IN DE VRUDAGKRANT: l\\\ Benzine vandaag twee cent duurder fEEN BEGRIP VOOR RAKET-BESLUIT Van Aardenne: nog twee I jaar steun scheepswerven Radio en televisie volgende week hele dag uit de lucht piet klerk* 01PiTOL PZC anochtend ook ond Utrecht 'JS-acties de PZC vandaag Toestand van hongerstaker Scheveningen verslechtert van 10-10 uur. Vs OMROEPBONDEN BEREIDEN STAKING VOOR mis de vier super:meubeldagen in waalwijk niet. Kom naar Waalwijk Vanmiddag buien !8e jaargang no. 85 inderdag 11 april 1985 vrijdagkrant DEN HAAG (GPD) - De reis van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) naar Moskou heeft vooralsnog geen merkbaar effect gehad op de houding van de Sowjet-Unie. De minister, die gisteren drie uur met zijn Russische collega Gromyko sprak, heeft, naar zijn zeggen, meer kritiek op het I Nederlandse raket-besluit gekregen, dan dat er sprake was van aanvaarding. Eerste boekje ovér kroonprins Wittem Alexander Uitleg Plaatsing dichterbij NOVIB Cross Finale Topper bedrijven samen goed voor m2 woonplezier Pausbezoek onder spraakverwarring Vanochtend, eerst nog zonnige perio den, daarna toenemende bewolking en vanmiddag buien. Temperatuur 10 graden Celsius. PROVINCIAL Win mee met de Consumentenbond! Klke vrijdag ander nieuws.. TTERDAM (ANP) - De meeste oliemaatschappijen en de vrije pomphou- s verhogen de benzineprijzen vandaag met twee cent. Diesel, gasolie en sbrandolie worden twee cent goedkoper. de meeste zelftankpompen moet dan 195,00 cent voor superbenzine, 189,00 ,t voor normale benzine en 129,00 cent voor diesel worden betaald, aanpassing van de benzineprijzen wordt volgens de oliemaatschappijen oorzaakt door prijsstijgingen op de vrije oliemarkt in Rotterdam. De iduktennoteringen voor benzine zijn binnen twee weken met ongeveer twintig dollar gestegen. Doordat de noteringen voor gasoiic redelijk stabiel blijven, kan bij deze produkten de daling van de dollarkoers wel worden doorberekend. De kritiek van Konsumenten Kontakt op de voorgenomen benzineprijsverho gingen wordt door Shell bestempeld als „stemmingmakerij". De oliemaat schappij legt er de nadruk op, dat de benzineprijzen niet alleen worden beinvloed door de dollarkoers, maar ook door de noteringen op de vrije markt. „En die zijn de laatste weken gigantisch opgelopen". ^an den Broek somber na bezoek aan Moskou Tijdens een persconferentie, na afloop van de besprekingen op het Russische ministerie van buitenlandse zaken, stak minister Van den Broek zijn teurstelling niet onder stoelen of ban ken. Hij sprak er zijn twijfel over uit of de Nederlandse oproep tot wapenbe heersing, zoals nergelegd in het be roemde 1-juni-besluit, enig effect zal hebben op het standpunt van de Sowjet-Unie. l'TRECHT - Ruim voor het gereedkomen van het officië le, door de Rijksvoorlich tingsdienst bij de schrijfster Renate Rubinstein bestelde boekje, is gisteren in Utrecht het eerste werkje over de bin nenkort 18 jaar wordende kroonprins Willem-Alexander gepresenteerd. Winnaar is de de uitgeverij van het royalistische blad Ons Vorstenhuis, waar men overi gens flinke tegenwerking had bespeurd bij de kennelijk voor concurrentie beduchte rijks- voorlichters. De Utrechtse burgemeester Mevr. Vos van Gortel kreeg de eerste exemplaren van het boek 'Willem Alexander 18, van baby tot kroonprins' aan geboden door vier jongelui, die net als de kroonprins op 2 mei 1967 zijn geboren. Het boekje werd geschreven door de jour nalist Fred Lammers. Minister Van den Broek was naar Moskou getrokken om de Russen het 1-juni-besluit uit te leggen. De Sowjet- Unie