IN DE VRUDAGKRANT: Duizenden zure-regenwandelaars Nicaragua: Amerikaan gedood bij gevechten UITTEN EISEN VERANTWOORDELIJKHEID OP Schilderij van Rubens bij brand beschadigd vandaag Westduitse neo-nazi gearresteerd Er is maar één Nederlandse Hartstichting Britse hongerstaker eist vervolging directie gevangenis Scheveningen erwarring Contadora TUTU: „APARTHEID GROOTSTE AGITATOR" nederlandse hartstichting Kalmer 28e jaargang no. 88 llaandag 15 april 1985 vrijdagkrant Reagan handhaaft bezoek aan Duits oorlogskerkhof Congres Helletocht Knock-out Zeeuws elftal vrienden van de hartstichting Aanvankelijk opklaringen, later wol kenvelden en mogelijk wat regen. Maximum temperatuur rond 11 gra den. De west, noordwestelijke wind neemt later af. Dagtochten vanuit Zeeland Elke vrijdag ander nieuws... PROVINCIALE ZE hlSTERDAM (ANP) - Ituim tienduizend mensen hebben zondag deelgeno men aan de ruim 500 zure-regenwandelingen die op 100 plaatsen in lederland gehouden werden. Dit heeft een woordvoerder van Bosalarm, een Imenwerkingsverband van zestien Nederlandse natuur- en milieu-organisa- les en organisator van de wandelingen zondagavond meegedeeld, e actie Bosalarm was het startpunt van de internationale zure-regenweek die It en met 20 april gehouden wordt. Doel van de wandelingen was de telnemers te wijzen op de schadelijke gevolgen van zure regen voor de bossen. Aan een van de wandelingen namen ook politici, onder wie minister Winsemius van VROM, en vertegenwooredigers van maatschappelijke orgas- nisaties deel. De wandelingen werden geleid door in totaal 1200 excursieleiders die hiervoor speciaal waren opgeleid. In de internationela zure-regenweek worden op tal van plaatsen in Nederland activiteiten gehouden. Er zijn onder meer zure-regenmarkten, excursies, tentoonstellingen, forumdiscussies en in Drenthe stellen garagehouders voor de halve prijs automotoren af. Zoals bekend is een van de oorzaken van zure regen de uitlaatgassen van auto's. ij aanslag op Spaans estaurant 18 doden (Van onze correspondent) llADRID - De catastrofe in het Madrileense restaurant El Descanso, waarbij vrijdagavond Lat 18 mensen om het leven kwamen en 82 gewond raakten, blijkt nu officieel een bloedige lanslag te zijn geweest. Gistermidag bevestigde de Spaanse minister van binnenlandse aken, Barrionuevo, de aanvankelijke vermoedens, dat de explosie niet toe te schrijven viel |an een simpel ongeval. jecialisten in springstoffen van het [ger en de Guardia Civil troffen tus- :n de puinhopen van het restaurant, laar op het moment van de explosie Jigeveer 250 gasten het avondmaal ïbruikten, resten aan van een explo- |ef mengsel van zwavel, potasiumch- Vaat en aluminiumpoeder. Volgens larrionuevo is de melding van de i itische terreurorganiatie Jihad (de ïilige islamitische oorlog), die zater- |agmiddag in Beiroet de verantwoor- ïlijkheid van de aanslag opeiste, het ïeest betrouwbaar. let restaurant El Descanso ('De lust'), was vrijdagavond, zoals ieder feekeinde, barstens vol cliënten. Het :staurant, gelegen op de weg naar |arcelona en op amper tien kilometer m de Amerikaanse basis Torrejon Ardoz, genoot grote populariteit lij de Amerikanen die op de basis lerkzaam zijn, wegens de speciale ireiding van varkensribbetjes. Maar |oor de lage prijzen had El Descanso )k grote aantrekkingskracht op de |panjaarden. :n enorme explosie rond halfelf liet n het drie verdiepingen hoge res- iurant slechts één achtermuur over- nd. Tot diep in de nacht telde men jechts twee dodelijke slachtoffers en n dertigtal gewonden. Maar toen de ddingsploegen in de vroege zater- gochtend de resten van de eetzaal het sousterrain bereikten, kwam de irkelijke omvang van de catastrofe st te staan, toen nog eens 14 lijken angetroffen