingen. Er zijn best situaties te noemen waarin ik als verdediger probeer te blijven voetballen in plaats van de bal een enorme lel te geven", aldus Van den Telde. „Ik denk dat dit inderdaad m'n beste seizoen is tot nu toe. Ik heb voor mezelf het gevoel dat ik nog niet een keer echt slecht ge speeld heb, maar dat komt ook door be rol die ik heb in de ploeg en het feit dat we bovenaan staan, anders had ik nooit zoveel op kunnen ko men". Volgens de Vlissingen-speler heeft hij ook daaraan zijn uitverkiezing voor de nationale amateurselectie te - Taco van den Velde. Vlissingen werd tegen Boeimeer het slachtoffer van een lichte inzinking. „Daarvoor ging het tegen Veerse Boys ook al niet best. We maken een mindere periode door, terwijl Oost kapelle het de laatste weken juist weer beter doet. Ik denk dat het woensdag erg lastig wordt. Toch denk ik dat we nog meer met de wedstrijd tegen Sluiskil bezig zijn dan die tegen Oostkapelle. Het is toch de spanning van het kampioen schap dat er nog niet is. Misschien is dat ook de oorzaak dat het wat minder ging de laatste wedstrijden. Een wedstrijd waarin je kampioen kunt worden heeft iets aparts, iets onverklaarbaars", verklaart Van den Velde. Toch praat de Middelburgse verdedi ger van Vlissingen met het nodige ontzag over de tegenstander van woensdag. Van den Velde weet dat Oostkapelle behalve veel voetbalca paciteiten ook vechtlust in huis geeft. „Daar kunnen ze altijd op terugvallen als het wat minder gaat, maar aan de andere kant hebben wij ook niet altijd met mooi voetbal gewonnen. Bij ons is het ook wel eens hangen en wurgen geweest. Wat moet je verder over zo'n wedstrijd zeggen? Ik hoop in ieder geval dat het geen schaafpartij wordt". Vlissingen-trainer Kees Vermunt over Taco van den Velde. „Hij heeft verschrikkelijk veel mogelijkheden, maar ik denk dat hij niet te veel hooi op zijn vork moet nemen, bijvoor beeld met dat zaalvoetbal. Het zal lichamelijk niet te veel problemen geven, maar geestelijk wel. Hij heeft heel goede wedstrijden gespeeld dit seizoen, maar de laatste weken is het wat minder, op die wedstrijd tegen Boeimeer na". Vlissingen kan woensdagavond niet beschikken over vrije verdediger Bert Pentury, die kampt met een kuitblessure, overgehouden aan de wedstrijd tegen Boeimeer. Zijn ver vanger is middenvelder Peter Da- men, waardoor Jaap Meerman naar de defensie verhuist. OOSTKAPELLE Twee dagen voor het grote treffen is het. Jaap Pijnenburg kijkt die middag al opmerkelijk nerveus vooruit en wekt de indruk dat voorlopig alles er voor moet wijken. „Het gaat er tenslotte om wat de beste club van Zeeland is", heeft hij zichzelf al wekenlang voorgehouden. „En het kan bijna niet anders: dat móet Oostkapelle wel zijn. Ik ging vorig jaar af en toe ook wel eens naar wedstrijden van Vlissingen kijken, maar ik weet zeker dat het niveau in die klas veel lager ligt. Dat zal dus ook moeten blijken als we woensdag avond tegen elkaar spelen". De 20- jarige doelman kent als geen ander de belangen die er op het spel staan. Hij heeft er kennelijk al nachtmer ries van gehad dat het verkeerd afliep, maar dat bange voorgevoel drukt hij zo ver mogelijk weg. „Stel je voor dat we verliezen. Dan krijgen we alles over ons heen. Dan zeggen ze: zie je wel dat Oostkapelle niet zo sterk is dan ze denken. Maar ik weet zeker dat dat niet zo maar zal gebeu ren. Zeker niet in de vorm waarin we de laatste weken weer spelen". Het mag niet op grootspraak lijken, vindt de jonge keeper. Hij gaat ge woon af op de waarnemingen die hij zelf heeft gedaan. „Ik denk bijvoor beeld aan tegenstanders als Kozak ken Boys en Barendrecht. Daarvan zie je soms geweldig voetbal. Dat heb ik bij Vlissingen nog nooit gezien en daarom ga ik er dit jaar maar zelden