vond dat besluit namelijk erg ingewikkeld en vanuit de Tweede Kamer was er bij de regering op aangedrongen om dat 'ingewikkelde' besluit dan maar te gaan toelichten bij minister Gromyko. De essentie van het 1-juni-besluit is dat Nederland op 1 november van dit jaar de 48 kruisvluchtwapens in Woensdrecht plaatst als de Sowjet- Unie op dat moment meer dan 378 SS-20-raketten heeft geplaatst. Via satelieten had de NAVO vastgesteld dat er op 1 juni 1984 namelijk 378 SS-20-raketten geplaatst waren. Volgens Van den Broek heeft minis ter Gromyko echter geen duidelijk antwoord gegeven op de Nederlandse vraag of de Sowjet-Unie bereid is het aantal SS-20-raketten te bevriezen tot 378. Gromyko sprak ook de waar nemingen van de Navo niet tegen dat er op het ogenblik 414 SS-20-raketten door de Russen zijn neergezet. Het besluit van partijleider Gorbats- jov om tot 1 november geen SS-20's meer te plaatsen, is volgens Van den Broek dan ook niet voldoende om DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) wil voor de jaren 1985 en 1986 nog een bedrag van 42,5 miljoen gulden uit trekken voor de zogenaamde 'gene rieke' steun aan scheepsbouwwer- ven. Daarnaast blijft ook de rente subsidie van kracht. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de minis ter woensdag te beseffen dat dit minder is dan de werven nodig den ken te hebben. En het zal dan ook zeker leiden tot een verdere herstruc turering van de Nederlandse nieuw bouw van zeeschepen, aldus de mi nister. De steunmaatregel is bedoeld voor 27 kleine en middelgrote werven die zich bezighouden met de nieuwbouw van zeeschepen. Voor de twee grotere wer ven, IHC Holland en Van der Giessen- De Noord, is nog een apart bedrag beschikbaar van respectievelijk 32 miljoen en 45 milioen in dezelfde (Slot zie pag. 3 kol. 2) Nederland te weerhouden van plaat sing van de 48 kruisraketten. Ook al komt de Sowjet-Unie voor 1 november met andere getallen, zo sprak de minister, Nederland zal uit blijven gaan van de cijfers van de NAVO, omdat die altijd betrouwbaar zijn gebleken. De Sowjet-Unie had vooral kritiek op het feit dat Nederland in het 1-juni- besluit ook de op Azië gerichte SS- 20's meetelt. Van den Broek gaf dat inderdaad toe, maar verklaarde des gevraagd dat de SS-20 een mobiel systeem is, dat binnen afzienbare tijd van op-Azië-gericht naar op-West-Eu- ropa-gericht kan veranderen. De teleurstellende resultaten van de reis van Van den Broek hebben het plaatsen van kruisraketten in Neder land weer wat dichterbij gebracht. CDA-defensiewoordvoeder Joep de Boer bevestigde die conclusie. „Ge lukkig is het nog geen 1 november en dat betekent dat we nog vijf maanden de tijd hebben om bijvoorbeeld via de onderhandelingen in Genève de situa tie gunstiger te maken dan die er op het ogenblik voor ons uitziet". De VVD reageerde zeer teleurgesteld op de resultaten van de reis van minister Van den Broek naar Moskou. Defensiewoordvoerder Evenhuis liet weten dat het aan de onwil van de Sowjet-Unie is te wijten dat het be zoek niets heeft opgeleverd. Bram Stemerdink, defensiewoord voerder van de PvdA, ziet in de resul taten van de reis van minister Van den Broek alleen maar een bevesti ging van het standpunt van de PvdA dat het 1-juni-besluit alleen maar be tekenis had voor de binnenlandse politiek in Nederland. „Nederland had van het besluit een NAVO-aktie moeten maken en dan hadden we het in kunnen brengen bij de onderhandelingen in Genève. Het is nu eens te meer duidelijk gewor den dat de Sowjet-Unie feitelijk geen interesse heeft in die 48 kruisraket ten