werden. Twee gasten 'erleden op weg naar het ziekenhuis. i de eerste verwarring na het onge- ik overheerste de veronderstelling, at de catastrofe het gevolg was van n gasexplosie. Maar de propaan- mks, opgesteld achter het restau- mt, bleken onaangeast. In tweede istantie hield men rekening met een splosie, veroorzaakt door olieres- inten van een pompstation, dat roeger op de plaats van het restau- tnt had gestaan. Maar ook die hupo- lese werd na onderzoek verlaten, et aantreffen van een mengsel van xplosieve elementen bracht de auto- SANTA BARBARA (RTR- DPA-UPI-AFP) - Ondanks for se kritiek gaat het voorgeno men bezoek van de Ameri kaanse president Reagan aan een Duits oorlogskerkhof voorlopig gewoon door. Dit heeft zijn woordvoerder Lar ry Speakes vrijdag gezegd. Verscheidene joodse organisa ties en oud-strijdersverenigin gen waren woedend toen don derdag bekend werd dat Rea gan op 5 mei naar een begraaf plaats in Bitburg gaat waar Wehrmacht-soldaten begra ven liggen. Vooral omdat hij eerder een verzoek afwees om naar het voormalige concen tratiekamp in Dachau te gaan ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de holocaust. Zij betichtten Reagan ervan geen oog te hebben voor hun gevoelens. Het bezoek aan Bitburg is vastgesteld op verzoek van bondskanselier Helmut Kohl, aldus Speakes. ,estienhoven De commissie Mi- euhygiëne Luchtvaartterrein Rot- »dam heeft zich uitgesproken voor en uitgebreide renovatie van de tart- en landingsbaan van de lucht ten Zestienhoven. De kosten be- ragen 21 miljoen gulden. De commis- le beeft daarmee voor de duurste van ler varianten gekozen. riteiten uiteindelijk tot de conclusie dat het een aanslag betrof. Minister Barrionuevo geeft dit late tijdstip van deze conclusie toe aan het feit dat het type springstof in Spanje ongebruike lijk is en de afgerichte speurhonden BRUSSEL (AFP) - Een van de beroemdste doeken van de Vlaamse schilder Rubens heeft vrijdagavond bij een brand in een bijgebouw van de kathedraal van Antwerpen schade opgelopen. Dit heeft de politie van Antwerpen meegedeeld. Het doek „De kruisoprichting" bevond zich in het bijgebouw van de Notre Dame in Antwerpen om te worden gerestaureerd. Het barokke altaarstuk werd samen met vier andere doeken van oude meesters beschadigd door rondvliegend glas, rook en bluswater. De schade is volgens de politie nog wel te herstellen. het mengsel aanvankelijk niet her kend hadden. Hoewel minister Barrionuevo het meest plausibel achtte dat de explo sie het werk was van de sji'itische terreurorganisatie Jihad roepen de achtergronden van de aanslag toch talloze vragen op. Als argument voor de aanslag voeren de woordvoerders van Jihad aan dat deze actie bedoeld was als pressiemiddel tot de laatste Israëlische soldaat uit Libanon ver trokken is. Ook zou de aanslag bedoeld zijn als vergelding voor de aanslag in de sji'itische wijk van Beiroet Bir el Abed, waar op 8 maart 92 mensen om het leven kwamen. Tegen die achter grond zou de aanslag in Madrid ge richt zijn tegen de Amerikaanse on derdanen die vooral in de weekein den in grote getale het restaurant bezochten. De actie is ook in verband gebracht met de arrestatie van twee leden van het radicaal islamitische commando Musa Sadr, die in septem ber vorig jaar in Madrid geprobeerd hadden een Lybische diplomaat te vermoorden. Alle dodelijke slachtof fers zijn overigens Spanjaarden, ter wijl zich onder de 82 gewonden slechts een twintigtal Amerikanen bevonden. de PZC Tijdens het driedaagse congres van de PvdA heeft fractieleider Den Uyl gepleit voor een politiek akkoord met het CDA over atv. PAGINA 3 De wielerklassieker Parijs-Rou- baix, door de Hel van het Noorden, is gewonnen door de Fransman Mare Madiot. PAGINA 9 Voor de Poolse Gabriela Gorzynska was de marathon om de wereldbe ker voor dames in Hiroshima net iets te lang. Vijftig meter voor de eindstreep ging de uitgeputte atlete letterlijk door de knieën. De winst bij de vrouwen was voor de Oost- duitse Katrin Doerre, bij de mannen zegevierde Ahmed Saleh uit Djibou ti. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sportkrant: 9, 10, 11,12, 13, 15 en 16 Scheidsrechter Peter Vrins ging za terdagmiddag knock-out na een botsing met de woedende DFS-doel- man Schot. Vrins kende DFS-oppo- nent Duiveland een strafschop toe en daar was Schot het niet mee eens. Tien minuten later, toen Vrins was opgelapt, werd de Schouwense derby (zonder Schot) voortgezet. PAGINA 15 Voor het eerste selectieduel van het Zeeuws elftal morgenavond in Bres- kens hebben maar liefst vijf spelers afgezegd. Bij die vijf zitten drie spelers van Vlissingen. PAGINA 11 MADRID Een bom verwoestte afgelopen weekeinde een restaurant in Madrid waar 250 mensen de maaltijd genoten. Achttien mensen kwamen om en tientallen werden gewond. MANAGUA (DPA/RTR/GPD) - Bij ge vechten tussen Nicaraguaanse mili tairen en anti-sandinistische rebel len is een Amerikaans staatsburger om het leven gekomen, zo heeft zater dag het ministerie van defensie in PARIJS (DPA) - De Franse contras pionage heeft enkele dagen geleden in Parijs de Westduitser Odfried Hepp gearresteerd, die als neo-nazi beschouwd wordt. In afwachting van zijn uitlevering aan de Bondsrepubliek zit hij vast. Naar zondag uit betrouwbare bron in de Franse hoofdstad vernomen is, staat de aanhouding in verband met het onderzoek naar de terreurorganisatie „Bewapende revolutionaire Libanese fractie" (FARL). Volgens de Westduitse justitie be hoorde Hepp tot een groep van zes rechtse extremisten die eind 1982 bomaanslagen pleegde op Ameri kaanse soldaten in de deelstaat Hes sen en die vijf keer een aanslag op een bank pleegde. Managua meegedeeld. De man vocht mee aan de kant van de contra's, aldus een communiqué van het mi nisterie. Op de man is een identificatieschildje gevonden met de tekst: „Patterson Roger, nummer 419-96-7523, bloed groep O, geloof: baptist". Volgens het Nicaraguaanse ministerie wordt dit schildje door het Amerikaanse leger gebruikt. Patterson zou om het leven zijn gekomen bij gevechten die zich op 27 maart aan de grens met Hondu ras hebben afgespeeld. Een woordvoerder van de politie in Selma in de VS verklaarde dat Roger E. Patterson daar woont en nog in leven is. Patterson heeft in begin van de jaren '80 in Centraal Amerika gediend en verloor zeker één identi teitsplaatje. Vermoedelijk is dat ge beurd in Honduras. Een woordvoerder van het Pentagon verklaarde dat het ministerie van defensie zijn bestand op de naam Patterson heeft gecontroleerd. Hij zei dat nog niet vaststaat of de dode een andere Roger Patterson of iemand met diens naamplaatje was. President Daniel Ortega van Nicara gua heeft verklaard dat hij met de familie van Patterson naar het gebied wil gaan waar de man begraven is. „Ze kunnen dan het lijk identificeren", aldus Ortega in een vraaggesprek met het Amerikaanse televisiestation ABC. De in Midden-Amerika bemiddelende Contadora-groep zegt dat er „aanzien lijke vooruitgang" is geboekt tijdens de ontmoeting met gevolmachtigde afgevaardigden uit de betrokken Mid- denamerikaanse landen (Mexico, Pa nama, Columbia en Venezuela) in Panama. Concreet komt die vooruit gang neer op de vorming van drie commissies waarin oplossingen zou den moeten worden gevonden voor de nog bestaande tegenstellingen. Het gaat onder meer om de verificatie en de controle van de in een vredes verdrag te maken afspraken, met na me op militair terrein, en de tijdsli mieten voor een stop op de wapenim porten