kijken". Voor Jaap Pijnenburg wordt het morgen de eerste keer in zijn carrière dat hij tegen Vlissingen speelt. Hij heeft nog maar weinig ervaringen opgedaan buiten de competitie, maar dat wil niet zeggen dat de bekerstrijd niet vol in de belangstel ling staat. „We leven er al zó lang naar toe", bekent Pijnenburg. „En het ziet er naar uit dat we eindelijk weer eens volledig kunnen spelen". Vrij van blessures dus en dat is Oostkapelle dit jaar nog niet vaak overkomen. Jan Meulmeester moet al vanaf de start van dit seizoen spelers missen en kon bijna nooit met de sterkste opstelling aantre den. Daar lijkt nu eindelijk verbete ring in te komen. Zo is Gerard Schipper voorlopig hersteld van zijn blessure, speelt Eugène Fagg weer voluit en kan Ad Poortvliet zijn plaats in de voorhoede weer innemen. „Het is eigenlijk een klein wonder dat we daar zo goed door zijn geko men", vindt Jaap Pijnenburg. „We hebben heel even een inzinking ge had, maar dat moest er wel van komen. En op zo'n moment bezit Oostkapelle toch weer het karakter om terug te vechten. Zelfs in die mindere periode hebben we maar één wedstrijd verloren". Na een kleine twintig wedstrijden moet de conclusie dan ook nog altijd zijn dat Oostkapelle nog volop mee doet in de kopgroep. Theoretisch tellen de Zeeuwen een achterstand van vijf punten op Kozakken Boys: toevallig de opponent van aanstaan de zaterdag. Jaap Pijnenburg: „En als we daar winnen, dan is er nog van alles mogelijk". Daar heeft de jonge belofte zelf ook zijn bijdrage aan mogen leveren. Er is dit jaar af en toe kritiek geweest op het hele elftal en ook op Jaap Pijnenburg. De Vlissinger, die voor deze competitie nog in de belang stelling stond bij Fevenoord en NAC, staat er om bekend dat hij een schitterende reflex heeft. Sterk op de lijn dus, maar met één zwak punt: zijn onzekerheid op voorzet ten. „Dat had ik een paar jaar gele den bijna nooit", verzekert hij. „Vo rig jaar ben ik er een tijd uit ge weest, omdat ik aan een knie geope reerd moest worden. Toen ik terug kwam is dat begonnen: die onzeker heid op hoge ballen". Hij kon er zelf ook geen oorzaak voor vinden: „Maar ik had er in de laatste wedstrijden ineens geen last meer van. Het is trouwens ook wel een beetje overdreven. Van de vijfen twintig goals die we nu tegen heb ben, kan ik niet zeggen dadt er één echte blunder bij was. Hooguit een paar ballen waarop ik iets anders had moeten reageren. Maar mag het even: ik ben tenslotte nog maar twintig. Ik weet ook wel dat ik nog ontzettend veel moet leren". Daarom was het ook geen tegenval ler voor Jaap Pijnenburg dat hij vorige week niet werd gekozen voor de Zeeuwse selectie. Dat had hij zelf ook niet verwacht: „John Jasperse is eigenlijk nog maar net zo oud. maar hij heeft al veel meer ervaring. Je kunt gewoon aan 'm zien dat hij een paar jaar bij PSV is geweest. Hij is voorlopig nog een betere keeper dan ik". Advertentie NEN (ANP/APA) - Krankl en Willfurth zijn volgens verwachting de nieuwe gezichten in het Oostenrijks ^etbalelftal, dat woensdag in Wenen aantreedt voor het belangrijke WK-kwalificatieduel tegen Hongarije. Beide °egen staan in groep 5 van de Europese voorronden boven Nederland geklasseerd. Branko Eisner, de bondscoach n Oostenrijk, wilde maandag zijn elftal nog niet officieel voorstellen. Dat doet de Joegoslaaf pas dinsdagmiddag. Lindabrunn, het trainingskamp lag voor de hand, nu in het stadion het trainingskamp de Oostenrijkse voetballers, cir- leerden de namen van het. basis- Tal al. In vergelijking met de twaalf l elers, die op 14 november in het I'd kwamen tegen Nederland (1-0), Inbreken de aanvallers Polster en I einkogler en de verdediger Messlen- IT- Krankl maakte zijn come-back in II '.veemansaanval, waarin hij wordt