in Nederland", aldus Stemerdink. [RECHT (ANP) - Niet alleen in de Sio Amsterdam maar ook in recht zijn vanochtend vroeg „wil- acties" te verwachten van NS- achinisten en conducteurs uit pro- it tegen de plannen van NS om het dend personeel vanaf 1986 meer op Sionale lijnen in de buurt van hun indplaats in te zetten en niet meer 1 het hele spoorwegnet, tt is de bedoeling dat er tussen Igeveer vijf en acht uur uit Amster- lm en Utrecht, belangrijke knoop- Inten in het NS-net, geen treinen I-trekken. Dat zou betekenen dat Ik het treinverkeer in de rest van het Jid vanochtend flink in de war wordt |stuurd. wil met het meer regionaal inzet- i van het rijdend personeel berei- n dat de dienstregeling minder snel het honderd loopt, maar het rijdend rsoneel is fel tegen deze plannen, iarover NS vandaag met de onder- I Riingsraad overlegt. ARNHEM (GPD) - Een hevige uit slaande brand heeft woensdag morgen vroeg voor zeker twee mil joen schade aangericht in het Arn hemse uitgaanscentrum De Koren markt. Twee panden, waarin een bierkelder en een discotheek wa ren gehuisvest, werden door het vuur volledig in de as gelegd. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Bij de blussingswerkzaamheden moest het Nieuweplein, een belangrijke verkeersader in de Arnhemse bin nenstad, urenlang worden afgeslo ten. Daardoor ontstond een enor me verkeerschaos, die zich in de loop van de morgen oploste. De Arnhemse brandweer is met vrijwel al het materieel en de man schappen waarover men kon be schikken de brand te lijf gegaan. Zonder het te weten heeft de NO VIB jarenlang een terroristische Tamil-beweging in Sri Lanka ge steund met ontwikkelingsgeld. PAGINA 5 De vierde Zeeuwse ambtenaren- cross in Veere is dit jaar gewonnen door Johan de Vlieger. PAGINA 13 De Europacup I-finaleop 29 mei in Brussel, gaat zo goed als zeker tussen Liverpool en Juventus. De beide favorieten wonnen gisteren hun eerste wedstrijd in de halve finale met ruime cijfers. Liverpool klopte Panathinaikos met 4-0 en Juventus won verrassend van Bor deaux: 3-0. PAGINA 19 Eric Vanderaerden heeft opnieuw toegeslagen, nu icon hij de voor jaarsklassieker Gent-Wevelgem- Gent. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Pop en cultuur: 9 Beurs en financiën: 7 Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19 en 21. SCHEVENINGEN (GPD) - De gezond heidstoestand van de Britse honger staker Alan Reeve, die in de Scheve- ningse gevangenis een straf van vijf tien jaar uitzit, verslechtert snel. Volgens de vertrouwensarts zal Ree ve het weekeinde mogelijk niet over leven. De Brit is vandaag de 45ste dag van zijn hongerstaking ingegaan. Reeve (36) is zijn hongerstaking be gonnen, toen hij na een mislukte ontvluchtingspoging was overge plaatst naar de Bunker, de beruchte B-vleugel van de Scheveningse gevan genis. De Engelsman, die is veroor deeld wegens de moord op een Am sterdamse politieagent, eiste terug plaatsing naar de A-vleugel. Hij ver loor het kort geding dat hij daarvoor tegen het ministerie van justitie aan spande. Verwacht wordt dat Reeve, die zich nu nog moeizaam kan voortbewegen, op korte termijn moet worden overge bracht naar het ziekenhuis van de gevangenis. MOSKOU Minister Hans van den Broek (l) van buiten landse zaken overlegt woens dagmorgen in Moskou met zijn Russische collega Andrei Gromyko over Euroraketten. Advertentiet voor het allernieuwste op meubelgebied modern en klassiek. Zanddonk Waalwijk, hartje Brabant, e§en aan de weg Waaiwijk-Tilburg. HILVERSUM (GPD) - De omroepbon- den bereiden een 24 uursstaking op radio