en beëindigen van buitenland se militaire aanwezigheid in de regio. De Salvadoraanse president, José Na poleon Duarte, heeft 21 april als datum voor hervatting van de onder handelingen met het verzet verwor pen. Ik wil de zaak niet overhaasten, terwijl het verzet kennelijk uit is op publiciteit, zo zei hij. (Advertentie Begrafenis slachtoffers in Langa vreedzaam verlopen i (Van onze correspondent) UITENHAGE, PORT ELIZABETH - Een menigte van 60.000 tot 70.000 mensen heeft zaterdag de begrafenis bijgewoond van de 19 mensen die op 21 maart jl. om het leven kwamen ioen de politie het vuur opende op een begrafenisstoet. Tegelijk met de ze negentien doden van „Langa" wer den ook tien andere slachtoffers van het recente geweld in de Oostkaap begraven. Van zowel de kant van de organisato ren van deze massabegrafenis als van de kant van het leger en politie waren alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen om te voorkmen dat er nieuwe onlusten zouden ontstaan. De ze zijn dan ook uitgebleven. De begrafenis, die de grootste in de geschiedenis van het land kan worden genoemd - zelfs die van de in de gevangenis vermoorde Black Cons- ciousness-leider Steve Biko in 1977 trok niet zoveel mensen - vond plaats in Kwanobuhle. Om elf uur 's ochtends was het nieuwe stadion van Kwanobuhle reds volge pakt met mensen. De organisatie die in handen was van het Verenigde Democratisch Front (UDF) verliep PORT ELIZABETH Negenentwintig kisten waren opgesteld in een stadion in het Zuidafrikaanse Uitenhage waar (Slot Zie pagina 4 kol. 5) zaterdag de slachtoffers werden begraven van de schietpartijen van de afgelopen weken in Zuid-Afrika. De witte enveloppe met het rode hart van de Nederlandse Hartstichting vindt u tegen het einde van deze collecteweek in uw brievenbus. Het is ons jaarlijks verzoek om een bijdrage te leveren in de strijd tegen hart- en vaatziekten. Laat uw hart spreken! Hartelijk dank! Sophialaan 10. 2514 IR 's-Gravenhage, Giro 300. Bank 70.70.70.600. DEN HAAG (ANP) - De Engelse hongerstaker in de Scheveningse ge vangenis, Alan Reeve, wil dat de officier van justitie in Den Haag strafvervolging instelt tegen de directie van de gevangenis. Door zich in het conflict met Ree ve star en weigerachtig op te stellen maakt de directie zich schuldig aan zware mishande ling, zo schrijft de advo caat van Reeve, mr. H.G. Kersting, zondag in een brief aan de offi cier van justitie. Kersting liet eerder dit weekeinde aan de minis ter van justitie weten dat Reeve de Staat aan sprakelijk stelt voor alle materiële en immaterië le schade die hij momen teel lijdt. De gevange nis-directie zou van het begin van de hongersta king af aan overleg over Reeve's eisen uit de weg zijn gegaan en daarmee het risico hebben geno men dat hij sterft. Daar om is Justitie aanspra kelijk, aldus Kersting. De advocaat schrijft in zijn brief dat Reeve niet alleen recht heeft op smartegeld maar ook op vergoeding van materië le schade. Hij is bezig met een studie politico logie en schrijft boven dien een boek. Als" hij studie en boek door her senletsel of ander licha melijk gebrek niet kan afmaken, derft hij in komsten, zo stelt Kerst ing. Reeve gaat maandag de vijftigste dag in van zijn hongerstaking. Volgens zijn vertrouwensarts, J. van de Pol, heeft hij niet lang meer te leven. De Brit weigert voedsel, omdat hij naar een min der strenge afdeling van de gevangenis wil wor den teruggeplaatst. Hij kwam in de strenge B- vleugel terecht na een mislukte vluchtpoging. Een woordvoerster van het ministerie zei zon dag desgevraagd dat er in de positie van de staatssecretaris niets is veranderd. Er wordt nog steeds niet overwogen Reeve tegemoet te ko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1