erzet woningbouwpersoneel egen ontslag diensthoofd kunst Gratis abonnement voor Mobil MC-cardhouders. DA GZOR G 'een stok om de eenzaamheid te slaan' Huishoud- en hobbybeurs groot succes PZC provincie fERGELIJKING MET AFFAIRE-E Houten ophaalbrug Sas van Gent op z'n plaats RUIM 17.000 BEZOEKERS IN AXEL Efficiency zonder spirit uit Brugge INDERDAG 11 APRIL 1985 Vlissinger na aanrijding door politie aangehouden Het MC Magazine verschijnt vier keer per jaar. Gratis voor eike MC-cardhouder. Vol voor delige aanbiedingen en tips. Informeer bij uw Mobil station hoe u MC-cardhouder wordt. M©bil Gebedsdienst in Goes voor vrouwen 'Philatelica' in Vlissingen bijeen RNEUZEN - Het personeel van de Woningbouwvereniging 'Terneuzen' verzet zich tegen It ontslag van het hoofd van de technische dienst van die vereniging. De man in kwestie (E. I rstraeten) moet volgens het algemeen bestuur wijken omdat er in de 'top' van het bedrijf onwerkbare situatie' was ontstaan. De problemen spitsten zich vooral toe op de dan doet ons dat direct terugdenken aan het jaar '82, toen het vorige bestuur ook zo'n aanbod deed aan H. Engelsma. Er is dus toch niet zoveel verschil tussen het bestuur van toen n cclmmunicatie tussen Verstraeten en directeur ing H gei kleine veertig personeelsleden ie )ben woensdag in een brief aan het tuur protest aangetekend tegen ontslag van Verstraeten. Ze verge en de zaak met de beruchte 'affaire ;elsma', die ruim twee jaar geleden ,eide en die het toenmalige bestuur ■kop kostte. Dat bestuur wilde zich directeur Engelsma ontdoen om- hij niet goed zou hebben gefunc- eerd. Na rumoerige ledenvergade- en en een langdurig juridisch (ekspel vertrok het bestuur, maar lef directeur Engelsma - mede dank e steun van het personeel - zitten. Engelsma. en nu, ondanks uw belofte een eerlijke en open democratische aanpak voor te staan", aldus de brief van het personeel. Zoals toen bezwaar werd gemaakt tegen de 'oneerlijke manier Advertentie personeel steunt nu ook hoofd Ihnische dienst Verstraeten en lit in de brief de nodige kritiek op (hele handelwijze van het bestuur, rbij wordt een uitspraak van voor- ;er A. Janse van november '82 in innering geroepen. Citaat uit de f: „Hij zei toen voor 'een eerlijke, :n en democratische aanpak' te Maar wij als personeel geloven er van deze woorden niet veel icht komt, als wij weer via de nten moeten vernemen dat het fd technische dienst is ontslagen, daarbij lees je dat de reden zou zijn gebrek aan communiceren met H. ?elsma en niet het werk dat door straeten werd verricht'. personeel vraagt zich af of het in geval niet eerlijker zou zijn dan directeur Engelsma de laan uit te Sren. „Als we dan ook nog verne- n dat het bestuur Verstraeten eerst i regeling heeft aangeboden - om een stille manier te verdwijnen ZIERIKZEE, CONCERTZAAL Het Westvlaams Orkest onder leiding m Dirk Varendonck, en met mede- oerking van Edmond Carlier (cello). Herken van Bizet, Saint-Saëns, Mo- •.art en Brahms. Het Westvlaams Orkest is dit seizoen, tijdens de vier gas- :optredens in Zeeland, sterk ge- 3leken in de samenstelling van jrogramma's, die men zou kun- ïen situeren in - als het in Dokstermen mag - de lichtge- oicht-klasse. Dat zal weliswaar nede samenhangen met de be setting van - zeg maar - een versterkt kamerorkest, maar >ok als men daarmee rekent valt het op, dat doorgaans mu- siek op de korte baan werd jeprefereerd. Onaantrekkelijk tvas dat niet, en in ieder geval everde het bijna in elk optre- len een werkje op, dat zelden de loncertlessenaars bereikt; woensdagavond in Zierikzee sijvoorbeeld gold dat Brahms 'ijtje 'Liebeslieder Walzer'. Opmerkelijk is bij de door de Iruggenaren toegepaste pro- (rammering wel, dat muziek die nen regulier kan vernemen als )innenkomer, in die