IN DE VRUDAGKRANT: PZC l\\\ ;een uitzicht op cao-akkoord ERKLOOSHEID DAALT ITOT ONDER 800.000 de PZC vandaag Beslag gelegd op bezit van Freek de Jonge piet klerkx 01PÏTOI van 10-10 uur. I Eerst harde, later afnemende noord- I westen wind, vanavond stormachtige I zuidenwind, omstreeks de middag en- \kele opklaringen, temperatuur om- I streeks 8 graden. ibortus strijdig iet Spaanse grondwet Nieuwe partij Starwars Profiel Damkampioen mis de vier super^meubeldagen in waalwijk niet. 'Juliil'JÜiSLD Kom naar Waalwijk China RAMIZ ALIA WAARSCHIJNLIJK OPVOLGER De PvdA van de redelijkheid Doodsbericht uit isolement Regen iSe jaargang no. 86 fijdag 12 april 1985 vrijdagkrant DEN HAAG (ANP) - Werklo zen en arbeidsongeschikten die ten dele nog kunnen werken zullen na 1 januari ook werk buiten hun eigen regio moeten aanvaarden als dat in de eigen of naburi ge plaats niet voorhanden is en die arbeid voor de betrok kene wel als passend kan worden beschouwd. IN HAAG (GPD) - In de bouw zijn (stakings)acties op til. De Hout- en Bouwbond van het IV dreigt ermee, sinds de onderhandelingen over een nieuwe bouw-cao ook gisteren geen jtzicht boden op een akkoord. Ondertussen worden pogingen ondernomen om in de poot-metaal' (een kwart miljoen werknemers) en bij Akzo (ruim 20.000 mensen) het overleg rer een nieuwe cao weer op gang te brengen. 11 t;m 21 april AMSTERDAM raI 3 bedrijven samen goed voor 80.000 m2 woonplezier Honderd jaar autohistorie Elke \rijdag ander nieuws... pEN HAAG (ANP) - De irkloosheid is in lart ten opzichte van id februari gedaald :t 28.400 tot 773.500. ik voor seizoen gecor- reerd trad een daling 'en wel met 4600 tot I.500, aldus gegevens het ministerie van dale zaken en werk- [egenheid. daling was het lotst bij de mannen. Eind maart lag de werk loosheid bij deze groep 22.600 lager dan een maand eerder en kwam daarmee op 519.900. Het aantal werkloze vrou wen liep afgelopen maand terug met 5800 tot 253.600. Het aantal bij de arbeidsbureaus openstaande vacatures groeide met 1800 tot 23.300. Voor het seizoen gecorri geerd daalde het aantal werkloze mannen met 4700 tot 513.200. Reke ning houdend met deze correctie steeg de werk loosheid onder vrouwen met 100 tot 265.300. De daling van de voor sei zoen gecorrigeerde werkloosheid bij man nen doet zich vooral voor bij bouwvakkers en metaalbewerkers, aldus het departement. Dat staat in concept-wetsontwerpen van staatssecretaris De Graaf over de herziening van het stelsel van sociale zekerheid. Het feit dat be trokkene voor een nieuwe functie naar een ander deel van Nederland moet verhuizen staat de passend heid van die functie niet in de weg, aldus De Graaf. Als dit tot gevolg heeft dat het gezinsleven van de betrokkene wordt ontwricht kan dit een reden van sociale aard zijn waar door de arbeid als niet passend kan worden beschouwd. In het algemeen wil De Graaf het begrip passende arbeid zo formuleren in de wet dat alle arbeid passend is die valt bin nen mogelijkheden en bekwaamhe den van de werknemer. De hoogte van het loon, de plaats van het werk of een afwijking van opleiding en vroeger beroep kunnen op zich de passendheid van het werk niet in de weg staan. Werk kan alleen worden geweigerd als het verrichten ervan om lichamelijke, geestelijke of sociale redenen niet van de werknemer kan worden ge vergd, aldus de staatssecretaris. Bij arbeidsongeschikten voorkomt men door de eis uit de wet te schrappen dat arbeid alleen passend is als zij voorkomt in de eigen plaats of de plaats waar men het laatst gewerkt heeft, dat in gelijke gevallen de mate van arbeidsongeschiktheid per regio gaat verschillen, aldus De Graaf. onden dreigen met cties in de bouw de bouw (ruim 200.000 werknemers) gaan de werkgevers bij hun bereke rgen de standpunten over invoering in een 36-urige werkweek, het [kantiegeld en de aanvulling van het ïkengeld tot het normale netto-loon [»g te ver uiteen om het erover eens worden. Waar het de