I 'dersteund door de voor Torino spe- I Me Schachner. Op het middenveld I cschijnt Willfurth, de middenvelder l,n Rapid. Lainer, tegen Nederland palier voor Messlender, heeft nu een I nisplaats in de verdediging. keuze van die drie Rapid-spelers van die Weense club wordt gespeeld. In totaal heeft Eisner vijf voetballers van Rapid gekozen. Leo Beenhakker, de tijdelijke coach van het Nederland elftal, reist dinsdagmorgen naar We nen. Van het Hongaarse team waren de namen maandag nog niet bekend. De waarschijnlijkei opstelling van Oosten rijk: Koncilia (Austria Wien) Lainer Rapid Wien), Weber (Rapid). Pezzey (Werder Bremenen Brauneder (Rapid) Hörmann (Sturm Graz), Prohaska (Au stria), Willfurth (Rapid) en Jara (Grasshop pers Zurich) Krankl (Rapid) en Schachner (AC Torino) De Europese voetbalunie (UEFA) heeft zeven spelers geschorst voor de returns van de halve finales in de Europese bekertoernooien op 24 april. Onder hen is Riccardo Ferri van Inter, die in de kwartfinale tegen Köln uit het veld is gestuurd. De andere schorsingen waren het gevolg van twee gele kaarten. De geschorsten zijn: Europese beker voor landskampioenen: Mi chael Gerothodoros (Panathinaikos) Bekerwinnaars: Valeri Gassajev (Dinamo Moskou), Rudolf Weinhofer (Rapid Wien) UEFA-beker: Riccardo Ferri, Giampiero Marini (Beiden Inter), Manuel Sanchis (Real Madrid), Ratko Mihajlovic (Zeljezni- car Sarajevo). Amancio Amaro heeft zijn ontslag ingediend als trainer van Real Ma drid. Zijn taak wordt tijdelijk waar genomen door Luis Molowny, de ma nager. Het bestuur van de roemrijke club beraadt zich over de te nemen stap pen. De „Koninklijke" maakt een rampseizoen door. De achterstand op Barcelona, de aartsvijand en lands kampioen, bedraagt zestien punten. De enige mogelijkheid op Europees voetbal bestaat nog uit het winnen van de UEFA-beker. In de eerste halve finale tegen Inter leed Real evenwel een kansloze nederlaag van 2-0. Er was om die redenen veel kritiek op Amancio, de vroegere topvoetbal- Ier van Real, die aan het begin van het seizoen Di Stefano was opgevolgd als trainer. VLISSINGEN Omdat alleen Zie- rikzee en Middelburg dit weekeinde in actie kwamen, is er deze week geen sterrenteam samengesteld. Opval lendste speler was Hans de Nooijer van Middelburg. De vleugelverdedi ger had in de derby tegen Zierikzee een groot aandeel in de 3-2 overwin ning van zijn ploeg. Voor zijn goede optreden werd hij beloond met een 8. Hij was de enige, de rest scoorde lager. De cijferwaarderingen waren als volgt. Middelburg: Johan Dijkhuizen 7, Leon Kuijs 6, Kees van der Sluis 7. Gijs Baan 7, Hans de Nooijer 8, Chris Mouthaan 6. Paul Schipper 7. Arthur Pouwelse 6, Johnny Livramento 7. Daan Eikenhout 7 en Cees Jellema 6. Zierikzee: Wim Lefeber 7. Dolf Roks 6. Wim van der Maas 7, Patrick de Broekert 6, Marco van Oeveren 7, Wim Overweel 6, Kees Verkaart 7. René Dekker 6, Eric Berrevoets 7, Jan-Leen Boot 6 en Ronald van Oeveren 7. Wanneer begint een voetbal wedstrijd. althans op zon dag? Vroeger om 2 uur, behalve in het zuiden, waar om half 3 werd begonnen omdat iedereen daar eerst nog naar de mis moest. Tegenwoordig moet heel Neder land naar de mis, want nu begin nen alle wedstrijden in het be taalde voetbal om half 3. Maar om half 3 is pas de aftrap, dan begint weliswaar de wed strijd an sich, maar 'het voetbal- gebeuren' is dan al een tijdje op streek. Voor de spelers en het arbitrale trio, die zich moeten omkleden en dus bijtijds in het stadion moeten zijn. Maar ook voor de toeschouwers, die in het uur (en soms in de uren) vóór de aftrap het stadion binnenstro men. Want de rechtgeaarde sup porter zorgt altijd dat hij bijtijds in de onmiddellijke omgeving van het stadion is, is het niet op de tribune dan toch in de