conceptie piece de résistence' van het con- :ert is. In Zierikzee: Mozarts ïaffner-symfonie, voorafgegaan ioor Saint-Saens eerste cello- :oncert, dat innemende stuk 'omantiek, waar jonge cellisten ioorgaans eer mee plegen in te eggen en dat woensdagavond :en nieuw-zakelijke benadering treeg van Edmond Carlier. Hij ■peelde het, rank en toch rond van toon schijnbaar moeiteloos. Wot en efficiënt zijn de karakter- ■tieken - en daarin ligt, eerlijk ïezegd, ook een beetje mijn be taking: het werk klonk tech- ïisch voortreffelijk, maar muzi kaal te nuchter, met te weinig 'loed, naar mij voorkwam. Efficiënt: de term kan ook dienen om de prestaties van iet Westvlaams Orkest' onder ■'arendonck te kenschetsen. Ef- iciënt, maar zonder spranke- ing. Er werd zelfs, niet zelden, net een zekere stugheid gemusi ceerd. Het 'petite mëre, petit iëre en de Galop uit Bizets charmante suite zijn er voorbeel den van, en na de pauze ken merkte een zekere hoekigheid enminste de eerste twee delen van de Mozart-symfonie: mu- hek, waarvoor mëér dan routi neuze inzet vereist is wil ze het 'Pirito krijgen dat ze toekomt, •oor een belangrijk deel moet de lorzaak daarvan - naar het mij 'oorkomt - liggen bij Varen donck, die als dirigent weinig cegeestering uitstraalt. Dat het orkest Mozart technisch zonder meer aankan, men in de finale, vaar aan zijn verlangen - „zo ;ne' als mogelijk" adequaat verd tegemoetgekomen; en dat ta orkest over voldoende - bla kers bijvoorbeeld - bekwame in- 'tamentalisten beschikt, werd i Bizet en Mozart ook voldoen ds duidelijk. Maar kennelijk had nen gisteren niet helemaal z'n tand. Een halve zaal klapte - UEjt geheel terecht - voor een iele. Kees Cijsouw van ontslaan' van Engelsma, wordt nu protest aangetekend tegen de gang van zaken rond Verstraeten, 'die zeven jaar z'n werk naar behoren heeft uitgevoerd'. Het personeel voegt er aan toe: „Daar bij willen wij ook nog aandacht vra gen voor het vele werk dat door Verstraeten de afgelopen jaren is ver zet om diverse renovatie- en onder houdsplannen te starten. En dat met groot succes". Directeur Engelsma wees het perso neel half maart in een intern schrij ven op de noodzaak voortaan enkel nog te communiceren via 'de spil van voorzitter-directeur'. Informele con tacten tussen bestuursleden en perso neel waren, volgens hem, uit den boze. Ook de inhoud van dat schrij ven is het personeel in het verkeerde keelgat geschoten. „Of er naar dege nen die met informatie of opmerkin gen komen wordt geluisterd is voor ons een grote vraag. Dat er mensen uit de ondernemingsraad stappen, schijnt u niets te doen. Maar de reden waarom, bent u daar weieens op ingegaan?". Het personeel heeft de indruk, zo blijkt uit de brief, dat veel kritiek óf het bestuur niet eens bereikt óf opzij wordt geschoven. Dat, terwijl er wel erg veel aandacht wordt besteed aan kritiek of opmerkingen aan de kant van de leden. Tenslotte plaatst het personeel vraag tekens bij de houding die de vertegen woordigers van de verschillende bon den de afgelopen maanden hebben aangenomen. Eerder deze week ont vingen de bonden daarover al een brief, waarin de nodige kritiek werd gespuid. Een aantal werknemers van de bouwvereniging heeft al gedreigd uit de bond te stappen als er geen verandering komt in de aanpak van die kant. Nog deze week vindt (overi gens achter gesloten deuren) overleg plaats. In de brief aan het bestuur dringt het personeel erop aan de zaken nog eens goed op een rijtje te zetten, 'zodat u de juiste beslissingen kunt nemen, die niet alleen het bedrijf maar ook het personeel ten goede komen en de werksfeer zullen verbeteren'. Mobil MC. Het verschil tussen klanten en trouwe klanten. GOES - De vrouwen van de interker kelijke charismatische 'women's aglow fellowship' houden