werktijd be- ;ft, moet men het zelfs nog eens irden over de wijze waarop de af- (raak over een (gemiddeld) 38-urige srkweek wordt ingevuld, lenigheid bestaat ook over het likantiegeld. De werkgevers menen ft hun (nieuwe) voorstellen een ver- iging van het vakantiegeld beteke- de vakbonden houden er een ienering op na die erin resulteert |it de vakantiegelden eerder lager tkomen. Volgens de vakbonden iADRID (AFP) - Het Spaanse Hof oor Grondwetszaken heeft donder- ag de in oktober 1983 door het arlement goedgekeurde wet die vangerschapsonderbreking in be- aalde gevallen toestaat in strijd met e Grondwet verklaard, et Hof baseerde zich bij zijn beslis- ng op artikel 15 van de Grondwet in 1978, waarin staat dat „allen het ;cht op leven en op fysieke en geeste- ike onschendbaarheid hebben". Op :ond van dit artikel werd destijds de oodstraf in Spanje afgeschaft. Advertentie MODERNE 2 F.N STEUTEL HEREN MODE KLASSIEKE j»j s KOSTUUMS x ningen uit van een garantieloon; op basis daarvan zou men inderdaad aan een hoger vakantiegeld komen. Vol gens de bonden zijn de werkelijk verdiende lonen echter hoger; en uit gaande daarvan komt het resultaat lager uit. De Werkgroep Alternatief voor het CDA begint een nieuwe, confessionele partij. PAGINA 3 CD A-partijvoorzitter Piet Buk man vindt dat het Westeurope- se deel van de NAVO moet deelnemen aan onderzoek voor de ontwikkeling van 'Starwars'. PAGINA 5 Een nieuwe burgemeester van Middelburg moet een goed in zicht hebben in de plaatselijke politiek. PAGINA 13 Bij Akzo heeft de vereniging van hoger personeel (aangesloten bij de NCHP, één van de bonden van de Vakcentrale MHP) een oproep aan de andere bonden gedaan om vandaag of morgen weer met de werkgever te gaan praten. De Industriebond FNV liet donderdagmiddag weten daar niet op in te gaan. Bij de MHP - niet alleen bij het hoger personeel maar ook bij de Unie BLHP (Slot zie pag. 3 kol. 6) Freek de Jonge AMSTERDAM (ANP)- De curator in het faillis sement van Big Boy Productions BV, de vroegere manager van Freek de Jonge, heeft donderdag op bezittin gen van Freek de Jonge zelf en toekomstige op brengsten uit theater voorstellingen door de cabaretier beslag ge legd. Volgens de cura tor, mr. T. Aberson uit Amsterdam, heeft Freek de Jonge een schuld van ruim 8 ton aan directeur B. de Groot van Big Boy Pro ductions. Big Boy Productions BV in Bussum was sinds 1979 producer van Freek de Jonge. In mei vorig jaar verbrak De Jonge de banden. Dit gebeurde omdat De Groot op een onduidelijke manier drieëneenhalve ton aan theateropbrengsten, be stemd voor De Jonge, had zoekgemaakt, aldus mr. E.Enkelaar, advo caat van De Jonge. Na die opzegging ging Big Boy Productions failliet. Maandag dient in Am sterdam een kort ge ding, aangespannen door de eigen BV De Roje Hel van Freek de Jonge tegen de curator in het faillissement van Big Boy Productions met als doel de beslagen op te heffen. KENNEDY RUIMTEVAARTCENTRUM (AP) Het ruimteveer Challen ger hangt in de enorme assemblagehal in het Kennedy Ruimtevaartcen trum om klaar gemaakt te worden voor de ruimtevlucht die op 29 april moet starten. In de hal worden de grote brandstoftanks en de voortstu wingsraketten aan het ruimtevoertuig bevestigd. Advertentie 'N HELE DAG IN EEN ANDERE WERELD 1 dagelijks 10-17 en 19-22 uur m zaterdag en zondag 10-17 uur^ Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Jannes van der Wal is zeker van het Nederlands damkam pioenschap. De concurrentie kan hem niet meer inhalen. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 TIRANE (DPA) - De Albanese partijleider Enver Hodzja is donderdagochtend op 76-jarige leeftijd gestorven. Hij overleed als gevolg van 'ernstige aandoeningen aan het hart, nieren en enkele andere organen", aldus een medisch bulletin. De oprichter van de Albanese communistische partij was de laatste van de communistische verzetsstrijders uit de Tweede Wereldoorlog die nog in functie was. Advertentie voor het allernieuwste op meubelgebied ln modern en klassiek. Zanddonk Waalwijk, hartje Brabant, Jjelegen aan de weg Waaiwijk-Tilburg. Hij nam op 24 mei 1944 na de capitula tie van Italië als leider van een voorlo pige regering de macht in Albanië over om deze nooit meer uit handen te geven. Hodzja volgde in zijn buitenlandse politiek consequent een isolationisti sche koers. In het buitenland is voorzichtig gerea geerd op zijn overlijden. Het is onwaarschijnlijk dat belangrij ke buitenlandse persoonlijkheden naar Tirana zullen reizen om Hodzja's begrafenis komende maandag bij te wonen. In de landen, waarmee Hodzja ge brouilleerd raakte, hoopt men dat zijn opvolger een buitenlands beleid zal gaan voeren dat meer op samenwer king met andere landen stoelt en ideologisch sterker op de praktijk gericht is. Verder gaat men er van uit dat op binnenlands terrein een voor zichtige liberalisering van de grond komt. Als meest waarschijnlijke op volger tipt men Ramiz Alia, die sinds twee jaar als staatshoofd fungeert en na het overlijden van Hodzja tot lei der van de begrafenisplechtigheden benoemd is. Ramiz Alia heeft vooral carrière ge maakt als ideoloog van de patij. Waar nemers achten de kans klein dat de 59-jarige Alia op korte termijn de stalinistische koers zal verlaten, die Hodzja gedurende meer dan veertig jaar heeft gevolgd. Wat de Sowjet-Unie betreft heeft de nieuwe partijleider in Moskou, Mi- chail Gorbatsjov, vorig jaar in Sofia verklaard dat zijn land belang stelde in „een normalisering van de betrek kingen" met Albanië en dat Tirana een zelfde houding zou moeten aan nemen. Tussen de Sowjet-Unie en Tirana ontstond in 1961 een diepe kloof nadat Chroesjtsjov het bewind van zijn voorganger Stalin had ver oordeeld. De verwijdering tussen Albanië en de Oosteuropese socialistische landen werd compleet in 1968, toen Hodzja uit het Warschau-pact trad uit protest tegen het militaire ingrijpen van de troepen van vijf landen in de „Praagse Lente" in Tsjecho-Slowakije. China was lang een bondgenoot van het kleine land op de Balkann. Maar in 1978 verbrak Tirana de be trekkingen met Peking, toen na het overlijden van Mao Zedong diens op volgers (na de „Bende van Vier" te hebben uitgeschakeld) een koers van economische liberalisering insloegen. De enige die voor Hodzja door de beugel kon was Josef Stalin. Net als Stalin regeerde Hodzja zijn land met ijzeren hand en steeg hij naar de top door politieke tegenstan ders uit de weg te ruimen. Van het begin af aan was hij een vurig en dogmatisch communist. Onder zijn leiding groeide Albanië uit tot het enige stalinistische en atheïsti sche land ter wereld. ZIE OOK PAGINA 4) Hoop op koerswijziging Albanië na dood Hodzja Archiefopname van de gisteren overleden Hodzja. De foto werd gemaakt tijdens de 1-mei parade in Tirana in 1983. Vanuit de onwezenlijke rust die de socialistische gelederen nu al weer tijden uitstralen is de Partij van de Arbeid gisteren in Amster dam aan het twintigste partijcongres begonnen. Een congres dat zich kan wentelen in een comfortabele kiezers gunst, zoals die week na week blijkt uit de uitkomsten van de politieke opiniepeilingen. Maar tegelijk een congres dat zich terdege realiseert dfft het met die nog steeds wassende aanhang uiterst omzichtig moet om springen. Drie dagen lang zal het PvdA-vergadercircus in de Amster damse RAI proberen een koers uit te zetten voor het verkiezingsprogram ma-1986. Hoofdmoot in de discussies is de nota 'Sociaal Economische Di lemma's voor de PvdA'. De titel die het partijbestuur aan dit stuk heeft meegegeven is tekenend voor de posi tie waarin de PvdA zich vooijaar-1985 bevindt. Een veranderde partij, die geen kant en klare oplossingen voor handen heeft voor de economische crisis, waar Nederland heel voorzich tig begint uit te klimmen, maar nog steeds zware littekens van draagt. Een partij, die murw van de oppositie is geworden, heel begerig naar rege