kanti ne, of hoe het heten mag. Als ik vroeger, als jongetje, met mijn vader meeging naar Hol land-B elgiè-wedstrijden in het Olympisch Stadion, zorgde hij er altijd voor dat we vroeg genoeg waren om één rondje rond het stadion te maken, zodat hij ie dereen die hij kende in het voor bijgaan gedag kon knikken, en vooral: dat hij door alle anderen die hem kenden kon worden gegroet. „Ik mag hangen als ik weet wie dat is!" zei hij dan, als weer iemand hem gegroet had. Ik ben ook altijd bijtijds in het stadion. Sfeer opsnuiven, heet dat offi cieel. Dus toen ik zondag om 2 uur, na mijn auto geparkeerd te hebben, de laatste paar honderd meter naar het stadionnetje van Volen- dam liep en merkte dat ik de enige was die die kant op ging, bekroop me het onaangename gevoel dat Volendam-PEC Zwol le toch nog afgelast was op het laatste nippertje, ook al had Teletekst op de televisie bezwo ren dat alleen FC Den Bosch en Feyenoord afgelast waren. Natuurlijk was het weer niet erg uitnodigend, evenmin als de wedstrijd zelf (hoewel, elk puntje telde in dit geval!), ik kon dus niet verwachten dat het publiek in drommen zou toestromen, maar als je om 2 uur in je eentje in de richting van het stadion loopt en er komen je twee men sen tegmoet uit de richting van het stadion, dan is er maar één conclusie: afgelast! Toch maar even doorgelopen, voor alle zekerheid. Hé, sup poosten bij het hek. En spelers op het veld! Zou het dan toch doorgaan? In de perskamer bleek het zelfs betrekkelijk druk. Een soort geluksgevoel door stroomde me. Na veertig jaar stadionbezoek zou ik het dan toch nog een keer meemaken dat er niet alleen meer spelers op het veld zouden staan dan er sport journalisten op de tribune zou den zitten, maar dat er ook meer sportjournalisten zouden zijn dan toeschouwers! Dat kan toch een keer gebeuren, dat niet 500 of 1000 van de potentiële 6000 toeschouwers voor zo'n wed- nico scheepmaker strijd nu eens, op aandrang van de andere gezinsleden en uit eigen desinteresse besluiten thuis te blijven, maar toevallig ALLE ZESDUIZEND! Vijfentwintig man op het veld, vijftien journalisten op de per stribune, een handjevol sup poosten, en verder geen hond! Maar ik was even vergeten dat Volendammers de gewoonte hebben pas in de laatste minuten voor de wedstrijd op de tribune te verschijnen, een verschijnsel dat ik eerder alleen heb meege maakt bij Real Madrid-Ajax, voor de Europa Cup. Op miracu leuze wijze leken honderddui zend Madrilenen in een halfuur tijd (ik overdrijf een ietsje) het stadion te hebben gevuld! In Volendam waren het er zondag 2300 in vijf minuten, dat was minder indrukwekkend, maar toch nog verrassend genoeg! LYON (DPA) - De 19-jarige Franse rugbyer Guy Bruley is maandag in Lyon overleden aan de verwondin gen, die hij een dag eerder opliep tijdens een wedstrijd in Franse twee de divisie. Bruley was in het duel tussen Dij on en Sorgues door een tegenstander op onreglementaire wijze bij de nek ge grepen. Bij de overtreding kreeg Bru ley behalve de tong in de keel een hartstilstand. Met mond op mond beademing werd de jonge Fransman nog eenmaal tot leven gebracht. Maandagochtend overleed hij alsnog in het ziekenhuis. BOSTON (Rtr) - De Brit Geoff Smith heeft maandag de marathon van Bos ton op zijn naam gebracht. Hij had de laatste negen kilometer last van op spelende spieren, maar overwon de pijn en zegevierde in 2 uur 14 minu ten 5 seconden. De Amerikaan Gary Tuttle eindigde als tweede in 2.19.12 en diens landge noot Marlk Helgeston werd derde in 2.21.15. Jaap Pijnenburg CRANDOf WmBRODl Druppel voor druppel tot leven gekomen en in stilte gerijpt, om in alle rust van te genieten. wijn en gedistilleerd Tel. (015)569324'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 17