woensdag een bijeenkomst in Terminus te Goes. Deze bijeenkomst begint om 9.15 uur met een ontvangst, om 9.45 uur ge volgd door een lofprijzing en gebed. Verder spreekt Ans van der Ham over het onderwerp 'Hulp bij beschadigde emoties'. Uiterlijk 11.45 uur zal het gebeuren afgelopen zijn. De organisa tie heeft gezorgd voor kinderoppas. SAS VAN GENT Het veelbespro ken bruggetje over het kanaal van Gent naar Terneuzen in Sas van Gent ligt er bijna. De afgelopen dagen is aannemersbedrijf De Bruin uit Ter neuzen druk in de weer geweest met het bevestigen van de beide vaste delen, terwijl eveneens een begin is gemaakt met de walwerkzaamheden voor de aanlooppaden. De vaste delen rusten op verschillen de palen die vorige week de bodem zijn ingegaan. De bevestiging van het bewegende deel, het meest arbeidsin tensieve deel van het karwei, kan in de loop van volgende week plaatsvin den. Dan rest alleen nog de aanleg van het voetpad aan Westkade naar het houten ophaalbruggetje toe. Op dinsdag 30 april, koninginnedag, wordt het bruggetje officieel geopend. Dan is er een receptie in het Huis van de Graaf van Marlborough aan de Oostkade, waar nu een architectenbu reau in gevestigd is. De aanleg van het bruggetje gaat voorspoediger dan de voorbereidende werkzaamheden er van die, zoals bekend, enkele jaren in beslag hadden genomen. VLISSINGEN Een 57-jarige Vlis singer is woensdagavond doorgere den na met zijn auto een geparkeerd staande auto te hebben aangereden. De man, C. N. G., was volgens de politie zwaar onder invloed van alco hol. De aanrijding gebeurde op de Vrij- domsweg. Enkele getuigen, die de aanrijding hadden gezien, waar schuwden de politie, die de automobi list even daarna kon aanhouden. De man werd ter ontnuchtering op het bureau ingesloten. VLISSINGEN De maandelijkse bij eenkomst van de postzegelvereniging 'Philatelica' afdeling Vlissingen wordt donderdag 18 april gehouden in de kantine van de rijksscholengemeen schap Scheldemond. De vergadering begint om 20.00 uur. De eerstvolgende ruilavond is op donderdag 2 mei, eveneens in Scheldemond. Aanvang 19 uur. Het bruggetje in Sas van Gent Een stok om de eenzaamheid te slaan, als je alleen aan thuis 7 gebonden bent, lijkt zoiets onbereikbaars. In de dagverzorging hebben we hem voor het pakken". De eerste deelnemers aan het experimentele dagzorgproject in het Goese Gasthuis zijn het erover eens: het project is al na een dikke maand proefdraaien een succes, dat alleen voor uitbreiding in aanmerking kan komen. „Ik ben gewoon weer begonnen te leven", zegt één van de deelnemende dames, en de rest is het met haar eens: leven doe je bij de gratie van de anderen, ook op de momenten dat je alleen bent. Mevrouw E. van Driel-Blomaard, directrice van bejaardenverzor gingstehuis Het Gasthuis in Goes, is zelf ook helemaal weg van het experiment. „We hebben er enorm lang aan gewerkt in het Regionaal Intramuraal Overleg Bejaardenzorg (RIOB) en in de loop van de proce dure ga je dan dikwijls twijfelen over de noodzaak. Van tevoren weet je nooit hoe hoog een drempel is, of de behoefte schrijnend is en of de middelen gemakkelijk beschikbaar zullen worden gesteld. Een experi ment kan uitlopen op een fiasco of als een nachtkaars uitgaan. Met de dagverzorging hebben we kennelijk de spijker op zijn kop geslagen, want iedereen is wild enthousiast. Het experiment dagverzorging be gon eind februari als een initiatief van het RIOB, een werkgroep die ressorteert onder het Bevelandse gecoördineerd bejaardenwerk. Ge durende de proefperiode doen drie tehuizen mee: Nieulande in Krab- bendijke, het Gasthuis in Goes en De Kraayert in Lewedorp. De tehui zen treden als het ware buiten hun muren door het zorgterrein te ver leggen naar zelfstandig wonende bejaarden. Met