en televisie voor. Daarmee wil len ze minister Brinkman dwingen terug te komen op zijn afkeuring van de omroep-cao. Tijdens een ledenver gadering yan de dienstenbond FNV is dit woensdag namens alle betrokken bonden bekendgemaakt door Ben van Zweden, de eerste onderhande laar. De ongeveer tweehonderd aan wezige leden van de dienstenbond gingen vrijwel unaniem akkoord met het plan een 24 uursstaking voor te Dereiden. De andere omroepbonden zullen de komende dagen of begin volgende week hun leden hetzelfde voorstel doen. De 24 uursstaking zou moeten worden uitgevoerd op de dag die voorafgaat aan de behandeling van de kwestie in de Tweede Kamer. Het staat nog niet vast wanneer dit zal gebeuren, maar als meest waarschijnlijke tijdstip wordt volgende week donderdag ge noemd. Dat zou betekenen dat de woensdag daarvoor zowel radio als televisie de hele dag zullen zwijgen. Onderhandelaar Van Zweden drong ei woensdag bij de FNV-leden op aan tot de 24 uursstaking geen verdere prikacties te ondernemen. Dit onder het motto dat kijkers en luisteraars door de twee werkonderbrekingen van vorige week voldoende zijn gein- formeerd over de ontstane situatie. „Bovendien", zo zei Van Zweden, „is deze actie niet gericht tegen kijkers en luisteraars, maar tegen een in Den Haag genomen besluit. Het parlement zal duidelijk moeten worden gemaakt dat de minister fout zit". Vanavond vergaderen de bij de Neder landse Vereniging van Journalisten (NVJ) aangesloten omroepmedewer kers in Hilversum. Verwacht wordt dat men hier minder vlot akkoord zal gaan met het voornemen radio en televisie 24 uur uit de lucht te halen. In het verleden is al eerder gebleken dat journalisten er over het algemeen nogal veel waarde aan hechten dat de nieuwsvoorziening tijdens dergelijke stakingen gewoon doorgang vindt. Vrijdagmiddag komen de bij het CNV aangesloten omroepmensen bijeen. Maandag tenslotte buigt het hogere beroepspersoneel zich over de sta kingsplannen. 'andaag over een maand zaterdag 11 mei - zet paus Johannes Paulus II voet op Nederlandse bodem en zal hij het beton van de landingsbaan op Eindhoven Airport kussen. Op dat moment begint de geestelijk leider van de rooms-katho- lieke wereld en de wereldlijk leider van Vaticaanstad een vierdaags be zoek aan ons land. Een bezoek dat zwaarder bewaakt en zeldzamer om streden zal zijn dan dat van elke hoge buitenlandse gast die hem in Neder land voorging. Tijdens zijn paasbood- schap afgelopen zondag riep deze paus al 'Tot ziens' tegen de Neder landse aanwezigen op het Sint-Pie tersplein in Rome en de rooms-katho- lieke gelovigen aan het televisie scherm. Enkele dagen later richtte hij zich in - redelijk verstaanbaar - Neder lands via een tien minuten durende toespraak op de KRO-televisie tot zijn gastland. Op zichzelf was dat een bijzondere introductie, want nog niet eerder heeft deze reislustige paus het nodig gevonden de bedoeling van zijn komst aan enig ander land tevoren in een persoonlijke televisieboodschap uit te leggen. Zijn pastorale bezoek aan de Benelux-landen, zo gaf hij aan, heeft als 'voornaamste doel de viering van het geloof, van ons gemeenschap pelijk geloof, het uwe zowel als het mijne'. In zijn toespraak erkende de paus ervan op de hoogte te zijn 'dat er veel spanningen zijn in uw kerk. Som mige beslissingen kan men moeilijk begrijpen'. Maar hij gaat ervan uit dat er voldoende basis is 'om samen de moeilijkheden te overwinnen'. Toch heeft het er alle schijn van dat het komende pausbezoek aan Ne derland in de voorbereiding meer pro blemen heeft geschapen dan het