ringsverantwoordelijkheid kijkt, maar weet dat ze daarbij voor heel ingrijpende en uiterst moeilijke keu zes staat. Hoe met deze gegevens in de sociaal-economische werkelijkheid van vandaag te manoeuvreren is lan ge tijd onderwerp van diepgaand zelf onderzoek geweest binnen de PvdA. Het congres van dit moment zal daar over klaarheid moeten brengen. Sinds de Tweede-Kamerverkiezin gen van 1982, volgend op het mis gelopen avontuur van een PvdA in het tweede kabinet-Van Agt, hebben de socialisten er stevig tijd voor uitge trokken om in eigen huis orde op zaken te stellen. Tot die grote schoon maak behoorde het veranderend be sef dat er geen plaats meer was voor sterk polariserende 'strijdpunten', geen plaats meer voor harde garanties en uitgesproken zekerheden. Het 'nieuwe realisme' - zoals het de laat ste tijd tot vervelens toe is aangeduid - begon in de denkwereld van de PvdA-economen meer en meer veld te winnen. Het 'onaanvaardbaar' kwam gaandeweg in de benadering van de economische problemen, van de so ciale zekerheid, van de reikwijdte van de invloed van de overheid op de achtergrond. De PvdA staat op het punt zich te bekeren tot een politiek van de redelijkheid, al was het alleen al om de nieuwe kiezers die juist in een gematigde opstelling vertrouwen hebben, straks zo goed mogelijk vast te houden. Van belang in dat proces van bijgeslepen interne verhoudingen was ook dat er een eind moest komen aan de slopende 'opvolgingskwestie' rondom Den Uyl. Nu die voorlopig lijkt bezworen doordat Den Uyl vrij wel zeker zichzelf opnieuw zal opvol gen kan de PvdA zich gaan concentre ren op de vraag hoe straks, op weg naar de verkiezingen van 1986 het slagvaardigst partij kan worden gege ven aan de politieke lijn van waaruit CDA en VVD opereren. Een eveneens gematigde PvdA- voorzitter Max van den Berg heeft gisteren bij de opening van het con gres al aangegeven welke doelstellin gen voor de komende jaren het zwaarst zullen wegen: offers van de middengroepen om de problemen van de laagstbetaalden op te vangen, ex tra geld voor 'een actieve cultuurpoli tiek' die bewust tegenwicht moet bie den aan de vervlakking op veel terrei nen en een spreiding van overheidsta ken om de verzorgingsstaat te verbe teren. Een voorzichtig beleid met dui delijke herkenningspunten, tot op ze kere hoogte een stuk inschikkelijk heid, maar bepaald niet op alle pun ten tot compromissen bereid. En als er één kwestie is waar de redelijkheid van de PvdA sinds gisteren nog eens heel scherp begrensd is dan is dat de kwestie van de kruisraketten. „Een regering met de PvdA zal de kruisra ketten niet plaatsen", zo herhaalde Van den Berg de belofte aan de kie zers. CDA en WD weten waar ze met een PvdA als beoogde grootste partij bij de komende kamerverkiezingen aan toe zijn. Een zeldzaam bericht uit Europa's eigenzinnigste land was gisteren dat over de dood van Enver Hodzja, partijleider en sterke man van het kleine Albanië. Na veertig jaar van vrijwel pure communistische alleen heerschappij overleed hij op 76-jarige leeftijd. Hodzja, aanvoerder van het partizanenverzet tegen de Duits-Ita liaanse bezetting van zijn land in de Tweede Wereldoorlog, heeft twee ge neraties lang een dictatorschap van volstrekt eigen snit overeind kunnen houden. Hij deed dat met harde hand en in volledige afzondering. Volgens stalinistisch model en vrij van elke buitenlandse invloed heeft hij al die jaren in een merkwaardige mengeling van onderdrukking en verering de Albanezen met zelfbewustheid ge staald en tegelijk opgesloten. Hij ver wisselde banden met de Sowjet-Unie voor die met het China van Mao, leefde op voet van oorlog met het buurland Joegoslavië en trok zich vervolgens geheel in de cocon van het eigen gelijk terug. Hoe het nu verder zal gaan met Albanië: weinigen kun nen er iets zinnigs over zeggen. Het wachten is op het volgende bericht uit dit Europese.isolement. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1