het streven van de huidige beleidsmakers om mensen zo lang mogelijk in de thuissituatie te laten, krijgt het zogenaamde 'flankerend beleid' gestalte. De dag verzorging past uitstekend in dat flankerend beleid, omdat opname in een verpleeghuis of bejaarden huis kan worden voorkomen of uit gesteld. De dagverzorging moet worden ingevoegd in de eerste lijns- zorg, maakt er eigenlijk deel van uit. Huisarts, wijkverpleging, ge- zins- en bejaardenzorg blijven ge woon hun werk doen, de dagverzor ging is nooit een vervanging, slechts een aanvulling op de normale eerste lijnszorg. Vreemd genoeg wordt de drem pel tot een minimum verlaagd doordat deelnemers zich niet zelf opgeven. Wanneer iemand voor dagverzorging in aanmerking komt, en dat kan om de meest uiteenlopende redenen zijn, gooien de hulpverleners die op dat mo ment met de bejaarde te maken hebben een balletje op. De deelne mer moet het natuurlijk wel zelf willen maar het initiatief komt in principe uit de eerste lijn. Geble ken is dat die aanpak prima werkt. Deelnemers moeten aanvankelijk een beetje over de streep worden getrokken met een weekje probe ren of de kat eens uit de boom kijken. Na een paar dagen willen ze niet meer weg. De groep deelnemers, in principe ondergebracht in een aparte huis kamer, heeft op het eerste gezicht het meeste weg van een handwerk- krans. Vijf dames en een heer onder houden zich met elkaar terwijl de pennen tikken. De enige man in het gezelschap speelt een potje op het dambord met de vaste bejaarden verzorgster. „We hebben hem nog niet aan het breien gekregen, maar dat komt wel", roept één van de dames. „We hebben zoveel plezier hier, ik heb echt in jaren niet zo gelachen als hier de afgelopen maand". Het principe van de dagverzorging is zo eenvoudig dat het vreemd lijkt dat het pas sinds kort is uitgevon den. De deelnemers, allemaal men sen die in zekere zin hulpbehoevend zijn, kunnen gebruik maken van de diensten binnen het bejaardenhuis. Twee keer in de week komen ze bijelkaar en kunnen dan tussendoor bijvoorbeeld naar de fysiothera peut. Ook bezigheidstherapie en de artsen kunnen zich veelvuldiger met de deelnemers bemoeien. „Erg opvallend is het voordeel dat even tuele problemen in de thuissituatie veel sneller aan de orde komen. Je kunt er dan veel eerder wat aan doen. Bovendien krijgt het bejaar denhuis, en alle werkers die zich binnen de muren bevinden, een intensiever contact met de eerste lijn buiten het tehuis. Juist die aanvullende functie van de dagver zorging komt heel duidelijk uit de verf. Ook al zou je willen, je kunt niet onder die samenwerking uit", vertelt mevrouw Van Driel, die ie dere dag even een praatje gaat maken in de huiskamer van de dagverzorging. „Bij de inschrijving heb ik ze verteld dat ze mij maar zelden zouden zien maar het is hier altijd zo gezellig". Een belangrijke voorziening blijkt ook de keuken. Twee dagen in de week hoeven de deelne mers niet zelf te koken maar eten ze gezamenlijk in de huiskamer. „Het is verschrikkelijk wat hier gegeten wordt, we scheppen soms wel twee keer ons bord vol en dat terwijl we thuis maar mondjesmaat eten. Het verschil zit 'm in het samen eten. Alleen ben je gauw geneigd om minder zorg aan je voedsel te beste den, het is toch maar alleen voor jezelf. Hier gaan we ervoor zitten, net of je aan een feestdis zit, en dan smaakt het eten stukken beter". In de meeste gevallen zijn de deelne mers gewend geweest voor een gezin te zorgen. De opname of het overlijden van de partner heeft dikwijls de eenzaamheid het laat ste stukje terrein doen winnen. Eén van de dames: „Mijn kinderen wo nen zo ver weg, die zie ik niet zo vaak. Evengoed heb ik wel mijn hele leven tussen de mensen geze ten, dan is het echt onbeschrijfelijk moeilijk om met jezelf