per -saldo zal kunnen oplossen. Ongetwij feld zullen er straks honderdduizen den langs de weg staan om een glimp op te vangen van het bezoek van paus Johannes Paulus II aan deze kerkpro vincie. In Noord-Brabant en Limburg zullen de 'vriendschappelijke ontmoe tingen' - zoals hij ze zelf in zijn tv- toespraak noemde - een massaal ka rakter hebben. Tenslotte is er niet voor niets tienduizend man en vrouw aan politie op de been om deze paus- vierdaagse zonder problemen te laten verlopen. Wat dat betreft zal de sfeer tekening naar buiten niet veel anders zijn dan tijdens de ettelijke bezoeken die deze paus de afgelopen jaren el ders op de aardbol in snelle opeenvol ging heeft afgelegd. Het karakter van de Nederlandse pausreis zal - zoveel staat intussen wel vast - straks zeker niet kunnen worden gemeten aan dit soort langzamerhand traditionele ui terlijkheden. Het zal eerder worden bepaald door alles wat rondom dit bezoek de laatste tijd aan diepe tegen stellingen voelbaar is geworden en volgende maand zoveel mogelijk be wust buiten beeld zal worden gehou den. Daarom worden bij de nadering ervan de vraagtekens met de dag groter. Het pausbezoek aan Nederland dreigt zo het pausbezoek van de verdeeldheid te worden. De relaties tussen het Nederlandse volk en het Vaticaan komen, afgaand op de voor tekenen, onder nog grotere druk te staan dan al het geval was. De Neder landse Joodse gemeenschap heeft be sloten af te zien van een ontmoeting met de rooms-katholieke kerkvorst omdat hij niet wenst in te gaan op medeverantwoordelijkheid van Rome voor de jodenvervolgingen tijdens de tweede wereldoorlog (zo kort na de herdenking van de bevrijding in mei) en geen discussie wenst over de for mele weigering van het Vaticaan om de staat Israël te erkennen. Aartsbis schop Simonis joeg de r.-k. vrouwen beweging tegen zich in het harnas door de feministische theologe prof. dr. Catharina Halkes een spreekver bod op te leggen. Met de benoeming van mgr. Ter Schure (rechterhand van bisschop Gijsen) tot bisschop van Den Bosch zo kort voor zijn komst naar Nederland heeft de paus op nieuw een signaal gegeven dat hier op zware weerstand stuitte. De kleine protestantse kerken hebben het paus bezoek van het eerste voornemen af scherp veroordeeld. Hervormden en gereformeerden zien een ontmoeting met de paus met groeiende reserves naderen. Opinie-onderzoeken - zelfs de paus ontkomt er niet aan - hebben uitgewezen dat onder de katholieke Nederlanders een beduidende mate van onverschilligheid heerst tegen over dit bezoek. Nu vijfjaar geleden, in januari 1980, heeft Rome gesproken op een speciale synode van de Neder landse bisschoppen die 18 dagen duurde en waar de problemen van deze kerkprovincie uitvoerig aan de orde zijn geweest. Wat dat betekende is gaandeweg duidelijk geworden uit de maatregelen en het benoemingsbe leid van het Vaticaan in de richting van de Nederlandse kerkprovincie. Het pausbezoek van volgende maand moet die opstelling bevestigen. Aan discussie erover heeft het Vaticaan geen behoefte en geen boodschap. En zo is het Nederlands van paus Johan nes Paulus II vooral inhoudelijk heel anders dan dat van zeer veel rooms- katholieken in dit land. De spraakver warring tussen Rome en Nederland wordt er bepaald niet door vermin derd. vdM. Bonn-Libië - Volgende op de moord op een uitgeweken Libische tegen stander van het regime van kolonel Gaddafi in Bonn, heeft de Westduitse regering besloten haar ambassadeur in Libië, Rolf Enders, voor overleg terug te roepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1