alleen te zijn". De eenzaamheid mag dan voor de deelnemers de belangrijkste indica tie zijn voor toelating, de projectlei ding handteert nog wat andere maatstaven. Zo is het mogelijk dat een deelnemer wordt toegelaten om het thuisfront wat rust te gunnen. Mensen die dag en nacht een pa tient verzorgen kunnen daardoor ook in de problemen raken. Het is aan de eerste lijn, huisarts, gezins zorg en wijkverpleging, om dat te signaleren. Hetzelfde geldt voor be jaarden die op opname in een tehuis wachten. Ter overbrugging kunnen ze in de dagzorg. „Het mooie is dat ook de drempel naar het bejaarden huis wordt verlaagd, bendrukt me vrouw Van Driel. Bejaarden die aanvankelijk maar heel moeilijk van hun eigen bedoeninkje afkun nen maar voor wie het onmogelijk is •nog veilig alleen thuis te blijven, kunnen dat opstapje goed gebrui ken. Ze kennen dan het tehuis, de helpsters en de bewoners en leren ook de voordelen zien. Meestal ko men die weer neer op een verminde ring van de eenzaamheid want dat is kennelijk toch het grootste pro bleem". De deelnemers hebben er in niet al te lange tijd mee afgerekend. Na het eten vertrekken ze naar de soos, waar de sjoelbakken al klaar staan. Onder de dames hebben zich ware sjoelfanaten ontwikkeld. „Ook zoiets, ik ben nu al zeg ik het zelf, een kei in het sjoelen. Ik wist niet eens dat ik het kon want ga maar na, thuis in je eentje ga je niet sjoelbakken. Nu gooi ik de grootste cracks eruit. Een mens is nooit te oud om zichzelf en anderen te leren kennen". Mieke van der Jagt AXEL Als het aan organisator Jaap Schieman ligt, komt er volgend jaar opnieuw een huishoud- en hob bybeurs in Axel. De expo 'Huishoud en Hobby '85', die de afgelopen vijf dagen in een hallencomplex op het Szydlowskiplein werd gehouden, trok ruim 17.000 bezoekers. „Zeer geslaagd", zei Schieman gisteren. „Het moge duidelijk zijn dat ik met mijn voorspellingen niet heb over dreven". Een kleine steekproef onder de zestig deelnemende ondernemers leerde dat ook van die zijde de huishoudbeurs als geslaagd wordt aangemerkt. In de afgelopen dagen hebben de midden standers, waarvan ongeveer de helft uit Axel zelf afkomstig is, goede tot zeer goede zaken gedaan. De onderne mers danken dat niet alleen aan de 'goede en strakke organisatie van de beurs', maar ook aan het mindere weer tijdens de paasdagen. Eén van hen: „Het was duidelijk geen weer ergens anders naar toe te gaan Volgens Schieman heeft zeker negen tig procent van de deelnemende on dernemers nu al toegezegd volgend jaar opnieuw expositieruimte op de beurs te huren. Daarmee lijkt de vroegere expo Axel nieuw leven te zijn ingeblazen en opnieuw een traditie te worden. Want getuige het aantal toe gangskaarten dat Schieman voor de beurs had laten drukken, had hij vooraf gerekend op maximaal 15.000 bezoekers. Maar dinsdag al moest hij inderhaast nieuwe entreekaarten la ten aanrukken. Dat was niet voor niets: woensdagmiddag rond de klok van half drie verwelkomde hij de 15.000ste: mevrouw Meertens uit Ter neuzen. Zij werd bedolven onder de geschenken. De afgelopen dagen ken de de beurs slechts één kleine disso nant. Na het optreden van de Amster damse groep 'Drukwerk' dinsdag avond kwamen er gisteren enkele klachten over geluidsoverlast bij de organisatie binnen. Schieman zei daarvoor begrip te hebben, al voegde hij daar direct aan toe: „Het is slechts een eenmalige zaak. En daarvoor vraag ik op mijn beurt dan weer begrip Gisteravond werd de huis houdbeurs afgesloten met een optre den van de Havenzangers. Ook daar bij was de zaal uitverkocht. Een kijkje op de huishooud- en hobby- beurs in Axel, die woensdag de deu ren sloot en die in de afgelopen vijf dagen ruim 17.000 bezoekers heeft getrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 23